TDMA LIMA Waarom doen jullie dit nou? A WADDINXVEEN berg Gouda-kaarsen waren in Lima hard nodig Tekst en foto’s: Bert Wouden- Eerste serie dagboekaantekeningen van een indrukwekkend bezoek Maandag 15 april Zondag 14 april Vrijdag 12 april Zaterdag 13 april 4 r ii I I WADDINXVEEN - Ellende, doorzettingsvermogen en hoop. Dat zijn de drie kenmerkende woorden die Witte de Vosvan de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen ge bruikte om het indrukwekkende bezoek dat hij met vier andere Waddinxveners, waaronder wethouder Lous Oosterbroek-Waagmeester (VVD), ruim twee weken bracht aan de Peru aanse hoofdstad Lima samen te vatten. J Waddinxveners werden in Lima warm en enthousiast onthaald Een moment tijdens de Peruaanse welkomstavond, waar CIDIAG-pro- A WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 8 MEI 1985 het eerst in hun leven vaste voet op Li- manesé bodem zetten'. De vraag kwam van Oscar Balbuena, directeur van de Peruaanse ontwikke lingsorganisatie CIDI AG. en van Vil- ma Mazuelos, voorzitster van de Pe ruaanse vakbond van bedrijven met arbeidszelfbestuur CEAT, welk pro- jekt met name vanuit Waddinxveen wordt gesteund. Vandaag begint het werk- en oriëntatie- bezoek van de Waddinxveners pas goed. De dag begint - zoals iedere keer het geval zal blijken te zijn - met het op- De eerste indrukken zijn dan ook over weldigend. In de gastgezinnen, waar met iedereen enthousiast wordt kennis gemaakt, wordt wat gegeten en gesla pen. Daarna wordt uitgerust van de ver moeiende reis, die de Waddinxveners toch enigszins heeft getekend. ’s Avonds treft iedereen elkaar in het huis van CIDIAG-directeur Oscar Bal buena, een voormalig advocaat. Er is daar een echte Peruaanse avond, waar van de Waddinxveners het middelpunt vormen. Tot laat in de avond wordt er genoten van al die speciale hapjes en drankjes van dit mooie Zuidamerikaan- se land, waar overigens de tegenstellin gen ontzaggelijk groot blijken te zijn. CIDIAG-projectleider Roberto Wan- gemann en enkele van zijn vrienden spelen de hele avond Peruaanse muziek en zingen daar ook bij. Het is voor de Waddinxveners gelijk een goede gele genheid om in de informele sfeer met ie dereen kennis te maken en gegevens over eikaars gezinnen uit te wisselen. De meegenomen foto’s van Waddinx veen met daarop het gemeentehuis, de hefbrug en het Anne Frank-centrum gaan al gauw van hand tot hand. In Li ma blijkt overigens de 49 jaar oude hef brug over de Gouwe hét symbool te zijn van Waddinxveen en de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen. halen van de in hun gastgezinnen ver blijvende Alie Littooy, Louise Perbal, Corrie Smallegange, Witte de Vos en wethouder Lous Oosterbroek. Tref punt is telkens het witte, kleine en doel matige kantoor van de Peruaanse ont wikkelingsorganisatie CIDIAG. 'The White House", grapt de groep bij het zien van het pand van het Internati onaal Centrum voor Onderzoek en Do cumentatie over Zelfbestuur (Centro de Informacion y Desarrollo Internacional de Autogestion) in de stadswijk Jezus Maria. Het kantoor is niet alleen een goede werkruimte voor de 15 vasté werknemers, maar is ook eigentijds: de computer heeft er al zijn intrede ged aan. Het is deze maandag in Lima een zeer warme dag. De Peruanen lopen alle maal met een rode middelvinger rond als bewijs dat ze zondag hebben ge- kunnen heeft ook te maken met hel hebben van goede informatie. Om die uit de eerste hand te krijgen zijn we in Peru”. Wethouder Lous Oosterbroek meen