Ook voor W’veense bouwvakkers ie o einde aan de vakantiezegels ’’Manuele therapie is niet altijd wondermiddel lisrl UH 1 Boskoper Coen de Laat ook actief in W’veen Joop Baas (44) over zijn 85 jaar oud familiebedrijf 99 Zegel verdwijnt na ruim 50 jaar naar rariteitenkabinet l*+> r<r\r<, II' mri AVO zoekt collectanten Bezoek aan fysiotherapeut afgelopen tien jaar verdubbeld WADDINXVEEN - In de pe riode 1974-1984 is het gedeelte van de bevolking, dat naar de fysiotherapeut gaat, ongeveer verdubbeld. Van alle personen van twintig jaar en ouder ging in 1974 vijf procnet naar de fy siotherapeut, in 1983 was dat tien procent. Deze toename is niet toe te schrijven aan verou dering van de bevolking in deze jaren. Dit blijkt uit enquêtes van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ’T 3 Europa BV r-K H-* r i i jr. vakahtiezec I fel EIB I Doek PREMIÊZEGEL 1984 WETÏtCEBS Zr C SQGIAAÏFOiW 1 BOUWNIJVERHEID gg Kraken T Beïnvloeden Studie sa I n 1985 i 0 motmiigsbedruf J.BAAS Jongeren willen werken 35 cent per uur... I I -st «B2 Niet gek Kr: Niet lang vergaderen 1984 A -5' eg I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 2 MEI 1985 kleind. klaar staan voor de klanten “WWn'PTÏF 18 F? -A ”Wil je een bedrijf gezond houden, geef het dan verschillende poten om op te staan en maak je niet te afhankelijk" - aldus Joop Baas. "Pas daarnaast op dat de zaak niet vergrijst. Ik trek veel jonge Joop Baas, bijna 44 jaar oud. algemeen direkteur van een ruim 85 jaar oud fami liebedrijf heeft in Nederland en België tussen de 400 en 450 werknemers. Tot zijn concern behoren in Waddinxveen. WADDINXVEEN - "Mijn uitgangspunt is dat ons bedrijf dag eri nacht voor de klanten klaar moet staan. Ook in het weekeinde, ook in de vakan ties. De afnemers moeten op ons kunnen vertrouwen. Treedt er ergens een storing op, dan gooi ik desnoods aangenomen werk stil”. Dat zegt de Waddinxvener J. Baas in het maandblad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland. "Opa Hendrik begon met de aanleg en het onderhoud van bovenleidingen voor gemeenten en de Spoorwegen, her en der in Nederland. Eerst ging hij op pad met paard en wagen, later met en mo torschuit. De hele week waren de man nen weg; vrijdagavond fietsten ze naar huis en zondagavond gingen ze al weer terug. De zaterdag was van oudsher een vrije dag voor ons” vertelt Joop Baas, die alles wat hij over de historie van het bedrijf te pakken kan krijgen zorgvul- Nico Baas nam in eerste instantie de zaak over. Toen hij ziek werd moest Joop - net negentien jaar - het bedrijf gaan leiden. Dit betekende ’s morgens werken, ’s middags op zoek gaan naar nieuwe klanten. "Eigenlijk was ik nog wel erg jong voor die verantwoording” zegt hij nu. nijverheid steeg de waarde van de zegel wederom; een opslag was de handigste methode om ook deze premie te innen. dig bewaart. Zo heeft hij zwart op wit dat vroeger voor 35 cent per uur ge werkt werd... De roep om een zegelvervangend sy steem werd allengs steeds sterker. In de jaren zeventig begon daarnaar een stu die. Een paar uitgangspunten stonden voorop: dezelfde of meer zekerheid I Het zegelsysteem was in feite voor de werknemer in de bouw zo gek nog niet; zolang hij zegels ontving wist de man ze ker dat zijn werkgever de premies be taald had. En gezorgd had dat het geld voor verschillende voorzieningen op de daarvoor bestemde plaats terecht w aren gekomen. En wel bij de Stichting Soci aal Fonds Bouwnijverheid (SFB), een administratiekantoor dat verschillende administratieve