Plannen Gouwebos-West Aandacht voor ECHT WAAR worden weer besproken Jongerenjaar 1985 gevraagd Van scholen en instellingen Maandagavond 18 maart in Waddinxveen Elfde Witte André Hazes in Themadag VVD in Zoetermeer Kaartavond l»9vm<) Zaterdag Vrouwendag in De Boog Reeuwijk-Dorp Actieweek van Amnesty tegen het martelen Prij zenhal over program NCRV-tv volgde Wim v. Breemen in Elfsteden De helft minder gaatjes GOEDKOPER KUNT U HET ZELF DOEN MAAR EEN INSTALLATIE IS PAS ECHT VEILIG ALS U HET AAN ONS OVERLAAT! ECHT WAAR... BELT U MAAR DE WIT WADDINXVEEN B.V. WOENSDAG 6 MAART 1985 SELECTA KNEIPP A ÖLTETO Een tandpasta die herstelt KNUTSEL TOVERBLOK GEWICHTS AFNAME Fenjal Eau de Toilette 9,95 Men’s Own Aftershave 13,95 voor de kinderen 6-W4,95 2 doosjes kruidenthee <30 5,50 Kindertandpasta Jong beginnen Poetsen kan nog wel iets beter FLUORIDE - revolutionaire verbetering Boskoop de groei en bloei van de groe- is voor Rokers opgepast! Van binnen en van buiten Muizenschedels en baksteen Bij toeval ontdekt Is er verschil? De helft minder gaatjes Rood, wit en blauw Natuurlijke remstof Het nu in Boskoop wonende oud- PSP-gemeenteraadslid (tot in 1978) in Waddinxveen, Wim M.L. van Breemen, deed als toerrijder mee aan de 13e Friese Elfstedentocht. Roeren, kneden en zeven pmeentesecretarie daartoe brieven l om zoveel mogelijk jongeren bij dit bij zondere jaar te Betrekken. Bijeenkomst Van een stralend wit naar een gezond gebit WADDINXVEEN/BOSKOOP Maandagavond 18 maart om acht uur wordt in het gemeentehuis van Waddinxveen een openbare ver gadering belegd over de inrichting van het deelgebied West van het Gouwebos tussen de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn en het Noordeinde. Deze door het recreatieschap Bospark, waarbinnen de gemeenten Waddinxveen en T ne long tussen beide plaatsen regelen, belegde vergadering het publiek toegankelijk. Kalm aan WADDINXVEEN Waddinxveense scholen voor voortgezet on derwijs en instellingen voor jeugd- en jongerenwerk zijn gevraagd plaatselijk in te haken op het door de verenigde Naties uitgeroepen Internationaal Jongerenjaar 1985. Op initiatief van de gemeente lijke commissie sociaal-cultureel werk heeft de afdeling Welzijns zaken van de gemeentesecretarie daartoe brieven en informatie pakketten ronctgestuurd De aardbol rond 66.000.000 tubes I Unw v*n eieMrctechnurSe Wie de „uitvinder” van de tand pasta is geweest, is niet bekend. Wel staat vast dat een van de eerste in Ne derland geproduceerde tandpasta’s Prodent was. En het halve-eeuw- feest van dit bekendste en in ons land meest verkochte merk tandpasta zal dit jaar dan ook gevierd worden. mond minder kans hun schadelijke werk te doen en de beruchte tand- plak (de aanslag van deze mond- bacteriën) te vormen. In hoop jaar”. Sommige onderzoekers menen dat bepaalde fluorides eikaars werking versterken; anderen dat een bepaal de fluoride sneller in het glazuur wordt opgenomen. De meningen zijn wat dat betreft verdeeld. Dat fluoride goed is voor het gebit, wordt echter tegenwoordig door vrijwel niemand meer betwist. De conclusie van de Consumentenbond, na een onderzoek van tientallen merken tandpasta’s was: Neem wel een fluor ide tandpasta, maar welke maakt geen verschil. zoekers - niet alleen gaatjes beter voorkomen, maar ook beginnende gaatjes hersteld. Rekent u maar even mee: 66.000.000 tubes a 100 cm 66.000 kilometer. WADDINXVEEN - Vrijdagavond is er in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huygenslaan weer een kaartavond van 21.00 uur tot 24.00 uur. De zaal is om 20.30 uur open. De entree is 2,50, inclusief de eerste kop koffie. Zo rond de vierde maand komt het eerste tandje door en met een jaar -1- erkend UlJLL installateur van fluoride voldoende. Moet er bij elk halfjaarlijks bezoek aan de tand arts „gevuld” worden, gebruik dan ook beslist een fluoride-tandpasta. Overigens geeft fluoride slechts een tijdelijke bescherming. Als u gaatjes wilt voorkomen, moet u dag-in, dag-uit met fluoride tandpasta poetsen. In enorme ketels wordt nog eens en nog eens geroerd om alle bestanddelen van de tandpasta goed met elkaar te mengen. Vooral voor kinderen in de groei is fluoride belangrijk, omdat de gla- zuurlaag op hun tanden en kiezen dan nog vrij zacht is. Het moet dan echter zowel inwendig als uitwendig worden gebruikt. Vanaf één jaar kan er gepoetst worden met een speciale kindertandpasta, die minderfluoride bevat. Met fluoride-tabletjes wordt - maar overleg dat altijd met de (kin der- of tandjarts - vaak al heel vroeg begonnen. Het Ivoren Kruis raadt fluoridetabletjes al voor een baby aan. Gewoonlijk gaat men echter niet voor het tweede jaar met een peuter naarde tandarts. Voor volwas senen is alleen uitwendig gebruik drogisterij «parfumerie groensvoorde10 waddinxveen Jaarlijks worden in ons land zo’n 66.000.000 tubes tandpasta ver kocht. Dat lijkt een reusachtige hoe veelheid, zeker als men bedenkt dat ruim een derde van de bevolking niet Hoewel deze „gewone” tandpas ta’s nog altijd worden gemaakt, zijn aan de meeste tandpasta’s tegen woordig speciale stoffen toegevoegd. Het bekendste is de fluoride. Al klinkt fluoride als iets dat uit een la boratorium komt, het is van oor sprong een stof, die gewoon in de natuur voorkomt. Het zit bijvoor beeld in bronwater, in rivieren en in de zee, waardoor het in verschillende voedingsmiddelen terecht komt: in vis, in sommige groenten, in mine raalwater. Ook in ons drinkwater zit (een beetje) fluoride. Iedereen krijgt dus dagelijks fluoride binnen en dat is belangrijk, want ons lichaam heeft deze stof - net als vitaminen en mi neralen - nodig. Fluoride zorgt name- Een Engelse „witmaker” voor het gebit uit de 16e eeuw schreef onder andere voor: fijngemaakte baksteen, het schild van een inktvis (sepia), ko raal, aluin en puimsteen. Heel wat smakelijker-hoewel dubieus met zo veel honing en suiker! - is dan het re cept van de Italiaanse edelman uit de 14e eeuw, Arnaldo de Vilanova. Om het gebit schoon te houden beval hij een mengsel aan van 4 delen honing, 1 deel extract van Dryonysap, wilde kalebas, rozewater en bietsuiker. Na het eten raadde hij aan de mond te spoelen met pure wijn. Dit zou de tanden schoon en sterk maken „en de mond goed om te kussen Door veel roken kunnen de tanden verkleuren en een soort .grauwsluier krijgen. De beste remedie daartegen is - behalve minder roken natuurlijk - drie maal per dag grondig poetsen. Gebruik de speciale middeltjes, die tegen deze rookaanslag in de handel zijn lieveralleen in over leg met uw tandarts; deze ro- kerspasta werkt namelijk vrij sterk polijstend, waardoor u het risico loopt het tandglazuur te beschadigen. In speciale machines worden deze halffabrikaten vervolgens met elkaar gemengd, waarna het polijstmiddel erbij komt. In enorme