V oorjaarscalamiteiten verstoorden rustig jaar brandweer Waddinxveen Cn- D’66 is over Verkeersramp Moordrecht laat P. Baan niet los Jaarverslag 1984 meldt brandschadecijfer óvu. 000, Stuurman BV toekomst gemaal nieuwsgierig I I I I I p t tilt Kleding Vergaderingen Jeugd Oefeningen Brandweervereniging Bakker Hulpverlening Personeel Materieel Studiezin Moordrecht Botsing 3e de «f WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN - WOENSDAG 27 FEBRUARI198a WADDINXVEEN De Waddinxveense vrijwillige bran dweer heeft een zeer bewogen jaar achter de rug. De spuitgas ten, zo blijkt uit het pas verschenen jaarverslag 1984, werden 68 maal geroepen voor de bestrijding van branden met een to- taalschade van 640.700,- (in 1983 102.300,-), terwijl de ernst en omvang van de hulpverlening opvallend groot was. Hierbij valt direct te denken aan de woningbrand aan de Klei- kade, de verkeersramp op rijksweg A 20 bij Moordrecht en de fabrieksbrand bij Bakker Coating aan de Mercuriusweg. Niettemin is de wens om lid te wor den van de Waddinxveense vrijwil lige brandweer, die 34 leden telt, groot. Er is zelfs een kleine wacht lijst. Brandweercommandant P. Baan meent dat woorden van dank verschuldigd zijn aan het Waddinx veense gemeentebestuur voor het gestelde vertrouwen, alsmede het steeds weer beschikbaar stellen van de benodigde financiën. ft fff J de vijf getroffen wo WADDINXVEEN/GOUDA - In hei handelsregister van de Kmer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den-Holland is de inschrijving van Architectenburo Stuurman BV, Wad dinxveen, gewijzigd. Bij deze BV is adjunct-directeur G Verdouw uit Gouda uitgetreden. In het directieteam zijn benoemd C. den Besten uit Woerden, J. Honköop uit Waddinxveen en R. van der Velden uit Capelle aan den IJssel. Stuurman heeft het geplaatste/gestorte kapi taal gewijzigd in f.333.000,—. Door een zuinig beheer dit jaar bleef de post ‘kleding’ op de begroting 1984 echter nagenoeg onaangeroerd, waardoor aan het einde van het ver slagjaar 16 jekkers ten laste van 1984 konden worden aangekocht, welke tesamen met nog 3 ten laste van de dienst 1985 aan te kopen jekkers, het nog ontbrekende aantal van 19 vol maken. Zeer binnenkort zal tot afle vering worden overgegaan en zullen alle Waddinxveense brandweerlieden zijn gestoken in een uniforme, zwarte blusjekker, welke aan optimale eisen van brandveiligheid voldoet. Brandwacht 2e klas Theus Esveldt vervolgde in het afgelopen jaar de door hem in 1983 aangevangen cur sus brandwacht le klas (nieuwe stijl) en hoopt eveneens in het komende voorjaar examen te kunnen doen. Daarnaast gingen de brandwachts 2e klas Cees de Rooy, Henk van Vliet jr. en Peter de Vos bij de aanvang van het cursusjaar 1984/1985, op de maandagavonden in Nieuwerkerk a/d IJssel van start voor de nieuwe cursus brandwacht le klas. sonen worden bevrijd, waaronder de bemanning en een patiënte in een ambulance-auto. Veel steun werd bij deze calamiteit ondervonden van een peloton mariniers, dat met hun auto bij de botsingen betrokken raakte, maar na één commando onmiddellijk assistentie verleende bij de oprui mingswerkzaamheden. Uit de materiële sector kunnen, al hoewel zij nog niet direct hun defini tieve beslag hebben gekregen, toch zeer veel goede zaken in dit jaar wor den gemeld, want ondanks de nog steeds dreigende bezuinigingsmaatre gelen konden alle op het jaarlijkse verlanglijstje voorkomende wensen worden vervuld. Ten aanzien van de verbindingsmid delen konden begin dit jaar 3 nieuwe portofoons in ontvangst worden ge nomen, ter vervanging van 3 reeds uit 1971 daterende portofoons en waar voor in oktober 1983 de benodigde gelden beschikbaar waren gesteld. Verder