GEMEENTE WADDINXVEEN p PSP over de n A LX LQl Apartheid in Zuid-Afrika (4) Lezers schrijven KHSKKSfl Apartheid in Zuid-Afrika (3) gemeente begroting ’85 Nieuw pand langs J. van Stolberglaan KLACHTEN BEZORGING S weelinckhof 31 Telefoon 18950 Om misverstanden te voorkomen: het plantsoen is de goot niet. a i KUNSTEN CULTUUR VERGADERINGEN WELZIJNSZAKEN SP OR T EN RECREA TIE TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN WONINGBOUW SPREEKUREN 01820-16066 I j j. gevel Juliana van Stolberglaan westgevel 6 3 S J3 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. sportvelden nu zuinig met energie verstandig voor morgen! 54 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 010-362244 het gemeentehuis Commissie voor de financiën 1 Vacature commissie Wijkwerk Waddinxveen-Zuid 4 3 2 1 5 iz: o b Op woensdag 5-12-1984 komt het vrijzwemmen te vervallen van 21.00-22.30 uur. 20 november 1984. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen. 01820-15767 01727-4044 070-210001 Tijdens de expositie vindt bij boekhandel Veldwijk in de Passage en boekhandel Burger in de Dorpstraat een verkooptentoonstel ling van het literaire werk van Ans Wortel plaats. In de bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan wordt een ex positie van dit werk gehouden. Openingstijden: tijdens kantooruren; donderdag van 19.00 - 21.00 uur; zaterdag van 13.00 - 16.00 uur. Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433. Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven Namens de PSP-afdeling Waddinxveen Paul van Gessel Amalia van Solmsstraat 14 14433 14433 Vrijzwemmen overdekt zwembad HET BESTUUR VAN DE SGP-JONGERENGROEP p/a leplaan 2 KLACHTEN? VOOR DONDER DAG 18.00 UUR BELLEN'!’ Expositie in de raadzaal van Alarmering Brandweer b-g-g- Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie: elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. WADDINXVEEN - Marius en Mieke Verboom-Ververs hebben plannen ontwikkeld om langs de Juliana van Stolberglaan - tegenover het benzines tation van Boonstoppel BV - een win kelpand met woonhuis te bouwen. Ze verplaatsen dan hun parfumerie en kruidenwinkel in de Passage naar die plek. Het te bouwen pand kwam dins dagmiddag in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woning bouw aan de orde. Alle aanwezigen toonden hun instemming met het teken werk van de Waddinxveense architekt ir. J.L. Roggeveen. Van 24 november t/m 15 decembèr 1984 zal in de raadzaal van het gemeentehuis van Waddinxveen een expositie van werk van beeldende kunstenaars worden gehouden. Het betreft werk vap Ans Wortel, gouaches en Geertjan van Meurs, beelden. Kavel 1 ca. 750 m2, prijs 168.750,-excl. B.T.W. Kavel 2 ca. 600 m2, prijs 135.000,- excl. B.T.W. Kavel 3 ca. 600 md prijs 135.000,- excl. B.T.W. Kavel 4 ca. 560 m2, prijs 126.000,-excl. B.T.W. Uittreksel uit bebouwingsvoorschriften: - bouwafstand tot de weg 5,00 m’ - bouw stand t.o.v. onderling erfscheiding 3,00 m’ - goothoogte max. 6 m’. Voor nadere gedetailleerde gegevens kan contact opgenomen wor den met de directeur van de dienst Openbare Werken en Bedrijven, tel. 01828-1443.3 De stukken liggen op de dag der vergadering ter inzage of op an dere tijdstippen in overleg met de secretaris van de commissie. Dinsdag 4 december 1984, aanvang 17.00 uur in het gemeentehuis. Donderdag 29 november 1984, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. beurt. Van volksfeesten tot hutten bouwwerk, van sportieve recreatie tot popconcert, het Gouwebos moet behal ve natuur ook gezelligheid kunnen bie den. Waarom is de gemeente zo pas sief? Voorkomen dient te worden dat in onze gemeente ooit en fascistische of racisti sche groepering binnenkomt. De ge meenteraad zou