Welk winkel centrum moet ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1986 weg voor nieuw centrumplan? Slagvaardig beleid: Pijn minder voelbaar Thema-avond Algemene beschouwing van de PCW-fractie ggg over speelgoed Algemene beschouwing van D’66 i F Politie en brandweer Tenslotte Financiën i Sociale zaken Reorganisatie Ruimtelijke ordening Werkgelegenheid Bospark Onderwijs Welzijn Verkeer en milieu Bestuur Slotopmerkingen ge bewuste en zichtbare overschrijding. Personeelszaken X F clw I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 h j De fractie van de Protestantse Combinatie Waddinxveen (PCW) met van links naar rechts: Kees Senneker, Dick Uitbeijerse, Jan Havenaar en ir. Ton Drost. (Foto: Sjaak Noteboom). te dragen. De verhoging van de O.G.B. met f 0,30 per 10 m2 voor beide tarieven heeft onze duidelijke voorkeur. Dit om dat enige jaren geleden bij raadsbesluit de verhouding tussen beide tarieven is scheefgetrokken. Door latere procentu ele verhogingen is die scheve verhou- moeilijkheden blijven uiteraard altijd mogelijk en gewenst. door DICK UITBEIJERSE fractievoorzitter van de PCW door HANS BARTH fractievoorzitter van D’66 'A.i Volgens Twijnstra en Gudde staat er in Waddinxveen een huis. Dat was het motto voor het organisatie-onderzoek. Gaarne vernemen wij uw voornemens tot die reorganisatie. Wij onderkennen nu knelpunten, die bestuurlijk om een oplossing vragen. Een voorbeeld is de nen wij hierdoor alleen maar mét dank baarheid vervuld worden. Wel is het naar de mening van onze fractie zo, dat er soms posten ter dekking van bepaal de uitgaven worden aangegeven, die be ter hadden kunnen blijven sluimeren. Immers, aan bepaalde tegenvallers zal niet ontkomen kunnen worden. Ook is het zo, dat in de komende jaren minder gebouwd zal kunnen worden, waardoor de algemene uitkering van het rijk min der snel zal stijgen. Dat zal dan des te harder aankomen. Al deze dingen ko men tot uiting in de ’’Nota Begrotin gen”, die een helder overzicht geeft van de stand van zaken. De pijn door dit al les veroorzaakt zal minder voelbaar zijn, als een slagvaardig beleid door uw college, met als uitgangspunt het hand haven van dezelfde voorzieningen met dezelfde mankracht voor meer mensen, gevoerd wordt. Gudde BV stellen ons niet gerust. De vraag of dit krediet wel juist besteed is, komt boven. WADDINXVEEN Het belang van verantwoord speelgoed en wat er mee gedaan kan worden was het onder werp van de avond die de drie peuter speelzalen Kabouterhof, Ketelbinkie en Pieter Pierebas in het buurtcen trum De Boog vorige week dinsdag avond hebben gehouden. Een aan het maandblad “Ouders van nu” ver bonden speelgoedconsulente/journa- liste lichtte de aanwezige ouders van peuters voor. De door voorzitter A. van Holstein van de Stichting Behartiging Belan gen Waddinxveense Peuterspeelzalen geopende avond onderstreepte de noodzaak van speelgoed en spelen voor de kinderen. Heel belangrijk is steeds dat de creativiteit van het kind niet wordt geblokkeerd. 1 WADDINXVEEN - Met meer dan gewone belangstelling hebben wij de begroting voor 1986 tegemoet gezien. Als men afging op de geruchten over wat er allemaal ingeleverd zou moeten worden en de slechte vooruit zichten op velerlei gebied, kon het niet anders, of het moest een enorm probleem worden om de begroting sluitend te krijgen. Een korting van ongeveer f. 870.000,- op de uitkering van het rijk is niet te verwaarlozen. Nu is voor onze gemeente van belang, dat er in 1985 een grote volume-toena- me is geweest van het aantal woningen en mede daardoor van het aantal inwo ners. Hierdoor