taken voor de bouwnij verheid uitvoert. Een nadeel van de ze gels was echter de sterk gestegen waar de. Zo ontving het SFB in 1982 via de verkoop van zegels maar liefst een be drag van 4 miljard gulden. Daarmee is wel verklaard hoe de zegel een steeds geliefder handelsmiddel kon worden, dat zich bijzonder leende voor fraude en diefstal. Valsemunters aasden op de zegels en rovers beraamden overvallen op ver kooppunten. De handel in echte en val se zegels bloeide op. Vanaf dat moment was het zegelsysteem in feite ten dode opgeschreven. Er waten te veel zwakke schakels in het proces en daarmee te veel haken en ogen aan de zegel zelfs. Met alle risico's die daarbij gingen ho ren kochten de werkgevers zegels om ze te bewaren tot het moment waarop ze behoorden te verstrekken. Op hun manuele therapie meer doelgericht wordt gewerkt, de kans op een herha ling van de klacht wordt ook ver- kloppen en die de uitgaven doen stij gen. De zeer nabije toekomst vraagt in feite tenminste om een verdubbeling van de collecte-opbrengst: Uit Toto, Lotto, Algemene Loterij Ne derland of massa-acties (1-2-3-; Ster renshow) ontvangt AVO niets, zodat men het van de jaarlijkse collecte moet hebben: De media (kranten, radio, T.V.) Onder steunen het AVO-gebeuren. De televi sie zendt een filmpje uit op woensdag 22 mei (Nederland 1) om 20.28 uur. Op 20 mei wordt in Amersfoort,, waar het landelijk bureau is gevestigd, het start schot voor de campagne gegeven door de Burgemeester, die een levensgroot munststuk in een manshoge collectebus zal gooien en de collectanten zal toe spreken teneinde hun een hart onder de riem te steken. Ook verschijnt de nieu we AVO-brochure op deze datum en zal worden uitgereikt aan de Burge meester en de directeur van de Ned. Middenstands Bank. Dit alles zal plaatsvinden voor het gebouw van de N.M.B. Wilt u ook behoren tot het leger van col lectanten (dat nooit te groot kan zijn en een menslievende inslag heeft), geef u dan alsnog op bij het volgende adres: Erst Casimirlaan 4, tel. 17987.” In Dokkum zetelt het Aannemingsbe drijf Henk Baas, dat veel werk voor de Nederlandse Spoorwegen door het hele land uitvoert, benevens een scala van andere werkzaamheden, met 50 man personeel en een eigen materiaal-unit. Dit bedrijf werd in oktober 1981 ge opend. Dan is er het Installatiebedrijf Bagaco, dat gespecialiseerd is in werkzaamhe den op het gebied van sanitair, centrale verwarming, dakbedekking e het instal leren van huizen en bungalows. Even eens in Waddinxveen zijn gevestigd de garages Baas Jr. en de Kouwe Hoek, in Haarlem is gevestigd J. Baas B.V. De nieuwe zaak in België groeit - naar gelang de marktbehoefte - naar een all- roundstructuur en is gevestigd te Gent. WADDINXVEEN - De manuele therapie is een betrekkelijk nieuw fen omeen in Waddinxveen, waarmee geenszins gezegd wil zijn dat het echt nieuw is. Negen jaar geleden vestigde fysiotherapeut Coen de Laat zich in Boskoop en ging zich aan het eind van de jaren zeventig verdiepen in zijn specialisme: de manuele therapie. In september 1984 behaalde hij zijn pa pieren en introduceerde deze werkwijze in Boskoop en Waddinxveen. J. Baas Telecommunicatie, kabel-te- levisie en telecommunicatie- werk zaamheden; Schoonderwoerd B.V., waterwerken, zinkers, beschoeiingen, aanleggen van kades, jachthavens, havens, boringen. Het gesprek komt onvermijdelijk bij het ’’kraken”, een in de volksmond gre tig gebezigde term voor het werk van de therapeuten. De Laat heeft geen ge wichtige beezwaren tegen die term maar