I Over groene plekjes raakten gemoederen steeds verhit ssnsiif J. min ■ii Plannen voor restaurant en woningbouw maken de emoties los Roltrex BV Meubelindustrie JB BK lilt IN IEDER GEVAL ALLEEN OVER LIJK VAN M. BOERE L- I Verzoeken Restaurant Bibliotheek Bebouwing Schaatsplezier Schade aan uw auto vereist F7 deskundige reparatie. Doorkijkjes Zes plekjes Tot achter de kerk Ruzie Handtekeningen Afwijkend arms GLASBEEK” vr:. - 1 meenteraad het nieuwe gemeentehuis Schaatsen op de Petteplas. Links de bebouwing M. BOERE PvdA worden. Op een stencil voor een handtekeningenactie in de buurt kwam deze tekening voor. De halvering van de Petteplas was dus een feit. Wat resteerde was overigens een mooie plek mét bebouwing. Langs de Kerkweg-West stonden eengezins- den heeft ons dorp het laagst gelegen spoorwegstation van Europa schrijft C. Neven in zijn boekje “Toen Wad- dinxveen nog een dorp was" (1981). Op die plek hield de vroegere ijsclub Wad- dinxveen schaatswedstrijden. woningen, die in het begin van de jaren zeventig werden afgebroken. De huizen waren onbewoonbaar geworden. Daar voor in de plaats kwam een groenstrook met wandelpad en een vissteiger. Ook kwam er een visstek voor gehandicap ten. definitief in het Brugcentrum van het Raadhuisplein neer te zetten. Besloten werd toen het terrein ten wes ten van de Petteplas niet te verkopen en de bestemming ervan in openbaar groen te wijzigen. De lokatie kwam echter in 1981 weer in het volle licht van de schijnwerper te staan toen B. en W. in hun “Bibliotheeknota" aangaven dat het één van de acht plaatsen was waar een nieuwe hoofdbibliotheek gebouwd zou kunnen worden. “De ligging van het terrein aan de Pette plas is goed. Het is - rekening houdend met de nieuwbouwplannen in Zuidplas - bij na het geografisch middelpunt van de gemeente. Ook de bereikbaarheid is goed en het creëren van parkeermoge- lijkheden vormt daar geen probleem, al vergt de terreingesteldheid extra kos ten", zo jubelde het gemeentebestuur vier jaar geleden. den van de hengelsportvereniging Wad- dinxveen, voor grootse braderieën van de middenstandsvereniging Waddinx- veen en voor veel schaatsplezier in strenge winters. De vraag of de oevers van de Petteplas onbebouwd zullen blij ven kan nog niet met een volmondig “ja" of “nee" beantwoord worden. Maar de bouwers staan al klaar... WADDINXVEEN - Bij Meubelindu strie Waddinxveen BV, Waddinxveen, is tot procuratiehouder benoemd met de titel van technisch directeur W. Buis te Bodegraven, zo meldt het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Holland. WADDINXVEEN/GOUDA - De sta tuten zijn gewijzigd bij Roltrex BV, Waddinxveen, zo blijkt uit een wijzi ging in het handelsregister van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Op de oevers van de Petteplas staan geen huizen en andere panden meer. De plas ligt volop in het groen. Het is nu de plek voor waterfestijnen van het Sportweekcomitë en de Waddinxveen- se Reddingsbrigade, voor viswedstrij- SFOCWA Schaatsen op de Petteplas. Links de bebouwing van destijds langs de Ker kweg-West en op de achtergrond de spoorlijn, de Kruiskerk en de Stations straat. De foto werd in 1963 gemaakt. (Foto: Archief). Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk Dat gebeurde in de gemeenteraads vergadering van-9 juni 1976. Van de huidige raadsleden waren daarbij al leen Paul van Schie (CDA), Marie Boere (PvdA), Jan Havenaar (PCW), Dick Uitbeijerse (PCW) en Lous Oos- De gemeenteraad heeft vorige week woensdagavond opnieuw verklaard dat er een nieuw bestemmingplan voor de bomenwijk in voorbereiding is bij het bureau voor stedebouw en ruimtelijke ordening Ir. W. Wissing. De Petteplas is hiervan een onderdeel. Kort en simpel lieten B. en W. de raadsleden weten dat het maken van het nieuwe bestem mingsplan was vertraagd “hoofdzake lijk verband houdende met de beoorde ling van ingekomen verzoeken voor be- In 1975 zagen de Progressieven (PvdA/D’66! PPR/PSP) het ervan komen dat de bewoners van Huize Souburgh dit uitzicht zouden krijgen, indien het stukje groen aan de Juliana van Stolberglaan met flats bebouwd zou gaan Aan de westkant langs de Esdoornlaan had de ijsclub Nooit Gedacht een club gebouw, dat werd afgebroken omdat het de vernielingen niet overleefde. Daar in de buurt stond het toenmalige houten protestant-christelijke kleuter school Prinses Marijke, die als Woelwa ter in 1972 zou verhuizen naar de Peter Zuidlaan. In deze school is op het laatst nog een peuterschool ondergebracht geweest. Ontdaan over elk bouwplan is in ieder geval PvdA-fractievoorzitter Marie Boere (62). Deze zomer stak hij in het gemeentehuis plotseling een heel bewo gen betoog af. dat er op neer kwam dat de Petteplas in het belang van alle Wad- dinxveners, en zeker die welke in de na oorlogse Bomenwijk wonen, helemaal groen dient te blijven. Hij betreurt het wellicht dat dit punt ongenoemd is ge- voor een chalêt-achtig restaurant op zo'n in het oog lopende lokatie. Dat bracht in ieder geval burgemeester Kees van der Linden an het denken. Hem was het al een doorn in het oog dat zijn plantsoenendienst de Petteplas - en dan vooral de noordkant - zo dicht in het groen had gezet, waardoor een mooi uitzicht op de plas niet mogelijk was. Toen hij in 1982 als burgemeester naar Waddinxveen kwam had hij wel van de Petteplas gehoord, maar deze plek één- twee-drie vinden was er niet bij... Daar is nu verandering in gekomenHet groen is uitgedund en er zijn doorkij kjes gekomen. Het is vervolgens niet zo verwonderlijk dat onder meer Ing. Teus Verweij van het aan de Brugweg staan de architektenbureau Stuurman BV zijn mensen aan het tekenen zette voor een wooncomplex aan de oostkant van de Petteplas, tegenover het NS-station Waddinxveen dus. Tenslotte komt er aan de andere kant van de spoorlijn, op de kale plek aan de zuidkant van het Stationsplein, al een vrij fors uitgevallen PTT-besteldepen- dance. Die sky-lijn zou wellicht voort gezet kunnen worden naar de Petteplas, maar over de preciese bouwplannen kwam niets in de openbaarheid. De raadscommissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw voerde er wel vertrouwelijk beraad over. 1 De sloop van de woningen aan de noordkant (Kerkweg-West) van de Petteplas. Op die plek werd een mooie groenstrook met wandelpad en vissteigers aangelegd. (Archieffoto). Tot voor enkele jaren stond deze Prinses Marijke-kleuterschool langs de Petteplas aan de Es doornlaan. Later was er een peuterspeelzaal in ondergebracht. Het houten bouwsel werd ge sloopt. (Archieffoto). met de villabouw aan de Jan Dorre- kenskade-Oost en de Schielandweg een begin gemaakt zou worden met de Oostpolderwijk (Zuidkade 1), maar ook dat de toekomst van zes In diezelfde hoek is ook de bouw van een nieuw gemeentehuis aan de orde geweest. In de jaren zestig werden on der architekten zelfs een prijsvraag uit geschreven wie op deze Petteplas-oever het mooiste en doelmatigste raadhuis wist te ontwerpen. Maar in zijn verga dering van 9 juni 1976 besloot de ge- De Petteplas is dit en vorig jaar goed in de belangstelling gekomen van de Wad- dinxveense gemeenteberstuurders. Vooral toe bekend werd van Ton Ver vers van restaurant Bibelot in de Passa ge zijn oog liet vallen op één van de oe vers om er een nieuw eethuisje te kun nen neerzetten. Zijn vader Teus Ver vers van Party Home - ook in de Passae - steunde hem hierin van harte. Beide zien duidelijk toekomstmogelijkheden wen is een afwijkend standpunt in genomen. Voor