kon het grootste deel van de kortingen worden opgevangen. Als we dan zien, dat er veel gemeentes in financiële nood zijn of komen, kun- ding alleen maar nog schever ge worden. Daarom zijn wij vöorhet standpunt van de minderheid van uw college, om deze ontwikkeling, zij het in geringe mate, een halt toe te roepen. Grote waarde ring heeft onze fractie voor het verloop van de automatisering. Deze blijkt zon der al te veel kinderziektes te verlopen. Dat dit mede te danken is aan de grote inzet van het personeel dat ermee werkt, staat voor ons vast. Voor de toe komst zouden wij graag één persoon verantwoordelijk zien voor het hele ge beuren, waardoor een goede opbouw bij de diverse afdelingen mogelijk is. Wat er op het terrein van de ruimtelijke ordening het afgelopen jaar allemaal is gebeurd, wekt toch wel enige verba zing. De pogingen van de portefeuille houder om de achterstand van de bouw in te halen, mogen zeker geslaagd ge noemd worden. Dat dit vele besprekin gen met bouwers en beleggers tot ge volg heeft gehad, is begrijpelijk. Maar als men ziet, wat er in 2 1/2 jaar van en op de grond is gekomen, is het succes toch wel zichtbaar. Het is jammer, dat het type woningen, dat gebouwd is niet helemaal aan de opzet is tegemoet ge komen door het geringe aantal contin genten voor woningwetwoningen. Toch voorzien de gebouwde woningen ook in een behoefte, gelet op de grote vraag. Niet alleen zijn er in de Zuidplas wonin gen gebouwd, maar er zijn ook plannen om tot invulling van het centrum te ko men. Daarin zijn dan verschillende Dit aspect heeft in onze fractie steeds grote aandacht. Gelukkig is er een stil stand gekomen in de groei van de werk loosheid, ja zelfs enige verbetering valt te bespeuren. Wij zijn er van overtuigd, dat uw college er alles aan doet om hie rin nog meer verbetering te brengen, daarbij bijgestaan door de commissie werkgelegenheid. Nog onlangs is er een contactman aangewezen voor het be drijfsleven. Wij hopen, dat dit succes zal hebben. Ook wachten wij nog altijd op het eindrapport van Job Creation. Met voldoening constateren wijdat uw college er weer in is geslaagd een slui tende begroting aan de raad voor te leg gen. Ondanks een aantal tegenvallers, is het weer gelukt en dat zelfs zonder een ontoelaatbare lastenverzwaring. Hier en daar mogen we zelfs een lasten verlichting constateren. Bovendien maakt de begroting een soliede indruk. De presentatie is van dien aard, dat een woord van waardering op zijn plaats is. De onzekerheden, die er noodgedwon gen in voorkomen, worden door u niet verbloemd en maken een open discussie mogelijk. Als wij beginnen bij die onze kerheden, willen we eerst stilstaan bij het nieuwe rijksvergoedingsstelsel voor het onderwijs, het ’’Londo-stelsel”, waarbij we dank zeggen voor uw korte en duidelijke uitleg, die zeer informa tief is. Uw benadering van de te ver wachten overschrijding achten wij re ëel. Wel willen wij ervoor waarschu wen, dat het genoemde percentage van 10 geen eigen leven gaat leiden. Het is een raming en meer niet. Met u hopen wij, dat de vergoeding via het Londo- stelsel voor onze gemeente toereikend zal zijn. Dat neemt niet weg, dat wij eni- hetzij als overgangsmaatregel, hetzij ten behoeve van de kwaliteit van het on derwijs, niet bij voorbaat afwijzen. Ten aanzien van de bezuinigingen in het ka der van de sanering van de rijksbegro- ting en met name de gevolgen voor de gemeentes, is het niet aan ons en is het niet de juiste plaats om er hier uitge- breid op in te gaan. Wel hebben wij de indruk, maar het kan niet meer dan een indruk