Politie ontkent vernielingen Afscheid van schoolhoofd w /I Rustend huisarts P. v. d. Linde sr. aan het woord Meubelstad deelnemers Ds. J. Maasland Jan Winkel kwart eeuw reclameman blijft werken in Waddinxveen 5» Video voor Peter Kolster Waddinxveen telt nu 20 m XVCCN CEYLON I C 1 U kÏ 'i Expertise W. Markus s, WOENSDAG 3 JULF metje van de bewonersvereniging Overtoom Peter Kotster telt het geld na dat hij r voorzitter Christelijke n Het vertrekkende hoofd der Bethelschool W.H. Marchand (links) en zijn opvolger directeur J. Veldhuijzen, ei- den met hun echtgenotes. (Foto: Sjaak Noteboom). 1 A zojuist van de heer Den Haan heeft gekregen. Hagoort-directeur Van Steenderen kijkt lachend toe. resseert de winnende slagzin luidde: ’waarom ik als provinciaal,met kijk J op wereldtaal, in een Philips-video investeer Naar mijn beeld, geeft Philips het (desnoods versneld) herhaaldelijk eindeloos weer Oostpolderwijk. De heer N. Bakker sinds 1975 i stichting en instandhouding van Ne derlands Hervormde Scholen in Waddinxveen. WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie ontkent dat zij bij de inval in de woning van de MAVO-leraar G.A. Voogd aan het Sweelinckhof onnodig vernielingen zou hebben aangericnt. De po litie viel zondagavond voor een week dit huis binnen omdat de 18- iarige zoon des huizes Gert met anderen bezig was met het verster ken van het signaal van de etherpiraat Radio Centraal. BOSKOOP - Voor Peter en Tiny Kolster was het vorige week donder dag een schitterende dag, want toen kregen zij bij de firma Hagoort het geld terug dat ze twee maanden daar voor aan een video hadden uitgegeven. Niet omdat het apparaat niet goed was, maar omdat Peter meegedaan had aan een slagzinwed strijd die bij de Philips-video hoorde. Een glunderend echtpaar Kolster nam onder het toeziend oog van Hagoort-directeur F. J. van Steenderen de 1600 gulden in ont vangst. ’Had ik nou nog maar een duurder toestel gekocht’, merkte Pe ter Kolster op nadat hij het geld zorgvuldig had nageteld. Dat hij de slagzinwedstrijd had ge wonnen kwam voor hem wel als een verrassing. Enige jaren gelden had hij ook al eens iets gewonnen, ook met een slagzin, maar dit keer vond hij zijn winnende tekst ’geen klap per’. ’Eigenlijk vond ik hem niet zo goed, maar ja, ik heb hem toch maar ingestuurd, omdat er één keer per week een trekking plaatsvindt en je daardoor toch gauw kans hebt om in de prijzen te vallen. Want zoveel vi deo’s worden er toch in één week niet verkocht in een provincie. En zeker niet van één merk’, zegt Peter, die er met gevoel voor PR aan toevoegt dat hij heel bewust voor een Philips-vi deo heeft gekozen, vanwege de naam. Hetzelfde gold ook voor de firma Hagoort, hetgeen bij Van Steenderen een glimlach op het ge- M MM! MK M» ■■■■Bar- WADDINXVEEN “Draagmoeders, reageerbuisbabies en hart transplantaties zijn prestige-oojecten van de artsen. Hoeveel moeite en geld kost het wel niet om éen mens te voorzien van een ruilhart, terwijl er in Ethiopië honderden mensen per dag sterven”, aldus de mening van Waddinxveens rustend huisarts P. van der Linde sr. (75), die uitgebreid aan het woord komt in het buurtblad Het Om- i en Molenring in de de etherpiraat Radio -■ Eén van de hobbies van de rustend huisarts P. van der Linde sr. is fietsen. Vandaar dat hij bij zijn jubileum des tijds een fiets kreeg aangeboden plus - vandaar de affiches op de foto - een reis naar Azië. (Foto. Archief). Een foto van dokter P. van der Linde met in zijn praktijk de nu met zijn zoon P. van der Linde jr. samenwerkende huisarts B. Glaser. (Foto: Archief). zicht toverde van: ’nou hoor je het eens van een ander’. Wat Peter en Tiny Kolster met het geld gaan doen weten ze nog niet; i ’voorlopig maar even op de bank' zette’, zegt Tiny. Voor wie het inte- 4 ,7 t a IT •H. Mg rw ”t***:» «Qtem ms 1 uitvoerig ge- dus je WADDINXVEEN/MOORDRECHT— Mede-directeur Jan Winkel van het reclame- en pr-adviesbureau Data Gold BV in Moordrecht heeft er bij stil gestaan een kwart eeuw in het reclamevak te zitten. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte receptie, waar de reclameman bekend maakte zich uit de directie te zullen terug trekken, zodat jongeren de directe verantwoordelijkheid voor het ma nagement kunnen oveniemen. Het verschil in behandeling tussen fondspatiënten en particulieren. Wat is daarover uw mening? “Ik heb nooit fondspatiënten en par ticulieren gehad. Alleen patiënten. Verschil maken in behandeling vind ik immoreel. Daar moet je niet aan beginnen, dan kan je nooit een goed arts zijn”. Als u het over zou mogen doen, zou u dan weer huisarts worden? “Absoluut. Niets is mooier, dan in de ziel van de mens te kunnen kijken. Ik heb altijd getracht “open kaart” te spelen, waardoor je meer contact met de patiënten krijgt. Ik vind het be langrijk om bij een patiënt erachter te komen waar de oorzaak van de klachten vandaan komt. En die dan proberen weg te nemen”. “Ik ga nog steeds éénmaal per week naar een artsencursus in Gouda. Daar worden besprekingen gehouden over patiënten. Het valt mij wel op, dat de jongere garde iets teveel de biochemi sche kant opgaat, terwijl de psycho logische kant op de achtergrond raakt. De grootste kunst van de mens is om naar de ander te luisteren”. “En onthoudt dit goed: Er zijn hoofdzaken en bijzaken in het leven. De bijzaken doe je af met je rugge- merg en de hoofdzaken met het hoofd. Hoe ouder je wordt, hoe meer je dan in de gaten hebt dat er weinig echte hoofdzaken zijn”. “Over de antibiotica gesproken. Ik heb eens een boer horen zeggen: “Jullie krijgen hetzelfde met die pe nicilline als wij in de landbouw. Hoe meer je spuit des te sterker de bacte rie zich daartegen wapent”. Of de gevleugelde uitspraak van een hoogle raar: “Micro kosmos laat zich nooit verdringen door de macro cosmos (wij dus)”. In de grote steden waren de artsen veel meer een autoriteit. Daar ben ik het niet mee eens. Juist door de vertrouwde band, die je met de patiënten had, kwam je er veel sneller achter, wat zij werkelijk man keerden. Je bent ook een soort psy chiater”. de gynaecoloog worden, maar werd toen benaderd door mensen uit Wad dinxveen, die vroegen of ik daar huis arts wilde worden. Er waren in Wad dinxveen twee artsen, maar ze von den het nodig, dat er nog een derde bij kwam. Ik had er eigenlijk wel zin in en ben, dat weet ik nog goed, op een zondagmiddag met mijn toekom stige vrouw naar een huis gaan kijken in de Oranjelaan. We hadden de keus tussen nog drie jaar wachten, dan was ik gynaecoloog of direct trouwen en ons hier vestigen. We hebben toen de knoop doorgehakt. De maandag daar op hebben we het huis gekocht en een week later was ik huisarts in Waddinxveen”, “In de Oranjelaan hebben we 15 jaar gewoond. In 1950 kwam de villa aan de Kerkweg-Oost leeg. Die hebben we toen gekocht en laten verbouwen. De villa was omringd door een sloot, Het Ommetje had een sprek met de aan de Kerkweg-Oost in Waddinxveen wonende medicus, wiens zoon P. van der Linde met B. Glaser de huisartsenpraktijk aan de Souburghlaan heeft voortgezet. In middels is het al tien jaar geleden dat dokter Van der Linde zich uit de actieve dienst terugtrok. Dat was in 1975, vijftien jaar nadat hij als ere burger van Waddinxveen de zilveren penning uitgereikt had gekregen uit dankbaarheid en waardering voor zijn medische hulp en verzorging van de inwoners. Dokter