ECHT WAAR Franse avond over Edith Piaf ENERGIEBESPARING NOG STEEDS AKTUEEL ’besparing op energie is pure winst!’ JooUJ townci drogisterij parfumerie groensvoorde 10 waddinxveen Eerste prijs "Concordia" Oorspronkelijk werk Amsterdams Gitaartrio economy 84 Alliance in Partyhome Concert in raadzaal van Waddinxveen The Border in De Bonkelaar Lectuurhuisje WIJ LEVEREN DAKWERK VAN HET HOOGSTE NIVEAU ECHT WAAR... BELT U MAAR UNIEKE BETAALMOGELIJKHEID. UW ASSURANTIEPAKKET GESPREID BETALEN. DE WIT WADDINXVEEN B.V. Fancy-Fair Twee werken "Opsteekplaats" Ervaring Actrice 10/11 /12 december 1984 KOORDZEEP of parfum ontvangt u een leuke attentie! in luxe verpakking slechts 3,95 Drogisterij Bouma is naast de SPECIALE AANBIEDING: Bij iedere eau de toilette hoeve van de leden en geeft een blad uit ’Kracht Kroniek’. Het Verenigingsbureau telt ca. 100 medewerkers. Internationale vakbeurs voor energie-management en warmte/kracht koppeling Krachtwerktuigen De organisatie van de tentoonstelling Energy-Economy ’84, berust bij de RAI in samenwerking met de Vereniging Kracht werktuigen. Deze laatste is een particulie re organisatie van gebruikers van Kracht werktuigen, waarbij ca. 3000 bedrijven en instellingen zijn aangesloten. De vereni ging behartigt de gemeenschappelijke be langen van de leden. Zij onderhoudt con tacten met andere belangengroeperingen en de overheid, verricht onderzoek ten be- Wat is warmtekracht koppeling? Het thema van de tentoonstelling Energy- Economy ’84 is Warmte-Kracht-koppe- ling, kortweg WKK Bij de opwekking van energie in de vorm van bijvoorbeeld Elec triciteit, komt warmte vrij. Voor het op wekken van stroom, hebben wij kolen, stookolie of aardgas nodig. In de grote krachtcentrales wordt daartoe water in ketels verhit tot stoom. Die stoom drijft een turbine aan. Daardoor kan men een dynamo laten draaien en de dynamo levert electriciteit. Deze electriciteit gaat via hoogspanninsleidingen naar het lichtnet De gasturbine is een apparaat dat, in alle simpelheid voorgesteld, ietwat lijkt op de jetmotor in een straalvliegtuig. Het ver brandend gas drijft de turbine aan, die is gekoppeld met een dynamo. Na de turbine gepasseerd te zijn, worden de uitlaatgas sen (in de techniek spreekt men van af gassen) via warmtewisselaars, voor een deel omgezet in warmte, warm water of stoom. Ook dit zijn vormen van nuttige energie die naar wens in het bedrijf kun nen worden benut voor produktie of be- drijfsverwarming. De Gasmotor lijkt in wezen op de auto motor. Het is dus een gewone motor met zuigers in cilinders, die door aardgas luchtmengsels worden aangedreven. Ook deze motor drijft een dynamo aan, die electriciteit levert. De motor wordt, net als bij een auto met water gekoeld. Dat water wordt echter door het werken van de motor verwarmd en kan in principe me teen worden benut voor bijv, verwarming. Men kan echter ook de uitlaatgassen van de motor gebrui ken door ze via een warm tewisselaar, water te laten opwarmen of stoom doen opwekken. Hier werken dus en komt zo bij de groot- en kleinverbrui ker terecht. Dit systeem geeft verlies. Warmteverlies en zgn. leidingverlies bedragen tesamen ongeveer 65%. Van de brandstof die in de centrale wordt gebruikt, bereikt dus in concreto maar ca. 35% de groot- of klein verbruiker. De Vereniging Krachtwerktuigen, pro beert de grootverbruiker te wijzen op een zuiniger gebruik van energie, door het ver zorgen van de stroom en warmtevoorzie ning in 'eigen beheer’. Daartoe dient het systeem van de