Sportschool Marchant slaat nieuwe wegen in Jubileumboek Floreant ten doop op 17 augustus ’We wisten niet waar we aan bego Flyers oefenwedstrijd Be Fair-Monster: 2-2 Hoe de duiven Hengelaars vingen matig Nieuwe cursus reanimatie vlogen Agon hervat Zondag voetbal P.V. training de Sperwer Start sjoelcompetitie Antilope: dames ook ’s avonds trimmen W Hf lil M I door Cees Bakker t’ C. A. Bode 10 F. Middelkoop 12-53 J. W. Sekeris 14-29-46 A. H. Kivits 17-37-39-57 P. Bonefaas 20-32-45 D. Degenhard 22 J. Jansen 25-36 H. Vink 30-35-56-65 Mw. G. Twigt 55-67 M. Tollenaar 61 F. Rip 63 geten in de loop der jaren of soms zelfs aan de kant zijn gezet.” Namen wil hij niet noemen, maar wie het boekje goed leest, haalt ze er zelf wel uit. strijd plaats. Er wordt gevist van 7.00 tot 10.30 uur. Vetrek om 5.45 uur vanaf het NS station. Zondag 18 augustus is de vierde wed strijd in de zondagcompetitie. Er wordt gevist in de Oude Rijn bij Koudekerk met als alternatief het Gouwe Kanaal. Trekking van de kantnummers om 7.00 uur aan de waterkant. BOSKOOP - Als op 17 augustus in de kantine van Floreant het jubileumboek van Floreant ten doop wordt gehouden, zal het voor de samenstellers zijn alsof een bevalling tot een goed eind is gebracht. Het boek, geschreven door Ton van Bemmel en Sjaak Blaazer, met hulp en bijdragen van velen, en geproduceerd door Ruud Blaazer, is oneindig veel meer geworden dan aanvankelijk de bedoeling was. ”We hadden geen idee waar we aan begonnen” is de verzuch ting van Ruud Blaazer. In een sfeer van ons-kent-ons een gesprek met de samenstellers. Het boek over de Boskoopse voet balgeschiedenis wordt op 17 augustus in de kantine van Floreant ten doop gehouden. Floreant zelf zal 200 exemplaren in de omloop bren gen. Belangstellenden kunnen het boekje met ingang van 19 augustus kopen aan het kantoor van de Gouwe Koerier aan de Galerij. De prijs is 15 gulden. WADD1NXVEEN - In het gebouw van de schuttersvereniging aan de Alb. Thymlaan start op 21 augustus de sjoelcompetitie 1985-’86. Voor dit seizoen zijn er 14 avonden ge pland, waarvan de 10 beste avonden meetellen voor de competitie. Er wordt dit jaar gespeeld in 4 klassen, zodat ieder kans heeft op een prijs. Er wordt een bijdrage gevraagd van Henk Uittenbogaard, Patrick Ng-A- Tham en Hans van Eek, die ook de omslag ontwierp. Veel werk was er ook voor Gerrit Jongenburger die heel wat kilometers heeft gereden om her en der oud-voetballers en oud- bestuursleden te fotograferen. En er waren er meer die hand- en spandien sten verleenden. veel dikker geworden. ’’Werkelijk alle namen staan vermeld, mocht dat niet het geval zijn dan staan we open voor aanvullingen voor een volgend boek, hoewel...” de samenstellers kijken er bij met een gezicht dat boekdelen spreekt. Ton van Bemmel beschreef uitvoerig de sportieve historie, Sjaak Blaazer nam de algemene geschiedenis. Dit, samen met de vele foto’s en inter views, was de oorzaak dat het budget flink is overschreden. Toen de stroom knipsels en foto’s eenmaal goed op gang kwam bleek de hoe veelheid materiaal overstelpend. Gepland was een boekje van 72 pagi na’s met er in 60 foto’s. Het werden 96 pagina’s met 120 foto’s en zelfs toen zijn er dingen blijven liggen. BOSKOOP - Voor Floreant zondag is de training weer begonnen met on der andere een oefenwedstrijd tegen S.J.Z. uit Zoeterwoude. Floreant verloor met 6-3, het team was verre van volledig maar beschikte wel over een paar