MEER TIJD VOOR VOORLICHTING Brandweer heeft in DOOR GEMEENTE toekomst vertrouwen Politie op pad met een informatiebus Ophalen huisvuil in particuliere handen? Nieuw bestuur Wereldwinkel Tevredenheid over Weekblad-rubriek Koffieochtend R. Gaykema opent bazar Welfarewerk Weer WNF- winkeltje in Rabobank POSTZEGEL RUILDAG IN GOUDA BB Er komt geen eigen straatveegauto Uitkerings gerechtigden naar Den Haag Op zaterdag 28 oktober en op zaterdag 10 november Korps stond wel voor hete vuren Lu Weekblad-rubriek Avondopening ’’Klusjeswagen" Afvalwaterzuivering Rioleringen Bodemsanering Oefeningen ut. «5, WADDINXVEEN - Komende za terdag en zaterdag 10 november 8. van de mogelijkhe- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 is groot. De 2 nog voor onderbrand- IWaterieel meester studerende hoofdbrand- wachts behaalden het afgelopen jaar hun diploma, waarmede de opvol ging in het kader naar alle waarschijn lijkheid verzekerd is. WADDINXVEEN - Er zal meer tijd aan voorlichting dienen te worden besteed. Dat schrijft het college van Burgemeester en Wethouders in de toelichting op de begroting voor 1985. De informatiebus van de rijkspolitie, die twee zaterdagen - 28 oktober en 10 november - in Waddinxveen te zien zal zijn. (Foto: Rijkspolitie). WADDINXVEEN In de begrotingstoelichting 1985 van het col lege van Burgemeester en Wethouders wordt ten aanzien van de vrijwillige brandweer gesteld, dat zij onder leiding van comman dant P. B aan de toekomst met veel vertrouwen tegemoet ziet. Het afgelopen jaar, met name in de eerste 4 maanden, Kwam het korps letterlijk voor hete vuren te staan; helaas ook één met zeer trieste afloop: de hulpverlening op rijksweg A 20 op 11 april 1984 onder de gemeente Moordrecht bij de enorme verkeer^calamiteit tijdens zeer dichte mist, waarbij 3 dodelijke slachtoffers te betreuren vie len en maar liefst over de honderd auto’s betrokken waren. De Waddinxveense vrijwillige brandweer in actie. (Foto: Archief). I v> Bi De vaste rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen functioneert naar tevre- De collecte heeft f 2.050 cg: WADDINXVEEN - De Stichting We reldwinkel Waddinxveen heeft een nieuw bestuur gekozen: voorzitster: Jacqueline Kleiweg, secretaris: Ma non van der Heijden en penningmees ter: F ernando van der Sprong. Ten aanzien van de materiële zaken kan nog het volgende worden ver meld. Dit jaar konden 33 stuks alarm-oproep-ontvangers (zgn. pie pers) worden besteld, alsmede 1 por tofoon, waarvoor bedragen in de be groting 1984 waren opgenomen. De aanschaf van deze ‘piepers’ is ter ver vanging van de huidige oproep-ont- vangers welke inmiddels ruim tien De financiële bijdragen, welke ge meenten moeten leveren ter dekking van de onderzoeks- en saneringskos- ten, zijn inmiddels “verlaagd” tot f. 100.000,- (was f. 200.000,-) per te, saneren vervuiling plus 10 procent van de kosten die boven dat drem pelbedrag uitgaan. Gezien het aantal te onderzoeken lokaties dient er ern stig mee te worden gerekend dat ook de gemeente Waddinxveen voor een fors bedrag zal worden belast. van de Wereldwinkel - opgebracht. Waddinxveners de mogelijkheid zich te laten informeren op het ge bied van de voorkoming van mis drijven. Dat wordt gedaan door middel van een informatiebus, die op de eerste zaterdag standplaats kiest aan de Passage tegenover de Spar en op de tweede zaterdag te vinden zal zijn op het Koningin Wilhelminaplein. En wel op beide zaterdagen van 10.00-17.00 uur. De informatiebus van het landelijk bu reau Voorkoming Misdrijven, welke bus een lengte heeft van ongeveer 20 meter, is van binnen geheel ingericht en afgestemd op informatie over inbraak