Streekmannenkoor bereikt mijlpaal Er was altijd een band tussen koorleden Verkennerskampen weer achter de rug BUK FILM BLIK FILM Maatregelen na ontdekking iepziekte en bacterievuur Open dag hondensport vereniging Waddinxveen Het volkspetitionnement Jubileum bij ZHG Schrijven in de vakantie Ingezonden brief interlubke eurohome 1 ^3 - door C.N. Stolwijk Agenda 15 t/m 21 augustus Er zijn genomen Concoursen Met smaak vertelt de oprichter, en sinds 1952 erelid, over de tijd van de concoursen waarbij zo’n 7.000 zan gers in Boskoop verbleven, het deelnemen aan concoursen, het win- Excellentie de heer M. Jozef Sevcik, Parkweg 1, 2585 JG ’s-Gravenhage. Voorts doet de werkgroep van Am nesty een beroep op mensen die boeken weg willen doen die nog in goede staat zijn. Zij kunnen op de braderie worden verkocht, ten bate van het plaatselijk werk. Inlichtin gen bij het contactadres: mevrouw Mieke Hielkema, Emmakade 6 in Boskoop, tel. 7715. THALIA-THEATER Gouda tel. 01820-12230 GOUDSE SCHOUWBURG Gouda tel. 01820-13750 nig verhaal ook in dit tweede deel, maar humor te over in aan elkaar gebreide sketches. Zie ook Euro 3. EUROCINEMA 1-2-3-4 Alphen a/d Rijn tel. 01720-20800 ontwerp en realisatie Zijde 36 tel. 01727-4550 ’De Fluit met zes Smurfen’ (‘La Flute a six Schtroumpfs’) a.l. (za zo wo 14.00) Belgisch-Franse tekenfilm uit 1976 onder regie van Pierre Culliford schepper Peyo). Geheel in het Neder lands nagesynchroniseerd. EURO 4 A View to a Kill’ 12 jr. 7e week (dag. 13.30 18.30 21.15 zo ook 16.00) Zie ook Thalia ’De-alles-is-sex-Show’ (‘Talk dirty to me II’) 18 jr. (nachtv. za 24.00) Amerikaanse harde porno van Tim McDonald. RESERVEREN EUROCINEMA tel. 01720-20800 Kassa open: 13.00-14.30 en 18.00- 21.45 uur. Telefonisch bereikbaar: 10.00-23.00 uur. wetse onvervalste maar helemaal aan de tijd aangepaste avonturenfilm met veel vuurkracht en een held die in staat is honderdduizenden bezoe kers per week te motiveren naar de bioscoop te gaan. Een held die een taal spreekt welke een ieder verstaat. Rambo staat dus voor ruig, rigou reus en radikaal rammen op z’n Amerikaans in de jungle van Viet nam. Zelfs in China zal men Rambo binnenkort in aktie kunnen zien wanneer de film daar zal zijn uitge bracht. EURO 3 ’Police Academy II - Their First As signment’ (’De beuk erin!’) a.l. 6e week (dag. 14.00 19.00 21.30 zo ook 16.30 nachtv. za 24.00) Zie ook Schouwburg. Zo gebeurde het dat op 12 september 1945 een oprichtingsvergadering werd gehouden en het koor met 24 leden werd opgericht met als voorzit- ter Jac. van Barlingen, die zijn zangcarrière startte als 6-jarige jon gen bij het jeugdkoor ”De Kleine Stem”. interlübke duo. Vrolijke, kleurige, pittige meubel-ideeën. Te zien en te betasten in onze showroom: neasters. Er zijn dit jaar in het Gouwebos al 43 meidoorns vernietigd, die waren aangetast door bacterievuur. Inmid dels is ook iepziekte ontdekt en moest het bos 37 iepen prijsgeven. Er is rigoreus opgetreden omdat deze ziekten juist in de maanden augustus en september een groot gevaar kun nen vormen. Ook in Boskoop zit de schrik er goed in en zijn direct maatregelen geno men. Tegen bacterievuur is geen kruid gewassen en de enige oplossing is vernietigen. De bomen worden tot op de grond afgezaagd en aan de ramp van 7 jaar geleden. Bepaalde soorten worden niet meer gekweekt en de Planteziektekundige Dienst houdt regelmatig controles. Wan neer iets geconstateerd wordt dan wordt direct ingegrepen. Voorname lijk cotoneasters en meidoorns vallen ten prooi aan bacterievuur. BOSKOOP/W’VEEN - Bij de Zuid- Hollandse Glascentrale in Boskoop is vorige week in kleine kring het feit herdacht dat J. de Rooij, woonach tig in Waddinxveen, 40 jaar bij het bedrijf in dienst was. De jubilaris is door de directie voor het voetlicht gehaald en onder meer toegesproken door directeur Bouwman. ’Ciske de Rat’ a.l. 2e week (za zo 13.30 wo 