PSP WIL RAAD IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1986 COA christen democratisch appèl Opnieuw zelfstandige lijst Algemene beschouwingen van de CDA-raadsfractie Slot Sociale zaken Welzijn Goede uitslag Meerjarenperspectief Bezuiniging Ruimtelijke ordening Voorlichting Werkgelegenheid Inter gemeentelijk Onderwijs Organisatie WW f: F ^fY/7- A? ■MB WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 De overbelaste overheid. Volksgezondheid. Op zoek naar de juiste bezuini- gingsmethodiek. O» Tenslotte meent de CDA-fractie, dat het aanbeveling verdient de mogelijk- door drs. GIJSBERT BLOM fractievoorzitter van het CDA heden te onderzoeken om aanvullend op het technisch dagonderwijs vakge richt technisch onderwijs te geven aan jongeren die nog slechts kort hun intre de in het arbeidsproces hebben gedaan. Ons bereiken steeds weer signalen dat daaraan behoefte bestaat. Realisering kan wellicht geschieden door benutting van uitrusting en capaciteit van de plaat selijke chr. l.t.o./mavo. om uitgaven verantwoord te verlagen, met de daaruit voortvloeiende conse quenties. Wij achten het noodzakelijk, dat in maart a.s. zo’n neutrale lijst van beïnvloedbare uitgaven met hun conse quenties ter beschikking staat van de fracties. Kamermuziekconcerten en tentoonstel lingen: Eerder wezen wij op de nood zaak van actieve werving van meer be zoekers voor de kamermuziekconcer tenserie en voor de tentoonstellingen in het radhuis. De CDA-fractie beveelt aan een gerichte zampagne in de wijk Zuidplas te voeren. Wij maken van de ze gelegenheid gebruik onze waarde ring uit te spreken voor de wijze waarop een en ander ten uitvoer wordt ge bracht, als ook voor de kwaliteit van het gebodene. De aard en structuur van het welzijns beleid en haar financiële begrenzingen: Het is in wezen onnodig om andermaal tot uitdrukking te brengen, dat het CDA een warm voorstander is van rijk geschakeerde welzij nsvoorzieningen van onze burgers, waarbij het oog ge richt is en blijft op de zwakkeren in de maatschappij, juist in economisch min dere tijden. Forse geldstromen gaan naar deze voorzieningen. Meermalen is de vraag gesteld of de huidige omvang en verdeling de meest verantwoorde is; bij de begrotingsbehandeling 1985 heeft de raad gelden beschikbaar gesteld voor een accomodatie-onderzoek. Wanneer is hiervan het resultaat te verwachten (PvdA, D‘66, PPR, PSP), maar hal verwege kwam het wat de PSP be treft tot een breuk, waarna de paci fist-socialist Wim van Bremen op ei gen houtje verder ging. Het besluit om opnieuw zelfstandig aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen is genomen op de vori ge week donderdag gehouden leden vergadering van de PSP-afdeling Wad- dinxveen. “Na de goede uitslag bij de vorige verkiezingen verwacht de PSP op 19 maart 1986 ook in Waddinx- veen iri de gemeenteraad te komen. doende ruimte binnen de afdeling Wel zijn is ontstaan door de aanstelling van een afzonderlijke secretaris ’’welzijn”. Ouderenbeleid: Het opstellen van een beleidsnota ouderenbeleid heeft onze hartelijke instemming. Bij de totstand koming dienen op enigerlei wijze de thans in deze sector werkzame vereni gingen c.q. stichtingen te worden be trokken. Het instrument van de subsidieverorde ning is essentieel bij de verdeling van gelden. Het behoeft geen betoog, dat wij uw college aan de eerdere toezeg gingen houden om nog dit j aar een nieu we verordening aan ons voor te leggen. Deze te lang slepende zaak dient in deze raadsperiode te worden afgerond. Met het in principe bevriezen van de omvang van het subsidie in het komende jaar Beleidsontwikkeling en financiële posi tie zijn in de achterliggende jaren in hun onderlinge samenhang nauwgezet in het oog gehouden. Binnen nauwe grenzen is nieuw beleid gecreëerd en is de finan ciële positie overzichtelijker geworden door o.m. een