ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1986 ■■■WW Algemene beschouwingen van de VVD-raadsfractie TWEEDE PLAATS VOOR HARMONIE CONCORDIA Kaartavond Ni Economische zaken Politie Financieel beleid Kerstconcerten Welzijnsbeleid Personeelszaken Sociale zaken Verkeer Milieu en energie Slotopmerking Ruimtelijke ordening Voorlichting Intergemeentelijk Onderwijs I - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 Yvonne WADDINXVEEN - Een tweede plaats in de eerste afdeling was er weg gelegd voor de Waddinxveense harmonie Concordia, die zaterdag voor door KAREL VAN SOEST fractievoorzitter van de VVD De fractie van de VVD met van links naar rechts: Jaap van den Berg, Jan Borger, Karei van Soest en ir. Karei Warmenhoven. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Bij de behandeling van de begroting 1986 ont komt ook de WD-fractie er niet aan even terug te zien naar de achter ons liggende jaren. Bij het aantreden van ae nieuwe raad in 1982 werden wij geconfronteerd met een begroting 1983 die, on danks de wil van de in het nieuwe college van burgemeester en wethouders samenwerkende partijen om nieuw beleid door te voe ren, niet zonder bezuinigingen sluitend kon worden gemaakt. Lz - f V Waddinxveen heeft ’t en de Sniepweg en wel om de volgen- 4 en daar water bij de wijn te moeten doen is duidelijk. Dat dit ook kan eigen politieke iden- :%e kant van het be- Op het programma van Concordia staan nog kerstconcerten in Rotterdam en Zevenhuizen, en een nieuwjaarsconcert in Gouda. Naast de voorbereiding voor deze concerten wordt inmiddels ook al gewerkt aan het voorjaarsconcert. het geen gepland is op 25 april 1986. De Waddinxveense harmonie werd in de afgelopen tijd niet alleen verrast door de koninklijke onderscheiding voor de ere-voorzitter, maar stelde ook de aandacht voor een ander lid op prijs. Op dezelfde avond werd namelijk ook Gouwenaar W. van Ringelenstein (50 jaar lid) door burgemeester C.M. v.d. Linden in het zonnetje gezet. Hij ont ving uit handen van de eerste burger een ets van oud-Waddinxveen. Verder werd WADDINXVEEN - Vrijdagavond 22 november om acht uur houdt de Stich ting Wijkwerk Zuidplas in bar Pardon aan de Sniepweg een kaartavond, waar men zowel kan klaverjassen als joke ren. De inleg bedraagt een rijksdaaider per persoon. De VVD-fractie waardeert het wel zijnsbeleid, zoals dat in grote lijnen de laatste jaren is gevoerd. Dit be leidsterrein is erg veelomvattend en de problematiek divers. Het college is er desondanks in geslaagd de voorne mens uit het beleidsprogramma 1982-1986 uit te voeren. Nog net voor de begrotingsbehandeling ont eert week meedeed aan cohcertwedstrijden in het Overijsselse Hengelo. Concordia, met de koninklijk onder scheiden ere-voorzitter Jan van Hoven in haar midden en met een optreden in de Efteling in Kaatsheuvel achter de rug, behaalde in Hengelo met het ver plichte werk Fête au Village van P. Stal- meijer (tevens jury-lid) 137 punten. Het keuzewerk Western Pictures van C. Vlak, behorende in de afdeling uitmun tendheid, werd beloond met 136 pun ten, zodat in totaal 273 punten werden behaald. Bij het vergunningenbeleid wenst het college te komen tot beperking van de regelgeving. Het behoeft geen na der betoog dat de VVD-fractie deze dereguleringsactiviteiten al bij voor baat ondersteunt. Naast optimaal veilige verkeerssitua ties in infrastructurele zin zal de verkeersdeelnemer zelf moeten bij dragen aan de veiligheid in het ver keer. De VVD-fractie acht deze ver antwoordelijkheid essentieel. In dat licht bezien is het invoeren van 30 km-gebieden als proef zeker niet ver keerd. De vraag is wel hoe u het ge drag van de weggebruikers tijdens die proef blijft volgen. lukkig ageren ruime mate, zodat deze een leid raad kan zijn voor het