hiertoe een uitspraak moeten doen. Van het tot kernwapen- vrije gemeente verklaren van Waddinx veen kan een op de menselijkheid ge richte beïnvloeding van het denken in en buiten Waddinxveen uitgaan. WADDINXVEEN - Vrijheid van me ningsuiting is voor mij een groot goed, zeker. Maar vrijheid betekend niet dat je alles kunt of mag doen. We zijn ook nog verantwoordelijk voor de wet. De wet, de grondwet namelijk, regelt be halve de vrijheid van meningsuiting en andere burgerlijke vrijheden eveneens dat wij niet mogen discrimineren. Dat is althans de strekking van artikel 1Deze opmerking geldt de heer B. van der Roest die toch thuis moet zich in de we reld der geboden, tenzij ik zijn relaas heb misverstaan! Overigens blijf ik bij mijn stelling dat apartheid verderflijk is. Daarom was ik woensdag 21 novem ber j.l. bij de Rehobothschool om. in dien de onvermijdelijke noodzaak zich voordeëd. de heer C.J. Landsman op democratische wijze van repliek te die nen. Vreemd keek ik aan tegen de ver klaring, afgegeven door het bestuur van de SGP jongerengroep, die mij indeel de bij a-democratische krachten en blijkbaar tevens anderen die aanwezig Naar aanleiding van de gebeurtenis sen rondom vorige week woensdag avond willen wij, naast de verklaring die wij toen hebben uitgegeven, enke le opmerkingen maken. a) Achteraf is onze beslissing om de openbare- bijeenkomst niet te laten doorgaan juist gebleken. Wij beoog den een kritische gedachtenwisseling om mede daardoor tot een meer ver antwoorde, eigen, onafhankelijke meningsvorming over het in ons land omstreden Zuid-Afrika te komen. (Wat via de media hierover tot ons komt, is immers ook lang niet altijd objectief te noemen). Van zo’n ge dachtenwisseling zou weinig terecht gekomen zijn. Verschillenden die woensdagavond naar de Onderweg gekomen zijn, leken meer gekomen te zijn voor een demonstratie c.q. protestactie dan voor een discussie (getuige onder andere dé spandoeken en het feit dat onze man die de ver klaring wilde voorlezen en toelichten daartoe niet de gelegenheid kreeg). b) Het bekladden van de schoolmuur en de sfeer die met name door de PSP-publicatie werd opgeroepen deed e) Wat ons - achteraf terecht - vrezen dat een rustig verloop van de vergadering niet zeker was. Het gebeurde tijdens de raadsvergadering van donderdag en de ‘verkenningsbezoeken’ aan onder andere diverse openbare gebouwen op woensdagavond hebben achteraf deze vrees alleen maar bevestigd. c) De heer Den Uyl mag in de Twee de Kamer de SGP (RPF en GPV) be schuldigen van a-democratische ge dachten, maar wat moeten wij aan met de uitspraak van de Waddinx veense PvdA-voorzitter dat je som mige partijen niet hoeft te horen? En hoe in dit verband te oordelen over het PSP-standpunt dat B. en W. deze Vorige week heeft dë gemeenteraad de begroting voor 1985 behandeld. De jaarlijkse be grotingsbehandeling is het moment waarop politieke partijen laten horen wat zij zelf het liefst zouden willen in ons Gouwe-dorp. De PSP behaalde bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in 1982 net geen zetel. Mede op het oog op 1986, wanneer de Waddinxveense PSP een nieuwe kans krijgt, is het inte ressant te weten wat deze partij te zeg gen heeft. Daarom hier een greep uit de opmerkingen en ideeën van de pacifis- tisch-socialisten. “De Waddinxveense brandweer ziet de toekomst met veel vertrouwen tege moet", aldus meldt de gemeente. Het lijkt te slaan op de gemeentebegroting, waaruit deze zin is gelicht, want er zijn in Waddinxveen heel wat smeulende vuurtjes. De gemeente ruikt wel de no dige problemen, maar beperkt zich tot het voorlopig voorkomen van een üit- slaande brand". De PSP zou graag wat meer durf zien van de gemeente. Het keurig op orde