en Peruanen waren hier al Bovenvoltanen Wethouder neemt ingelijste luchtfoto Waddinxveen mee bI In bagage ook kaarsen, zaden, pijpen en marsepein FEITEN EN CIJFERS OVER REPUBLIEK PERU St. PAULUSSCHOOL N WEEK LANG PERU DGS Wijnkopers Met tijdverschil 25 uur onderweg naar Lima in Peru R UL ^4’ 1 <3. 1 Op de fiets Schade aan uw auto vereist deskundige reparatie. |y°cwn Avonden Vrouwenorganisatie Spaanse les Geschenkjes Collages Kennismaking Verkiezingen In krottenwijken Inca-hoofdstad Spaanse taal Erkenning ECUADOR c O 1 oHuèncayo v^o Cuzco WW o WADDINXVEEN - De zes Waddinxveners, die ruim twee weken lang op bezoek zullen zijn bij ont wikkelingsprojecten in de krottenwijken (barriadas) van de Peruaanse hoofdstad Lima, hebben nu alle voorbereidingen getroffen voor hun verre Zuidame- rikaanse reis. I GLASBEEK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 APRIL 1985 IM A door BERT J. WOUDENBERG bou de sloppenwijken van de Een kaartje van Peru (Bron: Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking len worden. Basil Paré (links) en Karim Sanogho uit het Bovenvoltaanse Torna waren 1 tfTTHi Het afgelopen Paasweekeinde is in tensief gebruikt om het uitgebreide programma van het werkbezoek - waarover over en weer telexberich ten zijn uitgestuurd - nog eens hele maal door te nemen en alle vanuit Waddinxveen mee te nemen spul len onderling goed te verdelen. in 1977 in Waddinxveen op bezoek. Ze gebruikten de fiets om een kaasboer derij en de tuinbouwveiling te bezoeken. (Foto: Stichting Nederlandse Vrij willigers). i WADDINXVEEN - De zes Wad dinxveners, die van vrijdag 12 tot en met zondag 28 april in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn, zullen in hun uitgebreide bagage allerlei Waddinx- veense produkten stoppen. Zonder er nu een promotietrip van te maken heeft de groep zich verzekerd van di verse in het Gouwedorp gemaakte ar tikelen, die de betreffende bedrijven kosteloos hebben afgestaan aan de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen. WADDINXVEEN Over Peru, waar zes Waddinxveners ruim twee weken zullen vertoeven, de volgende feiten en cijfers: Berghuis-medewerker M.P. Schlanger, Oscar Balbuena en wikkelingssamenwerking Waddinxveen). Het gezelschap, waarvan ook VVD- wethouder Lous Oosterbroek- Waag- meester deel uitmaakt, vertrekt komen de vrijdagavond om kwart over zeven van de luchthaven Schiphol. Na een overstap in de Spaanse hoofdstad Ma drid en tussenlandingen in San Juan (Puerto Rico), Bogota (Colombia) en Guayaquil (Equador) zullen de leden van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen zaterdag middag rond één uur vaste voet zetten op Jorge Chavez, de naar een onversch rokken Peruaanse luchtvaartpionier ge noemde internationale luchthaven van Lima. De enige journalist die de trip mee maakt en dus uit de eerste hand kan Leeftijdsstructuur: 0-14 jaar: 42,9 procent; 15-64 jaar: 53,4 procent; 65plus: 3,7 procent. Inkomensver deling: Hoogste 20 procent van de inkomens ontvangt 61 procent van het nationale inkomen. Laagste 40 procent: 7,0 procent. Laagste 20 pro cent: 1,9 procent. Inflatie: 72,6 pro cent (1981). volledig mogelijk beeld te geven van het wonen, werken, leven en recreër en in Waddinxveen. Zo zitten in de bagage van iedereen kaarsen van de Stearine Kaarsenfa briek ’’Gouda” BV aan de Mercurius- weg, tien soorten'zaden van selectie- bedrijf en zaadhandel Van Hemert en Co. BV aan de Julianastraat, kleipij- pen van Van der Want Pijpenfabrie- ken anno 1749 BV aan de St. Victor- straat en marsepeinfiguren van de fa briek van bakkerijgrondstoffen C.P. Broer BV/Marfix BV. 3.500 meter hoog gelegen oude hoofd stad van het Inca-rijk in het vruchtbare Vilconota-dal van de Andes. Van de Waddinxveners maken Louise Perbai en wethouder