MOSKEE KOMT DICHTERBIJ Aart van der Want’s Meubelbranche optimistisch pijpenfabriek nu BV Jongen mist 3 tenen na roltrapongeluk BAZAR S.P. Visser Aan Busken Huëtlaan Gevestigd in pand van Sliedrecht BV mr. A. de Roos 2,4 Mille voor Afrika van Veiling- brochure bij notaris correspondent Voor Elkaar Wouter de Lange zat 20 minuten met voet vast Vlechtwerk in De Schaapskooi WADDINXVEEN - De vrijdagavond 4 januari in de hervormde koffiebar De Schaapskooi in Het Anker aan de Nesse te houden avond zal verzorgd worden door de groep “Vlechtwerk” uit Gouda. Advies van Contract in trouwzaal getekend Pergo-Leijs BV Jubileumdag Natuurgroep Waddinxveen Brugcentrum Handboek voor de vrouw deels herdrukt DANK U HOND IN GOOT Imbussleutel Trouw Tweede keer Alles zelf Zelfde bedrag het Waddinxveense winkelcentrum Brug. (Foto: Sjaak Noteboom). Hamers, beitels en zagen brachten ïnCUCXÖPXDIE. f 5 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 3 JANUARI 1985 Deze groep brengt een podiumpro- gramma met als thema “Terugblik op Kerst”. Dit is een schimmenspel in een drieluik. Iedereen is vanaf 7.45 uur van harte welkom. WADDINXVEEN - ”Het kopen van een Jiuis op een veiling” is een nieuwe brochure van de Koninklij ke Notariële Broederschap. De brochure, zo laat de Waddinxveen se notaris Mr. P.L. van der Meulen ons als persnotaris van de ringen Rotterdam en Dordrecht weten, is gratis bij elk notariskantoor ver krijgbaar. In het 12 pagina's tellend geschrift wordt informatie gegeven over de veilingvoorwaarden, mogelijke las ten en plichten, de executieveiling, de kosten, de hypotheek en allerlei termen en begrippen. nixoitor.K S».nl«KlMa» »**...l«».« VI». V H. vvs M K E K TK.V. Wouters ouders, die de hulpverlening veel te lang vonden duren en die de volgende dag de toestand van de rol trap op foto’s vastlegden, onder zoeken nog de mogelijkheid tot het indienen van klachten over de kenne lijk niet veilig gebleken roltrap. Ze moesten ook berichten in kranten, als zou hun nu toch enigszins gehan dicapte zoon een afgerukte teen weer aangenaaid hebben gekregen, tegen spreken. Het publieke advies van De bus-, tram- en metromaatschappij RET zegt dat de bewuste roltrap, de B 5, de bewuste zaterdagmorgen vroeg is gecontroleerd op eventuele gebreken, zoals dat bij alle roltrappen gebeurt. ‘Er zijn geen mankementen aangetroffen’, aldus de RET. raadzaal van het gemeentehuis om woord al suggereeert, een promenade met overwegend woninginrichtingsza- ken, meestal aan de rand van stad of dorp. Samen hebben de winkels om aan de definitie te kunnen voldoen, meer dan tienduizend vierkante meter ver koopoppervlakte, de omvang van een flink warenhuis. Volgens drs. J.K. Kooning, bedrijfseconoom van de CBW die het gesprek met Van Dorst meemaakt, zijn er op dit ogenblik zes meubelboulevards. Utrecht heeft - in de wijk Kanalenei land - de oudste, al heeft die verzame ling toonzalen zich zeker aanvankelijk niet als meubelboulevard gemanifes teerd. De promenade is geleidelijk ont staan. Alle boulevards kwamen daarna sneller van de grond. Eerst Beverwijk, daarna Diemen, Waalwijk, Zevenaar en Sliedrecht. Ook Waddinxveen valt min of meer binnen de definitie. Het dorp heeft een bestand aan meubelza ken, dat de behoefte van de lokale be volking ver te boven gaat. Maar Wad dinxveen is dan ook van oudsher een centrum van meubelindustrie. Plannen voor nog meer boulevards zijn er vele. Leiderdorp en Den Haag haal den geregeld het nieuws, omdat ze el kaar bestreden en nu van de provincie Zuid-Holland allebei een meubelcen- trum mogen bouwen. Leiderdorp is daar inmiddels mee begonnen. Ge noemd moet verder: Zoeterwoude (vlak bij Leiderdorp), Capelle