socialisme zonder atoombom PSP: tf r Brieven en verklaringen Tevergeefs geprobeerd petitie aan te bieden fems Over niet doorgegane apartheids avond Politie trad op in de raadzaal Luifelbaan Meeëten in bejaardenoord is geregeld Er wordt in Waddinxveen actief bestuurd WAAROM IK? geeft zegels kerstpakket "PCWis verwonderd en dankbaar” Tiener-EHBO r* AKTIEF IN WADDINXVEEN Bel: 01828-18608 of 14978 V w ml RAF AG-verklaringen PSP-brief Reactie B. en W. SGP-verklaring 19651 OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO 6868 NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Vit j f F WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 De bekendmaking Af I NEDERLAND BEDAART! De ruimte voor deze advertentie werd met plezier afgestaan door deze krant. - 4 k voor aange- week van Duizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelijk De open communicatie binnen onze gemeente en de aanwezige overleg structuren zijn er de oorzaak van dat de met zorg samengestelde en dui delijke “Nota begroting 1985“ nau- welijkes nieuwe informatie bevat, die bij de fracties niet bekend zou zijn. Immers, het college geeft ge durende het gehele jaar, zowel via de commissievergaderingen als via de raad, toelichting op haar beleids voornemens". ”Als dit jaar de financiële proble- pien gering zijn en beleidsafwegin- gen vrijwel achterwege moeten blij ven wegens beperkte ruimte of ten gevolge van de reserveringen voor de toekomst, is het een reële vraag of algemene beschouwingen be perkt of zelfs achterwege moeten worden gelaten en alleen inhoude lijk op de begroting moet worden in gegaan". Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 “Wij die belijden dat de bede: “Geef ons heden ons dagelijks brood" méér omvat dan ons dage lijks voedsel, moeten hier erkennen dat meer dan de dagelijkse nood druft ons geschonken wordt. Vele gemeenten lijden financieel armoe de en onze landelijke overheid leeft op gespannen voet met, enerzijds de zwakkeren in de samenleving die meer dan ooit geholpen moeten worden en anderzijds de forse be zuinigingen die doorgevoerd moe ten worden. Een mondiaier verge lijk maken ligt voor de hand, maar in te denken hoeveel armoede in de ze wereld wordt geleden, moet ons stil en beschaamd maken. Deze gunstige situatie doet ons misschien wel zeggen dat we in het verleden te bezorgd zijn geweest, alhoewel we erkennen dat diverse ontwikkelin gen op gunstige wijze een wending hebben genomen". Dat een beroep op de Ne derlandse bevolking nooit tever geefs is, blijkt uit het resultaat van de actie ’Eén voor Afrika’. Dank aan: omroepen, PTT., banken, gemeenten, kerken, pro vincies en vele, vele anderen die deze actie mogelijk maakten. Dank aan iedereen die met een spontane reactie de actie van gisteren tot een groot succes heeft gemaakt. Uw hulp betekent voor mil joenen mensen in de door droogte geteisterde landen van Afrika letter lijk het verschil tussen leven en dood. Eén voor Afrika “Met zeer veel genoegen en waar dering constateren wij dat collegele den zich grondig verdiepen in de materie van de door hen beheerde portefeuilles. Deze verbreding van kennis en verdieping van inzicht werpen voor onze gemeente goede vruchten af. Toch menen wij dat er een gevaar kan schuilen in het feit dat dat beleid sterker door college leden wordt voorbereid dan binnen het ambtelijk apparaat". “Dit leidt tot dichtgeslipte organisa ties, waarin het gevaar niet denk beeldig is dat het ambtelijk functi oneren afhankelijk wordt van colle geleden, zodat ambtelijke adviezen hun objectiviteit gaan missen. Het heeft mede daarom onze instem ming als de organisatiestructuur van ons ambtelijk apparaat onder de loupe wordt genomen en voor de af deling financiën een beleidsambte naar wordt aangetrokken". WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het kabinet Lubbers heeft de wijkfunctie van bejaardenoorden dus ook Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan