Herfstvakantie in De Bonkelaar De Bonkelaar Waddinxveense schoolvakanties WORDEN COMPUTERS GEMEENGOED? opende centrum PvdA-wethouder Theatergroep Kaktus in ll N' Spaarweek Rabobank ARBO BV Ford-agent Van der Loo Rayonkantoor van de NMB Een boekenbon? LP Nieuwe kijk Jeugd 4 c ■i» li I Aan het eind van de j aren ’70 zagen heel wat mensen de computer als een donkere wolk aan de horizon. Er hing een soort dreiging om dat apparaat, mogelijk ver oorzaakt door de vaak enge science fiction films. Nu wordt de computer meer en meer populair en men gaat inzien dat een computer niet een soort half mens is, maar een hulpstuk. Een hulpstuk dat overal kan worden gebruikt. Net zo goed in de huis houding als op kantoor. De boer gebruikt hem en de scholier. De winkelier heeft de computer ontdekt en ook de hovenier. Wordt de computer gemeengoed? De vraag stellen, is haar al beantwoorden. Op de komende Efficiencybeurs, net zo boeiend voor zakenlui als voor scholieren of voor welke groep computergebruikers ook, wordt men uitgebreid geïnformeerd over de jongste ontwikkelingen op com putergebied. Deze beurs wordt gehouden van8t/m 17 oktobera.s. in de Amsterdam se RAI. Van rekenmachine tot computer De mechanische rekenmachine bestaat al een paar eeuwen. De elektrische reken machine enkele tientallen jaren. De komst van de ’chip’ dat nietige schijfje, veroorzaakte een ware omwenteling. Nog in 1975 kostte een simpel elektronisch rekenmachientje (delen-optellen-aftrek- ken-vermenigvuldigen 1 geheugentje) zo’n tweehonderd gulden. Nu bouwt men zeer dunne apparaatjes met veel meer mogelijkheden, ter grootte van een luci- fersdoosj e voor een verkoopprij s van enke le tientjes. Die eerste zakapparaatjes ’vra ten’ stroom en batterijen. Nu draaien zij vaak op zonne-energie. Nu is zo’n zak- rekenmachientje geen echte computer, maar het gebruikt wel ’computertechniek’. De pocketcomputer Betaalbaar en interessant zijn de pocket computers. Voortgekomen uit het simpele zakrekenmachientje, is de pocketcompu ter wel degelijk een programmeerbaar apparaat dat met alle bekende hulpstuk ken kan worden uitgerust, zoals een prin- tertje, cassettebandje, kleine beeldscherm Kantoormeubels vertonen een revolutie In nog geen twintig jaar is het interieur van het moderne kantoor grondig gewij zigd. Geluiddempende materialen maken het klimaat aangenaam rustig. Telefoontoestellen maken minder lawaai en ook de kantoormachines zijn in dat op zicht sterk verbeterd. Maar het kantoor meubel vertoonde een ware revolutie, een Een nieuw woord en tevens begrip deden hun intrede. Ergonomie luidt het. Ergono mie is een tamelijk jonge wetenschap. Deze legt zich er op toe om de menselijke houding, ook de zithouding zo goed mo gelijk te doen zijn. Dat is goed merkbaar aan de kantoorstoelen. In folders en be schrijvingen treft u die term dan ook vaak aan. ’Deze kantoorstoel is ergonomisch verantwoord gebouwd.’ Logisch, wie een hele werkdag op die stoel moet zitten, dient optimale steun van de stoel te ont vangen, zodat vermoeidheid minder sterk optreedt. Wat is Basic? Basic is een soort computertaal. Daarmee kun j e een soort ’dialoog’ met de computer voeren. Er zijn verschillende computer talen, zoals ook het bekende Togo’ en Cobol. tone grijs van de jaren ’50 allang is ver vangen door crème, bruin of zachtgeel enz. Speciaal voor de computercentrales, de terminals worden ook uitgekiende werk plekken kant en klaar geleverd. De moder ne werktafels hebben daarbij