op de fles Sterren straalden in de ECHT WAAR Goudse streek toont innovatie op manifestatie Staanplaatsen bij Coornhert- herdenking Mn- Bloemen zijn verlept bij Fawaz Khalaf “Gouwsluis” Ontmoetingskerk Nieuwe cursus Stal Flicka MEUBEL BOULE VARD IN LEIDER DORP koud emailleren WADDINXVEEN - In november start in het sociaal-cultureel cen trum De Bonkelaar de creatieve mini cursus koud emailleren. De cursus be vat 5 bijeenkomsten en wordt een maal per twee weken gehouden op de donderdagmiddag. Kosten ca. f 3,50 per keer. Concert weer het muzikale van Puccini werd door Arjan Liesker WIJ INSTALLEREN HET MOOISTE SANITAIR ÊSlteto Innovatiebeurs voor ondernemers GOUDA 27 28 EN 29 MAART 1985 MIDDEN HOLLAND VIJFENTACHTECH wAfll Politieke vertaling ’maart Coornhertstichting Computers Einde 40 Bedrijven Dameskoor WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 VAN BUITENKRAAN TOT HOT-WHIRL-POOL ECHT WAAR... BELT U MAAR M. MOS DE WIT WADDINXVEEN B.V. GOUDA De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland vindt dat in het land een volstrekt onvolledig beeld be staat van de bedrijfsactiviteiten in Midden-Holland. Het Groene Hart van Holland heeft meer te bieden dan boerenkaas, kaarsen, pijpen en stroopwafels, verzekerden voorzitter T. Hopman en se cretaris drs. J.C. Brink op een vorige week woensdagmiddag in Gouda gehouden persconferentie. Het Boskoopse koor Die Gouwe Sanghers tijdens het sterrenconcert in de Waddinxveense Ontmoe- tingskerk. WADDINXVEEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het woonwagen schap Gouwsluis in Alphen aan den Rijn, waarin Waddinxveen met 36 andere gemeenten op weinig innige wijze met elkaar hebben sa mengewerkt op het gebeid van het woonwagenbeleid in de wijde regio, gaat op de fles. De enige beroepskracht is al enige tijd gele den opgestapt en aan de opheffing van de gemeenschappelijke re geling wordt gewerkt. De gemeenten moeten het alleen nog eens zien te worden over de financiële afwikkeling. GOUDA/WADDINXVEEN De door de Waddinxveense onder- wijshistoricus drs. A.A. de Bruin voorgezeten Coornhertstichting kan terugzien op een zeer geslaagde Coornhertherdenking in Gou da, waaraan ongeveer 300 belangstellenden deelnamen. De aula van het Coomhertgymnasium was vorige week dinsdagavond zo bezet dat tientallen genoegen moesten nemen met een staanplaats. De voor Willy Caron invallende Haagse tenor Janos Korda. i -v - w iteur ZUIDKADE 116-117-2741 JH WADDINXVEEN - TEL. 01828-12123 1 voor Vluchtelingen in Nederland en die stuurde hem naar Waddinxveen, naar de plaatselijke afdeling, ge vormd door een aantal PvdA-vrou- wen. WADDINXVEEN/GOUDA - Stal Flicka BV, Waddinxveen, is bij be schikking van de arrondissements rechtbank in Rotterdam ontbonden, zo meldt het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in een wijziging. WDDtN HOLLAND w VUFSNTACHTECH j m INSTALLATIEBEDRIJF Hoe weinig belangstelling de deelne mende gemeenten altijd voor het woonwagenschap hebben gehad illus treert de voorzitter van het bestuur, de Alphense wethouder D. van Leeu wen van Openbare Werken treffend: ‘Als we een vergadering uitschreven, dan kwamen er bij lange na niet vol doende afgevaardigden opdagen om de vergadering te kunnen laten door gaan. Dan werd er een nieuwe verga dering uitgeschreven, waarop het ver eiste quorum weer niet aanwezig was. Na een derde convocatie konden we dan met net iets meer dan de helft van de leden aan de vergadering be ginnen’. WADDINXVEEN - ‘Als ze mij te rugsturen naar Libanon ben ik ver loren...’ en ‘Fawaz heeft alles op or de voor asiel, maar moet toch het land uit’ waren de twee koppen in De Telegraaf, dat het bericht dat de in Waddinxveen wonende Libanees Fawaz Khalaf met uitwijzing be dreigd wordt naar buiten bracht. Het blad meldde dat er Hartelijk gefeliciteerd! stond op het kaartje bij de bloemen, die de Waddinx- veense Libanees onlangs op z’n 26- ste verjaardag nog kreeg van de Ver eniging Vluchtelingen Nederland. Maar intussen zijn de bloemen ver lept en te feliciteren valt er niks meer, want Fawaz moet het land uit. Wegwezen en niet meer terug komen! Bij Fawaz werd een been afgescho ten in Tripoli, de Noord-Libanese havenstad. Haat en nijd, elke aanlei ding is er goed genoeg voor een schietpartij. In het geval van Fawaz omdat hij vrijmetselaar is en daar om in Libanon voor een ‘jahoudi’ (scheldwoord voor jood) wordt ge houden. Hij vluchtte vorig jaar november naar Nederland, dat kende hij nog, want hij was hier als taxichauffeur al eens geweest om een nieuwe auto te kopen. Eenmaal in Amsterdam werd hij geholpen door een Israëli sche vriend, Sergio Feldman. Die verwees hem naar de Vereniging De eerste bijeenkomst is op donder dag 1 november om 14.00 uur. Dit is een kennismakingsbijeenkomst, waar in uitgelegd zal worden wat voor mo gelijkheden deze techniek zoal biedt. De toegang tot deze kennismakings bijeenkomst is gratis. Alle belangstel lenden ziin welkom! In de afgelopen jaren heeft de rijks overheid een chaotisch beleid voor de woonwagens tentoongespreid. Eerst kwam het toenmalige ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk met het idee om hier en daar grote kampen aan te leggen. In Al- phem zou een kamp met 90 staan plaatsen moeten komen. Voordat dit beleid gestalte kreeg, werd de boel al weer op z’n kop gezet. Het nieuwe beleid werd om meerdere kleinere kampen te creëren. Op die basis zijn de 37 gemeenten in 1978 in het woonwagenschap Gouwsluis gaan sa menwerken. Inmiddels is het weer allemaal an- "'V.. .-SW Een portret van Dirck Volcketrsz. Coornhert (1522-1590) naar een gra vure van H. Goltzius. Coornhert is, evenals Desiderius Erasmus en zijn vriend Willem van Oranje, te be schouwen als een idealist die gedach ten heeft geformuleerd die door drenkt zijn van het geloof in een ver draagzame samenleving. Levend in een tijd waarin, zelfs in de Nederlan den, de tolerantie niet door ieder werd nagestreeft, moest hij menig maal van woonplaats veranderen om, tenslotte, in het vreedzame Gouda zijn laatste jaren door te brengen. Een gevelsteen aan de Oosthaven 51 en een grafsteen in de St. Janskerk herinneren aan hem. Coornhert zou men kunnen waarde ren als een filosoof van de verdraag zaamheid, ja als een Nederlandse So crates. Coornhert, bovenal een ethi cus, was een veelzijdig theoloog die zich tegen de opvatting keerde dat de mens belast zou zijn door erf zonde. Hij meende zelfs dat het mo gelijk was een volmaakt leven te lei den. In velerlei opzicht was Co om bert een originele denker die zich on dermeer liet inspireren door de klas sieke filosofie en iemand die, indien nodig, consequent stelling nam. Té gen een onderdrukkende overheid, tégen intolerante vormen van rooms- katholicisme en protestantisme en vóór vrijheid van geweten. Zijn in vloed op andere ‘libertijnen’ is be slist niet gering geweest. Had Coom- hert zich in zijn geschriften bediend van het latijn, hij zou - zo meent de Coornhertkenner Dr. H. Banger - zelfs Europese betekenis hebben ge kregen. en Fabrieken voor Midden-Holland een voorlichtingsbijeenkomst