was in het wensenpakket bij de begroting van 1984 nog opgeno men de vervanging van de 4e en laat ste portofoon, daterende uit 1974. Ook was in ditzelfde wensenpakket, terzake van de alarmeringsappara- tuur, opgenomen de vervanging van de 33 stuks oproepontvangers, de ‘piepers’. De voor beide investeringen benodigde gelden tot een totaalbe drag van f 42.430,- werden in de raad van juni 1984 beschikbaar ge steld, zodat op 27 september 1984 tot bestelling kon worden overge gaan. De portofoon zal een dezer dagen worden afgeleverd; de aflevering van de ‘piepers’ wordt vermöedelijk me dio april. Het betreft een geheel nieuw type oproep-ontvanger, dat eind augustus 1984 pas is uitgeko men en dat thans nog wordt uitge probeerd op eventuele kinderziekten, alvorens het definitief op de markt verschijnt. Tenslotte kan over de opleidingen nog vermeld worden, dat 21 leden van het korps voor de verlenging van de geldigheidsduur van hun diploma persluchtmaskerdrager in november/ december een viertal herhalingslessen adembescherming hebben gevolgd. Zoals wellicht bekend worden de di ploma’s persluchtmasker door de commandant telkens voor de duur van 3 jaar geldig verklaard, mits de medische geschiktheid en de geoe fendheid in het dragen van perslucht voldoende zijn gewaarborgd. Op 5 juni legden de hoofdbrand- wachts Nico Vink en Willem van der Wees het laatste examen voor de cur sus onderbrandmeester af en slaagden allebei. Het diploma werd hen op 14 juni in Rotterdam door de districtsin- specteur, de heer van de Bovenkamp, uitgereikt. Echter in september daar aanvolgende lieten zij zich al weer in schrijven voor een nieuwe cursus, nu voor technisch hulpverlener (oude stijl) om ook dit diploma komend voorjaar nog even mee te pakken. Woensdag 25 april brak er brand uit in het bedrijfspand van spuit- en schildersbedrijf Bakker Coating BV en Bakker Pro tect BV aan de Mercuriusweg. De felle brand verwoestte de spuitstraat en zette het gehele gebouw in het roet. De schade bedroeg meer dan f 100.000,-. De brandweer ondervond nogal wat problemen om het brandende pand binnen te komen. WADDINXVEEN - D’66-fractievoor zitter H.P. Barth is erg nieuwsgierig in de toekomst van het voormalig gemaal Van der Breggen aan de Kanaaldijk, sinds een aantal jaren fungerend als een jeugdcentrum. Voor dit gemaal, dat on langs is aangepast aan allerlei eisen, is inmiddels weer een vaste beroepskracht aangetrokken. Volgens de democraat in de raadscom missie voor de financiën is de discussie over het gemaal niet afgerond. Binnen kort kan de vraag aan de orde komen wat de toekomstvisie is en hoe het ge maal functioneert tot nu toe. Op dit mo ment ontbreekt hem de inzicht in het verloop, hoewel hij in de gemeente wel wordt geconfronteerd met toenemende overlast en vandalisme. CDA-wethouder P.F.J. van Schie gaf aan dat er maatregelen genomen zijn om dit jeugdwerk te verbreden. Bij het aantrekken van de nieuwe beroeps kracht zijn de gemeentelijke commissie sociaal-cultureel werk en de Stichting Werknemerspool Waddinxveen, waar bij de beroepskrachten in dienst zijn betrokken. Op zondag 8 april brak raamd op meer dan een half miljoen. Hoewel persoonlijke ongelukken zich niet voor deden en ook de huisdieren het vuur overleefden kon uit één van de vijf getroffen wo ningen een man ternauwernood worden gered. wordt het aantal deelnemers aan dit evenement steeds kleiner. Er deden dit jaar maar 12 van de 16 Waddinxveense scholen mee met een totaal van plm. 150 leerlingen. Naast het gebruikelijke behendigheidswerk kwam er dit jaar ook echt vuur, een brandje in een echte (sloop)auto aan te pas, alsmede het redden van een ‘slachtoffer’, waarmee door de ‘spuit gasten’ in het geheel niet zachtzinnig omgesprongen werd. aan Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stellen door de raad van de benodigde gelden voor de aankoop van dit wagentje werd eind november gedaan en in de raad van 30 januari jl. akkoord bevonden. Het wagentje zal bedoeld zijn voor die gevallen waarbij slechts 1 of 2 man uitrukken (bijv, iemand uit een lift bevrijden, vlam in de pan, Co 2- meten, wateroverlast verhelpen e.d.), zodat niet in alle gevallen een van de beide grote eenheden behoeft te worden gebruikt. Voorts zal het wa gentje bestemd zijn voor de officier van dienst als commando-wagentje, of wanneer deze alleen poolshoogte gaat nemen om te zien of de brand weer al dan niet in aktie moet ko men. De kosten van dit wagentje bedragen rond f 15.000,-, terwijl een bedrag van f 1.000,- beschikbaar is voor de inrichting o.a. met zwaailichten, 2- tonige hoorn, een opzetstuk, een persluchttoestel, een koolzuur- sneeuwblusser. Voorts zal het wagen tje met een regio-mobilofoon worden uitgerust en worden voorzien van het geëigende regio-uitruknummer. Rest ten aanzien van de materiële za ken nog enige mededeling te doen over de kleding. Met het restant van een krediet uit 1981 terzake van de aanschaf van uitgaansuniformen, dat met toestemming van Burgemeester en Wethouders mocht worden ge bruikt, en een gedeelte ten laste van de gewone dienst kon in 1983 wor den overgegaan tot de aanschaf van 14 nieuwe blusjekkers. Bleef echter nog het feit dat 19 leden van het korps heden ten dage nog rondlopen in het oude nagenoeg versleten gele model jekker, reeds daterend uit 1974. Op het verlanglijstje bij de begroting 1985 prijkte de vervanging van 6 persluchttoestellen inclusief de beno digde gelaatstukken (bij de jaarlijkse controle van de persluchtapparatuur op 24 oktober werd reeds een waar schuwend geluid gehoord, dat de 6 oudste toestellen bij een volgende keuring wellicht zullen worden afge keurd). In de najaarsnota bij de begroting van 1984 werd echter nog een een malige ruimte gevonden van f 10.000,- voor de vervanging van deze toestellen. Dit bedrag bleek echter niet geheel toereikend, want de toe stellen zijn de laatste tijd flink in prijs gestegen. Zodoende konden voor het beschikbare bedrag van f 10.000,- maar 5 toestellen worden gekocht, maar met de aankoop van één toestel ten laste van de gewone dienst van 1985 was de zaak toch rond. Tot bijzondere vreugde stemde de vervulling van een reeds jaren gekoes terde wens, namelijk de beschikking over een ‘kleine-klussenauto’ of com mando-wagentje. Ten tijde van de be grotingsbehandelingen in oktober/ november werd het heugelijke be richt vernomen, dat Burgemeester en Wethouders niet afwijzend stonden tegenover een dergelijke wens. Inmiddels was reeds in de begroting voor 1985 een jaarlijkse vaste last voor rente en afschrijving voor dit wagentje opgenomen. Een verzoek Het aantal malen dat jaarlijks een be roep wordt gedaan op de Waddinx veense brandweer voor brandbestrij ding of andere hulpverlening ver toont de laatste vier jaar een vrij con stant beeld en ligt steeds zo tussen de 60 en 70 (1981-64*maal, 1982-66 maal, 1983-70 maal, 1984-68 maal). Zo echter niet het jaarlijkse brand- schade-cijfer (1981 - f. 4,6 miljoen, 1982 - f. 2,2 miljoen, 1983 - f. 102.300,-, 1984 - f. 640.700,-) en evenmin de ernst en omvang der ver schillende situaties. Konden de jaren 1982 en 1983 wor den aangemerkt als vrij rustige jaren met over het algemeen uitsluitend “kleine klussen”, 1984 zou evenzo de geschiedenis kunnen ingaan, ware het niet, dat de periode april-begin mei, met een 4-tal calamiteiten, hier op een uitzondering vormde. Voor dien