Muzikaal leven gewaardeerd Drankje en hapje in trouwzaal Een seizoen vol sprekers/sters Drie nieuwe cursussen in Citaten WIELAARD VOORDE FIETS BOVAG TWEEWIELERBEDRIJF MEDEDELING St. Victorwijk wordt gehouden op woensdagavond om 20.00 uur en staat onder leiding van me vrouw E. Bakker. De kosten bedragen f. 5.- per avond. Inlichtingen bij de heer C. Boer. tel.-f4002. Versluis BV I Alle Littooy, Witte de Vos, Louise Perbal en Corrie Smallegange maakten aantekeningen Kijk van 4 Waddinxveners op belevenissen in Lima ’’Goud” voor B.F. Langendam NCVB BELEGT 9 AVONDEN ALIE LITTOOY Inzet WITTE DE VOS GELD LENEN? Nagekomen familieberichten Schaken Waardering Vink Verzekeringen Hoop en vrees LOUISE PERBAL Volksdansen Handel Solidariteit Terugkeer Enthousiasme Acties CORRIE SMALLEGANGE f 01828-14996 P. DE ROOY HONDA BROMMERS MOTOREN Schade, reparaties, revisie. Onderdelen, accessoi res, banden HONDA DEALER Boskoop - Zijde 116 Tel. 01727-2007 SAMENWERKINGSSCHOOL VOOR HAVO ATHENEUM WADDINXVEEN fulltime ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (M/V) Garantie, service en reparatie van alle Gazelle en Raleigh fietsen (ook die niet bij ons gekocht zijn) wordt door ons verzorgd. BEL VOOR REPARATIE: OPHAALDIENST 01828-12009 kV ■T' op de leeftijd van 67 jaar De familie Waddinxveen, 10 september 1985 4 I In dankbaarheid aan alles wat hij'voor ons heeft be tekend. geven wij kennis dat heden, na een strijd baar en werkzaam leven, plotseling in alle rust van ons is heengegaan MARTINUS GERARDUS VANDERMEULEN Eerder kreeg hij de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau (1975) en de bronzen anjer (1982). Zijn muzikale leven begon op 14 juni 1935 als grote tromslager bij het fanfa recorps Concordia. De heer Langendam en zijn echtgenotè, mevrouw C. Langendam-Timmermans, hebben genoten van de vele huldeblij ken op de receptie tussen half acht en elf uur ‘s avonds. De voormalige tuinderen machine-bankwerker waardeerde alle belangstelling bijzonder. Op de avond bleek weer eens dat de door hem in 1962 opgerichte Cormula's (met 34 vrouwelijke leden) door hem op handen wordt gedragen. Maar anders om is daar evenzeer sprake van. eerder - op 16 april - te gast bij de NCVB. Tweemaal van zich laat oud-CDA-ge- meenteraadslid mevrouw H.J. Groe- nendijk-Bernard van zich horen. Op de koffieochtend van de plattelandsvrou wen is ze op 7 november aanwezig, ter wijl de NCVB haar op 9 oktober zal ont moeten. Beide keren is de vrouw in de Een AUTOVERZEKE RING is niet duur. Vraagt toch eens wat u moet beta len bij Ass. kantoor D. Verwey. Kon. Wilhelmi- nasingel 83, tel. 01828- 12539. No claim kortingen nemen wij mee over. Vrijdag 13 september zal de H. Mis van uitvaart zijn om 11.30 uur in de Sint Victorkerk, Zuidkade 175, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats Alberdingk Thijmlaan 2 te Waddinxveen. GEEN BEZOEK AAN HUIS Dorpstraat 22-28 - Waddinxveen Voor de administratie van onze school zouden wij gaarne in contact komen met een Onze gedachten gaan uit naar een medewerk- (st)er met een HAVO- of MEAO-opleiding en een goede typevaardigheid, terwijl enige ervaring met een micro-computer gewenst is. Uw sollicitatiebrief dient u te richten aan de Com missie van Bestuur voor de Samenwerkings school, Postbus 161,2740 AD Waddinxveen. Voor eventuele telefonische informatie kunt u vra gen naar de heer R. Kappé, tel. 01828-16055. De nieuwe cursus schaken voor gevor- Wij begrijpen nu bijvoorbeeld meer van de armoe op het platteland; waarom de mensen naar de stad trekken en ook daar vaak geen boterham vinden. Wij begrijpen nu meer van de problemen van de grote stad, waar dagelijks hon derden mensen bijkomen. Een stad, die bewoonbaar is voor ongeveer 2 miljoen mensen, maar waar er nu al 6 miljoen wonen. Waar geen geld is voor de aller noodzakelijkste voorzieningen zoals water en electriciteit. „Ken je je Spaanse les al?