te voeren be leid. Bij de behandeling van de nota in de commissie zal de VVD-fractie uitvoe riger op de inhoud ingaan. De VVD-fractie realiseeert zich terde ge dat door op handen zijnde wijzi ging van het sociale zekerheidsstelsel er veel druk wordt gelegd op de afde ling sociale zaken. Als gevolg daarvan kon het - gewaardeerde - jaarverslag 1984 (nog) niet verschijnen. Voor de uit te zetten koers in de ko mende jaren, voor zover de gemeente daar een rol in kan spelen, hecht de VVD-fractie veel waarde aan de ge gevens en cijfers die dit jaarverslag in houdt. Zo geven de werkloosheidscijfers de informatie dat globaal 1/3 van de werkloze mannen en vrouwen langer dan een jaar zonder werk zit. Bij de mannen valt op dat in deze categorie het bouwvakpersoneel hoog scoort; ondanks de grote activiteit op het ge bied van de bouw. De VVD-fractie ondersteunt het ge meentelijk beleid gericht op kwijt schelding van afvalstoffenheffing. De animo om van die regeling gebruik te maken was echter niet hoog en de VVD-fractie vraagt zich af in hoever re deze zal groeien voor een bedrag dat voor 1986 lager wordt (- 8 pro cent). met behoud van i titeit is een prettig stuurlijk werk in Waddinxveen. En zo zijn wij dan gegroeid van een statische naar een dynamische maat schappij, waarbij in - nog af en toe aarzelende - harmonie de verschillen de partijen elkaar vinden, elkaar weer nodig hebben. Het moderniseren van onze samenleving, het vergroten van ondernemingsgezinde burgers en be drijven, zónder essentiële voorzienin gen aan te tasten, zónder de solidari teit met de zwakken in de waagschaal te stellen, slaagt alleen maar door een goede samenwerking, waarbij een ie der noodzaak van aanpassing onder ogen durft te zien. En dat doen wij in Waddinxveen! Overheid en be- De VVD-fractie is van mening dat het Arbeidsbureau veel actiever moet op treden om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt bij elkaar te brengen. Waar mogelijk dient de gemeente mo gelijkheden voor privatisering te be nutten. De VVD heeft al vaker ge opperd dat mogelijkheden bij de af valverwijdering hiervoor in aanmer king kunnen komen. Enige «achter grondinformatie heeft ons geleerd dat particuliere containerverhuurbe- drijven goedkopere tarieven hanteren dan de gemeente Waddinxveen voor de verhuur van containers aan be drijven. Aan het college de vraag eens aan te geven in hoeverre privatisering concreet mogelijk is. De VVD-fractie is er zich van bewust dat de persone le consequenties hierbij een rol spe len. Echter, bij de dienst Openbare Werken bestaan ook op te vullen va- katures. Wanneer het gaat om promotie van Waddinxveen als woon- en werkge- meente waar het goed leven is, stelt de VVD voor eens te denken aan een wervelende en wervende video waar mee het college het land in kan om actief te trachten werkgelegenheid naar Waddinxveen te krijgen en be staande werkgelegenheid te houden en te versterken. Waddinxveen heeft ‘t en dat willen we weten ook! Bij de concrete uitwerking van dit beleid kunt u zeker op actieve mede werking van de VVD-fractie rekenen. De avondopenstelling voor het pu bliek van het Bureau Burgerzaken is weliswaar later ingevoerd dan de raad voor ogen had, doch de ervaringen zijn zeker niet slecht. De VVD-fractie zal na de proefperiode van 1 jaar een afweging maken of met deze activi teit moet worden voortgegaan en op welke wijze. Het publiek moet regel matig gedurende deze proefperiode geïnformeerd worden over de open stelling. De VVD-fractie kan zich vinden in het voornemen een integraal ver keerscirculatieplan op te zetten, als mede een verkeersveiligheidsplan. Mede gelet op de financiële situatie is het noodzakelijk bij de opstelling van de plannen de aandacht te be perken tot de hoogst noodzakelijke