nieuwe krachten. De Bos koopse doelpunten werden gemaakt door Peter van Soest, Cock Verweij en Ron Bekooij, een van de nieuwe aanwinsten. Voor de KNVB beker heeft Floreant thuis geloot tegen D.H.S. uit Schie dam (derde klas) en wel op woensdag 28 augustus om 19.00 uur. De eerste wedstrijd voor de competi tie op 1 september tegen Schoonhoven is vanwege de jubi leum festiviteiten opgeschoven naar woensdag 4 september in Schoonho ven, aanvang 19.00 uur. BOSKOOP - Sportschoolhouder L. Marchant heeft grote plannen voor de nabije toekomst. Die plannen omvatten voornamelijk een spectaculaire uit breiding van het aantal sporten, dat wordt bedreven in de sportschool aan het Torenpad. Marchant betreurt het dat de samenwerking tussen de school en de gemeente, met ais resultaat een zwembad met een sporthal, is misgelopen maar zit niet bij de pakken neer. Anekdotes Wie niet zo in de sportieve geschiede nis is geïnteresseerd komt ook volop aan zijn trekken want er staan vele talloze leuke anekdotes in. Bijvoor beeld over P. Q. Groot, de vroegere gemeentesecretaris. Die had hoog gevoetbald toen hij in Boskoop kwam, maar mocht van burgemees ter Van Dedem niet de wei in: ”een gemeentesecretaris hoort niet achter een bal aan te lopen...”. Schitterend is ook het verhaal over de jutezak die in de tijden van Flo reant zaterdag met spelers als Nico en John de Bruijn, Pet van Herk en Harry Kortenoeven altijd meeging om na de wedstrijd ”de punten in te doen”. Die gasten voerden deze co- medie zo ver door dat, toen ze het ritueel eens vergeten waren en al hal verwege op weg naar Boskoop, ze terugreden ”om de punten op te ha len”, die ze hadden laten liggen. Problemen Er zijn een kleine 30 plakboeken doorgeworsteld, vele kranteleggers, de KNVB in Zeist en in Gouda kon materiaal leveren en het gemeente archief van Boskoop is bezocht. Er zijn honderden telefoontjes gepleegd door het hele redactieteam, vele za terdag en avonden is aan de opmaak en afwerking gewerkt met hulp van Materiaal was er in ruime mate. Links de technische man Ruud Blaazer, rechts Ton van Bemmel. WADDINXVEEN - Tijdens de op 10 augustus gehouden ontmoeting tussen HSW en Zevenhuizen-Moer- kapelle, is matig gevangen. De wedstrijd werd gehouden aan de Rotte, 26 vissers vingen 38.000 gramDe eerste vissers waren Hvan Zwienen, M. Reichard, M. v.d. Toorn, C. Brands en W. Houtman. Op zaterdag 17 augustus vindt de jaarlijkse Ring Zevenhuizen wed- 4 gulden per ronde en elke ronde be staat uit het sjoelen van 10 bakken. Per avonden kunnen er 2 ronden worden gesjoeld, ook zijn er iedere avond per ronde prijzen te winnen. De eerste ronde wordt meegeteld voor de competitie. Belangstellenden kunnen zonder verdere verplichtingen komen kij ken. BOSKOOP - Met 269 duiven heeft de PV de Luchtbode een vlucht ge had vanuit Chantilly, een afstand van 355 km. Om 10.20 uur zijn de duiven gelost, de eerste was om 13.50-27 uur binnen met een snelheid van 1694,21 meter per minuut. G. Achterberg 1-14 M. Jacobs 2-17-25-41-52-53-56-57- 58-62 D. Boere 3-18-19-20-21-44-46-63 Jvan Klaveren 4-49 J. Bolleboom 5-28-29-33-36-37- 45-47-48-50-51 -54-60-61 -66-67 J. Degenkamp 6-22-26-65 P. B. Mastop 7-23-32-42 H. Verweij 8 F. Sanders 9-10-11-12-13-31-34-35- 43-55-59 G. C. van Kleef 15-16-27 W. Windhorst 24 Comb, van Tol 38-39-64 R. P. Mastop jr. 40 WADDINXVEEN - Met 273 duiven in concours was een vlucht uit Sois- sons, een afstand van 309 km. Gestart is om 7.00 