GEMEENTE WADDINXVEEN Waddinxveners luchten volop hun mening fr Geslaagd Onderzoeksters Agaath Bosman en Lenny van Driel spraken met veel mensen Onthullend kerkelijk onderzoek over verslaving in Waddinxveen Een boekenbon? BELASTINGEN Van Aardenne Straathoekwerk p; Prof. Kohnstammschool GEMEENSCHAPPELIJK ANTENNE SYSTEEMBEDRIJF Herhalingen SPREEKUREN Een raadslid HEAO Kapster Rijkspolitie Sociale Dienst Zuidplas Een MAVO-school Kon. Wilhelminaschool Medisch secretaresse TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN 12222 01820-24255 13000 13000 Medewerker AA Docent HAVO/ Atheneum Buurtw erker Moeder Cabine Hulpverlening Huisarts WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 3 JULI 1985 Kies het zekere voor het onzekereKies Kok en Mercedes-Benz. Een ideale en betrouwbare combinatie! 01820-15767 01727-4044 070-210001 WADDINXVEEN - De diakonie van de Gereformeerde Kerk in Wad dinxveen heeft een onthullend onderzoeksverslag laten opstellen naar de verslavingsproblematiek in dit Gouwedorp. Het onderzoek werd uitge voerd door de Waddinxveense Agaath Bosman en Leny van Driel. a 01820-16066 010-362244 voortbestaan. DOET 'T... ALTIJD! HF - interlübke eurohome] L PLANKIER 22-26 BOSKOP? TE! EFQON 01727-2H0'W0 Het aantal geslaagden is 96%. Van de toegekende cijfers van 85% op D-ni- veau en 15% op C-niveau. Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433 Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven interlübke duo. Vrolijke, kleurige, pittige meubel-ideeën. Te zien en te betasten in onze showroom: 14433 14433 Uitbreiding Programmapakket Radio Met ingang van 26 juni 1985 is de radio-zender Hilversum 5 in mono via de Centrale Antenne Inrichting te ontvangen. Uitzending vindt plaats op frequentie 95,0 Mhz. met het straathoekwerk loopt niet zo goed (in verband met cliëntbe- scherming). Het wordt betreurd dat het maatschappelijk werk zich afzij dig houdt inzake deze problematiek. T. Schmitz in de Telegraaf: "Reeds jaren verbaast het mij dat tv- kijkend Nederland zich alles laat welge vallen, zoals de herhalingen van uitzen dingen in de zomermaanden van juni tot september. Dan moeten veel avonden voor het publiek een kwelling zijn. Dan wordt geschermd met de kreet dat weer eens een programma op veler veroek wordt herhaald. Ik denk zelf dat herha lingen een zer goedkope vorm van tv- presentatie zijn, en dat Hilversum in de vakantiperiode geen enkele moeite wil doen om normale uitzendingen te ver zorgen. Men moet als kijker zelf maar bepalen welke omroep zich hieraan het meest schuldig maakt, en dan bepalen of die door het betalen van het lidmaat schapsgeld nog wel recht heeft van OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. ontwerp en realisatie Zijde 36 - tel. 01727-4550 Alarmering Brandweer bg-g- Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) Aan de Prof. Kohnstammschool voor openbaar Mavo aan de Mauritslaan hebben in de 2e examenperiode na her kansing of niveauverbetering een diplo ma gekregen: Burgemeester C.M. van der Linden: vrijdagmorgen van 10.00-12.00 uur. Wethouder P.F.J. vanSchie: na afspraak. Wethouder L.M. Oosterbroek-Waagmeester: gaat niet door. Wethouder M. Kraaijestein: na afspraak. Met het Waddinxveense gemeente raadslid is gesproken naar aanleiding van een bericht in het Weekblad voor Waddinxveen met de kop: CDA to lereert soft-drugs in Waddinxveens jongerenwerk”. De gegevens kwamen uit het beleidsverslag jongerenwerk van de Stichting Sociaal Cultureel Werk Waddinxveen. Betrokkene voel de het artikel als een ongenuanceerde greep uit het verslag. Op zich staan er geen onjuistheden in, maar de gemid delde lezer heeft, om objectief te kunnen oordelen, meer eerlijke infor matie nodig. In ‘t Gemaal aan de Kanaaldijk