Mest en zure regen Steeds meer aandacht voor modem wonen Documenten in nieuwe spits van toren in Hazerswoude Ki Fietsdemonstratie tegen apartheid Expositie teken- en schilderchib Vlooienmarkt in Beurshal Boskoop WNF-avond over ooievaar Honger hoeft niet Tentoonstelling handwerk IL 1 mi OOP 17 APRIL 1983 voldoende Daarmee staat in ieder geval vast dat de torenspits nu wel documenten be vat. In het jaar 1981 was dat nog de grote vraag, toen met de restauratie shows en zag u die fraaie rood, blauw en zwarte stoel in de slaapka mer van Pien en Gert-Jan in ’’Zeg s A”? Nog steeds”, aldus Van Leeu wen, ’is het zo dat zien, geliefd maakt en vervolgens kan leiden tot kopen.” Vanuit die visie levert Eurohome en de vereniging ’’Goed wonen” dan ook een bijdrage aan de interieur RAI, die dit jaar voor het eerst wordt gehouden in Amsterdam tot 21 april. Verhaal apart Over ammoniak zegt de ’’Zure regen” gids dat hij twee ’’milieuge- zichten” heeft. Er staat: ’’Ammo niak is een verhaal apart. In de eerste plaats speelt ammoniak - in tegen- Het gekke daarbij is, dat ammoniak in de verzuring een tegenstrijdige En toch komt zo’n 30 procent van de verzuring van ons milieu voor reke ning van datzelfde ammoniak. Want eenmaal neergeslagen, worden zowel ammoniak als ammonium door bac teriën omgezet in salpeterzuur.” Tot zover de tekst in de gids. BOSKOOP - In de Beurshal, aan de A. P. van Neslaan in Boskoop, wordt zondag 21 april een vlooien markt gehouden. Het is gebruikelijk dat elk derde weekeinde van de maand een vlooienmarkt wordt ge houden, alleen in april is het slechts mogelijk de markt één dag te hou den. In mei is alles weer als vanouds. De Boskoopse vlooienmarkt wordt door kenners aangemerkt als de Rolls Royce onder de vlooienmark- Boskoop 20 apr. Plassen recreatie-tocht voor fietsers Herv. Ver.-gebouw 20 apr. Theater Pssstt met Televiezerik *Bijgaande foto’s geven een beeld van het optakelen een plaatsen van het skelet voor de nieuwe spits op de toren. keus.” De ’’Goed wonen” dealers treven er naar hun klanten uitgebreid voor te lichten, zowel wat betreft het sorti ment en de toepassing. ’’Veel mensen hebben wel waardering voor moderne meubelen, maar ze durven niet te kopen omdat ze niet weten hoe je kunt combineren, hoe je ze moet gebruiken”, meent Van Leeu wen. ’’Gelukkig ontdekken steeds meer mensen dat winkel die modern meubilair verkopen geen drempels hebben. Een beetje rondkijken en genieten van mooie dingen. Wij zul len als ’’Goed wonen” dealers nooit wat opdringen. Ik geniet er van als ik zie hoe moderne meubelen door an deren worden gewaardeerd. Weet u bij voorbeeld dat het vernieuwen van een stoel of een enkel meubel in het moderne genre, al vaak tot een ander beeld van de woonkamer kan lei den?” Meningsverschillen Nu is het zo, dat het afhankelijk is van de snelheid van de zojuist ge noemde omzetting of de ammoniak die op de bodem valt, uiteindelijk de bodem zuurder zal maken of niet. Over deze omzettingssnelheid ver schillen dedeskundigen van mening. Van Diest en zijn medestanders ma ken uit hun proeven op dat deze omzetting langzaam verloopt. An dere wetenschappers hebben echter de' indruk dat die omzetting snel gaat. Wie heeft er nu gelijk? Het is te hopen dat dit spoedig duide lijk wordt. Zeker de betrokken veehouders willen weten wat er pre cies aan de hand is. De oplossing van het probleem van de regionale mes toverschotten gaat hun veel geld kosten. De oplossing van het ammo- niakprobleem gaat hun nóg meer geld kosten. Tenzij blijkt dat dit he lemaal geen of niet zo’n groot probleem is. 1983 werd, na ontvangst van dit be richt, een nieuw plan opgesteld voor de verdere afbouw van de restaura tie. Als voorwaarde werd in het bestek opgenomen dat