Lous Oosterbroek- Waagmeester de 800 kilometer lange vliegreis naar Cuzco niet mee. Terwijl de overige vier inwoners van het Gouwedorp van zaterdag 20 tot en met met woensdag 24 april de restanten van de Inca-cultuur bekijken en ook op zoek zullen gaan naar de pas in 1911 ontdekte verborgen Inca-stad Machu Picchu, blijven de andere twee in de vijf miljoen inwoners tellende stad Lima achter. Ze zullen er musea, kerken ,en andere bezienswaardigheden bezoe ken. Het gezelschap uit Torna kwam in 1977 - twee jaar nadat de gemeente raad voor de eerste maal had besloten geld uit de gemeentekas voor een Derde Wereld-project te halen - naar Waddinxveen. In dit Gouwedorp kregen de twee Afrikanen veel te zien. Er werd (op de fiets) een kaas boerderij bezocht, Burgemeester en Wethouders organiseerden een ont vangst, de tuinbouwveiling werd met een bezoek vereerd en ‘s avonds was groot feest met volksdansen den over Peru. Lima, het lima-project, de taal, de bevolking, de cultuur en der gelijke. Deze grondige voorbereiding betekent dat er ook na deze unieke Zuidamerik- aanse reis doorgegaan kan worden met het bewustwordingsproces van de Wad- dinxveense bevolking, waarmee op de ze manier in 1975 een landelijk de aan dacht trekkend begin werd gemaakt. Bewustwording en geldinzameling zijn de twee belangrijkste pijlers van de Kerngroep, die onlosmakelijk aan el kaar verbonden zijn en die ook in de ko- het vorig jaar gestart met het hou- mende jaren in de praktijk gebracht zul- Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk Munteenheid: Sol, waarde in 1974: 7 cent; 1982: 0,3 cent. Taal: Spaans; Quechua (voorral in de Sierra) en Aymara (zuidelijke hoogvlakte). Godsdienst: Overwegend katholiek. Analfabetisme: 27,2 procent (1980). Bevolkingssamenstelling: 35 procent Mestiezen, 48 procent Indianen, 10 procent blanken; overige: Chinezen, japanners en negers. Werkloosheid: 71 procent open werkloos en 51,4 procent verborgen werkloos (d.w.z. een inkomen bene den het wettelijk minimum en/of geen vast werk). Inkomen per hoofd van de bevolking: $730 in 1979. Bui tenlandse schuld: $8.000 miljoen in 1980. Export: Koper, lood, zink, ijzer, katoen, vismeel, olie en koffie. Waddinxveen). vorig jaar twee internationale onafhan kelijke bedrijfsdeskundigen het Lima- project vn CIDIAG helemaal doorge licht. Behoudens enkele verbeteringen kan met dit project worden doorgeg aan, zo luidde de positieve conclusie. Om het werkbezoek zo succesvol moge lijk te laten zijn is de dit jaar tien jaar bestaande Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen, welke wordt voorgezeten door PvdA-wethou- der drs. M. Kraaijestein, al in december van 1 den van een reeks informatieve avon- Gezondheidszorg: Gemiddelde le vensduur: 56 jaar; kindersterfte (0-1 80 per duizend; geboortecijfer 39 per duizend; sterftecijfer 12 per duizend; 1 arts op 1.560 inwoners. Beroepsbe volking: 40,8 in de landbouw, 18,5 procent in de industrie en 40,7 pro cent in de dienstensector (1979). gproject voor een ziekenhuis in Ka- aoorging, omdat het al was gereali- 980 activiteiten ontplooid voor een land- (dit land heet nu Bour- gericht op ontwikke- Peruaanse hoofdstad Voordat de Waddinxveners zaterdag middag 27 april om half twee weer naar Nederland zullen vertrekkenwaar men zondagavond 28 april om half zeven op Schiphol zal aankomen, zullen er nog bezoeken worden gebracht aan de Peru aanse vrouwenorganisatie Flora Tristan en enkele scholen in de voorsteden Cau- divilla en Zappan, waarmee Waddinx- veense scholieren al geruime tijd corre sponderen. In het hele werkbezoek van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen staat de mens in het arme Peru in het algemeen en in Lima in het bijzonder centraal. Gedurende de ruim twee weken van het