ter in formatie van ondernemers uit de re gio, die in deelname geïnteresseerd zijn. Tevens gaat er een wervings campagne van start met posters, fol ders, mailings en landelijke adver tenties. Speciaal voor deze manifes tatie werd een eigen logo ontwik keld. De technologiebeurs vindt plaats in gebouw De Goudse Poort op het ge lijknamige bedrijventerrein te Gouda, pal aan de autoweg Utrecht-Den Haag/Rotterdam gelegen. Voorinfor matie en deelname kan men zich wenden tot de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol land, Westhaven 52, 2801 PM Gou da, telefoon 01820-14877, telex 20643. De Coornhertstichting heeft ten doel het organiseren van activiteiten, ver band houdende met het leven en den ken van de filosoof Dirck Volckerts- zoon Coornhert (1522-1590) die in Gouda, in de Sint Janskerk begraven ligt en daar zijn laatste levensjaren aan de Oosthaven no: 51 heeft door gebracht. Tot de activiteiten kunnen worden gerekend het periodiek doen uitspreken van een rede die beoogt de betekenis van Coomherts denk beelden te actualiseren, het uitgeven van publikaties, het aanwerven van archivalia, het houden van tentoon stellingen. De stichting gaf reeds 2 Coomhertpu- blikaties uit die ook bij boekhandel Veldwijk (Passage Waddinxveen) te koop zijn. Het betreft een boekje van de hand van de Coornhertkenner dr. H. Bonger ‘Coornhert en Gouda’ (f 5,--) en de Coornhertrede van prof. Kossmann (f 3,50). De stichting telt ook vrienden. Zij schenken jaarlijks ten minste f 15,— en ontvangen daarvoor de Coomhert- rede gratis. Het bestuur van de Stich- Een vergelijking met een mannen koor gaat natuurlijk altijd mank, maar als afwisseling op een dergelijk concert was het dameskoor K.N.A. een plezierige. Het Zigeunerinnekoor uit ‘La Traviata’ werd helder en vlot gezongen en in O Signore uit T Lom bardi’ vormden de dames met de he ren uit Boskoop een schitterend ge mengd koor. De jaarlijkse concerten van ‘Die Gouwe Sanghers’ worden steeds het ‘Sterrengala’ genoemd. Er waren er vrijdagavond drie vocale en één in strumentale. Welke van de drie nu het meest stralende was is zonder meer niet te zeggen. Was het de heldere sopraan Margaret Roest, of de imponerende tenor Ja nus Korda of de muzikale bariton Ar jan Liesker? Zonder meer kan echter gezegd worden dat de keuze een zeer goede was. Margaret Roest heeft een prachtige heldere stem, die zij bijzonder goed in balans kan houden, hetgeen duide lijk tot uiting kwam in de prachtige aria uit ‘La Boheme’ van G. Puccini: Mi chiamano. Maar ook in haar dra matische rol in D’amor sull’ali uit II Trovatore vertolkte zij bijzonder goed en in het bijzonder gloreerde zij in Madre...il santé nome uit ‘La For- za del destino’ van G. Verdi. Wat een prachtige ontroerende stem! De tenor Janos Korda, die de ziek ge worden Willy Caron verving, is een heel bijzondere. Zijn vocale prestaties zijn imponerend en zijn symphatiek optreden in de aria Nessun dorma uit Tumadot van G. Puccini gaf hem al direct een daverend applaus. Ook de aria ‘La giustiza del Lemone’ uit I Due Foscari wist hij prachtig te ver tolken, evenals Recondita Armonia uit ‘Tosca’ van Puccini. Zijn stem, ietwat nasaal, klinkt niet altijd even verfijnd, maar is van grote allure en uitstraling, prettig om naar te luiste ren. Bariton Arjan Liesker is nog een jonge zanger, wiens stem nog niet im poneert, maar zeer wel muzikaal is. Dat bleek zeker in zijn aandeel Cedi Cedi.... uit T Due Foscari’ van Verdi. ‘Tot zover verliep alles prima’, zegt bovenbuurvrouw Hanneke van