uur, de eerste duif was binnen om 10.30 uur met een snelheid van 1467 meter per minuut. De laatste duif was om 12.05 uur binnen. H. Metselaar 1-34-44-51-54-59 Smit-Troost 2-31-42-43-49-52-68 J. Toor 3-24-32-33-38-64 N. Hoogerdijk 4-7-9-18-47-48-50 J. Verbakel 5-11-13-21 C. Hofman 6-28-66 M. C. Anders 8-15-16-19-26-27- 40-41-58-60-62 Savate, een combinate van boksen en traptechniek. ”Het is een boek over voetbal in Bos koop, maar het is veel meer”, zegt Ton van Bemmel. ”Het is een boek over Boskoop geworden met er in honderden Boskopers, ook al heb ben ze na de oorlog geen bal meer aangeraakt. Ze staan op de foto, zijn beschreven of worden op z’n minst genoemd.” Het drietal heeft zich bijna in de klus verslikt en vooral op het eind was het doorbijten geblazen om de klus op tijd af te kunnen ronden. ”Na een vergadering in januari zijn de eerste plakboeken op tafel gekomen, maar pas eind april zijn we daadwerkelijk begonnen. Advertenties waren een financiële noodzaak, Ruud Blaazer en Ton Klijn gingen op pad en kwa men tot de ontdekking dat Boskoop flink wordt afgeroomd. Er bestaat een flink aantal clubbladen en bo vendien waren ook Die Gouwe Sanghers op het oorlogspad voor hun jubileumboekje. Veel problemen ontstonden doordat mensen met vakantie waren. Ton: ”Pau Spaarman, de man waar het bij de V. en A.V. Boskoop vooral om draaide, wilden we in ieder geval interviewen, maar die was met va kantie. Pas op het laatste moment konden we vaak nog iets checken. Kees van der Veer, de speler met de langste staat van dienst, óók met va kantie toen wij aan de bel trokken. Over hem is nu uit oude interviews iets samengesteld. En verder staan er interviews in met alle bekende men sen; pastoor Van Dam, Cor van Oyen, Henk Loef, Siem Blanken, Rinse Spaarman, Cor Nieuwesteeg en een werkelijk schitterend inter view met de gebroeders De Bruijn. Ze staan er echt allemaal in. Van vrijwel alle kampioenschappen heb ben we foto’s kunnen vinden.” Bijnamen ’’Het is een boek over voetbal in Bos koop, maar het is ook een boek over Boskoop geworden. Er staan hon derden Boskopers in. We hebben, wat de bijnamen betreft, ook nog een aardige aanvulling voor het boekje van G. JBongaardt. Die had alleen ”Pet” van Herk, Jan ”de Ka chel” en ’’Karei (Teun de Bruin) Lotsy”. Wij hebben er veel meer, ook nog niet volledig, maar wij hou den ons aanbevolen voor aanvullin gen. Trouwens, wie nog knipsels heeft, graag naar Ton of Sjaak voor het archief want dat gaan we nu bij houden.” ’’Maar dat was ik niet En dan Cors van Bemmel, die er eens ’’uitgestuurd” werd omdat hij de scheidsrechter omver had gelopen, maar achter de rug van de arbiter gewoon in het veld bleef. ’’Maar ik heb jou er toch uitgestuurdriep de man tien minuten later vertwijfeld. Zegt Cors droog: ’’Maar dat was ik niet!” Toch zijn de samenstellers niet hele- WADDINXVEEN - Al ruim 3 jaar wordt bij S.C. Antilope getrimd door dames in diverse groepen, sinds februari ook op de woensdagavond. Het programma van zo’n trimuurtje bestaat als regel uit het inlopen en oefeningen om de spieren los te ma ken. Daarna het hoodsonderdeel; hardlopen, op zowel de korte als lange afstand. Ook verspringen, ko gelstoten of een ander atletieknum- mer, een gezamenlijk spel en uitlopen. De onlangs verbeterede accommo datie aan de Alb. Thymlaan biedt nu nog meer mogelijkheden voor atle- tieknummers. Bij het trimmen staan gezelligheid en ontspanning voorop, het is de bedoeling