zgn. ’warmte-kracht kop peling’. Grootverbruikers kunnen door plaatsing van een zgn. gasturbine installa tie met warmtewisselaars voor of een gas motor met eveneens een systeem voor her gebruik van de vrijkomende warmte, een aanzienlijk beter rendement bereiken. Zuiniger gebruik van energie, dus in eigen beheer, levert in feite een direct aantoon bare winst op. OILOFULAY nü met doseer- pomp, van 8,50 voor 6,95 zowel de vrijkomende warmte van de motor als de uitlaatgassen beide aan een extra vorm van nuttige energie, die aan het bedrijf geleverd wordt, als warmte, stoom, warm water enz. Op deze wijze wordt uit een gelijke hoeveelheid aardgas als bij de conventionele energiewinning, een aan zienlijk hoger rendement behaald. Een rendement dat kan oplopen tot ca. 80 a 90%. Warmte-Kracht koppeling lijkt een zuinige en winstgevende manier om be drijven van energie te voorzien. scheept ons op met kernafval waarvoor wij vooralsnog geen volmaakt afdoende oplossing hebben gevonden. Kolen en zware stookolie belasten het milieu met de zgn. uitstoot in de atmos feer met o.a. stikstofdioxyde, dat veroor zaakt de beruchte zure regen die onze bossen aantast. Ook aardgas heeft dit effect, maar in ge ringere mate. Het volkomen zuiveren van de uitstoot, zou de energiekosten weer aanzienlijk doen oplopen. Ooit hoopt de mensheid gebruik te kunnen maken van kernfusie. Een energieopwekking die ge lijk is aan de werking van de zon. Water stofatomen versmelten daarbij onder hoge druk en temperatuur, hetgeen zeer hoge temperaturen doet ontstaan. Het vei lige en niet radioaktieve ’afvalprodukt’ is het kostbare heliumgas. Het zal echter nog wel een dertigjaar duren voorde mensheid dit systeem volledig onder de knie heeft. Vooralsnog lijkt de warmtekracht koppe ling een systeem dat de Nederlandse be drijven kan helpen hun rendement te ver beteren en zo een stevige bijdrage te vor men aah het economisch herstel. Op de vakbeurs Energy-Economy ’84, worden, op alle beursdagen congressen georganiseerd met de Vereniging Kracht werktuigen en de Stichting Voorlichting Assurantiekantoor Treffers, ervaring sinds 1947, Telefoon: 01727-2080 Info: RAI Gebouw Amsterdam - telefoon 020-5411411. Energiebedrijven Nederland (SVEN) en de Industriële Raad van Energie en Milieutechnologie (IREM). Op de tentoonstelling zelf worden appa ratuur, materialen en diensten voor onder zoek en toepassi ng van energiebesparende systemen voor bedrijven en instellingen getoond. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 17 uur. Produkten uit de Bonds republiek Duitsland, Oostenrijk, Groot Brittannié, Zwitserland, Verenigde Staten van Amerika, België, Frankrijk, Italië, Zweden en Nederland worden geëxpo seerd. normale tijden extra geopend op: Het heeft er de schijn van alsof de belangstelling voor energiebesparing is verflauwd. De olieprijzen hebben, als gevolg van een tijdelijk over aanbod, een neiging te dalen. De forse olievondsten op de Noordzee werkten dit in de hand. Rusland probeert met concurrerende prijzen het Sibirisch aardgas aan de westelijke landen te verkopen. Ook Noorwegen is, door recente vondsten op de Noordzee, een leverancier van aardgas geworden. Hoezeer dit alles ook optimistisch stemt, energiebesparing blijft nodig en nuttig. Een enkele gulden, bespaard op de energiekosten is ook, een hele gulden pure winst! Met het oog op deze ontwikkelingen is de tentoonstelling in de Amster damse RAI, Energy-Economy ’84, een bezoek zeker waard. Deze ten toonstelling duurt van 10-12 december a.s. Het thema van deze tentoon stelling is ’warmte-kracht koppeling’. 