het project moest worden uitgevoerd met een ploeg mensen die voor tenminste 70 procent bestond uit langdurig werk lozen. In januari 1984 werd van het ministerie van WVC het bericht ont vangen dat een subsidie van 600.000 gulden zou worden toegekend. Na het uitwerken van de plannen bleken de kosten geen 600.000 gulden te Hjn, zoals bij de eerste fase was ge raamd, maar 671.300 gulden. Het was noodzakelijk enkele bezuinigin- Van 20 tot 27 april wordt in Nederland een week gehouden onder het motto ’’Honger hoeft niet”. De week is een initiatief van milieu- en derde wereld organisaties en zal aan dacht vragen voor de belangrijke relatie tussen milieu, landbouw en ontwikkeling. Ook de Solidariteits- op maandag 22 en dinsdag 23 april in De Doelen, Rotterdam. Het provin ciaal bestuur van de bond is met een stand aanwezig, hier wordt informa tie gegeven over het bondsgebeuren. Naast de handwerkcommissie zijn er andere commissies die activiteiten voor de leden organiseren, zoals de agrarische-, culturele- en zangcom- missie en de commissies binnen- en buitenland, vrouw en kadervor ming. BOSKOOP - Van de Nederlanders die dit jaar nieuwe meubelen gaan kopen, zal 33 procent moderne meubelen aanschaffen, 22 procent kiest voor semi-modern en 17 procent wil eiken. Overigens is bij de 45-plussers nog een sterke voorkeur voor eiken, namelijk 45 procent. Het moderne meubel is dus in opmars. Deze gegevens 'zijn onlangs gepubliceerd in het vakblad Mobilia, dat een onderzoek instelde naar de voorkeuren van de Nederlanders op meubelgebied. uit de plaatsen rond Gouda. De vereniging blijft in de belangstel ling staan bij mensen die tekenen of schilderen als hobby hebben. Het atelier aan de Nieuwehaven is nu bijna dagelijks door de leden in ge bruik en worden begeleid door twee bekwame docenten, die landschap en portret doceren, zowel in aquarel als in olieverf. Voor het eerst wordt de tentoonstelling opgeluisterd met muziek. De tentoonstelling is ge opend tot en met zondag 28 april, toegang is gratis. GOUDA - De teken- en schilderclub De Goudse Streek houdt haar jaar lijkse tentoonstelling in de Agnietenkapel in Gouda en wordt op vrijdag 19 april geopend om 20.00 uur door de burgemeester van Gouda. Was men vorig jaar nog somber gestemd over het voortbe staan van deze expositie in de Agnietenkapel, thans zijn de voor uitzichten minder somber. Afgaand op het aantal bezoekers bij vorige gelegenheden, verwacht het bestuur ook nu weer een zeer groot aantal belangstellenden, vooral afkomstig D. van Leeuwen, directeur van Eu rohome in Boskoop. HAZERSWOUDE - In de nieuwe spits van de gemeentetoren in Ha- zerswoude-dorp, die vorige week met zwaar materiéel op zijn plaats is gezet, is een loden koker aange bracht in de bol van de spits, direct onder het kruis. De koker bevat di verse documenten, waaronder bestek en tekeningen, een florijn van 700 jaar Hazerswoude (een thans in de omloop zijnd muntstuk) en een oorkonde. Het vak waarin deze ko ker zich bevindt is naar het oosten gericht, recht boven de nok van het kerkdak. Iedereen lijkt het er over eens te zijn dat de landbouw een flinke bijdrage levert aan de verzuring van het mi lieu. Met landbouw wordt dan bedoeld de mest uit de veehouderij. In-de ’’Zure regen” gids van de over heid staat dat zo’n dertig procent van de’verzuring van het milieu te wijten is aan de ammoniak die vrijkomt uit dierlijke mest. Er zijn echter deskun digen die het hiermee niet eens zijn. Één van hen is prof. dr. ir. A. van Diest. Hij is hoogleraar bodem- vruchtbaarheid en bemesting aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Van Diest meent dat de veehouderij niet zo’n belangrijke rol speelt als tot nu toe wordt gezegd. Zijn redenatie is als volgt: Ammoniak vervluchtigt uit mest en komt in de atmosfeer terecht. Dit betekent, aldus Van Diest, dat de ammoniak over een groter opper- - vlak wordt verspreid. Hierdoor wordt een schadelijke opeenhoping winkel in Boskoop besteeds aandacht aan de actie en staat zater dag 20 april op de weekmarkt in het centrum met een kraam waar infor matiemateriaal voorhanden is. Tevens is er gelegenheid voor het ko pen van diverse producten van landbouwcoöperaties. Toen bleek dat het gevaarte te hoog was werd het grote gietijzeren kruis van de spits verwijderd en tijdelijk met behulp vaan kettingen gepar keerd tegen, uitgerekend, een bord dat zulks verbood. Voor D. van Leeuwen van de firma Eurohome in Boskoop zijn deze ge gevens niet opzienbarend. ”U koopt nu toch ook geen toverlantaarn met petroleumverlichting, maar een mo derne video”, is het simpele antwoord op deze cijfers. Volgens Van Leeuwen zal de aandacht voor moderne meubels nog verder toene men. Als oorzaken noemt hij het kleiner worden van de kamers in de huidige woningbouw. Dat vraagt meubelen die licht en luchtig aan doen. Waarje, om zo te zeggen, doorheen kunt kijken. De meeste moderne meubelen zijn licht, zo niet in vorm dan toch in elk geval in kleur. Een andere oorzaak is dat men min der tijd wil besteden aan onderhoud en schoonmaken. Moderne meube len vragen in het algemeen minder onderhoud. Tenslotte ziet men steeds meer moderne meubelen bij vrienden, kennissen, in de winkels en op de TV. ”Let maar eens op de meubelen van de presentatoren van de huidige talk- Amsterdam Carré 29 apr. Rob de Nijs t/m 12 mei Freek de Jonge 14 en 15 mei Muziek uit duizenden Concertgebouw 8 mei Ode aan Amadeus 21 mei Shirley Bassey avond, die wordt gehouden in ge bouw Tergouw (naast Verpleeghuis Bloemendaal aan de Livingstone- laan) is er voor belangstellenden op 11 mei een excursie naar het Ooie- vaarsdorp in Groot-Ammers. De avond begint om 20.00 uur, er wordt een kleine entreeprijs ge vraagd. van ammoniak tegengegaan. Als die ammoniak na een aantal dagen te rechtkomt op een stuk land waar toch al wordt bemest, betekent de ammoniakneerslag een vorm van gratis, extra bemesting met stikstof. En de kans dat de ammoniakneer slag op dergelijke grond terecht komt is groot. Het grootste deel van het Nederlandse oppervlak is name lijk landbouwgrond. gaan bezoeken. ”Wij hebben er met z’n allen erg ons best op gedaan. Het is eigenlijk een grote etalage geworden met het nieuwste en mooiste dat we te bieden dubbelrol speelt. In de lucht kan am moniak namelijk omgezet worden in ammonium. Dit is geen zuur, maar een zogenaamde basische stóf. Het tegenovergestelde van een zuur, zou den we kunnen zeggen. Dit betekent, dat in de Nederlandse lucht een deel van het zwavelzuur en salpeterzuur geneutraliseerd wordt door ammo niak. hebben”, stelt Van Leeuwen die als bijzonderheid genoteerd wil hebben dat de vormgeving en invulling door de binnenhuisarchitect van Euro home tot stand is gekomen, hetgeen als een prestatie van formaat voor dit Boskoopse bedrijf aangemerkt mag worden. REGIO - Jaarlijks organiseert de handwerkcommissie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Zuid-Holland, een tentoonstelling waar honderden werkstukken, in verschillende tech nieken, zijn te bewonderen. De werkstukken zijn gemaakt door de leden. Ook worden demonstraties gegeven van naaldkunst, tapisserie, weven, zijde schilderen, origami, kleibloemen en quilten. De tentoonstelling wordt gehouden Utrecht Vredenburg 30 apr. Chris Rea Band Rotterdam Ahoy 22 apr. E.K. Boksen. Alox Blanchard - Richard Caramanolis Hofpieintheater 22 en 30 apr. Tineke Schouten 25 apr. Gescheiden vrouw op oorlogspad. Soloprogramma van Jenny Arean de Doelen 29 apr. Udo Jurgens