aan den IJssel (daar wórdt al gebouwd), Amstel III bij Amsterdam, Zwolle (een initi atief van de gemeente), Deventer (een reactie op Zwolle), Son bij Eindhoven, Almere, Duiven, Delft en mogelijk Ede. ‘De keramische pijp is dubbelwandig en heeft daardoor een koelruimte die onzuiverheden aan de rook onttrekt en de teer absorbeert. De witte kop wordt dan ook op den duur bruin: een systeem dat de nadelige gevol gen van het roken beperkt en garant staat voor een milde smaak op de tong’. De Stichting Consument en Veilig heid in Amsterdam verklaarde dat ongelukken met roltrappen welis waar gelukkig weinig voorkomen, maar dat elk zo’n ongeluk er wel één te veel is. Volgens W. Rogmans van Consument en Veiligheid zou het ‘aanbeveling verdienen om aan weers zijden van de roltrappen een gele streep aan te brengen. Dat gebeurt in Engeland ook en bovendien wordt daar meer en indringender gewaar schuwd tegen eventuele gevaren van roltrappen’. voor de moskee door hen zelf op tafel gelegd zal en moet worden. Ze achten dit aan hun eigen gods dienst verplicht. Het gemeentebe stuur, met wethouder drs. M. Kraaije- stein (PvdA) als eerstverantwoorde lijke, wijst ook op de in ons land be staande scheiding tussen kerk en staat, zodat van een subsisie geen sprake zal kunnen zijn. WADDINXVEEN-Het jaar 1984 werd afgesloten met de onderteke ning van een belangrijk contract door meubelfabrikant P. Baan (48) en burgemeester C.M. van der Lin den. Door hun handtekeningen op woensdagmorgen 19 december in de trouwzaal van het gemeentehuis werd de pandenruil tussen Baan's Meubelen en Van Schaik en Berg huis een feit. Als later deze maand de gemeente raad en weer wat later het provinci aal bestuur van Zuid-Holland daarmee instemmen gaat Baan's Meubelen van de Zuidkade 13-15 in de tweede helft van dit jaar ver huizen naar het (nieuwe) deel van het door Van Schaik en Berghuis Interieurbouw BV wegens verhui zing naar Capelle aan den IJssel te verlaten gemeentelijke fabriek spand aan de Zuidkade 114. Door deze belangrijke ruil van fa- briekspansden en gronden, die neerkomt op 1,3 miljoen gulden (inclusief een financiële bijdrage aan Baan's Meubelen, waar 20 mensen werken), wordt een nieu we stap gezet op de weg van de be vordering van de woningbouw in het Brugcentrum. Op de na af braak van deze en nog andere pan den vrijkomende ruimte zullen meergezinswoningen worden ge bouwd. nende 7-jarii maand van dacht. Tijdens het dagmorgen voor I' roltrappen van het metrostation Beurs. Behandeling zichtziekenhuis en 1 -u:- j noodzakelijke amputatie van drie verbrijzelde kleine tenen. WADDINXVEEN - Blijkens een wij ziging in het handelsregister van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland zijn Adema Neder land BV en drs. M. Thomassen uitgetre den als directeur van Pergo-Leijs BV. Waddinxveen. Ook uitgetreden bij deze BV is procura tiehouder P P. de Beijer. Pergo-Leijs BV wordt thans bestuurd door SHV Ne derland NV. Utrecht. Overigens zijn al le activiteiten van deze onderneming al in 1981 gestaakt. geen uitkomst, maar uiteindelijk wel een inbussleutel. Toen waren er al twintig minuten verstreken. ‘De dienstdoende technicus kon niet eer der bij de plaats van het ongeval ko men’, aldus een lakonieke woord voerder van de gemeentelijke dienst Openbare Werken. De heer De Lan ge: ‘Er waren twee ambulances, vier brandweerwagens en een politiewa gen. Maar niemand had de juiste sleu tel om die vloerplaat'los te krijgen. Die arriveerde met de laatste brand weerwagen’. WADDINXVEEN - Het is bijna 10 jaar geleden dat de Natuurgroep Wad dinxveen voor het eerst wilgen heeft ge knot. Op initiatief van Rob van Oord werden