zijn, dat de maat voor de ge meentes vol is. Welke regering er vol gend jaar ook zal aantreden, de ge meente zal als uitgeknepen moeten worden beschouwd. Dat houdt dus een consolidering in. Verder heeft uw nota dusdanig onze instemming, dat wij ons zullen beperken tot enkele details. Het zal u niet verwonderen dat subsi diëring van de vierde peuterspeelzaal onze instemming niet heeft. Als ouders besluiten hun kinderen naar een peuter speelzaal te brengen, dienen zij zelf daarvan de consequenties te dragen, of tewel dienen zij zelf daarvan de kosten Wij zijn ervan overtuigd, dat zowel poli tie als brandweer in onze gemeente goed functioneren. Wat betreft de poli tie, is de halfjaarlijkse bespreking in de commissie A.B.Z. een goede zaak. Hierdoor wordt ook de raad betrokken bij het overleg in diverse zaken. Wij wil len de suggestie doen om de acties tegen het (jeugd)vandalisme op de scholen te herhalen. Het is al enkele jaren gele den, dat deze actie werd gehouden en er is nu een nieuwe groep leerlingen die de leeftijd heeft bereikt, dat zij zich met dergelijke zaken kan bezighouden. Het is inderdaad onjuist, dat de politie in zo’n sterk stijgende mate wordt gecon fronteerd met sociale problemen. Wij hopen, dat pogingen om hier andere in stanties voor in te schakelen, succes zul len hebben. Wij kunnen stellen, dat Waddinxveen over een goed geoefend brandweerkorps beschikt. Dat het dan ook over goed materiaal wil beschik ken, is voor ons vanzelfsprekend. Dit vooral ook, omdat de taken van de brandweer in de toekomst zeker zullen worden uitgebreid. We hoeven daarbij alleen maar te denken aan de op stapel staande rampenplannen. Het delegeren van bevoegdheden met betrekking tot het vergunningenbeleid ontmoet bij ons geen bezwaar, mits de openbare orde en veiligheid daardoor niet in gevaar ko men. Ditzelfde geldt ook, mutatis mu tandis, voor het aantal zaken, waar een vergunning voor nodig is. Nu het middengedeelte van het Bo spark is voltooid en de beplanting tot flinke hoogte is gekomen, komt de te genvaller dat door ziekte van de bomen weer een gedeelte moet worden wegge snoeid. Wij hebben de indruk, dat al heel wat burgers van deze voorziening gebruik maken, terwijl ook de jeugd zich in de vakantie er kostelijk ver maakt heeft met het bouwen van het huttendorp. Jammer is echter, dat bij de verbranding van dat dorp er nogal wat schade werd aangericht. Mijnheer de voorzitter, met u zijn ook wij onaange naam verrast door de reacties uit Bos koop met betrekking tot de kostenver deling van het Bospark. Naar onze me ning zijn er goede afspraken gemaakt. Daardoor is het onjuist hierop terug te komen. Als er bij het Weegje bordjes gezet gaan worden met het opschrift: *t Weegje, prov. Zuid-Holland” is er iets werkelijk mis als de provincie de overname van dit gebied weigert. Hier voor dient een oplossing te komen. Onze fractie betreurt het, dat de con- cept-onderwijsnota pas onlangs is ver schenen, temeer daar in de Nota Begro tingen enkele malen naar is verwezen. Naar onze mening hoort de volgorde als volgt te zijn: het beleid wordt uitgestip peld in de onderwijsnota, die wordt be krachtigd door de raad, waarna concre tisering volgt in de begroting. De nu ge kozen volgorde, waarbij de onderwij snota pas wordt bekrachtigd nadat de begroting is vastgesteld, achten wij der halve onjuist. Wij zijn er met het college verheugd over, dat er geen leerkrachten op wachtgeld behoefden te worden ge steld. Wij vragen ons af, of de opmer king dat dit o.a. komt door de weging van leerlingen, betekent dat er in Wad dinxveen een groot