preventie. diefstal van en uit auto’s of fietsendiefstallenpreventie. Verder zijn er dia’s en panelen met voorbeelden over een goede of foute constructie van het hang- en sluitwerk van deuren en ra men. De bezoeker kan zichzelf ook tes ten of hij voldoende aan inbraakpreven tie heeft gedaan voor zijn woning. Op zaterdag 27 oktober zal verder aan dacht geschonken worden aan het voor komen van diefstal van en uit auto’s. Op zaterdag 10 november zal naast de in braakpreventie ook de fietsendiefstal len belicht worden. Ook bij die onder werpen zijn goede en foute handelingen geprojecteerd. In de bus zelf zal tevens een Waddinxveense politieman aanwe- Het interieur van de informatiebus, geheel in het teken den om misdrijven te voorkomen. (Foto: Rijkspolitie). melijk in Waddinxveen uit onafgesloten schuren een bromfiets, een fiets en twee maal een krat pils ontvreemd. Tot twe maal toe werd zelfs een krat bier, dat in de achtertuin stond en op een balkon van een flatwoning, ontvreemd. De po litie adviseert ook dit soort diefstallen op eenvoudige wijze te voorkomen door de goederen weg te bergen in een ruimte, die afgesloten is. Want voorko ming misdrijven is een zaak van de poli tie en u! Ten aanzien van de openstelling tijdens de avonduren van de’ secretarie is ruim overleg gevoerd met de fractie van de P.v.d.A. Dit heeft geresulteerd in een voorstel van de meerderheid van het college om op een avond in de week het buro Burgerzaken gedurende 1 uur open te stellen. De hieraan verbonden kosten van overwerktoelage geraamd op 2.000,- per jaar zijn in de wensen lijst opgenomen. Het ligt in de bedoe ling de ’s avonds gewerkte uren te ver goeden irivrije uren overdag. W' WADDINXVEEN/GOUDA - Zater dag 27 oktober zal in het Hervormd Centrum ”De Haven” aan de Oostha- ven 31 te Gouda een postzegelruildag gehouden worden van 10.00 tot 17.00 uur. Doordat het Veemarktrestaurant wegens verbouwing gesloten is. moest de organiseende vereiging, de Vereni ging van Postzegelverzamelaars "Gou da”, uitwijken naar de Oosthaven, zo heeft ons namens het bestuur van de postzegelverzamelaars, de heer M.W. de Jong uit de Tollenslaan in Waddinx veen, laten weten. Deze postzegelruildag, die twee keer per jaar gehouden wordt, is voor ieder een gratis toegankelijk. De Goudse ver eniging, die duidelijk ook een streek- funktie vervult (ruim 30% van de ca. 850 leden woont buiten Gouda), hoopt volgend jaar haar 50-jarig bestaan te vieren. Tijdens de komende ruildag zullen ook een aantal postzegelhandelaren aanwe zig zijn. Voor de jeugd is er een aparte ruilhoek ingeruimd. De aanwezige be stuursleden zuilen iedereen graag infor meren over het postzegelverzamelen en over de voordelen van het lid zij n van de vereniging. WADDINXVEEN - De Waddinx veense fysiotherapeut R. Gaykema zal vrijdagmorgen 28 oktober om tien uur de Jaarlijkse bazar van de Welfare, ver zorgd door de vrijwilligers van het Rode Kruis in Waddinxveen, officieel ope nen. Op de in Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad te houden bazar worden uitsluitend door gehandicapten en bejaarden vervaadigde artikelen, in de ruimste zin van het woord, verkocht. Naast de verkoop is er een loterij en zijn er andere activiteiten. De totale op brengst komt ten goede aan het Rode Kruiswerk. De bazar is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. zig zijn, bij wie u zich kunt laten infor meren. Voor dit jaar zal het de laatste keer zijn dat de politie grootschalig informatie aan de burgerij verschaft op het gebied van inbraakpreventie en dergelijke. Nog steeds blijkt het geen overbodige luxe te zijn dat bewoners hiermee ge confronteerd worden. Het