en na die periode zou 1984 even rustig zijn als de beide jaren daar voor. Het begon op zondagmorgen 8 april met een melding van brand in de wo ning Kleikade 26. Bij aankomst ter plaatse bleek de brand echter reeds via de zolderverdiepingen te zijn doorgeslagen naar 4 naastgelegen wo ningen van dit uit de twintiger ja ren daterende rijtje. Aan redden van de woning nr. 26 viel niet te denken, maar behoudens een vrij aanzienlijke schade op de zolderverdieping konden de overige 4 woninkjes toch nog bewoonbaar blijven. Gelukkig bleef de schade beperkt tot materiële schade en de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Evenals vorig jaar had het College van Brandmeesters elkaar ook dit jaar niet zoveel te vertellen. Zij vergader den dan ook maar één keer. Voorts werd één vergadering belegd waarbij alle leden van het korps aanwezig wa ren. In het kader van de brandpre ventie werd op 23 januari een bezoek gebracht aan de Ned. Kabel Fabrie ken aan de Noordkade en werd in de kantine van dit bedrijf een lezing bij gewoond over de (brandgevaarlijke) activiteiten binnen dit bedrijf. Het Voltallige College van Brand meesters bezocht ook dit jaar het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten op 27 en 28 september te Venlo. Brandmeester Mulder bezocht wederom de vergaderingen van de ge meentelijke rampencommissie waar van hij deel uitmaakt en ondergete kende nam ook dit jaar weer deel aan de gebruikelijke vergaderingen van het regionale commandanten-overleg en de regio-adviescommissie. Voor de jeugd waren er weer de ge bruikelijke verzetjes; de jaarlijkse kerstboomverbranding op woensdag 4 januari, ditmaal gehouden op het terrein ten zuiden van de Petteplas. Ook dit jaar speelde het slechte weer parten. Zo’n 2.500 bomen werden op de brandstapel gebracht die, vanwege de aanhoudende regen, veel rook maar weinig vuur gaven. Voor elke 2 ingeleverde bomen was er weer een lootje, waarop een aantal waardebonnen werd uitgeloot. Ver der was er nog een aantal waardebon nen, voor degenen die de meeste bo men hadden aangevoerd, waarbij sjouwers van zo’n 70-100 bomen niet tot de uitzonderingen behoorden. Op dezelfde lokatie werden op zater- ■dag 8 september in het kader van de jaarlijkse nationale brandweerdag, voor de 22e achtereenvolgende keer de jeugdbrandweerwedstrijden ge houden voor leerlingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen. Helaas Voor dit laatste dienen de vorenbe doelde herhalingslessen. Zij worden regionaal gegeven en staan onder lei ding van een erkend gediplomeerd instructeur uit de regio, in het onder havige geval de heer Geers van de brandweer Boskoop en bestaan uit 3 theorie-avonden en 1 praktijkavond. Op deze laatste avond moet een proef worden afgelegd, teneinde te kunnen beoordelen of de candidaat voldoende geoefend is. Alle 21 kan didaten slaagden. Hun diploma’s kon den derhalve wederom voor 3 jaar geldig worden verklaard. Aan oefeningen werd het afgelopen jaar zeker weer de nodige zorg be steed. Nagenoeg wekelijks werd in korpsverband op de diverse metho den van brandbestrijding geoefend, terwijl ook een aantal avonden werd benut voor oefeningen in hulpverle ning anders dan bij brand. Met be hulp van een aantal sloopauto’s wor den in deze gevallen de diverse red- dingsmaterialen voor het bevrijden van bekneld geraakte verkeersslacht offers beproefd. Hierbij werd ook een avond besteed voor het openma ken van liftdeuren. De duikersploeg, bijgestaan door ove rige leden van het korps, die in dit ge val als seiner functioneren, oefende op gezette tijden in het zwembad, danwel in open water. Eenmaal werd daarbij een verzoek van de Waddinx veense rijkspolitie, om te