ketels wordt dit alles dan nog eens en nog eens ge roerd eh gekneed en gezeefd. Ten slotte gaat het mengsel in een grote centrifuge, waardoor luchtbelletjes verdwijnen. Dan is de tandpasta klaar en wordt machinaal in tubes gedaan. Dat vullen van de tubes is een vreemd gezicht. De tubes hangen na melijk „op hun kop” met de dop er al op in het vulapparaat en worden aan de onderkant gevuld. Het bijzondere van fluoride is, dat deze stof niet alleen van binnenuit werkt,maar ook van buitenaf. Fluor ide die bij het eten of drinken - of met de bekende tabletjes - in het li chaam terecht komt, gaat via het bloed naar de botten en naar tanden en kiezen, waardoor deze van bin nenuit sterker worden. Bij uitwendig gebruik wordt fluoride in het glazuur van het gebit opgenomen en maakt dit harder. Maar fluoride doet nog meer: hetbelemmertde werkingvan de bacteriën in de mond, zodat zij minder kans krijgen suiker om te zet ten in het gevaarlijke zuur, dat een aanval doet op de glazuurlaag van het gebit. In het laboratorium worden alle ingrediënten voor de tandpastafabricage grondig getest en gekeurd. Ook van de tandpasta worden, voor deze de fabriek verlaat, monsters genomen en uitgebreid onderzocht. Veel middeltjes, die vroeger ge bruikt werden om tanden en kiezen schoon en wit te houden, doen ons nu de rillingen over de rug lopen. Om tandbederf te voorkomen raadden de oude Chinezen bijvoorbeeld aan om te spoelen met de urine van een kind. De Romeinen gebruikten graag een tandenstoker: dat moest dan bij voorkeur een veer van een gier zijn of de stekel van een stekel varken. In de late Middeleeuwen werd een soort tandpoeder gemaakt uit dierlijke botten. Een uit die tijd stammend recept spreekt van ko nijnen- en muizenschedels, de enkel van een koe, een varkenshoefen eier schalen. Dit alles moest samen wor den verbrand en met de as werden de tanden gepoetst. JUJ INSTALLATIEBEDRIJF ZUIDKADE 116-117-2741 JH WADDINXVEEN - TEL. 01828-12123 Bij een bevolkingsonderzoek in Amerika viel het een van de onder zoekers op, dat een bepaalde groep mensen veel minder last van tand bederf had dan andere onderzochte groepen. Toch leefden deze mensen niet anders: hun eet- en drinkge woonten waren hetzelfde. Tenslotte ontdekte men dat in het gebied waar deze mensen woonden extra veel fluoride in de grond en in het water zat. Hoe juist de conclusie was, dat dit de oorzaak van de betere gebitten moest zijn, werd later door laborato riumonderzoek bewezen. In de halve eeuw geschiedenis van de tandpasta is de meest revolutio naire ontwikkeling natuurlijk de toe voeging van fluoride. Hierdoorkreeg tandpasta naast reinigingsmiddel een nieuwe, nog’belangrijker func tie: een bescherming tegen tandbe derf, doordat de fluoride het glazuur sterker maakt. Ook de reclame voor tandpasta is sindsdien opvallend ver anderd. Lag vroeger het accent altijd op „stralend witte tanden”, nu wordt een tandpasta vooral aangeprezen voor een ..gezond gebit”. Bij het kopen van tandpasta heeft u, door de aanprijzingen op de ver pakking, zich vast wel eens afge vraagd of er verschillende soorten fluoride zijn. Inderdaad zijn niet alle fluorides gelijk. Om dat uit te leggen is een klein beetje scheikunde nodig. Fluor is een gas, dat zich kan verbin den met een aantal andere stoffen. Het wordt dan een vaste stof, die men fluoride noemt. Nauwkeuriger zou het echter zijn om te