is zelfs zo dat de diefstal in een aangrenzende schuur plaatsvindt. In de afgelopen tien dagen werden na- van hun elementaire studie. Een an der viertal begon in het cursusjaar 1984/1985 aan of vervolgde de cur sus brandwacht le klas. Reeds tij dens het cursusjaar 1983/1984 dien de een nieuwe cursus-opzet zich aan, waarbij de brandwacht 2e klas bij het behalen van zijn diploma tevens ge diplomeerd persluchtmaskerdrager is en de brandwacht le klas zich tevens technisch hulpverlener en pompbe- diener mag noemen, terwijl hij te vens een stukje brandpreventie-ken- nis rijker is. Beide opleidingen zijn thans echter 2-jarige cursussen geworden. Van de uiteraard aanwezige overgangsrege ling maakten nog gauw de 2 nieuw bakken onderbrandmeesters gebruik door zich voor de cursus technisch hulpverlener (oude stijl) aan te mel den, terwijl een andere hoofdbrand wacht vorig jaar reeds met gunstig resultaat van deze regeling gebruik had gemaakt. Wat de personeelssterkte van het korps betreft zij nog vermeld dat juist dezer dagen de benoeming van een brandwacht le klas, die overigens zijn strepen reeds bij de brandweer Gouda behaalde, de organieke sterkte van het korps weer vol maakte. De 4 vorig jaar benoemde adspirant- brandwachts, waarmee de achter- satnd in de organieke sterkte van het korps was weggewerkt tot 1 man, be gonnen voor het cursusjaar 1984/ 1985 vol goede moed aan het 2e deel WADDINXVEEN - Het Wad dinxveense winkeltje van het We reld Natuurfonds (WNF) is ook dit jaar weer een dag te gast bij de RA BO-bank aan de Kerkweg-Oost en wel op vrijdag 26 oktober. Draagt u het WNF een warm hart toe (en wie doet dat niet?).en zoekt u cadeautjes voor de komende feestdagen, dan moet u zeker vrij dag even ons "kraampje” in de RABO-bank bezoeken. U vindt er artikelen voor een kleine, zowel als voor een wat ruimere beurs en voor elk wat wils! Misschien denkt u er al lang over om donateur te worden, maar het kwam er nog niet van, wij noteren u graagaldus de mensen achter het Waddinxveense WNF- winkeltje. Wie vrijdag niet in de gelegenheid is om naar de RABO-bank te ko men, kan ook altijd terecht bij het Waddinxveense WNF-winkeltje aan de Schielandweg 15. (Wel graag na telefonische afspraak, tel. 18414). WADDINXVEEN Op dinsdag 30 oktober om half tien ‘s morgens is er in het buurtcentrum ‘De Boog’ een koffieochtend van het vrouwentref centrum (Z)onderdak. Alle vrouwen die het prettig vinden om eens met anderen in contact te komen kunnen ‘s morgens binnenlopen. De sluiting is om twaalf uur. Het beleidskader voor het door de ge meente gevoerde voorlichtings- en openbaarheidsbeleid is nog steeds de destijd door de raad vastgestelde Veror dening Openbaarheid van bestuur en de door de raad aanvaarde nota terzake. Rekening houdend met beschikbare mankracht en financiële mogelijkheden hebben B. en W. steeds getracht dit be leid zo goed mogelijk gestalte te geven. Toch moeten zij vaststellen dat het in voormelde nota uiteengezette beleid nog niet volledig wordt uitgevoerd vooral door tijdgebrek. Ook constate ren B. eh W. dat er ook anderszins ver beteringen zijn aan te brengen in het ge meentelijk voorlichtingsbeleid en dat méér en actiever op dit terrein dient te worden geopereerd. ”Wij denken daarbij aan het vaker van gemeentewege naar buiten brengen van voor het publiek van belang zijnde in formatie, toelichting van beleid en het aanwezig zijn van een vast ambtelijk contactpunt voor de pers. Om dit te re aliseren zal meer tijd aan voorlichting dienen te worden besteed”, aldus het college. Teneinde meer mankracht voor voor lichting te kunnen vrijmaken hebben B. en W. op de begroting van 1985 