Van der Linde vertelt in het buurtblad dat het dit jaar een halve eeuw geleden is dat hij zich in Wad dinxveen vestigde. “Voordat ik mij hier in 1935 vestigde, ben ik één jaar assistent geweest op de kraamafde- ling van de opleidingsschool voor vroedvrouwen in Rotterdam. Ik wil- dus je zou kunnen zeggen, dat we op een eiland zaten. Een wit bruggetje verbond ons met de Kerkweg; heel vroeger een boerepad, dat een recht streekse verbinding vormde met de Dorpsstraat, ‘t Is wel jammer, dat hetzelfde pad nu het drukste punt van Waddinxveen is geworden. De vil la zelf heeft beneden een grote huis kamer met erker, wacht- en spreekka mer en - zoals toen gebruikelijk - een apotheek. Boven heb ik 7 kamers; dus een riant onderkomen, mogen we wel zeggen.” Er wordt gezegd, dat u half Waddinx veen op de wereld hebt geholpen. “Dat is natuurlijk overdreven. U moet wel begrijpen, dat een gezin toen gemiddeld uit 5 personen be stond en 12 of 13 kinderen per gezin geen uitzondering was. Mijn record is 15 kinderen uit één gezin. Nu nemen de meeste ouders - uit financiëel/ma- terialistisch standpunt bezien - niet meer dan twee, hooguit drie kinde ren”. Was er vroeger meer persoonlijk con tact met de patiënten? “Jazeker, je had een veel sterkere band met de patiënten. Je kende de familieomstandigheden; de ziekten in die families. Een voordeel was, datje bij het volgende geslacht beter op de hoogte was van de erfelijke aandoe ningen. Je had ook veel meer te ma ken met de kinderziekten, zoals dif terie, kinkhoest, polio enz. In 1937 hadden we 21 patiënten met polio, waaraan er 12 of 13 zijn gestorven. Je stond toen als huisarts bijna mach teloos. Voordat de penicilline was uitgevonden, was longontsteking ook een ernstige ziekte”. Maandag vertelde adjudant M.W. Blom van de rijkspolitie dat een door hem ingesteld onderzoek geen aan knopingspunten had opgeleverd om de heer Voogd in het gelijk te kan stellen. Het gesprek nam anderhalf uur in beslag, maar beide partijen ble ven op hun standpunt staan. “Het werd een welles-en-nietes verhaal, dus op een gegeven moment ben ik maar weggegaan”, aldus de Waddinxvener. Een andere ouder, de aan de Peuley- en wonende heer J.A. Leeflang, sprak intussen over het politiegedrag met burgemeester C.M. van der Linden. Omdat er bij de bekritiseerde inval in het huis aan de Sweelinckhof, waar ook Martijn Leeflang aanwezig was, mensen van de Radiocontrole- dienst van de PTT en de rijkspolitie- korpsen van Reeuwijk en Boskoop aanwezig waren adviseerde deze even tuele klachten bij de officier van jus titie in Rotterdam te deponeren. De betrokken ouders - tegen vier van hun kinderen is proces-verbaal opge maakt wegens verboden radiouitzen- dingen - hebben de schade laten op nemen door een expertisebureau, ter wijl er ook een advokaat uit Alphen a, -aan den Rijn is ingeschakeld. Deze K Wat is ders? “Het zou mijn eerste keus niet zijn. Ik heb mensen meegemaakt, die aan vankelijk geen kinderen konden krij gen en de vreugde ervaren toen het uiteindelijk wel lukte. De kwestie van draagmoeders en reageerbuis- babies vind ik meer een prestige overweging van de heren artsen”. “In hetzelfde hokje kunnen we de harttransplantaties plaatsen. Hoeveel moeite en geld kost het wel niet om één mens te voorzien van een ruil- hart, terwijl er in Ethiopië honderden mensen per dag sterven. En om terug te komen op uw vraag: een draag moeder is toch ook onbetaalbaar voor de meeste mensen en zou in alle gevallen de draagmoeder het kind zo maar afstaan? Ik vind het koud zake lijk en daarom ben ik niet wild ent housiast. Mensen zonder kinderen zijn, geloof ik, niet zo ongelukkig als wij denken. Ze kennen het gemis