aantal leerlingen is, dat een hoge wegingsfactor oplevert, of dat dit een landelijk beeld is. Onze frac tie deelt ook de zorg van het college dat de vele parttimeleerkrachten in de school niet zonder bezwaren zijn. Be halve de homogeniteit van het onder- wijsteam, lijkt het ons geen goede zaak voor de leerlingen, vooral niet voor de zwakke. Juist zij hebben behoefte aan rust en zekerheid. Onze fractie acht het juist, dat de beide schoolgebouwen die door de Gereformeerde School in ge bruik zijn, eigendom van de gemeente blijven. We zijn er verheugd over, dat het college inziet, dat ook deze huisves ting geen permanente kan zijn. We dan ken u dan ook voor het feit, dat er aan de huisvesting van de Gereformeerde school de nodige aandacht geschonken zal blijven. Het college wil graag een plan van het Vredesplatform om in de week van 20-24 januari een project te houden op alle basisscholen, ondersteu nen. Wij vragen ons af, hoe we het be grip ’’alle” moeten interpreteren. Zijn ook de scholen voor bijzonder onder wijs bij dit project betrokken Zo ja, in welke mate Is het mogelijk om de commissie onderwijszaken vooraf op de hoogte te stellen van de inhoud van dit project Onze fractie is blij met de toe zegging in de commissie onderwijsza ken, dat er weer een goede prognose ge produceerd zal worden voor het leerlin genbestand in geheel Waddinxveen- Hoewel wij er met u van overtuigd zijn, dat de onderlinge samenwerking tussen de basisscholen ten aanzien van begrote grotere uitgaven zeer goed heeft ge werkt, achten wij een meer schoolsge- wijze jaarbegroting, tot stand te komen in nauw overleg tussen personeel en me dezeggenschapsraad, meer in de lijn te liggen van een ontwikkeling naar een ei gen verantwoordelijkheid per school. Onderling overleg tussen scholen en het elkaar helpen bij grotere of kleinere In deze sector wordt een voortvarend beleid gevoerd, soms ook op een ter rein, waar onze fractie moeite mee heeft of dat zelfs onze instemming in het ge heel niet heeft. Immers, onze fractie ziet het welzijn anders dan vele ande ren. Dat houdt niet in, dat wij blind zijn voor de noodzaak van bepaalde voor zieningen, maar we willen ons toch in de eerste plaats afvragen of die in overeen stemming zijn te brengen met onze Bij belse opdracht. Daarom zullen wij ons blijven verzetten tegen het open zijn van deze voorzieningen op zondag. Daar kan nooit zegen op rusten. On danks het feit, dat er steeds meer een vervlakking optreedt, willen wij hierte gen toch blijven waarschuwen. Als we zien, hoe de commissie Sociaal Cultu reel Werk dit jaar heeft gefunctioneerd, kan daar waardering voor worden opge bracht. Nog maar in de beginfase, na melijk het eerste jaar, voert zij een krachtig beleid en probeert alles op een goede en voor de Jeugd- en Buurthui zen gelijke lijn te krijgen. Voorwaar een flinke vooruitgang. Met het voorne men een bedrag van f. 150.000,- uit het fonds stadsuitleg te bestemmen voor een nieuwe accomodetie voor "De Overkant” kunnen wij instemmen. Dit, omdat ook de andere wijken een goed gebouw hebben. We kunnen vrede heb ben met het onlangs ook in de raad aan de orde geweest zijnde voorstel, dat in hield, dat er voor Ontwikkelingssamen werking een bepaald bedrag per inwo ner plus prijscompensatie beschikbaar zou worden gesteld. Een andere vraag is, of wij de gekozen projecten altijd ais de beste ervaren hebben. We erkennen, dat er door de plaatselijke vrijwilligers veel energie in gestoken wordt. Mijn heer de voorzitter, wij gaan er accoord mee, dat er een wisselcollectie aanwezig zal zijn in het Anne