dat ieder op eigen niveau bezig kan zijn. Uitbreiding van de groep is welkom, na de va kantie wordt weer begonnen op 21 augustus van 19.45 tot 20.45 uur. Belangstellenden zijn welkom. Geperfectioneerd De officiële ingebruikneming van Savate door Charles Lecour, een in genieuze mix van schoppn uit het Savate en het vuistwerk van het En gelse boksen, vond plaats in 1833. Maar de werkelijke schepper van het Frans boxen was Joseph Charle- mont, die alle eerder genoemde methodes perfectioneerde. Hij had een school in Parijs en het lukte hem Savate populair en stijlvol te maken. Zijn school was perfect ingericht en werd bezocht door de gehele Parijse elite. Bij het Savate als wedstrijdsport zijn stoten en trappen aan regels gebon den. Trappen naar het kruis en de nek zijn niet toegestaan. Clinches wel, mits er niet wordt beetgepakt. Gejureerd wordt op stijl, technische doeltreffendheid en strijdlust. Savate Savate, of ’’Frans Boxing” is onge veer 100 jaar oud wat niet zo oud is als het pugilisme dat zich ontwik kelde in het oude Griekenland uit gevechten met handschoenen. Over de oorsprong is bekend dat rond 1820 alleen een wijze van verdedigen was, door gebruik te maken van de voeten, bekend als Savate of Chaus- son Marseillaise. Het werd toegepast door lieden van de lagere klassen, die danshallen en nachtclubs in de om geving van Parijs bezochten. Een zekere Michel, bijgenaamd de ”Pi- seux”, bezocht deze plaatsen en bestudeerde de wijze waarop de klappen werden toegebracht. Hij classificeerde ze en stelde een theorie op welke hij ”de kundt van de Slip per” noemde. Daarna opende hij een school. Later opende hij ook een lokaal in een betere wijk en deze werd zeer populair. Beroemde man nen bezochten de school, die blij waren zelfverdediging te leren en te gelijkertijd in een goede fysieke conditie te zijn. BOSKOOP/W’VEEN - Wanneer de bloedsomloop en/of de ademhaling plotseling uitvallen, resteren nog slechts enkele minuten voor hulp. Wacht men op een arts of ambulance dan zijn doorgaans die enkele minu ten al verstreken. Wil men meer mensen kans op overleven geven, dan moet nog sneller hulp worden geboden. Wanneer toevallig aanwe zigen direct een reanimatiepoging kunnen starten, kan voorkomen worden dat onherstelbaar hersenlet sel optreedt. U kunt ook leren reanimeren. De kring Boskoop/Waddinxveen start op 29 augustus met een nieuwe cursus reanimatie. Deze wordt gege ven door de heer G. Ligthart uit Leiden. De lessen worden gehouden van 20.00 tot 22.00 uur op donder dagavond in het Praathuis aan de Bosweg in Boskoop. BOSKOOP - De volleybalvereniging Agon hervat op maandag 19 augus tus de trainingen op de gebruikelijke tijden. Tegenstrijdigheden ’’Grappig, maar ook lastig, was dat mensen tegenstrijdige dingen vertel den. Zo kregen we drie story’s over het eerste clubgebouw van GDS. De één beweerde stellig dat het bouwsel was opgetrokken uit een afgebroken loods aan de Zijde. Had er zelf aan meegewerkt. Verhaal twee luidt dat de oude keet van ’’Trekvogels” van de Spoelwijksedijk was gehaald en story drie is dat een varkenshok van boer Mourik was verbouwd. En alle maal wisten ze het zeker.” Ton: ”Ook zoiets: vooral oudere GDS-ers beweerden spelers op foto’s uit vroeger tijden met zekerheid te herkennen. Maar een volgende gaf dan weer andere namen op. Ga er maar aanstaan. Enkele dingen zijn helemaal niet boven tafel gekomen. Bijvoorbeeld alle trainers die Bos koop en