1 - in Wij brengen geen rente en geen kosten in rekening. 4/12 Veel bedrijven gebruiken ook al windenergie. 0 AMSTERDAM rai 30/11 3/12 Van de grote centrales bereikt ca. 35% rendement aan energie de gebruiker - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 <o 03 03 Met een vast maandbedrag betaalt u alle verzekeringspremie. Het grote voordeel hiervan is dat u geen grote bedragen ineens behoeft te betalen. Wij nemen een opgebouwde no-claim (auto b.v.) over. Kantooruren van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. CT3 co 05 r* ió s? o. g ■a S QC s l» INSTALLATIEBEDRIJF ZUIDKADE 116-117 - 2741 JH WADDINXVEEN TEL. 01828-12123 WADDINXVEEN - Vrijdagavond 30 november draait in De Bonkelaar de speelfilm “The Border" met in de hoof drol Jack Nicholson. Aanvang 20.30 uur. Entreeƒ5,-. Korte inhoud: Charly en zijn vrouw Marcy verlaten de grote stad en vestigen zich in El Paso, een klein plaatsje bij de Mexicaanse grens. Kennissen helpen hem aan een baantje bij de grensbewa king. Zijn werk bestaat voornamelijk werkelijk het fijnste wat in hun hobby kan voorkomen. Vele leden van Concordia zijn het afge lopen jaar erg druk geweest met het op knappen van het verenigingsgebouw in een voormalig schoolgebouw aan de J.W. Frisoweg,dat nu bijna gereed is. Als ook nog blijkt dat Concordia artis tiek gezien er weer helemaal is mag zon der overdrijving worden gesteld dat de vereniging een zeer bijzondere plaats mag innemen in de Waddinxveense ge meenschap. Hiervoor werd al gesproken over het verenigingsgebouw dat de voltooiing nadert. Voor eind maart is de officiële opening gepland, welke gepaard zal gaan met een fancyfair. In het kader van die fancyfair js eep grote loterij op touw gezet, waarvoor nu al loten te koop wor den aangeboden. erkend kUUL installateur WADDINXVEEN - In het winkel centrum de Passage staat sinds jaar en dag het lectuurhuisje van het Rode Kruis. De Waddinxveense Elly Kemp- kes-van der Hooft van de Mozartlaan wijst er op dat de inzameling van lec tuur nog altijd actueel is. Deze lectuur wordt verspreid in zie kenhuizen en verpleeghuizen in Gou da en omstreken. Ook oud materiaal is welkom. De opbrengst van oud pa pier komt ten goede van het Rode Kruis in Gouda, waaronder Waddinx veen valt. Vrijdagavond 7-9 uur Maandagavond 7-9 uur Dinsdagavond 7-9 uur 5/12 Woensdagmiddag 1.30-5 uur Kernenergie Alle huidige vormen van energieopwek king hebben hun voor en nadelen. Kern energie is relatief goedkoop, maar het werken uit de 18e en 19e eeuw - weinig oorspronkelijke conposities voor een gitaartrio geschreven. Het Amsterdams Gitaartrio, dat op donder dagavond voor een week een concert gaf in de raadszaal te Waddinxveen, heeft in die situatie verandering gebracht. Het ensemble heeft niet alleen zelf een aantal bewerkingen van reeds bestaande stukken gemaakt, maar ook hedendaagse komponistcn geïnspireerd tot het schrijven van speciaal aan dit trio opgedragen werken Tijdens het concert werden van beide voorbeelden gegeven. “De Herft uit de Vier Jaargetijden van Antonio Vivaldi, het Zesde Brandenburger Concert van Johann Sebastian Bach en het Grave en Fandango van Luigi Boccherini, waren door het gezelschap zelf bewerkt. Het was de eerste maal dat Concordia als harmonie aan een concours heeft deelgenomen. Dat direkt al een eerste prijs werd behaald getuigt van een goe de kwaliteit van dit orkest, terwijl voor al een woord van hulde aan het adres van de