VIDEO OF FILM? Smalfilm lijkt terug te komen WERKEN MET DE KEUKENMACHINE CORPORA ALIËNA Electronica tegen misdaad FRANKRIJK IS VLAKBIJ Witte wijn tegen rode wijn Waarom geen mechanisatie op dit terrein? Vreemde lichamen isdeletterlijkevertalingvan deze woorden. Corpora Aliëna kan men overal op en in het n Illlllllll 1! algemeen I ■H TOERISME Keukentips van ’Martine’ GRABBELTON DE AUTO EN CARAVAN IN DE WINTER DE AUTO DE KOSMISCHE BOM BBI I O WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 os A Na een bezoek aan de Citadel (met rondleiding) dus dakluik open! hier al stuwen, maar grote scheepvaart is er amper meer mogelijk. Kronkelend voert de Maas ons door een landschappelijk zeer fraai gebied. Wat opvalt is dat er amper verkeer is en dat midden in augustus. En opeens is er dan een grenspostje, u bent in Frankrijk. Niemand had belangstelling voor onze paspoorten. Even later rijdt u een Frans stadje binnen, Givet. Het gebied waar u bent is een soort ’uitloper’ van Frans gebied, die diep in België snijdt, maar u volgt gewoon de Maas. Dit gebied lijkt door toeristen vrijwel onontdekt! De Maas heet, net als in Wallonië, Meuse maar zij snijdt door mooie dalen. Wij kwamen in het stadje Fumay waar wij echt Frans lunchten, een dineetje van reden wij de Maas over, richting Givet. Je rijdt dan zo de Maasvallei in, die schitterende door- De lijntjes van de duimafdruk kunnen, net als met de streepjescode in de kruidenierswinkel, met een laserstraal worden afgetast. De duim afdruk is niet vervalsbaar. Bovendien is de af taster ook in te stellen op warmtestralen ’zodat een dode duim’ niet werkt! Het zal nog wel even duren voor de banken en de giro in ons land daartoe overgaan, maar het zou diefstal van kaarten of cheques volkomen zinloos maken. ook. Die botsing werpt een enorme paddestoel- wolk van stof, puin en water in de atmosfeer. Het stof blijft in de hogere lagen van onze dampkring hangen en verduistert daardoor de aarde. Zonlicht verdwijnt, de planten, dieleven van zonlicht sterven, alsook het plankton in zee. Wanneer de voedselketen eenmaal zo ver stoord is, zijn de levenskansen voor het leven zeer gering. De uitbundige vegetatie in het carboontijdperk, de tijd van de Brontosaurus en de Stegosaurus, stierf af, de dieren volgden kort daarop. Loopt onze aarde straks weer die kans op zo’n kosmisch bombardement? Ja, maar wij zijn nu niet langer machteloos. Een robotraket met zware, desnoods nucleaire lading, kan zo’n rotsblok uit zijn dodelijke koers halen, zodat deze de aarde passeert. dat u er het hele jaar door plezier van kan hebben. De dealer kan een caravan - Leg op de caravanvloer een dikke laag kranten en daarop een stuk vaste vloer bedekking of oud tapijt, dat isoleert prima. De smalfilm was in het midden van dejaren ’70 ineens een populaire liefhebberij. In ca. 13% van alle gezinnen werd een filmcamera aange- troffen. Maar in de jaren ’80 viel dat ineens terug. Had de amateurvideo het pleit soms gewon nen? Allerminst. De omzet in amateurvideo- apparaten is feitelijk bedroevend slecht. Nu meldt Kodak dat de smalfilm weer ’aantrekt’. Er worden meer films ter ontwikkeling aange boden! Voor een beetje video-apparaat betaalt men momenteel nog immer f 3.000,- waarbij Ik heb er eigenlijk nooit over gedroomd, het gebruik van een echte keukenmachine. Toen ik die Braun Multipractic eenmaal had wou ik het ding niet meer kwijt. Er bleken talloze kar weitjes te zijn, die sneller en beter lukten met de keukenmachine. Deegmaken, groente hak- men het idee van ’montage’ feitelijk maar moet vergeten. Filmuitrustingen koopje nu al voor f500,-. Ga eens na hoeveel filmsje voor het ver schil, zeg f2.500,- kunt kopenDrie smalfilm- amateurs hebben inmiddels ook al weer een tijdschrift opgezet, op non-profitbasis. Het heet Smalfilm Hobbyblad. Een abonnement kost f25,- per jaar. Het con tactadres luidt: v. Zeggelenstraat 87,2032 WG Haarlem. Het blad geeft puntige informatie, tips, filmideetje van Jan A. Kleyn, nieuws uit de handel enz. ken, een echte soufflé bereiden, zelfgemaakte paté bakkenhet bleken allemaal dingen die ik snel en goed deed en waarover ik vroeger niet piekerde. Paté bijv, was iets dat ik uitsluitend in dikke plakken bij de slager of supermarkt haalde. Tot ik besefte dat het met de keukenmachine een koud kunstje was. De Fransen noemen vleespaté ’terrine’. Een echte terrine maken