strikte scheiding van structurele en éénmalige zaken en een totaal-doorlichting van de begroting. WADDINXVEEN - Het college van B. en W. en de gemeenteraad staan met één been in de huidige raadsperiode en met het andere reeds in de nieuwe periode 1986-1990. Aangezien 1986 het laatste jaar is van de peri ode, waarin ook de CDA-fractie weer politieke verantwoordelijkheid heeft gedragen, wil zij de beleidsvoornemens voor het komende begro tingsjaar vooraleerst plaatsen tegen de achtergrond van de beleidsopga- ven die bij de start zijn geformuleerd en tevens spiegelen aan de CDA-vi- sie op de komende periode. Het gemeentebestuur heeft in grote ma te saamhorigheid en verantwoordelijk heidsgevoel met voortvarendheid een belangrijk deel van het beleidsprogram ma gerealiseerd. Het CDA Waddinx- veen heeft daaraan bijgedragen vanuit het inzicht een overbelaste overheid die kampt met een teruglopende financiële armslag te ontlasten. De fractie consta teert, dat deze benadering veel weer klank heeft ondervonden. Waar nodig en mogelijk moeten we die lijn, dat be leid blijven voortzetten. Herschikking van taken en verantwoordelijkheden tussen overheid, maatschappelijke or ganisaties en burgers is een opdracht die in de komende periode meer nadruk zal moeten krijgen. Zo’n beleid sluit aan bij de visie van het CDA, dat vanuit de op dracht van het evangelie poogt eigen tijds vorm te geven aan haar politieke idealen en wil blijven bevorderen dat de mensen en de overheid gehoor geven aan de oproep van het evangelie tot het dienen van God, tot dienst aan de me demens en tot zorg voor de schepping. Het uitgangspunt van de begroting 1986 om in principe met hetzelfde aantal per sonen en dezelfde middelen de grotere gemeente te bedienen, wordt door ons onderschreven. Dat deze werkwijze overigens niet helemaal opgaat, tonen de voorstellen voor het toekennen van extra budget wegens volumeuitbreiding ten bedrage van ca. f. 200.000,- in de sector leveranties en werken door der den, f. 150.000,- in de personeelssector en nog f. 78.000,- voor nieuw beleid. Het handelen met hetzelfde aantal men sen en middelen is op zich een loffelijke benadering, echter met schaduwzijden. Het bezwaar is nl. dat er geen waarde- afweging plaatsvindt tussen de diverse sectoren van beleid. Anderzijds bestaat bij de CDA-fractie wel begrip voor het feit, dat in een begrotingsjaar waarin nog ruimte is gevonden voor nieuw be leid, het moeilijk is om in bestaand be leid rigoreuze ingrepen te doen. Toch zal er. ook al ten behoeve van de samen stelling van het nieuwe beleidsprogram ma tijdig inzicht moeten worden gege ven op welke beleidsterreinen het colle ge nog af te wegen mogelijkheden ziet dat de stukken er nu zijn. In de komen de tijd zullen we als gemeentebestuur terzake duidelijkheid moeten schep pen. Het is zaak om onrust en disfuncti oneren te voorkomen. In deze raadspe riode zullen we dan ook nog een aantal stappen moeten zetten. De voorziene herstructuering moet in de visie van de CDA-fractie waar mogelijk leiden tot grotere doelmatigheid van zowel het ambtelijk functioneren als ook wat be treft het bestuur. Zolang nog niet be kend is, hoe de aangepaste organisatie en bestuursstructuur er uit zullen zien, moet voorzichtigheid worden betracht met structurele invulling van vacatures en zo enigszins mogelijk worden vol staan met nieuw personeel in tijdelijke dienst. Op deze terreinen kunnen wij kort zijn. De door u beschreven activiteiten heb ben veelal onze instemming. Slechts een enkele opmerking willen wij plaatsen. De effectuering van de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing lijkt ern stige financiële gevolgen te hebben voor de uitwerking van het bestemmingsplan Brugcentrum. De CDA-fractie ver zoekt u op korte termijn de raad te in formeren hoe u op deze gewijzigde om standigheden