WADDINXVEENS Geld en spullen AFSCHEID VAN LIMA EN PERU Blote man van Anke Mensink trekt aandacht weggenomen uit diverse kantines TDMA LIMA Tekst en Wouden berg Maandag gratis rijproef voor automobilisten foto’s: Bert bij Weimar SI ter tifs WADDINXVEEN JÉ POLITIENIEUWS WADDINXVEEN l a. Auto aangetroffen Waddinxvener bekent Aanrijdingen Illegaal verblijf WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 5 JUNI 1985 met geld aldus de plaatselijke Hermandad. Hier worden de Waddinxveners geïnformeerd over de activiteiten die de vrouwen in deze sloppenwijken onderne- Zo begint het wonen aan de rand van de stad Lima. Met vijf rieten matten op uitgestrekte zandvlaktes. Dit is de WADDINXVEEN/GOUDA - ’’Zelfs in ziekenhuis is blote man nog niet geaccepteerd” schreef het dagblad Trouw over het door het Goudse Bleulandziekenhuis na twee dagen geëxposeerd te zijn een schilderij van de Waddinx- veense schilderes Anke men sink verwijderde. ’’Ziekenhuis neemt aanstoot aan blote man” meldde de Volkskrant, terwijl het Algemeen Dagblad kortaf schreef ’’Naakt uit zie kenhuis”. Uit de berichten haalden we datgene wat het dagblad Trouw aan haar lezers meedeelde over deze zaak. Twee dagen heeft de blote man er mogen hangen, maar toen bleken er al zoveel mensen te zijn die bloot in een ziekenhuis blijkbaar niet kunnen verwer ken. dat de directie van het (vijf tienjarige Bleulandziekenhuis in Gouda het schilderij maar heeft verwijderd. S-J >g een paar foto’s die herinneren aan dat vijf Waddinxveners, waaronder (VVDj ruim twee weken hebben ge elstad Lima. Een indrukwekkend be- oover zijn uitgesproken. Het heeft dan ook grote indruk gemaakt. Met eigen ogen zien is nu eenmaal indringender dan welke film, dia of foto ook. Wethouder Lous Oosterbroek bij de Nederlandse ambassadeur in Lima mr. Vincent Brüyns. Het was één van zijn laatste officiële daden, want hij gaat een functie vervallen bij de Europese Gemeenschap in Straatsburg. WADDINXVEEN/LIMA - No. het indrukwekkende bezoek wethouder Lous Oosterbroek bracht aan de Peruaanse hooft zoek, waar de Per-reizigers nog steeds niet Een onderons van Alie Littooy en Louise Perbal op een luxueus pier-res- taurant aan de kust van Lima. De Peruaanse hoofdstad is nu eenmaal een stad van uitersten. Er zijn hele rijke gedeelten en plekken waar onder schaamteloze omstandigheden moet worden geleefd. B k 'A U IX A l r WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie heeft aan de hand van de diverse aangiften van diefstal van de laatste weken moeten constateren, dat er nog vaak goederen, voornamelijk porte monnees met geld en sportkleding, worden weggenomen uit diverse kantines van sportverenigingen in Waddinxveen. De goede ren worden ontvreemd zowel uit de meestal niet afgesloten Kleed ruimten van sportkantines en sportzalen als uit de kantines zelf. “Bewaak uw eigen goederen en laat geen waardevolle voorwerpen in de kleedruimten achter. Het voorkomen van misdrijven is een zaak van de politie en u”, "1 j Anke Mensink. van wie nu nog i k 1ST men om het levenspeil een beetje (tragelijk te kunnen maken. twee schilderijen zonder bloot op de expositie hangen, was aan vankelijk verbluft. Ze had haar bijdragen juist heel zorgvuldig geselecteerd, zegt ze: „Ik had bij voorbeeld eert schilderij van een pin-up girl achter tralies, met hier en daar een lapje voor en door die tralies helemaal in stukjes. Maar ik dacht: laat ik dat maar liever niet doen, dat lokt misschien allerlei discussies uit, en dus had ik de ’zwarte man’ gekozen. Een vrolijk, onge compliceerd doek, waar volgens mij niemand zich aan hoeft te stoten. Een beetje Caribisch, met Veel bloemen, veel goud, er zijn nog olifantjes bij, maar die heeft niemand gezien, geloof ik. Alleen die blote man.” Kwaad is ze niet. ..Toen ik het hoorde, vond ik het natuurlijk niet leuk, maar dezelfde avond nog waren er zoveel mensen om me heen die er allemaal veront waardigd over waren, dat ik zelf niks meer hoef te zeggen of doen.” Ze begrijpt de problemen van de directie wel, al heeft het zelfde