knelpunten en deze doelgericht aan te pakken. Eén van de nader uit te werken ge bieden voor de verkeersveiligheid is de wijk Zuidplas, waar veel jonge verkeersdeelnemers wonen. De aan sluiting Beijerincklaan-Sniepweg, speelt daarin een belangrijke rol, alsmede de veiligheid voor de fietsers bij het oversteken van en langs de Piasweg. Het herinvoeren van de praktische verkeersexamens voor de basisschool- jeugd - het behoeft nauwelijks betoog - steunt de VVD-fractie van ganser harte. De financiële situatie is voor 1986 rooskleurig te noemen. De VVD vindt het verheugend te constateren dat de begrotingspositie van Wad dinxveen voor 1986, ondanks de ver mindering van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, gunstig is. Burgemeester en wethouders danken dit voornamelijk aan de groei van on ze gemeente in de wijk Zuidplas. Dat die groei weer te danken is aan het slagvaardige beleid van het CDA-, VVD- en PvdA-college stemt tot te vredenheid. Ook tot tevredenheid stemt het be leid dat gericht is op het beperken van de kostenverhogende maatrege len. Het beleid op dit punt begint vruchten af te werpen. Hierdoor kan de stijging van tarieven en belastingen zelfs beperkt blijven tot voornamelijk trendmatige verhogingen. In enkele gevallen zelfs dalingen, zoals de afval stoffenheffing. De VVD-fractie acht dit daarom zo van belang omdat zij in voorgaande jaren al meer de aan dacht heeft gevraagd voor woonlas tenvermindering. Voor 1986 is daar voor een deel aan voldaan: bewoners van een huurhuis krijgen op grond van gemeentelijke tarieven en belas tingen, een woonlastenverlaging. De bewoners van een eigen huis echter krijgen een verhoging van de lasten. Dit wordt veroorzaakt door het ver schil in de aanslagen voor de onroe- rend-goedbelastingen. De VVD-fractie is van mening dat het verder uit elkaar groeien van de las ten voor eigenaren en huurders niet langer nodig is en wel om de volgen de redenen: a. wij zitten dichter bij het maximale belastingplafond van eigenaren dan van huurders; b. het is zeker geen automatisme dat de eigenaren zwaardere woonlasten beter kunnen dragen dan huurders. Bovendien betalen zij al twee keer, n.l. het gebruikers- en het eigenaren deel; c. de lasten voor onderhoud zijn voor eigenaren veel groter dan voor huur ders. De aftrekregeling Groot onder houd komt voor 1986 te vervallen. De VVD vindt daarom het voorstel om de tarieven van de onroerend- goedbelastingen niet te verhogen met 2 procent maar met 30 cent per een heid, waardoor voor 1986 de lasten gelijkelijk over huurders en eigenaren worden gedeeld, een juist voorstel. De functiewaardering verkeert in het stadium van nazorg. Evenals vorig jaar pleit de VVD-fractie ervoor nu te komen met een systeem van func- tioneringsbeoordeling. “Naast het au tomatisme dat er in de carrière zit, zal toch steeds een prikkel aanwezig moeten blijven voor een goede func tievervulling” was vorig jaar de me ning van de VVD en dat is het ook nu. Wat dit laatste betreft is bekend dat de VVD er voorstander van is te ko men tot een bedrijfsmatiger opzet. Volgens de VVD-fractie leidt dit tot flexibeler beleid, sneller inspélen op zich wijzigende omstandigheden en meer creativiteit in het organiseren van evenementen en activiteiten, als mede reclame en promotie. Aan de hand van de resultaten van een lopend onderzoek, die binnen niet al te lange tijd in de commissies aan de orde dienen te komen, zal de VVD-fractie mee blijven werken aan en zoeken naar afdoende oplossin gen. Hierbij dient ook het regionale belang te worden bezien, temeer daar het Boskoopse zwembad wordt ge sloten. Van de reeds vorig jaar aangekondig- de nota - integraal - Centrumbeleid verwacht de VVD een heleboel. Door de lintbebouwing mist de gemeente een echte