“ en "Heb je dat boek al gelezen over die boer in Pe ru en over de sloppenwijken in Lima?“ Zulke vragen waren drie maanden lang belangrijk, want de reisgroep bereidde zich voor op haar vertrek naar Lima (Peru) op 12 april 1985. Het doel van de reis was de mensen te leren kennen, die schuil gaan achter het project, dat in 1980 door de Kerngroep gekozen is in overlkeg met NOVIB; en om inzicht te krijgen in de situatie daar. Nu. de mensen hebben zich "laten ken nen", op een hartverwarmende wijze. De zon scheen stralend toen we na 15.000 km gevlogen te hebben na 24 uur aankwamen. "Welkom vrienden van Waddinxveen" op een groot spandoek op het vliegveld van Lima was het erste spontane onthaal. Er zouden er nog ve le volgen. Gastvrijheid in gezinnen, spontaniteit op de scholen en een grote bereidheid om ons alles uit te leggen en te verklaren. politiek het gespreksonderwerp. De Waddinxveense kandidaat-dominee drs. R. Zoeteweij begint het nieuwe sei zoen bij de NCVB op woensdagavond 18 september met een praatje over “Christen zijn anno 1985“. Een gaste van buiten is de schrijfster Thea Beek man, die op 19 februari spreekt voor de plattelandsvrouwen de Waddinxveense van de van de Brugweg en Corrie Smal- WADDINXVEEN - In het wijkcen trum Zuid aan de St. Victorwijk staan drie cursussen op het punt te beginnen. Op woensdag 9 oktober wordt begon nen met de cursus creativiteit, op don derdag 10 oktober met de cursus scha ken voor gevorderden en op dinsdag 17 september met de cursus instructie volksdansen. De cursus creativiteit duurt 12 avonden. Op het programma staat: echte planten natekenen, het beschilderen van kaar sen en eieren, miniatuurtjes beschilde ren met olieverf op tegeltjes, werken met Fimo-klei: naambordjes, poppetjes e.d.; stenen beschilderen. De cursus Videotheek Zuidkade 56. veen. tel. 01828-13671 Uitsluitend legale Video films. VHS - Betamax VCC. Geopend: ma.- di. wo.- do.- vr.: van 13.00 21.00 uur; zat.: van 09.00 17.00 uur. I WADDINXVEEN - De vier le den van de Kerngroep Ontwik kelingssamenwerking Waddinx veen hebben hun belevenissen van de met VVD-wethouder mevrouw L.M. Oosterbroek- Waagmeester en de journalist Bert Woudenberg gemaakte Peru-reis opgeschreven. Een deel van hun verhalen zijn ge publiceerd in het kerngroep- blad Toma-Lima Nieuws. En kele citaten daaruit: WADDINXVEEN/GOUDA - Ver sluis' Meubelfabriek BV. Waddinxveen houdt zich thans uitsluitend bezig met eenvoudige herstellingen aan meube len. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland. Deze mensen kiezen uit hun midden se cretarissen op de diverse terreinen. Uit deze groep van secretarissen wordt een soort gemeenteraad gevormd voor de hele wijk van ongeveer 185.000 men sen. Min of meer als blijk van erkenning en waardering heeft Villa El Salvador als eerste krottenwijk de status van dis trict van Lima gekregen. Groot Lima is onderverdeeld in 42 dis tricten, die elk een eigen burgemeester en gemeentebestuur hebben; an het hoofd van Groot Lima staat een burge meester, Barrantes, die met name ver antwoordelijk is voor belangrijke zaken als wegen, watervoorziening, electrici teit en riolering. Het is werkelijk ongelooflijk, wat