14.30) De inmiddels overbekende Neder landse succesfilm van Matthijs van Heyningen uit 1984, geregisseerd door Guido Pieters met Danny de Munk, als Amsterdamse straatrak- ker Ciske, bijgenaamd De Rat, die moet overleven in de crisisjaren. Met Willeke van Ammelrooy, Peter Fa ber, Rijk de Gooyer, Herman van Veen, Willem Nijholt en Linda van Dijck als ’Tante Jans’. Over een ver volg wordt interessant gefluisterd, maar harde feiten zijn nog niet be kend. niet langer konden bedwingen en vo rige week een kijkje gingen nemen. Een gelegenheid die de St. Jan de Doper-groep te baat nam om de be zoekers uitvoerig te informeren over het jeugdwerk, hoe het tot stand kwam en wat er allemaal aan vast zit. De bezoekers zijn opgevangen, rondgeleid en van een natje en een droogje voorzien, zodat het een ge slaagde dag werd, al had het wel iets warmer mogen zijn. Het kamp is op donderdag 8 augustus besloten met een kampvuur, waarna de dag erop de terugtocht is ondernomen. Rambo (Sylvester Stallone) samen met Co Bao (Julia Nickson - Ha- walaans fotomodel) in de jungle van Vietnam (Mexico), de enige vrouw die voorkomt in de spekta kelfilm ’Rambo'. Haar rol is echter van korte duur, daar zij bin nen een half uur wordt vermoord. Blijft het toch een mannenfilm... BOSKOOP/W’VEEN - onmiddellijk maatregelen nadat vorige week op diverse plaat sen in Waddinxveen iepziekte en bacterievuur werd ontdekt. In eerste instantie heeft de Planteziektekun dige Dienst 60 aangetaste bomen en struiken gerooid en verbrand. Lij sterbessen en meidoorns waren aangetast. Daar werd gevreesd voor overslaan naar Boskoop, waar men tot iedere prijs wil voorkomen dat zich een drama voordoet als zeven jaar geleden, toen een groot deel van de sierteelt moest worden vernietigd. Toen ging het om aangetaste coto- vlammen prijsgegeven. Overigens wordt hierbij onderscheid gemaakt tussen ’’veldiepen” en laanbomen. Veldiepen vormden de gevaarlijkste groep en kunnen, op bepaalde af stand, ook laanbomen aansteken. Om die reden worden alle veldiepen opgeruimd, ook de gezonde, zo heb ben burgemeester en wethouders van Boskoop besloten. Van verschillende kanten wordt ver zekerd dat men uiterst alert is op het herkennen en voorkomen van ziek ten. Er wordt landelijk campagne tegen gevoerd maar Boskoop heeft een voorbeeldfunctie, zeker na de In de naoorlogse dagen woonde de jonge Van Barlingen op de Berken weg en het was daar, op een warme zomeravond, dat het gesprek kwam op zang en de oprichting van een koor. Jac. nam daarop het initiatief en ging mensen benaderen. Al snel kreeg hij steun van Bert Lammers die de mensen opving die reageerden op een advertentie. ”Het viel niet eens mee om die advertentie geplaatst te krijgen”, lacht Van Barlingen. ”De uitgever van de krant wilde hem niet plaatsen. Er waren genoeg gemengde koren in Boskoop die om mannen zaten te springen, vond hij. Maar uiteindelijk kon hij niet weigeren.” ’Police Academy II - Their First As signment’ (’De beuk erin!’) a.l. 6e week (cfo vr 15.00 20.15 za 19.00 21.15 zo 16.00 20.00 ma di wo 20.15) Luidruchtige lachorkaan met aan de lopende band grappen en grollen van kaliber als vervolg op de poli- tieklucht ’Police Academy’, dé zomerhit van 1984. Regie voerde Jerry Paris, terwijl het hele team uit de kassamagnetische ’Academy’ ook in het vervolg weer present is: Steve Guttenberg als Mahoney, Bubba Smith als Moses Mightower, David Graf als wapenfreak Tackleberry en Michael Winslow als Larvelle Jones de geluidseffektenfanaat. Zeer wei- Een groep gidsen in het kamp bij Maarn. BOSKOOP - Koren die 40 jaar oud worden moeten met een lampje worden gezocht. Zelfs in het rijke Boskoopse koorleven zijn er niet zoveel. Het streek mannenkoor ”Die Gouwe Sanghers”, opgericht op 12 september 1945, bereikt binnenkort die mijlpaal hetgeen aanleiding is voor een nieuwe langspeelplaat, een concert en de gebruikelijke