kern. Bij een op te zetten centrumbeleid pleit de VVD-fractie voor aandacht voor integratie van voorzieningen (winkels, kantoren, wijkwerk) en separatie van verkeers- vormen (voetgangers, fietsers en ove rig wegverkeer). De VVD zal plannen steunen tot het betrekken van het waterfront bij het uitvoeren van het bestemmingsplan Brugcentrum. Te denken valt daarbij aan een verkeersvrije “boulevard” die met inschakeling van beeldende kun stenaars kan worden aangekleed. Voor de watersport kunnen hier wel licht eenvoudige aanlegvoorzieningen worden gecreëerd. De VVD-fractie signaleert in Wad dinxveen het gemis aan een centrale ruimte voor activiteiten, zoals markt, kermis, manifestaties e.d. Het zou prettig zijn het komende begrotings jaar dit gemis op te heffen. er afscheid genomen van Kloosterman-Groeneveld. Na bijna 12 jaar lid te zijn geweest als majorette en enkele jaren bestuurslid heeft zij wegens verhuizing de vereni ging moeten verlaten. Voor haar inzet werd zij door haar majorette-groep be loond met een pop in verenigings-kle- dij, terwijl voorzitter Van Rutten, na een dankwoord te hebben uitgespro ken, haar een fraai bloemstuk overhan digde. Eerder in het seizoen trad Concordia nog op in De Efteling. Dit optreden be stond uit tweemaal een rondgang door het park en er werd op enkele plaatsen een show uitgevoerd. Voor de marche rende optredens kreeg Concordia veel bijval van het ruimschoots aanwezige publiek. De arbeidsduurverkorting, als gevolg van rijksbeleid, en variabele werktij den, zal extra zorg voor het college met zich brengen. De vrijkomende tijd biedt nieuwe formatieplaatsen. Variabele werktijden en arbeidsduur verkorting vragen om een goede rege ling voor een zo goed mogelijke be reikbaarheid van het ambtelijk appa raat door het publiek te garanderen. Overigens kan de VVD-fractie zich voorstellen dat het college een en an der meeneemt in het kader van de re organisatie van het ambtelijk appa raat. De VVD-fractie wil echter verder gaan, zoals ook voor 1984 en 1985 is bepleit, namelijk de onroerend-goed- belastingen voor 1986 niet te verho gen. Dit betekent dat een bedrag van f. 77.044,- elders in de begroting ge vonden moet worden. Als de begroting wat ruimte biedt is het verleidelijk deze ruimte aan te wenden voor een aantal aardige din gen. Wie dan ook de wensenlijst be ziet zal gauw duidelijk worden waar om Sinterklaas vóór hij in Nederland komt eerst Waddinxveen aandoet en waarom dit vóór de begrotingsbehan deling gebeurt. Waarlijk een goed hei- ligman! De meerjarenraming 1986-1990 schetst zeker geen somberder beeld dan de vorige ramingen. Uitgaven voor nieuw beleid zitten er nog niet in verwerkt, maar zijn wel genoemd. Hieruit blijkt weer eens dat het hui dige college op basis van het nu ge voerde beleid voortbouwt aan plan nen voor de toekomst. Het college gaat niet bij de - financiële - pakken neerzitten, maar werkt positief door aan de zaken die aangepakt moeten worden. Continuïteit van bestuur is nu van belang. Het college schroomt niet om voor 1986 nieuwe plannen in de begroting te verwerken, on danks het feit dat driekwart van 1986, n.l. van mei tot en met decem ber, een nieuwe raad aantreedt. De VVD-fractie vindt dit terecht. Het in de afgelopen periode in gang ge zette beleid moet kunnen worden voortgezet binnen de grenzen van het stringent gevoerde financiële beleid. Op een aantal beleidsaspecten gaan wij nu wat nader in. Het beleid op milieugebied is doel treffend. De riolering van de buiten gebieden is de afgelopen jaren deug delijk aangepakt. Met betrekking tot de afvalverwijdering kan, naast de op merking over de containerverhuur onder de paragraaf economische za ken, opgemerkt worden dat het wel licht wenselijk is te komen tot het scheiden van afval door