de - zo zei ze in het kantoor van de vakbondsorganisatie CEAT - dat met de ontwikkelingssamenwerking zoals Waddinxveen die in de praktijk brengt succes wordt geboekt. ”Het gaat op die manier van mens tol mens, een nauwere relatie is niet denkbaar. Op deze wijze wapen je je ook tegen de apathie dat door de vele ellende in een groot deel van de we reld niets meer zou helpen” aldus het Waddinxveense collegelid, dat ook ■haar woorden steeds in het spaans vertaald zag door de meereizende ANOVIB-intwikkelingswerker Pier re Hupperts. waarin de Waddinxveners duidelijker dan ooit een inzicht in krijgen. Het zijn dan ook allemaal afgetudeerde spcialis- ten op allerlei gebied: economie, soci ologie, landbouw en techniek. Rond het middaguur acht de Waddinx veense groep de tijd gekomen om tast bare herinneringen aan het Gouwedorp uit te reiken. De geschenken vallen zichtbaar in de smaak. CIDIAG-direc teur Oscar Balbuena noemt ze dank baar "dagelijkse getuigenissen van de band tussen Lima en Waddinxveen, die de waardering en het gevoel voor elkaar weerspiegelen, want het gaat tenslotte om de vriendschap en de warmte tussen mensen”. De aan de Prinses Beatrixlaan wonende Witte de Vos komt namens de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen met een fotoalbum voor de dag. Op de foto’s staan de mensen en WADDINXVEEN - De door de Waddinxveense groep naar Lima meegenomen kaarsen hebben hun praktisch nut wel bewezen. Omdat in de Peruaanse hoofdstad een paar maal langdurig met licht uitviei - vanwege terroristische aanslagen op electriciteitscentrales - kwamen de produkten van de Stearine Kaarsefabriek Gouda BV aan de Mercuriusweg goed van pas. In de vier gastgezinnen, waar de Waddinxveners tijdens hun verblijf waren ondergebracht, bleken de in totaal 48 stearinekaarsen bijzonder in de smaak te vallen. Dit had na tuurlijk ook te maken met het feit dat het hier ging om een in Wad dinxveen gemaakt produkt. bandjes van hun badpakken hebben ge zeten. In Nederland rilt iedereen nog van de kou. Het echte zwemweer laat daar nog lang op zich wachten. De luchthaven van Bogota in Colombia ligt op 2.200 meter hoogte. Bij het even uitstappen om half acht ’s morgens (plaatselijke tijd) merken de Waddinx veners daar nog weinig van. Het is voor al voor wethouder Lous Oosterbroek een sensatie hier wat rond te lopen. Haar hoofd en hart is helemaal bij d’er via de Stichting Foster Parents Plan Ne derland geadopteerde meisje, dat ze na tuurlijk zal schrijven in haar geboorte land geweest te zijn. Wie had ooit kun nen denken dat de Waddinxveense in dit Zuidamerikaanse land voor een mo ment zou zijn. Zij in ieder geval niet en haar adoptiekind nog minder. Het land rond de Colombiaanse hoofd stad heeft iets vertrouwds. Er staan di verse grote kassencomplexen en er zijn grazende koeien. Of er echt iets onder glas wordt geteeld is nog maar de vraag, want er blijkt sprake te zijn van forse glasbreuk. In de belastingvrije winkels op dë lucht haven zijn veel Europese artikelen te koop. De gezamenlijke Colombiaanse koffiebranders schenken de Waddinx veners gratis koffie in. Bij wijze van kennismaking met dit eerste Zuidame rikaanse land dat wordt aangedaan. Guayaquil in Equador is onder de eve naar de laatste onderbreking op weg naar de Peruaanse hoofdstad Lima. De sloppenbuurten liggen te branden in de zon. De Waddinxveense delegatie ziet uit naar de aankomst op de luchthaven Jorge Chavez van de laatste uitstap- plaats. Om half één is het