Avonturen bij Petteplas Drie kruispunten bekeken i- in drie gebieden 30 km J. overgedragen Ir. W. Markus wordt dominee in Almetra BV failliet Koningin Wilhelminaplein Kerkweg-Oost-Juliana van Stolberglaan Gemeente reageert op PSP-brief en rapport Stationsstraat-Kanaalstraat Grond hervormde Rehobothschool Buurtcommissies Bomenwijk en Zuid verdwijnen Goedgekeurd Remonstrantse Gemeente ziet restauratie nu dichterbij komen Achteruitgang kerkgebouw baart al jaren grote zorgen Broek op Langedijk U B\ Eenboekenbon? Tekst Historie H WADDINXVEEN - Het Waddinxveense gemeentebestuur heeft een aantal verkeersmaatregelen getroffen en in voorbereiding om de ver keersveiligheid uit dit Gouwedorp te bevorderen. Dat blijkt uit de brief die Ben W. aan de afdeling Waddinxveen van de PSP hebben geschreven en waarover het college de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad heeft geïnformeerd. De ingang van het Godshuis aan de Zuidkade. De preekstoel. WADDINXVEEN De achteruitgang van de in 1834 gebouwde en op de lijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg staande kerk van de Remonstrantse Gemeente is al jaren een bron van gro te zorg. Het Godshuis aan de Zuidkade is dan ook al een hele poos het middelpunt van allerlei financiële acties. In allerlei rapporten is dan ook de toestand van het kerkgebouw uit de doeken gedaan. Het interieur van het remonstrantse kerkgebouw, één van de twee officiële monumenten in dit Gouwedorp. I H I w s ^4 HBn WADDINXVEEN - De gemeentelijke commissies voor het wijkwerk in de Bo menwijk en de St. Victorwijk (Zuid) zullen nieuwj aarsdag 1986 niet meer be staan. De gemeenteraad gaat volgende week woensdagavond de wijkcommis sies opheffen, omdat de activiteiten daarvan onderdeel zullen gaan uitma ken van de plaatselijke commissie Soci aal Cultureel Werk. en werd dank zij annendak van de kerk ‘Gijs van het gemeentebestuur schreef wordt aandacht gevraagd voor de verkeersvei ligheid in Waddinxveen in het algemeen en voor de in 1983 uitgebrachte PSP-no- ta Verkeersveiligheid in het bijzonder en het daarop betrekking hebbende ant- woordschrijven van het college van 13 september 1985. In dit antwoorschrijven wordt enerzijds aangegeven, waarom de vertraging in de beantwording is opgetreden maar anderzijds vermeld welke maatregelen reeds door ons college zijn getroffen danwel in voorbereiding zijn. Kijkend naar de plaatselijke historie van de remonstranten dan blijkt reeds in 1624 een eerste Waddinx- veense dienst in een schuilhut te heb- Toch werd deze persoon ook door anders denkenden door zijn grote vertoon van liefdadigheid en liefde die hij betoonde aan allen wier nood hem bekend was. bekeken zijn het kruispunt Stations- straat/Kanaalstraat, het kruispunt Juli ana van Stolberglaan/Kerkweg-Oost/ Kanaalstraat en het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Juliana van Stolber- glaan/Koningin Wilhelminaplein. In de brief die de PSP deze zomer aan WADDINXVEEN - In de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad komt het voorstel aan de orde om de Vereniging tot stich ting en instandhouding van Neder lands Hervormde Christelijke Scho len te laten beschikken over de grond waarop in de woonwijk Zuidplas een nieuwe basisschool wordt gebouwd. Deze komt in de plaats van de Reho bothschool aan de Onderweg. Op 19 december 1984 besloot de raad al medewerking te verlenen aan en kredieten ter beschikking te stel len voor de bouw van de Rehoboth school in de Zuidplas. Ten behoeve van de bouw van deze school is een perceel grond benodigd