dirigent, de in Waddinxveen woonachtige Gerrit de Knegt, moet worden uitgesproken. Bij concertwedstrijden is het zo dat men twee werken moet spelen: een “ver plicht" werk, dat men mag kiezen uit een klein repertoire, en een “vrij" werk, dat men kan kiezen uit een groot reper toire. Concordia koos als verplicht werk een prachtig stuk muziek, “die Zigeu ner Hochzeit". Erg moeilijk, doch een onden'ö’'®'* Na afloop van het concours trok de harmonie met aanhang op naar Mont- foort. waar een gezellige opsteekplaats was afgesproken. Dat het daar, na zo'n fantastisch resultaat gezellig was, be hoeft niet te worden gezegd. Voor diri gent en muzikanten is zo'n ervaring WADDINXVEEN - De Waddinxveense harmonie Concordia heeft za terdag een eerste prijs behaald tijdens de nationale concertwedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen in Beu- ningen. De Waddinxveners veroverden de eerste afdeling harmonie 299 punten, terwijl 288 hiervoor al genoeg zouden zijn. Het verschil met pro motie naar een hogere afdeling bedroeg slechts zeven punten. WADDINXVEEN/BOSKOOP In het Waddinxveense Partyhome hield Alliance Frangaise uit Waddinxveen en Boskoop een Franse culturele avond over Edith Piaf. Over de chansonnière sprak Roger Normand, die ‘s middags uit Parijs arriveerde, omdat nij op het laatste nippertje de oorspronkelijk gecontracteerde zieke mevrouw France Vernillat - die zou spreken over ‘La chanson traditionelle’ - verving. Vooral door haar steun, aanmoedi ging en inspiratie werden Yves Mon tand en Les Compagnons de la Chan son de sublieme vertolkers van dat Parijse chanson. De dood van haar echtgenoot, een beroepsbokser die door een vliegtuigongeluk in Portu gal om het leven kwam, heeft diepe sporen in haar leven achtergelaten. Zij stierf in 1963, maar blijft nog bij ontelbaar velen in de herinnering als een geniale en zeer bewonderens- waardige vrouw. De Alliance Fran^aise Boskoop, met cursussen Franse taal in Boskoop en en Waddinxveen, mag zich dit jaar weer in een stijgende belangstelling verheugen. De zes cursussen in Wad dinxveen en eveneens zes in Bos koop, zeggen wel iets over.de belang stelling voor Frankrijk en de Franse taal. Alle inlichtingen over de Allian ce en de cursussen kunnen worden verkregen bij het secretariaat (tel. 079 - 165840) of de cursusleiding (tel. 01727 - 2251). uit het verhinderen dat de Mexicaanse arbeiders illegaal de grens overtrekken om als goedkope arbeidskrachten voor Amerikaanse ondernemingen te gaan werken. Al gauw bemerkt hij de corruptie onder zijn collega's die alleen maar aan de grensoverschrijders willen verdienen. Charly weet niet goed wat hij met deze onfrisse situatie aanmoet. Tot het mo ment dat de baby van een arm Mexi caans meisje ontvoerd wordt, om in Amerika ter adoptie te worden aange boden. Hij moet nu beslissen: lijdelijk toezien of zich verzetten.Hij besluit tot het laatste. lust voor het oor en fijn voor de muzi kanten om te spelen. Als vrij werk werd geközen het melo dieuze stuk “Muziek a la Carte". Tij dens de komende kerstconcerten in het Anne Frank-Centrum en huize Sou burg staan deze werken ook op het pro gramma. Veel voor het concours ge schikte werken zijn, niet zo erg geschikt om in een algemeen muziekprogramma op te nemenDat geld echter beslist niet voor deze werken. Bij het overhandigen van de prijs in Beuningen werd bijzondere dank uitge sproken aan het adres van Concordia voor.hun'deelname, met de opmerking dat men bijzonder had genoten van de muziek. Zoals bekend is