zover. Dan komt er een einde aan de vliegreis die meer dan een etmaal heeft geduurd. Stempels in paspoorten, strenge gezich ten van douanepersoneel en wachttijd zijn de direct in het oog springende za ken voor Alie Littooy, Louise Parbal, Corrie Smallegange, Witte de Vos en wethouder Lous Oosterbroek. die voor In Peru is het herfst. De zomer is net voorbijmaar het is er toch elke dag nog 25 graden Celcius. Het is in Lima het he le jaar behoorlijk warm en ook heel erg droog. De huizen zijn dan ook niet voorzien van verwarming. In de Peruaanse hoofdstad regent het niet of nauwelijks. De vele in deze mil joenenstad kris-kras rondrijdende auto’s, die zelden meer heel zijn en verschrikkelijk oud, hebben om die re den geen ruitenwissers. Soms heeft een auto er maar één op de plaats van de be stuurder als het toch eens mocht gaan regenen. De straten, vol met kuilen en gaten en putten zonder (gesloten) deksels, heb ben zelfs helemaal geen afvoer voor re genwater, terwijl huizen met dakgoten hier eveneens vreemd zijn. Peru is een land dat 18 maal zo groot is als Nederland en 20 miljoen inwoners telt. Zes miljoen hiervan wonen in Li ma. Hoewel dit land sinds 1980 - na 12 jaar militaire dictatuur - een democratie is speelt het leger er in de binnenlandse politiek nog altijd een grote rol. Jaarlijks verslechtert de sociaal-econ- omische situatie, is de inflatie niet in de hand te houden en blijft de werkloos heid stijgen. Sociale onrust en de activi teiten van de terroristische groepering Sendero Liminoso (Lichtend Pad) zor gen voor een grote spanningen. Op deze zondag gaan de Peruanen naar de stembus om een nieuwe president en een nieuw parlement te kiezen. De pre- sidentskeus is tussen de sociaal-demo- craat Alan Garcia Perez en de Limeense burgemeester en marxist Alfonso Bar- rantes Lingan. De eerste krijgt bijna de helft van alle stemmen en zal dus - om dat van een tweede verkiezingsronde is afgezien - deze zomer de conservatief Fernando Belaunde Terry opvolgen. De kans is overigens klein dat er nu bin nen korte tijd een algemeen aanvaarde In de loop van maandag 15 april for muleerde zowel Witte de Vos als wet houder Lous Oosterbroek een ant woord op die vragen. Witte de Vos betoogde concreet bezig te willen zijn in de Derde Wereld. Hij nam daarbij het kind als uitgangspunt. "We wor den dan wei allemaal hetzelfde gebo ren, maar we krijgen niet allemaal de zelfde kansen”, zo stelde hij in het kantoor van CIDIAG. "Kinderen worden onschuldig gebo ren, met een open geest en een onbe perkt vertrouwen in andere mensen. Het hangt er veel van af in welke om geving ze worden grootgebracht. We leren echter niet elkander altijd te willen en te kunnen begrijpen. Dat Mazuelos van de vakbondsorganisatie CEAT en Beatriz Thorndike van het fonds Fonrence staan vóór hun zaak. "Pittige vrouwen”, is de korte en krach tige conclusie van de Waddinxveners. Uit handen van Witte de Vos krijgt vak bondsvrouw Vilma Mazuelos een door de Tilburgse Glasdekoratie W. de Kort BV geschonken glas-in-lood-raam aan geboden met daarop Waddinxveense afbeeldingen van het gemeentehuis, de muziekschool, de hervormde Brugkerk en de hefbrug over de Gouwe. De geschenken worden ook hier blij in ontvangst genomen. ”Het zijn allemaal uitingen van solidariteit met ons streven naar recht op werk voor iedereen”, vindt Vilma Mazuelos namens haar vak bondsorganisatie voor bedrijven met arbeiderszelfbestuur. Ze herhaalt dat ze, met de andere Peruanen, lange tijd heeft