spreken van natrium,-fluoride als de fluor met na trium verbonden is, of van calcium- fluoride bij een verbinding van fluor met calcium. Vaak zitten in tand pasta nog ingewikkelderfluorverbin- dingen, zoajs natriummonofluorfos- faat. Een woord dat niet meer vlot is uit te spreken. In kleine lettertjes staat echter meestal op de verpak king welke fluorverbinding(en) de tandpasta bevat. Waarom die ver schillende fluorides? De eenvoudigste manier om te zorgen dat iedereen voldoende fluor ide krijgt, is via het drinkwater. In een aantal steden werd ook enige ja- ren extra fluoride aan het drinkwater toegevoegd. In Tiel bijvoorbeeld 20 jaar lang. Regelmatig werden de ge bitten van de Tielse kinderen gecon troleerd en vergeleken met die van kinderen in Culemborg, waar het wa ter niet extra gefluorideerd was. Na 7 jaar bleken de kinderen uit Tiel ruim de helft (55%) minder tandbe derf te hebben dan de kinderen uit Culemborg. Hoewel de drinkwater- fluoridering op een bepaald moment is stop gezet, werd, zowel in Tiel als in Culemborg, een voortgaande verbe tering van de gebittengeconstateerd. Deze verbetering wordt vooral toe geschreven aan het toegenomen ge bruik van fluoride tandpasta’s. hebben baby’s vaak al een aardige mond met tanden. Het is verstandig zo vroeg mogelijk met poetsen te be ginnen, want vaak worden bij kleu ters, die zo rond de twee jaar hun eer ste bezoek aan de tandarts brengen al een of meer aangetaste tanden ofkie- zen ontdekt. Vooral een kindergebit heeft veel baat bij fluoride tandpasta, omdat het glazuur vaak nog iets po reus is en do fluoride gemakkelijk wordt opgenomen. Gebruik van l tot 4 jaar echter wel een speciale kinder tandpasta met minder fluoride, die door het Ivoren Kruis (deNederland- se vereniging voor mond- en tand- hygiëne) wordt aanbevolen. Boven de 4 jaar kan gewone fluoride-tand pasta worden gebruikt. Hoewel de meeste tandpasta’s wit zijn, kunt u ook roze, rode en blauwe tandpasta kopen. Roze en rood zijn echter „gevaarlijke” kleuren - u merkt dan niet ofu misschien last van bloedend tandvlees heeft. En bloe dend tandvlees is iets dat u niet moet veronachtzamen: het is dan verstan dig vlug een afspraak met uw tand arts te maken. WADDINXVEEN - Ook in Waddinx veen wordt aandacht besteed aan de in ternationale vrouwendag. Dat gebeurt op zaterdag 9 maart in De Boog van 13.00-17.00 uur. Programma-onderde- len zijn onder meer een inleiding van Kamerlid Elske ter Veld, een toespraak van raadslid Bep Vermeij over lokaal emancipatiebeleid en een optreden van het zangkoor ’’Krimp Vrij”. Verder zijn verschillende informatiestands inge richt. Daar de regionale afdeling van de Stich ting Suwa Setha niet in het programma blad van de Vrouwendag in De Boog op 9 maart is opgenomen, doch daar wel aanwezig zal zijn, wordt het volgende onder uw aandacht gebracht. Suwa Setha (betekent Gezondheid en Geluk) is een Stichting welke zich ten ■doel stelt, kinderen op Sri Lanka (Cey lon) te helpen, die noodgedwongen in kindertehuizen wonen. Nieuw in dit project is de hulp aan een tehuis voor geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen. Hiervoor is reeds in februari jl. een container verscheept met goede ren, zoals rolstoelen, bedden enz. De Stichting Suwa Setha is een geheel particulier (landelijk) initiatief van Ne derlandse adoptie-ouders die menen dat het bij het adopteren van hun kinde