denkt in te spelen. Bij de inrichting van het A 3-gebied dient ver- Aan het slot van deze algemene be schouwingen, de laatste uit deze raad speriode, spreekt de CDA-fractie haar dank uit aan het adres van het college als ook de ambtenaren voor de inzet die is betracht. Veel is in de afgelopen peri ode op de rails gezet, veel is geconcreti seerd en gerealiseerd. De maatschappe lijke ontwikkeling gaat voort. Het voor liggende begrotingsjaar zal weer veel van ons allen vergen. Kortom, we wer ken samen voort voor morgen. Wat de intergemeentelijke zaken be treft drukken wij u op het hart om uw voornemen een aantal zaken met be trekking tot de Reeuwijkse Plassen uit een impasse te halen met voortvarend heid door te zetten. Onze steun hebt u, vooral waar het de reeds’lang slepende gronden in ’t Weegje betreft. Daarnaast benaderen wij het voornemen om toe te treden tot een nieuwe gemeenschappe lijke regeling met betrekking tot de ver zorging van oude archieven positief. U kent onze voorkeur voor het in algeme ne zin oppakken van zaken in regionaal verband. Uw ’’diplomatieke” activitei ten om ook andere gemeenten daartoe bereid te vinden, zien wij met belang stelling tegemoet. Wat de voorlichting aangaat doen wij de suggestie om voortaan de presentatie van de jaarlijkse begroting vergezeld te doen gaan van een persbericht met een compacte weergave van o.m. het finan ciële beeld om eventueel onjuiste beeld vorming in de pers te voorkomen. De werkloosheid is gelukkig enigerma te in onze gemeente afgenomen. De werkgelegenheid is iets aangetrokken. Op reusachtige wapenfeiten kunnen we evenwel nog niet bogen. Het is o.i. een goede gedachte om in het ’’bruggen- jaar” 1986, met het oog op de bevorde ring van de werkgelegenheid de spot te richten op Coenecoop. Het is overigens te betreuren, dat de provincie zoveel tijd nodig heeft met de ’’ontsluiting” door middel van de brug. We worden wel wat ongeduldig. We realiseren ons, dat de arbeidsplaatsenontwikkeling in Coenecoop tijd nodig heeft. Je kunt daarbij de vraag stellen, en wij doen dat, was er maar meer in regionaal ver band ter hand genomen. Midden-Hol- land promotie misstaat zeker niet. Tus sen Beukenhof en Goudse Poort moet meer werkgelegenheid worden gereali seerd Ideeën als het project Job Creati on en de ontwikkeling van een bedrij vencentrum verdienen op korte termijn nadere behandeling. Tenslotte nog de hartekreet, dat de rol van het arbeids bureau, zo blijkt ons, in onze gemeen schap een bron van aanhoudende zorg is. Het college doet pogingen om daar iets aan te verbeteren. Met succes SOCIAAL-CULTUREEL WERK: De commissie sociaal-cultureel werk is voortvarend aan het werk gegaan. Onze waardering daarvoor. Vele taken zijn toebedeeld. Het is en blijft echter nood zakelijk, dat de raad als toezichthou dend orgaan goed zicht houdt op de ont wikkelingen op dit terrein. Wij vertrou wen erop, dat u uw toezegging om jaar lijks de samenhang tussen de diverse onderdelen van het sociaal-cultureel werk aan de raad te presenteren, vol gend jaar nakomt. Wij verwachten dat de commissie in het komende jaar in staat zal zijn om de kaders aan te geven waaraan de uitvoering van de diverse werksoorten kan worden getoetst. Daarbij zal tevens moeten worden be zien waar de grenzen van de bemoeienis liggen van de commissie zelf als ook van haar ambtelijk apparaat. De CDA-frac tie is van oordeel, dat op korte termijn een visie ontwikkeld dient te worden over de vorm en de omvang van het so ciaal cultureel werk in de Zuidplas. Zo’n voorziening zal, hoe dan ook, kostbaar zijn. Ook in dit verband is van belang de beleidslijn om met hetzelfde aantal mensen en dezelfde middelen de grotere gemeente te bedienen. Het is al leszins nuttig en noodzakelijk om het totaal aan sociaal-cultureel werk aan een nader onderzoek te onderwerpen. Wij