duiken naar een vermoedelijk in de Gouwe ter hoogte van houthandel Alblas gere den gestolen auto, aangegrepen om te benutten als duikoefening. Voorts kwam op 7 maart een verzoek van de gemeentepolitie van Gouda om ter plaatse van de rijkswegbrug (Waddinxveens grondgebied) te dui ken naar vermoedelijk in de Gouwe gegooide gestolen goederen. Een en ander vond plaats in samenwerking met de duikersploeg van de brand weer van Gouda. Toen de verrichtin gen van de beide duikersploegen die avond vruchteloos bleken, was dit aanleiding om de volgende avond in de vorm van een oefening, nog eens pogingen te ondernemen, welke ech ter ook vruchteloos bleven. Voorts werd een tweetal avonden be nut voor het controleren en beproe ven van brandkranen. Flierbij zij nog opgemerkt, dat sedert een aantal ja ren veel gemak wordt ondervonden van het ‘brandkranenboek’, waarin alle brandkranen in de gemeente met een aanduiding van de juiste situatie staan aangegeven. Eén exemplaar van dit brandkranenboek berust bij de alarmcentrale in Gouda. Inzet van deze wedstrijden was wederom de in 1964 door het ge meentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker, die vorig jaar in handen kwam van de Gereformeerde Basis school en dus door deze schooi moest worden verdedigd. In eer, spannende finale lukte het Gert Bley enburg van voornoemde school de beker ook dit jaar in het bezit van de Gereformeerde Basisschool te hou den. Hij mocht de beker in ontvangst nemen uit handen van burgemeester C.M. van der Linden. Uiteraard wa ren er voor de snelste en behendigste spuitgasten van de verschillende scho len ook weer leuke persoonlijke prijs jes te verdienen. Voorafgaande aan de wedstrijden was er weer de gebruikelijke rondrit dooi de gemeente met de beide autospui ten, waarbij de jeugd weer een plaats je mocht zien te bemachtigen op eei. van de beide voertuigen, ‘s Middags speelden de kinderen van de brand weerlieden hun wedstrijdje en ten slotte was er rond 14.30 uur weer de gebruikelijke echte fik, waarbij hei jury-hokje in den ‘hens’ ging en on der grote hilariteit door de echte brandweerlieden werd geblust, nadui zij eerst elkaar geblust hadden. De brandweervereniging ‘Jan van de, Heyden’ verzorgde ook in het verslag jaar weer op de van haar bekende wijze het onderlinge contact tussen de leden door het organiseren van enkele gezellige avonden, een fiets en een auto-puzzeltocht, een drop ping, een kegelavond en een St Nico laasfeest voor de kinderen, alsmede het verzorgen van de nodige attenties bij ziekte, huwelijk, gezinsuitbre ding, jubilea e.d. Op de jaarlijkse a' gemene ledenvergadering op 30 janu ari bleef de bestuurssamenstelling on gewijzigd. :„o 2 __r een felle uitslaande brand uit in de woning Kleikade 26 waardoor°13 mensen uit vijf gezinnen dakloos werden. Het schadebedrag werd ge Beslist niet ongevaarlijk voor de om geving, en zeker niet voor de spuit gasten was een brand in de lak-/spuit- inrichting van Bakker-Coating aan de Mercuriusweg op dinsdag 24 april, toen bleek dat zich in dat bedrijf vrij gevaarlijke stoffen bevonden, waar van de aanwezigheid niet bekend was. De brand op zich, die vermoedelijk ontstaan was door sluiting in een computer-gestuurde ‘lakstraat’, was vrij snel bedwongen, maar zou toch rampzalige gevolgen gehad kunnen hebben. Het beschikken over de no dige aanvalsplannen voor die bedrij ven waarin met gevaarlijke stoffen wordt gewerkt, of waarin deze aan wezig zijn is hier dan ook weer eens des te meer noodzakelijk gebleken. Hieraan zal zeker op zeer korte ter mijn de nodige aandacht moeten worden geschonken. ‘Hierna was het de rest van het jaar 1984 even rustig als in 1983 en 1982, met alleen de