wordt het gebruik van alcohol en drugs ge tolereerd, dat wil niet zeggen geac cepteerd. Door daar het gebruik te tolereren kan de rest van het jeugd werk blijven functioneren en voor kom je de vorming van een groep pa ria’s. Het raadslid meent dat de club huizen vrij zijn van drugs en vrij moe ten blijven! De verslaving is een groot probleem, het is echter een turf- brand. (Wanneer komt de explosie?) bruiken. Hij ziet alcohol als een veel groter probleem dan softdrugs. Bij alcohol is gewenning, dus de kans op verslaving, veel groter. Met de andere vrijwilligers wordt regelmatig over druggebruik gesproken. HEAO-examen (econo- in Den geslaagd de Waddinxvener MERCEDES-BENZ BES7ELMMGENS Aan de christelijke scholengemeen schap voor MAVO/LTO Koningin Wilhelmina aan de Sniepweg slaagden in het tweede tijdvak voor het MA- VO-4-diploma: Yvette Ernster, Je roen van Tol, Mariëlle Troost, Anne- marie Kruithof (Zevenhuizen), Petra Breugem (Moerkapelle), Lenette Jan nes (Reeuwijk). Voor het LTS-4-diploma slaagden in het tweede tijdvak de Waddinxvener Ron Verkerk (mechanische techniek C-niveau), de Boskopers Stef van Ge- meren (bouwtechniek C-niveau) en Martin Hoogendoom (mechanische techniek B-niveau) en de Zevenhui zenaren Robert de Graaff (mechani sche techniek C-niveau) en Paul de Jong (mechanische techniek B-ni veau). Voor het misch-juridische richting) Haag is - Pascal C.W. Kruijk. Voor het examen dameskapper/ster van de opleiding De Viersprong in Gouda slaagden uit Waddinxveen Hanneke Kerver, Jorien Burger, Irma Oudijk. De Waddinxveense rijkspolitie heeft vooral een verkeerstechnische func tie. Binnen het korps is niemand spe ciaal belast met de verslavingsproble matiek. In Waddinxveen heeft de po litie een enkele maal te maken met de gevolgen van de verslaving (in braak, vechtpartijen, vandalisme). De oorzaak van het ontbreken van grote problemen ziet de politie in de slech te ontspanningsmogelijkheden .bin nen Waddinxveen voor de jeugd van vijftien en ouder. De jeugd trekt naar buiten. De politie heeft geen rechtstreeks contact met drugverslaafden en ook geen signalen van dealing in Waddinx veen. Omdat de verslaving via politie berichten in het Weekblad voor Wad dinxveen meerdere malen naar voren kwam, is de politie nogmaals be zocht. Ook de politie had de indruk, dat het druggebruik in Waddinxveen de laatste maanden was toegenomen, danwel in de openbaarheid getreden. De politie heeft enkele mensen aan gehouden, die in het bezit waren van soft- of harddrugs. Op een school plein is een dealer aangehouden. Re gionaal zijn enkele agenten belast met de verslavingsproblematiek. Zij kunnen door de omliggende plaatsen worden ingeschakeld. Het gebruik van hasj noemt de politie behoorlijk. Het gebruik van heroine is ook bekend en neemt toe. Echte dealplaatsen zijn bij de politie niet bekend. De politie is attenter gewor den, maar kan pas ingrijpen in pro bleemsituaties (gevolgen van), in de eerste plaats dus gericht op justitieel vervolg. De politie heeft in deze een goed contact met de artsen. Het contact Aanleidng tot het onderzoek was het 'verzoek aan de diakonie van de Gere formeerde Kerk om een gift voor hulp aan verslaafden in Rotterdam. Door middel van veel gesprekken met men sen vanuit verschillende bevolkings groepen en instanties is geprobeerd een beeld te krijgen omtrent de plaatselijke situatie van verslaafden en drugge bruik. De twee onderzoeksters: "We hebben geenszins de pretentie een vol ledig beeld te kunnen scheppen. Wel zijn we tot belangrijke conclusies geko men: Ook in Waddinxveen kunnen we spreken van verslavingsproblemen, de ze materie was bij veel geïnterviewden vrij onbekend, de situatie werd in eigen kring veelal ontkend, de gevolgen van