en het bejaardendienstverleningscentrum Anne Frank aan het Jan van Bijnenpad nu vastgelegd in een ontwerp algemene maatregel van bestuur. In deze nieuwe maatregel wordt voor gesteld bejaardenoorden ook een func tie te laten vervullen voor niet in het be jaardenhuis opgenomen ouderen. In het ontwerp wordt de wijkfunctie van de bejaardenoorden omschreven: bej aarden, die niet in het bejaardenoord wonen, kunnen bij het bejaardenoord in hun wijk gebruik maken van de vol gende diensten: Maaltijden die door het oord verstrekt worden; gebruik van douche en badgelegenheid en hulp van het personeel van het be jaardenoord; diensten op het gebied van voetverzor ging door het personeel van het oord; door het bejaardenoord georganiseerde activiteiten, zoals meer bewegen door ouderen; aansluiten van woningen van bejaar den, die niet in het oord wonen op het alarmeringssysteem van het oord. In het ontwerp wordt overeenkomstig een wens van de Tweede Kamer het ge coördineerd bejaardenwerk onder de reikwijdte van de wet op de bejaarde noorden gebracht. De minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur zal de provinciale besturen vragen ten minste in 1985 voortzetting van het ge coördineerd bejaardenwerk te garande ren. Het ontwerp wordt voor advies toege zonden aan de Centrale Commissie voor de bejaardenoorden, de provinci ale besturen, de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de Federatie Landelijke Samenwerkende Bejaar denbonden (L.S.B.) en het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden voor Ouderen.De algemene maatregel van bestuur zou tegelijk met de invoering van de Wet op de bejaardenoorden op 1 januari 1985 van kracht moeten wor den. rende jongeren eveneens, doch de één tilde daar zwaarder aan dan de ander. Simon Carmiggelt: "Ik ben nu 67 en al mijn héle leven lang is het Rode Kruis voor mij het zelfde als: helpen hier en overal". A. VAN DOORN (P.C.W.) H. P. BARTH (D’66) WADDINXVEEN - D‘66-fractie- voorzitter H.P. Barth stond er in zijn algemene beschouwingen bij stil dat er in het afgelopen jaar in ve le opzichten actief bestuurd is. Onder leiding van het college, dan wel van de specifieke portefeuille houder, zijn veel activiteiten ont wikkeld. Manifestaties daarvan zijn bijvoorbeeld: een financieel beleid dat gezond is, ondanks de niet beïn vloedbare en nauwelijks aanvaard baar steeds veranderde rijksregelin- gen; de functiewaardering van het personeel en een goed sociaal jaar verslag; een meer geïntegreerd on derwijskundig beleid; de werkgële- genheidsnota met fonds en een snel le woningbouw en de ontwikkeling van Coenecoop", aldus de heer Barth. WADDINXVEEN - Het Waddinx- veense winkelcentrum Luifelbaan voert van 22 november tot en met 15 december actie. Bij elke winkel krijgt men zegels, hetzij bij een speciale aanbieding, hetzij bij een bepaald be drag. Als een spaarkaart vol is kan men de ze bij elke Luifelbaan-winkel inleve ren en de week voor kerst ontvangt men dan een gratis kerstpakket be staande uit een heerlijk krentebrood, een fles wijn en een fles jus d'orange. Partij (SGP) gaf wo de afgelasting van “Het afgelopen jaar heeft zich dan ook niet gemanifesteerd door grote politieke tegenstellingen. Dat is jammer omdat het wellicht toch een gebrek is aan een politieke profile ring van de fracties, w aardoor de be langstelling van de burger niet be vorderd wordt. Wellicht zal dat het komend jaar, waarna weer gemeen teraadsverkiezingen op het pro gramma staan, veranderen. Overi gens kan vastgesteld worden dat de relatie tussen het college en de raad harmonieus is, soms te harmonieus. Dit wordt soms veroorzaakt door dat B. en W. de functionele commis sies nauw bij het beleid betrekt, doch soms ook gebruikt om reeds genomen besluiten aan de raad te “verkopen". voorlezen begonnen man van Os). “Daarnaast wordt een en ander ge actualiseerd door middel van de voor en najaarsnota, terwijl