verblijf daar zijn de zes Waddinxveners volop en naar eigen inzicht in de gelegenhgeid om de men sen daar in hun gezinnen, op het werk en in het leven van alledag gade te slaan Er wordt nadrukkelijk voor gewaakt het bijzondere bezoek - dat vanuit Wad dinxveen nog niet eerder werd onderno men - ongewild het karakter te geven van een bepaalde vorm van controle. Dat kan trouwens ook niet want daar is de Nederlandse ontwikkelingsorganisa tie NOVIB voor. Bovendien hebben WADDINXVEEN - De rooms-katholieke St. Paulusschool aan de Jacob Catslaan was van dinsdag 26 maart tot donderdag 4 april een klein beetje Peru geworden. ”Je waant je een week lang in dit Zuidamerikaanse land”, aldus Noortje Meskers, lid van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen, die contacten onderhoudt met ontwikkeligsprojecten in de krottenwijken van hoofdstad Lima. In de aula van de St. Paulusschool stond een tentoonstelling met allerlei fo to’s, produkten en gebruiksvoorwerpen uit Peru. Een diaserie van de Kern groep werd gedraaid ter inleiding van het project. In iedere klas volgden de kinderen het levensverhaal van Jacintha, Pedro of Juana, die naar Lima trokken om daar een betere toekomst te zoeken. Als je in Lima komt moet je eerst de taal - Spaans - leren. Vandaar een dag lang Spaanse les op school. Het ’’Adios” en "Gracias” was daarna niet van de lucht. Het is geheel gewoon dat kinderen daar een baantje hebben of voor geld allerlei klusjes opknappen. Niet om te sparen voor een nieuwe fiets of nieuwe voetbalschoenen, maar om te zorgen dat al hun broertjes en zusjes voldoende te eten hebben. De kinderen van de St. Paulusschool trokken met een ’’klussenkaart” naar vrienden en bekenden om hun leeftijdsgenoten in Lima een handje te hel pen en om informatie over de situatie in lima in veel Waddinxveense huizen te brengen. Eén van de kinderen had zelfs geld gekregen omdat hij er zo duidelijk over verteld had. Iets wat hemzelf zeer verwonderde. Donderdag werd de informatie- en actieweek afgesloten en overhandigden de kinderen aan de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking f. 1.365,75. De Kerngroep werd tevens uitgenodigd om wanneer de reizigers uit Peru terug zijn de verhalen te vervolgen met nieuwe informatie uit het nu zo vertrouwd geworden stukje Zuid-Amerika. Meegenomen worden natuurlijk ook allerlei persoonlijke geschenkjes voor de vijf gastgezinnen in Lima als badhanddoeken (met het stadhuis van Gouda), klompen, Delfts blauw, molenlucifers, speelgoed (viltstiften, knikkers, kettinkjes, lineaaltjes, bal pennen), gebreide poppen, shag en dergelijke. Kerngroep-secretaresse Emka Krösschell-Koopmans maakte een zelfgeknoopte kleine loper met daarop de tekst ’’CIDIAG-Waddinx- veen”. In de koffers van de op. eigen kosten meereizende VVD-wethouder Lous Oosterbroek-Waagmeester bevindt zich een hele grote ingelijste luchtfoto van Waddinxveen. Zij zal die namens het Waddinxveense gemeentebestuur in lima overhandigen aan de Peruaan se ontwikkelingsorganisatie CIDI AG, die verantwoordelijk is voor de mede vanuit Waddinxveen in de krot tenwijken van Lima gesteunde pro jecten. Aangeboden wordt ook nog een glas-in-lood-raam met Waddinx veense gebouwen. Leerlingen van de protestants-chris- telijke Groen van Prinstererbasis- school aan de Tollenslaan zijn in de afgelopen weken druk bezig geweest Alie Littooy (54), Louise Perbai (32), Corrie Smallegange (42), Lous Ooster broek-Waagmeester (54), ir. Witte de Vos (55) en Bert Woudenberg (39) heb ben er dan in totaal 25 uur vliegen in toestellen van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia opzitten. In lima is het zeven uur vroeger dan in Neder land. Al vrij gauw na aankomst zullen de Waddinxveners op informele wijze ken nis maken met medewerkers