Kabelkrant en kabeltekst op W’veense CAI? Verlies in Parijse voorstad Buslijn Waddinxveen- Rotterdam een succes Avond over voordelen Internationaal koorconcert in Goudse St. Jan en Cultuur Dalend aantal slachtoffers van botulisme Hoorzitting Nota Kunst CJP is ’n niet onbelangrijk instrument Boskoops meisje (14) aangerand Kees Wijdooge schrijft over vakantiehuisjes- op-wielen WSE-jeugd maakte trip naar België en Frankrijk borstvoeding Wijzigingen in nieuwe dienstregeling 'Vi Een boekenbon? Kabeltekst Financiën Kabelkrant Geluidverbod Kabelkrant Verschil r I Cf ■R*.y, r WOENSDAG 29 MEI 1985 De samengevat: NIET SEIZOENGEBONDEN! vanen Het WSE-reisgezelschap bij de Nótre Dame in Parijs. 1 ”Het stilstaan met dit vakantiehuis- op-wielen is soms moeilijker dan het ermee rijden”, meent Kees Wijdooge, die in zijn artikel memo reert dat bezitters van een kam peerauto sinds eind maart van dit jaar voor het eerst in Nederland ge woon op straat mogen kamperen. dat laatste bestaat bij de Oranje- Zwar ten nauwelijks twijfel. Er ligt al een uitnodiging klaar voor vol gend seizoen in München te komen voetballen. Wanneer de nieuwe lichting A-junioren daar wat voor voelt, zal WSE in 1986 vast en zeker naar Beieren afreizen. verkrijgbaar bij alle Westnederland- kantoren, op alle postkantoren en bij de chauffeurs. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, verzoekt te worden bekendge maakt met mensen die rond het betref fende tijdstip in het Gouwebos eventu eel iets hebben waargenomen. Telefoon 01828-13688. WADDINXVEEN - Volgende week maandagavond 3 juni om acht uur zal de gemeentelijke commissie voor kunst en cultuur in het gemeentehuis een hoor zitting beleggen over de Nota Kunst en Cultuur. Deze nota ligt voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis, afdeling Welzijnszaken en de bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan. Tijdens de hoorzitting kan een ieder die daar behoefte aan heeft zijn of haar op merkingen over de Nota naar voren brengen. De commissie zal in haar advi sering aan het college de tijdens de hoorzitting gemaakte opmerkingen be trekken. WADDINXVEEN - Volgens de gemeentelijke Nota Kunst en Cul tuur biedt het Cultureel Jongeren Paspoort de bezitter ervan de mo gelijkheid met aantrekkelijke kor tingen van een groot aantal culture le voorzieningen gebruik te maken. Die kortingen worden niet alleen gegeven voor theatervoorstellin gen en concerten; zij gelden ook voor abonnementen op een 60-tal tijdschriften, voor bibliotheken en musea. Kees Wijdooge is adviseur van de RAI-afdeling Caravans en zette bijvoorbeeld in 1976 welgeteld 250 caravantips op papier, welke wer den uitgegeven bij Focus Elsevier. In zijn zeer lezenswaardig artikel stelt de Waddinxvener dat de cara- Vandichtheid in Nederland zeer hoog is en de laatste jaren sterker is toegenomen dan werd verwacht. Het paspoort is dus een niet onbe langrijk instrument om de cultuur- consumptie van jongeren (tot en met 25 jaar) te stimuleren. Om de belangstelling voor dit document te wekken wordt aan alle twaalf-jari- gen in deze gemeente de mogelijk heid geboden gedurende één jaar er gratis gebruik van te maken. Roger Helwegen, keeper en aanvoerder van WSE A2 (links) wisselt uit met zijn Franse collega van Ris Orangis. Gericht verspreid 1. Door bedrijven, educatieve en ker kelijke instellingen, instellingen op geestelijke grondslag, ziekenomroep instellingen en andere instellingen: - met aparte vergunning van WVC voor 5 jaar - grafische reclame toegestaan. - mogelijkheid van eigen geluid. - overeenkomst met machtiginghou- der vereist. Een citaat