werk op een tentoonstel ling in Amsterdam geen enkel probleem opgeleverd, en al vindt ze het jammer dat er niet met haar gesproken is voordat het weggehaald werd. „Ik had er graag zelf iets voor in de plaats gehangen, of anders die plek lie ver leeg gelaten. Er hangt nu iets, waarvan eigenlijk niemand weet waar het vandaan geko men is. Een soort klokachtige collage, die heel toepasselijk ’de vervanging’ heet. Ik heb er 'een kwestie van tijd’ bij geschreven." sloppenwijk Bayovar. De gewraakte 'zwarte man met olifantjes’ van schilderes Anke Mensink uit Waddinxveen was een van de honderd werken die elf kunstenaars uit de omgeving samen hebben aangeleverd voor de net vorige week geopende ten toonstelling in de centrale hal van het ziekenhuis. De klachten kwamen zowel van patiënten als bezoekers, zegt verpleegkundig directrice mevrouw Loeve. „Zo veel mensen konden zich daar niet mee conformeren, dat het ons juister leek om het weg te halen, in overleg met de kunst kring. Helaas lukte het diezelfde dag niet meer om er ook met me vrouw Mensink over te praten, maar de volgende dag hebben we een prettig gesprek gehad." Er is nu nog wel een kleinigheid aan bloot te zien, maar dat is nogal versluierd en hangt op een min der prominente plaats. ’’Fijn dat jullie er weer zijn”, stond er op het spandoek dat de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen naar Schiphol had meegeno men om de vijfWaddinxveners te verwelkomen. Op Schipho’ was ook CI- DIAG-directeur Oscar Balbuena, die naar Nederland was gekomen voor een conferentie met minister Eegje Schoo van Ontwikkelingssamenwerking. Onder het spandoek drs. Pierre Hupperts, die de Waddinxveners in Peru vergezelde en als onmisbare tolk optrad. De reisgroep bestond uit tuinders- vrouw Alie Littooy (54), part-time rij ksartrb tenaar drs. Louise Perbal (32), huisvrouw Corrie Smallegange (42), bouwkundig ingenieur Witte de Vos (55) en de VVD-wethouder van onderwijs Lous Oosterbroek (54). Ie dereen betaalde de trip uit eigen por temonnee. Op die manier hoefde de halve ton, die Waddinxveen elk jaar via de Novib naar Lima overmaakt niet te worden aangesproken. In de Peruaanse hoofdstad Lima wordt gelogeerd bij vier gastgezinnen. Daar heeft de Peruaanse ontwikke lingsorganisatie CIDIAG (Internatio naal Centrum voor Onderzoek en Do cumentatie over Zelfbestuur) voor gezorgd. Voor de Waddinxveners be tekent het de beste manier om het dagelijkse leven van zeer nabij gade te slaan. Twee weken lang is de groep 15.000 kilometer van huis op pad. Bezocht worden de kantoren van CIDIAG, van de vakbond van bedrijven met arbeiderszelfbestuur CEAT en van het door beide in het leven geroepen fonds Fonrece, vier door de arbeiders bestuurde bedrijven, een bezet be drijf, drie scholen, waarvan één met een schooltuinproject, in de Vallei del Chillón, de krottenwijken Villa el Salvador en Bayóvar, het melk- project Vaso de leche en het Cen trum voor de Peruaanse Vrouw, Flo ra Tristan. De Waddinxveners spreken onder andere met Lima’s loco-burgemeester Henry Pease Garcia, met wethouder Oscar Ugarte Ubilluz, met Villa el Salvadors burgemeester Miguel Az- cueta en met tientallen mensen in de bedrijven, in de krottenwijken en op het platteland. Hoewel tegen het bezoek aan met name de krottenwijken, die als een verstikkende gordel om de stad Lima liggen, erg was opgezien, wordt dit programma-onderdeel juist één van de meest hartelijke vriendschapsbe tuigingen. De bezoekers zijn verwon derd en verbaasd over het optimis- jeugdgebouw aan de Kerkweg-Oost binnen te komen. Er werd geluidsap paratuur ontvreemd. Op zaterdag 8 juni werd in de super markt aan de Passage een 25-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel op heterdaad betrapt bij diefstal van goederen uit deze winkel. Voor een bedrag van f 70,- werden diverse goe deren niet ter afrekening bij de kassa aangeboden. Een dag eerder waren bij dezelfde winkel twee meisjes uit Boskoop, 14 en 15 jaar oud betrapt bij diefstal uit de winkel. Na verhoor door de politie zijn zij