wijst er met nadruk op dat er wel iets meer bij komt kijken. ”Het zoge naamde kraken is natuurlijk spectacu- Tv- nieuw systeem. Dertig bedrijven in de bouwnijverheid, met samen zo’n tweed uizend werknemers, deden er aan mee. Geen zegel meer voor deze bouwvak kers, maar iedere vier weken een ”te- goedbewijs”. Daarop staan de opge bouwde rechten vermeld. Mocht de werkgever het SFB geen premies be taald hebben dan leest de bouwvakker ’’Geen rechten bijgeboekt”. Hij kan dan bij zijn baas informeren naar de re den. Na de proef bleek het overgrote deel van de ondervraagden enthousiast. Met <1/ voor de werknemers en een acceptabele lastenverdeling voor de werkgevers. Nadat alle doelstellingen, wensen en noodzakelijkheden tegen elkaar afge wogen waren,, ontwierp een commissie van wijze mannen een zegelvervangend systeem, waarbij royaal gebruik werd gemaakt van de verdiensten van de computer. Want die was inmiddeld bij veel bedrijven gemeengoed geworden. "Waarom daar niet op inspelen?” zo dacht men. In 1981 was het zover. Rond Amster dam ging een proef van start met een WADDINXVEEN/AMSTERDAM - De vakantiezegel verdwijnt na ruim een halve eeuw uit de bouw. Deze maand is ook voor de Waddinx- veense bouwvakker de tijd van zegels innen, bewaren, plakken en vlak voor de zomer weer inleveren, voorgoed voorbij. Het zegelsysteem is na dit zegeljaar, dat officieel eindigt op zondag 21 april, ver vangen door een eigentijds alternatief: de computer. Voor de werknemer bete kent dat onder andere meer zekerheid en gemak. Voor de werkgever in de bouw is het nieuwe systeem sneller, kos tenbesparend en overzichtelijker. Het heet RBS of voluit "Rechtenbeheer-sy- steem". De bouwnijverheid verstrekte de eerste zegels in juli 1929. De eerste vakantie dagen stonden namelijk voor de deur. En vakantiegeld is nu eenmaal voor bouwvakkers geen gemakkelijke zaak omdat er per jaar vaak van werkgever wordt veranderd. Opgebouwde, maar wel "versnipperde" vakantierechten zijn het gevolg. Het zegelsysteem bracht uitkomst. Iedere week kreeg de werknemer van zijn werkgever een ze gel. als bewijs van betaling van de va kantietoeslag en de bijdrage voor door betaling van het loon tijdens de vakan tie. De werkgever kreeg de zegels voor zijn werknemers van de bank als hij de juiste bedragen gestort had. Gaande weg bouwde de bouwvakker zo zijn va kantierechten op. Na de tweede wereldoorlog steeg de waarde van de zegel omdat de werkge ver via de aankoop van zegels ook aan andere verplichtingen kon voldoen. De bedrijfstak had namelijk besloten opk loon uit te keren bij vorstverlet. De pre mie voor dit risicofonds werd eveneens geïnd via de zegel. Met de oprichting van een pensioenfonds voor de bouw- Joop Baas ziet niets in lang vergaderen Voor een vast overleg met elke bedrijf sleider wordt circa een uur per maand uitgetrokken, de direkteur gaat naar het bedrijf toe. "Dan kijk je meteen onder weg naar een paar werken" - aldus Joop Baas. De huisregels zijn streng maar dat moet wel met zoveel personeel. Zit er een werk fout of zit het tegen op het werk, dan wil ik dat meteen horen. Het is fout als ik achter de feiten moet aanlopen. Probeert iemand me iets wijs te maken, dan wordt ik woedend. Ik dit vak heb je het, of je hebt het niet Dat geldt ook voor het leiding geven. Mijn zoons we ten dat ze niets cadeau krijgen. Familie leden evenmin. Ik geef ze liever zo een paar honderd gulden in de week dan ze in het bedrijf te halen en te moeten aan zien hoe ze de boel hier verknoeien. Hardwerkende