voor de midenlange termijn het beleid ver ankerd ligt in het beleidsprogramma van de hier regerende partijen, die dit in de achterliggende periode hebben bijgesteld. De openheid en goede communicatie worden door ons erg gewaardeerd. Juist wij die niet in het college vertegenwoor digd zijn hechten er waarde aan dit te verklaren, opdat het een aanspo ring zal zijn om ook in de toekomst met dezelfde openheid beleidsbepa- bezig te zijn. “De vele werkzaamheden binnen het ambtelijk apparaat en de inzet van uw college hebben onze waar dering. Onze indruk is dat er hard wordt gewerkt, maar dat neemt niet weg dat iedere keer opnieuw ge vraagd moet worden of die goede in zet wel op de juiste plaats wordt aangewend. Immers, enkele reeds lang toegezegde beleidsstukken en nota's laten wel lang op zich wach ten". De bekendmaking van de afgelasting van de avond over apartheid in Zuid-Afrika gaf aan de Onder weg de nodige discussie. Terwijl de heer f. W. v.d. Werken namens de SGP-jongeren een verklaring wilde t een aantal aanwezige jongeren hem het spreken onmogelijk te maken. (Foto: Her- WADDINXVEEN Verwonderd en dankbaar toonde de heer A. van Doorn zich namens de fractie van Protestants Christelijk Waddinx veen (PCW) tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad over de gemeentebegroting voor 1985. “Het is eigenlijk tegen alle verwach tingen in dat er een begroting voor ons ligt, die niet alleen goed sluitend is, maar ook nog ruimte laat om zo wel structureel als éénmalig een aantal nieuwe posten te dekken," aldus de heer Van Doorn. Zo‘n situatie geeft in deze tijd enige verwondering en het stemt tot dank baarheid. Het is ons te simpel om te zeggen dat we geluk hebben nu de kortingen op de inkomsten en de lastenverzwaringen opgevangen kunnen worden door hogere inkom sten ten gevolge van de toename van het woning en inwonertal". de Regionale Anti-Fascistische Actie Groep, dit weekeinde nog met de vol gende toelichting op hun acties: “Als Regionale Anti-Fascistische Ac tie Groep (RAFAG) willen we graag nadere uitleg geven op het gebeuren van woensdagavond en donderdag middag. De demonstratie was geor ganiseerd om de propagandapraatjes over racisme van het Zuidafrikaanse ambassadelid C.J. Landman tegen te gaan”. “Wij vinden namelijk dat racisme en fascisme op geen enkele manier geto lereerd kunnen worden hier in ons land. Wij vinden dus ook dat racis ten hier niet hun racistische politiek mogen verkondigen. Op geen enkele manier meer willen wij door zulk een verschrikkelijke theorie bevuild wor den”. “Onze demonstratie werd verstoord door het niet-doorgaan van de bij eenkomst over de apartheidspolitiek. Wij wilden toen een petitie aan de be geleider van de SGP-jongeren (die het gebeuren georganiseerd hadden) aanbieden om toch ons oneens zijn te laten blijken, alles met geheel ge weldloze bedoelingen en daar heeft een ieder zich tijdens de gehele de monstratie aan gehouden”. “Deze man bleek niet thuis te zijn dus zijn we de volgende dag naar de gemeenteraad gegaan om haar alsnog aan te bieden met een kleine verkla ring erbij om de misplaatstheden in de regionale kranten recht te zetten. Alle medewerking werd door de bur gemeester geweigerd en hij liet zeer onterecht ons van de publieke tri bune ontruimen, zonder dat op enige manier de orde werd verstoord, of geweld gebruikt was door ons. De ze geheel geweldloze, en vol met hu mane bedoelingen voorziene actie, werd door grof politie-optreden be ëindigd. Een schande voor deze bur gemeester”. hard toe ging. De naar de Onderweg gekomen jon- eren probeerden later op de avond nog een petitie aan te bieden bij één van de begeleiders van de SGP-jon geren, maar dat lukte niet bij diens aanwezigheid. De middag daarop werd naar het gemeentehuis getogen waar de op dat moment in begro- tingsvergadering bijeenzijnde gemeen teraad werd gevraagd een petitie aan te bieden. Dat hikte niet, waarop toch het