aikoholgebruik worden onderschat en de verslavingsproblematiek ligt in de ta boesfeer." De meeste van die gevoerde gesprek ken geven we op deze pagina van het Weekblad voor Waddinxveen weer. De gebruikte teksten zijn letterlijk overge nomen uit het door Agaath Bosman en Leny van Driel gemaakte rapport "Hulpverlening bij verslaving, een on derzoek in Waddinxveen." De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) heeft met verslaafden te ma ken in verband met de uitkeringen. De dienst beperkt zich echter tot de financiële problemen van de cliënten. De GSD zei een toename te zien van het aantal verslaafden. Het verbaasde de GSD dat het maatschappelijk werk nauwelijks met deze problema tiek te maken heeft. W. Broer in de Goudsche Courant: "Wie is van Aardenne, wiens naam steeds opduikt in smerige politieke za ken, een man die voor het oog van heel Nederland, op zijn plat gezegd, voor leugenaar werd gezet, Wie zou denken, dat deze man. die dankzij zijn partij in het zadel werd gehouden, zich het laat ste jaar koest zou houden en nog een jaar lang dankbaar zijn topsalaris in zijn zak zou steken, vergist zich. Nee. de storm is maar net geluwd of meneer zal ons ook nog eens twee kerncentrales in de maag stoppen. Niet omdat we geen gas genoeg hebben. Dat hebben we ge noeg. Maar ik ben bang dat deze me neer, wanneer hij uit de politiek stapt, zich alvast zeker wil stellen van een baan, misschien wel bij één of andere firma, die zich bezig houdt met de bouw van kerncentrales. Want dat stroom goedkoper zal worden geloof niemand. En wij zitten weer opgescheept met een grote hoeveelheid levensgevaarlijke ra dioactiviteit. Naar mijn mening kan er op twee manieren worden gereageerd tot lering van dit en ook een volgend ka binet: Ten eerste er massaal voor zor gen dat ze niet de eerste paal in de grond krijgen en ten tweede bij de volgende verkiezingen de stembus massaal nege ren en daardoor blijk geven van mi nachting voor de politiek. Of men stemt die partijdie zich vóór de stembus ver bindt zich aan beloften te houden, of zij regeringpartij worden of niet. We zijn toch, hoop ik, niet van plan voor een paar zilverlingen, die in de lucht han gen, ons nageslacht op te schepen met rotzooi, waar het ook geen raad mee weet?" Vermindering hondenbelasting; hoe gaat dat in zijn werk? In de verordening voor de hondenbelasting is een bepaling opgeno men die het het college van burgemeester en wethouders mogelijk maakt in bepaalde gevallen vermindering te verlenen. Voorwaarde voor een eventuele vermindering is dat de belasting plichtige niet meer dan één hond houdt. Bovendien mag het gezinsinkomen of zo de belastingplichtige alleen woont, het eigen inkomen niet meer bedragen dan het minimum- Alcohol en de tabak zijn min of meer geaccepteerd, terwijl zeker de alcohol veel gevaarlijker is dan de soft drugs. Het raadslid pleit voor bespreekbaar heid van de verslavingsproblematiek. Druggebruik ligt nog te veel in de ta- boe-sfeer. loon (gerekend naar de toestand bij de aanvang van het belasting jaar). Voor 1985 is dit bedrag voor een echtpaar 1.471,30 per maand, voor een éénouder gezin 1.324,20 per maand en voor een alleenstaande (23 jaar en ouder) 1.029,90 per maand. Wordt aan deze voorwaarden, genoemd in de verordening honden belasting voldaan, dan wordt voor 2/3 van het bedrag dat voor die hond wordt geheven vermindering verleend (is afgerond 47,-). Indien u van mening bent dat u gelet op het voorgaande voor een vermindering in aanmerking komt, kunt u deze vragen door middel van een brief aan het college van burgemeester en wethouders, post bus 400, 2740 AK Waddinxveen. WADDINXVEEN - Waddinxveners schrijven ook geregeld naar regionale en landelijke dagbladen om hun mening kenbaar