gaat met zo’n apparaat vrij simpel, ik geef een recept: 375 gram varkensvlees 375 gram kalfsvlees 59 gram vet spek 1 teentje knoflook 200 gram varkenslever 2 eetlepels cognac 6 zwarte peperkorrels 6 jeneverbessen Vt theelepel nootmuskaat 150 gram rauwe ontbijtspek in dunne plakjes zout. rotsformaties, is bij veel landgenoten bekend. Het is een gezellige stad, waarvan het hoog op de rotsen prijkende fort of Citadel, de stad beheerst. Deze Citadel, gebouwd in de 11e eeuw, is vele malen verwoest en weer opge bouwd. Onder de rotsformatie met de Citadel staat de bekende Onze Lieve Vrouwekerk met de eigenaardige torenspits. De citadel kunt u bezoeken met een leuk kabelspoortje. andere sloten van de auto nooit met olie of vet, dat bij flinke koude hard wordt. Gebruik grafiet dat u in elke autoshop kunt kopen. - Smeer de rubberranden van achterklep en deuren in met talkpoeder. Dat voorkomt vastvriezen. - Om bevriezen van de rui- tensproeier te voorkomen, maakt u een mengsel -van minstens spiritus, wa ter en een scheutje afwas middel. - Laat de antivries door uw garage controleren en vul de radiator zonodig met en goede antivriesvloei- stof bij. Indien nodig de hele inhoud vernieuwen met een gecontroleerde, goede kwaliteit antivries. Maak het varkens- en kalfsvlees in de keuken machine fijn, maar niet volledig pureren. Maak de kom van het apparaat leeg. Hak nu het spek en de knoflook met de machi ne en voeg de lever toe, pureer het geheel in hoge stand. Voeg het gehakte vlees en alle overige ingre diënten toe (met uitzondering van de plakjes ontbijtspek). Meng alles goed door elkaar met de momentschakelstand. Proef eens even de smaak, moet er iets zout bij? Laat de massa pakweg 1-2 uur rustig marineren in de witte wijn. Bekleedt nu een terrinevorm of cakeblik met de plakjes spek. Schep het vleesmengsel in de vorm en dek het weer af met plakjes spek. Zet de vorm i n een bak water in de oven (150°) en bak het gedurende l'A uur tot l'/2 uur. X Periodiek wordt onze aarde geteisterd door een kosmische ramp. Een ramp die tot massale uit sterving van leven leidt. Zo stierven ongeveer 65 miljoen jaar geleden ineens de reuzehagedissen uit, de Sauriërs. Nu ontwikkelden recentelijk 2 onderzoekers van de Universiteit van Chicago, David Daup en John Sepkosi, een theorie die een oorzaak van dit plotselinge uitsterven geeft. Elke 26 miljoen jaar komt ons zonnestelsel in een streek, die men als geboorteplaats van kometen zou kun nen aanduiden. Een komeet bestaat uit een ver zameling ’kosmisch vuil’ stof, gas, rotsen, ijs. ’De aarde loopt dan telkens een grote kans op een inslag van enorme blokken rots. Dat schijnt 65 miljoen jaar geleden ook te zijn gebeurt en het gebeurde daarvoor en daarna iiii sen de caravankussens en de wand te 1 ijmen, ontstaat een betere ventilatie, dat voorkomt dat er condens optreedt, die de kussens nat maakt. - Een gewone voortent is niet geschikt bij zware sneeuwval. Er zijn specia le, ietwat kleinere winter- tenten te koop, met een extra schuin aflopend dak, waarop de sneeuw geen houvast heeft. Zo’n tent fungeert prima als warmtesluis tussen deur en buitenlucht. - Ventileer, ook en juist in de winter extra. Vocht ont staat vooral bij het koken,- In de Verenigde Staten studeert men op een techniek die het vervalsen van cheques of andere waardepapieren onmogelijk moet maken. Men werkt aan een systeem waarbij niet langer de handtekening, maar de duimafdruk als garantieteken wordt gebruikt. De duim wordt met een eenvoudige, niet vlekkende vloeistof, op de cheque gedrukt. Daarna wordt deze vergeleken met een eerdere afdruk, die zich bijv, op een betaalkaart bevindt of in het geheugen van de bankcomputer is opgeslagen. Frankrijk in een lang weekend? Een vrijwel onbekend deel van Frankrijk ligt op grofweg 3'/zuur rijden van onze hoofdstad. Dat kijkjes oplevert. Deze typische regenrivier heeft zijn de Franse Ardennen. Wie er pijlsnel wil komen volgt de route Breda-Antwerpen-, Brussel-Charleroi-Charleville-Mezieres. Wie wat meer tijd neemt kan beter rijden door ons eigen Limburg, naar Maastricht. Vanuit Maastricht naar Luik, Dinant en vanuit Dinant de Maasvallei volgen tot in Frankrijk. De Maasvallei Wj overnachtten in het Motel Beek, waar ook de ’Maastrichtse luchthaven’ ligt. Op zich al een interessant object. Als uitgangspunt voor ’westerlingen’ ideaal, wantje zit dan om zo te