de be woners van deze sloppenwijk, met na me zoals zijzelf zeggen, voor de toe komst van hun kinderen, tot stand ge bracht hebben! Alle kinderen gaan naar school en worden ingeënt en krijgen tandverzorging. Als het voorbeeld van Villa El Salvador, ook door de andere WADDINXVEEN - Natuurlijk was de muziek, letterlijk én figuurlijk in de ge sproken woorden, niet van de lucht tij dens de vrijdagavond in de wijkschool St. Jozef aan de Kanaalweg gehouden receptie ter gelegenheid van het al ruim een halve eeuw in beslag nemende mu zikale leven van de her B.F. Langen dam (69). De aan de Acaciastraat wonende Wad- dinxvener kreeg als blijk van waarde ring de gouden speld van de Federatie Katholieke Muziekbonden in Neder land uitgereikt. Deze onderscheiding is een nieuwe in de reeks van uitingen van waarderingen voor het leven en werk van Bastiaan Floris Langendam, directeur-instruc- teur van de drumband Cormula's. de Waal, Waddinx- Op het programma staan de onderwer pen “Christen zijn anno 1985“ met drs. R. Zoeteweij (18 september), “Het be lang van vrouwen in de politiek" met mevrouw H.J. Groenendijk-Bernard (9 oktober), “Knipselkunst" met me vrouw Stevens-Phabe (13 november), kerstavond (18 december), “Jeugd en zedenpolitie" met mevrouw N. Blijle- ven-Voordauw (15 januari), ‘Ontwik kelingshulp in Haïti" met mevrouw G. Meyers-Blij leven (12 februari). “Ver eniging Bescherming Ongeboren Kind" mét mevrouw drs. Neele (19 maart), “Het werk van de notatis" met mr. P.L. van der Meulen (16 april) en de jaarver gadering (14 mei). van Strien een toast op elkaar uit in de hal van het gemeentehuis, ter- ijl in het midden De Unies chef-kok Alex en mevrouw Riet Versloot toekijken. (Foto: De Rooy). Overtoom 35, Waddinxveen Witte de Vos, woordvoerder van de groep, bracht in Lima steeds onder woorden, de verbondenheid van de Waddinxveners met de arbeiders in de bedrijven. Zijn verslag over het bezoek aan de bezette fabriek Vidrios Union maakte grote indruk: ‘Ér zijn situaties in Lima, waar men wat morele steun bitter hard nodig heeft. Een voorbeeld hiervan is de bezetting van de fabriek Vidrios Union. De eige naar had al enige jaren te weinig loon betaald. Speciale uitkeringen aan werk nemers werrden niet gedaan, Op her haalde eisen werd niet gereageerd. De eigenaar betaalde ook niet voor gedane leveranties, zoals bijvoorbeeld voor de door de overheid geleverde energie. Op deze wijze werd een moderne winst gevende onderneming tot faillissement gebracht. En dat allemaal, omdat de ei genaar de fabriek zo gemakkelijk moge lijk kwijt wil, omdat hij een andere fa briek heeft gebouwd, waarin hij nog meer winst ziet. Stel je voor daar te werken! Jarenlang zweven tussen hoop en vrees. Geleide lijk aan je leven ontwricht zien worden. Gezamenlijk besluiten de fabriek te be zetten om die in eigen beheer verder voort te zetten; een wanhoopsdaad. Want daarmee is het leed nog niet gele den. Je weet dat de strijd lang kan du ren. Er moet gerechtelijke processen gevoerd, ambtelijke stroeve machine rieën in gang gezet, onderhandelingen gevoerd met de schuldeisers, intussen heb je geen inkomenmoet je leven van de hulp van anderen. De solidariteit wordt zwaar op de proef A De enige in de groep van vier, die vloei end Spaans spreekt, Louis Perbal, kreeg door de kennis van de taal veel extra in formatie: daarover later meer. Zij was onder de indruk van de grote gastvrijheid van het gastgezin, waar zij logeerde, van de inzet van de mensen bij CIDIAG en CE AT. en van de moed waarmee de