uitgezien naar de komst van de Waddinxveense groep. Want ze geeft aan altijd met ontroering, ontzag en dankbaarheid kennis te ne men van alle initiatieven, die in Wad dinxveen al jarenlang worden onderno men om financiële en morele steun te verlenen aan hun werk in Lima. ”Wij bieden hiervoor onze vriendschap aan”. Het praten met Peruanen maakt duide lijk dat ze ondanks alles een trots volk zijn van een land met een rijk verleden. Peru is dan ook de bakermat van vele oude culturen, waarvan de Inca’s het meest bekend zijn. De huidige situatie - zo klinkt in alle verhalen door - is alles behalve rooskleurig na een al tien jaar durende diepe economische crisis. De gevolgen hiervan zijn duidelijk te merken: in het rijke gedeelte van Lima schieten de wolkenkrabbers de lucht in, terwijl aan de rand van de stad de slop penwijken zich blijven uitbreiden. De enorme armoede op het platteland en het volledig ontbreken van enige voor ziening veroorzaken een enorme trek naar de stad. Ook de natuur helpt niet mee. Peru wordt geregeld getroffen door overstromingen en aardbevingen, terwijl het land ook te kampen heeft met langdurige droogtes. Ze staan geïnteresseerd rond te kijken. Schoenpoetsertjes, koffersjouwers en krantenverkopers proberen tevergeefs hun aandacht te krijgen. Er is een en al verbazing en verwondering op hun ver moeide gezichten te zien. In de aankomsthal van de luchthaven van Lima staan Oscar Balbuena, direc teur van de in Waddinxveen zo bekende en gesteunde Peruaanse ontwikkelings organisatie CIDIAG, en diverse van zijn medewerkers/sters het Waddinx veense vijftal op te wachten. In hun handen houden ze de hele tijd de later steeds weer opduikende tekst ’’Welkom vrienden van Waddinxveen”. Nadat de galzen schuifdeuren zijn open gegaan vallen de Waddinxveners en de Limanezen in eikaars armen. Het is een warm onthaal met weinig woorden. In de afhaalauto’s op weg naar de vier gastgezinnen in Lima kijkt de 15.000 ki lometers van huis zijnde groep Wad dinxveners werkelijk de ogen uit. Er is direct al zoveel te zien en de tegenstel lingen zijn ook zo groot, terwijl de Peru aanse manier van leven zo afwijkend is met die in Nederland. oplossing is voor de enorme economi sche en bestuurlijke problemen in dit land dat ook, zowel van de zijde van Sendero Liminoso als van de zijde van het leger, te maken heeft met gruwelijk gewelddadige acties. Er zijn in Peru massagraven ontdekt en er zijn talloze vermisten. Met interesse heeft de groep Waddinx veners de activiteiten rond de verkiezin gen - die in Lima veel politiemensen, soldaten en tanks op de been brachten - gadegeslagen. Het onder schot houden van de Limeense burgers geeft de stad een grimmig aanzien. Overigens wordt iedereen in de met verkiezingsleuzen en affiches volgeplakte stad beheerst door de stembusstrijd. Er zijn demonstraties en allerlei gewelddadigheden, zoals tientallen aanslagen op stembureaus en partijkantoren, waarbij ook doden val len te betreuren. De Waddinxveners brengen de avond voor de televisie door Om te zien hoe het Peruaanse volk voor de tweede maal in deze jaren tachtig in vrijheid heeft kunnen stemmen. Eerder op de dag hebben Alie Littooy, Louise Perbal, Corrie Smallegange, Witte de Vos en wethouder Lous Oos terbroek Lima verkend. "Je zou bijna vergeten waarvoor je hier gekomen bent”, laat Alie Littooy, de bloemen- schikster van de Tuinbouwweg, zich al na één dag ontvallen. Ze maakt die opmerking al wandelend langs de kust van de havenstad