aan hun ouders overgegeven. In de nacht van zaterdag 8 op zondag 9 juni werd ten nadelq van een Wad- dinxveense vrouw uit een café in Waddinxveen haar tas met rij- en ken tekenbewijs, cheques en f 50,- ont vreemd. Zij had de tas op een bar kruk geplaatst en in een onbewaakt ogenblik moet de tas zijn meegeno men. Op maandag 10 juni werd ontdekt, dat er was ingebroken in de toko op het zwembadterrein. Ontvreemd werd bier, ijs en frisdranken ter waar de van ca. f 250,-. Tussen zaterdag 8 en maandag 10 ju ni werd ingebroken in een nissenhut, staande in de wijk Zuidplas. De deur bleek te zijn geforceerd. Weggeno men werden diverse soorten gereed schap en schiethamerpatronen. Op dinsdag 5 juni werd op de Zuid- kade een personenauto, Ford Tau- nus, aangetroffen. Bij controle bleek deze auto de voorgaande nacht in Amsterdam te zijn ontvreemd. De auto is inmiddels aan de eigenaar te ruggegeven. Op maandag 3 juni omstreeks 19.20 uur vond op de Juliana van Stol- berglaan een aanrijding plaats, waar bij een bromfiets en een personenau to waren betrokken. Een voorsor- teerfout nabij de splitsing met de Kerkweg-Oost was de oorzaak van het ongeval. Lichte materiële schade ontstond hierbij. Twee personenauto’s raakten licht beschadigd bij een aanrijding in de Dorpstraat op dinsdag 4 juni. Een personenauto reed weg uit par keerstand op het moment dat deze werd voorbijgereden. Op donderdag 6 juni werd op de Sniepweg ter hoogte van de Beye- rincklaan een loslopende hond door een auto aangereden. De hond liep een gebroken poot op. Bij het keren van een vrachtauto op de Noordkade werd een geparkeerd staande personenauto beschadigd. Dit ongeval vond plaats op vrijdag 7 juni omstreeks 18.00 uur. Dezelfde dag omstreeks 18.15 uur ontstond op de splitsing Henegou- werweg-Van Speykstraat een aanrij ding tussen een personenauto en ëen bromfietser. De automobilist wilde vanaf de Van Speykstraat de Hene- gouwerweg oprijden en zag daarbij de bromfietser over het hoofd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Materiële Schade was het gevolg bij een aanrijding op de Wilhelminakade nabij de parkeerplaats. Deze aanrij ding, waarbij twee elkaar passerende auto’s met elkaar in aanraking kwa men, vond plaats op zondag 9 juni omstreeks 15.50 uur. Misschien duurt het nog even voordat alle ervaringen en emoties zijn ver werkt. Drie van de vijf zijn niet eer der in een derde-wereldland geweest. Aangedaan reageren juist zij bij het zien van de in feite schaamteloze woonomstandigheden, vaak zonder water en licht, op die onmetelijke zandvlaktes. Maar het doorzettings vermogen van de Limezen maken het ook deze Waddinxveners beter moge lijk door te gaan met het in 1975 be gonnen lokale ontwikkelingswerk. Tijdens een bijeenkomst met de am bassadeur van Nederland in Lima, mr. Vincent Bruyns, zei wethouder Lous Oosterbroek niet om deze con clusie heen te kunnen: “Ik heb het gevoel dat ons geld in Lima goed terecht komt. Het wordt gebruikt waarvoor het wordt gegeven.” “Natuurlijk weten ook wij wel dat de Waddinxveense halve ton per jaar een korrel zand in de woestijn is, maar het gaat ons om het gebaar. Op deze manier kunnen mensen meer worden betrokken bij de problemen in landen die zich aan het ontwikke len zijn”. Voor het kantoor van de Peruaanse ontwikkelingsorganisatie CIDIAG in Lima zijn de Waddinxveners op de foto gegaan. Links boven wethouder Lous Oosterbroek en vlak onder haar ClDIAG-directeur Oscar Balbuena. Het andere, nog wel op de ten toonstelling aanwezige bloot, is volgens haar inderdaad meer versluierd, „maar bovendien is dat een vrouw. Vijf eeuwen blote vrouwen in de kunst, dat heeft blijkbaar altijd gekund, aan een blote man is men kennelijk nog niet gewend.” Haar schilderij hing prachtig in die hal, maar ook op een erg opvallende plaats, geeft ze toe. Veel ervaren automobilisten hebben zich ongemerkt allerlei rijgewoontes ei gen gemaakt, die in veel gevallen nade lige invloed hebben op de verkeersvei ligheid. WADDINXVEEN - Komende maan dag als voor het eerst in ons