uit het artikel van Kees Wijdooge: ’’Caravans zijn vakan- tiehuisjes-op-wielen die omgeven zijn met een sfeer van vrije tijd, va kantie, zon, natuur en plezier. Vol gens een jarengeleden gedaan marktonderzoek zou de gemiddel de caravan per jaar zo’n 52 dagen worden gebruikt! De gemiddelde duur van onze zomervakanties is 14,2 dagen, al enige jaren ongewij zigd. Dat wil zeggen dat caraans niet alleen op een vaste plek of ”en route” tijdens de zomervakantie worden benut, maar ook in voor- en najaarsvakanties, op mooie weekenden, tijdens de wintersport zelfs en ook nog als extra slaapac- comodatie voor gasten op het eigen erf.” Ongericht verspreid 1. Onder de paraplu roep; - geen reclame. - 2. Full Channel (b.v. Teletekst); door bedrijven en instellingen die niet in aanmerking komen voor de toewij zing van zendtijd, noch een over heidsbedrijf zijn, noch een machti- ginghouder of exploitant van een an- tenne-inrichting; - met grafische reclame. - geen aparte vergunning nodig. - overeenkomst met machtiginghou der vereist. Voor zover hier wordt gesproken over reclame in de kabelkrant of ka-* beltekst wordt bedoeld reclame in de vorm van teksten en stilstaande beel den. Het ligt in de rede aan de exploi tant van de kabelkrant een financiële bijdrage te vragen voor gebruik van het net, naast integrale vergoeding van de extra ten behoeve van kabel krant te maken kosten. zodat de hele middag en avond aan de bezichtiging van de stad kon worden be steed. Het bezoek van de paus aan de Belgische hoofdstad zorgde weliswaar enige tijd voor een zekere beperking van de bewegingsvrijheid, maar al met al kon men toch een goede indruk op doen van al het fraais dat Brussel te bie den heeft. Er werd overnacht in een centraal gelegen en gemoedelijk jonge renhotel. De volgende dag vervolgden de WSE’ers de reis in de richting van de Franse hoofdstad Parijs. Daar bracht men de rest van het weekeinde door. Met een moderne jongerenhotel net even buiten de Boulevard Peripherique als tijdelijke basis werden alle notaire bezienwaardigheden aangedaan. In een voorstadje van Parijs, Ris Orangis, werd tegen de gelijknamige voetbalclub gevoetbald. Twee wedstrijden stonden op het pro gram. Beide partijen, die op verharde velden werden afgewerkt, gingen voor WSE verloren. Al verloor nipt met 2-1, maar A2 moest in de Franse tegenstre ver toch ondubbelzinnig zijn meerdere erkennen. Dit team ging met 7-2 de Ongericht verspreid 1. Onder de paraplu roep; - geen reclame. 2. Gedurende maximaal 2 jaar, door bedrijven, educatieve en kerkelijke instellingen, instellingen op geeste lijke grondslag, ziekenomroepinstel lingen en andere instellingen: - met aparte vergunning van WVC voor maximaal 2 jaar. - grafische reclame toegestaan. - geen apart muziekprogramma toege staan. van lokale om- van lokale om- Gericht verspreid 1. Door bedrijven, educatieve en ker kelijke instellingen, instellingen op geestelijke grondslag, ziekenomroep- instellingen en andere instellingen: - met aparte vergunning van WVC voor 5 jaar. - grafische reclame toegestaan. - mogelijkheid voor eigen geluidspro- gramma. - overeenkomst met machtiginghou- der vereist. bert en begeleidt het Goudse koor in een cantate van Mozart, die speciaal voor deze avond werd gearrangeerd voor koor, piano en fluit. Gert Boersma brengt een orgelwerk van Mendelssohn-Bartholdy ten ge hore. Na de pauze komt het lichtere genre aan bod: Hammerstein, Rod gers, Bob Dylan en Gershwin zijn de componisten. Berdien zal enige wer ken spelen uit het repertoire waar door zij zo bekend is geworden. ter van WVC. Na het verkrijgen van de vergunning