gebruikelijke ‘kleine klusjes’, al wil ik over de oudejaars avond toch nog iets memoreren’, al dus de brandweercommandant. ‘Meestal wordt in de oudejaarsnacht de meeste overlast van de jeugd on dervonden. Dit jaar waren het echter de oudjes, van ‘Souburgh’, die de spuitgasten naar de kazerne optrom melden, door uit onwetendheid een sigaartje te roken of dergelijke te dicht in de buurt van de automati- sche rookmelder. Nu wordt in derge lijke gevallen van loos alarm de mel ding veelal nog voor de uitruk weer ingetrokken, maar de mannen zijn ondertussen toch vanachter de war me kachel vandaan gehaald en naar de kazerne gesneld. Liefst drie keer gebeurde dat die oudejaarsnacht, waarvan één in het nieuwe jaar’. Het aantal hulpverleningen anders dan bij brand was ook dit jaar weer zeer gevarieerd. Dieren in nood, waarvan een koe in de sloot (langs de Brugweg) op eigen kracht weer op het droge kon komen, terwijl een varken, dat in een gierput was geval len van een gewisse dood kon worden gered. Het bevrijden van een bekneld ge raakt verkeersslachtoffer binnen de’ bebouwde kom, is in de geschiede nis van de Waddinxveense brandweer nog niet voorgekomen, maar was toch op 28 mei aan de orde, toen een uit de leplaan komende auto op de (kruising met de Esdoornlaan, een al daar naderende auto vast tegen een lantaarnpaal drukte. Tweemaal was er duikalarm voor een auto te water, nl. éénmaal aan de Bredeweg en éénmaal voor assistentie aan de brandweer Zevenhuizen, die niet over een duikersploeg beschikt. Gelukkig had(den) in beide gevallen de inzittende(n) tijdig de auto kun nen verlaten, maar met name bij het laatste ongeval, wanneer het gaat om een wat langere rijafstand, bleek weer eens, dat in zo’n geval hulp altijd te laat zal komen, hetgeen echter niet wegneemt, dat de bemanning van de uitruk-eenheid altijd zal trachten zo snel mogelijk ter plaatse te zijn. Voor het overige varieerden de hulp verleningen van het schoonspuiten van verontreinigde wegdekken of rioleringen tot het verhelpen van stormschade, als ook het opvissen van een reclame-doek met sleepka bel, dat van een vliegtuigje was los geraakt en in de Gouwe terechtge komen, waar het reeds in de schroef van een schip was geraakt. Mede hierdoor is de laatste jaren door het korps dan ook alleen deelge nomen aan de wedstrijden in de wed- strijdkring ‘10 gemeenten Gouwe- IJssel’. Werden deze wedstrijden steeds afzonderlijk gehouden, een wedstrijd lagedruk en een wedstrijd hogedruk/perslucht, dit jaar is voor het eerst overgegaan tot één gecombi neerde wedstrijd lagedruk en hoge druk/perslucht, welke werd gehou den op zaterdag 29 september te Nietiwerkerk a/d IJssel. Met een 6e plaats (500 punten) bezette de ploeg van het korps, onder bevelvoering van hoofdbrandwacht Maarten Koet sier, toch een redelijke midden plaats. Nieuw was dit jaar de ‘regio puzzel- oefenrit’ op 2 juni, waaraan voorzo ver bekend door alle regio-gemeenten met één eenheid werd deelgenomen en waaraan naast het oefenen op be paalde onderdelen toch een zeker wedstrijdelement was verbonden. De ze ‘regio-toertocht’, welke bij alle deelnemers als zeer positief en ge slaagd werd ervaren, hield in, dat de deelnemende uitrukeenheden via een tevoren opgegeven route een aantal regiogemeenten moesten bezoeken, alwaar aangekomen, in elke bezochte gemeente een bepaalde - uiteraard steeds variërende - opdracht moest worden uitgevoerd. Tijdens de uitruk wordt reeds via de mobilofoon op het voertuig aan c.