GDS hebben gehad.” ”En wat mij is opgevallen”, meent Sjaak Blaazer, ”is dat een groot aan tal oudgedienden, mensen die veel voor hun vereniging deden, zijn ver- WADD1NXVEEN - Evenals vorig jaar organiseert basketbalvereniging Waddinxveense Flyers een oefen wedstrijd van de eredivisievereniging BS Leiden, ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. Was vorig jaar de tegenstander de meervoudige Belbi- sche kampioen Sun Air Oostendé, dit jaar is Banik Ostrawa uit Tsje- choslowakije de tegenstander. De wedstrijd wordt gespeeld op woens dag 21 augustus in sporthal De Sniep om 19.30 uur. Entree 1 gulden voor leden en 2,50 gulden voor niet-leden. BS Leiden speelt al jaren in de eredi visie en kon in voorgaande jaren nog rekenen op goede sponsors maar moet het nu zonder grote geldschie ters stellen. Dankzij de hulp van enkele kleine sponsors, kan Leiden toch in de eredivisie blijven spelen. De selectie bleef in grote lijnen op sterkte, alleen het verlies van de spec taculaire Amerikaan Jerry Beck (naar Racing Mechelen) kon niet ge compenseerd worden. Ook zonder Beek, maar met spelers als Emill Ha gens, Bert Kragtwijk, Tom Lockhart en Toon van Helfteren blijft Leiden een topploeg. ningstreffer. Een kwartier later kwam Monster wel op voorsprong uit een hoekschop. Fred Klomp stelde Michael Sip in de gelegenheid de gelijkmaker te scoren en Sip zou even later ook Be Fair’s tweede doel punt scoren op aangeven van Peter Loef. Na rust zakte Be Fair terug wegens gebrek aan wedstrijdritme. Het bleef een aantrekkelijke wed strijd maar Monster werd terecht beloond voor een sterkere tweede helft: 2-2. Komende donderdag spelen Be Fair 1 en 2 thuis tegen B.T.C. 1 en 2, aanvang 19.15 uur, zaterdag 17 au gustus oefenen Be Fair 1 tot en met 5 bij SV ’s-Gravenzande en dinsdag 20 augustus Be Fair 1 en 2 tegen Tone- gido 1 en 2, Be Fair 3 tegen Olympia 3, aanvang 19.15 uur. De cursus bestaat uit drie lessen en deelname kost 30 gulden, leder half jaar volgt een herhalingsles. Na drie herhalingsavonden wordt nog slechts een maal per jaar een herha- lingsavond gehouden. Deze kosten 10 gulden per avond. Deze herha- lingslessen zijn nodig om de techniek van het reanimeren in de vingers te houden. Boskoop en Waddinxveen organise ren ditmaal de cursus samen. De afdeling van de Vrienden van de Hartstichting zijn namelijk regeor- ganiseerd. Boskoop en Waddinx veen vormen nu één kring. In deze kring blijft dr. R. H. Leeuwenburgh, huisarts in Boskoop, de medeverant woordelijke arts. Voor inlichtingen en opgeven voor de cursus: mevrouw I. van Zadel- hoff, tel. 01727-5244 of mevrouw V.d. Welle, tel. 01828-12874. Enorme klus Ton: ”We denken dat er weinig jubi leumboeken op deze wijze zijn opgezet. Dat kwam ook doordat er werkelijk niets was. Een jubileu muitgave van ”t Buitenbeentje” bij het 20-jarig jubileum, meer niet. In een wat uitbundige bui zou ik bijna Piet van den Nieuwendijk na willen roepen: ”het ...