te maken over allerlei zaken. Zo schreef T. Schmitz over het herhalen van televisieprogramma’s deze zomer in De Telegraaf, verwoordde W. Broer zijn mening over de Minister van Econ omische Zaken drs. G.V.M. van Aar denne in de Goudsche Courant en re ageerde René van Triest op de in het Al gemeen Dagblad beschreven superkor- te cabines van vrachtwagens. Het maatschappelijk werk van de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Zuidplas, kantoorhoudend in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad, heeft nauwelijks met verslaafden te maken. Bij versla ving wordt doorverwezen. Ook met ouders van verslaafden is geen con tact. Druggebruik komt vaak door andere problemen. Dit totaal wordt aange pakt. Drugverslaving wordt doorver wezen naar de CAD’s in de regio, om dat voor dit probleem specifieke hulp noodzakelijk is. Enige jaren geleden is de opzet van een breed sociaal plat form niet gelukt. Het maatschappe lijk werk heeft nu regelmatig contact met ieder afzonderlijk. Dit functio neert vrij goed. De directeur van een school voor MAVO-onderwijs in Waddinxveen zegt direct dat op de MAVO geen ui terlijke verschijnselen voorkomen van verslaving. Buiten school is hier geen controle op. Binnen het schoolge bouw geven docenten het goede voorbeeld, wat betreft niet roken en geen alcohol. Het gebruik ervan is aan regels gebonden. Bij het medisch onderzoek door de schoolarts wordt op mogelijk gebruik gelet. Waarschijnlijk zijn MAVO-leer- lingen nog te jong voor druggebruik en zal het op een HAVO/Atheneum eerder worden verwacht. Op de MA VO komen meer leerlingen in moei lijkheden door relatieproblemen thuis (ouders onderling of ouder/ kind). Als deze problematiek niet de nodige maatschappelijke aandacht krijgt, kan het kind later voor drugs kiezen. De verslavingsproblematiek krijgt in de lessen enige aandacht. Dat de leer lingen kiezen voor onderwerpen als drugs of abortus noemt de directeur een modeverschijnsel. Voorlichting over dergelijke onderwerpen kan de nieuwsgierigheid prikkelen en bij voorbeeld het gebruik van drugs sti muleren. Danny den Adel, Moniek Agterberg, Roel Amesz, Rob Janmaat, Joianda Klomp, Terry de Kooter, Nancy Lan ser, Léon v.d. Linden, Michel de Maar, Corinne Meisenbacher, Ivo Moerman, Jan Willem Oortman, Lilian Schouten, Esther Smallenbroek, Ron Tollenaar, Jan Willem v. Triet, Pieter Uitten- broek, Frits Verwaal, René Voorn, Marjolijn v. Willigenburg, Raymond Wouters, Elly Wijnen (allen uit Wad dinxveen), Ron v.d. Berg, Jan Ever- aart, Petra Mets (allen uit Moerkapel le), Sandra Boevé, Karin Hey, Karin Vermulm (allen uit Zevenhuizen), Ar no van Veen (Boskoop). WADDINXVEEN - Het Weekblad voor Waddinxveen gaat nog even door met het feliciteren van Wad- dinxveense geslaagden. Leone Versluis is aan de scholenge meenschap Karei van Hogendorp geslaagd voor het examen van me disch secretaresse. ”De reden dat dit onderzoek werd ged aan, was dat onze diakonie het gevoel had dat er in Waddinxveen sprake moest zijn van verslavingsproblemen, zowel met alcohol als drugs. Over de omvang ervan was ons echter niets be kend,noch wisten wij hoe we de proble matiek eventueel konden aanpakken. Daarvoor diende dus het onderzoek”, aldus de twee onderzoeksters. "Inmiddels hebben we het onderzoeks verslag besproken. We vonden het een zeer onthullend verhaal. We conclu deerden allereerst dat de verslavings problematiek een zaak is die de aan dacht van onze kerk moest hebben. Het is echter niet zo dat we zelf veel konden oplossen of bijvoorbeeld zelf verslaaf den konden opvangen. Daarnaast von den we het opvallend dat de officiële in stanties in Waddinxveen er tot nu toe weinig aan hadden gedaan. Ook be vreemdde het ons dat er tussen die in stanties