er van niet”. Wat vindt u van de jeugdwerkloos heid? “Zonder werk zijn in een periode waarin je iets scheppends wilt ver richten vind ik verschrikkelijk. Als je 50 bent en je komt zonder werk - dat is natuurlijk ook triest -, maar dan heb je in ieder geval het idee, dat je mee hebt kunnen doen. Dat ligt psy chologisch anders. Als je afgestu deerd bent en sollicitaties lopen op niets uit, dan duren de dagen lang”. “Aan de andere kant, dat moet ik eerlijk zeggen, al^ je intens probeert werk te zoeken, lijken de kansen vol gens mij groter. Maar een groot aan tal jongeren wil nu eenmaal een baan, die past bij hun opleiding. Ik ben ook niet zo voor dat binnenlaten van bui tenlanders in een periode van grote werkloosheid. Ik zeg tegen jongeren altijd, dat ze moeten blijven zoeken.” WADDINXVEEN Op de hervorm de Bethelschool aan de Heggewinde is dinsdagavond afscheid genomen van schoolhoofd W.H. Marchand, die is benoemd per 1 augustus tot directeur van een basisschool in Ol- debroek. In de gemeenschapsruimte van de school kon tevens worden kennis gemaakt met zijn opvolger J. Veldhuijzen uit Opheusden. Tijdens de door het bestuur van de Vereniging tot stichting en instand houding van Ned. Herv. Christelijke Scholen in Waddinxveen georgani seerde afscheidsreceptie werd ook een vaarwel en dank toegeroepen aan de drie leerkrachten mevrouw G.H. v.d. Meulen-van Duyvenbode, A. v.d. Bom en T. Verweij. De receptie volgde na een uitgebreid programma, dat ‘s middags om vijf inkomen. De patiënten zouden dan meer moeten betalen, anders wordt de behandeling te duur. Nogmaals, het is niet automatisch zo, dat een kleine praktijk ook een betere behan deling garandeert.” uw mening over draagmoe- Wat vindt u van de toestroming van forensen “Daar heb ik niets op tegen. Wel heb ik met de nieuwe bewoners minder contact, alhoewel er patiënten bij zijn, die goede vrienden van mij zijn geworden. De meesten vinden een vrijer optreden van een arts ietwat vreemd en hebben ook een houding van “dat weet ik zelf wel”. Ik heb een voorbeeld van een oud-verpleeg- ster, die liever niet had, dat er bepaal de antibiotica werden voorgeschre ven. Dan moet je laten merken, dat jij de baas bent, of haar adviseren een andere huisarts te nemen. Ik heb daarna dan ook nog nooit zo’n fijne patiënt gehad. Jullie zien, dat je als arts ook weleens even moet optre den. Wel moet ik zeggen, dat de au tochtone bevolking in het algemeen makkelijker in de omgang is”. Wat zijn uw hobbies? “Vooral bridgen. Dat doe ik veel en graag. Minimaal 2x per week oefenen en dan nog de officiële wedstrijden van de bond. (Laat een overzicht zien van de gespeelde drives, waaruit blijkt, dat hij en zijn partner zijn doorgedrongen tot de halve finale en dus een grote kans maken op het Ne derlandse kampioenschap). Voorts lees ik veel; vooral medische studie boeken, maar ook kranten e.d. Ook los ik graag cryptogrammen op uit diverse dagbladen en tijdschriften. En niet te vergeten, en dat noem ik toch ook wel hobby, fiets ik elke dag een uur”. Wat vindt u van het voorstel om het aantal patiënten per huisarts te ver minderen om te zorgen, dat meer werkloze artsen aan de bak komen? “Daar heb ik een andere mening over dan de regering. Ik geloof niet in die beperking van het aantal patiënten per art?. Je hebt een bepaald behan- delingspatroon en daar is je praktijk op ingesteld. Er zijn artsen met 3.000 van de, Vereniging tot patiënten, die het makkelijk aankun nen en met 1.000, die het veel moeilijker hebben”. “Het is zo individueel. Je kunt het niet generaliseren. Daarentegen is een praktijk met 7.000 patiënten ook niet goed. Bovendien, laten we dat niet vergeten, een arts