houden van de gemeentekas lijkt mooi, maar is verre van voldoende voor de mi nima. Eigenlijk doet de gemeente niets voor de grote groep laagstbetaalden. Toch heeft Waddinxveen mogelijkhe den de problemen die het kabinet Lub bers veroorzaakt te verzachten. De PSP ziet onder meer als mogelijkheid het aanmerkelijk verlagen van gemeentelij ke belastingen en tarieven vQor de mini ma. Ter bescherming van de minima dient de gemeente de rijkszegels soepel toe te passen. Dit geldt met name voor het "voordeurdelersprincipe". De gemeen te kan voorkomen dat gezinnen, waar van ouders een uitkering krijgen en een zoondochter thuis woont met eveneens een uitkering, dubbel worden gekort. Kunnen is één, willen is echter twee. De gemeente Waddinxveen blijkt landelijk één van de duurste gemeenten te zijn. De laagstbetaalden, vooral de uitke ringsgerechtigden, voelden dat het zwaarst. De. PSP doet daarom de vol gende voorstellen: - kwijtschelding van de afvalstoffenhef fing, rioolrechtbelasting, onroerend- goed-belasting en fymdenbelasting voor uitkeringsgerechtigden. - gemeentelijke subsidie aan individu ele leden van verenigingen, om deel te kunnen nemen aan sport, rekreatie en club-en buurthuiswerk. - stopzetten van verdere huurverhogin gen voor gemeentewoningen. Door het verlagen van de post onder houd wegen kunnen deze PSP-voorstel- len worden betaald. De individuele sub sidie maakt het voor alle mensen moge- hij niet alleen, maar ook een aantal jon geren die zich aan geen overtreding schuldig maakten. De gemoederen van rechts en uiterst links waren duidelijk overwerkt door de gebeurtenissen van de dag ervoor. Eén en ander bleek uit een aantal reak- ties van raadsleden, toen mevrouw A.Vermeij namens de PvdA afstand nam van de apartheidspolitiek. Zij for muleerde, mijns inziens terecht, dat het ging om de veroordeling van de hoofd zaak, n.l. de apartheidspolitiek. De al of niet gespeelde verontwaardiging over de kladderij op de school was en is bij zaak, hoe vervelend en veroordeelbaar ook. De pacifisten zijn weer te ongedul dig en te onbesuisd geweest. Waarom niet gewacht op de PvdA-verklaring? gemeenteraad over de verkeersveilig heid o.m. gepleit voor het maken van een verkeerscirculatieplan, waarin wordt uitgegaan van een maximum snelheid van 30 km/uur binnen de woonwijken. De gemeente heeft het opstellen van het plan pas gepland voor 1986. Ondertussen gaan allerlei kostba re werken aan wegen op de oude toer door. Een serieuze diskussie over het invoe ren van 30 km/uur - door de PSP in 1981 aangekaart - heeft elders goede resulta ten opgeleverd. In Waddinxveen moe ten er blijkbaar eerst nog meer onnodi ge ongevallen plaatsvinden. Waarom niet gestart met 30 km/uur in de nieuwe wijk Zuidplas? Een simpel voorstel om de vervoerskos ten te drukken is het maken van vier lift- plaatsen aan het begin van de uitvalswe gen van Waddinxveen. Langs de Be- ijerincklaan 2 voor de bestemmingen richting Rotterdam en De Haag. Langs de Henegouwerweg vóór de bestem mingen Gouda en Alphen. Over de bodemvervuiling, welke inmid dels van een aantal plekken bekend is, wordt veel te weinig informatie gege ven. Het groenbeheer heeft veel aandacht van Openbare Werken. Teveel als het om het spuiten gaat. Te weinig als het om een doordacht stukje groen voor nu en nu en later gaat. Handelen met be leid is nodig. Onbekend maakt onbemind. Zo kan een deel van het Gouwebos veel meer gebruikt gaan worden als centraal akti- viteitenpark, als een plek waar wat ge- De PvdA heeft de PSP niet nodig om het racisme te verwerpen. Maar wat nu verder? Als de gemoederen zijn gekal meerd, moet politiek Waddinxveen de krachten bundelen om de mensen-, burger- en grondrechten te verdedigen tegen