vaak ook, speciaal ’op hoogte’ verstelbare tafel bladen. Het moderne kantoormeubilair is ge groeid en gebouwd vanuit nieuwe, weten schappelijke inzichten. Ook het staal, hoewel nog steeds toege past, is in de niewue meubels aangevuld met hout of plezierige warme kunststof- materiaal. Maar de meer vooruitstrevende bedrijven gebruiken de computer al ruimer bv. voor sterkteberekeningen van constructies, cal culatie van begrotingen en projectauto- matisering. De vermomde computer Lang niet alle computers in gebruik bij be drijfsleven, gezondheidszorg of overheid, zien er als zodanig uit. De computer is zo compact geworden, dat u hem vaak ’ver stopt’ aantreft. Computersystemen treft u bv. aan in ’tele foontoestellen’ waarbij een geheugen de meest voorkomende nummers onthoudt en naar wens zo lang ’draait’ tot er wordt opgenomen. De automatische tekentafel Belangrijk in de bouwsector is de automa tische tekentafel. Routinekarweitjes kan de tekenaar laten verrichtendoor de teken tafel met microcomputer, die daartoe is uitgerust met een toetsenbord voor het intoetsen van maten, benamingen en toe lichten. Ook deze interessante ontwikke ling wordt uitgebreid op de Efficiency beurs getoond. Servicebureau’s Van groot belang is het ontstaan van ser vicebureau’s, die zich hebben gespeciali seerd in bouwtechnieken. Juist deze bureau’s maken gebruik van de automati sering en daarvan gaat een verfrissende wervende invloed uit. Van de 25% bouw bedrijven die de automatisering benut, doet 16% dat via de servicebureau’s. (Dl I COMPUTERFEITEN ’De nieuwe tijd in opmars Werkplek voor de terminal Niet langer volstaat de maker van kantoor meubels om maar simpelweg een bureau, werktafel of wat stoelen aan te leveren. Veeleer wordt gezocht naar goede combi naties. Men spreekt van ’werkplekken’ waarbij schrijftafel, stoelen en bergruim ten een logisch geheel vormen. Deze werk plekken zijn esthetisch verantwoord en meestal ook nog aangetast aan die ergono mische eisen. Daarbij zal het u op de Efficiencybeurs opvallen, dat het mono- Computerbegrippen Wat is een printer? Een printer is een apparaatje dat de gege vens die in de computer zijn opgeslagen, netjes afdrukt op papier. Wat is een Floppy Disc? Een Floppy Disc is een kunststof schijf, die gegevens kan vasthouden. De schijf wordt rondgedraaid door een zgn. ’drive’. Men maakt ook wel gebruik van een cassette recorder en een dito bandje om gegevens vast te leggen, zodat ze later ’teruggeroe pen’ kunnen worden voor gebruik. Personal computers Er zijn al heel wat verschillende soorten computers. Voor elk doel een eigen type. Een computer voor kantoor, een type voor industriële doeleinden, de medische com puter enz. Maar momenteel wordt de zgn. persoonlijke computer (personal compu ter) door vele leveranciers verkochL Men spreekt gemakshalve van de PC. Die PC is niet in de eerste plaats een reken machine. Het is veeleer een werktuig. De PC is geschikt voor allerlei soorten werk of bedrijfstechniek. Dus voor de boekhou der, voor de systeemanalist, voor de apotheker enz. De PC is dus een neutraal apparaat, dat zuiver door het gebruik van de eigenaar, arts, apotheker of aannemer, verschillen toont, maar dan meer door de program mering. Overal waar gewerkt wordt zal de compu ter zijn intrede doen en als zinvol werktuig benut. Automatisering in de bouw In de bouw functioneren ca. 20.000 onder nemingen. In deze sector hebben er meer dan 10.000 minder dan zes ’verloonde’ manjaren. De administratie in deze klei nere zaken is nog van geringe omvang. Automatisering komt daar amper voor. De grotere bouwbedrijven, ca. 0.6%slechts van het totale bestand, hanteren de klas sieke automatisering wel voor wat betreft salarisadministratie en boekhouding. 