Drie kerken In één maand Waddinxveens kwamen er 104 24.000e komt Raadsleden in moskee praten samen W’veners bij Nt'foi la Schade aan uw auto vereist deskundige reparatie. Geen apart beleid voor minderheden pas in 1990 Bi 4 e GROEI VAN DE BEVOLKING 1986-1990 Wel betere mogelijkheden voor integratie l 4 i Overlegorgaan zes kerken uit Waddinxveen M. G. Scheurkogel voorzitter van ouderraad Transexpert BV Hereniging nog ver weg Theus Verweij geeft Jeugd Postzegel Album uit ONS BEGIN START MET 33 HUIZEN Dierenleed op ouderavond ffle Quattro Obligato in De Boog $0% Merkbaar Toename Benoeming Ereprijs Woningen Meubeltoonzaal Lichtreclame Standplaatsen Ontslag SporJ, Onderwijs Bingo Bazar Ventvergunning f PWR 24.000 23.800 23.600 23.300 23.000 22.342 - 22.000 21.769 8.775 l M A 1986 l 1989 1990 i^ 1991 1987 1988 7.181 T 7.495 7.900 8.150 8.350 8.500 8.650 Aantal woningen 1984 24.130 23.960 23.000 GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 FOCWA, kenmerk voor vakwerk v WO bruikt als buurtcentrum, in gebruik. Aan banketbakkerij Van den Berg te l Waddinxveense gemeenteraadsleden op bezoek in de moskee aan de Busken Huëtlaan. Rechts zijn te zien PvdA I 1985 l wethouder drs. Martin Kraaijestein, WD''er Jaap van den Berg en PvdA’er Marie Boere. Links zitten CDA-ge- meenteraadslid Jan Hielema en PvdA-fractievoorzitter Bep Vermeij. (Foto: Sjaak Noteboom). Met ingang van 1 oktober 1985 is me juffrouw L. M. Kerver, werkzaam op bureau Burgerzaken der gemeentese cretarie, in vaste dienst aangesteld. Aan de Pluimvee- en Konijnenfok kersvereniging ’’Nieuw Leven” is ver gunning verleend voor het houden van een tentoonstelling in "het Tref punt” op 7 tot en met 9 november 1985, terwijl eveneens een bedrag van f. 175,- beschikbaar is gesteld voor de aanschaf van een ereprijs. gen aan de Willem de Zwijgerlaan en de Henegouwerweg (Randenburg), de bo demsanering en eventuele wachtgelden vanwege reorganisaties. "T“ &0CWP WADDINXVEEN/GOUDA - Beheer- smaatschappij Transexpert BV, Reeu- wijk, heeft het zaakadres gewijzigd in Stationsstraat 36, Waddinxveen, zo blijkt uit een wijziging in het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Voor veel leden van etnische minderhe den is de godsdienst en de beleving daarvan van grote betekenis voor hun persoonlijk en maatschappelijk leven. Tal van sociale activiteiten hebben rela tie met of gaan uit van godsdienstige or ganisaties. In 1984 zijn onderhandelingen van start gegaan tussen vertegenwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap en de gemeente, om onder meer een moskee- ruimte te realiseren in Waddinxveen. De gemeente was in beginsel bereid het voormalig ketelhuis aan de Busken Hu- etlaan voor dit doel aan betrokkenen te verhuren of te verkopen. Wel werd aan gedrongen tot de oprichting van een Aan Gouwe Meubelen B.V. te Wad dinxveen is vrijstelling verleend ten behoeve van openstelling op tweede Kerstdag 1985. Aan Zeevishandel P. Burger te Den Haag is standplaatsvergunning ver leend op het parkeerterrein van ”de Beukenhof" voor 24 en 31 december 1985. Aan T. v.d. Weerdt te Alphen aan den Rijn is standplaatsvergunning ten behoeve van een gebakkraam ver leend op het parkeerterrein aan ”de Beukenhof’ vanaf 11 tot en met 31 december 1985. Aan de heer P. van Zanten is voor 31 december 1985 standplaatsvergun ning verleend op het parkeerterrein aan de Groensvoorde ten behoeve van de verkoop van oliebollen. Aan de heer J.J. Temminck te Drie bergen is voor 31 december 1985 standplaatsvergunning verleend op het Koningin Wilhelminaplein ten be hoeve van de verkoop van oliebollen. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 WADDINXVEEN - In Waddinx veen is gaan functioneren ”het overlegorgaan Waddinxveen ker ken”. Van dit overlegorgaan, waaraan zes plaatselijke kerkge nootschappen meedoen, is initi atiefnemer ds. J.C. de Moor voor zitter. Secretaris is de heer J. Bro- sens (Oostpolderweg 43). Het” overlegorgaan Waddinxveen se kerken” wordt gevormd door de hervormde Immanuëlkerkgemeen- te, de centrale Hervormde Ge meente, de Gereformeerde Kerk, de Volle Evangeliegemeente ’’Si on”, de Remonstrantse Kerk en de rooms Katholieke parochie Sint Victor. In januari komt men al voor de derde maal bijeen. Het overlegorg aan is beslist geen plaatselijke Raad van Kerken, omdat geloofs zaken in dit platform niet aan de or de komen. Wel gaat het om maat schappelijke aangelegenheden zo als deelname aan de lokale om roep, kerkelijke activiteiten in de nieuwe wijk Zuidplas en dergelij ke. WADDINXVEEN - Het landelijk samen op weg zijn van hervormden en gereformeerden laten ook de Centrale Hervormde Gemeente, de her vormde Immanuëlkerkgemeente en de Gereformeerde Kerk in Waddinx veen niet onberoerd. Vandaar dat de kerkeraadsleden van de drie kerken en hun predikanten ds. J. Maasland, ds. Th.H.G. Hulst en ds. J.C. de Moor daarover op donderdagavond 14 november met elkaar een ontmoe ting hebben. Op deze avond zal gepraat gaan worden over een intentieverklaring, waarover de drie predikanten een korte inleiding zullen houden. Daarna zal er in een ruimte van de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde in groepjes verder wor den gediscussieerd. Aan mevrouw L. Rooks-Mulder is ingaande 1 januari 1986 eervol ont slag verleend. Waddinxveen is vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtre clame onder en tegen de luifel aan de noordgevel van het pand Passage 31. De voorpagina van het Jeugd Postzegel Album Nederland van de Waddinxvener T. W. Verweij Andere punten daaruit zijn: Aan de Nederlands-Hervormde Vrouwenkring "Maria Martha” is vergunning verleend voor het houden van een bazar op 1 en 2 november 1985 in ”de Hoeksteen”. W te 4) C O 3 c ra *-> c ra Het totaalbeeld voor de komende jaren verschilt niet wezenlijk van het al be kende beeld. Nog steeds zorgt de ver wachte toename van de bevolking en het aantal woningen voor een compen satie van de dalende rijksbijdragen. Maar na 1986 kan dit beeld snel yysom- beren door nieuwe "kortingen van "Den Haag”. Het tekort dat de gemeente jaarlijks moet dekken loopt op van twee ton in 1987 tot zo'n zeven ton in 1990. Geld vretende zaken zullen zijn de moderni sering van de zwembaden, verdergaan de automatisering, afwijkende rente ontwikkelingen, kosten van de verbin ding tussen de afvalwateringszuiverin- Activiteiten voor minderheden worden vanaf 1979 in "De Bonkelaar” georga niseerd. Dit zijn onder meer taallessen (volwassenenedukatie), thema-avon- den en edukatieve activiteiten. Op het terrein van de sport worden voorbereidingen getroffen om tot de oprichting van een Turks voetbalelftal te komen en wordt de belangstelling on der Turkse en Marokkaanse vrouwen gepeild om tijdens bepaalde uren van het zwembad gebruik te maken. Zelfs de kleinste botsing .kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel FOCWA kenmerk voor vakwerk 2741 EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 Volgens de voorlopig opgestelde bere keningen worden de grondkosten voor het totale plan van 33 woningen ge raamd op f. 627.594,- en de bouwkosten op f. 2.884.624,-. Volgens de voorlopige cijfers zullen de huren van deze wonin gen gemiddeld rond f. 447,90 per maand (excl. kosten centrale warmwatervoor ziening) bedragen, welk bedrag B. en W. aanvaardbaar achten. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad gevraagd bij het rijk geld te vragen en geldleningen ta aanv aarden voor de bouw van 33 woningwe twoningen van de christelijke woning bouwvereniging Ons Begin. Deze hui zen zullen in de woonwijk Zuidplas door Rehorst Bouw neergezet gaan worden. kerkdiensten aangekondigd. De Cen trale Hervormde Gemeente lijkt het kerkelijk samenwerkingsproces slechts ten dele te raken. Zo is de kerkeraad van wijk Oost van de Centrale Hervormde Gemeente, met ds. Maasland als wijkpredikant, tot de conclusie gekomen dat hereniging van de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in de voorge stelde vorm niet positief benaderd kan worden. Het ontbreekt namelijk aan verootmoe.- diging en schuldbelijdenis over de breuk in 1886 en over de huidige geeste lijke afval, op het grondvlak leeft het van bovenaf gedirigeerde proces van hereniging niet en er bestaat de vrees van ernstige aantasting van het gerefor meerde karakter van de Nederlands Hervormde Kerk. ’’Weest u ervan overtuigd dat deze be slissing de kerkeraad tot droefheid stemt. Een herziening van dit standpunt .zou kunnen worden overwogen wan neer toenadering van beide kerken ge schiedt in gehoorzaamheid aan de Heili ge Schrift met duidelijke plaatsbepaling van de belijdenis”, zo schreven ds. J. Maasland en secriba H.C. Kooyman onlangs nog aan het breed moderamen van de classis Gouda van de Nederlands Hervormde Kerk. verenigingen zal worden nagegaan wat aan dit probleem kan worden gedaan. Tot op heden zijn 36 aanvragen tot ge zinshereniging behandeld. De nog slechts twee lopende aanvragen zullen met urgentie worden behandeld. Het aantal werklozen onder leden van minderheidsgroepen is relatief hoog en naar verwachting zal dit op korte ter mijn weinig veranderen. Hoewel het ge meentebestuur zich inspant de werkge legenheid in Waddinxveen te bevorde ren, zijn de mogelijkheden toch be perkt. Het stimuleren tot het volgen van een opleiding tot scholing en tot het ge bruikmaken van omscholingsmogelijk- heden, zijn eveneens belangrijke mid delen ter bestrijding van werkloosheid WADDINXVEEN - De protestants- christelijke Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan heeft een goed be zochte jaarlijkse ouderavond gehou den. Nadat de avond geopend was door voorzitter R. Hoek van de medezeggen schapsraad, werd het huishoudelijke gedeelte afgewerkt. Hierin traden en kele leden van de ouderraad uit en wer den opgevolgd door anderen die hun taak voortzetten Na de pauze huAd-mevrouw 1. Quack, actief betrokken 'bij de dierenbescher ming. een inleiding over het wel en wee en in het bijzonder het wee van sommi ge dieren. Via een schokkende diaserie werd het meedogenloze leed aan de kaak gesteldDit heeft wellicht veel los gemaakt bij de mensen. De school was voor deze gelegenheid aangekleed met projectwerkjes en creatieve opdrach ten. die betrekking hadden op dit on derwerp. rechtspersoon, teneinde rechtshande lingente kunnen verrichten. Het realiseren van een moskee-ruimte schept voor de Marokkanen de moge lijkheid in groepsverband de eigen cul tuur te beleven. In februari 1985 werd de Stichting Islamitische Moskee Alhy- ra opgericht. Het Waddinxveense colle ge van burgemeester en wethouders heeft vervolgens besloten tot verkoop, van het voormalige ketelhuis aan de Busken Huëtlaan aan genoemde stich ting over te gaan. Hiermee werd de in gebruikneming van de moskee op 26 april 1985 een feit. Reeds nu kan worden gesteld dat het ge bouw in een behoefte voorziet, veelvul dig wordt gebruikt en ook als ontmoe- tingsmogelijkheid een functie heeft. Vorige maand werd de gemeente door staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer machtiging ver leend tot gunning van de bouw van een complex van 24 van 33 woningwetwo ningen, zijnde de eerste fase van een complex van 68 woningen in het be stemmingsplan Wijk Zuidplas. In een later stadium mag de machtiging tot gunning van de bouw van 9 woningwe twoningen worden verwacht. Weer wat later komt de bouw van de resterende 35 woningwetwoningen aan de orde. WADDINXVEEN - ”Het minderhe denbeleid is