het be drag van 6.000,- opgenomen dat in het bijgestelde beleidsprogramma 1982- 1986 is voorzien. Het ligt in de bedoe ling binnen de afdeling Algemene Za ken en Ruimtelijke Ordening door ver schuivingen in werkzaamheden mens kracht voor voorlichting vrij te maken door hier een bepaald aantal uren door een nader aan te wijzen medewerker aan te laten besteden. Deze functionaris zal als contactpunt in de ambtelijke or ganisatie voor de pers fungeren. ”Wij hopen er in te slagen hierdoor een wat actiever voorlichtingsbeleid te kunnen voeren”, aldus B. en W. denheid. B. en W. trachten dit blad ook in de enkele "buitengebieden” waar dit blad thans niet wordt bezorgd, ook be zorgd te krijgen, zodat alle inwoners van de gemeentelijke rubriek kennis kunnen nemen. Het college zal daartoe overleg voeren. Het beleid dat Ben W. over inspraak al jaren voeren, wordt gecontinueerd. Met name over rioleringsplannenis dit jaar een aantal informatie-avonden ge houden voor de belanghebbenden. Het pleziert B. en W. de raad te kunnen me dedelen, dat wij voor 1985 de uitgave van een nieuwe gemèentegids voorzien. De verouderde gids uit 1981 is dringend aan vervanging toe; bovendien zijn er nauwelijks nog gidsen beschikbaar. Teneinde de gewenste continuïteit na te streven, hebben B. en W. middels in schakeling van een daartoe gespecials- eerd bedrijf de nodige maatregelen ge troffen, welke erop neerkomen, dat elk jaar een nieuwe - bijgewerkte - gemeen- tegids verschijnt. W. heeft wat dit betreft nog geen standpunt be tenminste in de begrotingstoelichting 198o. met 10 procent verlaagd worden. De plannen van de Dienst Openbare Wer ken om door een efficiënter op- haalsysteem de kosten van het vuil- ophalen, ondanks uitbreiding van de gemeente, te beperken, zullen bin nenkort tot voorstellen leiden. Voorshands zijn al minder uren ge raamd dan in 1984. jaar oud zijn en steeds meer repara- tie-behoeftig worden. De aflevering van de nieuwe appara ten zal vermoedelijk in maart of april a.s. zijn, want het is het nieuwste ap paraat in den lande en komt eerst dan in de produktie. Momenteel is men nog bezig dit technisch hoog waardig apparaat uit te testen en op eventuele kinderziekten te onderzoe ken om deze weg te nemen. Voorts kon de laatste van de nog aan wezige oude portofoons worden ver vangen, waarmee de apparatuur voor de verbindingen op de kortere af stand geheel vernieuwd is. Daarnaast leeft sedert enkele jaren de wens de beschikking te kunnen hebben over een zgn. ‘kleine klusjeswagen’. De bedoeling van deze auto is deze te gebruiken voor die gevallen waarbij geen alarm gemaakt wordt en waarbij als regel maar 1 of 2 personen uitruk ken, zodat niet in alle gevallen met een grote uitrukeenheid moet wor den uitgerukt. Bovendien is voor deze beperkte uitruk geen vrachtwa genchauffeur nodig. Het betreft hier gevallen als bijv.: .iemand uit een lift bevrijden, vlam in de pan, het uitvoe ren van (Co.2)-controles e.d. Voorts is het wagentje goed te gebruiken voor het vullen van persluchtflessen in Gouda en tenslotte zal dit wagen tje worden gebruikt als commando- wagentje voor de officier van dienst. In veel gevallen wordt namelijk al leen de officier van dienst opgeroe pen die ter. plaatse poolshoogte gaat nemen, teneinde eventueel zelf aktie te ondernemen, danwel te beslissen over het al dan niet in aktie komen van de brandweer. Een dergelijk wagentje, waarbij ge dacht is aan een bestelautootje kan geleverd worden voor de prijs van rond f 15.000,--. De inrichting (o.a. een klein blustoestel, een perslucht toestel en enig klein gereedschap) kan met eigen bestaande middelen geschieden. .Als last is f 