festiviteiten. Wie het heeft over ”Die Gouwe Sanghers” kan om één man niet heen: oprichter Jac. van Barlingen. Bloei Van 24 leden groeide het koor uit tot 73, het hoogtepunt in 1958, en op dit moment telt het koor 67 leden. ”We hebben eigenlijk gestreefd om de 100 te halen. Als er dan enig verzuim is heb je nog een koor over. Maar het verzuim tijdens repetities valt altijd mee, dat schommelt tussen de 7 en 10 procent”, aldus Van Barlingen, die 30 jaar voorzitter was met enkele on derbrekingen. Sinds januari 1984 is de Waddinxvener Leo Verweij voor zitter van het koor. Een functie, die hij naar de mening van Van Barlin gen, prima vervult. ”Het koor is tot grote bloei gekomen en het is het enige in de regio dat het zo lang vol hield. Dat komt omdat er altijd een gezellige sfeer was en een band tus sen de leden. Boskoop is ook nog steeds een zanglustige gemeente, het dorp heeft 84 verenigingen waarvan 18 koren zijn, dat is heel bijzonder”, aldus Van Barlingen. doen. Welnu, als Europese landen dan maar doorgaan met het plaatsen van allerhande kernwapens, die ze zelf niet gemaakt hebben, dan wordt zo’n verdrag volkomen uitgehold. Natuurlijk zijn de echte overwegin gen veel diepgaander. De beelden van de verschrikkingen in Hiroshima en Nagasaki kunnen ons deze maand niet ontgaan zijn. Het blootstellen van het Stille Zuidzee-gebied aan de straling van ’’onze” atoomproeven, wat anno 1985 nog maar steeds door gaat, is meer dan misdadig. En vult u zelf maar aan. In september zal ook in elke Bos koopse brievenbus een brief over het volkspetitionnement terecht komen. Het vredesplatform hier ter plaatse zal zich met het inzamelen van de handtekeningen gaan bezighouden. Binnenkort wordt u daarvan op de hoogte gebracht. Vredesplatform Boskoop telefoon 7011 nog wel maar zijn wat afgezwakt. Ons eerste concours was in Amster dam, we wonnen een eerste prijs en gingen daarna de stad in. Eén van de leden wist een gelegenheid waar ze een goedkoop borreltje schonken voor 35 cent. Er is daar flink aan Bachus geofferd.” Van Barlingen lacht luid bij de herinnering. ’’Maar altijd in het nette hoor!” volgt dan met opgeheven vinger. Vriendenkring De geestdrift waarmee Van Barlin gen over het koor vertelt ma^kt duidelijk dat het voor hem méér is dan alleen een zangvereniging. ”Het is een vriendenkring”, beaamt deze en laat er dan op volgen dat in de loop der jaren 27 leden zijn ontvallen waaronder de erevoorzitters Verkerk en Van Dedem, burgemeesters van Boskoop. Maar er waren meer ere voorzitters, Van Barlingen somt voor de vuist weg op: notaris Smeenk, accountant Bavelaar, dok ter Pompe. Op dit moment is burgemeester J. H. Reinders ere voorzitter. Beschermheer is W. Verweij, Van Barlingen~maakt dui delijk dat een beschermheer iets anders is dan een sponsor. Een be schermheer springt financieel wel eens bij maar leeft ook mee. ’’Hij komt regelmatig en vaak kijken bij de repetities”, aldus Van Barlingen die ook vol lof is over dirigent Aad Vos, die sinds 1972 de muzikale lijnt jes uitzet. ’’Dankzij zijn relaties hebben we altijd de beste zangers en zangeressen tijdens de Sterrencon certen waar veel publiek op afkomt. Het is wat jammer dat die concerten de laatste tijd in Waddinxveen ge houden moeten worden. Florida is te klein en ook is de acoustiek niet best.” BOSKOOP - ’’Kamp op vleugels” was het thema van het kamp bij Al phen in Noord-Brabant, waar 170 Boskoopse verkenners van de St. Jan de Dopergroep een twee weken du rende vakantie doorbrachten. Wie ooit de creatieve uitbarstingen van deze groep tijdens kampen in ogen schouw nam, zal zich een voorstelling kunnen maken van dit kamp waarbij letter ’’the sky the li mit” vormde. De verkennerskampen hebben in de loop der jaren zo’n faam gekregen dat leden van het college en de ge meenteraad hun nieuwsgierigheid fiets. Oudere gidsen sliepen in tenten en in een zelfgebouwd