erop gericht de achter standssituatie waarin leden van culture le minderheden in Waddinxveen zich bevinden op te heffen, wederzijds be grip te bevorderen en gelijke ontplooi ingskansen voor alle ingezetenen te be werkstelligen”. Zo luidt de hoofddoelstelling van het Waddinxveense minderhedenbeleid in de gemeentelijke Nota Minderheden beleid Waddinxveen. Aan het Raad huisplein wordt er overigens naar ge streefd zo min mogelijk een specifiek beleid te behoeven voeren en algemene voorzieningen zoveel mogelijk toegan kelijk te maken. Een belangrijke voor waarde om integratie in en deelname aan de Nederlandse samenleving te be vorderen, is een goede beheersing, zo wel in woord als geschrift, van de Ne derlandse taal. In Waddinxveen wonen ongeveer 780 personen die behoren tot culturele min derheidsgroep. Dat is ongeveer 3 1/2 van de bevolking. Circa 250 van hen be zitten de Nederlandse nationaliteit. Van de ongeveer 525 personen die die nationaliteit niet bezitten, vormen Ma rokkanen en Turken, met resp. 174 en 143 personen, de grootste groep. Van daar dat het minderhedenbeleid in eer ste instantie op hen gericht zal zijn. Het samen-op-weg-proces is al het dui delijkst merkbaar bij de hervormde Im manuëlkerkgemeente en de Gerefor meerde Kerk. De predikanten van bei de kerken gaan voor in elkaar diensten en in de kerkbladen worden eikaars In dit Gouwedorp heeft het opheffen van onderwijsachterstanden van ander stalige leerlingen de hoogste prioriteit. Omdat zich met name hierbij proble men voordoen, zal onderzocht worden of met het opzetten van een huiswerk- begeleidingsklas een mogelijkheid zou kunnen zijn om hierin verbetering aan te brengen. Ook zal worden nagegaan hoe de contacten tussen ouders van an derstalige leerlingen en de onderwijs krachten kunnen worden geïntensi veerd. Met betrekking tot het voortgezet on derwijs wordt gekonstateerd dat de doorstroming van jongeren uit minder heidsgroepen problematisch is. Over het algemeen wordt bijna uitsluitend voor het lager beroepsonderwijs geko zen. Ten aanzien van de huisvestingssituatie zijn geen bijzondere klachten van min derheidsgroepen bekend. Waddinx veen kent 900 ingeschreven woningzoe kenden, waarvan er 34 de Turkse of Ma rokkaanse nationaliteit hebben. Zes gezinnen, bestaande uit 8 of meer personen, hebben behoefte aan grotere woningen, waaraan op zichzelf geen te kort bestaat, maar die in onvoldoende mate vrijkomen. Met de woningbouw- Quattro Obligato bestaat uit Saskia Wekking (spinet), Tom v.d. Wolf (blokfluit), Joop Boerma (blokfluit), Fietje v.d. Wilt (blokfluit) en Jan v.d. Wilt (blokfluit). De werken die ten gehore gebracht zullen worden zijn afkomstig van Purcell, Bach, Bodin de Boismortier, Van Eyck, Byrd, Mozart en Miller. In De Boog staat vrijdagavond 15 no vember een bingo-avond op het pro gramma, die om negen uur begint. De entree is gratis. Een bingoboekje voor acht ronden kost tien gulden. WADDINXVEEN - De aan de Staionsstraat wonende Waddinx vener T.W. Verweij (57) is naast zijn directeurschap van het archi tectenbureau Stuurman BV aan de Brugweg ook een verwoed postze gel- en muntenverzamelaar. Vandaar dat hij, om met name de jeugdige postzegelverzamelaar van dienst te zijn, het Jeugd Postzegel Album Nederland het licht heeft la ten zien. Deze uitgave, vergezeld van een informatie boekje, kost f. 22,50 en is te koop bij de Waddinx veense boekhandel Veldwijk (Pas sage) en Burger (Dorpstraat). Theus Verweij, kortgeleden nog benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau wegens een 40-jarig dienstverband, wil meisjes en jon gens helpen een goed begin te ma ken met een échte postzegelverza- meling. Normaal lukt dat niet zo snel, om dat er voor de jongelui eigenlijk geen beginnen aan is om alle Ne derlandse postzegels bij elkaar te krijgen. Daarom