moet een overeen komst worden gesloten met de mach- tiginghouder en de afzonderlijke aan geslotenen. Gerichte verspreiding van kabeltekst is voorbehouden aan be drijven, educatieve en kerkelijke in stellingen, instellingen op geestelijke grondslag, ziekenomroepen en andere instellingen die een vergunning heb ben. Voor het gericht verspreiden van ka- belkrantprogramma’s is ook een ver gunning nodig. Het verlenen ervan gebeurt op dezelfde wijze als bij ge richt verspreide kabeltekstprogram- ma’s. Zo’n vergunning kan alleen worden geweigerd als redelijkerwijs te verwachten is dat de aanvrager de - aan de vergunning verbonden - voorwaarden niet in acht zal nemen, of als de aanvrager een overheidsli chaam, een machtigingshouder of een exploitant van een antenne-inrichting is. WADDINXVEEN - Vorig weekeinde verzorgde WSE-voetbal voor haar A- junioren een tripje naar Brussel en Pa rijs. Deze reis is een van de jaarlijks te rugkerende evenementen die het aktie- ve jeugdbestuur van deze vereniging or ganiseert. Een aantrekkelijk reisje met buitenlandse bestemming aan het einde van het seizoen vormt voor de A-juni oren (16-18 jaar) de traditionele afslui ting van de jeugdperiode bij deze Wad- dinxveense voetbalvereniging. Het gaat er bij deze reisjes vooral om dat men met zijn allen een actief en ge zellig weekend in internationale sfeer beleeft. De sportieve krachtmeting met buitenlandse clubs vormt in het pro gramma altijd wel een noodzakelijk on derdeel maar voert nimmer de boven toon. De bestemming van de reis, wis selt jaarlijks. In voorgaande seizoenen reisde men ondermeer naar Engeland (Londen), Denemarken (Abenra) en Duitland (Berlijn). Dit jaar bezocht men in een gecombineerde toer de ste den Brussel en Parijs. Op hemelvaartsdag vertoefde het WSE- gezelschap in Brussel. De voetbalwed strijden hier waren te elfder ure afgelast WADDINXVEEN/DEN HAAG - In de vorige zomer zijn minder mogelijke botulisme- slachtoffers bij de provincie Zuid-Holland aangemeld' dan in het jaar daarvoor. Vorig jaar kwamen er 4544 meldingen binnen (in 1983: 16205 meldingen). Van de 210 onderzochte vogelkadavers bleek driekwart inderdaad met botulis me besmet. Het overgrote deel van de meldingen had betrekking op eenden en meeuwen. In de maand augustus ont ving de provincie de meeste meldingen: toen ook waren de temperaturen het hoogst. Botulisme kan, zodra de temperaturen zomerse waarden bereiken, weer veel slachtoffers gaan eisen onder vooral wa tervogels. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland sturen daarom binnen kort aan alle gemeenten, recreatie schappen en waterschappen in Zuid- Holland richtlijnen voor een doeltref fende bestrijding van botulisme bij wa tervogels. Aan die bestrijding kan ook het publiek een belangrijke bijdrage leveren. De aanwijzing voor gemeenten en publiek zijn opgenomen in een folder. De pro vincie Zuid-Holland vindt dat er meer aandacht moet worden geschonken aan het opruimen van de kadavers. Want het blijkt dat er op diverse plaatsen wel sporen van botulisme worden aange troffen, maar dat de gemeenten daar geen melding van maken. De provincie zal aan gemeenten, recre atieschappen en waterschappen vragen de gevonden kadavers onmiddellijk te melden aan de provinciale waterstaat en tevens te zorgen voor een doeltreffende verwijdering en voor onderzoek van ka davers. Dit onderzoek gebeurt door het Centraal Diergeneeskundig Jnstituut in Lelystad. In de folder adviseert de provincie het publiek (water)vogels in de zomerm aanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Waar veel watervogels tegelijk zijn, is de kans op optreden of uitbreiding van botulisme namelijk groter dan elders. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Za terdagavond 25 mei omstreeks half acht werd in het Gouwebos tussen Waddinx- veen en Boskoop een 14-jarig meisje uit Boskoop aangerand. Ze werd bedreigd met een mes, maar werd niet gewond. Volgens de Waddinxveense rijkspolitie is de dader een circa 18-jarige jongen die op een fiets reed. De desbetreffende jongen heeft het volgende signalement: ongeveer 1.75 tot 1.80 meter lang, fors postuur, opvallend bleke gelaatskleur, stijl glad donker haar tot op de kraag, bol gelaat. De jongen was gekleed in een zwarte trui met bruine mouwen en droeg een gebleekte blauwe spijker broek, waarvan de pijpen in hoge sport schoenen waren gestopt. mee is er zowel in de ochtend- als avondspits een halfuursdienst. Op de koopavonden in Rotterdam (winkelcentrum Oosterhof) gaat een extra rit om 21.05 uur vanaf Rotter dam. Ook de aankomst- en vertrek tijden van lijn 176 (Waddinxveen- Zoetermeer, begin/eindpunt in Zoe- termeer naast het pas geopende stads centrum) zijn gewijzigd, op zondag zelfs aanmerkelijk. Raadpleeg voor de juiste vertrektijden de dienstrege ling. Bij een kabelkrant bepaalt de exploi tant de volgorde van de programma onderdelen. De kijker kan dus niet bepaalde gegevens opvragen op een door hem gekozen tijdstip en in een door hem gekozen volgorde. De op kabelkrant aangesloten kijker ont vangt - naar analogie van het doven journaal - de informatie in de vorm van roulerende beelden. Kabeltekst werkt op dezelfde manier als Teletekst. Dat betekent dat de kij ker zowel volgorde als tijdstip kan bepalen. De overbrenging kan via on- derbeeldlijnen, dat is gebruikmaking van de restcapaciteit van het kanaal tijdens testbeeld of uitzending (Tele tekst) en via alle beeldlijnen gebeu ren. In het laatste geval spreekt men van “full channel kabeltekst”. Tot nog toe heeft echter nog niemand van deze laatste mogelijkheid gebruik gemaakt, iedereen “stort zich” op het fenomeen kabelkrant. De twee nieuwe communicatievor men kunnen ook weer op twee ma nieren worden aangeboden en wel via gerichte en ongerichte verspreiding. Kabelkrant mag in beginsel alleen on gericht verspreid worden door een lo kale omroeporganisatie, waaraan de Minister - op advies van de gemeen teraad - een vergunning heeft ver leend. Het betreft in deze zin dus een - goedkope - vorm van lokale omroep en elke vorm van reclame is dan ook op deze manier verboden. Wordt kabelkrant echter niet door de lokale omroep aangeboden, dan moe ten de programma’s hiervan gericht worden verspreid binnen een systeem van abonnee-t.v. Om dit nieuwe me dium echter voldoende bekendheid te geven, kan het de vergunninghou der worden toegestaan om gedurende een zekere tijd, bijvoorbeeld de eer ste twee jaren, het kabelkrantpro- gramma te laten ontvangen door alle aangeslotenen op de antenne-inrich ting. Met andere woorden: ongericht te verspreiden. Zowel tijdens de eer ste twee jaren als daarna is het aan bieden van grafische reclame toege staan. Kabeltekst mag óók door de lokale omroep worden aangeboden en mag in dat geval geen reclame be vatten. GOUDA Het internationaal koor concert, dat zaterdagavond 8 juni om acht uur in dej^oudse St. Janskerk wordt gehouden en waarvoor nog kaarten verkrijgbaar zijn bij de Rabo bank in Waddinxveen, heeft aan vele muziekgenieters iets te bieden. Voor de pauze staan voornamelijk klassieke componisten op het pro gramma. Het Duitse mannenkoor Die Meigener uit Solingen zingt on der leiding van één der beste Duitse koorleiders en de talentvolle