ren niet stopt en die zich graag volledig willen inzetten voor de kinderen die moeten achterblijven onder vaak heel slechte omstandigheden. Ook zij heb ben recht op een menswaardiger be staan. WADDINXVEEN/REEUWIJK - De in Baarn wonende Amsterdamse volks zanger André Hazes treedt vrijdag avond 5 april om half negen op in Party centrum Amicitia in Reeuwijk-Dorp. Aan deze avond werkt verder mee l’E- table drive-inshow. WADDINXVEEN - Amnesty Interna tional houdt in de week van 23 tot en met 30 maart een actieweek in het kader van de campagne tegen martelen. The ma van deze week, waarop ook in Wad dinxveen zal worden ingehaakt, is ’’Toegang tot Gevangenen”. De bedoe ling is duidelijk: iedereen moet over tuigd worden van het feit dat martelin gen plaatsvinden en móeten stoppen. Daarom zal een beroep gedaan worden op het publiek, organisaties en alle le den van Amnesty International. Tijdens de actieweek zullen vijf landen (Iran, Chili, Turkije, Zaire en de Sov- jet-Unie) centraal staan. ’’Toegang tot Gevangenen” is bijzonder belangrijk omdat gebleken is dat vooral tijdens de ”incommuicado”-periode (dat is de pe riode tijdens welke de gevangene geen contact heeft met familie, advocaten en artsen) de meeste martelingen voorko men. Amnesty International gaat de publici teit zoeken en de hulp inroepen van or ganisaties en het publiek door zeven da gen lang élke dag met een speciale actie te komen. De week zal worden afgeslo ten met een manifestatie op de Dam in Amsterdam. WADDINXVEEN/REEUWIJK - De Witte Prijzenhal opent woensdag 13 maart de deuren van haar elfde filiaal in Tiel. Deze vestiging aan de Grote Brug se Grintweg 35 in Tiel herbergt behalve een reuze levensmiddelen afdeling waar men voor letterlijk alle boodschappen terecht kan, een ambachtelijke slagerij, een warme bakkerij waar dagelijks wordt gebakken, verse groente- en fruitafdeling, kaas vers van het mes en een slijterijDat alles op een oppervlak te van 2100 m2. De alles onder één-dak formule is in het gehele land zeer succesvol geblekenDe miljoenen bezoek(st)ers die jaarlijks de Witte Prijzenhal vestigingen bezoeken, waarderen klaarblijkelijk het grote ge mak van alles onder één-dak, het win kelplezier, probleemloos parkeren en de bijzonder lage prijzen ten zeerste. Naast de verschillende merken tandpasta met fluoride is er ook een merk met enzymen. Vermoedelijk denkt u bij dat woord aan wasmid delen, er zijn echter talloze soorten enzymen. Sommige onderzoekers menen dat bepaalde enzymen de bacteriën in onze mond kunnen „af remmen” door de natuurlijke rem stof van ons speeksel te versterken. Het zijn deze enzymen die soms in tandpasta zitten. Toch was men met sommige van die eeuwenoude middeltjes om het gebit te reinigen niet helemaal op de verkeerde weg. De tanden en kiezen moesten schoon en glad worden ge maakt. Alleen gebruikte men daar- voorvaak griezelig hardhandige mid delen: puimsteen bijvoorbeeld, dat het glazuur onherstelbaar bescha digt. Een polijstmiddel is ook nu nog een belangrijk bestanddeel van tand pasta. Alleen is dit polijstmiddel nu met heel veel zorg gekozen: het is zo zacht, dat het glazuur niet slijt ofbe- schadigd wordt. Bij het poetsen maakt het polijstmiddel het glazuur schoon en glad. En dat is belangrijk, want op een schoon en glad opper vlak hebben de bacteriën in onze lijk voor sterke botten en voor het harder maken van het