Hal. ‘Aanvankelijk kreeg Fawaz een leeg staand kamertje in het bejaarden centrum Anne Frank, maar na een paar maanden gaf de gemeente hem een keurig éénpersoonsflatje, hier aan de Vondellaan. Hij studeert overdag Nederlands en haalde ook al zijn type-diploma. Bovendien volgt hij een cursus informatica, zodat hij in de toekomst met computers kan werken’. ‘De ellende is begonnen toen ik om asiel vroeg’, vertelt Fawaz zelf. ‘Alle verzoeken werden afgewezen, maar ik durfde de rechter ook niet pre cies te vertellen wat er met mij was gebeurd en dat ik eigenlijk te bang ben om naar Tripoli terug te gaan, nu ik ook al niet meer kan rennen voor mijn leven....’. Fawaz’ verzoek om politiek asiel werd afgewezen, want hij voldeed niet aan de strenge eisen. Er werd wel een herzieningsverzoek inge diend, maar een kort geding.om zo genaamde ‘schorsende werking’ werd verloren. Aan het woonwagenschap is geen be hoefte meer en het bestuur heeft daarom besloten er een eind aan te maken. Om de financiële gevolgen op tafel te krijgen, heeft een deskundig bureau een rapport gemaakt. Er zal nog een nieuw rapport nodig zijn om precies uit te rekenen welke rekening elke deelnemende gemeente gepre senteerd krijgt. Van Leeuwen vreest dat daarbij nog wel de nodige hob bels genomen zullen moeten worden: ‘Er zijn gemeenten die (nog) geen ge bruik van het schap hebben gemaakt en die wel moeten meebetalen aan de liquidatie’. Zoals de zaken er nu voorstaan, ver wacht de wethouder dat het woon wagenschap per 1 januari 1986 kan worden opgeheven. Het woonwagen kamp Gouwsluis wordt dan overge dragen aan de gemeente Alphen. De kosten voor het beheer kunnen vrij wel volledig bij het rijk worden gede clareerd. WADDINXVEEN/DEN HAAG-Ge- deputeerde Staten van Zuid-holland hebben besloten hun beslissing van juni van dit jaar om aan de gemeente Leider dorp een verklaring van geen bezwaar te verlenen voor de bouw van een meu belboulevard in Leiderdorp, te handha ven. De beslissing werd bij meerderheid van stemmen genomen. Tegen de afgifte van de verklaring wa ren op grond van de wet-Arob be zwaarschriften ingediend door de ge meenten Den Haag, Leiden en Zoeter- woude, het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond, mede namens 43 ondernemingen in de woninginrich- tingsbranche en dertien ondernemers verenigingen, Casba en Leski Meube len en de Kamer van Koophandel en fa brieken voor Den Haag. De commissie- Arob, bestaande uit leden van provinci ale staten, was unaniem van mening dat de bezwaren gegrond dienen te worden verklaard en adviseerde aan gedepu teerde staten de verklaring in te trek ken. In een extra vergadering van provinci ale staten, geheel gewijd aan de kwestie van de meubelboulevard in Leiderdorp, werd met 35 stemmen vóór en 36 tegen een motie verworpen waarin de vesti ging van een meubelboulevard in Lei derdorp in strijd werd genoemd met het streekplan Zuid-Holland West. Gedeputeerde Staten hebben nu beslo ten de Arob-bezwaren ongegrond te verklaren en eerder genomen beslissing om de verklaring van geen bezwaar (ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Wo ningwet) voor de bouw van de meubel boulevard in Leiderdorp te handhaven. De nadere formulering van het ant woord aan de indieners van de,be zwaarschriften zal nog enige tijd ver gen. Max van den Berg (PvdA), Piet Buk man (CDA), Maarten Engwirda (D‘66) en Ed Nijpels (VVD) hadden de taak, de historische en actuele be spiegelingen van prof. Kossmann een politieke vertaling te geven. Daarbij bleken PvdA, VVD