slaapverblijf, de jongere konden gebruik maken van een bestaand gebouw. De week werd opgebouwd rond een sprookjesverhaal. Hans en Grietje, Doornroosje en Roodkapje kwamen op bezoek en aan het eind van de week werd een toverstok gevonden, waar al lang naar werd gezocht. Alle groepen hadden daarnaast een eigen thema, zoals het arbeidsbureau met iedere dag een ander beroep en com municatie. Voorts is een sportdag gehouden, een dropping, speurtoch ten, spelen in het bos en zijn fietstochten gemaakt. Vrijdagavond is afgesloten met een kampvuur. Het Boskoopse Vredesplatform, diverse groepen die elkaar 2 jaar ge leden opzochten om het meedoen aan de grote demonstratie in Den Haag in goede banen te leiden, is dit voorjaar weer actief geworden. Dit maal gaat het om het vinden van een gezamenlijke aanpak bij het organi seren van het volkspetitionnement in Boskoop. Waar gaat het om? In het parlement zal rond 1 november de beslissing vallen over het plaatsen van een nieuwe generatie atoomraketten in ons land. Zeer vele Nederlanders zijn van mening dat er geen omstandig heden te bedenken zijn die de komst van de kruisraketten rechtvaardigen. De twee grootste demonstraties ooit in ons land gehouden, hebben geen afdoende effect gehad op de poli tieke besluitvorming. Het landelijk Komitee Kruisraketten Nee acht deze keer de tijd rijp voor een andere vorm van wakkerschudden van poli tici. Bij het volkspetitionnement zal zoveel mogelijk Nederlanders ge vraagd worden hun handtekening te zetten onder het verzoek plaatsing op ons grondgebied af te wijzen. Ar gumenten? Ieder weldenkend mens zal inmiddels de voors en tegens wel tegen elkaar afgewogen hebben. Wat voor het KKN zwaar weegt is het nuchtere gevolg van het non-prolife- ratieverdrag. Dit is een verdrag dat bijna alle landen ondertekend heb ben en waarin staat dat de landen, die nu geen atoomwapens maken, dat in de toekomst ook nooit zullen ’A View to a Kill’ 12 jr. 7e week (do 15.30 20.00 vr za 15.30 19.00 21.30 zo 15.30 20.00 ma di wo 20.00) Reeds 800.000 personen zagen de zestiende James Bond-film met Ro ger Moore voor de zevende maal als geheim agent 007. De overige rollen worden vertolkt door Christopher Walken, Grace Jones, Tanya Ro berts en Patrick MacNee. Regie voerde John Glen naar een scenario van Richard Maibaum en Michael G. Wilson. In dit vooral filmtech nisch indrukwekkende spektakel staat de microchipindustrie centraal. De strijd wordt gestreden per rnini- duikboot, sneeuwscooter, helicop ter, luchtschip, brandweerwagen, mijnwagon, parachute, skies, speed boat, halve personenwagen en te paard. Dit alles op lokatie in San Francisco, London, Parijs, Ijsland en de Franse Alpen. Kwaliteit als vanouds. Zie ook Euro.4. Jubileumconcert Hetgeen niet wegneemt dat het jubi leumconcert op zaterdag 28 september toch in de Beurshal van Florida wordt gehouden. Men wil er dit keer toch een Boskoopse aangele genheid van maken. Voor het concert zijn de pianist Eric Noya, het Henry Blackmon-koor uit Maassluis en pianist Jaap Kroonenburg aange trokken. Henry Blackmon, een bariton, zal ook als solist optreden. WADDINXVEEN - Burgemeester C. N. van der Linden zal op zaterdag 24 augustus om 14.00 uur de trai- ningsaccommodatie van de Honden sportvereniging Waddinxveen (H.S.V.W.) officieel openen. De H.S.V.W. bestaat sinds oktober 1982, maar vanaf die datum is enkele malen van accommodatie veran derd. Dit was noodzakelijk door de toenemende belangstelling voor de verschillende takken van honden sport. Sinds februari 1985 bivakkeert de H.S.V.W. op het terrein aan de Mid- delburgseweg. Na ingrijpende veranderingen aan dit terrein, zoals het aanleggen van een hindernisbaan en het neerzetten van een gebouwtje, is de tijd rijp om tot een officiële opening over te gaan. Tijdens de openingsdag zijn er di verse demonstraties door de Koninklijke Nederlandse