(vul maar in) jubi leumboek aller tijden.” ”We hopen” aldus de samenstellers, ”dat de mensen ons eventuele foutjes, missers wellicht om in voet- balterminologie te spreken, willen vergeven. Wel dat de mensen dat dan ons ook even melden. Dan kunnen we die er de volgende keer in verwer ken. Hoewel, voorlopig hoeft het niet meer, het is een enorme klus ge weest. Het schrijven op zich was zo’n probleem nog niet, maar het uit vlooien, het natrekken van fotobijschriften, het doorlezen van krantenknipsels, daar zijn heel wat vrije uurtjes in gaan zitten.” Tevredenheid is er achteraf ook over de samenwerking. Ton van Bemmel en Sjaak Blaazer vulden elkaar goed aan. ”Ach, we kennen elkaar al sinds onze kinderjaren, we voetbal den in dezelfde elftallen en we vinden het allebei leuk om in de historie te duiken en in oude foto’s te snuffe len.” WADDINXVEEN - Onder erbar melijk slechte weersomstandigheden is Be Fair z’n oefencampagne begon nen tegen de derde klasser Monster. Onder het toeziend oog van toch nog zo’n driehonderd getrouwe aanhan gers werd het nieuwe seizoen ingeluid met een 2-2 gelijk spel. Be Fair, dat verschillende basisspelers miste, speelde in een gewijzigde op stelling. De nieuwkomers Fred Klomp, Peter Both en Wout Ros kam, die met Kees. Verbree, terug na een langdurige blessure, het centrale verdedigingsduo vórmde, maakten een goede indruk. Al na 7 minuten kreeg Monster een uitgelezen kans maar Wout Roskam haalde de door gebroken spits onderuit en de bal ging op de stip. Een flitsende reactie van Kees Verhoef voorkwam de ope- Veel dikker Was het aanvankelijk de bedoeling een bescheiden boekje uit te bren gen, door de gedegen aanpak is het Om de zetkosten te beperken tikte Sjaak Blaazer zijn kopie rechtstreeks in op de Bondwell computer. maal tevreden. ”Er zijn dingen blijven liggen. De anekdote over Bert van der Togt bijvoorbeeld, die kopte in de laatste minuut een bal naast, die de scheidsrechter als doel punt telde. Bert, tegenwoordig dominee, was eerlijk. In de krant van de week erna gaf hij toe: ”Ik kopte naast...” ”Het is jammer dat het zo is gelopen, men heeft gekozen voor alleen maar een zwembad. Een sporthal gaat nu voorbij aan de neus van alle mensen die zo’n voorziening graag zagen ko men. Boskoop heeft een kans gemist maar voor ons betekent het dat we verder moeten. We blijven actief”, aldus de sportschoolhouder die een paar nieuwe potjes op het vuur heeft. In de zaal aan het Torenpad was het aantal sportieve bezigheden al in drukwekkend: beatballetm jazzbal- let, klassiek ballet aerobic dancing, figuurvorming, fitness en body buil ding. Daarnaast boksen, jiu jitsu, judo, taekwondo en badminton. Met ingang van 22 augustus komt daar het één en ander bij. Op die dag start in Boskoop onderricht in Sa vate (Frans boksen) onder leiding van trainer Den Hollander, Neder lands en Europees kampioen en bondstrainer. Den Hollander startte zijn loopbaan met karate maar stapte later over naar Savate. Deze sport wordt onderwezen op donder dagavond van 19.15 tot 20.30 uur. Donderdag 22 augustus wordt eerste een demonstratie gegeven. Men kan de eerste twee weken gratis de lessen volgen. Dat geldt eveneens voor het Aikido, een gevechtssport dat ook met in gang van 22 augustus onderwezen gaat worden op de donderdagavond van 21.30 tot 22.30 uur onder leiding van trainer De Jongh. Dan krijgt sportschool Marchant in september bezoek van de Japanse ju doka Marioka, zevende dan, die in Engeland les geeft. Hij zal in Bops- koop stage geven. De beoefenaars van taekwondo komen ook aan hun trekken want eind september komt de Koreaan Sou naar Boskoop, eveneens voor het geven van stage. Een leuke opsteker voor sport schoolhouder L. Marchant, die inmiddels deel uitmaakt van de Ne derlandse Vereniging van Tae kwondo leraren en lid van het bestuur van de districts gradencom missie voor judo. A 1 :|jr. jgj. ■-

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 17