van circa 2780 m2. De geschatte waarde van deze grond is vastgesteld op f. 446.100,-. WADDINXVEEN - Almetra BV aan de Staringlaan is failliet. Vorige week donderdag vond er in het bedrijf een verkoop bij executie plaats van kan- toorinventaris. Almetra BV is een transportbedrijf, opgericht in 1968 en met als direc teuren J.L. Los en J. Möhle. Het vooral in meubelvervoer gespeciali seerde bedrijf telde 20 medewerkers. In 1662 werd de eerste echte kerk in ons dorp gebèuwd. Het ontwerp om vatte een mooi leien dak en boog vormige vensters. De kerk werd hoger en fraaier dan de Gereformeerde Staatskerk. Dat kon niet, dus recht hoekige vensters en een pannendak. De inwijding we/?j verricht door ds. Samuel Tijkmaker. Een goede 100 ben plaats gevonden. Voorgangers waren Boom en Wallenburg. De eer ste werd in 1628 gearresteerd te Schoonhoven en gevankelijk naar Loevesteyn gebracht waar hij in 1631 ontvluchtte. De predikant Christo- phorus van Langerak woonachtig in Gouda en aldaar predikant, was ook voorganger voor de Remonstranten in een woonhuis nabij de Gouwe- brug. WADDINXVEEN - Komende zater- dagmidag om twee uur zal het avontu- ren-ontdekkingsland ’’Fantasie op avontuur” rond de Petteplas worden ge opend. Deze activiteit wordt gehouden door de Waddinxveense scoutinggroe pen en staat in het teken van 75 jaar Scouting Nederland. Bij de opening is burgemeester C.M. van der Linden be trokken en de Goudse Padvindersband. jaar later diende ds. Gijsbert van Leeuwen de Remonstranten hier van 1778 tot 1787. Hij was een bekend figuur in ons dorp het p het Pannedak’ genoemd. In 1814 was de kerk een bouwval ge worden en werd gesloopt door zijn opvolger Pieter Lorié. De nieuwe kerk werd dermate slecht geconstru eerd dat deze in 1828 reeds afgebro ken moest worden. De vierde date rend uit 1834 (de eerste steen werd gelegd door een Van Vollenhoven uit Rotterdam) staat nu nog aan de Zuidkade en is nog steeds in gebruik. Uit de beginperiode is te noemen de bekende predikant Gerrit van Pot (van 1865 tot 1906). Hij was streng rechtzinnig hetgeen hem en zijn gemeente wel wat iso leerde in de Broederschap. Hij ging zelfs zo ver dat hij in 1880 bedankte als lid van de jaarlijkse ‘Groote Ver gadering’. Hij kon zich niet verenigen met de verruiming van het denken dat in de Broederschap plaats vond. Zo zijn inmiddels onder meer gereed een analyse voor drie kruispunten, een voorstel tot invoering va een 30 km/uur voor drie gebieden en een inventarisatie verkeersonveiligheid over de afgelopen drie jaar (rapport). De drie kruispunten die grondig werden Scouting Waddinxveen heeft deze week 7000 kleurplaten van het land ’’Fantasie op avontuur, huis aan huis verspreid. Aan deze kleurwedstrijd zijn ook een paar aardige prijzen verbonden. De pla ten kunnen aan de Petteplas ingeleverd worden. Aan het eind van de middag al een deskundige jury de mooiste resulta ten uitzoeken en de winnaars bekend maken. Zoals vorige week bericht besluiten de 3 Waddinxveense scoutinggroepen de viering van het 75 jarig jubileum van Scouting Nederland met een gezamen lijke open dag op en rond de Petteplas. Op deze plaats zal een avonturen-ont- dekkingsland verrijzen, waar voor alle bezoekers, jong en oud, tal van avon tuurlijke activiteiten te beleven zijn. Er zullen tentenkampen, kampvuren, bouwwerken en een kabelbaan verrij zen en ook op het water zullen de zee verkenners met een vuurtoren, een veerpont en enkele boten aanwezig zijn. Behalve veel te zien, zal er vooral ook veel door de bezoekers te doen zijn, waarbij vooral