mensen in de krottenwijken werken aan een betere toekomst. Over deze krotten wijken vertelt zij. Geweldige indruk op mij persoonlijk het bezoek aan de langste krottenwijk van Lima, Villa El Salvador, gemaakt. En dat, terwijl onze eerste indruk van de wijk, diep in ons hart, er eigenlijk een van lichte teleurstelling was. Was deze, voor Limeense begrippen niet op vallend veel slechter uitziende wijk, nu een sloppenwijk? Het enige, dat direkt in het oog sprong, dat de straten niet verhard waren, ter wijl dat in Lima, hoeveel kuilen en ga ten er ook in mogen zittenwel het geval was. Tijdens ons bezoek is ons evenwel duidelijk geworden, dat wat wij zagen, in de loop van 13 jaar door de mensen van de wijk met ernorme wilskracht en doorzettingsvermogen bereikt was. Zoals wij later zagen in een pas bestaan de krottenwijk, waren ook zij allemaal begonnen met een hutje van vijf riet matten. zonder water, licht of aanslui ting op de riolering. Zodra de krotten wijkbewoner echter een beetje geld heeft, bouwt hij een bakstenen muur tje. Elke keer als hij weer een beetje geld heeft, bouwt hij een stukje verder, tot er op een gegeven moment een heel huis staat, soms zelfs van twee verdie pingen. Deze werkwijze is mogelijk omdat het in Lima nooit regent. De wijkbewoners hebben een strakke organisatie van de wijk in woonblokken opgezet, deze zijn weer ondergebracht in woongroepen van zes blokken. De bewoners van elk woonblok kiezen uit hun midden men sen, die verantwoordelijk zijn voor on der meer gezondheidszorg en onderwijs binnen het woonblok. Het enthousiastme van de CIDIAG- mensen heeft ons versteld doen staan. Hun inzert om samen met de arbeiders van de zelfbestuursbedrijfjes er weer een rendabel bedrijf van te maken, is geweldig. In Peru geldt “geen werk, geen eten", iets dat in Nederland moei lijk te begrijpen is. Geen werk, geen geld, geen school, geen dokter en zo kun je nog even doorgaan. Wat opvalt is de wilskracht, alles op al les te zetten om toch vooral hun werk te behouden. Een reden voor ons om door te gaan met dit project. Het spreekt nu trouwens nog meer aan als je een brief uit Lima krijgt en je weet welke mensen er achter de naam schuil gaan. Dit zal niet alleen ons zo vergaan, zeker weten dat de Peruanen datzelfde gevoel heb ben. Uit de hartelijke ontvangst op de scho len bleek hoe belangrijk dit gevonden wordt, de vrienschapsbanden aan te ha len. Via brieven proberen de kinderen van alles over hun land en school duide lijk te maken aan de Waddinxveense schoolkinderen. De taal vormt wel een barrière. Ook onderwijend personeel krijgt brie ven met het verzoek lesmateriaal en dergelijke uit te wisselen. Uit dit alles blijkt dat de reis heel belangrijk is ge weest. Ons doel de contacten, de vriendschapsbanden, te verstevigen, is naar mijn oordeel gelukt. derden wordt gehouden op donderdag avond van 20.00-21.30 uur en kost f.3.- per avond. De kursus staat onder lei ding van de heer Bakker uit Reeuwijk. Inlichtingen en inschrijving bij de heer Boer, tel 14002. Voor de instructiecursus volksdansen die op dinsdag 17 september zal begin nen kunnen nog enige deelnemers wor den geplaatst. De cursus wordt gehou den op dinsdagmorgen van 9.45-11.15 uur en staat onder leiding van de heer Wortman. Inlichtingen mw. Bunniktel. 