de consu ment, uit overwegingen van milieube scherming en hergebruik. De VVD-fractie vindt dat de bewust heid voor een schone omgeving sti mulering behoeft. Ook uit oogpunt van volksgezondheid. Eigenaren van honden dienen maat regelen te nemen om de hondepoep van hun eigen huisdier niet terecht te laten komen op plaatsen waar ande ren daar (over)last van kunnen on dervinden. Als experiment kan de ge meente, bekostigd uit de opbrengst van de hondenbelasting, eigenaren van honden hiertoe voorzieningen verstrekken c.q. speciale terreinen voor het uitlaten aanwijzen. Tot nu toe is alleen aangegeven waar het niet mag. In deze algemene beschouwingen, de laatste van de raadsperiode 1982- 1986, mag een woord van dank niet ontbreken. Dank aan al degenen die dat dynamische van onze plaatselijke samenleving mede vorm hebben ge geven. Terugblikkend op de aflopende raadsperiode, want dat hoort er bij zo’n laatste begrotingsbehandeling ook een beetje bij, mogen wij consta teren dat er door college en ambtelijk apparaat hard en resultaat-gericht ge werkt is aan de uitvoering van het be leidsprogramma. De beleidsnota’s komen nog steeds binnen! Voor het ambtelijk apparaat zal het komende begrotingsjaar in het teken staan van de reorganisatie. Een moderne gemeente vraagt om een moderne organisatie, waarin ook de ambtelijke medewerk(st)ers beter tot hun recht komen. Wij wensen het college van burge meester en wethouders, onze (toe komstige) collega’s in de raad, de ambtenaren, de vele vrijwilligers en het Waddinxveense bedrijfsleven een gezonde werklust en bedrijvigheid toe in het begrotingsjaar 1986. Het college van burgemeester en wet houders voert een actief en doeltref fend beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening en de woning bouw. Dit blijkt niet alleen uit de vele bouwactiviteiten, maar zeker ook uit uw actieve rol op het gebied van het volgen van provinciaal en rijksbeleid op dit terrein. Dit is ook bittere noodzaak gezien het op han den zijnde nieuwe streekplan. Over de woningbouwcontingenten bereiken ons de laatste tijd zorgelijke berichten. De VVD-fractie dringt er bij het college op aan al het mogelij ke te doen om de woningbouw de komende jaren zeker te stellen. Ener zijds vanwege de nog hoge aantallen woningzoekenden en anderzijds vanwege de exploitatie van de be stemmingsplannen. Het Beleidsplan Politie, dat binnen kort verschijnt, ziet de VVD-fractie met heel veel belangstelling tege moet. Naast de aandacht die onge twijfeld zal worden geschonken aan kleine criminaliteit, verkeersveilig heid, etc. verwachten wij een visie op het sociale hulpprobleem, waarbij de politie vaak betrokken wordt. Ook heeft het college een rampen plan in het vooruitzicht gesteld. Bij de uitvoering van een rampenplan zijn verschillende instanties betrok ken. Door het afschaffen van de B.B. in 1986 wordt extra druk gelegd op de brandweer. Het is duidelijk dat een vrijwillige lokale brandweer niet optimaal geëquipeerd en opgeleid is om de taken van de B.B., zeker regio naal bezien, niet zomaar op de schou ders te nemen. Daarom pleit de VVD-fractie ervoor met name regio naal te bezien hoe de gezamenlijke inzet optimaal geregeld kan worden. De organisatie zowel regionaal als plaatselijk moet sterk zijn. Een bre der kader is daarvoor nodig. De zwaarte van de opleidingen moet te rug te vinden zijn in de opbouw en verdeling van de verantwoordelijkhe den. De aanschaf van materialen moet mede afgestemd zijn op de uit rusting in regionaal verband. De VVD-fractie acht voorlichting en public relations een essentiële taak voor een moderne dynamische ge meente. Public relations is gericht op het stelselmatig bevorderen van de goede betrekkingen van een organi satie met haar doelgroepen. De ge meente heeft