~ alarmcentrale om opgave van juiste situatie van een brandkraan in de nabijheid van het brandadres verzocht. De dienstdoende centralist zoekt de juiste plaats in het brand kranenboek op en geeft deze via de mobilofoon aan de bevelvoerder door, zodat bij aankomst op het brandadres nagenoeg nooit behoeft te worden gezocht naar een brand kraan. Tot zover de oefeningen in korpsver band. In regionaal verband werd op 19 maart in Gouda deelgenomen aan een groots opgezette oefening ram penbestrijding. Op het stationsempla- cement was een treinramp geënsce neerd, waarbij giftige gassen waren vrijgekomen en waarbij een groot aantal ‘slachtoffers’ viel te betreuren. Uiteraard waren hierbij dus ook de EHBO, een aantal doktoren, de Am bulancedienst en de beiden Goudse ziekenhuizen ingeschakeld. De nadruk van de oefening lag der halve dus meer gericht op het afvoe ren en behandelen van de slachtof- fers en niet zo zeer op de brandbe strijding. Toch zou het zeker nuttig zijn meerdere van deze grotere ge combineerde oefeningen in regionaal verband te kunnen houden. Mede gelet op het vorenstaande blijkt dat binnen het Waddinxveense brand weerkorps sedert enige jaren de me ning heeft postgevat, dat meer nut is te verwachten van het regelmatig oe fenen, hetzij in korpsverband hetzij in groter (regionaal) verband, dan het deelnemen aan wedstrijden. Vaak ontstaat dan de situatie, dat één een heid van het koips zich hierop in ho ge mate gaat trainen en specialiseren, terwijl het regelmatig oefenen dan soms wat uit het oog wordt verloren. De personeelsbezetting kwam het af gelopen jaar weer op de organieke sterkte van 33 man: 4 uitrukploegen (elk 8 man) en de commandant. Bo vendien is er zelfs een kleine wacht lijst waarop een aantal personen voorkomt, die gaarne als lid tot het korps zouden willen toetreden. Per 1 januari 1984 bedroeg de sterkte 32 man. Burgemeester en Wethouders hadden in december 1983 besloten om brandwacht 2e klas Mart de Bas, na dat deze enkele jaren was wegge weest, per 1 januari 1984 weer als lid van het korps te benoemen, waarmee de organieke sterkte van het korps zou zijn bereikt, ware het niet dat zijn broer, brandwacht le klas, Wil lem Jan de Bas aanleiding had om als lid van het korps te bedanken, welk ontslag hem per 16 januari 1984 werd verleend. Met de benoeming van Hans Spruyt per 1 oktober werd echter de orga nieke sterkte volgemaakt. Hij was reeds enkele jaren als vrijwilliger lid van de brandweer van Gouda en had daar, na het behalen van de nodige diploma’s, de rang van brandwacht le klas reeds bereikt (wat opleiding betreft dus een goedkope kracht voor ons korps). Na zijn huwelijk op 12 september kwam hij in Waddinxveen wonen en moest daarvoor als lid van de Goudse brandweer bedanken. Hij werkt momenteel nog wel in Gouda, maar hoopt binnenkort zijn werkplek ook naar Waddinxveen te kunnen verplaatsen. Verder besloten Burgemeester en Wethouders nog om hoofdbrand wacht Gerrit Huizer met ingang van 1 januari te bevorderen tot onder brandmeester wegens het door hem in 1983 behaalde gelijknamige diplo ma. In het verslagjaar werden alle daar voor in aanmerking komende leden - op twee na, waarvoor nog een nadere afspraak moet worden gemaakt - door de G.G. en G.D. te Gouda me disch gekeurd, inclusief het dragen van perslucht, en geschikt bevonden, zij het dat 1 persoon werd goedge keurd voorlopig voor één jaar en 1 persoon werd goedgekeurd behou dens het dragen van perslucht. Voor langdurig trouwe dienst (12 1/2 jaar) kregen de hoofdbrandwachten Maarten Koetsier en Ries van der Stelt en brandwacht 2e klas Ton Sol op 10 maart tijdens de jaarlijkse feestavond van de brandweervereni ging ‘Jan van der Heyden’ door bur gemeester C.M. van der Linden de bronzen medaille van de NVBC opge speld. De studiezin onder de leden werd er in het verslagjaar ook bepaald niet minder om. De adspiranten Fred