een historisch monument Waddinxveen Schade aan uw auto vereist deskundige reparatie. ”Je zelf isoleren” Achteruitgang kerkgebouw baart al jaren grote zorgen Dingeman Coumou op koffieconcert ’’Historisch moment voor leuzenvrij tegen hoge stookkosten t: 99 Dansavond van Instuif Inn ’77 Op luit en gitaar in De Boog Boete van drie mille Avond van Drs. Cees Seelen Voor VBOK 280 leden Ouderen Open huis in De Rank M. C. Kloet over halve ton voor Remonstrantse Kerk wijkvereniging ’’Zuidplas” met pianoconcert in ”De Boog” genoten van Oranjefilm Franse zanger Louis Capart in Party Home WADDINXVEEN - De Franse chansonnier Louis Capart is vrijdagavond 8 februari om kwart over acht in Party Home aan de Passage in Waddinxveen te gast bij comité de Boskoop/ Waddinxveen van de Alliance Francaise des Pays Bas. Een ‘soirée culturelie’ waar leden en niet-leden van harte welkom zijn. Remonstrantse Gemeente ziet restauratie nu dichterbij komen wit* Restauratie-voorzitter M. C. Kloet ontvangt van burgemeester C.M. v.d. Linden een cheque van f 50.000,- van Tekst f. 3,50, terwijl kinde- Èfocwa FOCWA, T“ T WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 30 JANUARI 1985 de Stichting Comité voor de Zomerzegels. (Foto: Sjaak Noteboom). Impasse 1 GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 cenmerk voor vakwerk Regeling c. v. -ketel w een cheque overhandigde. Dit geld is bestemcTvoor de groot- WADDINXVEEN - ‘Een historisch moment voor een monument met historische betekenis’. Zo noemde de heer M.C. Kloet, voor zitter van het restauratiefonds van de Remonstrantse Kerk, de bij eenkomst van maandagmiddag in de trouwzaal van het Waddinx- veense gemeentehuis waar burgemeester C.M. van der Linden hem namens de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels van f 50.000,-- o L scheepse opknapbeurt van het remonstrantse kerkgebouw aan de Andere tips Discussie Zuidkade. Dankbaar WADDINXVEEN De achteruitgang van de in 1834 gebouwde en op de lijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg staande kerk van de Remonstrantse Gemeente is al jaren een bron van gro te zorg. Het Godshuis aan de Zuidkade is dan ook al een hele poos het middelpunt van allerlei financiële acties. In allerlei rapporten is dan ook de toestand van het kerkgebouw uit de doeken gedaan. Historie WADDINXVEEN In het buurtcentrum De Boog aan de C. Huy- genslaan geeft de Alphenaar Dingeman Coumou een luit- en gi- taarconcert op zondagmiddag 3 februari om twaalf uur. Dit kof fieconcert is toegankelijk tegen betaling van ren onder begeleiding gratis toegang hebben. WADDINXVEEN - De in oprich ting zijnde wijkvereniging Zuidplas houdt vrijdagavond 1 februari om acht uur in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost een informa tieavond met bingo en kaarten plus de vertoning van foto’s en video- opnamen van het tijdens de vorst periode gehouden schaatsfestijn op één van de singels in W’addinxveens nieuwe woonwijk. Aan dit festijn namen 76 kinderen deel. Hèt adres voor uw kantoor of bedrijf voor GOED, SNEL EN VOORDELIG drukwerk Vraagt (J eens geheel vrijblijvend offerte aan! ReproSet Waddinxveen Grafische Produkties Oostpolderweg 84 - Telefoon 16276 WADDINXVEEN Er is f. 3.450,— mee gemoeid om Waddinx veen vrij te maken van racistische leuzen op gebouwen en andere bouwwerken. B. en W. hebben de vanavond (woensdag) vergade rende gemeenteraad gevraagd dit geld beschikbaar te stellen om de Stichting Willem van Oranje in Zeist met dit karwei te belas ten. 7 l WADDINXVEEN/BOSKOOP - Za terdagavond 2 februari houdt de dans- sociëteit Instuif Inn ’77 weer een dans avond in de Rozenburcht aan de Rozen laan in Boskoop. Op deze avond, die om half negen begint, verzorgt het all round orkest The Ditchers de muziek. Kaarten voor deze derde dansavond van dit seizoen kunnen telefonisch wor den besteld op donderdag 31 januari van 19.00-21.00 uur op telefoonnum mer 01828-17488. In 1662 werd de eerste echte kerk in ons dorp gebouwd. Het ontwerp om vatte een mooi