glazuur van tanden en kiezen. Alleen krijgen we op deze natuurlijke manier meestal niet voldoende fluoride. WADDINXVEEN/ZOETERMEER - Komende zaterdag houdt de VVD een themadag ter voorbereiding op het ver kiezingsprogramma voor de Tweede Kamer verkiezingen in mei 1986. Tij dens deze dag in het City Hotel aan de Boerhavelaan te Zoetermeer zullen on derwerpen aangaande milieu, ruimtelij ke ordening en verkeer centraal staan. De discussies zullen worden ingeleid door mevrouw drs. N. Smit-Kroes, mi nister van Verkeer en Waterstaat, en dr. P. Winsemius, minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Na de inleidingen zullen de drie onder werpen in werkgroepen besproken wor den aan de hand van een aantal stellin gen die door een partijcommissie zijn voorbereid. Na afloop van deze discus sies vindt een plenaire sessie plaats waarna de dag zal worden afgesloten door mr. W.J. Geertsema. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De 47-jarige Wim van Breemen, oud-PSr- gemeenteraadslid in Waddinxveen en nu wonend in Boskoop, kwam voor in een reportage over de Elfste dentocht 1985 van Hier en nu, de televisieactualiteitenrubriek van de NCRV. Deze omroep volgde de toerrijder tijdens de start op de Zwet- te in Leeuwarden, de doorkomst in Franeker en bij de aankomst op de Bonkevaart in Leeuwarden. Voor dit onderdeel in de uitzending werd er ook bij Wim van Breemen thuis gefilmd. Terwijl de Boskoopse atleet zijn schaatsen aan het slijpen was vertelde hij lang naar het rijden van deze Friese Elfstedentocht te hebben uitgezien. “De vooruitzichten zijn prima”, vertelde de man die in 1963 ook van de partij was, maar de tocht toen niet uitreed, en die ook deelnam aan alternatieve Elfsteden tochten in het buitenland. gelooflijk groot enthousiasme van de mensen. Overigens begint het nu pas. Een droom wordt werkelijkheid. Ik heb al één stempel meer dan 22 jaar geleden. De rest komt ook wel”. Om zes uur ’s avonds was Wim van Breemen één van de 13.000 geluk kigen die Leeuwarden haalden. Er was voor hem een spontaan ont haal en bloemen, een zoen en een omhelzing van zijn vriendin. “Het moeilijkst had ik het tussen Bartle- hiem en Dokkum. In Dokkum heb ik tien minuten gerust. Ik heb me niet kapot gereden. Ik heb een lek ker gevoel”, vertelde de Boskoopse Elfstedenrijder aan de finishlijn, daar bij gadegeslagen door zijn vriendin. “Zij wil hem zelf ook graag rijden. Misschien de volgende keer. Ik weet niet wanneer dat zal zijn. Dat is kof fiedik kijken en daar doe ik niet aan. In hoop in ieder geval vlugger dan 22 Veel geleerden hebben door de eeuwen heen - misschien wel ge plaagd door kiespijn - allerlei mid deltjes bedacht om het gebit te ver zorgen. En al gebruikten zij vaak vreemde ingrediënten, toch’ is daar uit het eerste in de handel gebrachte gebitsreinigingsmiddel ontstaan: de tandpoeder. Oudere mensen zullen zich die tandpoeder nog wel herin neren, want de ons nu zo vertrouwde tandpasta in een tube verscheen in Nederland pas zo’n halve eeuw ge leden in de winkels. raadsvergadering het woord te voeren voordat met de behandeling van het inrichtingsplan wordt’ begonnen. In dien men van deze mogelijkheid ge bruik wil maken, dient men uiterlijk drie uur voor de aanvang van de ver gadering, onder opgave van naam en adres, zich aan te melden bij de voor zitter van het recreatieschap, te we ten de burgemeester van