4.000,- ge raamd bij eerste wijziging op de be groting 1985. De resultaten van de AVR (afvalver branding) ontwikkelen zich in gun stige zin. Mede daardoor kan dit jaar de post vuilverwerking f. 75.000,— lager geraamd worden en de afval stoffenheffing en reinigingsrechten Op 18 september 1984 vond in Reeu- wijk-Dorp een voorlichtingsavond plaats van het hoogheemraadschap van Rijnland, waarin de bouwplan nen van de nieuwe afvalwaterzuive ringsinstallatie Randenburg uiteen zijn gezet. De bouw zal, mits de Kroonprocedure over de plaats geen roet in het eten gooit, in 1988 gereed koinen. De capaciteit zal dan 25.000 inwoners equivalent bedragen waar door de belasting van de afvalwater zuivering in de Oranjewijk terugge bracht wordt tot ca. 12.500 inwoners equivalent (capaciteit is 17.000 i.e.). In de tweede fase (na 2000?) zal “Randenburg” worden uitgebreid tot 50.000 inwoners equivalent, waarna de zuivering aan de Willem de Zwij gerlaan kan worden gesloten. Na vele jaren praten over de ‘’“plek” was het een verademing thans eindelijk bouw- GOUDA Komende vrijdag komen uitkeringsgerechtigden op uitnodi ging van de Dienstenbond FNV bij een in Gebouw Ons Huis, Beatrijsstr. 120 te Den Haag om 10.00 uur. Spre ker daar is Herman Bode, vice-voor- zitter van het FNV. Uit Gouda en wijde omgeving verza melt zich komende vrijdagmorgen een groep om 8.45 bij het station aan de Bloemendaalzijde om geza menlijk met de trein van 9.pi naar deze bijeenkomst te gaan. tekeningen te zien verschijnen. “Ran denburg” wordt zeer modern uitge voerd met overdekking van alle in stallaties welke bron van reukver- spreiding kunnen zijn. Bij het hoog heemraadschap heeft de bouw een hoge prioriteit. Nu de bouw van de afvalwaterzui veringsinstallatie, in zicht is, zal op korte termijn overleg plaatsvinden tussen Dijkgraaf en hoogheemraden en het college over de verbinding tus sen de Willem de Zwijgerlaan en de nieuwe installatie onder de Gouwe door. Het tracé is ambtelijk voorbe sproken en door het collége in prin cipe geaccepteerd. Thans zullen onder meer de finan ciële aspecten .ter tafel komen, als mede de maatregelen welke in de pe riode 1985 - 1989 getroffen moeten worden om de overlast van de zui vering aan de Willem de Zwijgerlaan binnen de perken te houden. B. en W. prijzen zich gelukkig dat nog in 1984 de nodige kredieten door de raad zijn verstrekt welke er toe zullen leiden dat per 1 januari 1985 ca. 500 woningen méér in de “buitengebieden” op een rioolstelsel zullen zijn aangesloten. Deze voort varende beslissing die ambtelijk en van gemeentelijke adviseurs veel inzet heeft gevergd, heeft tot resultaat dat voor deze aansluitingen nog de maxi- biedt de plaatselijke rijkspolitie de male verfijningsuitkering zal worden JJ'------- J- vn.i i ontvangen. Na 1 januari 1985 resteren nog ca. 350 woningen in de “buitengebie den”, die niet op een riolering zijn aangesloten. Nu de verfijningsuitke ring in 1985 nog van redelijke om vang zal zijn (ca. f. 8.000,— per aan sluiting is 25 jr. f. 824,— per jaar) acht het college het gewenst de meest dringende zaken hiervan nog in 1985 te doen uitvoeren. Die operatie zal niet kostendekkend zijn. In de fi nanciële paragraaf van de begrotings toelichting stelden B. en W. voor een bedrag van f. 100.000,— kapitaal- en onderhoudslasten te reserveren. Daarin is eveneens uiteengezet dat het geheel ontbreken van een fonds voor vervanging van rioleringen de ge meente op den duur voor hoge las ten kan plaatsen. Ook zijn de finan ciële consequenties van de bouw van een nieuwe afvalzuiveringsinstallatie nog niet geheel duidelijk, hoewel B. en W. er voorshands van uitgaan dat de gemeente