16883 en mw. Kientz tel. 17662. Het krioelt er van de straatverkopers en verkoopsters van klein tot groot, schoenpoetsertjes, clowns en dergelij ke, want werken willen ze wel en hande len evenzo. De mensen, die gedoemd zijn in hutjes van rietmatten te wonen, vanwege de grote werkloosheid, heb ben een mensonterend bestaan. Wij ontdekten de spreuk: ‘Óns hart is moe van het hopen"! Veel mensen waren verbaasd, dat wij belangstelling voor hen hadden. Maar wij waren ook ver baasd over de moed en energie die zij opbrachten in zulke belabberde situ aties. Onze belangstelling is alleen maar aangewakkerd, doordat wij het nu zelf gezien hebben. De noodzaak van finan ciële maar ook morele steun. Dat geldt voor de harde werkers in de fabrieken, de leerkrachten op de scho len, mensen in de landbouw, maar ook voor de mensen achter de organisatie in Lima, de CIDIAG, die zelf zo hard wer ken voor een beter bestaan van hun me demensen. Na 17 dagen trekken door stad en plat teland, kijken, vragen en vooral luiste ren naar de mensen stonden wij weer op Schiphol. Vol indrukken en ervaringen, maar besmet met de moed en de energie van de Peruanen. gesteld. Als je dan onverwacht bezoek krijgt van een delegatie uit een ander werelddeel ben je blij met de internati onale belangstelling. Je plaatst banken op de binnenplaats van de fabriek en legt er pakpapier op om de kleren van de buitenlanders te beschermen. De be drijfsleider houdt een toespraak, warin hij uitleg van de situatie geeft. Een stille fabriek wordt getoont. Zij moeten wel, maar doen het ook. De gedrevenheid om verbetering te brengen in de eigen situatie was een al gemeen kenmerk bij de bezochte pro jecten. In de door Waddinxveen ge steunde bedrijven wordt hard gewerkt. Als je die inspanningen ziet, ben je blij op de achtergrond een beetje te kunnen helpen". “De mensen in Lima voelden onze belangstelling als een steuntje in de rug, een aanmoe diging om vol te houden. Steun uit dat verre, voor hen onuit spreekbare Waddinxveen!” “De thuisblijvers ondergingen op Schiphol, enigszins ver baasd, de door ons aangeleerde Zuidamerikaanse manier van begroeten. Namelijk elkaar om helzen en daarbij tamelijk hard handig op de rug meppen! dan dertig avonden in het eigen Gou- wedorp. Bij het uitnodigen van inleiders zijn de eigen inwoners niet vergeten. Zo zullen zowel notaris J. In ‘t Hol als notaris mr. P.L. van der Meulen voor een gehoor van vrouwen optredenNotaris In ‘t Hol spreekt spreekt bijvoorbeeld op 23 april voor de CBP en zijn collega is een week WADDINXVEEN Lima, de hoofdstad van het Zuidamerikaanse Peru, waar Waddinxveen morele en financiële steun verleent aan een project dat arbeiders helpt hun bedrijfjes het hoofd boven wa ter te laten houden, gezien door de ogen van d_ inwoners Alie Littooy van de Tuinbouwweg, Witte de Vos Prinses Beatrixlaan, Louise Perbal legange van de C. Huygenslaan. Die verhalen over het eind april ge maakte tweeweekse bezoek aan dit ont wikkelingsproject van de Nederlandse Organisatie voor Ontwikkelingssamen werking (NOVIB) in Nederland en de ontwikkelingsorganisatie CIDIAG in Peru staan afgedrukt in de pas versche nen zomereditie van Toma-Lima Nieuws, het donateursblad van de tien jarige Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen. WADDINXVEEN - Vorige week vrij dagmiddag zeiden in het Waddinxveen se gemeentehuis Jim Koster, chef van de groenteafdeling van de Spar in het winkelcentrum de Passage, en Isabel van Strien, ontbijtserveerster bij Hotel de Unie aan de Kerkweg-Oost “ja“ op de vraag of ze met elkaar in het huwelijk wilden treden. Het nu op vakantie zijnde aan de Juli ana van Stolberglaan wonende paar werd daarop direkt een drankje en een hapje aangeboden in de trouwzaal door chef-kok Alex en mevrouw Riet Ver