veronderstellen, dat het college stappen zal ondernemen om de notitie, die het CDA terzake in september jl. heeft uitgebracht en o.m. aan het colle ge en de raad heeft aangeboden, in het politieke krachtenveld te brengen en bespreekbaar zal maken. kunnen wij instemmen, zij het dat ook hier volumeargument kan gelden, zeker ten aanzien van de vele verenigingen en activiteiten die door het particulier initi atief in stand worden gehouden. Wij achten het gewenst, dat uw college voor wat betreft de subsidies voor 1986 zono dig aanpassing van subsidies voorstelt ten laste van de post onvoorzien. Het zou ons deugd doen wanneer u uiterlijk in januari a.s. de definitieve subsidie- voorstellen over 1986 aan de commis sies presenteert. Adviezen en besluiten die pas aan het einde van een begro tingsjaar afkomen hebben voor een ver eniging alleen maar onzekerheid tot ge volg. De CDA-fractie is van mening dat de grote hoeveelheid welzijnsactivitei- ten, waaronder in sterke mate het soci aal-cultureel werk, die door het particu lier initiatief dan wel door vrijwilligers wordt verricht, een goede subsidiëring vereist. Ook dan is het nog vele malen goedkoper en vaak effectiever dan wan neer hetzelfde door de overheid zou worden gedaan met behulp van be roepskrachten. Dat een en ander daard oor wellicht een levensbeschouwelijk tintje krijgt, mag zeker geen reden zijn om met koudwatervrees te beknibbe len. Geen enkel sociaal-cultureel werk is waardevrijal was het alleen al door het feit dat het wordt geleverd en geor ganiseerd door mensen die naar wij mo gen veronderstellen, een visie op mens en maatschappij hebben. Sportbeoefening: Nog speciale aandacht willen wij schenken aan de sportbeoefe ning. In het kader van de veel gehoorde opmerking dat Waddinxveen een duur dorp is, is het goed stil te staan bij de enorme bedragen welke naar deze sec tor toevloeien. Van CDA-kant bestaat veel waardering voor de bijna sociaal-culturele activitei ten die veel sportverenigingen hun le den bieden, met inzet van veel vrije tijd van bestuurders en begeleiders. De fi nanciële grenzen komen evenwel in zicht nu deze raad de afgelopen j aren en bij aanvaarding van de begroting ook thans weer aanzienlijke structurele be dragen in deze sector voteert. Daarbij mag niet worden veronachtzaamd dat de meerjarenbegroting daarenboven ook nog op een stijgende vraag naar middelen duidt. Het afgelopen jaar hebben wij, zij het aarzelend, meege werkt aan het, hink-stap-sprong beleid ten aanzien van het vierde veld bij Be Fair; eerst een krediet voor een opknap beurt, toen een verhoging voor renova tie en tenslotte nog een fors bedrag ex tra om er een all-weather Gebako-trai- ningsveld van te maken. Achteraf ge zien is er door het college goed gehan deld, nu blijkt dat het veld uitstekend voldoet, de club enthousiast is en het ge bruik uiterst intensief. Waarom dit voorbeeld Omdat een dergelijk proces niet bevredigt. Het toont andermaal de noodzaak aan om een onderbouwde lange termijnplan ning ten aanzien van het gebruik, het onderhoud en de investeringen van alle buitensportaccomodaties. De nota over het centrale antennesysteem is een goed voorbeeld hoe zo’n proces vorm gege ven kan worden. De CDA-fractie staat erop, dat voordat tot nieuwe omvangrij ke investeringen wordt besloten en in zicht in het totale beleid voor de komen de jaren wordt gegeven, en derhalve een einde komt aan het discussiëren over al of niet onderhoud door vereni gingen en al of niet renoveren. En dan zwijgen wij op dit moment nog maar even over de zwembad- en tennishal- problematiek. Kunt u ons ten aanzien van de consequenties van het sluiten van het zwembad in Boskoop informe ren, in hoeverre Waddinxveen daarin kan voorzien op korte en langere ter mijn Het onderdeel sportbeoefening afsluitend, spreken wij uit dat het nodig kan zijn dat