Frank-centrum. Ook de subsidie voor de jaarlijkse be jaardenreis heeft onze instemming. De uitbreiding van de maaltijdenvoorzie ning is een goede zaak, maar het moet dan wel zo goedkoop mogelijk gebeu ren, bijv, door een gecentraliseerde aanpak vanuit Souburgh. Zouden de enorme verliezen van de muziekschool niet naar beneden kunnen worden ge bracht door het afstoten van die lessen, waar weinig gebruik van wordt gemaakt Over de huisvesting van de Muziek school wachten wij nadere rapporten af. Onze fractie heeft zeer veel moeite om f 600.000,- uit het fonds stadsuitleg te vo teren voor de groene velden, temeer omdat dit fonds daardoor bijna uitgeput zal raken. Wij zagen hiervoor toch lie ver een wat meer algemene bestem ming, temeer daar de structurele lasten voor de voetbalvelden toch al zo hoog zijn. Bij de behandeling van de begroting zullen wij op enkele onderdelen terug komen, zoals bijvoorbeeld de onroe rend goedbelasting. Gelet op de belangrijkheid willen wij hierop één uitzondering makenDat be treft de geblokkeerde ogenschijnlijke miljoenenreserve voor het Brugcen- trum en de Dorpsstraat. In het verleden was het blokkeren daarvan zin vol om a. rentebijschrijving te verlagen of te ver wijden, b. de hoge gemeentelijke inves tering zichtbaar te maken en te houden i.v.m. de van het rijk te ontvangen sub sidie van 80 van die investering. Deze 80 regeling bestaat niet meer en er is dan ook geen deugdelij ke reden om die geblokkeerde, zeg maar besteding van die reserve, zichtbaar te houden, aangezien het niet aangemerkt kan wor den als beschikbaar en vrij besteedbaar vermogen. Een administratieve opschoning van de ze situatie leidt er toe: 1dat er reëel inzicht verkregen wordt over de exploitatiemogelijkheden van de gebieden, 2. dat juist hierdoor de mogelijkheid ontstaat tot een onbevangen overwe ging en heroverweging over de meest wenselijke planologische ontwikkeling, naar de huidige maatstaven, 3. dat de schijn of indruk weggenomen wordt dat de gemeenten nog vrijelijk re ëel over dit bedrag zou kunnen beschik ken. Teneinde ook hierdoor een duwtje in de richting van een centrumplan te geven, nodigen wij het college graag uit om nog tijdens deze begrotingsbehandeling met de voorstellen tot de hiervoor bedoelde administratieve opschoning naar de Raad te komen. Overigens zijn en blij ven wij van mening dat er kontinu aan het beleid gewerkt wordt en dat er kon tinu bestuurlijke beslissingen genomen worden. Daarin past dan ook onze visie dat de behandeling van een gemeente begroting niet meer is dan een incident, zij het geen onbelangrijk incident. In dat kader zijn onze algemene beschou wingen, zoals gewoonlijk beperkt van omvang. Tenslotte danken wij u en de leden van uw college, alsmede de amb tenaren voor de ondersteuning die wij mochten vinden en de uiterst plezierige manier waarop dat plaatsgevonden heeft. De functiewaardering heeft plaatsge vonden, al is deze nog niet helemaal af gerond. Een ieder weet nu, waar hij of zij aan toe is. Dat is een voordeel, al zul len er voor sommigen wellicht ook na delen aan verbonden zijn. In het begro tingsjaar 1986 wil uw college een pers oneelsbeoordeling plaats doen vinden. Dat is veel gevaarlijker. Een functie is te omschrijven, een persoon beoorde len is een subjectieve zaak. Dat kan een onderwerp van discussie zijn. Wij wen sen u veel sterkte toe. Het gaat hier im mers om mensen. Het eindrapport van de reorganisatie en de nota Personeels beleid hebben verband met elkaar, zo stelt u. De nota Personeelsbeleid moet wachten, totdat er definitieve beslissin gen zijn