van CIDI AG, de kleine Peruaanse ontwikke lingsorganisatie, die de door het Gou wedorp via de NOVIB in Nederland fi nancieel en moreel gesteunde bedrijfjes met arbeiderszelfbestuur adviseert en begeleidt. De groep, die tijdens het gehele verblijf in gezelschap is van NOVIB- actiesecre taris voor Latijns-Amerika Pierre Hup- perts (30), zal in de gezinnen van vijf Pe ruanen worden ondergebracht. Twee van hen zijn CIDIAG- directeur Oscar Balbuena en projectleider Enrique Ti noco, die in 1983 voor het eerst een be zoek brachten aan Waddinxveen. Ze werden toen in het gemeentehuis ont vangen en maakten ook nader kennis met Van Schaik Berghuis Interieur- bouw BV, het aan de Zuidkade geves tigde bedrijf dat door alle medewerkers in een stichting wordt bestuurd. Het eerste weekeinde in Lima zou ove rigens best eens spannend kunnen zijn, omdat er aanstaande zondag weer alge mene verkiezingen worden gehouden in het Peru van de 72-jarige president Fer nando Belaünde Terry. De verwachting is dat de Amerikaanse Revolutionaire Volks-Alliantie (APRA) van Alan Gar cia deze stembusstrijd, die nu al weken lang gepaard gaat met massale stakin gen en terroristische acties van de revo lutionaire beweging Lichtend Pad (Sen- dero Luminoso), zal weten te winnen. In ieder geval is de Nederlandse ambas sadeur in Lima, mr. Vincent J.J.M. Bruyns, op de hoogte gesteld van de komst en het verblijf van de zes Wad dinxveners. Om goed te acclimatiseren in Peru, waar de zomer zo ongeveer voorbij is en het nu wat koeler wordt, en gelet op de verkiezingen wordt met het echte werkbezoek maandag begonnen, Dat betekent dan kennismaken met de mensen en het werk van enkele Peru aanse ontwikkelings- en vakbondsorga nisaties, welke intensief betrokken zijn bij de in Waddinxveen sinds 1980 - toen het lima-project in de plaats kwam van het zelfstandig geworden landbouwpro ject in het Bovenvoltaanse Torna - zo bekend geworden activiteiten in Li- meense krottenwijken als Villa el Salva dor en Valle del Chillón. De mede uit Waddinxveen komende fi nanciële steun (ongeveer een halve ton per jaar) komt ten goede aan de inspan ningen om een 40-tal uit faillissementen opkrabbelende bedrijfjes te laten voort bestaan, waardoor 4.500 mensen werk en een inkomen behouden en 20.000 mensen (arbeiders en familie) eten op tafel. Natuurlijk staan er ook twee dagen lang bezoeken aan deze bedrijfjes, zoals de glasfabriek Vidrios Venezia en het me taalbedrijfje Famelpe, op het program ma. Hier en in de krottenwijken waar ze zijn gelegen zullen de in de loop der ja ren gegroeide contacten verstevigd kun nen worden, want de Waddinxveense Kerngroep kent uit toegezonden foto’s en de correspondentie sommige Li- meense arbeiders heel erg goed. Halverwege het bezoek aan Lima zijn er ook vier dagen uitgetrokken voor een toeristisch uitstapje naar Cuzco, de Om de taal enigzins te beheersen heb ben de op reis gaande Waddinxveners een paar maanden Spaanse les gekre gen van Kerngroep-lid Marijke van der Zwan. Omdat de groep de vlieg reis naar Lima en terug bij reis- en passagebureau Van Ginkel BV boek te besloot deze daarop een behoorlijk bedrag in de kas van de dit jaar jubile rende Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen te stop pen. Een geste die bijzonder op prijs is gesteld. Oppervlakte: 1.285.200 km2 (38x Nederland). Staatsvorm (sinds 1821): Republiek. Aantal inwoners: 18 mil joen (groeipercentage 3 procent). Hoofdstad: Lima (ongeveer vijf mil joen inwoners in 1982). Verdeling stad/platteland: 67 procent stad, 33 procent platteland. WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland is nieuw ingeschreven DGS Wijnkopers BV, Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: Het importeren van, de handel in, het bottelen en