woord werd genomen. De inmiddels gealarmeerde rijkspolitie greep in en verwijderde donderdagmiddag de groep protesterende jongeren met weinig zachte hand uit het gemeen tehuis. De politie bleef daar nog enige tijd aanwezig, terwijl de gemeenteraads- VBO® ensdagavond over i de avond in de hervormde Rehobothschool aan de Onderweg deze verklaring uit: “De bijeenkomst in de Rehoboth school van de SGP-jongerengroep kan helaas geen doorgang vinden. Het doet het bestuur van de groep leed, dat a-democratische krachten zich zo laten gelden, dat deze openbare bij eenkomst, waarin SGP-jongeren (kri tisch) over Zuid-Afrika willen spre ken, niet mogelijk is”. “Wij betreuren in het bijzonder de schade, die al aangebracht is aan het schoolgebouw (wie betaalt dat?). Om verder geweld te voorkomen, is het naar ons oordeel beter dat de verga dering in de Rehobothschool wordt af gelast”. “Overigens zijn wij wel geschrokken van de onverdraagzame en bevoor oordeelde geluiden, die wij in deze opgevangen hebben. En dat juist van uit groeperingen, waar verdraagzaam heid, democratie, vrijheid van me ningsuiting zo sterk beleden worden. Daarom hebben wij zorg voor de sa menleving van morgen”. Het niet doorgaan van de Zuid-Afri- ka-avond van de SGP-jongerengroep was voor de Regionale Anti-Fascis tische Actie Groep (RAFAG) reden om - zodra werd vernomen dat de openbare avond aan de Onderweg niet zou doorgaan - de volgende pers verklaring uit te geven: “Naar aanleiding van het in het Weekblad voor Waddinxveen gepubli ceerde persbericht, waarin bekend werd gemaakt dat CJ. Landman, lid van de Zuidafrikaanse ambassade, zou komen spreken over de apart heidspolitiek, heeft een groep anti fascisten uit de regio de bijeenkomst onmogelijk willen maken om de vol gende redenen: 1) apartheid is rascistisch; 2) het bestaan van de Zuidafrikaanse staat is gebaseerd op apartheid en dus op de onderdrukking van de zwarte meerderheid door de blanke min derheid met de grofste geweldmid- delen; 3) geen enkele vorm van propaganda voor apartheid mag getolereerd wor den”. “Racisme en onderdrukking in Zuid- Afrika uiten zich o.a. door: agressie tegen de buurlanden, bijv. Angola, de bezetting van Namibië, het ge welddadig neerslaan van de recente mijnstakingen en deportatie van de zwarte bevolking naar de zogenaam de thuislanden, oftewel de onvrucht bare en ekonomies oninteressante ge bieden”. “Racisme is in de grondwet vastge legd en verder is er geen pers- en po litieke vrijheid. Redenen genoeg dus om deze bijeenkomst te willen ver storen. We voeren principieel geen discussie omdat dat de aanvaarding van de fascistoïde staat Zuid-Afrika betekent. Ook in de toekomst zal elke poging van Zuid-Afrika om apartheid aanvaardbaar te maken ver hinderd worden”. Na de gebeurtenissen aan de Onder weg van woensdagavond en in de ge meenteraadsvergadering van donder dagmiddag kwam hetzelfde RAFAG, WADDINXVEEN - Samen met de Waddinxveense afdeling van de ‘Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongevallen’, wordt in De Bonkelaar een EHBO- cursus gestart vopr tieners van 11 t/m 14 jaar. De cursus begint op 10 janu ari 1985 en wordt gegeven op don derdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Begin mei kunnen de deelnemers het examen afleggen voor het jeugd- EHBO-diploma A. Het lesgeld be draagt f 15,- p.p., inclusief de beno digde materialen (exclusief examen geld). De lessen beginnen met een ‘ongelukje’, waarna de aard van de verwonding vastgesteld wordt, en be keken wordt hoe de beste hulp gege ven kan worden. Daarna wordt in groepjes van twee de hulpverlening geoefend. De inschrijvingstermijn sluit op 1 december. Deze stukken publiceren wij in dit Weekblad voor Waddinxveen om onze lezers zo völledig mogelijk te in formeren over de gebeurtenissen rond de vorige week woensdagavond niet doorgegane apartheidsavond met de Zuidafrikaanse ambassademede werker C.J. Landman van de