nauwelijks werd samenge werkt.” De Anonieme Alcoholisten (AA) zijn georganiseerd in de vorm van ge spreksgroepen, waarin rangen en standen wegvallen. Mensen in deze groep trekken zich aan elkaar om hoog. Na een periode van welvaart zit de AA nu in de recessie. Dit zal duidelijk merkbaar zijn binnen de verslavingsproblematiek. Er is min der geld beschikbaar, met als gevolg, meer diefstal. Weinig kans op werk geeft uitzicht- loosheid/onzekerheid en een grotere kans op druggebruik. Ieder mens heeft in de beslissing om te gaan ge bruiken of te stoppen zijn eigen ver antwoording. Een verslaafde zal ten koste van alles proberen zijn “spul” te krijgen, al zal hij daarvoor door een mijnenveld moeten gaan. De AA-medewerker ziet methadon als vuiligheid en een lapmiddel. Het versterkt vele malen de werking van heroine. Over het al dan niet vrij verstrekken van heroine (bijv. Am sterdam) heeft hij geen mening. Dit ligt erg ingewikkeld. De reactie van handelaren is niet te voorzien. De alcohol is gevaarlijker voor de her sencellen dan de softdrug. Bij alco holverslaving kunnen de hersencellen zich nauwelijks herstellen. Hoe langer iemand “droog” is hoe groter de weerstand van de cellen wordt. AA heeft contact met de plaatselijke politie en met scholen en is dag en nacht bereikbaar voor politie en nar coticabrigade. Deze organisatie pleit voor een sociaal platform binnen Waddinxveen. De docent van de samenwerkings school voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg geeft in alle derde klassen veel aandacht aan de verslaving. Dit jaar is de aandacht vooral op alcohol gericht, omdat dit momenteel de grootste harddrug is. Naast alcohol wordt ook aandacht geschonken aan medicijnen, tabak en andere drugs. Het gebruik wordt door de leerlingen niet ontkend. Binnen de school gel den duidelijke regels voor leerlingen en docenten. Buiten de school wordt wel “geblowd”, maar niet verhan deld. Het project heeft tot doel de versla ving uit de taboesfeer te halen en de leerlingen zelf te leren beslissen of wel of niet gebruikt zal worden. Tus sen gebruik en verslaving ligt je eigen beslissing. Deze beslissing kun je be wust nemen als je weet waarover je praat. Er wordt een lesuur bijgewoond van een derde klas, terwijl werd gewerkt aan het verslavingsproject. Elke leer ling maakte een werkstuk over een facet van de verslaving. De ervaring was, dat ze erin gedoken waren en over het algemeen heel bewust met de problematiek omgingen. De do cent is voorstander van een breed overleg (bijv, scholen en maatschap pelijk werk): “Op de hoogte zijn van de diverse activiteiten; weten waar anderen mee bezig zijn”. De sociaal cultureel werker stelt een gesprek over de verslavingsproblema tiek zeer op prijs. Al enige tijd gele den heeft hij een onderzoek gedaan naar het drug- en alcoholgebruik on der middelbare scholieren. Daarbij' werd ook de behoefte gepeild naar informatie over de verslavingsproble matiek. Naar aanleiding daarvan is een voorlichtingsavond in voorbe reiding (midden/eind *85). Hij is zeker van het gebruik van (soft-)drugs op scholen in Waddinx veen. Maar gebruiken leidt niet auto matisch tot verslaving. Voor jeugd tot zestien jaar is de bar van de club huizen gesloten. Voor alle bezoekers geldt het verbod om “drugs” te ge- Het gesprek met de moeder van een verslaafde leverde een stortvloed van woorden op. Zij voelde zich door ve len in de kou gezet. Haar zoon is al jaren verslaafd. Nu ge bruikt hij soft- en harddrugs (waar onder alcohol). Hij spuit niet. De oorzaak dat iemand gaat gebruiken ligt óf in een zwakke persoonlijkheid (vlucht voor jezelf, faalangst) of juist een zeer sterke persoonlijkheid (bij voorbeeld: sterk maatschappelijk ge richt zijn, over alles een