leien dak en boog vormige vensters. De kerk werd hoger en fraaier dan de Gereformeerde Staatskerk. Dat kon niet, dus recht hoekige vensters tn een pannendak. De inwijding werd verricht door ds. Samuel Tijkmaker. Een goede 100 Inmiddels was er sprake van een im passe. Het rijk kon namelijk geen subsidie verstrekken zolang de eigen bijdrage niet ter beschikking was, ter- ben plaats gevonden. Voorgangers waren Boom en Wallenburg. De eer ste werd in 1628 gearresteerd te Schoonhoven en gevankelijk naar Loevesteyn gebracht waar hij in 1631 ontvluchtte. De predikant Christo- phorus van Langerak woonachtig in Gouda en aldaar predikant, was ook voorganger voor de Remonstranten in een woonhuis nabij de Gouwe- brug. WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden ledenwerfactie van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) heeft onge veer 280 nieuwe leden opgeleverd. Landelijk is het streefgetal van 30.000 leden ruimschoots overschre den. De VBOK beschikt in Waddinx veen (Spui 12) over een depot met actiematerialen. Dingeman Coumou treedt al tien jaar op. Hij voltooide zijn studie gitaar en luit aan het Conservatorium. De Al- phenaar treedt veel op in koffiebars en kerken en heeft verschillende optredens op radio en televisie op zijn naam staan. Dingeman Coumou is een kunstenaar op renaissanceluit, barokfluit, chaitaronne en de klas sieke gitaar. te te te Kijkend naar de plaatselijke historie van de remonstranten dan blijkt reeds in 1624 een eerste Waddinx- veense dienst in een schuilhut te heb- Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. 2741 EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 Toch werd deze persoon ook door anders denkenden door zijn grote vertoon van liefdadigheid en liefde die hij betoonde aan allen wier nood hem bekend was. Zijn programma omvat instrumentaal spel, waaronder veel renaissance- en barok-composities op luit en eigen werken op gitaar. Dit geheel wordt afgewisseld met spirituals en luis terliedjes waarin ook klassieke, folk, blues en Latijnsamerikaanse invloe den hoorbaar zijn. jaar later diende ds. Gijsbert van Leeuwen de Remonstranten hier van 1778 tot 1787. Hij was een bekend figuur in ons dorp en werd dank zij het pannendak van de kerk ‘Gijs van het Pannedak’ genoemd. In 1814 was de kerk een bouwval ge worden en werd gesloopt door zijn opvolger Pieter Lorié. De nieuwe kerk werd dermate slecht geconstru eerd dat deze in 1828 reeds afgebro ken moest worden. De vierde date rend uit 1834 (de eerste steen werd gelegd door een Van Vollenhoven uit Rotterdam) staat nu nog aan de Zuidkade en is nog steeds in gebruik. Uit de beginperiode is te noemen de bekende predikant Gerrit van Pot (van 1865 tot 1906). Hij was streng rechtzinnig hetgeen hem en zijn gemeente wel wat iso leerde in de Broederschap. Hij ging zelfs zo ver dat hij in 1880 bedankte als lid van de jaarlijkse ‘Groote Ver gadering’. Hij kon zich niet verenigen met de verruiming van het denken dat in de Broederschap plaats vond. Veel is de bezoekers van het kerkje gelegen aan de tekst boven de toe gang, wellicht wat verscholen achter de karakteristieke olmen. Daar staat te lezen: ‘Eén is Uw Meester, name lijk Christus, en gij zijt allen broe ders’. In dit toch bijna 150-jarige kerkge bouw aan de voortglijdende Gouwe heerst een stille vrede. Vele oude din gen zijn nog bewaard gebleven en het bezichtigen waard, zoals de preek stoel (uit de tweede kerk: ca. 1780) en het orgel (ongeveer 1800, komt elders vandaan). Dit laatste is enkele jaren geleden grondig gerestaureerd. Het avondmaalszilver is eveneens van ongeveer 1800. Het doopvont is ge schonken door J.D. Bloemendaal in 1849. WADDINXVEEN - De culturele commissie van de Stichting Dienst- verleningscentrum Waddinxveen heeft veel ouderen een plezier ge daan met de vertoning van Bert Haanstra’s film “Juliana in zeventig bewogen jaren” in de toneelzaal van het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad. Het bar koude weer deed geen afbreuk