en D‘66 het in essentiële punten met elkaar eens te zijn. Zo vonden zowel Van den Berg en Nijpels als Engwirda dat democratie weliswaar niet te veel opgelegd mag worden maar in harmonie met de grondwet moet blijven. Hoewel Buk man geneigd was deze stelling ook voor zijn rekening te willen nemen bleek hierbij uit zijn voorzichtige woordkeuze dat hij zich maar al te bewust was van het feit dat CDA een geheel eigen kijk heeft op bijvoor beeld de ‘Wet gelijke behandeling’ en de democratisering van de welzijns voorzieningen. Tenslotte werd een geanimeerde fo rumdiscussie gehouden onder voor zitterschap van drs. K.F. Broekens die volgens sommigen best wel wat langer had mogen duren. ders. Het woonwagenbeleid is nu in handen van de minister van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne gekomen. Men is teruggekeerd naar de vroegere situa tie, waarin elke gemeente zelf een woonwagenkamp (je) moet realiseren. Midden-Holland blijkt langzaam maar zeker uit te groeien tot een plek met geavanceerde technologische kennis. Het gaat daarbij niet alleen om de electronica-branche, maar om een breed scala van bedrijven waarin in novatiegerichte technologie wordt toegepast als oplossing voor de pro blemen van vandaag. Om dat ook te tonten wil de Kamer van Koophandel ruim een ton op tafel krijgen om in het voorjaar van 1985 (27, 28 en 29 maart) een drie dagen durende innovatiemanifestatie te houden onder de naam ‘Midden- Holland Vijfentachtech’. Met deze manifestatie wil de Goudse Kamer van Koophandel de uitwisse ling van technologische kennis en er varing bevorderen en tegelijkertijd de aandacht vestigen op de concen traties van zogenoemde high-tech-be- drijven, die het Middenhollandse ge bied kent. stem en voordracht zullen zeker in de toekomst nog verder uitgroeien en ongetwijfeld zullen we hiervan meer horen. Geen Hans Broekman achter de vleu gel, de man met de grote routine, maar de ook jonge pianist Eric Noya, die zowel koor als solisten bijzonder goed begeleidde. En dat is geen een voudige opgave. Een goeie pianist is nog geen goeie begeleider. Eric Noya is dat wel! En.... goede koorbegeleiders zijn zeldzaam. We hebben met plezier gekeken en geluisterd naar het knappe, met veel flair gebrachte pianospel, ook de moeilijke passages wist hij knap op te vangen. Het concert werd besloten met een optreden van alle medewerkenden in de finale ‘Te Lodiama gran Dio’ uit I Lombardi van G. Verdi. Deze finale was van een indrukwekkende schoon heid - het publiek luisterde ademloos toe - was een waardig slot en werd te recht beloond met een minuten du rend applaus. Het Sterrenconcert van het streek- mannenkoor ‘Die Gouwe Sanghers’ kan men beschouwen als dé muzikale hoogtepunten van het jaar en Wad dinxveen zal er alles aan moeten doen, eventueel ook financieel, om deze te behouden. Dit grootse muzi kale gebeuren heeft aan de vele hon derden bezoekers grote voldoening geschonken. We zijn nu al benieuwd of dit in 1985, wanneer het mannen koor 40 jaar bestaat, geëvenaard kan worden. We hebben daarin echter het volste vertrouwen. De te houden manifestatie omvat een beurs, lezingen, demonstraties en ex cursies. Hiervoor hebben zich al veer tig bedrijven aangemeld. Met deze meerdaagse innovatiemanifestatie geeft de Kamer van Koophandel te vens een voorzet tot het realiseren van een transferpunt dat een ‘loket functie’ zal moeten krijgen om de uitwisseling van kennis tussen weten schap, bedrijfsleven en onderwijs te structuren en dat als katalysator zou moeten werken op