vakmensen wil ik heb- De Laat: ’’Waar het om gaat is dat je probeert door manipulaties de functies van de wervelkolom te herstellen. Treed er een functieverstoring op dan kan dit via de zenuwuiteinden in de ge wrichten tot een heel scala van klachten leiden. Manipulaties grijpen daarop in, zo kun je de klachten beïnvloeden. Een functieverstoring van de wervelkol om kan aanleiding geven voor rug- en nekklachten, zelfs tot pijn in ledematen als armen en benen en ook nog tot hoofdpijn. ”Een belangrijk deel van de wervelkolom is het ’’overgangsgebied” dat ligt tussen het hoofd en de atlas. Dit gebied is enorm belangrijk voor de op bouw van de spierspanning. Iemand die krom van de pijn binnenkomt zou je met één handgreep kunnen helpen in plaats van met een langdurige behande ling met oefeningen. De behandelings- tijd wordt daardoor belangrijk ver kort”, aldus Coen de Laat. Hij legt het verschil uit tussen de manuele therapie en de fysiotherapie. ”De manuele therapie gaat dieper in op de functies van de wervelkolom, het is meer gespecialiseerd. Bi fysiotherapie gaat het meer om symptomenttestrij- ding, het is minder specifiek terwijl bij WADDINXVEEN - "Voor de jaarlijk se geldinzamelingsaktie van de Vereni ging AVO/Nederland (dit jaar van 20 tot 27 mei) gaat een leger van ruim 20.000 collectanten langs de deuren in steden en dorpen van Nederland om een bijdrage te vragen voor het werk dat AVO-Nederland doet ten behoeve van mensen met een (lichamelijke, motori sche en/of zintuiglijke) handicap. Ongeacht de soort handicap, het al dan niet lid zijn van de AVO, politiek of le vensbeschouwelijke achtergrond: men kan bij de AVO terecht. Jaarlijks wor den enige duizenden gehandicapten, die anders tussen de wal en het schip zouden vallen, geholpen. Individuele hulp aan iedereen, die dat - gezien zijn/haar handicap en de daar mede verband houdende omstandighe den - nodig heeft, verleent in feite geen ander organisatie in ons land, al wordt dat wel eens beweerd. Verlaagde uitke ringen, duurdere hulpmiddelen, kriti scher toepassing van de normen: het zijn allemaal oorzaken, waardoor steeds meer mensen bij de AVO aan- Het gebruik is, zowel bij man nen als bij vrouwen, in alle leef tijdsgroepen toegenomen. De toename van het gebruik is bij particulier verzekerden groter geweest dan bij ziekenfonds verzekerden: in de jaren zeven tig was het gebruik hoger bij ziekenfondsverzekerden. Het gebruik van fysiotherapie hangt sterk samen met de beleving van de eigen gezondheid en langdurige aandoeningen, met name rug- en gewrichtsaandoe- ningen. Vrouwen gaan op oudere leef tijd meer naar de fysiothera peut dan mannen, hetgeen vooral te maken heeft met het frequenter voorkomen van ge- wrichtsaandoeningen bij deze vrouwen. Hogere inkomensgroepen gaan meer naar de fysiotherapeut dan lagere inkomensgroepen. In de provincies Utrecht en Noord-Holland is het gebruik hoger dan in de andere pro vincies, Tenslotte speelt ook de praktijkvorm van de huisarts een rol. Solistisch werkende huisartsen verwijzen hun pa tiënten gemiddeld minder naar een fysiotherapeut dan huis artsen die in een samenwer kingsverband werken. mensen aan. De jeugd wil heus wel wer ken. maar heeft begeleiding nodig. Wie fouten maakt, krijgt het keihard terug, maar vertel zo'n jongen dan wel hoe hij het goed moet doen”. De leiding van alle vestigingen berust bij Baas zelf en bij zijn financiële direk teur Bart van der Sprong. Meer leden telt de staf niet. Joop Baas werkt aan de opleiding van een klein te