duidelijke mening hebben, maar er niet mee uit de voeten kunnen door de huidige maatschappelijke structuur). De reactie als ouder is eerst ontken nend, dan komt angst en schaamte en schuldgevoel. Accepteren blijft moei lijk, als ouder blijf je zoeken naar een oorzaak, bijv, opvoeding, plaats in het gezin, buitenbeentje, tolerantie. De omgeving reageert vrijwel altijd negatief. Als ouder verlies je vele kontakten, maar je krijgt er ook een enkele waardevolle, voor terug. Veel mensen brengen ook schuldgevoelens over. Confrontatie met andere ouders geeft vaak enorme spanningen en soms blijvende ontkenning. Het is wellicht makkelijker één zondebok aan te wijzen! Ook binnen de kerk is zeer zelden een luisterend oor te vin den. Hoe kun je gaan vermoeden dat je kind gebruikt? Een gebruiker van drugs ondergaat een veranderings proces; hij/zij vergeet bijvoorbeeld gemaakte afspraken, wat voorheen niet het geval is. Ook het regelmatig missen van geld kan een aanwijzing zijn. Het kan soms nodig zijn anderen te informeren over de situatie. Je moet ze weleens waarschuwen (in je eigen huis) om hun eigendommen in de gaten te houden. De moeder geeft het advies om door uiterlijkheden heen te prikken van je kind en van de omgeving! Op die ma nier is het misschien mogelijk de si tuatie bespreekbaar te houden of te maken. Je zult jezelf goed moeten in formeren over-verslaving en alles wat daarbij komt kijken om met je kind en de omgeving te praten. Ook voor andere ouders vindt zij dit heel waar devol. Als het enigszins mogelijk is moet het gezin een veilige haven zijn. Hij moet zich op zeker één plek veilig weten, maar hij moet wel losgelaten worden, eigen beslissingen nemen en eigen consequenties aanvaarden. Niet voor hem gaan beslissen en niet gaan ver zorgen. Dit alles zal voor de overige gezinsleden een enorme opgave zijn! Nu haar zoon al zo lang verslaafd is, ziet zij het als vernietigingsdrang. Ze vindt het nu erger, omdat het nu be wust is. De “aanvaarding” is een groeiproces van jaren. Ze is blij de si tuatie nu redelijk aan te kunnen, ze heeft angst voor de toekomst. Ze heeft al die jaren wel “kracht naar kruis” ervaren. René van Triest in het Algemeen Dag blad: "Hierbij wil ik reageren op uw ar tikel "Meer volume doorsuperkorte ca bine” in AD d.d. 29 mei 1985. Laat de Arbeidsinspectie en de Rijks- dienst voor het Wegverkeer nu maar eens uit hun roes ontwaken en dit soort cabines eens goed gaan bekijken wat betreft veiligheid en leefruimte voor de chauffeur. Er zijn al diverse ongelukken gebeurd met dit soort combinaties, doordat de chauffeur geen ruimte genoeg had om snel te kunnen manoeuvreren in noodsi tuaties. Hij kan alleen maar hopen dat hij geluk bij een ongeluk heeft, want uitwijken door in de slaapcabine te springen is voor hem onmogelijk. Nee dit soort cabines moeten met direc te ingang verboden worden, omdat een chauffeur ook recht heeft op veiligheid tijdens zijn werk! De cabines moeten geweoon voldoen aan bepaalde stan- daard-maten.” tiatief van de cliënt. Uit het cliënten bestand blijkt dat verschillende Wad dinxveners in het bestand voorko men. Vrijwel alle Waddinxveense huisartsen worden daarbij een of meerdere malen genoemd als huis arts. De privacy van de cliënten is zeer streng beschermd, zelfs tegen over de politie en de ouders. Zij wer ken in het belang van de verslaafden. Het beleid van deze stichting is zeer streng om de handel kort te sluiten: afspraken over methadonverstrekking (o.a. altijd een reductiekuur), streven naar eensluidende hulpverlening in de regio (voorkomt shopping), geen keu zepakket, frustratiebeleid, politie ge vraagd om ook op de kleine gebrui ker te letten, bewaken van de priva cy, afpraken met huisartsen en poli tie (met name