Advies en keus Volgens Van Leeuwen is zijn vereni ging blij met de gestegen belangstelling. Lange tijd waren de ’’Goed wonen” winkeliers als het ware zendelingen in meubelland. ”Wij staan achter onze producten en we geloven dat mensen in een goed afgewogen ën bij- de-tijds interieur zelfs gelukkiger kunnen leven. Men kan zich onbe wust storen aan zaken in de woning, zonder nu precies te zeggen waar het aan schort. Goed meubileren vraagt goed advies en natuurlijk een ruime Over de prijs: ”De prijzen van dit soon meubelen zijn de laatste jaren niet of nauwelijks gestegen. Natuur lijk zijn er extreem dure dingen bij, maar vooral bij moderne meubelen kun je ook heel goedkoop slagen en dan toch verantwoord”, aldus Van Leeuwen die hoopt dat ook zijn klanuii de gezamenb t: "Goed wo nen” inzending op de interieur RAI Eerste fase Dit antwoord van het ministerie en de toestand van de toren heeft het gemeentebestuur doen besluiten een restauratieplan op te stellen, waarna een krediet van 325.000 gulden be schikbaar werd gesteld. Met de eerste fase van de restauratie werd begonnen op 9 juli 1981 door de firma Huurman BV uit Delft. Tij dens het ontmantelen van de houten spits bleek dat het houtskelet zo ern stig door houtrot was aangetast dat de gehele constructie moest worden vernieuwd. Het gevolg was dat een aanvullend krediet van ongeveer 600.000 gulden nodig was. Getracht is hiervoor een subsidie te krijgen. Maar de toezeg ging kwam niet op tijd en het werk moest worden gestaakt. In afwach ting van goedkeuring van CRM, om het werk te mogen beëindigen, werd de toren afgedekt met een noodkap en kwam het werk in april 1982 voor lopig stil te liggen. Het kabinet besloot in het voorjaar van 1983 extra middelen ter beschik king te stellen voor onder andere urgente projecten op het terrein van de monumentenzorg, teneinde de werkgelegenheid in de bouw te sti muleren. Onder die urgente projecten bevond zich ook de Ha- zerswoudse toren. Eind november stelling tot zwaveldioxide en stikstofoxiden - géén internationale rol in de luchtverontreiniging en de verzuring. Omdat ammoniak voor namelijk in de lucht komt bij de ontleding van dierlijke mest. Het wordt dus vooral geproduceerd in gebieden met intensieve veehouderij Bovendien wordt ammoniak veel minder ver door de lucht verspreid dan zwaveldioxide ,en stikstofoxi den. Ammoniak vormt dus een typisch Nederlands probleem, dat van gebied tot gebied nogal verschil lend is. gen toe te passen en besloten werd om het houtskelet van de torenspits niet te vervangen omdat dit niet con structief was vereist. Op 4 juni 1984 gaf drs. M. Beinema, lid van de Tweede Kamer, het officiële start sein voor de tweede fase. Tijdens de uitvoering hiervan werd alsnog een subsidie toegekend, waarop niet meer was gerekend. Hierdoor kon den de bezuinigingen vervallen. Ook omdat de gemeenteraad besloot nog eens in de beurs te tasten en een be drag van 71.300 gulden beschikbaar te stellen. Hierdoor werd het moge lijk de gemeentetoren volledig te restaureren. Afgelopen woensdag is het houtskelet voor een nieuwe spits op de toren geplaatst. Het karwei was niet doorgegaan als de wind kracht meer als 4 was geweest. Momenteel wordt ook gewerkt aan het vervangen van het houtskelet in de toren. REGIO - De Regionaal Anti Fascistische Actie Groep (RAFAG) komt opnieuw in het geweer tegen de aprtheidspolitiek in Zuid- Afrika. Na de actie tegen de komst van het Zuid-Afrikaanse ambassa delid Landman en de actie tegen de Krugerrand in banken, wordt dit maal geageerd tegen de olieleveran- cies aan Zuid-Afrika. Dit na een oproep van de Anti Apartheid Bewe ging Nederland (AABN) en het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA). Doel is om de mensen te