genomen. Op dit ogenblik heeft het afzonderlijk schrijven, dat in de no ta wordt toegezegd, ons nog niet be reikt. Wat ons onder ogen kwam en de geruchten die we vernamen omtrent het eindrapport van het bureau Twijnstra Nu juist in deze tijd op deze afdeling het werk toeneemt, kunnen wij begrip op brengen voor het feit, dat het jarverslag 1984 nog niet is aangeboden. We zien dan ook met belangstelling uit naar het eerstvolgende verslag, waarin zowel 1984 als 1985 opgenomen zullen zijn. Ook wij hebben er kennis van geno men, dat de R.Z.-startersregeling aan slaat. We zijn erover verheugd, dat er nog jonge mensen zijn, die een eigen zaak willen beginnen en die de daaraan verbonden risico’s aanvaarden. Dat daaraan een onderzoek voorafgaat om trent de levensvatbaarheid is een juiste zaak. Het blijkt, dat er maar op zeer be perkte schaal gebruik gemaakt wordt van het gemeentelijk kwijtscheldings- beleid. Of de summiere voorlichting via de G.E.B.-nota daar de oorzaak van is, kan alleen maar vermoed worden. Heeft uw college al plannen omtrent de voorlichting in de toekomst Wij vin den het spijtig, dat de ’’fraudenota” iets langer op zich laat wachten. Het is een bittere noodzaak, dat fraude bestreden wordt en daarom zijn wij bereid hier voor een krediet beschikbaar te stellen. Op 1 januari 1985 waren er 900 geregi streerde woningzoekenden. Nu zijn er dit jaar veel woningen gereed gekomen, zowel eengezins- als meergezinswonin gen. Kan het college ons mededelen, hoe hoog het aantal woningzoekenden op het ogenblik is Hoe staat het met de leegstand van bijv, flatwoningen Ook wij zijn van mening, dat er geen ad hoe beslissingen genomen moeten wor den voor ”knel-kruispunten”, maar dat we eerst het verkeerscirculatieplan moeten afwachten. Het gevaar is anders groot, dat er investeringen gedaan wor den, die in zo’n plan niet passen. Voor één punt vragen wij uw aandacht en wel voor de hoek Kerkweg-Oost/Kanaal- straat. Is het niet mogelijk daar een tijdelijke voorziening te treffen voor het laden en het lossen, want dit punt is bij zonder gevaarlijk geworden. Het creër en van een mogelijkheid, waardoor fiet sers van de Piasweg door de nieuwe wijk naar het centrum kunnen komen, heeft onze instemming. Wij zijn, voor zover het het milieu betreft, er een voorstan der van om Midden-Holland op uurba- sis in te huren, maar we zijn er geen voorstander van om daar een algehele verbintenis aan te gaan. Wij willen graag een inventarisering van nog in de grond zittende olietanks, omdat het na laten van zo’n inventarisatie zulke kost bare gevolgen kan hebben. De Aipher- brink is daar een goed voorbeeld van. Dat het G.V.B. geen initiatieven ont plooit om bemiddelend op te treden bij het inzamelen van het huisvuil, is een vreemde zaak. Als de verschillende ge meentes elkaar kunnen helpen als hun wagens geen-volledig emplooi hebber»-. - werkt dat alleen maar kostenverlagend. Hulde aan onze medewerkers, die nog steeds kans zien de gehele, grotere ge meente te blijven bedienen met hun diensten. Wij zijn er ook verheugd over, dat het rioleringsplan binnen de gestelde tijd is voltooid. i -O D’66-fractievoorzitter Hans Barth. (Foto: Sjaak Noteboom). Voor de peuter/kleuter is het van groot belang dat het zijn fantasie kan gebruiken en ontplooien. Men kan bijvoorbeeld met een Memory-spel (en dat heb je voor verschillende leef- tijdsniveaus) het spel volgens de re gels spelen, maar laat een kind maar eens zijn eigen ideetjes uitvoeren. Hij kan de plaatjes rangschikken op ken merk, over de plaatjes een verhaaltje vertellen en de plaatjes op hem be