*1983jL TUMA LIMA VIN01 TDMA ïOIMl 1977 1976 1984 1977 .1985 WADDINXVEEN In tien jaar tijd half miljoen gulden Reeks van hoogtepunten sinds 1975. Ook prins Claus kwam op bezoek s j 1982 HUXNIOQVM WADDINXVEEI r c if t V Hieruit ontstond een levendige briefwisseling met Waddinxveense schoolkinderen. In 1978 werd een door een kerngroeplid getekend kwartet uitgebracht. Oplage 3.000 stuks. Hiervoor was zowel in als buiten Waddinxveen veel belangstel ling. In 1976 werd gekozen voor een project in Boven-Volta als voorbeeld van problematiek in ontwikkelingslanden. In dit eerste jaar kon de kerngroep ten behoeve van dit project f. 75.1)00.- aan Novib overhandigen. z Begin 1982 organiseerde de provincie een discussiedag over de mogelijkheid van gemeenten om een post voor ontwikkelingssa menwerking in hun begroting op te nemen. De conclusie was dat gemeenten het recht hebben op hun begroting voor ontwikke lingssamenwerking geld uit te trekken. Veel werd gedaan aan verzamelen en doorgeven van informatie over het projekt in Li ma. In november kwam John Schlange van de Novib naar Waddinxveen. Hij vertelde veel en enthousiast en liet dia’s en een vi deo-band zien over de in Lima gesteunde bedrijfjes. Ook bracht hij tekeningen en brieven mee van schoolkinderen uit Lima. Een hoogtepunt in 1983 was het bezoek van Oscar Balbuena en Roberto Wangeman van CIDIAG, de Pe ruaanse organisatie die in Lima de bedrijfjes op allerlei wijze steun geeft. Zij waren in Nederland op uitno diging van de NOVIB. Zij voelden zich gesterkt en waren zeer ontroerd door de blijken van solidariteit van Waddinxveen met de arbeiders in Lima. Zij werden door het voltallige gemeentebestuur ontvangen. Ook bezochten zij Waddinxveense bedrijven. Voor de kerngroep brachten zij, als blijk van vriendschap, een wandkleed met symbolen uir de Inca-tijd. mee. Dit wandkleed hangt in het gemeentehuis. In 1980 bleek dat voor het TOMA-pro- ject gëen geld meer behoefde te worden ingezameld daar het zelfstandige en door Boven Voltanen geleid, kon wor den voortgezet. Op 22 september koos men met algemene stemmen voorm een nieuw projekt dat door de Novib wordt begeleid. Dit keer in Lima (Peru). Er werd voor dit projekt gekozen omdat daarmee de Waddinxveense bevolking met geheel andere aspekten van ont wikkelingsproblematiek kon kennis maken (stadsprojekt, nadruk op in standhouding van werkgelegenheid). Ook werden dit jaar stickers ontworpen en gedrukt. In januari 1977 werkte een groot deel van de kerngroepleden mee aan uitzendingen van de TELEAC-cursus "Inleiding tot de ontwikkelingsproblematiek”. 1979 was het jaar van het kind, dus wer den door de kerngroep een aantal akti- viteiten speciaal voor, over en door kin deren georganiseerd. Voor alle leerlin gen van de lagere scholen en de eerste klas voortgezet onderwijs werd een "Kleur- en Kijkplaat" gemaakt (oplage 2.500 ex.) Deze werden gekleurd en de verschillen tussen Torna en Nederland werden aangegeveir De beste 12 inzen dingen kregen een prijs. De Leon van Gelderschool hield een aktie voor kin deren in Torna. Resultaat f. 700.-. Leer lingen van de Kohnstam-Mavo ontwier pen naar aanleiding van lessen over aan gepaste technologie waterpompen, ge maakt van in Boven Volta aanwezige materialen. 1981 stond in het teken van het vertrouwd maken van de Waddinxveense bevolking met het nieuwe pro jekt. Op 5 mei werd een tentoonstelling over Peru geopend. Er was aandacht voor het projekt in de ker ken. Van groot belang was dit jaar de uitkomst van het meningsverschil tussen Waddinxveen en de provin cie Zuid-Holland. De vraag was of de gemeente op de begroting een hoger bedrag mocht plaatsen voor ontwikkelingsaktiviteiten dan het bedrag wat door de bevolking bijeen werd gebracht. De provincie dreig de de gemeentebegroting niet goed te keuren. Zowel in de landelijke, als in de regionale pers en in aktuali- teitenrubrieken van radio omroepen is aan deze zaak veel aandacht gegeven. De provincie haalde bakzeil