nogal wat doelgroepen: intern en extern. In de inleiding van deze beschouwin gen werd gesproken over het uitdra- gen van waar de gemeente voor staat. Dat kan gebeuren op grond van een goed public relations-beleid, waarbij vooral aan voorlichting en promotie ruim aandacht besteed moet worden. De WD-fractie constateert dat de middelen voor dit beleid thans niet herkenbaar drukken op de begroting en pleit ervoor de nu verspreid op de begroting voorkomende posten te groeperen in één begrotingspost. De kracht van een goed gemeentelijk pu blic relations-beleid zit ‘m in de bun deling van werkzaamheden en de daarvoor benodigde financiën. Bij de behandeling van de begroting 1985 heeft de VVD-fractie gewezen op het belang van een goed opgeleide voor lichtingsambtenaar. Het college heeft dit onderkend en er gevolg aan gege ven. Het public relations-beleid is hiermee voorzichtig in gang gezet. Kennisname van de vorderingen en bezigheden van de desbetreffende ambtenaar stemmen de VVD tot op timisme. Dat dit niet door één politieke partij kan worden bereikt is duidelijk. In het proces van maatschappelijke ver anderingen blazen politiek, overheid, bedrijfsleven, burgers, etc. allen hun partijtje mee. Dat kan alleen als die positieve benadering op elkaar wordt overgebracht. En dat proces is nu he vig in beweging. De maatschappelijke veranderingen vragen om vernieuwing. Onze kracht, ook plaatselijk, moet liggen in het oplossen van problemen vanuit een postitieve gedachte. Dit leidt tot creatieve nieuwe oplossingen waar anderen beren op hun pad zien. In dat licht bezien is er voor polarisatie geen ruimte (alleen eendracht maakt macht!). Het vraagt van elkaar be grip en medeverantwoordelijkheid. Nieuwe creatieve oplossingen moeten ook voor verschillend denkenden be vredigende oplossingen kunnen zijn. Bij het door CDA, VVD en PvdA tot nu toe uitgevoerde beleidsprogramma 1982-1986 hebben wij in Waddinx veen veel van de creativiteit en die medeverantwoordelijkheid van dé drie samenwerkende partijen waar kunnen maken. Dat een dergelijke samenwerking alleen kan door hier dat willen we weten ook” ving de raad de nota minderheden beleid. De behandeling van deze nota in de raad moet nog geschieden. Als dan zal de fractie van de VVD nader op de inhoud ingaan. Nu kunnen wij volstaan met de opmerking, dat het goed is dat op dit terrein én in het kader van het algemeen beleid om achterstandssituaties weg te werken deze nota thans is verschenen. De VVD-fractie onderschrijft van harte de activiteiten van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking. De daadwerkelijke hulp maar zeker ook de bewustmakingsactiviteiten zijn door de Kerngroep uit dé Wad dinxveense gemeenschap niet meer weg te denken. Het bezoek van enke le leden van de Kerngroep aan het project in Peru heeft voor beide acti viteitenterreinen veel waarde gehad. In hoeverre de Wereldwinkel bij draagt aan bewustmaking kunnen wij nog niet beoordelen. Het college geeft daarover ook geen duidelijk heid, ondanks het verzoek van de VVD in 1984 om na één jaar een eva luatie van de activiteiten te geven. Tenslotte is de VVD-fractie van me ning dat het college met de herstruc turering van het sociaal-cultureel be leid tot nog toe goede resultaten heeft geboekt. Er zijn echter nog en kele zaken die de komende jaren ge regeld moeten worden, zoals de be stemming voor de Bonkelaar en het Gemaal, de huisvesting van de mu ziekschool en de problematiek rond zwembad en tennishal. De problematiek die bij de twee re creatieschappen Reeuwijkse Plassen e.o. en Bospark speelt is weliswaar divers doch vindt z’n oorsprong, zo is de indruk van de VVD-fractie, in het gegeven dat het heel moeilijk kan zijn om eigen gemeentelijke belangen on dergeschikt te maken aan