eind 1974 de voorbereidingen getroffen om daadwerkelijk in actie te kunnen komen. Om de fijne kneepjes van het wilgen knotten te leren vertrok de toenmalige groep twee keer naar de Vijfheerenlan- den bij Vianen. Daar heeft de Natuur- en Vogelwacht Vijfheerenlanden de oudste en meest ervaren knotgroep var Nederland. Op zaterdag 5 januari gaat de Natuur groep Waddinxveen een dag gezamen lijk aan de slag met de knotgroep van de Vogelwacht in de buurt van hun club huis "De Schaapskooi" in Hei- en Boei- cop. Wie deze feestelijke dag wil mee maken kan contact opnemen met de Natuurgroep Waddinxveen (01828- 17089 of 01793-2183). Er is sinds het eerste begin van de groep veel veranderd. De belangrijkste veran dering ligt in de verschuiving van het soort werk dat gedaan wordt. Na de grondige aanpak van het wegwerken van zwaar achterstallig onderhoud aan knotbomen kwamen er andere werk zaamheden op de voorgrond. WADDINXVEEN - VVienog'oLer de hefbrug Waddinxveen binnen komt ziet op de oostgevel van het woon- en winkelgebouw langs de oprit aan de Kerkweg Oost direct de nieuwe blikvanger van het Wad dinxveense winkelcentrum Brug. ’’Gezellig winkelen in winkelcen trum Brug", staat er op de nieuwe reclameborden tot het ophangen waarvan het gemeentebrstuur ver gunning heeft verleend. Ook op deze manier proberen de Waddinxveense winkeliers aan de voet van de hefbrug de aandacht te vestigen op hun koopcentrum. Het is in ieder geval een duidelijke ma nier van aan de weg timmeren. WADDINXVEEN - De Nederlandse meubelindustrie ziet na een aantal moeilijke jaren weer reden tot optimis me. Met name de export biedt in toene mende mate groeikansen, zo betoogde onlangs de heer J. Nuyens, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabri kanten. in de jaarvergadering van de Bond in Haarlem. Hij stelde vast de export van meubelen de laatste vijf jaar met 68 procent is toe genomen. Over de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg die stijging 17 pro cent. De belangrijkste groeiers onder de exportlanden zijn West Duitsland, Engeland, Noorwegen, Zwitserland. Canada en de VS. Goed landelijk nieuws is dat ook voor de Stichting Meubelstad Waddinxveen, waarvan een aantal leden ook de toon zalen op dé Tweede Kerstdag had ge opend. Hoewel in dit Gouwedorp er sprake is van een verschuiving van de meubelindustrie naar de meubelhandel blijft het reilen en zeilen van deze be drijfstak ook plaatselijk van groot be lang. WADDINXVEEN. - Bij boekhandel Veldwijk BV in ht winkelcentrum De Passage is voor f. 5,95 een boekje te koop met een selectie uit het handboek voor de vrouw, dat in 1834 - anderhalve eeuw geleden dus - is vertaald uit het Duits door de toen zeer bekende Goud se schrijfster en pedagoge Anna Barba ra van Meerten-Schilperoort. Het boekje uitgegeven door de Stich ting Vrienden van Archief en Librije in Gouda als onderdeel van de serie De Goudse Librijis een echt gezellig boek je met allerlei wetenswaardigheden, handwerkjes, huismiddeltjes en goede raad voor de vrouw rond 1835. Zo is er iets te vinden over tafeldekken, servet- vouwen, de was en vlekkenmiddeltjes, èèn en ander geïllustreerd met gravu res. Het boekje bevat tevens een inlei ding over de vele activiteiten van A.B. van Meerten-Schilperoort: haar besef dat goed onderwijs-ook voor meisjes- een goede basis is voor het latere leven; over haar betrokkenheid en zorg voor de armen en misdeelden; over haar stre ven om de gevangenissen, met name de Goudse vrouwengevangenis, minder mensonterend te maken. Dit laatste maakte haar zelfs tot in En geland bekend. Nu zij echter geheel vergeten. Weinigen weten dat er een ge denkteken in de Goudse Sint