aan het aantal bezoekers. De rolprenj gaf goede en aangrij pende beelden van het drukke le ven van prinses Juliana, beelden die haar boeiende levensgeschiedenis èn die van het Koninklijk thuis vertel den met alle hoogtepunten en diep tepunten. Op maandag 18 februari komt de Goudse Komedie voor de ouderen optreden met het stuk “Je moet er niet mee spelen”. Bij het landelijk voorlichtingsbureau voor energiebesparing komen veel vragen binnen hoe het bevriezen van koudwaterleidingen en radiatoren kan worden voorkomen zonder dat de stookkosten te hoog oplopen. Wat de waterleiding betreft: verpak de watermeter in een oude deken, dat wil al een stuk schelen. Helemaal af doende is om, net als vroeger, ‘s avonds laat de waterleiding af te tap pen. Voor de regeling van de centrale ver warming geeft Sven de raad om de ketelwaterthermostaat overdag zo hoog mogelijk te zetten wanneer het niet warm te krijgen is. Verder de ka merthermostaat op de gewenste tem peratuur instellen en in kamers die men niet gebruikt de radiatoren een klein beetje opendraaien (ook in een eventuele bijkeuken, garage e.d.). Om de energierekening te ‘drukken’, geldt algemeen het advies om enkele uren voor het naar bed gaan de ka- Een gedeelte van zijn instrumentale repertoire is uitgegeven op een LP, Gideon label nr. 6812.981. Door zijn lange en veelzijdige ervaring is Dingeman Coumou in staat om zowel optredens in groot verband als in wat intiemer gelegenheden te ver zorgen. Hij heeft ook ruime ervaring met begeleidings- en studio-werk als wel het schrijven van arrangementen. De Bretonse zanger Louis Ca- part geniet zowel in Fran krijk als daarbuiten een grote bekendheid. Kort geleden maakte hij een tournee door de Verenigde Staten. Louis Ca- part, met zijn prachtige warme stem, schrijft zelf de tekst en muziek van zijn chansons en begeleidt zichzelf op de gi taar. De soirée is voor iedereen toe gankelijk. Toegangsprijzen: cursisten, leden van de Alliance Francaise en jongeren tot 18 jaar f. 2,50; belangstellenden en invitées f. 7,50. Voor zo ver nog voorradig is aan de zaal een programma beschikbaar (kosten f. 0,75) waarin de tekst van een aantal chansons is op genomen. merthermostaat enkele graden lager in te stellen. Om bij de lage tempe raturen van dit moment in de nachte lijke uren bevriezing van radiatoren en c.v.-leidingen te voorkomen, moet er echter voor gezorgd worden dat het c.v.-water continu over alle radiatoren blijft circuleren. Daarvoor moeten alle radiatorkranen open staan en moet de pomp blijvend in werking zijn. Wanneer een afzonder lijke pompschakelaar gemonteerd is, dan is het beste deze tijdelijk buiten bedrijf te stellen. Is dit niet goed mo gelijk dan kan men de pomp toch continu laten draaien door gedurende de nacht de kamerthermostaat op ‘vragend’ te zetten (enkele graden la ger dan overdag, bijvoorbeeld 16 a 18 graden Celsius) en voor de verlaging van de ruimtetemperatuur gedurende de nacht, de ketelwaterthermostaat leken op dit terrein een probleem is de juiste wegen te vinden. Met vallen en opstaan werd de weg gevonden. De ons welgezinde rayonchef van Monumentenzorg was ons welkome steun die ons ook van de nodige tips voorzag. Eerst diende er een bestek te komen alvorens er van een subsi- die-aanvrage sprake kon zijn. Het architectenbureau Van Beek te Lei den heeft het bestek voor ons ver zorgd’. Vele acties werden gevoerd, zoals lo terijen en verkoop op de markt van zelfgemaakte en of ter beschikking gestelde produkten. Verder waren er de bijdragen van leden en belang stellenden voor het restauratiefonds. Er kwamen ook bijdragen van ker ken, industriële ondernemingen en andere instellingen in Waddinxveen. Het gemeentebestuur deed een forse donatie door de bestekkosten te vo teren. ‘Inmiddels werden door ons een aan tal charitatieve landelijke instellingen aangeschreven met een verzoek tot steun aan ons restauratiefonds,’ aldus de heer Kloet. ‘Dit geschiedde mede omdat inmiddels de monumentenwet gewijzigd was, waardoor de eigen bij drage verhoogd werd van 10 naar 20 procent. Dit betekende een forse aan slag op de eigen inspanningen, want daarmede ging de eigen bijdrage om hoog naar f 160.000,-- een bedrag dat wij eigenlijk als kleine gemeente nooit op konden brengen. Begrijpe lijkerwijs kwamen ook de bijdragen van de leden en belangstellenden steeds moeizamer binnen. Immers de toestand van het kerkgebouw werd steeds slechter en er gebeurde maar niets. Men werd het geven moe’. terug draaien tot 40 a 50 graden Cel sius. Geen bevroren c.v.