regionale. De gemeente Waddinxveen verstaat deze kunst gelukkig wel. Het is dan ook triest te moeten constateren dat dit nog niet beloond is geworden met de aankoop door het Recreatieschap Reeuwijkse Plassen van de gemeente lijke gronden in ‘t Weegje. De VVD- fractie acht dit toch een essentiële voorwaarde om in het schap te blij ven deelnemen. Ook in Bospark liggen de problemen op het bestuurlijk/financiële vlak. Onterecht heeft de gemeente Bos koop enige afstand genomen van het schap door een andere verdeelsleutel voor te stellen, juist’ op een moment dat de inrichting vorm heeft gekregen en het gebruik goed is. Twee halen, één betalen denkt men wellicht in Boskoop. Alleen zo werkt dat niet in een gemeenschappelijke regeling. Met betrekking tot de regionale sa menwerking in Midden-Holland ge looft de VVD-fractie niet dat het ge brek aan informatie in de Nota be grotingen betekent dat de activiteit van het orgaan beperkt is. Ook voor Waddinxveen dient het bestaan van het orgaan nut te hebben! De afgelopen jaren heeft het onder wijs veel aandacht gekregen van de overheid. De gehele operatie rond de invoering van de basisscholen is daar een van de belangrijkste oorzaken van. Daarnaast de verplaatsing en de nieuwbouw van de scholen in de Zuidplas, gepaard gaande met forse toename van het aantal kinderen. De VVD-fractie kan zich, gelet op de hoeveelheid nieuwe problemen die de laatste jaren op het college afkwa men, voorstellen dat dit de verschij ning van de onderwijsnota heeft ver traagd. De onderwijsnota ligt er ge- - nu. Het onderwijsveld kan re en hopelijk gebeurt dit ook in mate, Terecht heeft dit beleidsveld de afge lopen jaren veel aandacht gekregen. De Nota Werken in Waddinxveen is de basis van het te voeren beleid waarbij de werkgelegenheid een cen trale plaats inneemt. Eén van de activiteiten is het Job Creation project, waarvan wij de re sultaten met grote nieuwsgierigheid tegemoet zien. Graag verneemt onze fractie hoe hoog de kosten van dit project tot nu toe zijn geweest. In de inleiding van deze algemene be schouwingen is al gewezen, op de ge structureerde overlegorganen en het belang dat de VVD-fractie daaraan hecht. Door het college van. burge meester en wethouders is thans een ambtenaar benoemd tot contact man tussen gemeente en bedrijfs leven. Een goede zaak. Samen met de voorlichtingsambtenaar kan de pro motie van Waddinxveen als vesti gingsplaats voor bedrijven worden aangepakt. Een volgend aandachtspunt is het functioneren van het Arbeidsbureau. drijfsleven hebben elkaar weer gevon den. De contacten in het Overlegor gaan Werkgelegenheid en Bedrijfsle ven, het instellen van een raadscom missie werkgelegenheid, bedrijfsleven en middenstand, de samenwerking met de Middenstandsvereniging, de steun aan de meubelindustrie, het be schikbaar hebben van industriegrond, etc. wijzen dit uit. Ook straalt de dy namiek eraf wanneer wij de groei van onze gemeente bekijken, niet alleen in aantallen inwoners, maar zeker ook in modern opgezette bouwplan nen. Nieuwe scholen, algemene en welzijnsvoorzieningen, sportfacilitei ten en mogelijkheden voor open- lucht-recreatie in de gemunte en de regio. Een dynamische gemeente in een zich herstellende samenleving. Daar mogen wij blij mee zijn, dat mogen wij uitdragen. Dat mag aan het eind van een lopende raadsperiode en dat mag zeker aan de vooravond van een nieuwe raadsperiode. De VVD wil meewerken aan een geloofwaardig toekomstperspectief voor iedereen, landelijk en zeker ook plaatselijk in onze W'addinxveense samenleving. De VVD doet dit op grond van de grondbeginselen: vrijheid, verant woordelijkheid, verdraagzaamheid, sociale rechtvaardigheid en gelijk waardigheid. Na deze algemene politieke be schouwing vervolgens aandacht aan de