alle krachten die ze willen aantas ten. Vechten tegen windmolens hoeft voor mij niet; wel zullen we van mening verschillen, zo nu en dan, doch dat is het kenmerk van de democratie. SGP- en andere jongeren kunnen zich in de jeugdgemeenteraad over de apart heidspolitiek uiten. Dan blijkt vanzelf hoe er in een breed scala door jongeren over apartheid wordt gedacht. ARIE SLINGER SR. Wingerd 205. bijeenkomst hadden moeten verbie den? Een heel ander geluid laat de officiële verklaring van de mensen rechten van de Verenigde Naties ho ren: ‘Aan iedereen wordt het recht toegekend informatie op te sporen, te ontvangen en door te geven’ (art. 19). Deze vrijheid is door de VN zelfs de toetssteen genoemd van alle ande re vrijheden. d) Erger dan a-democratische gedach ten is a-democratisch gedrag. Daar mee zijn wij in Waddinxveen vorige week helaas te zeer geconfronteerd. Daarom hebben wij zorg voor de toekomst. Het lijkt ons dan ook van belang dat de leiding van PvdA en PSP in de toe komst niet alleen goed overwogen standpunten naar buiten brengen, maar dat zij daarbij ook in ogen schouw nemen welk gedrag (het naar buiten brengen van) bepaalde stand punten met zich mee kan brengen (anders zouden PvdA en vooral PSP wel eens in verband gebracht kunnen gaan worden met vormen van a-de mocratisch gedrag). t nu bereikt is, is meer verwij dering (het houden van besloten in plaats van openbare vergaderingen wordt op deze manier bevorderd) en polarisatie dan kennisnemen en uit dragen van politieke standpunten. En dat laatste zou toch meer het doel moeten zijn van politieke partijen dan dat men het risico loopt de schijn op zich te laden dat men zich met het doen van andere(n)(partijen) bemoeit. Belangrijke agendapunten: Verlening f 1.000,- subsidie t.b.v. bewustwordingsproject op scholen voor derde wereldproblematiek. Garantieverlening van f 1.600,- t.b.v. popconcert door muzikan tencollectief. Kredieten bouw openbare en bijzondere school basisonderwijs in wijk Zuidplas. Wijziging verordening onroerend-goedbelastingen (stratentabel). Krediet ad f 131.600,- t.b.v. aankoop zand-zoutstrooier. Commissie voor Algemeen Bestuurlijke Zaken lijk deel te (blijven) nemen aan het soci ale leven in de verenigingen en in club- en buurthuizen. Het is ons gebleken dat hoge kontributies en andere bijkomen de kosten in toenemende mate mensen ervan weerhoudt de deur uit te gaan. Het gemeentelijk beleid richt zich te sterk op het spreiden van een bedje voor grote ondernemingenOf de werk gelegenheid hiermee gedient is, valt te betwijfelen. Inmiddels loopt de zgn. boekwaarde van de gronden in plan Coenecoop op. Waarom niet “gewoon" gedaan? Er lo pen genoeg mensen rond met plannen voor eigen bedrijfjes, waarbij het hen niet gaat om groter, meer en macht, maar om zinnig werk ten dienst van de gemeenschap. De PSP zou graag zien dat de gemeente hen helpt door voor lichting, een startkapitaal, een pand of bij andere praktische problemen. Het bevorderen van werken in deeltijd pakt trouwens merkwaardig uit. In haar ei gen personeelsbeleid blijkt het bij de gemeente voornamelijk gericht te zijn op vrouwen, die tevens de laagste ran gen vullen. Ook een burgemeester kan heel goed in deeltijd werken: hij laat ge woon zijn bijbaantjes aan een ander! Vermindering van de gemeentelijke werktijden tot b.v. 36 uur kan al 28 werklozen aan een baan bij de gemeen te helpen. De al of niet gedwongen toename van vrije tijd gaat gepaard met een vermin dering van inkomen. Daarom zijn be taalde welzijnsvoorzieningen voor en door iedereen noodzakelijk. Juist hier kan de gemeente laten zien dat het haar ernst is er te zijn voor iedereen. In Wad dinxveen gebeuren veel goede dingen op het gebied van club- en