Boskoop, de heer J.H. Reinders, tel. 01727-2950. Het is maandagavond 18 maart voor de tweede keer binnen korte tijd dat er over de inrichting van het weste lijk deel gesproken gaat worden. Eer der was daarvan vorige maand sprake maar gezien het feit dat de plannen toen net uitgewerkt waren en van een deugdelijke inspraak daarover geen sprake kon zijn werd besloten gauw een volgende vergadering te beleggen over deze aangelegenheid. Het recreatieschap Bospark buigt zich dan opnieuw over plannen voor de inrichting van het westelijk deel van het Gouwebos tussen Waddinx veen en Boskoop. Voor dit karwei ten westen van de spoorlijn is f 850.000,-- beschikbaar. Het nu nog rechtlijnige poldergebied zal speels worden beplant met open ruimten, lanen, rechte en gebogen paden. De Nationale Werkgroep Jongeren- jaar heeft een actieplan vastgesteld waarin uitwerking wordt gegeven aan de VN-thema’s voor het jaar: “Par ticipatie, Ontwikkeling, Vrede”. Voor Nederland zijn de volgende prioriteiten door de nationale werk groep, voor de uitvoering van het jaar, gekozen: jeugdwerkloosheid, jongeren uit minderheden, jongeren cultuur en vrede en ontwikkeling. Om dit polijstmiddel draaide tot zo’n tien jaar geleden eigenlijk alles bij het maken van tandpasta. Er wordt water aan toegevoegd om het op te lossen, terwijl een verdikkings middel er voor zorgt, dat het een mooie gladde pasta wordt. Om uit drogen te voorkomen - wie vergeet nooit eens het dopje op de tube te doen? - worden vochtaantrekkende middelen aan de tandpasta toege voegd. Dan nog schuimmiddelen, omdat door schuim - net als bij zeep - vuil losgemaakt wordt en gemakke lijker weg te spoelen is. Als laatste komt er dan nog een smaakstof bij - (peper)munt bijvoorbeeld, anijs, eucalyptus of een combinatie hier van - om de tandpasta een lekkere, frisse smaak te geven. Hoe wordt nu van al deze ingrediën ten in de fabriek tapdpasta bereid? Eerst maakt men een aantal zoge naamde halffabrikaten, dat wil zeg gen een aantal grondstoffen voor de tandpasta worden eerst afzonderlijk met elkaar gemengd. Zo wordt het verdikkingsmiddel bijvoorbeeld opgelost in water. Smaakstoffen wor den gemengd en moeten dan een bepaalde tijd „rusten”, waardoor de smaak voller wordt. De allernieuwste ontwikkeling op het gebied van tandpasta is de mine raliserende fluoride. Onderzoekin gen hebben aangetoond, dat er stof fen zijn (calcium en fosfaat), die in staat zijn glazuur bij beginnende be schadiging te herstellen. Zitten deze stoffen mét fluoride in een tandpasta, dan worden - volgens deze onder- Gesuggereerd is bijvoorbeeld dat de protestants-christelijke scholenge meenschap voor MAVO/LTO Konin gin Wilhelmina, de Prof. Kohnstamm- school voor openbaar MAVO, de LHNO-school De Rank en de samen werkingsschool voor HAV O/Athe neum in de lessen maatschappijleer speciale aandacht te geven aan de jongeren en hun problemen. Een andere manier kan zijn dat via een schoolraad of klassenvertegen woordigers alle leerlingen getracht wordt te bereiken. Andere instel lingen kunnen wellicht in hun acti viteiten programma’s met jongeren ook eens speciale aandacht voor het jongerenjaar vragen. Het is de bedoeling dat het niet bij deze kennismaking alleen blijft. Wel licht is er na bestudering van het info-pakket de behoefte samen met andere jongeren iets te gaan doen. Hiertoe is dan de mogelijkheid aan wezig. Jongeren die