Al blas, Ad Smit, Andy Pelupessy en Marco Hilgers vervolgden de door hen in 1983 aangevangen cursus brandwacht 2e klas en hopen hier voor in het komend voorjaar examen te doen. De cursussen brandwacht 2e klas en le klas zijn in de nieuwe op zet 2-jaarlijkse cursussen geworden, waarbij in het diploma 2e klas tevens de opleiding voor adembescherming (persluchtmaskerdrager) is begrepen. Dit vormt dan de elementaire oplei ding van de brandweerman. Daarna volgt de opleiding brandwacht le klas, eveneens 2 jaar, waarin zijn be grepen de opleidingen voor pompbe- diener, technisch hulpverlener en een klein stukje brandpreventie. Voor diegenen die thans reeds in het bezit zijn van het diploma brandwacht le klas (oude stijl) blijft voor de oplei dingen voor pompbediener en tech nisch hulpverlener nog een aantal ja ren een overgangsregeling bestaan om laatstbedoelde diploma’s te behalen. Hoofdbrandwacht Maarten Koetsier kon van deze regeling gebruik maken en behaalde zo op 17 april in Woer den het getuigschrift technisch hulp verlener (oude stijl). Wat echter diezelfde week, op woens dag 11 april gebeurde, hopen de brandweerlieden nimmer meer mee te maken. De morgen van die dag be gon met zeer dichte mist en rond kwart voor negen kwam een brand melding binnen vanaf rijksweg A 20 onder de gemeente Moordrecht, waar een enorme verkeerscalamiteit had plaatsgevonden, waarbij ca. 200 auto’s waren betrokken en waarvan er een aantal in brand was gevlogen na de botsing. “De aanblik van een dergelijke ramp is niet te beschrijven. De machte loosheid die je voelt is verschrikke lijk, omdat je weet dat even verder op mensen levend verbranden, terwijl je niets kunt uitrichten, omdat het blusvoertuig vanwege de her en der verspreid liggende wrakstukken niet verder kan”, aldus brandweercom mandant P. Baan. “En dan de woede die zich van je meester maakt als even verderop het verkeer, ondanks de nog steeds heer sende dichte mist met een vaart van zo’n 120 kilometer verder raast, of wanneer automobilisten bij je komen met de vraag - of eigenlijk noem ik dat geen vraag van een normaal den kend iemand - zo in de trant van: “Zeg, hoe lang gaat dat nog duren, kun je die rotzooi niet even langs de kant gooien, dat we verder kunnen?” Ik heb het meerdere malen gezegd: In 1983 hielden we ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Wad dinxveen een groots opgezette oefe ning op het kruispunt Prinses Bea- trixlaan-Prins Bemhardlaan, waarbij een aanzienlijke verkeerscalamiteit was geënsceneerd en waaraan de “lotus-slachtoffers” van de EHBO een belangrijk aandeel leverden. Dan denk je bij jezelf: “In werkelijkheid kan het nooit zo erg zijn”, maar de werkelijkheid blijkt nog lOx erger”. Trieste bijkomstigheden waren, dat op weg naar de ongevalsplaats de autospuit (hoge/lage druk) tengevol ge van de dichte mist op een voor hem rijdende auto botste omdat de ze plotseling stopte, maar na enig oponthoud gelukkig zijn weg kon vervolgen, terwijl de brandweer van Moordrecht, die uiteraard als eerste was gealarmeerd en op de zuidelijke rijbaan opereerde, op een gegeven moment helemaal muurvast zat tus sen de wrakstukken en geruime tijd niets kon doen. De droevige balans van deze morgen was: 3 doden en een onbekend aantal zwaardere of lichtgewonden. Een nagenoeg soortgelijke calamiteit op nagenoeg dezelfde plaats zou zich voordoen op donderdag 3 mei, even eens tijdens zeer dichte mist. Geluk kig waren hierbij geen dodelijke slachtoffers te betreuren, alleen een 3-tal lichtgewonden en brak er na de diverse botsingen geen brand uit. Wel moesten enkele bekneld geraakte per- ■4 i «JB j MM!

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 17