Janskerk aan haar gewijd is. Voor de uitgave van ”Het kopen van een huis op een veiling" is de Koninklijke Notariële Broeder schap, de vereniging van notarissen en kandidaat-notarissen, erin ge slaagd om helder uiteen te zetten wat er allemaal bij het kopen van een huis op een veiling komt kij ken. WADDINXVEEN - De aan de Elzen horst 73 (tel. 13678) wonende heerS.G. Visser is correspondent geworden van de ontmoetingsdag ’’Voor Elkaar", die de Nederlandse ouderenbond en de om roepvereniging NCRV op zondag 10 fe bruari 1985 zullen houdenDe heer Vis ser is bestuurslid van de afdeling Wad dinxveen van de Prostestant Christelij ke Ouderenbond (PBOB). Voor de ontmoetingsdag ’’Voor El kaar" hebben de Nederlandse ouderen bonden en de NCRV zelfs een speciale stichting in het leven geroepen. Deze stichting wil het contact tussen ouderen en jongeren verbeteren. Om wederzijd se vooroordelen (’’ouwe mensen zeuren zo" en ’jongeren zijn lui en onbe schoft") rechststreeks uit de weg te rui men is er gekozen voor een landelijke jongóud ontmoetingsdag. Op zondag 10 februari 1985 zullen tien duizenden jongeren in contact komen met tienduizenden hun tot dan toe on bekende ouderen. Niet in een of andere congreszaal, heel massaal maar gewoon bij de ouderen thuis. Eèn jongere be zoekt een oudere. Jongeren en ouderen die weleens iets van ”die anderen" willen weten kunnen een briefkaart sturen naar de stichting. De computer zoekt dan aan de hand van de postcodes uit uit wie het dichtst bij wie woont. Om dat bezoek in goede banen te leiden is er een landelijk netwerk van Voor Elkaar” orrespondenten opgezet. ’’Deze corre spondenten kunnen eventuele ziekmel dingen verwerken, eventueel de ver houding jonge aanmelders, oude aan melders corrigeren, maar mogelijk kun nen zij ook hun steentje bijdragen tot de voortgang van de actie. Zodat het niet beperkt blijft tot een eenmalige jon góud dag", aldus de Waddinxveense Voor Elkaar-correspondent S.P. Vis ser. Jongeren en ouderen kunnen zich nog steeds voor de ontmoetingsdag opge ven. Dat kan alleen door een briefkaart te sturen naar: Stichting Voor Elkaar, Postbus 1188, 1200 BD Hilversum. Op die kaart zet men naam, adres, postco de, telefoonnummer en het geboorte jaar. Het duurde twintig minuten voordat Wouter de Lange bevrijd kon wor den. Hierbij waren politie, brandweer en ambulance volop aanwezig. Tot zijn overbrenging naar het ziekenhuis werd de jongen tegen de pijn ver doofd. De roltrap was snel door een voorbijganger gestopt. Hoewel Wou ters vader de veters van het schoentje had losgemaakt was er geen bewe ging in de voet te krijgen. Over het ongeval op roltrap B 5 is in de afgelopen weken veel in de kran ten geschreven. Uit een onderzoek van de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht in de Maasstad zou zijn gebleken dat de betreffende rol trap op het moment van het ongeluk, waarbij Wouter de Lange met zijn voetje bekneld raakte tussen de rol trap en het getande bodemstuk, geen technische gebreken vertoonde. Volgens het handelsregister houdt Van der Want zich bezig met de fa- brikage en handel in pijpen, alles in de ruimste zin. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f 250.000,--, waarvan is geplaatst/gestort 50.000,-. De Goudse familie Van der Want geeft dus de pijp niet aan Maarten. De 27-jarige Aart van der Want heeft definitief besloten ‘s werelds oudste en Nederlands enige bedrijf in kera mische pijpen nieuw leven in te bla zen. Hij gaat het bedrijf van de grond af aan weer opbouwen. Dit goede nieuws voor liefhebbers van een nog op ambachtelijke wijze gemaakte pijp komt, nadat vader Ot to en oom Dirk een paar maanden ge in feite zit er nu al in totaal zo’n f 2.400,- in kas voor het opknappen van de kerkvloer, waarmee ongeveer f 30.000,- gemoeid zal zijn. De her vormde Immanuëlkerk heeft becij ferd dat er volgend jaar in de kerk ongeveer een kwart miljoen aan las ten en baten zal omgaan. Het voorlo pige tekort bedraagt f 8.150,-. WADDINXVEEN De hervormde Immanuëlkerkgemeente heeft al vast gesteld dat er op zaterdag 5 oktober 1985 een bazar/rommelmarkt zal worden gehouden ten gunste van de nieuwe vloer in de Immanuëlkerk aan de Prins Bemhardlaan. Voor dit doel is ad. f 1.250,- binnen door de ver koop van werkstukken van de hand- werkgroep. zool van zijn leren schoen. Bij het na deren van de hal schoof zijn voetje tussen de trap en de beweegbare kam. leden noodgedwongen het faillisse ment van hun bedrijf in aardewerk en zenith tabakspijpen moesten aan vragen. Directeur Aart van der W’ant: ‘De af gelopen decennia was handbeschil derd aardewerk het belangrijkste produkt. Maar in die markt zit vandaag de dag de klad. De belang stelling voor keramische pijpen is daarentegen vooral in het buitenland erg groot. Daarom ga ik als achtste generatie van het geslacht Van der Want mij volledig op de vervaardiging en verkoop van dit artikel storten’. In het bedrijfscomplex van de voor malige speelgoedfabriek begint de on dernemende Aart van der Want, zo goed als alleen, opnieuw met de pro- duktie van de al eeuwen wereldbe roemde pijpen. De jonge onderne mer, die geschiedenis en economie studeerde, moet alles zelf doen: de kleisamenstelling verzorgen, het gla zuur klaarmaken, de verschillende modellen in de oven bakken en even tueel beschilderen. Na deze arbeids intensieve handelingen is hij het ten slotte ook die de diverse onderdelen van de pijp in elkaar zet, verpakt en voor (export)verzending gereed maakt. WADDINXVEEN De mogelijkheid bestaat dat het voormalige ketelhuis aan de Busken Huëtlaan ingericht gaat worden als mos kee voor de Islamitische Marokkanen en Turken, die in Waddinx veen wonen en werken. Om deze moskee is het gemeentebestuur in het afgelopen jaar herhaaldelijk gevraagd. Vandaar dat half no vember in de raadzaal van het gemeentehuis een drukbezochte hoorzitting werd gehouden om alvast de meningen over een mos kee te peilen. Het nu leegstaande ketelhuis was des tijds nodig voor de toenmalige wijk- verwarming in Waddinxveen-Noord en was tot vorig jaar in gebruik als het buurtcentrum ’t Ketelhuis, dat nu in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huygenslaan is ondergebracht. De bestemming als wijkcentrum duurde van 1974 tot in 1984. In september werd het nieuwe buurt centrum De Boog officieel in gebruik genomen, terwijl een maand later het andere ketelhuis - dat De Pionier werd genoemd - in gebruik werd ge nomen als eigen centrum van de wad dinxveense therapieclub De Gouwe- bloem. Dit ketelhuis aan de Tollens laan kocht De Gouwebloem voor f. 15.000,— van de gemeente. De verwachting is dat de Marokkaan se gemeenschap in Waddinxveen het zelfde bedrag op tafel zal moeten leg gen voor het tot moskee-ruimte om te bouwen ketelhuis aan de Busken Huëtlaan. Op de hoorzitting is ge bleken dat de Marokkanen waar schijnlijk - indien ze hun belangen zullen kunnen onderbrengen in een stichting - als beheerders van de ge bedsruimte zullen gaan optreden en dat zij hun Turkse geloofsgenoten zullen toe staan eveneens van de mos kee gebruik te maken. Met de oprichting van een moskee gaat de grootste wens van de in dit Gouwedorp levende Marokkanen en Turken in vervulling. Op de in het gemeentehuis gehouden hoorzitting bleek namelijk dat de hier wonende buitenlanders aan een ontmoetings ruimte geen behoefte