Jagersver- eniging met jachthonden, de Koninklijke Nederlandse Politie honden Vereniging en de H.S.V.W. zelf. Gevorderde leden geven een de monstratie hindernisbaan, gedrag en gehoorzaamheidsoefeningen. Een groepje beginnende cursisten met jonge honden demonstreren de beginoefeningen van de africhting. Van alle deelnemende organisaties zijn informatiestands aanwezig. Ook zal de dierenambulance uit Gouda aanwezig zijn. Vakantie en gevangenschap zijn wel tegenstrijdige begrippen, maar om in de vakantieperiode ook aan gevan genen te denken, die ter wille van hun geloofs- of politieke overtuiging hun vrijheid missen is eigenlijk van zelfsprekend. In september beginnen de maandelijke schrijfuren weer, maar nu kan ieder die dat wenst thuis schrijven voor de hier onder ge noemde gevangene. De 38-jarige Tsjechoslowaak Jaros lav Javorsky zit een straf uit van 13 jaar in de Valdice gevangenis. Hij werd in oktober 1977 gearresteerd terwijl hij zijn verloofde en haar achtjarige dochter hielp bij hun ver trek uit Tsjechoslowakije. Deze zouden zich bij hen voegen in de Bondsrepubliek Duitsland. Zij wer den echter gearresteerd. De verloofde kreeg een voorwaardelijek straf van 10 maanden. Jaroslav Ja vorsky werd in december 1978 veroordeeld tot 13 jaar gevangenis straf. De beschuldiging luidde: ’’onthulling van staatsgeheimen, verblijf in het buitenland zonder of ficiële toestemming en hulp aan derden het land zonder officiële toe stemming te verlaten”. Amnesty International is van me ning dat de beschuldiging van het onthullen van staatsgeheimen onge grond is en dat Jaroslav in feite slechts is veroordeeld wegens de uit oefening van zijn recht op bewegingsvrijheid. Men kan een korte, beleefde brief in het Neder lands sturen naar de ambassade van Tsjechoslowakije, waarin men vraagt of de ambassadeur zijn in vloed wil aanwenden om Jaroslav vrij te krijgen. Het adres is: Zijne RAMBO-First Blood Part II 12 jr. 2e week (dag. 13.45 18.45 21.00 zo ook 16.15 nachtv. za 24.00) De meest recente filmrage uit de V.S. raast op volle kracht door de Neder landse bioscopen: Sylvester Stallone als Groene Baret John Rambo breekt zowel huisrecords als botten in een spectaculair Vietnam-avon- tuur onder regie van George P. Cosmatos. Reeds 400.000 personen zagen de film in Nederland. Dit ver volg op ’First Blood’ (1982) is een verzameling van uitersten vertaald in een groots filmepos vol heldenmoed en primitieve gevoelens. Als massa- amusement volledig geslaagd; de klap op de vuurpijl in de filmbusi ness. Een sampan vol vuurwerk dus. Voor de scène waarin een heel gevan genkamp wordt opgeblazen ge bruikte men het volgende recvept dat representatief was voor de hele film. Men neme 1400 liter benzine, 200 pond zwart poeder, 400 autobanden voor de rookontwikkeling, 4/2 kilo meter lont en één lucifer: het effekt is een knallend hoogtepunt in een film die het Nederlandse filmbedrijf al thans tijdelijk op de been zal houden. Lood, leed en lijken is nog steeds het recept van deze ouder- Gidsenkamp Zo’n 85 gidsen (meisjes) met leiding hebben een week lang doorgebracht in de bossen bij Maarn. Eén groep ging met de bus, een andere nam de Heel Boskoop geldt als beschermd gebied en ontdekking van bacterie vuur in particuliere tuinen of gemeentelijke plantsoenen leidt er toe dat maatregelen worden genomen om te voorkomen dat de sierteelt wordt getroffen. nen van veel eerste- en ereprijzen en de contacten met Laudenbach, Gre- benstein en Bruchkobel hoewel de zangvereniging Concordia uit Bruchkobel inmiddels ter ziele is. De ’’Gouwe Sanghers hebben altijd al graag over de grenzen gekeken. ’’Dat was een gezellige tijd” weet Van Barlingen. ’’Vooral in 1960 toen we fantastisch zijn ontvangen in Grebenstein. Die contacten zijn er Oprichter Jac. van Barlingen. (Foto: Opdrachtfoto Boskoop). 40,. 044

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 11