postzegels, onmisbare attributen Theo Thijssenschool gaat veranderen voor Pinkeltje fififil ttttt raad neemt verhuizings besluit vrouwen Arabische les voor analfabete Gemeentelid II Bouwkrediet HET PROGRAMMA de uitbreiding Wat is toch de grote aantrekkingskracht van de paardesport? Een sport die meer belangstelling trekt, naarmate de moderne mens meer gemo toriseerd raakt. Vermoedelijk zit juist daar een van de voornaamste trekpleisters. Het sierlijke dier dat wij kennen als paard, kan dingen doen die geen motor of auto kan. Het springt, een en al gratie, met gemak over hoge en verre hindernissen. Het is waarschijnlijk dat stukje pure natuur dat paard heet, waarvan wij toeschouwers (of berijders) zo verrukt zijn. Begin november is de Amsterdamse RAI weer het strijdtoneel van ruiters van we reldklasse. De internationale ruitertopzal, in de enorme Europahal, strijden om prij zen ter waarde van meer dan f 100.000,-! De gom smaakt plezierig. Voor de particulier, die meestal maar klei ne hoeveelheden post verzendt, is de post zegel nog steeds een onmisbaar attribuut. Veel werk maakt men in ons land ook van de samenstelling van de gom, die vaak met de tong wordt bevochtigd. De gom is vol strekt onschadelijk en smaakt plezierig. Zaterdag 10 november 14.00 uur. Internationaal knock-out springen. Internationaal tabel A met barrage. 1.50 mop tijd. Show. Donderdag 8 november 20.00 uur. Internationaal tabel A 1.40 op tijd. Ie kwalificatie Volvo World Cup Holland. Show. Op All, het bekende waspoeder met TAED, het schuurmiddel Jif en de allesreiniger Andy worden aktiezegels op de verpak king aangebracht. Op de 2 kg pakken All 3 aktiemerkjes, op 500 ml Jif 2, op 250 ml Jif 1 en op 750 ml Andy 2 aktiemerkjes. Origineel is de aktie van een bekend fabri kant van was- en reinigingsmiddelen in Vlaardingen, die een aktie is gestart waar bij men gratis postzegels kan verkrijgen. Zaterdag 10 november 20.00 uur. Finale van de nationale Dunhill Competitie. Internationale Puissance. Show. Ansichtkaarten in trek. Dankzij die aktie voor gratis postzegels, kunt u straks wellicht een extra wenskaart verzenden. De ansichtkaart, de term is af komstig uit Duitsland, waarvan wij het woord ook letterlijk hebben overgeno men, ontstond als gevolg van de opkomst van de fotografie. Fotografen legden stads- en dorpsgezichten vast en elk zich zelf respecterend dorp verkocht die Photo- grafieën. Nu zijn ook die oude ansicht kaarten voorwerp van een speciale verza- melhobby geworden. Wenskaarten ontstonden ook rond de eeuwwisseling. Het gebruikom wenskaar ten rond dejaarwisseling op grote schaal te verzenden is iets dat pas na de Tweede Wereldoorlog algemeen in zwang kwam. Philatelic een ware hartstocht Enkele tientallen jaren nadat de post zegel algemeen in gebruik was gekomen, ontstond de verzamelhobby Philatelie. Een ware hartstocht voor vele tienduizen den in ons land. Dat de postzegel als ge volg daarvan ook een extra waarde ver tegenwoordigt, maakt de hobby extra aan trekkelijk. PROMODORP Bij vorige gelegenheden werd er wel eens geklaagd, dat er in de avonduren, in de ver- schillendestalletjes rond Jumping Amster dam ’niets te krijgen of te beleven was’. Dit jaar zal dat niet gebeuren, in het speci ale ’promodorp’ opgebouwd in de Europa hal, kan men ook na afloop van het mid dag- of avondprogramma terecht voor een hapje of slokje. In het promodorp zullen de sponsors in de gelegenheid zijn hun produkten of diensten te tonen aan de dui zenden bezoekers. Vanzelfsprekend is daar ook levende muziek. Het promodorp is een onderdeel van de totale happening die Jumping Amsterdam nu eenmaal is. Vrijdag 9 november Internationaal tabel C. Jachtspringconcours. Internationaal tabel A met barrage. 