Callao, dat op een half uur rijden van het stads centrum van Lima ligt. Uitkijkend over het woeste water van de Grote of Stille Oceaan reageert ze op die manier op de zojuiust bekeken luxueuze en moderne Limeense stadswijken San Isidro en Mi- raflores. Tenslotte zijn in hetzelfde Lima ook tientallen "pueblos jóvenes” (jonge dorpen), in feite een schaamteloze omschrijving voor deze ellendige mas sale woonbuurten waar mensen heel vaak zonder water, licht en een goede behuizing wonen. In deze sloppenwijken wonen honderd duizenden mensen. De nog te bezoeken sloppenwijk Villa El Salvador telt bij voorbeeld 183.000 inwoners. Dat zijn negen keer zoveel mensen als er in Waddinxveen wonen. "Dit is een land van enorme tegenstel lingen". weten de leden van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen direct al. "De klappen moeten nog komen", stelt NOVIB-ac- tiesecretaris Paul Hupperts, die ook op treedt als tolk, nuchter vast. Hij weet dat de vier en een halve eeuw geleden in een oaseaan de rivier Rio Ri mae gestichte grootste stad van Peru daar ook alle aanleiding toe geeft. De Waddinxveners hebben uiteraard de ogen allerminst gesloten voor de ook mooie kantep van Lima. Uit de lucht had men. vlak voor de landing op de luchthaven Jorgé Chavez, al kennis ge nomen van een schitterend Andespano- rama. De grauwe nevelsluier, die in de winterperiode boven de stad hangt, moet nog komen. De eigenlijk midden in de woestijn lig gende grootste Peruaanse industriestad en de voormalige hoofdstad van het Spaanse koloniale imperium, is een tientallen kilometers omvattende hui zenzee tussen de zandige bruingele heu vels en de golven van de Stille Oceaan in de kustzone, samen met het Andesge- bergte en het oerwoud de drie land schappen vormend van dit Zuidamerik aanse land. Lima is een drukke en lawaaiierige stad met trottoirs die uitpuilen van de straat handelaren. De Waddinxveners zien de heksenketel in het stadscentrum en ma ken wandelingen. Naast bezoeken aan een aantal dure woonwijken, wordt ook het strand van Lima aangedaan. Omdat de zomer voorbij is is het niet druk. Het badseizoen hier loopt van december tot april en in die periode plegen de Peru anen van alles en nog wat naar het strand mee te slepen. Het vijftal geniet van de zon, de koele wind en kijkt alsmaar rond. Ook in de wat oudere stadswijk Barranco, waar allerlei restanten van aardbevingen nog volop te zien zijn. Sjofeltjes is de haven wijk Callao met in feite als enige be zienswaardigheid de in 1774 gebouwde vesting San Felipe, tegenwoordig in ge bruik als kazerne en militair museum, en de gevangenis op hqt eiland Fronton, zo’n 40 minuten varen van Lima. Heel boeiend vinden'de Waddinxveners de Plaza de Armas, het wapenplein, dat er in Lima uitziet zoals een echt Latijn- samerikaans plein hóórt te zijn: vier kant, met aan de ene zijde het presiden tieel paleis van de bisschop en verder ook nog het gemeentehuis van groot-Li- ma. Voor de rest allerlei koloniale be zienswaardigheden, zoals praalzieke patriciërshuizen. De eerste kennismaking met Lima komt bij de Waddinxveners goed over. Er worden veel foto’s genomen van allerlei mooie en karakteristieke plekjes. Ook de lange rijen kiezers voor de stembu reaus worden op de gevoelige plaat vastgelegd. Voor thuis wordt alvast uit gekeken naar souvernirs. De prent briefkaarten gaan al vrij gauw op de post. Je zou bijna zeggen dat de kernploegle- den op vakantie zijn bij het lezen van deze dagboekaantekeningen. De eerste