zeggen, op de lip van België, Duitsland of Frankrijk. Vanuit Beek, reden wij via Maas tricht, Luik, via Havelange naar Dinant. Dinant met zijn hoog uit de Maas oprijzende vijf gangen dat ons per persoon maar 69 F.fr. ofwel amper ’een geeltje’, vijf en twintig gulden kostte! Ga eens op uw gemak dit voor velen onbekende stukje Frankrijk doorkruisen. Ubent nu vlakbij Sedan, waar Frankrijk de Frans-Duitse oorlog in 1870 smadelijk verloor. U bent ook dicht bij de Fraaie stad Reims met zijn boeiende kathe draal. Maar het landschappelijk mooiste deel ligt toch dicht bij de Belgisch-Franse grens. De Franse Ardennenop ruim vier uur rijden van Zaandam, best een bezoek waard. hoornvlies en probeer dan met een heel fijn mesje of beiteltje en een vergrootglas het cor pus aliënum eruit te halen. Soms is er al een roestringetje ontstaan en moet dat ook nog weggekrabt worden. Een ander lichaamsdeel waar kinderen nog wel eens corpus aliënum kunnen hebben is de neusholte. Eens kwam er een buitenlandse moeder met een klein kind, dat al 2 maanden een onprettige geur verspreidde bij zijngezicht. ring kostte niet veel moeite. Th. van Lookeren, huisarts Veel caravanbezitters benut ten hun caravan voor niet meer dan vier of vijf weken per jaar. Toch is een caravan, met eni- ge ingrepen, zo in te richten - Zorg dat de watertank een plaats in de caravan krijgt, - Smeer een portierslot en zodat het water niet be vriest. met enkele ramen, voorzien - Door een aantal latjes tus- van zgn. dubbele ramen van kunststof. Handige knutse laars kunnen dat trouwens ook zelf. Wie in hartje winter wil caravannen, dient uiter aard een goede kachel, met schoorsteen, in te bouwen of te laten inbouwen. Moderne kachels hebben een thermostaat, die keurig zorgt voor een eenmaal inge stelde temperatuur. Wie echt met de caravan naar de wintersport wil gaan, heeft veel plezier van een buizen stelsel dat de warmte van de kachel, door het hele inte rieur verspreid. Verder zijn een paar tips nuttig: moeder dat er zo’n groot ding in de neus had gezeten en dat dat de oorzaak was van de on prettige geur. Over oude kogels of scherven, die ergens in het lichaam zitten sindsjaren wil ik niet uitweiden. Dit is ook eventueel werk voor een chirurg. Maar wel wil ik nog even memoreren, dat tij dens mijn opleiding een overleden vrouw op de sectietafel lag, die in haar schede een stukje dubbelgevouwen karton met een onleesbaar geworden briefje herbergde. De vondst had I Het bleek toen, dat het bij het spel een wilgen takje in een neusgat gepropt had. Hij was het vergeten en had er verder weinig last van. Zo’n corpus aliënum is dan helemaal met slijm om geven en niet zo gemakkelijk eruit te halen, lichaam vinden. Men kan ze bijvoorbeeld vin- Tochlukte hetengroot was de verbazingvande den in het oog, onder de oogleden maar ook op het hoornvlies. Er kan iets in het oog ge waaid zijn en het blijft in het oog zitten. Of er is bij het werk wat in het oog terecht gekomen, we noemen dat dan een splinter. Zit zo’n corpus aliënum onder het bovenooglid dan gebruik ik als huisarts twee wattenstaafjes. Eén om het bovenooglid om te kunnen keren. Wat wel lukt met enige handigheid. De andere is dan bruikbaar bij het verwijderen van het zandkorreltje of dergelijke. Een metaalsplintef op hét hoornvlies, vaak geetrtvetenschappelijke waarde en dé verwijde- minuscuul klein vraagt een andere benadering. Ik verdoof dan met een bepaald middel het IMF «■tl ..'^7 Frankrijk heeft zich in de laatste vijf en twintig jaar tot één van de meest geliefde vakantielanden gemaakt. Voor Nederlanders is het veruit de meest favoriete vakantiebestemming. De plezierige koers van de Franse franc is daar uiteraard mede debet aan. Toch kennen de meeste Nederlanders Frankrijk in hoofdzaak als ’Land van de zonnige rivièra’. Nee, het gaat niet om een voetbalteam in Frankrijk, maar rode wijnvlekken in een wit tafellaken kunnen gemeen overblijven. Echte wijnliefhebbers hebben er geen moeite mee, vlekken van rode wijn moetje overgieten met wat witte wijn, dan lost de rode kleurstof meteen op. Vooral droge witte wijn is ideaal. «3 Stuw in de bovenloop van de Maas. Dinant met de citadel en O.L.Vrouwekerk. Braun Multipractic Plus Electronic UK 20 Brontosaurus en andere reuzenhagedissen uitgestorven 1 dl. witte wijn 8? ff J SS - A W MAMÜS

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 27