de Waddinxveense jeugd wordt uitgenodigd een keuze te maken uit de vele activiteiten en zo mee te doen aan de verkiezing van Waddinx- veens Grote Avonturier. Voor de win naar van deze verkiezing is er een mooie prijs beschikbaar en hij of zij zal de offi ciële sluitingshandeling van de open dag mogen verrichten. Veel is de bezoekers van het kerkje gelegen aan de tekst boven de toe gang, wellicht wat verscholen achter de karakteristieke olmen. Daar staat te lezen: ‘Eén is Uw Meester, name lijk Christus, en gij zijt allen broe ders’. In dit toch bijna 150-jarige kerkge bouw aan de voortglijdende Gouwe heerst een stille vrede. Vele oude din gen zijn nog bewaard gebleven en het bezichtigen waard, zoals de preek stoel (uit de tweede kerk: ca. 1780) en het orgel (ongeveer 1800, komt elders vandaan). Dit laatste is enkele jaren geleden grondig gerestaureerd. Het avondmaalszilver is eveneens van ongeveer 1800. Het doopvont is ge schonken door J.D. Bloemendaal in 1849. WADDINXVEEN - Het Zuidhollands provinciaal bestuur heeft de volgende Waddinxveense besluiten goedge keurd: - Aankoop van een gedeelte van het on roerend goed Zuidkade 3 van de heer A. van Eeuwen te Waddinxveen. - Aankoop van de percelen grond aan de Acaciastraat en de Prunusstraat van de Woningbouwvereniging Waddinx veen. - Verkoop van een perceel grond op de hoek van de Juliana van Stolberglaan en de Van Mecklenburg Schwerinlaan aan de Stichting Openbare Bibliotheek Waddinxveen. - Verkoop van een perceel bouwgrond aan de Oostpolderweg aan Muller Friesland Beheer BV. - Verkoop van een perceel grond aan de Heemraadweg aan bouwbedrijf Frans Vink en Zonen en verkoop van zeven percelen bouwgrond in Zuidplas aan Noorlander BV. - Ruiling van percelen grond aan de Kerkweg-West/Heuvelhof met het bouwbedrijf P. Rehorst BV. - Aanschaf kleine klussenwagen vrijwil lige brandweer. - Effectuering gemeentegarantie hypo thecaire geldleningen. Het Godshuis aan de Zuidkade is 150 jaar oud. In de zomer van 1976 werd hier voor de eerste maal de jaarlijkse algemene vergadering (‘synode’) van de Remonstrantse Broederschap in Nederland gehouden. Voor deze ‘Groote Vergadering' kwamen re monstranten uit alle delen van Ne derland naar Waddinxveen. Zoals be kend is het remonstrantism» een stro ming in ons volk die uit oude tn die pe bronnen gevoed werd, lang voor de grote strijd en de scheuring In de kerken plaats vond. WADDINXVEEN - De aan de Ge- nestetlaan wonende kandidaat-do- minee ir. W. Markus (39) wordt zon dagmiddag 29 september bevestigd als predikant van de Hervormde Kerk in Broek op Langedijk. De Waddinx- vener, die zijn woning nog te koop heeft staan, is al bezig met de voorbe reiding van de verhuizing met zijn ge zin. Ir. Markus, in Utrecht op 14 april ge boren, wordt bevestigd door ds. L. Roetman, de predikant van wijk West van de .Centrale Hervormde Gemeen te van Waddinxveen. Aan de handop legging zal ook deelnemen zijn wijk- predikant ds. J.W. Goossen. De nieuwe predikant, die ‘s middags zijn intrede zal doen, is nu nog - en dat al 15 jaar lang - leraar wiskunde op een school voor voortgezet onder wijs in Alphen aan den Rijn. Hij be zocht de Technische Hogeschool in Delft. In zijn vrije tijd studeerde de Wad- dinxvener theologie aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. Het gezin Markus heeft vier kinderen: Kees-Willem (3), Annigje (7), Metine (11) en Arjan (14). EÊ N 10» V NV MlXST F, B NAMEI.YK ClIHtSTUM. I EN <rfZYTALU:N BIMOEDE^ HE :i£!W .fe - 'r- -

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 7