in Gouda). Waddinxveen valt in negatieve zin op in de regio; ook de Waddinxveners, die andere plaatsen bezoeken hebben niet zo’n goede naam. “Waar een groep zit zit handel!” In 1978 waren er in Gouda waarschijnlijk ca. veertig verslaafden, in 1983 rond de drie honderd. Het sterke vermoeden be staat dat de situatie in Waddinxveen navenant is. Bekend is dat vanaf Leiden een deal- lijn loopt via Alphen naar Waddinx veen. Het eerste deel van de lijn is voornamelijk softdrugs, in het tweede deel van de lijn zitten ook harddrugs. In een dorp als Waddinx veen heeft straathoekwerk geen zin. De kracht zit ‘m in de constante be reikbaarheid. Drugs gebruiken is een eigen keus. Dit heeft de consequentie dat de ver slaafde bij de ouders de deur uit moet. Hij moet de gevolgen van zijn eigen keus ervaren. De straathoek werkers zouden meer ruimte willen zien voor de oorzaken van drugge bruik, bijvoorbeeld de jeugdwerk loosheid. Om meer aandacht te geven aan de preventie is de aanvraag weg voor een derde kracht. Deze zou zich meer kunnen richten op de regio. Om be kendheid te geven aan hun werk, is een voorlichtings-videofilm in voor bereiding. De werkers zouden het be treuren als er een eigen werkgroep zou komen. De Stichting Christelijke Hulpver- ling Gouda werkt in Gouda en de regio en gaat uit van de Gerefor meerde, Nederlands Hervormde en Christelijk Gereformeerde Kerk in Gouda. De hulpverlening gaat ervan uit dat een verslaafde geen ei gen wil (meer) heeft. Deze visie staat haaks op die van het straat hoekwerk. De naam, christelijk, geeft voor hen aan te willen werken mét het even- gelie. De verslaafde wordt daar altijd mee in contact gebracht, ‘t Swaenen- burgshofje is een Gouds woonproject voor alle hulpverleningsvormen van deze stichting. Gesproken is ook met een Waddinx- veense huisarts. Hij geeft aan drugs te kunnen onderscheiden in softdrugs, harddrugs als heroine en cocaine en alcohol. De drugverslaafden komen zelden naar de huisarts, ook partner of ouders niet. Het alcoholprobleem komt iets vaker voor. De arts meent dat het alcoholprobleem schromelijk onderscbat wordt. Het heeft ook gro tere lichamelijke gevolgen dan de an dere drugs. De oorzaak van het weinig tegenko men van deze problematiek is het ei gen beleid van de huisartsen, ingege ven door publikaties. Met name: Je kunt mensen alleen helpen als ze zelf gemotiveerd zijn, dit valt vaak samen met “in de goot” liggen. Het succes percentage bij gemotiveerden is rede lijk, bij niet gemotiveerden nihil. Drugverslaafden moeten niet met me dicijnen als valium e.d. behandeld worden. Deze medicijnen brengen op de zwarte markt veel geld op. Voor verslaafden is een intensieve psychotherapie noodzakelijk. De oor zaak dat iemand verslaafd raakt is wellicht de harde maatschappij. Ge bruik van drugs brengt je in hogere sferen. Het straathoekwerk van de Stichting Drughulpverlening in Gouda is een organisatie voor Gouda en de regio (van Reeuwijk tot Schoonhoven), ge accepteerd door de gemeente en als proefproject van WVC. Er werken twee (betaalde) krachten met een zeer positieve, gemotiveerde houding. In Gouda zelf zijn ze veel op straat. In café’s en andere openbare gelegen heden vergezeld van hun honden. Ze leggen “ongewilde” contacten, ze zijn bereikbaar. Op kantoor zijn ze er voor de verslaafde, de partner of ouder en voor mensen, die informatie willen over hulpverleningsinstellingen of informatie voor werkstukken. Op scholen geven ze voorlichting over de verslavingsproblematiek. Ze zijn 24 uur per dag bereikbaar (soms indi rect). Ze hebben met name met men sen te maken, die ervan af willen. Met cliënten en partner of ouders houden ze regelmatig contact op ini-

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 3