buurthuis werk en in het verenigingsleven. De ge meente dient hier nog meer oog te heb ben voor de zwakste groepen. De PSP hierover: - de laagstbetaalden krijgen subsidie van de gemeente wanneer zij contribu tie moeten betalen. - de bibliotheektarieven worden niet verhoogd. - plannen voor een kinderdagverblijf worden uitgewerkt (geen kant- en klaar- plan: dan zéker geen rijkssubsi- die!). - permanente eigen ruimte voor een vrouwentrefcentrum. - organisatie met een kerkelijke of an derszins toegangsbeperkend karakter worden niet dóór de gemeente gesubsi dieerd. - de gemeente dient meer samenhang te brengen tussen onderwijs, sociaal cultureel werk, bejaardenzorg en ge zondheidszorg. De PSP heeft in 1983 in een nota aan de waren. Duidelijk hebben een aantal aanwezigen zich gedistantieerd van de spuitbusleuzen op de school, onder wie ik. Het onderzocht alle dingen en be houdt het goede" hebben de SGP jon geren die avond in besloten kring ged aan, is mij ter ore gekomen. Ik hoop dat ze tot de konklusie zijn gekomen, dat de apartheidspolitiek totaal veroordeeld moet worden. Zo niet, dan laden ze de verdenking op zich en ook de PCW, te heulen met valse broeders. Van de PSP, vooral van Drs. Paul van Gessel, vindt ik dat zij met de verkeerde “wapens" voor een goed doel hebben “gestreden". Wat de veroordeling van de apartheidspolitiek aangaat, sta ik achter hem. van de wijze waarop dat ge beurde wil ik me verre houden. Op don derdag 22 november j.l. had het apart- heidsincident nog een vervólg in de raadszaal. Paul van Gessel wilde in de raadszaal een verklaring voorlezen (van mij had dat gemogen). Door de sterke arm werd hij daaruit verwijderd. Doch 12222 01820-24255 13000 13000 In Zuidplas zijn voor individuele bouwers KAVELS VOOR VRIJSTAANDE WONINGEN BESCHIK BAAR. Belangrijke agendapunten: Wijziging verordening op de commissies i.v.m. instelling com missie werkgelegenheid en economische zaken. Beschikbaarstelling krediet inschakeling Job Creations B.V. Intrekking Verordening verstrekking alcoholvrije drank en Ver ordening Drank- en Horecabelasting. Burgemeester C.M. van der Linden: vrijdagmorgen van 10.00 - 11.00 uur. Wethouder P.F.J. van Schie: na afspraak. Wethouder L.M. Oosterbroek-Waagmeester: vrijdagmorgen van 10.00 - 12.00 uur. Wethouder M. Kraaijestein: na afspraak. Ld t Vanaf heden ligt voor een ieder gedurende veertien dagen de be sluitenlijst van de vergadering van de gemeenteraad van 29 okto ber 1984 ter gemeentesecretarie, afdeling Interne Zaken, ter in zage. Tevens bestaat de mogelijkheid tot het beluisteren van de op de ze vergadering betrekking hebbende cassettebandjes. In de commissie Wijkwerk Waddinxveen-Zuid is een vacature ontstaan. Deze commissie is belast met het beheer en de exploi tatie van het gemeentelijk wijkgebouw Waddinxveen “Zuid” en heeft daarnaast tot taak het wijkwerk ten behoeve van de gehele bevolking van Waddinxveen-Zuid in de meest brede zin te be vorderen. Het college van burgemeester en wethouders roept hen die be langstelling hebben voor het lidmaatschap van de commissie, dan wel het college op geschikte kandidaten willen wijzen, op hiervan schriftelijk mededeling te doen en wel vóór 14 decem ber 1984. De kandidaten mogen geen binding hebben met de speeltuinver eniging “Zonnig Zuid”; van hen wordt verwacht dat zij voldoen de kennis dan wel belangstelling hebben voor het wijkwerk, om zodoende vruchtbaar deel te kunnen nemen aan het werk van de commissie. Op grond van de ingekomen reacties zal het college de gemeen teraad een aanbeveling tot benoeming doen. In geval van gelijke geschiktheid zal aan vrouwelijke kandidaten de voorkeur worden gegeven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 3