Concordia de laatste twee jaar aangevuld met vele nieuwe, vooral jonge leden, zodat het resultaat des te opmerkelijker is. Waar schijnlijk is het goefde systeem van voorbereiding goed: groepsrepetities voor de normale repetitie en stukken vooral niet “doodblazen". Het was een aparte ervaring overbeken de meesterwerken uit de Barok door een gitaartrio te horen uitvoeren. De “verdichting" van’orkestwerken tot drie instrumenten gaf de muziek een inten sief en geconcentreerd karakter. Be- wonderingswaardig was de nuancering van forte tot pianissimo die het ensem ble zeer raak wist te treffen, alsmede het schijnbaar zonder enige moeitb overne men van de melodische lijnen door de instrumenten onderling. Over het algemeen waren de bewerkin gen zeer aanvaardbaar, al werden in de langzame gedeelten de lange lijnen van ook de vele jonge bezoekers - in een toenemende belangstelling mag verheu gen. Met de Cortège, het tweede deel uit de "Petite Suite" van Debussy als toegift, werd het publiek voor het warme ap plaus bedankt. Mi Edith Piaf was ook een goed actrice. In 1940 schreef de toneelschrijver Jean Cocteau speciaal voor haar het stuk ‘Le bel indifferent’. Maar bij haar stond toch bovenaan het chan son, speciaal het Parijse chanson. WADDINXVEEN - In de muziekliteratuur zijn - afgezien van enkele de strijkers van de oorspronkelijke ver sies gemist. De veel kortere gitaaraan- slagen leidden hier tot verbrokkeling. Naast bewerkingen stonden ook oor spronkelijke komposities op het pro gramma. "Collections for three guitars uit 1983 van de Thaise Komponist Dnu Hunkatrul en “The Insects are coming", eveneens uit 1983 van de Nedelander Chiel Meijering. In het eerste werk, in een tamelijk tradi tioneel idioom geschreven, werd een wonderlijke combinatie van oosterse en westerse invloeden gepresenteerd. Met name de wat mijmerende onderdelen kwamen hier, in tegenstelling tot de adagio's uit de bewerkingen, voortref felijk tot hun recht. Het werk van Meijering had een wat grilliger karakter; het was dan ook een portrettering van achtereenvolgens de bladluis, de duizendpoot en de mestke ver. Het Amsterdams Gitaartrio heeft een overtuigend pleidooi gehouden voor de gitaarmuziek, die zich - gezien ••••••••••••••••••••••••a ••••••••••••••••••••••a» Roger Normand hield in een vrijwel geheel gevuld Partyhome zijn voor dracht ‘Edith Piaf, zoals ik haar heb gekend’. De Fransman had haar inderdaad heel goed persoonlijk ge kend en nog met haar samengewerkt, zodat hij zijn verhaal kon illustreren met bandopnamen en met allerlei persoonlijke, amusante belevenissen met deze geniale vrouw. Geboren in Parijs in 1915 als Gio vanni Gassion, maakte zij onder haar artiestennaam -Edith Piaf een zeer grote naam als chansonnière (Piaf is straatmus). Haar vader was straat- acrobaat en zij begon haar loopbaan als klein meisje dan ook op straat, waar zij danste en zong. Louis Leplée, directeur van een cabaret in Parijs, zag direct iets van haar toe komstige talentvolle ontplooiing. Door hem op weg geholpen en gesti muleerd, groeide zij uit tot een van de allergrootste en beroemdste chan- sonni ères. Haar grote kracht lag in het ‘chanson intime’, waarvoor haar lage, drama tische stem met typisch vibrato, erg geschikt was. Haar leven, ook haar liefdesleven, was turbulent, zoals trouwens haar gehele karakter. Haar chansons geven ook een beeld van de verschillende episodes in haar leven. Haar.liefde nummer één was Het Publiek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 11