Waddinxveense begroting 1986. “Wij kunnen dit jaar (1983) nog snoeien en harken, hakken hoeft nog niet.” Het toekomstbeeld, geënt op de financieel-economische situatie, was somber. De daarop volgende be grotingen hadden alle het kenmerk van een lichtpuntje in donkere tij den. De donkere wolken waaiden ge lukkig steeds weer voor ons uit. En zo staan wij dan nu in 1985. En wij zien dat er ook voor 1986 weer een sluitende begroting voor ons ligt, on danks de nog aanwezige donkere lucht. Peinzend over dit plaatselijke beeld in relatie tot de wereld om ons heen, geeft de VVD-fractie aanleiding tot enkele algemene opmerkingen. Wij leven thans in een tijd, die zich laat kenmerken als een overgangstijd. Een overgangstijd naar betere tijden! In de jaren na de Tweede Wereldoor log heeft ons land zich omhoog moe ten werken. Een periode van opbouw en vooruitgang bracht ons uiteinde lijk tot grote welvaart. Maar ook een periode waarin steeds meer verant woordelijkheid werd gelegd bij de overheid. De overheid was en is over al goed voor. Dat kost geld, veel geld. Dat leidde uiteindelijk tot onver antwoord hoge kosten. In de periode van 1973 tot 1983 is de werkloos heid in ons land vervijfvoudigd, het financieringstekort verzevenvoudigd, zijn de collectieve uitgaven verdrie voudigd en de rentelasten op de staatsschuld verzesvoudigd. Reeds in die jaren realiseerde het CDA/VVD-kabinet Van Agt/Wiegel zich, dat ingrijpende bezuinigingen nodig waren om deze lijn om te bui gen. Bestek ‘81 moest dit mogelijk maken. Dit is er niet helemaal uitge komen. De winst van Bestek ‘81 is er vooral wél in gelegen dat er langza merhand een algemeen besef groeide dat zonder bezuinigingen de toe- komst-érg somber zou zijn. Wïj kre gen een periode van doemdenken. De tering moest naar de nering worden gezet. De donkere wolken lagen als een zware last op onze schouders. De investeringen liepen terug, de werk loosheid steeg. Het negativisme had de overhand. Ook de gemeenten ontkwamen niet aan de nationale (en internationale) situatie. De inkomsten van de ge meenten liepen terug mede als ge volg van de landelijke bezuinigingen. Veel ruimte voor nieuw beleid leek er in het begin van de jaren tachtig niet te zijn. Maar toch! Mede dankzij het besef van nationale zuinigheid van het huidige kabinet, dat werd overgebracht op burgers en bedrijfsleven, alsmede de herstelpo- litiek in de landen om ons heen, brachten weer licht aan de horizon. De bezuinigingen gaan weliswaar nog door, maar tegelijkertijd zien wij een opleving: de internationale handel trekt aan, de bedrijven gaan weer in vesteren (o.a. als gevolg van terug dringen van overheidsbemoeienis), de werkgelegenheid trekt aan en velen zien de toekomst weer positief. Wij gaan er weer in geloven; wij hebben er weer zin in! En op dat keerpunt bevinden wij ons thans ook plaatselijk. Het verkiezingsprogramma van de VVD, afdeling Waddinxveen, voor de gemeenteraadsperiode 1982-1986 was in dat licht al realistisch van op zet. In dit programma was rekening gehouden met enerzijds de econo mische teruggang waar wij toen op alle punten mee te maken hadden en waardoor het niet mogelijk was gelden vrij te maken voor niet direct noodzakelijke aangelegenheden. An derzijds is er in dat programma van uit gegaan dat de economische re cessie ook wel weer zal worden ge volgd door een opleving, hetgeen tot méér mogelijkheden zou leiden. Daarmee werd, vanuit een positieve denkwereld, al aangegeven dat nieu we kansen en mogelijkheden zich aan dienen. Een prima resultaat, gezien een kriti sche jury, die deze dag correct doch zui nig met de puntenwaardering om sprong. Naast P. Stalmeijer, bevonden zich tevens in de jury, R. v. Yperen en R. Rats. F.’

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 17