land de Na tionale Verkeersveiligheidsdag wordt gehouden, is de Waddinxveense auto rijschool Weimar van de Boekweitak- ker 7 (ingang IJsermanweg) één van de BOVAG-rijscholen die de mogelijk heid biedt aan ervaren automobilisten vooreen gratis en vrijblijvende rijproef Deze rijproef is gratis en wordt ’s a- vonds tussen zes uur en half tien afgeno men. Op die manier kan de Waddinxveense automobilist aan de weet komen of hij nog wel verkeersveilig rij dt en of hij zich geen verkeerde rijgewoontes heeft aan gewend. Deze proef is zoals gezegd gra tis als hij zijn eigen auto gebruikt en kost 10,- als een lesauto wordt ge bruikt. Witte de Vos zei het zo: “We worden dan wel allemaal hetzelfde geboren, maar we krijgen niet allemaal dezelf de kansen. Kinderen zijn onschuldig, met een open geest en vertrouwen in andere mensen. Het hangt er veel van af in welke omgeving ze worden grootgebtacht. Wat meestal niet wordt geleerd is elkander altijd te willen en te kunnen begrijpen. Met goede informatie uit de eerste hand hopen we daar de komende tien jaar weer veel aan te doen”. De Kerngroep is blij met het bezoek. “Gebleken is dat de ontwikkelings samenwerking zoals Waddinxveen die De afgelopen week werden in Wad dinxveen en Moerkapelle respectieve lijk 1 en 4 vreemdelingen aangetrof fen. Zij hielden reeds geruime tijd il legaal verblijf in ons land. Door tus senkomst van de Kon. Marechaussee Schiphol zijn zij inmiddels uitgewe zen. me, het doorzettingsvermogen, de hoop, de kracht en de dynamiek van de daar massaal bij elkaar levende mensen. “In de in aanbouw zijnde Waddinxveense woonwijk Zuidplas zijn de mensen meer ontevreden dan in Villa el Salvador”, stelt wethouder Lous Oosterbroek zonder enige te rughoudendheid vast. Het college van Burgemeester en Wethouders had pas kort voor het vertrek van de Wad dinxveense groep naar Peru besloten haar namens het gemeentebestuur af te vaardigen. De vraag is wel hoe de reis vertaald zal kunnen worden in de activiteiten naar de Waddinxveense bevolking toe. Nu al valt vast te stellen dat het bezoeken van een gesteund ontwik kelingsproject zinvol en nuttig is. Hoewel men tevoren dacht voldoen de te weten van het land en de be volking, zeggen Alie Littooy, Louise Perbal, Corrie Smallegange, Witte de Vos en wethouder Lous Oosterbroek pas nu zich beter dan ooit in te kun nen leven in veel van de problemen van een derde-wereldland. “Je praat over zaken die je met je ei gen ogen hebt gezien. Dat moet toch voor je plaatsgenoten overtuigender overkomen. Het is een extra dimensie en die is van groot belang in een tijd dat de aandacht voor de ontwikke lingssamenwerking dreigt te ver slappen”, menen de vijf Waddinxve ners. in de praktijk brengt voldoet. Het gaat op die manier van mens tot mens, een nauwere relatie is niet denkbaar. Op deze wijze wapen je je ook heel goed tegen de apathie dat door de vele ellende in een groot deel van de werled niets meer zou helpen”, vat wethouder Lous Ooster broek de reis tenslotte samen. Op zondag 3 juni werd een 18-jarige Waddinxvener aangehouden door de politie. Bij een nachtelijke controle had hij de aandacht op zich geves tigd, door aan auto’s te rommelen. Hij bekende totaal 7 personenauto’s te hebben opengebroken nabij het station Noord, de Nicolaas Beetslaan, de Alb. Thijmlaan en het Zuringveld. De door hem ontvreemde goederen werden inbeslaggenomen en worden weer ter beschikking van de recht matige eigenaren gesteld. De afgelopen week werd weer een portemonnee, een voetbaltas met toebehoren en stoffen jas ontvreemd. Bij een bedrijf aan de Noordkade werden de laatste 2 weken totaal 3 vlaggen gestreken en meegenomen. Tijdens het inpakken van de gekoch te boodschappen bij een supermarkt bemerkte een’ Waddinxveense huis vrouw dat haar portemonnee, in houd ca. f 300,-, was verdwenen. Tij dens het inpakken had zij haar porte monnee “eventjes” naast haar tas ge legd. Door met een steen een ruit in te gooien wisten ongenode gasten een ’"j 3 - -

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 5