SGP- jongerengroep en het politie-optre den in de raadzaal van het Waddinx veense gemeentehuis, nadat daar werd getracht een verklaring voor te lezen, terwijl burgemeester C.M. van der Linden dat voorafgaande aan de hervatting van de begrotingsbehan deling en algemene beschouwingen had verboden. Namens de PSP-afdeling Waddinx veen schreef vorige week maandag de aan de Amalia van Solmsstraat 14 wonende Paul van Gessel over de SGP-jongerenbijeenkomst van vorige week woensdagavond de volgende brief aan het college van Burgemees ter en Wethouders: “Met klem vragen wij uw aandacht voor het volgende. Voor een open bare bijeenkomst op 21 november in Waddinxveen is door de SGP- jongeren een vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse ambassade uitge nodigd. Deze vertegenwoordiger zal tijdens een spreekbeurt de apartheid van rassen verdedigen.” “De PSP en andere groeperingen pro testeren hier fel tegen. De PSP-af- deling Waddinxveen verzoekt U, ge zien de te verwachten racistische be naderingswijze van het onderwerp van deze spreekbeurt, deze spreek beurt te verbieden op grond van ter zake geldende wetsartikelen, onder meer de discriminatie artikelen 137c tot en met e Wetboek van Straf recht”. “Aangezien iedereen in Waddinxveen overvallen werd door de korte ter mijn waarop bedoelde bijeenkomst zal plaatsvinden, is een snel besluit van uw college gewenst”. Binnen twee dagen vorige woensdag - reageerde het college Burgemeester en Wethouders op de door de PSP-afdeling geschreven brief, waarin het verzoek werd ge daan de openbare bijeenkomst van de SGP-jongeren op grond van het Wet boek van Strafrecht te verbieden, als volgt. “De achtergrond van uw verzoek is gelegen in het feit dat op de bijeen komst een vertegenwoordiger van de Zuid-Afrikaanse ambassade een spreekbeurt zal houden over apart heid. Zoals het u bekend zal zijn, is er een grondrecht tot betoging en vergadering. Beperking van dit grond recht is slechts gelegen in ieders ver antwoordelijkheid volgens de wet”. “Voor een verbod zoals u dat wenst hebben wij gelet hierop geen be voegdheid. De door u aangehaalde ar tikelen van het Wetboek van Straf recht, de anti-discriminatie-artikelen, geven de Officier van Justitie de be voegdheid om, na discriminatie ge constateerd te hebben, deze zaak bij de rechter aanhangig te maken en een veroordeling hieromtrent te eisen. De bevoegdheid tot het door u gewenste verbod treft u in deze artikelen ook niet aan”. “Het zal u uit vorenstaande uiteen zetting duidelijk zijn, dat voor het door u gewenste verbod er geen wet telijke basis aanwezig is. Indien u hedenavond echter een strafbaar feit meent te constateren staat het u vrij hiervan aangifte te doen”. Het bestuur van de jongerengroep van de Staatkundig Gereformeerde Een aantal jongeren van een regionale anti-fascistische groepering ging in hevige discussie met de heer J.W. v.d. Werken, die namens de SGP-jongeren een verklaring had willen voorlezen over de afge lasting van de apartheidsavond aan de Onderweg. (Foto: Herman van Os). leden doorgingen met hun werk. Allen zeiden racisme te veroordelen, maar het optreden van de proteste- WADDINXVEEN - Een brief van de afdeling Waddinxveen van de Pacifistische Socialistische Partij (PSP), een reactie daarop van het college van Burgemeester en Wethouders, een verklaring van de jongerengroep van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) en twee verklaringen van de Regionale Anti-Fascistische Actie Groep (RAFAG). WADDINXVEEN - De vorige week donderdag kondigde avond over de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek is niet doorgegaan. De SGP-jonge ren besloten tot afgelasting van deze openbare avond omdat ze geweld vreesden. Voor de her vormde Rehobothschool discus sieerden geruime tijd een groot aantal aanwezigen, waarbij het soms hard en onverdraagzaam 1 fJt UE 4 wssw ssssss.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 9