-leidingen en radiatoren dus maar ook geen al te hoog opgelopen temperatuur in de verschillende vertrekken. Voor wie het niet mocht weten: de ketelwater thermostaat is op de c.v.-ketel ge monteerd (raadpleeg het instructie boekje voor de juiste plaats). Het winterse weer kan ook een stuk gezelligheid bieden. Concentreer de activiteiten zoveel mogelijk in één of twee kamers (huiswerk maken e.d.). En een elektrische deken is energe tisch gezien een stuk goedkoper dan het helemaal opendraaien van de ra diator op de slaapkamer. Wees niet verbaasd wanneer het ben zineverbruik van uw auto een stuk hoger ligt. In de kou verbruikt een auto een stuk meer en bovendien wordt, door de slecht berijdbare we gen en straten, meer in een lage ver snelling gereden. De auto ‘s nachts in de garage, wanneer dat mogelijk is, maar daarin nooit open vuur (pe troleum- of elektrische kachels) ge bruiken. Heeft u geen garage dan de auto ‘s avonds zo mogelijk wegzet ten met de motorzijde van de wind af en bij voorkeur dicht tegen een muur aan. Het kan startproblemen ‘s morgens wat minder maken. Het voordeel van een geisoleerde wo ning komt in deze koude dagen wel heel sterk naar voren. Een goed argu ment om, zodra de weersomstandig heden het toelaten, eens contact op te nemen met een isolatiefirma. De ‘Isolatiewegwijzer’ van Sven maar ook de brochure ‘Het ventileren van woningen’ geven het nodige jnzicht. Deze kunnen gratis bij Sven in Apel doorn (7300 AM, Postbus 503) wor den aangevraagd. Vraag dan tegelijk naar een energieverbruikskaart. Door nu de verbruiken per dag op te ne men, wordt duidelijk wat deze koude dagen extra aan verwarming kosten en hoeveel invloed de te treffen (tij delijke) maatregelen hierop hebben. wijl instellingen niet konden bijsprin gen omdat de overheid niets in uit zicht kon stellen. ‘Vorig jaar’, aldus de heer Kloet, ‘heeft de gemeente Waddinxveen de vicieuse cirkel kun nen doorbreken door gelden uit de gemeentekas te voteren’. ‘Daarnaast werd door de Stichting Comité voor de Zomerzegels f 50.000,-- in het vooruitzicht gesteld, de reden waarvoor wij in het gemeen tehuis bijeen zijn. Werkelijk een glo rieuze dag voor ons, want het nu nog resterende tekort en dat is heus niet zo erg groot hopen wij via andere in stellingen te krijgen. Aanvragen hier voor zijn lopende. Wij hopen dat het zover kan komen dat wij nog dit jaar een begin kunnen maken met de reeële restauratie. Wij zijn er van overtuigd dat dan nog velen hun steentje bij zullen dragen om dit reeds 150-jarig monument tot een sierraad van de gemeente te maken. De Remonstrantse Gemeente kan dan met vertrouwen aan de volgende 375 jaar beginnen’. Om deze actie te ondersteunen en om meer bekendheid te krijgen is de stichting bereid om gedurende één jaar van alle gebouwen in onze gemeente discriminerende - en min der oirbare tekens en teksten - te ver wijderen. Voor deze dienstverlening wordt een éénmalige bijdrage ge vraagd van vijftien cent per inwoner, hetgeen neerkomt op rond f. 3450,—. In ogenschouw genomen de doelstel ling van deze instelling en de hoogte van de door haar gevraagde bijdrage (f. 3.450,—), ontmoet het bij het col lege geen bezwaar om positief te reageren. Zo zijn er plannen om te helpen een brede maatschappelijke discussie in gang te zetten over het thema dis criminatie en de daarmee verband houdende huidige wetgeving. Verder is de stichting gestart met een - via de nieuwsmedia - lopende landelijke schoonmaakactie, welke