sloot. Van de drie bodes en acht serveersters kregen de familieleden en alle belang stellenden hetzelfde aangeboden. Ver volgens werd het jonge paar toegezon gen, waarna het bruiloftfeest in De Unie werd voortgezet. Pas getrouwd brengen Jim Koster en Isabel wi Drs. M. Zoeteweij. WADDINXVEEN - Een seizoen vol interessante sprekers en spreeksters. Daar hebben de Christelijke Platte landsvrouwen Bond (CBP), de Katho lieke Vrouwen Organisatie ‘80 (KVO), de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen (PLV) en de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) dit najaar en de komende winter voor ge zorgd. Met zijn vieren houden ze meer De gouden speld van de Federatie Katholieke Muziekbonden in Neder land voor de heer B.F. Langendam, omdat de Waddinxvener een halve eeuw in de muziek zit. (Foto: Sjaak Noteboom). “Bij aankomst in Lima zagen we al van ver een spandoek “Welkom vrienden van Wad- dinxveen”. Heel enthousiast werden we begroet door een tiental mensen van CIDIAG, de organisatie die door Wad dinxveen wordt gesteund”. “Over de schoenpoets-actie in Waddinxveen werd in Lima ge praat. Op een of andere manier heeft dat aangesproken. De mensen van CIDIAG volgen ook wat we in Waddinxveen doen en praten daarover met elkaar”. krottenwijken, waarin zo'n 13 miljoen Limenen wonen, kan worden gevolgd, ziet de toekomst van deze mensen er misschien toch hoopvoller uit, dan je zo op het eerste gezicht 'zou menen. Dat was voor mij de belangrijkste erva ring van de reis: te zien wat de mens op eigen kracht, zonder hulp van overhe den en dergelijke, als hij zich ervoor wil inzetten met heel zijn hart, kan berei ken. Het doel van de reis was onder meer het verstevigen van de banden met de men sen van CIDIAG en CE AT. Corrie Smallengange schrijft dat dit gelukt is: Zeker weten! De eerste avond hebben wij met alle CtDlAG-medewerkers kennis gemaakt, op informele wijze, heel gezellig met muziek en zang. Veel volksliedjes werden en gehore gebracht met de nodige uitleg, over de costa (kust), sierra (bergen) en selva (oer woud). Aangezien het aan de vooravond van de verkiezingen was. hebben we ook daar over veel gehoord. Er heerste toch een zekere spanning. Hoe zou de stemming verlopen? Zondag moerst iedereen zijn stem uitbrengen. Wat ging er gebeuren met de zittende regering? Maandag zag je dan ook iedereen de krant lezen, van groot tot klein. De uit slag heeft een hele verschuiving teweeg gebracht. Hopelijk voor de Peruanen komt er no ook wat verandering in de slechte toestand, waarin het land mo menteel verkeert. De heersende onvre de in Peru komt onder meer tot uiting door aanslagen op bijvoorbeeld electri- citeitscentrales. Een vreemde gewaarwording om in april bij kaarslicht je dagboek bij te houden. De Peruanen kijken er zelf niet meer vreemd van op. maar geen electri citeit betekent bij ons gastgezin (op een flat) ook geen water en vaak geen tele foon: dit duurt soms enkele uren, maar ook wel dagen' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG II SEPTEMBER 1985 De NCVB stelt zich op de grondslag dat Christus' koningsschap alom moet wor den erkend en de oplossing van de maatschappelijke vraagstukken bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord moet worden gezocht. WADDINXVEEN - De afdeling Wad dinxveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) heeft in het hervormd wijkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan voor dit seizoen ne gen avonden gepland.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 9