kende kinderliedjes uitzoeken. Dit geldt ook voor het wat oudere kind. Laat hem zelf ontdekken wat hij er mee kan. Leg als ouder niet je eigen verwachtingspatroon op. openbare gebouwen gepland, o.a. kerk, multifunctioneel centrum, voorzienin gen voor ouderen en ook voor sport- doeleinden. Daarnaast komt er ook een winkelgebeuren voor de dagelijkse be hoeften van de wijk. Dit is iets, waar niet alleen de bewoners naar uitzien, maar wat ook de middenstand bezig houdt, omdat zij zich bezig houdt met de vraag wie zich daar kan en mag vesti gen. Wat wij ook een winstpunt vinden, is dat er op het ogenblik vele ’’gaten” in de gemeente opgevuld worden met de bouw van enkele huizen, want dit ver fraait het geheel. Ook is het een goede zaak, dat er een bouwplan is voor de hoek Kleikade/Onderweg op de plaats van de afgebroken school. Zorg heeft onze fractie over de ontwikkelingen in het Brugcentrum, dit in verband met de nieuwe wet op de Stads- en Dorpsver nieuwing. De oude 80 %-regeling is ver dwenen en daarvoor komt een kleine vergoeding, eventueel aangevuld met een kleine bijdrage. Daarom zal deze omgeving in zijn geheel nog eens moe ten worden bezien, zeker in het licht van het gehele Centrumgebied. Op het be drijfsterrein Coenecoop staat een eerste gegadigde op het punt zich te vestigen. Ook zijn er vergevorderde plannen voor een woonarcade en een bedrijfs verzamelgebouw. Hiervoor is dan wel een tweede ontsluiting van het terrein nodig. Het geheel begint er hoopvoller uit te zien, vooral omdat er in de omge ving weinig bouwrijp bedrijfsterrein meer aanwezig is. WADDINXVEEN - Dit is de laatste begroting die deze raad in deze sa menstelling zal gaan vaststellen aan het einde van een wat ingekropen vier-jarige regeerperiode. Dat is een goede gelegenheid om terug te kij ken, zowel programmatisch als bestuurlijk. Het beleidsprogramma voor de raad speriode 1982 -1986 is destijds in goede harmonie tot stand gekomen, in overleg met alle frakties. De niet in het college vertegenwoordigde frakties hebben, voor zover het hen mogelijk was het be leidsprogramma aanvaard, danwel on derschreven. Van de kant van D 66 is toen reeds gezegd dat het een utopie zou zijn om te veronderstellen dat het programma integraal binnen deze raad speriode gerealiseerd zou worden. Dat is dan ook niet gebeurd. Ik denk hierbij aan de niet verschenen nieuwe subsidieverordening. Wel moet vastgesteld worden dat zeer veel wezen lijke zaken van het programma daad werkelijk uitgevoerd zijn danwel geher- struktureerd zijn. Bovendien zijn er ook nog dingen gebeurd die helemaal niet in het programma staan, zoals rookverbod tijdens openbare vergade ringen, de herinvoering van de nieuw jaarsreceptie, het besluit om toch een oude wens van D 66 te vervullen, name lijk het maken van een integraal ver keersplan, etc. Kan er overigens inzicht gegeven in de stand van zaken ten aan zien van het onderzoek ten behoeve van een nieuw verkeersplan Voorgaande overpeinzingen over het programma leiden vanzelfsprekend naar de vraag hoe deze gemeente in de afgelopen raadsperiode bestuurd is en in hoeverre de wenselijkheid bestaat om daarin verandering te brengen. On zerzijds moet vastgesteld worden dat, zij het soms met enige touwtrekkerij sprake geweest is van een monistisch bestuurssysteem. Harmonie tussen uw college en de Raad was een zodanige vanzelfsprekendheid, dat er voor de buitenstaanders nauwelijks lol aan was om de raadsvergaderingen te bezoeken. Misschien dat de kabelkrant een bijdra ge kan leveren om bestuur en bestuur den dichter bij elkaar te brengen.Wij zouden