0) -Jl 0) De aktentascomputer De computer wordt al zozeer compakt ge bouwd, dat hij gemakkelijk in een aktentas past. Je kunt ze kopen met een aantal ’ingebouwde’ algemene programma’s. Een voor tekstverwerking, een voor de agenda, een voor de planning. De compu ter is dus een aanvulling op het geheugen: ’Wat moet ik vandaag doen, met wie heb ik een afspraak?’ Met behulp van een los bij te kopen apparaatje, de Basic Compiler, kan men het instrument nog voorzien van eigen aanvullende programma’s. Deze compakte apparaten zijn uiteraard veel goedkoper dan de PC’s, die u bij be drijven en beroepen aantreft. Dat maakt dat ze wellicht straks nog het meest popu lair worden. Men gaat ze dan vaak maar voor een enkele functie benutten bv. agenda of alleen als schrijfmachine. Er zijn telefoonbeantwoorders voor za kenlui of artsen, die door middel van een code, ook zijn ’op te roepen’ van buiten af, met een toestel elders. Het bandje met boodschappen kan dan worden afgeluis terd. Moderne schrijfmachines hebben ook ge heugens, lees wat ons betreft computers. Soms is dat een correctiegeheugen dat de laatste 18 lettertekens onthoudt, zodat ze met de correctietoets uitgewist kunnen worden. Duurdere machines onthouden meer tekens voor correctie, maar zij kunnen ook worden geprogrammeerdmet vaste teksten bv. delen van verkoopbrieven. De aanhef en het slot en vaak ook grote vaste onder delen van de brief gaan in het geheugen. De typist(e) behoeft alleen het adres en de bijzondere regels in te vullen. Ook copieermachines hebben computer techniek. Je kunt ze zodanig programme ren dat zij een bepaalde hoeveelheid copieën maken en die copieën ook nog sorteren en vouwen. H Computertechniek tref je ook aan in de modernste schrijfmachines die een afwij kend toetsenbord hebben, zodanig dat ze in een soort ’handvorm’ gerangschikt zijn. Je tikt er geen letters, maar lettergrepen mee en de machine vult die zelf aan tot B complete woorden. Logisch dat de type- snelheid met dit soort machines aanzien lijk groter is dan met de gewone schrijf machine. r. Iv I i I NIET SEIZOENGEBONDEN! 1 -a j Voortgezet onderwijs 5 t/m 19 april Voortgezet onderwijs 16 17 mei Herfstvakantie Kerstvakantie Voorjaarsvakantie Paasvakantie Koninginnedag Mei-week (waarin Hemelvaartsdag) Pinkstervakantie Zomervakantie 15 t/m 19 oktober 24dec. t/m4jan. ’85 18 t/m 22febr. 5 t/m 12 april 30 april 13 t/m 17 mei 27 mei 28 mei 8 juli t/m lóaug. g aZ —5 oc 8 5 WADDINXVEEN - Dinsdagavond 16 oktober treedt de theatergroep Kaktus op in het sociaal-cultureel centrum De Bonkelaar met het stuk "Leve Tante Ans”, een melodramatisch muziekthe ater dat geschreven werd door de acteur Peter Jans Rens, die ook de hoofdrol speelt in dit stuk. Plaats van handeling is een camping in Nederland. Maria (gespeeld door Peter Jan Rens) komt hier na twintig jaar te rug om een onplezierige ervaring met haar vader toen ze dertien was, opnieuw te beleven. Als haar kampbuurman haar vervolgens via de bekende rituelen van drankje, hapje, dansje, probeert in en uit te pakken, komen tal van herin neringen los. de camping is een vulkaan en het verleden spuit omhoog... Een bijzonder stuk, niet in het minst omdat de rol van