mobiliseren tegen de investeringen van onder an dere Shell, ABN, Philips en Unilever. Hiermee wordt de wil van de zwarte en onderdrukte meerder- Gebreken Al in 1971 werd er gedacht aan restauratie van de gemeentetoren, een eerste begroting in dat jaar ver meldde een bedrag van ruim 54.000 gulden. In 1974 werden de kosten al geraamd op 115.000 gulden. Door het ontbreken van financiële mid delen bij het toenmalige ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk kon voor de restauratie geen’subsidie worden verleend. Het gemeentebestuur van Hazerswoude besloot toen zelf 15.000 gulden op tafel te leggen voor de meest noodza kelijke werkzaamheden. Bij nader inzien bleek dit weinig zinvol omdat de toren veel ernstige gebreken ver toonde en het bedrag liet geen reparaties van enig belang toe. In 1976 was de toestand van de toren van dien aard, dat de kosten van elke gefaseerde reparatie niet in verhou ding stonden tot het verwachte resultaat, omdat dan voor elke fase een steiger geplaatst moest worden. Door het gemeentebestuur werd op 9 december 1977 een zeer dringend verzoek gericht aan het ministerie van CRM om financiële hulp voor de hoog nodige restauratie. Geant woord werd dat het ministerie er naar streefde de restauratie van de toren op te nemen in het werkpro gramma van 1982-’83. Den Haag Circus-theater 2 en 3 mei Kung Fu Artists from China 12 mei Music Music 18 mei Shuhu en de vliegende prinses door de Ned. Operastichting 19 t/m 25 mei Ping Ping musical door Annie M. G. Schmidt 30, 31 mei 1, 5, 6, 7 juni André van Duin ten, wat betreft de kwaliteit, en als het lelijke eendje als het gaat over de prijs. De entree bedraagt 2 gulden per persoon. Houders van een be jaardenpas en kinderen tot en met 12 jaar betalen 1 gulden entree. Voor deze leeftijdsgroep is er een doorlo pende filmvoorstelling. De Beurshal is goed bereikbaar voor rolstoelge bruikers en er is voldoende parkeergelegenheid. GOUDA - Het comité van het Wereld Natuur F.onds voor Gouda en omstreken houdt op maandag 22 april de eerste donateursavond in het nieuwe jaar. Drs. D. A. Jonkers, verbonden aan het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, is hiervoor als gastspreker uitgenodigd. Hij zal een lezing houden over de ooievaaf in Nederland. Aansluitend op deze heid in Zuid-Afrika gesteund. De fietsdemonstratie begint op 20 april in Boskoop, het startpunt is bij de hefbrug op het Kerkplein. Vandaar gaat de tocht naar Waddinxveen waar rond 11.45 uur wordt aangeko men in de Dorpstraat. De demonstratieve tocht eindigt in Gouda in de ”Gonz’ Het verzamel punt in Gouda is station Bloemendaalzijde om ongeveer 14.00 uur. De RAFAG wil op deze wijze kracht bijzetten aan de eisen: stopzetting van leveranties en investeringen, een embargo en steun aan de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika. van Hervormde kerk met gemeente toren nog moest worden begonnen. Volgens de Hazerswoudse historicus en beheerder van de Oudheidska mer, Cees Kroon, was dat het geval. Hij ontdekte in een gedicht uit 1924 dat de 80 cm grote bol op de spits historische documenten moest be vatten, hoewel er ook de mogelijkheid was dat deze documen ten bij een eerdere restauratie in 1948 verloren zijn gegaan. Vermoedelijk is dit gebeurd, want er zijn, tot te leurstelling van velen, geen documenten aangetroffen. Het werd trouwens de hoogste tijd dat de tussen 1657 en 1664 gebouwde kerk aan de Dorpsstraat een gron dige opknapbeurt kreeg. Bij regenachtig weer werden de kerk banken nat, het houtwerk was door vocht aangetast en door al het vocht kwam het voor dat de kerkmuren soms onder stroom stonden. 4 f i - -5 k i o o S'0 tav# o 7 °o« g '4,. s.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 17