het op prijs stellen indien u uw verwachtingen ten aanzien van de ka belkrant en het funktioneren daarvan, zou willen uitspreken. Overigens past in het voorgaande de aanbiedingsbrief bij de Minderhedennota, waarin u zegt dat deze nota door u vastgesteld is, van geen kanten. Het is nog slechts een con cept. Met genoegen hebben wij kunnen kon- stateren dat de middenstand aktief be zig is om het gehele detailhandelsgebeu- ren in ons dorp kritisch en ernstig onder de loep te nemen, waarbij kennelijk niet geschroomd wordt om ook te den ken aan revolutionaire ontwikkelingen. Schept dit naar uw oordeel de ruimte om een aktief centrumbeleid te voeren Als dit de realisering van een echt hoof dwinkelcentrum betekent, zal naar ons oordeel één van de wijkwinkelcentra moeten verdwijnen. Gaarne vernemen wij van u of u deze opvatting ook bent toegedaan en welk centrum dan, op overwegingen van distributie, planolo gie en verkeer het eerste in aanmerking komt om een andere funktie te gaan vervullen. Overigens denken wij dat de realisering van een hoofdwinkelcen trum slechts mogelijk is als het door ons zelf reeds doorkruiste erfpachtbeleid verlaten wordt. Ook daarover verne men wij gaarne uw opvattingen, want het zal er wel meer dan één zijn. Wij hebben verschillende punten naar voren gebracht, zij het niet op uitput tende wijze. Wij zijn er van overtuigd, dat de begroting reëel is opgesteld en zien er dan ook van af om voorstellen te doen in de trant van: hier een paar hon derd gulden af, om ze er daar weer bij te doen. Dat kan nooit de bedoeling zijn, terwijl die mogelijkheid er toch steeds blijft bij de eventuele afzonderlijke voorstellen. Mij rest nog slechts een woord van dank te richten tot ons amb tenarencorps. Dit heeft ook een moei lijk jaar achter de rug van grote werk druk, functiewaardering en organisatie structuur. Al deze dingen weerhielden hen er echter niet van de raad regelma tig van advies te dienen. Daarvoor onze hartelijke dank. Tot besluit willen wij het college kracht en Gods bijstand toe wensen om de begroting, die nu voor ons ligt, ook uit te voeren. Daarbij spre ken wij het verlangen uit, dat zij, in de extreme gevallen, die soms op haar af komt, zich steeds zal afvragen, wat de wil van God in deze dingen is. niet gestroomlijnde advisering aan het College en, in het verlengde daarvan de Raad. Zoals bekend komt het thans voor dat er vanuit de verschillende advi serende organen kontraire adviezen ko men. Een ander knelpunt is de exploita tie van de sportvoorzieningen, waaron der sporthal, tennishal, zwembad. Wij zijn als gemeente, met ons ambtelijk ap paraat kennelijk niet in staat om een goed management te voeren voor deze voorzieningen, waardoor de tekorten beperkt zouden kunnen blijven. In die zin zijn wij kennelijk geen ondernemer. Overigens rijst de vraag of hét‘manage-JJ j menttVei de aandacht en de steun krijgt die past bij de investering in deze objec ten, waarbij dan toch gedacht moet worden aan enkele tientallen miljoenen guldens. De hiervoor geschetste knel punten zouden binnen een onderne ming op z’n minst aanleiding zijn tot een integratie aangezien er thans sprake is van een niet doelmatige organisatie. Naar ons oordeel zou er dan ook een in tegrale bestuursdienst dienen te komen Ook hierop vernemen wij gaarne uw re- aktie. Eerder werd besloten om lid te worden van de Raad van Europese Ge meenten. Dit hebben wij gedaan om op portunistische redenen. Gaarne verne men wij welk profijt wij hiervan inmid dels ondervonden hebben. b

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 21