compo nist, Arnold Kempkens, o.a. werken van Bruckner en Schubert. De keuze van André Bunnik, schei kundeleraar, musicus en dirigent van Gouda’s Liedertafel, is onder meer gevallen op koormuziek van Francis Poulence. Berdien Stenberg bespeelt de dwars fluit in werken van Handel en Schu- WADDINXVEEN/BOSKOOP komende zondag ingaande dienstre geling 1985/1986 van NV Verenigd Streekvervoer Westnederland kent voor de regio Noord in een aantal plaatsen nogal belangrijke wijzigin gen. Met name in Zoetermeer en Alphen a/d Rijn zijn, tegen de druk van de bezuinigingen in, een aantal belang rijke verbeteringen ingevoerd. Daar naast zijn er op een aantal plaatsen ritten toegevoegd of geschrapt. In een aantal plaatsen zullen, via ge meentelijke voorlichtingscentra, be jaardentehuizen, ziekenhuizen etc. folders worden verspreid waarin de wijzigingen voor die plaatsen worden aangegeven. Daarnaast zal op een aantal, nog na der te bepalen plaatsen en momen ten, een informatie-bus worden inge zet waar de dienstregeling verkocht wordt, informatie wordt verstrekt etc. De nieuwe dienstregeling waarin alle gewijzigde en niet-gewijzigde situaties zijn opgenomen en waarin alle rou tes, tijden en andere informatie kan worden opgezocht, is vanaf heden De aankomst- en vertrektijden van de lijn 175 (Waddinxveen-Rotterdam Alexander) zijn zowel in de heen- als in de terugrichting iets gewijzigd. Door het succes van deze lijn is het mogelijk in de avondspits een extra rit vanuit Rotterdam te rijden. Daar- De in Waddinxveen wonende Kees Wijdooge. WADDINXVEEN - "Caravan in de vakantiemobiliteit” is de titel van een artikel dat de Waddinxve ner Kees Wijdooge heeft gepubli ceerd in Bulletin '85, het blad van de Stichting Weg. Deze stichting stelt zich ten doel actief mede te werken aan een geïntegreerd ver- keers- en vervoersbeleid. Een belangrijk probleem blijkt het huidige verbod om bij het aanbieden van kabelkrantprogramma’s, tevens een geluidsprogramma te mogen ver spreiden ter ondersteuning van het beeld. Het ministerie van WVC wil echter gedurende de experimentele periode van twee jaar, waarin de ka belkrant ongericht wordt verspreid, geen toestemming verlenen aan het uitzenden van een apart geluidspro gramma, omdat dit teveel overeen zou komen met het programma van de lokale omroep. Een mogelijk alternatief ziet hij in het signaal van één van de vijf Hilver- sumse zenders. Dit is technisch ge zien mogelijk, auteursrechtelijk wel licht ook, maar hierover zal Hilver sum, als rechthebbende van de pro gramma’s zich nog moeten uitspre ken. Na afronding van de experimentele fase van 2 jaar zal moeten worden overgegaan op een gerichte versprei ding van de kabelkrant. Het ministe rie is bereid, wanneer de kabelkrant alleen aan abonnees wordt aangebo den, wel bedrijven en instellingen de mogelijkheid bieden zelf geluids- programma’s aan hun abonnees aan te bieden. Zij moeten dan bij het mi nisterie een vergunning aanvragen. De minister noemde onlangs enkele voorbeelden van situaties waarin dag blad en kabelkrant elkaar kunnen in spireren. “Al met al kan de pers door middel van kabelkrant een stukje terrein terugwinnen, dat zij in de loop van de afgelopen decennia heeft moeten prijsgeven aan radio en tele visie”, aldus de minister. Kabeltekst kan ook gericht worden verspreid, wat inhoudt dat alleen dié aangeslotenen op de antenne-inrich ting die een afzonderlijke overeen komst hebben gesloten met de aan bieder, het programma mogen ontvangen. Omdat we hier te doen hebben met een vorm van abonnee- t.v. is er een vergunning nodig, net als voor gericht verspreide