heeft de Wad dinxvener er een praktisch album van gemaakt dat er helemaal het plezier van postzegelverzamelen in houdt. In het album staan de meest beken de zegels van ons land op zwart-wit op de bladen voorgedrukt. ”Met sparen, snuffelen bij ouders, opa en oma, ooms en tantes, vriendjes en vriendinnetjes en met ruilen kun je ze vast wel bij elkaar krijgen”, voorspelt Theus Verweij in een' voorwoord. Het Jeugd Postzegel Album Ne derland zou wel eens door de jeugd in ons land ontdekt en gekoesterd kunnen worden. Vooral omdat er een informatieboekje bijhoort w aarin bij iedere postzegel staat in welk jaar die is gemaakt, hoeveel hij toen kostte, welke kleur hij heeft, hoe hij wordt genoemd en hoeveel nu ongeveer de ruil en koopwaarde is. Bij de voorgedrukte postzegels staan twee bedragen genoemd: één voor minder mooie zegels en één voor mooie en betere zegels. WADDINXVEEN - In Waddinx veen zijn we nu met 22.780 mensen. Dat was de stand van 1 oktober. In de maand september kwamen er 104 Waddinxveners bij, zo blijkt uit de door B. en W. aan de volgende week maandagavond vergaderende ge meenteraad gestuurde overzicht van een aantal besluiten en mededelingen uit de vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders. Aan de voetbalvereniging "Waddinx veen” is vergunning verleend voor het venten van amaryllisbollen. 'Xl WADDINXVEEN - De heer M.G. Scheurkogel is de voorzitter van de ouderraad van de openbare Leon van Gelderschool aan de Essen- gaarde, zoals die laatst is gekozen. De andere leden zijn vice-voorzitter W. Schouten, secretaris A.J. Simo- nis-Schot, 2e secretaris M.A.J. van Rantwijk-Duivenvoorden, penning meester T. Henneman-Foppes, 2e penningmeester T. Hameetman- Ooms, leden W.M. Metselaar, P.J. Scharloo en M.L. Vooges-Rijnhart. WADDINXVEEN - Quattro Obliga to uit Boskoop verzorgt komende zondagmiddag 17 november om twaalf uur het maandelijkse koffie concert in buurtcentrum De Boog aan de C. Huygenslaan. Dit concert is toegankelijk tegen be taling van f. 3,50, terwijl kinderen tot en met 12 jaar onder begeleiding gratis toegang hebben. WADDINXVEEN - De Marokkaanse en Turkse gebruikers van de moskee aan de Busken Huëtlaan hebben zater dagmorgen de leden van de raadscom missie voor welzijnszaken, maar ook de gemeenteraadsleden die geen zitting hebben in deze door PvdA-wethouder drs. Martin Kraaijestein geleide com missie, een allerhartelijkst welkom be reid. Het bestuur van de Stichting Islamiti sche Moskee Alhyra ontving de leden van het gemeentebestuur met een ge dekte tafel en informeerde iedereen over de plaats en de betekenis van de moskee in de Islam. Sinds dit voorjaar is de moskee in het voormalig ketelhuis van de wijkverwarming in Waddinx- veen-Noord, dat het laatst werd ge- Waddinxveen ziet tot in 1990 het aantal woningen groeien naar 8.650 (nu 7.900). In die huizen zullen dan gemid deld 2,77 mensen wonen (nu: 2,91). Dit jaar zullen er 405 huizen bijgekomen zijn. De komende jaren is dat 250 (1986), 200 (1987), 150 (1988) en 150 (1990). Er wordt vanuit gegaan dat het aantal Waddinxveense werklozen per jaar van gemiddeld 600 dit jaar zal dalen naar gemiddeld 500 in 1990. WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen gaat ervan uit in 1990 de grens van 24.000 inwoners te passeren. Verwacht wordt dat er op 1 januari 1990 23.960 Waddinxveners zijn en op 1 januari 1991 24.130. Het Gou wedorp telt nu 22.780 inwoners. De prognose van de bevolkingsontwik- keling staat afgedrukt in de meerjaren- 1 begroting 1986-1990 van de gemeente. De 24.000 inwoners is voor Waddinx- veen een magische grens omdat dan de salarissen van Burgemeester en Wet houders omhoog zullen gaan en omdat wethouder-zijn in Waddinxveen dan een volledige dagtaak is geworden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 21