de technologische ontwikkelingen in de Middenholland se regio. Maandag 29 oktober was er ten kan tore van de Kamer van Koophandel Aan de eerste herdenking, die de eind 1983 opgerichte Coornhertstichting organiseerde werkten mee prof. dr. E.H. Kossmann (Groningen), de top politici drs. M. van den Berg (PvdA), drs. P. Bukman (CDA), drs. M. Eng wirda (D‘66) en drs. E. Nijpels (VVD) en de burgemeester van Gou da, drs. K.F. Broekens. Prof. Koss mann sprak de Coornhertrede uit. De Coornhertstichting, die om de twee jaar een Coornhertrede wil doen houden, had daartoe voor de eerste keer-prof. dr. E.H. Kossmann (Rijks universiteit Groningen) uitgenodigd te spreken over ‘Tolerantie toen en nu’. Deze prominente historicus, on langs werd hem nog een eredoctoraat verleend door de universiteit van Leuven, schetste in zijn ongeveer 50 minuten durende rede (die deson danks bleef boeien), uitgaande van de Nederlandse grondwet (1983) de his torie van de verdraagzaamheid in West Europa. Hierbij bleek steeds weer dat denken over en handelen in verdraagzaamheid nauw verweven waren/en zijn met levensovertuiging. ting hoopt nog vele vrienden te mo gen begroeten. Opgave: penningmees ter Coornhertstichting Giro 5561292, Postbus 2042, Gouda. met veel overtuiging gebracht. Zijn hoogtepunt van het jaar WADDINXVEEN In een tot de laatste plaats bezette Waddinx veense Ontmoetingskerk gaf het Boskoopse streekmannenkoor Die Gouwe Sanghers onder leiding van Aad Vos vrijdagavond het zo langzamerhand traditie geworden jaarlijkse Sterrenconcert. Hier aan verleende ditmaal medewerking het onder dezelfde directie staande Dordrechts dameskoor K.N.A.Margaret Roest (sopraan), Janus Korda (tenor) en Arjan Liesker (bariton). Aan de vleugel Eric Noya. Het mannenkoor Die Gouwe Sang hers opende het concert met twee werken van Ch. Gounod: ‘Les Mar tyrs’ en ‘Choeur des soldats’ uit Faust, de opera waardoor de compo nist in 1859 plotseling beroemd is ge worden. Aad Vos heeft het koor goed in zijn hand. De 60 zangers weten duidelijk wat hun dirigent van hun verlangt. Bekend is dat Aad Vos een grote voorliefde heeft voor de opera en we denken dat Verdi één van zijn grote favoriete componisten moet zijn. Het programma bevatte niet minder dan 14 werken van deze grote componist, tweederde van het totaal. En toch was het programma gelukkig niet aan de zware kant, hetwelk we van de vorige concerten niet altijd konden zeggen. Ook Puccini en Mo zart en zelfs J. Sibelius, de Finse componist die in 1957 overleed, stonden op het programma. Van de laatste zong het Boskoopse mannenkoor het symphonisch ge dicht Finlandia, een lofzang met een monumentaal karakter en echt in de stijl van Aad Vos. Hij houdt van een krachtige magistrale klank, weet zijn mannen te inspireren en zingt des noods een partijtje mee, zoals de mannenpartij in Gerusalem uit ‘I Lombardi’ van Verdi, wat zwak door komt. Bijzonder mooi klonk het D’ amor sull’ali-Miserere uit ‘II Trovatore’ van Verdi, waarin ook de sopraan Marga ret Roest en de tenor Janus Korda een belangrijk aandeel hadden. Even waanden wij ons in de scala van Mi laan door de tenor in een andere ruimte te plaatsen en vandaar zijn ge liefde toezingteen zeer goede vondst. Het aandeel van het in prachtig rood gestoken Dordrechts dameskoor K.N.A. begon met een werk van Ch. Gounod, Chatez magnanarelles, een wat aarzelend begin, hetgeen later in een werk van G. Verdi Scena, coro e cavatina ‘Tu al cui sguardo’, veel be ter ging.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 25