en keurde alsnog de gehele gemeentebegroting goed. r Alle lagere en middelbare scholen kregen in 1977 een informatiepakket over het project in Boven-Volta en een pakket met tro pische zaden. Twaalf scholen leverden werkstukken in voor een tentoonstelling die in de aktieweek in april was te zien in De Bonkelaar. Deze tentoonstelling werd door prins Claus geopend. Hij had kort tevoren Boven-Volta bezocht en vertelde de kin deren hierover een boeiend verhaal. In december 1977 kwamen Basil Paré en Karim Sanogo uit Torna bij de kerngroep in Wad dinxveen op bezoek. Nu staat alweer het tweede lustrum voor de deur van de Kerngroep Ontwik kelingssamenwerking Waddinxveen. De tegen de twintig leden hiervan, af komstig uit diverse politieke groeperin gen en belangstelling hebbend voor de ontwikkelingssamenwerking, zijn er in geslaagd politieke meningsverschillen te overbruggen. Stonden VVD en PCW aanvankelijk aarzelend tegenover het bestemmen van gemeentegeld voor de Derde Wereld, nu is iedereen het er over eens dat ook van deze mogelijk heid gebruik gemaakt kan worden. Tien jaar Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen betekent ook tien jaar hoogtepunten. Natuurlijk werd jaarlijks geld, afkomstig uit het ge meentehuis en door financiële acties, overgedragen aan de Nederlandse Or ganisatie Voor Internationale Samen werking (NOVIB), die verantwoorde lijk is en blijft voor de vanuit Waddinx veen gesteunde projecten. Intussen is er voor dit doel al een kwart miljoen gul den bijeen gebracht. Maar er was meer. Er werd meegedaan aan een TELEAC-cursus, er kwam vol op lesmateriaal, prins Claus kwam op bezoek, er werden voorlichtingsavon den en tentoonstellingen gehouden, er kwamen kwartetspellen en in Waddinx veen kwamen zowel Bovenvoltanen als Peruanen op bezoek. Dit voorjaar brachten vier leden van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen een bezoek aan het Lima-project. WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen, voorgezeten door PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein, be staat 10 jaar. In 1975 werden de Waddinxveense politici het op voorstel van de socialisten eens gemeentegeld ook te gaan bestemmen voor projecten in de Derde Wereld. Werd eerst een plattelandsproject in het Bovenvol- taanse Torna moreel en financieel gesteund, daarna werd de schouders ge zet onder een project in de Peruaanse hoofdstad Lima, waar bedrijfjes met arbeiderszelfbestuur geholpen worden het hoofd boven water te hou den. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 Tien jaar Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Op verzoek van de NOVIB worden in 1984 door twee onafhankelijke deskundigen het projekt doorgelicht. Vooral de levensvatbaarheid wordt bekeken. Eind novem ber kwam het verheugende bericht dat het projekt, behoudens enkele zeer noodza kelijke wijzigingen voortgezet kon worden. In de week van de financiële aktie wer den, naast de straatcollekte, schoenen gepoetst met behulp van de schoenpoetskist van een 9-jarig jongetje uit Lima, Pedro Gomez. Tijdens het poetsen werd informa tie gegeven over het projekt. Voor schoolkinderen werd een wedstrijd georgani seerd voor het ontwerpen van een affiche over de ontwikkelingssamenwerking tus sen Waddinxveen en Lima. De prijzen voor de beste affiches werden uitgereikt door Anke Mensink. Zij deed dit tijdens een feestelijke middag in de Kon. Wilhel mina MavoOp deze manier werden de lesbrief-aktiviteiten van dit j aar afgesloten Op herhaalde uitnodiging van CIDIAG werd in 1985 besloten dat een viertal leden van de kerngroep een bezoek zouden brengen aan Lima. De Novib gaf toestem ming en verleende alle medewerking. Doel van de reis was zoveel mogelijk infor matie over het projekt te verzamelen en vooral kennis te maken met de mensen voor wie het projekt bestemd is. De journalist Bert Woudenberg reisde met hen mee Jm O A4A «Wi.il -r? JTl 1 VJ||

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 21