am, dat op de duur de zaken kan over nemen. "Die jonge mensen moeten alle kneepjes van het vak in de praktijk le ren. Zij zullen zeker dienen te begrijpen dat een afnemer altijd op service moet kunnen rekenen”. Nadat hij 27 jaar geleden de leiding had overgenomen begon hij twintig jaar ge leden met de eerste uitbreidingen. ”Opa en oma vonden werken met twin tig, dertig mensen voldoende, maar ik wilde meer. Ik mikte op heel Neder land” - aldus Joop Baas. "Ik heb dat wel geweten. Werkdagen van acht uur ken ik niet, je privéleven gaat er af en toe wel aan. Je zit altijd op de weg,-op de werken, in de bedrijven. Ik ben er trost op dat ik nog nooit subsidie heb behoe ven te vragen. Wij trachten zelf de zaak te regelen. Zo ook met de enorme las ten, zoals premies, volksverzekeringen, loonbelasting en verdere sociale lasten die tijdig worden betaald. Neem van mij aan, alleen met keihard werken kun je je zaak gezond houden.” Coen de Laat (33) komt uit Den Haag, werkte als fysiotherapeut in een revali datiecentrum in Delft, vervolgens in Nootdorp en Leidschendam en kwam tenslotte bij collega Gaikema in Bos koop terecht waar een plaatsje open was. De studie manuele therapie ziet De Laat als een logisch vervolg. ”Je krijgt zo verschillende kanten van het vak te pakken” zegt hijOnvermijdelijk komt er wat droge stof om de hoek kij ken. De manuele therapie vindt zijn oorsprong in de oudheid bij êen zekere Hyprocates en in latere jaren ontwik kelden zich uit die leer twee groepen: de Chiropraktoren en de Ostheopaten. De eerste groep bestaat nog, de tweede niet meer. De weerslag van beide richtingen is terug te vinden in de hedendaagse manuele therapie. Centraal bij dit alles staat de wervelkol om. Chiropraktoren houden zich bezig met het functioneren van de wervelkol om en standafwijkingen. De manuele therapie is een vorm, ontsproten uit de twee eerdergenoemde richtingen, maar er zijn nieuwe technieken en theorieën ontwikkeld die worden onderwezen in Utrecht en Eindhoven. Alle manuele thereuten resorteren onder een interna tionaal orgaan. kleine wijzingen en wat schaafwerk om het systeem nog verder te verfijnen en duidelijk te maken, besloot men tot een fasegewijze invoering van het Rechten- beheer-systeem ofwel "RBS”, zoals het kortweg in de bouw bekend raakte. RBS geeft het SFB de beschikking over een unieke (vierwekelijks) registratie van alle dienstverbanden in de bouw. Met niet alleen een overzicht van de ge werkte dagen, maar ook inzicht in Ziek tewet- en WW-dagen en dat van iedere werknemer per werkgever. Het SFB en dus de bedrijfstak putten hier veel infr- matie uit over de ontwikkelingen in het verzuim en de werkloosheid in de mate waarin werkgevers aan hun verplichtin gen voldoen. In de maand mei is het doek voor de ou de zegel definitief gevallen. Vanaf dat moment werken alle werkgevers in de bouwnijverheid met RBS en niet een bouwvakker ontvangt nog een zegel. In wezen verschilt RBS natuurlijk niet van het zegelsysteem, alleen verloopt nu het hele betalingsverkeer via giro of bank. Er is geen zegel meer. In plaats daarvan een rechtenadministratie: ongeveer de helft van ale Nederlandse bouwvakkers werkt bij een baas die zijn loonadmini stratie door de computer laat uitvoeren. Zonder verdere verminking of onregel matigheden komen deze betalingen bij het SFB. Niet geautomatiseerde bedrij ven maken soms gebruik van een com- puter-adviesbureau of hebben anders een handmatige administratie die door het SFB zo is opgezet dat zij bruikbaar is voor