zich richt te gen discriminerende opschriften dan wel leuzen op gebouwen en monu menten. Op de hoes van de plaat van Dinge man Coumou staat nog het volgen de: “U hebt nu een unieke plaat in handen. Er verschijnen heel wat pla ten met geestelijke muziek op het toneel, maar geen is te vergelijken met deze instrumentale plaat. Beken de liederen op magistrale wijze ge speeld op luit en gitaar door solist Dingeman Coumou. Hij koos voor zijn improvisaties o.a. liederen uit het jaar 1500, het kerklied, negrospiri tuals en uit de moderne opwekkings bewegingen. Het speciaal voor deze plaat samengestelde studio orkest zorgde voor een uitstekende bege leiding. In de wereld van de geeste lijke muziek-business is het een ver ademing eindelijk eens iets anders te horen”. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Een boete van f 3.000,--, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat is de straf die de Haagse politie rechter een 38-jarige Waddinxvener heeft opgelegd omdat hij in april vorig jaar in Zoetermeer twee aanrij dingen veroorzaakte. Daarbij werd geconstateerd dat de man een alco- holpromillage van 2,99 in zijn bloed had. De officier van justitie had de gevan genisstraf en de ontzegging van de rij bevoegdheid onvoorwaardelijk willen laten opleggen, maar daar zag de po litierechter van af. Hij volgde wat dit betreft de raadsman van de verdach te, die onder de indruk van het ge beurde zei te zijn en stelde dat hem zoiets nooit meer zal overkomen. Burgemeester Van der Linden herin nerde eraan dat de remonstrantse kerk en de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost Waddinxveens eni ge twee officiële monumenten vor men. Terwijl de Brugkerk prachtig kon worden gerestaureerd, raakte de remonstrantse kerk meer en meer in verval. Fraaie plannen om het Gods huis voor f 778.000,- gerestaureerd te krijgen bleven onuitgevoerd. Voldoende financiën als eigen bijdra ge bleven namelijk achterwege. Toen vorig najaar de gemeenteraad tijdens de behandeling van de gemeentebe groting voor 1985 besloot voor de restauratie f 80.000,- beschikbaar te stellen en een geldlening van f 40.000,- te zullen garanderen begon voor de Waddinxveense remonstrant se gemeente - die 50 leden omvat - de zon door te breken. Dit gemeentelijk bedrag, de reeds ge spaarde f 45.000,- en de halve ton van de Zomerzegels zorgen voor f 175.000,- en dat is zelfs f 17.000,- meer dan het oorspronkelijk geraam de bedrag. Dit geld zal worden be stemd voor de inrichtingskosten van het kerkgebouw, waarmee naar ver wachting zo’n f 80.000,- gemoeid zal zijn. Het Godshuis aan de Zuidkade is 150 jaar oud. In de zomer van 1976 werd hier voor de eerste maal de jaarlijkse algemene vergadering (‘synode’) van de Remonstrantse Broederschap in Nederland gehouden. Voor deze ‘Groote Vergadering’ kwamen re monstranten uit alle delen van Ne derland naar Waddinxveen. Zoals be kend is het remonstrantisme een stro ming in ons volk die uit oude en die pe bronnen gevoed werd, lang voor de grote strijd en de scheuring in de kerken plaats vond. WADDINXVEEN - De chris telijke school voor LHNO “De Rank” houdt volgende week woensdagmiddag 6 februari vanaf ’s middags half twee een open huis in het schoolgebouw aan de Esdoomlaan voor toe komstige leerlingen en hun ouders. Het open huis duurt tot zeven uur ’s avonds. De school, die in 1960 door de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB) werd opge richt, en dus bijna 25 jaar be staat, biedt de leerlingen vele mogelijkheden. Stonden aan vankelijk typisch vrouwelijke vakken centraal, nu kent deze toekomstige school voor Lager Dienstverlenings en Gezond heidszorg Onderwijs (LDGO) naast de op het beroepgerich- te vakken zoals gezondheids- kunde, houshoudkunde en tex tiele werkvormen ook vakken als kantoorpraktijk, verkoop praktijk, handelskennis en machineschrijven, terwijl uiter aard ook de algemene vakken ruimschoots aan bod komen: Nederlands en Engels, geschie denis en aardrijkskunde, wis kunde