de op slag van wijnen en het behouden van agenturen in wijnen enz. Maatschappe lijk kapitaal f. 250.000,-, waarvan ge- plaatst/gestort f. 150.000,-. De BV, die van 1956 tot in 1972 NV was, kent T. Los te Waddinxveen en W. Nolen te Weesp als directeur en D. Ven te Am sterdam als commissaris. Groep Waddinxveners stapt vrijdagavond in vliegtuig en vele informele contacten. In 1983 waren er twee Peruanen hier. Ze werden opnieuw op het gemeente huis ontvangen, maar ze brachten dit maal een bezoek aan Van Schaik Berghuis Interieurbouw BV, welk be drijf in handen van de mensen die er werken is. Een beetje vergelijkbaar dus met de bedrijfjes met arbeiders zelfbestuur in de sloppenwijken van Lima. Sinds vijf jaar wordt onder meer Waddinxveens geld hier - via de NOVIB - naar toe gestuurd. Twee jaar geleden maakten de CI- DIAG-medewerkers duidelijk dat het aan Peruaanse zijde op prijs zou wor den gesteld indien Waddinxveners be reid zouden zijn naar Peru te reizen. De Peruanen gaven te kennen een be zoek uit Waddinxveen als een soort erkenning en een teken van echte belangstelling te zien. En dat gaat dus nu na tien jaar dergelijke bezoeken steeds te hebben afgewezen gebeu ren. Om een idee te geven van de Waddinxveense produkten en persoonijke geschenken die de zes Waddinxveners mee naar Lima nemen maakten we deze foto. (Foto: Sjaak Noteboom). met het maken van fotocollages, wel ke de Peruanen een indruk moeten geven van het leven en wonen in Ne derland. De Kerngroep heeft een ei gen fotocollage gemaakt en een uitge breid fotoboek samengesteld om de Zuidamerikanen nader te laten ken nismaken met Waddinxveen en de Waddinxveners. En dan vooral met de uit een 20-tal leden bestaande Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen, die afkomstig zijn uit alle geledingen van de gemeente, en lid zijn hetzij uit persoonlijke inte resse, hetzij als vertegenwoordiger/ ster van verschillende politieke parti jen. Er zijn ook tientallen kleurendia’s bij elkaar gezocht en er is een videoband gemaakt om de Peruanen waarmee contacten worden gelegd en waarmee contacten worden aangehaald een zo Twee Peruanen in Waddinxveen. Van links naar rechts Van Schaik Asscheman, NOVIB-medewerker John Enrique Tinoco. (Foto: Kernggroep Ont- WADDINXVEEN De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen is al tien jaar actief voor de Derde Wereld. Na het uitzoeken van een waterleiding meroen (dat uiteindelijk niet seerd) werden tot in 1980 ac bouwproject in het Bovenvoltaanse Torna kina Fasso) en werd vervolgens de aandacht lingsprojecten in Lima. 7 In de afgelopen tien jaar zijn er tot viermaal toe delegaties uit Torna en Lima in Waddinxveen op bezoek ge weest. Twee daarvan werden offi cieel door het gemeentebestuur ont vangen. In 1977 was dat het geval met de Bovenvoltaanse boeren Basil Paré en Karim Sanogho en in 1983 met de medewerkers van de Peru aanse ontwikkelingsorganisatie CI DIAG, Oscar Balbuena en Enrique Tinoco. verslaan is Bert Woudenberg, hoof dredacteur van het Weekblad voor Waddinxveen. Verhalen van hem zul len niet alleen in deze krant, maar ook in de Goudsche Courant worden gepubliceerd. Voorts staan er nog een aantal landelijke publicaties op sta pel. Bert Woudenberg maakt de reis van de groep Waddinxveners geheel mee, zij het dat hij de komende woensdag avond al in het Iberia-vliegtuyig stapt om enige dagen in San Juan op Puerto Rico te kunnen verblijven. Zijn reis is mogelijk gemaakt door de Neder landse Organisatie voor Internationa le Samenwerking NOVIB in D^n Haag en door bijdragen van de mid- denstahdsvereniging Waddinxveen de ondernemerskring Industrieel Contact Waddinxveen (ICW) en Ve- ta BV, de uitgever van deze krant. v 15 1 "(j

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 9