meer willen dan alleen opnemen en er dus ook iets mee willen doen kunnen daartoe con tact opnemen met Dick Smit in De Bonkelaar. Met alle belangstellenden zal dan een bijeenkomst georganiseerd worden om de plannen te inventariseren en eventuele belangstellenden met de zelfde plannen met elkaar in contact te brengen. Het is overigens wel de bedoeling dat zoveel mogelijk jonge ren zelf de initiatieven nemen en uit voeren. In het bieden van ondersteu ning voor wat betreft het beschik baar stellen van ruimte en hulp bij de organisatie kan de gemeentelij ke commissie sociaal-cultureel werk eventueel van dienst zijn. Een halve eeuw tandpasta Al voor het begin van onze jaar telling was bekend, dat het schoon houden van tanden en kiezen hielp tandbederf en kiespijn te voorko men. Zo gebruikten de Babyloniërs en de oude Chinezen al tandensto kers. In musea ziet u deze vaak prach tig bewerkte Chinese tandenstokers van goud of ivoor wel eens. Ook de oude Grieken en Romeinen hadden talloze recepten om de tanden wit te houden. Eventuele op- en of aanmerkingen ten aanzien van de plannen kunnen, bij voorkeur schriftelijk, worden ken baar gemaakt bij het secretariaat van het Recreatieschap gevestigd in het gemeentehuis van Waddinxveen, Raadhuisplein 1, 2741 HR Waddinx veen. Op grond van het Reglement van Orde bestaat voor niet-leden de gelegenheid om tijdens de recreatie- Wim van Breemen zou het kalm aan doen. Geholpen door zijn enthousias te vriendin Ineke van der Meulen deed hij ’s morgens om half zeven in Leeuwarden zijn schaatsen aan. Hij besloot zijn eigen koers te rijden en voelde zich getraind genoeg om de tocht, waarvan hij gedroomd had, te kunnen rijden. Vertrokken om kwart voor zeven uit Leeuwarden passeerde hij om twee uur ’s middags Franeker. In deze oude universiteitsstad werd hij met duizenden andere toerrijders toege juicht alsof ze gladiatoren waren. Op de golven van dit enthousiasme haal de menigeen de streep in Leeuwar den. Wim van Breemen kwam fris en tevreden in Franeker aan, zoals zo veel geoefende rijders. Hij had er toen zeven uur schaatsen opzitten. Voor de NCRV-televisiecamera ver telde de Boskoper één keer gevallen te zijn en kramp in beide kuiten te hebben. “Maar het valt mee. Je wordt deels gedragen door een on- poetst (baby’s en mensen met een kunstgebit).. Er blijven echter nog zo’n 9.000.000 poetsers over, zodat elke Nederlander met een eigen ge bit gemiddeld 7W tube per jaar ge bruikt. In zo’n tube zit 50 ml, wat ongeveer 100 cm tandpastaiis. Wordt de aanbevolen 2 cm per keer ge bruikt, dan is zo’n tube dus goed voor 50 poetsbeurten. Dat betekent dat men (50 x 7'/s 375 keer per jaar de tanden poetst. Maar weinig meer dan één keer per dag! Met de tandpasta, die we in Neder land met z’n allen perjaar geb ruiken, kan 1 keer de evenaar worden ge poetst. Om de gebruikers van het Gouwebos in de gelegenheid te stellen zich een beeld te vormen van de inrichtings plannen voor deelgebied West van het Gouwebos liggen de desbetreffende tekeningen met toelichting vanaf vol gende week maandag 11 maart ter in zage. In de gemeente Waddinxveen op de afdeling Algemen Zaken en Ruimtelijke Ordening ‘s ochtends tussen 8.30 en 12.30 uur. In de ge meente Boskoop op Afdeling 1 (alge mene en juridische zaken en ruimte lijke ordening) ‘s ochtends tussen 9.00 en 12.15 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 9