Maria op een prachti ge manier vertolkt wordt door een man. Dit theaterstuk is geschikt voor jonge ren vanaf ongeveer 14 jaar. Aanvang: 19.30 uur; de zaal is open vanaf 19.15 uur. Entree: 4,50. Datum: Woensdag 17 oktober. Tijd: 13.30-16.30 uur. Leeftijd: 8-12 jaar. Kosten: 3,50 per persoon. Omschrijving: De film gaat over acht kinderen, die met hun ouders, op een klein kamertje, in een grote stad wo nen. Als hun oma op visite komt gebeu ren er allerlei vreemde en komische din gen. De aansluitende activiteit gaat over de film en over het filmen in het al gemeen. Met twaalf' prachtige landschapsfo- to’s een geschenk dat door iedereen op hoge prijs wordt gesteld. Voorde jeugd is er een sport- en spelkalender. Met name de jonge Rabobank Tiener- rekeninghouders kunnen erop reke nen, evenals zij die in de Spaarweek zo’n Tienerrekening openen. WADDINXVEEN - Voor het schooljaar 1984/1985 is in Waddinxveen voor het openbaar en bijzonder kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs de volgende vakantieregeling opgemaakt: Ook door een aantal reserve uren/dagen kunnen de vakanties per school iets verschillen. WADDINXVEEN - Automobielbe drijf ARBO BV aan de Noordkade 16 start donderdag 11 oktober met een Ford-agentschap. Het nieuwe bedrijf, geleid door de heer A. Boonstoppel, houdt ter gelegenheid daarvan op don- derdag 11 oktober (9.00-21.00 uur), vrijdag 12 oktober (9.00-21.00 uur) en zaterdag 13 oktober (9.00-17.00 uur) een "open huis”, waar de nieuwe Ford- modellen zullen worden getoond. WADDINXVEEN Zaterdagmiddag 6 oktober om twaalf uur heeft PvdA- wethouder drs. M. Kraaijestein het voormalige ketelhuis van de wijk- vereniging aan de Tollenslaan, dat laatstelijk als het buurtcentrum De Pionier van de Stichting Sociaal Cul tureel Werk Waddinxveen in gebruik was, officieel geopend en in gebruik ge nomen als nieuw centrum van de Stich-' ting De Gouwebloem. WADDINXVEEN/GOUDA - Het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland meldt dat wijlen A. van der Loo tot zijn dood in 1982 als commissaris verbonden was aan BV Meubelfabriek voorheen A. van der Loo en Zonen, Waddinxveen. WADDINXVEEN/GOUDA De Ne derlandse Middenstands Bank (NMB) heeft in Gouda een nieuw rayonkan toor in gebruik genomen. Het aan de Burgemeester Van Reenensingel staande kantoor bestrijkt ondermeer de Waddinxveense NMB-bijkantoren aan de Kerkweg-Oost en de Bredeweg (tuinbouwveiling). Bij de NMB in Gouda werken 50 mensen. Maar er is meer in de Spaarweek. Zo krijgen nieuwe spaarders een premie van f 7,50 op hun nieuw te openen spaarrekening bijgeschreven. Dat geldt trouwens ook voor bestaande spaarders, die besluiten automatisch te gaan sparen. Al die extra’s maken het vaak bijzonder druk bij de Rabo bank. Maar die drukte heeft men er graag voor over. Sparen is en blijft een bezigheid die goed is voor ons al len. Nederland is een spaarzaam land. In de eerste helft van dit jaar introcu- ceerde de Rabobank-organisatie door middel van een groots opgezette cam pagne haar Nieuwe Kijk op Sparen. De bank was al langere tijd bezig op lossingen te vinden voor het veel te omvangrijke pakket spaarvormen, waardoor je vaak door de bomen het bos niet meer zag. In de enkele maan den na de introduktie is reeds geble ken dat de Nieuwe Kijk op Sparen van de bank in de praktijk uitstekend funktioneert. Activiteit: Kinderboekenmiddag Datum: Donderdag 18 oktober. Tijd: 14.00-16.00 uur. Leeftijd: 6-12 jaar. Kosten: Geen. Omschrijving: De week