Waddinxveen aan haar verplichting heeft voldaan, wanneer het te zuiveren afvalwater aan de zuivering aan de Willem de Zwijger laan wordt aangeboden. Voor voren staand fonds wordt een storting van f. 200.000,— voorgesteld. Tenslotte stelt het collége zich voor om in 1985 de aansluiting van een veiling- terrein op de riolering te bespoedi gen, onder aanwending van het mede daartoe gevormde fonds. In 1984 is ervaring opgedaan met de projectteamvorming voor bodemsa nering. Eén project in Waddinxveen (aan de Zuidkade) is opgestart en in middels beëindigd, omdat uit het na der onderzoek gebleken is, dat geen vervuiling in de zin van de Wet aan wezig was. Het programma dat door de provin cie voor 1985 bij de Minister ter be kostiging is voogedragen bevat voor Waddinxveen de navolgende onder zoeken: Oriënterend onderzoek (voor rekening rijk): a. slootdemping aan de Kromme Esse en b. slootdem ping aan de Henegouwerweg. Nader onderzoek (kosten voor gemeente en eventueel rijk): a. verfabriek Wil- helminakede; b. verffabriek Mercu- riusweg; c. gasfabrieksterrein; d. ter rein Alpherbrink. Saneringsonder zoek: geen. Naast bovengenoemde terreinen zijn bovendien nog aangemeld (en zullen in latere jaren in de programma’s worden opgenomen): nadere onder zoeken voormalige vuilnisbelten aan de Staringlaan en Middelburgseweg; en een aantal slootdempingen. Een soortgelijke calamiteit herhaalde zich op 3 mei 1984 op nagenoeg de zelfde plaats, eveneens tijdens zeer zichte mist, maar waarbij gelukkig geen dodelijke slachtoffers vielen. Ook een brand in maar liefst 5 woon huizen tegelijk op 8 april 1984 aan de Kleikade en de brand in de verffa briek Bakker-Coating op 25 april 1984 vroegen alle aandacht. Bij al deze calamiteiten bleek de brandweer voor zijn taak berekend en vol vertrouwen hopen B. en W. dat hij dat voor de toekomst ook mag zijn, al is dit nooit met zeker heid te zeggen, want elke calamiteit kan wat omvang en aard betreft weer overtroffen worden. In ieder geval zal het niet liggen aan de toewijding en het enthousiasme van de man schappen. De noodzaak tot het hebben van aan valsplannen voor branden waarbij chemische of andere gevaarlijke stof fen betrokken zijn, is het afgelopen jaar wel gebleken. Alles zal in het werk gesteld worden om een en an der zo spoedig mogelijk te realiseren. Aan oefeningen wordt veel zorg be steed en de studiezin onder de leden «SE?.:’" WADDINXVEEN Er zou aan gedacht kunnen worden om het ophalen van huisvuil in Waddinxveen in (goedkopere) particuliere handen over te laten gaan, maar zover is het nog niet want het col lege van B. en T paald. Dat staat tenminste Bekend is dat de landelijke onderzoe kingen naar het kostenpatroon van particuliere, gemeenschappelijke en gemeentelijke vuilophaaldiensten ten aanzien van de kostprijs voor het re gionale vuilverbrandingsbedrijf GVB aanleiding zijn geweest hierover vóór 1 januari 1985 een nader advies aan de gemeenten te verstrekken. Door de zeer gunstige kostencijfers lijken de private ondernemingen terrein te winnen bij diverse gemeenten. Van de investering in een eigen straatveegauto is thans definitief af gezien. Het straatvegen is .opgedra gen aan een particulier bedrijf, waar bij het programma ten opzichte van het verleden is ingekrompen. Daar naast zou voor die plekken waar de straatveegauto niet kan komen een eigen (hand-)veegdienst het aanzien van die straten kunnen verbeteren. Bezien wordt of hiervoor “WVM’ers” beschikbaar zijn. Zonodig zullen B. en W. de raad ten laste van de post onvoorzien in 1985 extra kredieten vragen voor de uitvoering hiervan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 7