2e kwalificatie Volvo World Cup Holland. Show. ZATERDAG DE PUISSANCE De puissance is als steeds, een van de meest spannende schouwspelen van Jum ping Amsterdam. Bij de puissance gaat het niet in de eerste plaats om snelheid, maar om ’hoogte’. Bij dit onderdeel worden na elke ronde de hindernissen verhoogd en het is dan puur een kwestie van beheersing en vak manschap om er zonder strafpunten over heen te komen. INTERNATIONALE TOP Naar verwachting zullen ook dit jaar weer de ’azen van de paardesport’ proberen om een trofee te bemachtigen. Onder hen zullen waarschijnlijk namen zijn als: Nick Skelton, Hugo Simon, Luis Cervera en de Zwitserse Heidi Robbiani, die bij de Olympische Spelen het brons behaalde. Voorts topruiters uit Engeland, Ierland, Frankrijk, Brazilië en uiteraard uit Nederland. VRIJDAG HET JACHTSPRING CONCOURS In tegenstelling tot de puissance, is het jachtspringconcours wel een kwestie van tijd. Het gaat er daarbij om zo snel moge lijk, dus binnen een bepaalde tijd, de ver- SPECIAAL OPTREDEN VAN ’The King’s troop, royal horse artillery’ De 27e Jumping Amsterdam heeft dit jaar een bijzondere attractie. Dan zal nl. ’The King’s troop-Royal horse artillery’ optre den met een boeiende show en demon straties. De bereden artillerie, bij ons vroe ger bekend als de ’Gele Rijders’ was in de legers van voor 1914 een bekend en onmis baar element. Dit speciale legeronderdeel, gestatio neerd in St. John’s Wood, Londen, heeft een bijzondere taak. Zij moeten bijv, de saluutschoten afvuren in het Londense Hydepark, bij koninklijke veijaardagen, huwelijken en andere speciale gelegen heden. Het oorspronkelijke onderdeel The Royal Horse Artillery, werd overigens pas in 1939 gemechaniseerd. Na de Tweede Wereld oorlog werd het op de wens van wijlen Koning George de 6e, weer in dienst ge steld voor speciale taken, gekleed in tradi tionele uniformen. STUDIO SPORT GEEFT AANDACHT JUMPING Zo’n evenement als Jumping Amsterdam is uiteraard het mooist als men dat per soonlijk kan volgen. Maar voor wie is ver hinderd, wordt alvast gemeld dat het TV- programma Studio Sport van de NOS, op verschillende tijdstippen, aandacht zal geven aan dit gebeuren. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 3» De aktiemerkjes kunnen uiterlijk 30 april 1985 worden ingezonden! Logisch dat men bij een veelvoud van de 7 merkjes, ook overeenkomstig meer gratis post zegels ontvangt. In 1947 kreeg The Royal Horse Artillery de titel van’s Konings (eigen)troep’. Het is afgeworpen, dan geeft dat vier straf- zeker dat de bijzondere exercities, com- Wanneer 7 aktiemerkjes ongefrankeerd worden ingezonden naar Antwoordnum mer 5129, 3000 VB in Rotterdam, ontvangt men gratis f3,- aan postzegels franco aan huis. Deze aktiemerkjes kunnen uitslui tend worden gebruikt voor aanvragen van gratis postzegels. Zondag 11 november 14.00 uur. Nationaal tabel A 1.40 m. Internationaal Grote Prijs van Amsterdam Finale Volvo World Cup, tabel A 1.60 m - 1.70 m., 2 manches met barrage. Show. DE KNOCK-OUT Bij de Knock-Out moeten de deelnemers een aantal rondes met barrages nemen, in een bepaalde tijd. Wie de ronde doorkomt binnen de tijd en met een minimum aantal strafpunten, kan weer deelnemen. Bij elke ronde vallen uiteraard deelnemers af, totdat de sterkste equipes overblijven. De postzegel, dat kleine stukje gegomd papier, bestaat al honderdtweeendertig jaar. De postzegel is feitelijk een soort kwitantie, ten teken dat de gebruiker een bepaald bedragje heeft betaald aan het staatsbedrijf der PTT Voor 1852 was de verzending van brieven, pakketten en zul ke zaken een zaak van particuliere be drijfjes. In het bekende boek van Nicolaas Beets, ’de camera obscura’ vertelt de schrijver dat hij ’een brief had ontvangen met een steen eraan’. Die steen, een waardeloos voorwerp, was nodig om van de brief een soort pakket te maken. Alleen dan nl. kon de brief met de post koets verzonden worden. Toen in 1852 het staatsbedrijf der Post (Telegraaf en Tele foon kwamen uiteraard later pas) werd opgericht, waren postzegels nodig. Engeland stichtte al in 1839 een postbe drijf, zodat men daarvan het gebruik van verzendzegels kon afkijken. Briefkaarten kwamen in 1869 in gebruik en postwissels in 1871. Hoewel frankeermachines, die een stempeltje op het poststuk afdrukken, er al sinds 1920 zijn, is de postzegel nog steeds volop in gebruik. schillende hindernissen te riemen. Wordt van zo’n hindernis een balk ofblok geraakt en punten. Hier gaat het dus om zowel snel- pleet met de kanonnen en de schitterende heid als behendigheid; al met al een span- uniformen, een kleurrijk en fascinerend nend gebeuren. schouwspel