heeft natuur lijk ook een bepaald inkomen nodig. Voorts is een overname van een prak tijk een dure aangelegenheid. Je hebt een groot huis nodig met plaats voor spreekkamer, wachtkamer enz. Zon der een bepaald aantal patiënten komt een arts niet aan een leefbaar WADDINXVEEN - De Waddinx veense hervormde predikant ds. J. Maasland heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep van de Hervormde Gemeente in Boven-Har- dinxveld. Eerder liet hij ook een viertal andere hervormde gemeenten weten zijn werk als predikant van de wijkge- meente Oost (Brugkerk) in Waddinx veen te willen blijven voortzetten. De Waddinxveense kandidaat-predi- kant van de Nederlands Hervormde Kerk, W. Markus, heeft een toezeg ging van beroep ontvangen van de Hervormde Gemeente in Broek op Langedijk. juridische weg moet worden bewan deld, omdat de politie de klachteri wegwuift, de bevoegdheden van burj gemeester Van der Linden beperkt zijn en omdat in Waddinxveen - on danks eerder gedane toezeggingen -> nog steeds geen klachtenregeling bestaat. Het Waddinxveense gezin is nog steeds ontdaan over het gebeurde; Buiten kijf staat dat er sprake was van illegaal zenden. De ouders van Gert Voogd hebben hier ook steed? hun zoon voor gewaarschuwd. Hei was de eerste keer dat werd meegej werkt aan een verboden uitzending van Radio Centraal. De politieover- macht - op een gegeven moment was ren er zelfs zeven politiemensen - eh het afvoeren van de jongelui in een politiebusje voor verhoor in het po litiebureau aan de Mozartlaan zette niettemin veel kwaad bloed. De heer Voogd: “Mijn grieven, die ik ook duidelijk aan adjudant Blom hefe laten weten, betreffen het onvol doende legitimeren, het onbeschofte gedrag van de opsporingsambtenarqj tegenover de jongeren in mijn hua| de intimidatie door bet uiten vaii scheldwoorden en dreigementen en de late en gebrekkige informatie vap de rijkspolitie aan de ouders van deze minderjarige jongeren later op de avond”. T uur was begonnen met spelletjes en toneelstukjes door en voor zesdeklas- sers. Verder was er een koud buffet en werd er met de ouders van de van schoolgaande leerlingen naar dia’s van het schoolkamp gekeken. Op de receptie was ruimte gemaakt voor een officieel gedeelte met een toespraakje van de heer H.P. van Vliet namens de medezeggenschaps raad en ouderraad van de Bethel school en van de heer N. Bakker, voorzitter van het schoolbestuur, ter wijl er een indruk wordt gegeven van een personeelsvergadering plus het in elkaar zetten van een schoolkrant. Uiteraard werden ook bloemen en ge schenken aangeboden. Een aantal ca deaus zal nog later in deze school week worden uitgereikt. ’’Hier kostbare ruilharten, terwijl in Ethiopië veel mensen sterven ii WADDINXVEEN - Als deelnemer tot J, de Stichting Meubelstad Waddinxveen, j het samenwerkingsverband van de Waddinxveense meubelindustrie en - handel, is toegetreden Meubelindustrie Waddinxveen B.V. Door de toetreding - van dit bedrijf aan de Staringlaan komt i het aantal deelnemers op het respecta- bele getal van 20. Sedert 1984, het jaar van oprichting van de stichting, kan een gestage groei van het aantal deelnemers worden gecon- stateerd. Meubelindustrie Waddinx- veen, de jongste Waddinxveense meu- belindustrie, is gevestigd in het voorma- 2 lige Eminentcomplex. Het bedrijf houdt zich bezig met de produktie van meubelen en meubelonderdelen. Zo worden er vervaardigd orgelkasten, salontafels en kasten, in het bedrijf wer- ken 25 personen. Meubelindustrie Waddinxveen B.V. werkt uitsluitend voor de meubelhandel en de woning- markt en levert niet aan particulieren. I 1 thailand yff' J

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 9