voor een lange termijnbe- leid het fonds stadsuitleg moet worden aangesproken, maar het is niet ondenk baar dat investeren in kwaliteit uit eindelijk leidt tot geringere exploitatie lasten. De sportverenigingen mogen be st in staat worden geacht voldoende vrijwilligers op de been te brengen voor het onderhouden van hun gehuurde complexen en aldus de totale kosten te drukken. Ontwikkelingssamenwerking: Met gro te eengezinsheid geven wij als raad van Waddinxveen steeds weer blijk aan dacht en zorg te besteden aan de hulp verlening voor de derde wereld. De CDA-fractie is verheugd dat de omvang van het subsidie ten behoeve van de ont wikkelingssamenwerking met ingang van 1986 op een betere wijze wordt vast gesteld door het criterium van de prijs compensatie te gaan toepassen. Wij re aliseren ons overigens, dat ook onze bij drage niet meer dan een druppel is ver geleken bij de nood elders in de wereld. Vele van deze druppels kunnen echter bijdragen tot het bieden van meer be staanszekerheid. Laten wij derhalve niet moe worden om als gemeente en gemeenschap ook bij anderen te blijven uitdragen het grote belang om blijvende steun te verlenen. Indien dit geschiedt met een enthousiasme en inzet als de le den van de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking het afgelopen decenni um hebben getoond, zal dat waarachtig wel lukken. WADDINXVEEN De Pacifistisch-Socialistische Partij gaat opnieuw als zelfstandige politieke partij aan de komen meenteraadsverkiezingen deelnemen. Dat gebeurt met de lijst “PSP en onafhankelijken”, zo hebben PSP-voorzitter drs. Paul van Ges- sel en PSP-secretaris Jaap Oudshoom afgelopen vrijdag in een pers bericht laten weten. scheldingsbeleid moet volgens de CDA- fractie een duidelijke voorlichting wor den gegeven. Wij betreuren het, dat de toegezegde fraudenota nog altijd niet is verschenen. Wanneer denkt u deze voor te leggen Wij herhalen de wens om de raadscommissie sociale zaken meer te betrekken bij de beleidslijnen die worden getrokken ten aanzien van bijstandszaken. Waarom gebeurt dat nog altijd niet sterking van de woonfunctie van de Vic- torwijk voorop te staan. De CDA-frac tie veronderstelt, dat u die visie zult de len. Nu het gonst van de woningbou- wactiviteiten in onze gemeente en in het bijzonder de wijk Zuidplas ver is gevor derd, is uitbreiding van de buitendienst bij Openbare Werken zeker niet mis plaatst. De CDA-fractie is van mening dat in het kader van de verkeersveilig heid een goed en volledig onderzoek naar een integraal verkeerscirculatie plan en een kruispuntanalyse wenselijk is. Voor de daaruit voortvloeiende aan passingen zullen tijdig financiële moge lijkheden moeten worden geschapen. Wat we ook aan verkeersvoorzieningen zullen doen, voorop blijft staan dat alle weggebruikers met hun gedrag in het verkeer een grote verantwoordelijkheid dragen. Veiligheid is een zorg van ons allen. In dat licht gezien zijn in de sector verkeersonderwijs met eenvoudige praktische middelen praktijk-examens af te nemen, die meer tot de verbeelding van de kinderen spreken en die de basis- schooljeugd een stukje verantwoorde lijkheid kan bijbrengen. Wij dringen op realisering aan. Een niet onbelangrijke ontwikkeling is dat het veel besproken Londo-stelsel thans is ingevoerd en dat het reeds dit jaar een positief financieel resultaat moet opleveren. De doelstelling van het onderzoek was immers te bereiken dat de gemeente een zodanige geldstroom zou ontvangen dat het onderwijs, zon der extra last voor de gemeentelijke be volking, uit de rijksmiddelen zou wor- Ook het meerjareninzicht is behoorlijk verbeterd. De Waddinxvense CDA- fractie acht het noodzakelijk, dat de re gering de gemeenten de komende jaren zal ontzien; recente debatten in de Tweede Kamer zijn in dat opzicht veel belovend. In dit kader is de thans voor liggende meerjarenbegroting niet som ber te noemen, hoewel er de komende vier jaar jaarlijks toch nog wel f. 200.000,- structurele dekking moet wor den gevonden uit bezuinigingen, mee vallers en/of temporiseren van nieuw beleid. Daarbij mag niet worden veron achtzaamd, dat er sprake is van wensen die als p.m.