en kennis der natuur. Expressievakken ontbreken na tuurlijk ook niet. Na een brugperiode van 2 jaar kunnen de leerlingen kiezen uit een aantal afstudeerrichtingen: voor verzorgende beroepen, kantoorpraktijk en verkoop praktijk en eventueel staat een vrije afstudeerrichting open, zodat leerlingen tal van moge lijkheden hebben om door te stromen naar de opleidingen in het Middelbaar Dienstverle nings- en Gezondheidszorg On derwijs (MDGO), het Middel baar Huishoud- en Nijverheids onderwijs (MHNO) o.a. de vooropleiding voor Hoger Be- roeps-Onderwijs (VHBO), het kort Middelbaar Beroeps On derwijs (KMBO), de opleidin gen in de Leerlingstelsels. WADDINXVEEN - De goedbezoch te koffieconcerten in het buurtcen trum De Boog aan de C. Huygens- laan zijn afwisselend. Gaat komende zondagmiddag het nieuwe jaar van start met een optreden van Dingeman Coumou op luit en gitaar, Op zondag 3 maart staat een optreden op het programma van de Waddinxveense welzijnsambtenaar drs. C.J.M. Seelen op piano, terwijl op zondag 21 april het laatste koffieconcert van dit sei zoen wordt verzorgd door het Gouds Kamerkoor. In de trouwzaal van het gemeente huis bevond zich een dankbaar kerk bestuur. De heer Kloet, die ook se cretaris van het kerkbestuur is, gaf aan dat er al jaren wordt gewerkt aan acties om het eigen aandeel in de kos ten van de restauratie, waarvoor er bijdragen zullen komen van rijk, pro vincie en gemeente, rond te krijgen. Te meer daar rond 1978 het kerkge bouw aan de Zuidkade, dat in 1970 op de lijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg was terecht geko men, erg veel gebreken ging vertonen. De heer Kloet: ‘Op dat moment zijn wij actief begonnen met restauratie plannen, een materie waarin het voor De wijkvereniging, waarvan Bert Zuidwijk voorzitter is en Arie van Meerveld secretaris, organiseert zich als een open vereniging. Naast het kaarten en het schaatsen zijn er ook andere initiatieven om het sociale contact te versterken. In De Unie, het wijkgebouw De Paddestoel en het buurtcentrum De Boog treft men elkaar dan, zolang een dergelijke ruimte tussen Piasweg en IJserman- weg nog ontbreekt. Het bestuur van de Stichting “Wil lem van Oranje” te Zeist richtte zich bij brief van december 1984 tot de raad en het college. In de brief wordt aandacht gevraagd voor de werk zaamheden van de stichting. Deze werkzaamheden bestaan uit activitei ten, gericht tegen het verschijnsel discriminatie in welke vorm dan ook. WADDINXVEEN - Terwijl er volle aandacht is voor de isolatie van -wo ningen - zoals het project voor 48 flatwoningen aan de Henëgouwerweg - zijn een dikke trui en warme pantoffels nog steeds de beste reme die tegen stookkosten in deze winter se periode. Dit ‘zelf-isolatie’ advies komt van de Stichting Voorlichting Energiebespa ring Nederland (Sven). Maar natuur lijk zijn er meer tijdelijke maatrege len om het tóch behaaglijk in huis te houden zonder dat de stookkosten de pan uitrijzen. Kieren en spleten dichtstoppen, klap- raampjes van toilet, keuken e.d. hoogstens gebruiken om even te luch ten maar zeker niet te lang open la ten staan, een doek aan de binnen zijde voor de brievenbus bevestigen en ‘s nachts een opgerolde deken ach ter kierende voor- en achterdeuren. Maar, zo waarschuwt Sven, ga niet te ver door het huis potdicht te maken. Een beetje ventilatie is nu eenmaal nodig, enerzijds om condensatie (vocht in huis) te voorkomen, anderzijds om de toevoer van verse lucht naar gasapparaten (geiser of boiler, c.v.-ketel) te waarborgen. Nog enkele eenvoudige maatrege len als het binnen echt te erg wordt. Doorzichtig plastic folie aan de bin nenkant van de ramen bevestigen en een warmteschild achter de radiato ren aanbrengen (zo’n warmteschild is in iedere doe-het-zelf winkel te koop) of desnoods tijdelijk achter de radiator een minerale wollen deken of een plaat kunststofschuim (po pulair: piepschuim) neerzetten. Niet mooi maar wel effectief, aldus Sven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 13