zullen oplevereri. De openbare kleuterschool Pinkeltje aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan, welk pand voor de uitbreiding van de bibliotheek zal worden gebruikt. (Foto: Sjaak Note boom). WADDINXVEEN De gemeente werkt aan een gebouwelijke in tegratie van de openbare kleuterschool Pinkeltje aan de Van Meck lenburg Schwerinlaan in de openbare Theo Thijssenschool aan de Kerkweg-Oost. IJ 1873/92 1893 1899 Ook ansichten zijn verzamelobject. WADDINXVEEN - De Kerngroep Buitenlanders van De Bonkelaar is er uiteindeiijk in geslaagd een goede do cente te contracteren voor een nieuwe activiteit welke binnenkort van start zal gaan. Voor alle Marokkaanse meisjes en Ma rokkaanse vrouwen die in Waddinx- veen wonen zal er in sociaal-cultureel centrum De Bonkelaar vanaf vrijdag 23 november iedere week van hal twee tot half vier Araische les gegeven worden aan de analfabete Marokkaanse meisjes en vrouwen. Deze lessen worden gegeven door me vrouw Akoudad-Zineb. Aan het volgen van de cursus zijn geen kosten verbon den. De bedoeling van de lessen is om in een periode van ongeveer drie jaar het lagere-school-niveau te behalen. Alle Marokkaanse meisjes en -vrouwen wor den van harte uitgenodigd deze alfabeti seringscursus te komen volgen. 27e JUMPING AMSTERDAM ’Deelnemers van wereldklasse!’ Het treffen van deze noodzakelijke voorzieningen in en rond het gebouw van de Theo Thijssenschool kan ge schieden als de raad besluit tot bui tengebruikstelling van het gebouw van Pinkeltje, de onderbrenging van de kleuters in het gebouw van de Theo Thijssenschool en het treffen van de hiervoor noodzakelijke voor zieningen en dat voor deze voorzie ningen toestemming vereist is van de minister van Onderwijs en Weten schappen. De wijze van uitvoering van de ‘noodzakelijke voorzieningen’ zullen (nader) aan de raad worden voorgelegd bij het voorstel dat B. en W. zullen doen voor het beschikbaar stellen van het benodigde krediet. GRATIS POSTZEGELS! B. en W. hebben inmiddels een plan ontwikkeld voor de onderbrenging van de kleuterschool in het gebouw van de Theo Thijssenschool. Dit in- tegratieplan heeft (ook) de instem ming van de schoolteams en de (voor lopige) medezeggenschapsraden van de beide scholen. Op onderdelen za. het plan overigens nog moeten uitge werkt/bijgesteld. Eerder opgezette plannen over deze gebouwelijke inte gratie zijn komen te vervallen. De minister doet op basis van het raadsbesluit inzake de gebouwelijke integratie een uitspraak over de ge wenste voorzieningen. Er wordt in de beschikking exact aangegeven waar voor wel en (eventueel) waarvoor geen toestemming wordt gegeven, dit uiteraard in verband met de finan ciële gevolgen voor het rijk door ver hoging van de ‘rijksvergoeding stich- tingskosten’ voor het schoolgebouw. Bij de beslissing inzake de beschik baarstelling van het bouwkrediet zal uiteraard de financiële-medewerking van de minister een rol spelen. B. en W.: ‘Op déze plaats willen wij er (nogmaals) op wijzen dat het rijk, zo een andere bestemming voor het ge bouw van de kleuterschool is gevon den de toekenning van stichtingskos- tenvergoeding staakt. Slechts indien geen bestemming voor het gebouw is gevonden wordt de stichtingskosten- vergoeding na ontruiming maximaal 2 jaar doorbetaald’. Er behoeft geen aanbouw van lokalen plaats te vinden nu door terugloop van het aantal leerlingen in het lager onderwijs enkele lokalen in de Theo Thijssenschool leeg zijn komen te staan. Het integratieplan kan daarom beperkt blijven tot ‘inpandige ver bouwingen’ en een aantal voorzienin gen rond het gebouw. Dit voorjaar al besloot de gemeente raad dat Waddinxveen in de toe komst voldoende heeft aan de huidi ge vijf openbare scholen voor basis onderwijs. Eén en ander houdt der halve in dat ook voor de openbare kleuterschool Pinkeltje en de open bare Theo Thijssenschool de vorming van een basisschool is geregeld. B. en W. vragen thans de aandacht voor de huisvesting van deze scholen, dit o.m. gelet op de in artikel E38 van de OWBO opgenomen verplichting om een basisschool ‘zoveel mogelijk in één gebouw te huisvesten’. x x v - -

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 15