-post zijn genoteerd en die tot aanzienlijke structurele uitgaven kunnen leiden. Het beeld van de meer jarenbegroting geeft overigens aan, dat bij het opstellen van het nieuwe beleid sprogramma kritisch zal moeten wor den gelet op de financiële consequen ties. Dit in verband met het wegebben van de groei in de gemeente en de wens om het relatief forse belastingniveau in Waddinxveen te ontzien. Wij vertrou wen erop, dat het nieuwe beleidspro gramma wederom van een financiële paragraaf wordt voorzien. Dat heeft in de huidige periode goed gewerkt; de cij fers uit de meerjarenbegroting zijn daarbij een steun. Een bij gestelde meerjarenverkenning in maart a.s. zal goed van pas komen. Wat de begroting 1986 betreft, deze is zorgvuldig opgezet, is sluitend met een rustig tarievenbe- leid. Waar mogelijk is terecht een pas op de plaats gemaakt. Wij constateren met u, dat de woonlasten uit hoofde van het gemeentelijke tarievenbeleid vrij wel stabiel blijven en voor de huurder zelfs iets dalen. De CDA-fractie ziet geen noodzaak om wijziging te brengen in de tariefvaststelling van de vorige raadsvergadering. Wij zijn duidelijk verheugd, dat bij de Ó.G.B. kan wor den afgezien van het volledig opvangen van het budgettaire nadeel van de her waardering van het factorenbestand en dat volstaan kan worden met 2 stij ging in verband met de inflatie. Daarbij hebben wij ingecalculeerd, dat de limie ten nog voldoende zijn. In 1982 deed de PSP, onder aan voering van P.H. van Gessel, als lijst 6 aan de gemeenteraadsverkiezingen deel. De partij slaagde er met 336 stemmen (3,2 procent) niet in een ge meenteraadszetel te verwerven, doch hield met dit resultaat wel de PvdA af van een vijfde zetel. Met oud-raadslid W(im)M.L. van Breemen als lijsttrekker werd ook zelfstandig aan de gemeenteraadsver kiezingen van 1978 deelgenomen. Op lijst 5 stemden toen 234 (2,2 pro cent) van de Waddinxveners. In de vier jaar daarvoor (1974-1978) maakte de PSP deel uit van het sa menwerkingsverband Progressieven Enkele dagen geleden heeft een essen tieel product ons bereikt. Wij doelen hierbij op het onderzoekingsrapport over de verandering van de gemeente lijke organisatie en uw voorstellen ter zake. De consequenties van uw zojuist gepresenteerde standpunt hebben wij in zo’n korte tijd nog niet volledig kunnen overzien. Wij zijn overigens verheugd, Hoewel de partij nu nog niet in de raad zit, heeft zij de afgelopen 4 ja ren geregeld en duidelijk van zich la ten horen”, aldus het uitgegeven persbericht. “De steun die veel Waddinxveners aan de activiteiten van de plaatselijke PSP gaven is aanleiding geweest voor de PSP samenwerking te zoeken met anderen. Hoewel in veel plaatsen suc cesvolle combinaties van PSP, PPR en CPN in gemeenteraden deelnemen, zit dit er in Waddinxveen nog niet in: de CPN en de PPR zullen in Wad- dinxveen niet deelnemen als partij. Toch wil de PSP aan progressieve Waddinxveners onderdak bieden in de gemeenteraad. De ledenvergade ring van de PSP heeft daarom beslo ten uit te komen met een lijst PSP en onafhankelijken”. Op de openbare algemene ledenverga dering van de PSP in december zal het verkiezingsprogramma worden vastgesteld. Dan zal ook blijken of de “onafhankelijken” zich kunnen vin den in het gemeentelijke PSP-pro- gramma. Vast staat al wel dat de hoofdpunten van het Waddinxveense PSP-programma zaken zullen zijn als het opkomen voor de laagstbetaal den, de woningnood, de verkeersvei ligheid, de discriminatie en het verzet tegen kernenergie en (kern-)bewape- ning. Zaken waarvan