van de herfst vakantie is ook de Kinderboekenweek. De Openbare Bibliotheek Waddinx veen heeft samen met De Bonkelaar een programma gemaakt. Uitgenodigd is de schrijver Rindert Kromhout van der Meer. Hij vertelt over zijn boeken, zoals "Moet je horen met je oren" en "Het Drakenhuwelijk”. Daarnaast wordt er ook nog een spel gedaan en kunnen de kinderen vragen aan hem stellen. De toegang is wel gratis, maar de kinderen rrioeten zich wel opgeven. De Spaarweek is er zeker niet alleen voor bestaande relaties van de Rabo bank. De Rabobanken kunnen elk jaar rekenen op een toeloop van nieuwe cliënten. Het marktaandeel bedraagt ca. 50 procent van het totale landelijke spaardersbestand. Dat betekent dat de helft van alle Nederlandse spaarders, cliënt is bij de Rabobank. Die helft heeft een spaartegoed van rond de 55 miljard gulden, dat bij de Rabobank als ‘toevertrouwde middelen’ geboekt staat. Het hoeft nauwelijks enig betoog dat ook bij de Rabobank de jeugd hoog genoteerd staat. De jeugd spaart graag en onder goede leiding vaak van de ouders of verzorgers. De Ra bobank heeft daar met een paar goe de spaarvormen uitstekend op inge speeld. Er is zelfs een mogelijkheid om al sparend, zij he.t op bescheiden wijze, deel te nemen aan het moder ne betalingsverkeer. WADDINXVEEN - Gedurende de herfstvakantie van volgende week zijn er in het sociaal-cultureel centrum De Bonkelaar allerlei activiteiten op touw gezet door de kinderwerkgroep, zoals een knutselmiddag, een filmmiddag, een kinderboekenmiddag en een play back wedstrijd. Voor deze activiteiten kunnen de meisjes en jongens zich tot en met vrijdag 12 oktober in De Bonke laar opgeven. Activiteit: Knutselmiddag. Datum: Maandag 15 oktober. Tijd: 14.00-16.00 uur. Leeftijd: 6-12 jaar. - Kosten: 1,50 per persoon. Omschrijving: Deze activiteit is be stemd voor alle kinderen, die van za gen, timmeren, plakken en knippen houden. Activiteit: De film: "Grootmoeder en acht kinderen in de stad" en een aan sluitende activiteit. Activiteit: Playbackworkshop Datum: vrijdag 19 oktober. Tijd: 15.00-20.30 uur. Leeftijd: 6-12 jaar. Kosten: 2,- per persoon. Omschrijving: Tenslotte is er een play backworkshop, dat wil zeggen, dat nie mand kan winnen en dat iedereen voor zijn plezier meedoet. Het is de bedoe ling dat thuis alvast wordt geoefend en iedereen z’n plaatje mee neemt naar De Bonkelaar. ’s Middags is er tijd om nog te oefenen, daarna wordt met z’n allen gegeten (brood meenemen, soep en drinken is er al). Om 19.00 uur verwacht De Bonkelaar alle ouders om naar de presentatie te komen kijken. PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein opende zaterdagmorgen met een sleutel de handwerkhoek in het nieuwe centrum van de Stichting De Gouwe bloem, ondergebracht in het voormalige ketelhuis De Pionier aan de Tol lenslaan. (Foto: Sjaak Noteboom). "Leve Tante Ans" van de Theatergroep Kaktus. WADDINXVEEN - De Rabobank Waddinxveen houdt ieder jaar de gro te Spaarweek en zo ook tijdens de herfstvakantie van volgende week. De Spaarweek is een week waarin, be halve dat er gespaard wordt, veel ex tra dingen gebeuren. Voor iedere spaarder die in die week naar de bank komt, ligt er bijvoorbeeld een fraaie gezinskalender klaar. V’V De Velotype schrijfmachine werkt niet met losse letters, maar met lettergrepen. Het apparaat maakt een typesnelheid mogelijk 3 x hoger dan met de conventionele schrijfmachine. •;V ,.-.1 -■

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 9