RBS. En dat maakt de zegel alleen nog maar geschikt voor het rariteitenka binet. ben. En een machine- en wagenpark dat modern is. Dat vraagt enorme investe ringen, maar je staat niet met kapotte spullen langs de weg. Wij hebben alles; huren gebeurt alleen maar aanvullend. Het onderhoud van alle materieel voe ren we eveneens zelf uit” zegt Joop Baas. De meeste werkemers ken ik. Over privémoeilijkheden valt altijd te praten. Je moet het met elkaar maken en iedereen is mij evenveel waard. Grondwerker, dat is een goed vak. Ik vind dat jonge knapen moeten trachten zoveel mogelijk te leren, maar ze kun nen niet alleen schermen met diplo ma’s. Stuk voor stuk zullen ze een sleuf moeten kunnen graven. Zo ben ik beg onnen en zo ook mijn oudste zoon. Hij heeft net als de anderen een harde leer school gehad. Rondrijden in een auto met een stropdasje om? Dat kan ikzelf ook wel. In de praktijk met een harde leerschool heb ik moeten leren om mijn bedrijven te leiden. Zelf er op uit om opdrachten te verzamelen en zelf er op toe te zien dat ze naar behoren worden uitgevoerd. Het valt niet altijd mee maar toch is het naar mijn mening de beste weg om een bedrijf op poten te zetten en te runnen. Lóópt het, dan is dat de voldoening van je inspanning en dan laat ik alle hoog dravende theoriën voor wat ze zijn. Want waar draait het allemaal per slot van rekening om? De opdrachtgever: wie voert mijn werk degelijk uit zonder sores tegen de lagste prijs? De werkne mer: wat verdien ik netto in de week? en waar kan ik een beetje met plezier wer ken? De direkteur van het bedrijf: loopt het werk zonder trammelant en wat ver dien ik er aan? Dat zijn eenvoudige vra gen die iedereen stelt en die om een ant woord vragen. Kun je dat geven, dan slaag je en is iedereen tevredenMaar er moet met inzet en inzicht van de vroege ochtend tot de late avond voor gewerkt worden. A bin beurt moesten werknemers in de bouw de zegels inplakken en - vooral - heel goed bewaren tot het moment van inle vering. Dan bleek het grote manco van de zegel: uitbetaling aan toonder, ze stonden niet op naam. 1 A O»*' r lair maar we behandelen ook spier- en andere weefsels. ’’Volgens De Laat komt de manuele therapie de laatste tijd een beetje uit de alternatieve sfeer. De methode is wellicht in die sfeer geko men doordat collega’s, veelal chiro praktoren, nogal eens op eigen houtje werken. ’’Daar begin ik niet aan. Ik blijf fysiotherapeut en neem alleen patiën ten aan op verwijzing van een arts. De manuele therapie is ook niet voor iedere patient geschikt, het is ook beslist geen wondermiddel net zomin als bijvoor beeld acupunctuur. Het moet ook een beetje groeien” aldus De Laat die wat dat betreft in Boskoop en Wadddinx- veen (hij is tot nu toe de enige manuele therapeut in de regio) geen klagen heeft. Hij roemt de samenwerking met de (huis)artsen die zijn specialisme goed inschatten. Patiënten met bepaal de soorten klachten worden selectief naar hem doorverwezen. ”Wij moeten dag en nacht AF x. X-. v AiiAw» 5 .4*. WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland is nieuw ingeschreven Europa Kantoorinrichtingen BV, ’s- Gravenhage, met als vestigingsplaats Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: de handel in im- en export van kantoor meubilair, kantoorbenodigdheden, kantoormachines en het inrichten van kantoren enz. Maatschappelijk kapitaal 250.000,-, waarvan geplaatst/gestort 50.000,-. Direkteur A. Bergshoeff Den Haag. ’‘‘-A

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 13