kabel krant. Zo’n vergunning wordt voor de duur van vijf jaar verstrekt door de minis- In ons land zijn 580.000 vakantie- woningen-op-wielen: 165.000 vouwwagens en vouwcaravans, 285.000 toercaravans en 130.000 stacaravans. Hierbij komen nog 25.000 kampeerauto’s (inclusief de verbouwde bestelauto’s), 1,14 mil joen tenten en 80.000 aanbouwten- ten voor caravans. De caravange- schiedenis in Nederland begint om streeks 1925. boot in. Na afloop van de westrijden verraste de Franse club de Waddinxve- ners met een smakelijke maaltijd. Zondag 13 mei om 11 uur 's avonds keerde de WSE-bus terug bij het com plex aan de Willem de Rijkelaan. De al gemene indruk van de reizigers: een pri ma trip, voor herhaling vatbaar! Over WADDINXVEEN - “Voordelen van borstvoeding voor moeder en kind” is het thema van de op dinsdagavond 4 juni om acht uur ten huize van Li lian Kok (Klaverveld 7, tel. 14618) te houden bijeenkomst. Aan deze van acht tot tien uur duren de avond zijn alleen de kosten van koffie en de uitgedeelde folders ver bonden (f 2,50) en verplichten nie mand tot lid worden van de organi satie, alhoewel dat natuurlijk altijd mag! Ook moeders die al een poos de borst geven zijn van harte wel kom, uiteraard met de baby, die zijn mama nog niet graag een hele avond zal missen. De groep beschikt over een biblio theek met boeken over borstvoeding en aanverwante terreinen waarvan groepsleden tegen een kleine vergoe ding gebruik kunnen maken. “Bel even als je komen wilt, dan houden we rekening met je komst!”, aldus Lilian Kok, die nog de volgende in formatie geeft. Wanneer je in verwachting bent heeft iedereen goede raad voor je. Vooral over de kwestie borst of fles zijn heel veel verschillende meningen, die op zich best redelijk klinken. Wie heeft het nu bij het rechte eind? En hoe is het nu, om je baby zelf te voeden? Het antwoord op deze vragen kun je eigenlijk pas vinden bij vrouwen die weten wat het is om een kind aan de borst te hebben. Bij de moedergroep van La Leche League vind je vrouwen die ervaring hebben met het geven van borstvoeding. Leuke ervaringen, maar ook ervaringen waarbij niet al les van een leien dakje liep. De gevoelens die je dan als jonge moeder hebt, de onzekerheid, maar ook het zelfvertrouwen dat je krijgt doordat je hoort dat anderen het ook zo meegemaakt hebben, worden alle maal besproken op de eerste avond in een serie van vier maandelijkse bij eenkomsten die La Leche League op 4 juni a.s. organiseert. Want naast het doorgeven van veel goede informatie over borstvoeding beogen de avonden een ontmoeting te geven voor het met elkaar praten over het bemoederen van je baby, zodat je wanneer de baby er eenmaal is en je voor de keuze staat borst of fles te geven, tenminste een gefun deerde beslissing kunt nemen. WADDINXVEEN Kabelkrant en kabeltekst zijn twee nieuwe be grippen, die staan omschreven in de nieuwe gemeentelijke Notities Centrale Antenne-inrichting. In de notitie staat dat in Waddinx veen door de uitgever van het Weekblad voor Waddinxveen vergun ning is aangevraagd bij het ministerie van WVC om een kabelkrant te mogen verzorgen. Het betreffende bedrijf heeft tevens contact gezocht met de gemeente om te spreken over de voorwaarden voor gebruik van het kabelnet. Onlangs is in Zwolle de eerste kabel krant in Nederland in gebruikgesteld. Deze wordt geëxploiteerd door een uitgeversbedrijf. Per 1 december 1984 was door het ministerie van WVC aan 23 bedrijven of instellingen vergunning verleend om zich met dit nieuwe huis-aan-huis medium bezig te gaan houden. LW~'

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 11