dagen hebben daar misschien wel iets van weg, maar de komende dagen wordt dat beeld resoluut anders. hun gezinnen, die al jarenlang actief zijn voor ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld (eerst Torna in Boven- Volta en daarna Lima in Peru) en het in tensief betrekken van de Waddinxve ners daarbij. Louise Perbal van de Brugweg, echtge note van PvdA-gemeenteraadslid Dirk Lont, heeft voor CIDIAG een klein Perzisch kleedje meegenomen met daarop de tekst "CIDIAG-Waddinx- veen”. Het kleedje is geknoopt door Emka Krösschell-Koopmans, de in Li ma goed bekende secretaresse van de kerngroep. Later in de middag brengen de Wad dinxveners een bezoek aan het kale kantoor van CEAT, de door CIDIAG gesteunde Peruaanse vakbond van een 30-tal bedrijven met arbeiderszelfbe stuur (Comité de Empresas Admini- stradas por sus Trabajadores). CEAT behartigt niet alleen de belangen van de betreffende werknemers, maar heeft ook het roterend fonds Fonrece in het leven geroepen out met goedkopere leningen als financiële motor voor deze oorspronkelijk failliet verklaarde be drijven te kunnen fungeren. Het opvallende van zowel CIDIAG, CEAT en Fonrece is dat ze geleid wor den door krachtige figuren. Is Oscar Balbuena een man met veel contacten, die op Peruaanse wijze alles en nog wat weet te regelen, ook de leidsters Vilma Om vijf uur (Nederlandse tijd) gaat het licht in het vliegtuig uit. De stewardes sen halen het witte doek tevoorschijn. Daarop laten anderhalf uur lang Meryl Streep en Robert de Niro hun mooie ac teerprestaties zien in de Amerikaanse rolprent ’’Falling in love”. De ondertiteling ontbreekt, want de film is in het Spaans nagesynchroni seerd. Toch laat het filmverhaal zich heel goed raden, vooral als men weet dat de Nederlandse titel van deze suc cesvolle bioscoopfilm luidt: Getrouwd met elkaar en verliefd op een ander. Het licht in de vliegmachine blijft ook na de aftiteling uit. Iedereen probeert een paar uur te slapen. Ook de Wad dinxveners hebben, zittend in hun stoel, dekens over zich heen getrokken en de schoenen verwisseld voor handige Ibe- ria-slofjes, maar de meesten dommelen slechts wat weg. Terwijl alles en iedereen er nog slaperig uitziet zijn de gastvrouwen-in-de-lucht druk bezig met het klaar maken van het ontbijt. De passagiers laten het zich goed smaken. Er is dus echt een nieuwe dag op komst! Buiten is het nog altijd pikkedonker als San Juan op Puerto Rico wordt aanged aan. Naar Nederlandse begrippen is het al laat in de morgen, maar op het zelf standige VS-eiland heerst nog een diepe rust. Het is daar dan ook een uur of vijf. Na de schoonmaakploeg gelegenheid te hebben gegeven het vliegtuig gereed te maken voor de reis naar drie Zuidame rikaanse landen wordt koers gezet naar de derde stopplaats: Bogota in Colom bia. De eerste tekenen dat het licht gaat worden zijn waar te nemen in Puerto Rico. Het leven van alledag komt lang zaam maar zeker op gang in het oude deel van San Juan. Op de internationale luchthaven openen de winkels hun deu ren. De temperatuur op dit mooie Ca- raibische eiland is - zo vroeg in de mor gen - al opgelopen tot 25 graden celcius. Het is twee uur en een kwartier vliegen naar Bogota. Inmiddels schijnt de zon volop. Een ververste vliegtuigebeman- ning bedient de passagiers. De stewar dessen hebben mooie bruine gezichten. Nylons dragen ze niet. In het vliegtuig zitten Puertoricaanse vrouwen met bruine schouders. Een paar witte plekjes laten zien waar de Het Weekblad