hebben. Voor dat de koop van het voormalige ke telhuis echter een feit zal zijn is nog overleg nodig en zullen er organisa torische besluiten genomen moeten worden. De Marokkaanse en Turkse gemeen schap meent dat het benodigde geld Overigens onderzoekt de Rotterdam se dienst Openbare Werken, die de roltrappen in de stad beheerd, al lan ge tijd op welke wijze de roltrappen veiliger gemaakt kunnen worden. Het is immers al voor de tweede keer in een half jaar tijd dat een jongetje op één van de roltrappen van het metro station Beurs tenen is kwijtgeraakt. In juli werd een 3-jarige jongen het slachtoffer. Onderzoek wees uit dat hij plastic schoenen droeg die zo dun waren en dus niet sterk genoeg om contact met de zijkant van de rol trap te kunnen verdragen. Wouter de Lange ging aan de hand van zijn vader C.J.G. de Lange op de roltrap aan de westkant van de straat naar beneden. Aan het eind van de roltrap kwam de jongen vast te zit ten. Eén van de tanden aan de zijkant van een trede prikte in de rubberen WADDINXVEEN - De schoolactie, die de leerlingen van de openbare mr. A. de Roosschool (Wingerd), in decem ber hebben gevoerd voor "Eén voor Afrika" is een succes gewordenDe kin deren hebben tientallen karweitjes uit gevoerd, ruim 2000 kg oud papier opge haald en kerstversieringen gemaakt, die door de ouders zijn gekocht. Kerstboompjes, gemaakt -door alle kleuters gingen snel van de hand, even als de brooddeegfiguren en kerststuk jes. In de koffiekraam verdwenen de Marokkaanse pannekoeken en koekjes als sneeuw voor de zon. Alle kinderen van de lagere school hebben banen ge zwommen, een activiteit waarvoor ze sponsors hadden gezocht. Dit sponsor- zwemmen bracht een enorm’bedragop. Al met ai kon met kerstmis vastgesteld worden dat de stand 2.380,- bedroeg. Daar nog niet alle sponsors hun bijdra ge betaald hebben, zal het bedrag nog stijgen, zodat voor Afrika ruim 2.400,- is opgehaald. WADDINXVEEN/ROTTERDAM - De aan de Groenezoom wo- ïge Wouter de Lange en zijn ouders hebben de laatste net afgelopen jaar anders beleefd dan ze hadden ge- i winkelen in Rotterdam raakte de jongen zater- Kerst met zijn rechtervoet bekneld op éen van de 7 -----d in het Dijk- het Sophia-kinderziekenhuis betekende de WADDINXVEEN In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland heeft zich nieuw laten inschrijven Van der Want Pijpenfabrieken anno 1749 BV, Gouda, met als vestigingsplaats Waddinxveen. Het door de Leide- naar A.H.W. van der Want geleide bedrijf is ondergebracht in een deel van de voormalige speelgoedfabriek van Sliedrecht BV aan de St. Victorstraat. Belangrijk is verder dat Meubelstad Waddinxveen stees meer aandacht trekt. Laatst repte een groot artikel in het dagblad Trouw directeur H.F.W. van Dorst van het Centraal bureau voor Woninginrichtins en Meubileringsbe- drijven (CBW) nog over de activiteiten van de een jaar geleden opgerichte stichting. Hij sprak met verslaggever Peter Lakerveld over het verschijnsel meubelboulevard Een meubelboulevard is, zoals het De voorpagina van een opnieuw uitgegeven selectie uit het anderhal ve eeuw oude handboek voor de vrouw, vertaald door de Goudse schrijfster en pedagoge A.B. van Meerten-Sch ilperoort. Op de foto de ondertekening van de contracten voor de pandenruil tussen Baan's Meubelen en Van Schaik Berghuis Interieurbouw BV. In het midden ondertekenen meubelfabrikant P. Baan en burgemeester C. M. van der Linden de stukken, omgeven door mevrouw Baan, de advocaat mr. W.H. La Gro en ambtenaren van de gemeente secretarie en de dienst Openbare Werken en -Bedrijven. (Foto: Sjaak Noteboom). fwwKOtcoknw»»

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 9