het groen houden ervan was destijds de PvdA druk in de weer ge weest. Het CDA wilde de socialisten in hun streven wel steunen, omdat de opbrengst van deze grond voor de versterking van de centrumfunctie niet nodig bleek. Van de christen democraten had daar overigens wel gebouwd mogen worden. Niettemin was de PvdA in 1975 op pad gegaan om niet alleen de groene plek aan de Mozartlaan groen te kun- Zo werd tien jaar geleden gedacht de plek tegenover het Shell-benzinesta- tion van Boonstoppel BV te vullen: met een open, ronde bank of nog beter een muziektent en wat bosschages. Nu bouwen Marius en Mieke Verboom er hun woon-winkelpand. bleven in het huidige gemeenteprogram ‘Éérlijk delen duurt het langst" van de plaatselijke socialisten. raadslid Marie Boere heeft al duide lijk gemaakt dat er alleen “over zijn lijk” gebouwd zal kunnen worden rond de Petteplas Altijd aardig zo’n standpunt aan het begin van een nieuwe verkiezingstijd, want in maart volgend jaar gaan de Waddinxveners een nieuwe gemeenteraad kiezen. Feit is in ieder geval dat de gemoede ren over het wel of niet groen hou den van allerlei plekjes in dit Gouwe- dorp altijd behoorlijk verhit zijn ge weest. Toen de nu in het Friese Smal- lingerland (Drachten) de scepter zwaaiende mr. Bert Smallenbroek van het Utrechtse Harmelen in maart 1976 naar Waddinxveen kwam trof hij dan ook een gemeenteraad aan die met elkaar fors overhoop lag over de toekomst van een zestal groene ge biedjes. groene plekjes voor eens en voor al tijd vastgelegd zou worden. Die plekjes waren: terrein Juliana van Stolberglaan (waar nu Marius en Mie ke Verboom een nieuw woon-winkel pand laten neerzetten), de Nesse (waar twee bungalows gebouwd zijn), de Mozartlaan (waar het groepsbu- reau van de rijkspolitie is gebouwd, evenals drie woningen), het veld aan de Wingerd (waar aanvankelijk scho lenbouw was gedacht), de plek ten westen van de Leon van Gelderschool aan de Essengaarde (ruimte voor een kleine openbare voorziening) en de westoever van de Petteplas (geen be bouwing, maar openbaar groen). De toenmalige Tweede Kamer steno grafen hadden ruim acht jaar geleden 30 pagina’s nodig om onder meer de raadscommissie over deze zaak voor het nageslacht vast te leggen. De ge moederen waren dan ook ongekend hoog opgelopen. Maar men kwam er dank zij dat “package deal” toch uit. Besloten werd het terrein aan de Ju liana van Stolberglaan niet te verko pen en groen te houden, evenals de plekken bij de Leon van Gelder school, langs de Petteplas en aan de Wingerd. Dat betekende dat het ter rein aan de Nesse en langs de Mozart laan voor een belangrijk deel be bouwd kon worden. En dat is ook ge beurd. bare Petteplas. Beloofd is dat het ge meentehuis binnen korte tijd helder heid zal verschaffen over de toekomst- van het waterrijke en groene hart van Waddinxveen. Een Petteplas overigens die vroeger groter was dan nu. Voordat de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn ruim een halve eeuw geleden werd aangelegd liep het water tot achter de in 1925 gebouw de gereformeerde Kruiskerk aan de De Petteplas in Waddinxveen, een i bouwing in de strook groen rond de Pet teplas". Het bouwen van deze uit de periode van ontpoldering (13e eeuw) en inpoldering (19e eeuw) overgebleven plas is dus wel degelijk aan de orde. Het emotionele betoog van de socialist kwam niet zo maar uit de lucht vallen. Hij ziet het al duidelijk voor zich dat er geknaagd gaat worden aan de hem en anderen zo dier- nen houden, maar ook ..die 500 vier kante meter aan de Juliana van Stol berglaan. Ze deden dat binnen het samenwerkingsverband Progressieven (PvdA/D‘66/PPR/PSP). Op het braakliggende terrein wilden ze geen bebouwing, maar wel een muziektent of wat bosschages