voor Waddinxveen pu bliceert vandaag de eerste aflevering van een vier afleveringen tellend dag boek dat van het bezoek is gemaakt. Vandaag het vertrek van de luchthaven Schiphol, de aankomst in Lima, het be zoek aan deze stad en de belevenissen van de eerste ’’werkdag”. Volgende week gaat onze krant door met het dag- boekverslag van de bezoeken aan aller lei Limeense bedrijven, waarvoor twee dagen waren uitgetrokken. Op de luchthaven Schiphol staan tien tallen Waddinxveners. Het zijn de kin deren, echtgenoten, echtgenotes, vrien den en bekenden van Alie Littooy (54), drs. Louise Perbal (32), Corrie Smalle gange (40), ir. Witte de Vos (55) en WD-wethouder Lous Oosterbroek- Waagmeester (54). Het vijftal gaat ruim twee weken ont wikkelingsprojecten bekijken in de Pe ruaanse hoofdstad Lima. Ze doen dat samen met de Waddinxveense journa list Bert Woudenberg (39), de Wasse- naarse fotograaf Jan Stegeman (44) en drs. Pierre Hupperts (30), de actiesecre taris voor Latijns-Amerika van de Ne derlandse Organisatie Voor Internati onale Ontwikkelingssamenwerking NOVIB. Deze drie hebben de situatie in Lima sinds donderdag bekeken en voor het bezoek van de Waddinxveense delega tie de nodige afspraken gemaakt als het vijftal aan boord moet gaan van het lijn vliegtuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia. De bepakte en bezakte leden van de dit jaar tien jaar bestaande Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen passeren de Nederlandse douane en verdwijnen langzaam maar zeker uit het gezicht van de ’’wegbrengers” in de vertrekhal. Onder hen bevindt zich ook PvdA-wet- houder Martin Kraaijestein, de feitelij ke voorzitter van de kerngroep, die in 1975 na een besluit van de Waddinx veense gemeenteraad om activiteiten voor de Derde Wereld te gaan ontplooi en werd opgericht. Drukke bezigheden in Waddinxveen en bij zijn werkgeefster, de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, verhinderden hem mee te gaan naar Lima. Vandaar dat het college van Burgemeester en Wethou ders slechts een paar weken eerder he loot het eerste en enige vrouwelijke col legelid dat het Gouwedorp tot nu toe heeft gekend af te vaardigen. Rond kwart over zeven ’s avonds ver trekt het Iberia-toestel met de Wad dinxveners van Schiphol naar de Spaan se hoofdstad Madrid, de eerste stop- en overstapplaats. De eerste etappe ver loopt vlekkeloos. Aan boord zijn men sen van allerlei naTionaliteit. Het hoog boven België en Frankrijk opgediende avondeten smaakt goed. Het is al half tien geweest als er subliem wordt geland op de luchthaven Barajas van de Spaanse hoofdstadEr moet zo’n vier uur worden gewacht voordat er via San Juan (Puerto Rico), Bogota (Col ombia) en Guayaquil (Equador) kan worden doorgevlogen naar Lima. Barajas is halverwege de avond al be hoorlijk uitgestorven. Geld wisselen kan nog wel, maar het kantoor van de Spaanse PTT is al dichtgegaan. Telefo neren kan alleen met met beschikbaar muntgeld. De wachttijd van vier uur is lang genoeg om heen met de Iberia-bus en terug met een taxi even het centrum van Madrid te verkennen. Je kunt dan een korte wan deling maken in het ruim opgezette stadscentrum met een bezoek aan een café tot besluit. Maar de vijf Waddinx veners besluiten op de luchthaven te blijven en daar de nieuwe dag geduldig en toch wel de ogen uitkijkend af te wachten. De aan de C. Huygenslaan wonende Corrie Smallegange, moeder van drie schoolgaande kinderen en echtgenote van Chiel, die vice-voorzitter