de Waddinx veense PSP steeds duidelijk heeft ge steld dat ze onvoldoende aangepakt worden. De fractie van het CDA met van rechts naar links fractievoorzitter drs. Gijsbert Blom, Gerrit van den Berg en Jan Hieleman. Fractielid Herman Heller ontbreekt. (Foto: Sjaak Noteboom). Ook dit jaar moeten we Constateren, dat de werkdruk op de afdeling sociale zaken niet is verminderd. Bestaat dar inmiddels enig zicht op Een vraag daarbij is, in hoeverre er ruimte ont staat door de automatisering van diver se werkzaamheden. Overigens moet er voor worden gewaakt, dat bij verande ring van wet- en regelgeving de werk druk niet groter wordt. Een meerjare ninzicht inclusief prognose van de R.W.W./W.W.V.-uitkeringsgerechtig den zien wij gaarne voorgelegd. Ten aanzien van het gemeentelijk kwijt- Binnenkort worden de artikel 61-com- missies Bomenwijk en Zuid omgezet. Een woord van dank is dan ook hier op zijn plaats aan het adres van al degenen die zich vele jaren hebben ingezet. Wij hebben er alle vertrouwen in, dat de be trokkenen zich ook in de nieuwe struc tuur zullen blijven inspannen. Minderhedenbeleid: In afwachting van de vaststelling van de nota minderhe denbeleid gaan wij ermee accoord, dat thans f. 10.000,- op stelpost wordt ge zet. Van een discussie over de inhoud van het beleid zien wij op dit moment af, gelet op de beoogde behandelings- procedure van de nota. Te zijner tijd komt deze immers nog uitvoerig aan de orde. Over een verdere versterking van personeel is ons inziens het laatste woord nog niet gezegd. Wij vragen ons nl. af, of er langzamerhand niet vol- In komende tijd meer nadruk op herschikking van taken den bekostigd. Als eerste tegenvaller noteren we overigens dat voor het schoolzwemmen, een post van f. 65.000,- per jaar, geen Londo-vergoe- ding wordt ontvangen. Wij hebben er begrip voor, dat in de jongste maanden het systeem nog niet op al zijn effecten is doorgrond. Bij ons bestaat evenwel de indruk dat dit op redelijk korte ter mijn wel kan, waarbij de thans beschik bare gelden voldoende moeten zijn om het plaatselijk onderwijs te kunnen be kostigen. Wij verzoeken het college om de raad bij voorjaarsnota volledig in zicht te geven in de eventuele verschil len op diverse uitgave-onderdelen tus sen de verstrekte normbedragen en de Waddinxveense uitgaven. Daarbij zien wij gaarne een plan om verschillen die zich manifesteren op korte termijn weg te werken, zowel in positieve als in ne gatieve zin. Wij gaan ervan uit dat bij de uitvoering ervan ook de medezeggen schapsraden en de oudercommissies worden ingeschakeld. Uit deze benade ring mag u constateren, dat wij voors hands van oordeel zijn dat het onder wijs op den duur budgettair neutraal moet worden gefinancierd. De 10 overschrijding die ten gevolge van de doorberekening een aanzienlijk bedrag vertegenwoordigt, moet worden wegge werkt. Als uw college die doelstelling onderschrijft, acht de CDA-fractie het aanvaardbaar dat de raad voor het jaar 1986 eenmalig een overbruggingsbe- drag beschikbaar stelt om het achter blijven van het hoofdenbudget eniger mate te compenseren. Enkele dagen ge leden heeft uw college de onderwijsnota in concept-vorm het licht doen zien. Te gelegener tijd, maar gaarne een toezeg ging nog wel in deze raadsperiode, komt deze in de raad in behandeling. Dan zul len wij onze visie geven. In dit stadium merken wij slechts op dat in verband met het scholenbestand en algemene onderwijsaangelegenheden overleg op gemeentelijk niveau zowel voor als met het openbaar en het bijzonder onder wijs bevorderd dient te worden. Wij stellen voor, dat de werkgroep evaluatie scholenbestand wordt verbreed met vertegenwoordigers uit het bijzonder onderwijs, omdat de problematiek on getwijfeld ook bij het bijzonder onder wijs zal spelen. s\\

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 15