om die plek een sociaal karakter te kunnen geven. VVD en SGP/Hervormde Kiesvereni ging (het huidige PCW) voelden daar entegen voor het neerzetten van een kantoorpand, terwijl het CDA geen bezwaar had tegen flatbouw (28 De meningen waren telkens zo sterk verdeeld dat de kans op overeenstem ming alsmaar verder weg leek. De voorganger van' burgemeester Kees van der Linden zou aan die ruzie, die dwars door alle partijen liep, op een beproefde manier een einde ma ken. In verband met de bouw van het nieuwe gemeentehuis veegde hij alle geschilpunten op één hoop om ze vervolgens als het befaamd geworden “package-deal” te presenteren. Dat betekende slikken of stikken. En de raad slikte het één en daardoor ook het andere. uniek gebied in het dorps hart. (Foto: Sjaak Noteboom). toenmalige Kerkweg (nu Passage). Midden in de Petteplas werd het NS-sta- i tion Waddinxveen voorde in 1934 in ge- bruik genomen spoorlijn neergezet. I “Waar Waddinxveen op z'n smalst was, verrees het station. Midden in de Pette plas, die voor dat doel dus heel wat wa- I ter zag verdwijnen. Het nieuwe com plex is nimmer verdronken, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Tot op he- twee- en driekamerwoningen, zoals oorspronkelijk was voorzien op de f. 270.000,-- kostende grond). B. en W. probeerden een belegger voor de grond aan de Juliana van Stolberg laan te vinden. WADDINXVEEN PvdA-gemeente- terbroek-Waagmeester (VVD) aanwe zig- Besloten werd toen niet alleen dat er een nieuw raadhuis aan het Raadhuis plein zou worden neergezet en dat er Wordt de Petteplas bedreigd door bebouwing van de oevers? WADDINXVEEN - Wordt de Petteplas bedreigd? Zal er dan toch ge bouwd gaan worden op de groene oevers van dit water in het niet-uitge- veende dorpshart van Waddinxveen. Dat zijn een paar van de vragen die de Waddinxveners zichzelf steeds va ker zijn gaan stellen. Naar de Petteplas wordt immers geregeld met ver lekkerde ogen gekeken, want het is tenslotte een heel mooie plek om wat neer te zetten. De emoties die loskomen als bekend wordt wie nu weer op één van de oevers aan de gang wil zijn er het bewijs van dat het eventueel (voor een deel) bebouwen van deze plas zonder enige twijfel op verzet zal stuiten. Om het tij te keren ging progressief Waddinxveen de straat op. Onder de bewoners van Huize Souburgh werd een handtekeningenaktie ge houden en werden er in de buurt stencils verspreid onder de kop “Be- tonmuur om bejaardencentrum Sou burgh of hoe ‘t laatste groen in het centrum wordt geasfalteerd!”. Een citaat daaruit: “Als u had ge dacht dat we na het gereedkomen van het winkelcentrum de Passage wel uitgebouwd zouden zijn, hebt u het mooi mis... Wie verzekert ons dat vandaag of morgen bijvoorbeeld de Petteplas en het Warnaarplantsoen ook niet worden herschapen in bouwputten? Daarom willen we laten weten dat veel bewoners van Wad dinxveen weinig hejl zien in de bouw- er-maar-op-los-mentaliteit”. Bebouwing zou het isolement van de bewoners van Huize Souburgh ver groten, terwijl er opnieuw bomen (rode beuken) zouden moeten wor den gekapt en er in Waddinxveen stukken grond juist meer een sociale bestemming zouden moeten krijgen dan tot nu toe het geval is geweest. Tegen het neerzetten van een woon- winkelpand aan de Juliana van Stol berglaan stemden een half jaar gele den toch nog drie PvdA-raadsleden (Dirk Lont, Marie Boere en Bep Ver- meij). Niet vanwege het groen, maar omdat de grond zonder erfpacht werd verkocht. Ook een publieksbe- lang overigens. Alleen met het in februari van dit jaar genomen besluit om de plek aan de Juliana van Stolberglaan - tegen over het Shell-benzinestation van Boonstoppel BV - nu tocb te bebou- p

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 13