van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen is, geniet ieder mo ment van de vliegreis. Nog niet eerder van haar leven heeft ze gevlogen. Haar luchtdoop is deze lente completer dan ooit. Heen en terug naar Lima maakt ze twaalf starts en landingen mee en krijgt in die periode maar liefst elf luchtmaaltijden voorgeschoteld. Het is even na één uur als in korte tijd het Iberia-lijntoestel, waarmee de At lantische Oceaan wordt overgestoken en er het eerste tijdsverschil van zes uur ontstaat, helemaal volloopt. Er blijft geen plaats onbezet. Iedereen begint aan een nacht die extra lang zal durenmaar de stewardessen en pursers doen er in het om kwart voor twee vertrekkende vliegtuig alles aan om er toch een kortlijkende nacht van te maken. Eten, kranten, drankjes, mu ziek en film helpen daar een beetje bij, maar toch blijft het oversteken van de ’’grote plas” zeven tot acht uur duren. Een moment tijdens de Peruaanse welkomstavond, waar CIDIAG-pro jectleider Roberto Wangemann (links met baard) en zijn vrienden voor de muziek zorgden. stemd. De vingers zijn beïnkt om te voorkomen dat er twee keer gestemd zou kunnen worden. Ook de CIDIAG-medewerkers/sters hebben hun stemmen uitgebracht in de schoollokalen, die vanwege de drukte - er geldt in Peru een stemplicht - twee uur langer zijn opengebleven. Hun ge zamenlijke voorkeur ging uit naar de presidentskandidaat van Verenigd Links (1U), Lima’s eerste burger Alfon so Barrantes Lingan. In een provisorische werkruimte op het dak van het CIDIAG-kantoor krijgen de Waddinxveners te horen wat er door deze in 1976 opgerichte Peruaanse ont wikkelingsorganisatie, die 65 procent van de middelen uit Nederland (NO VIB) krijgt, allemaal wordt gedaan om de levensomstandigheden van de ver drukte mensen in deze wereldstad te verbeteren. Zo worden er activiteiten ontplooid voor buurtorganisaties (cuaves) in de grote sloppenwijk Villa el Salvador, voor landbouwcoöperaties in de buiten Lima gelegen Vallei del Chillón en voor de vakbondsorganisatie, die een 30-tal bedrijven met arbeiderszelfbestuur on dersteunt. Dit laatste project wordt al vijfjaar van uit Waddinxveen financieel en moreel gesteund. Met aanstekelijk enthousi asme en grote betrokkenheid vertellen de CIDIAG-mensen over hun werk. In deze Zuidamerikaanse wereldstad, 15.000 kilometer van dit Gouwed orp, steunt Waddinxveen en de Waddinxveners financieel en moreel met name een ontwikkelingsproject, dat er in voorziet om bedrijven met arbei derszelfbestuur het hoofd boven water te laten houden. Op herhaald ver zoek van de Peruanen is een groep Waddinxveners op eigen kosten ter plaatse een kijkje gaan nemen. WADDINXVEEN - Eigenlijk kwam de vraag van de Peruanen al op de eerste de beste werkdag. Nu leden van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Wadinxveen en de Wad dinxveense wethouder Lous Ooster broek-Waagmeester in Lima op be zoek waren wilden ze wel eens uit on ze monden vernemen waarom een heel dorp zich zo druk maakt voor het welzijn van de 15.000 kilometers ver derop wonende inwoners van de hoofstad van dit Zuidamerikaanse land. De aankomst op de luchthaven Jorge Chavez van Lima na een vlucht van meer dan een etmaal. Vooraan wethou der Lous Oosterbroek met om haar heen leden i van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen en medewerkers van de Peruaanse ontwikkelingsorganisatie CIDIAG. Tweede van rechts CIDIAG-directeur Oscar Balbuena.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 25