Dominee voelt spanning tussen o geboren W’veners en nieuwkomers DE BONKELAAR MEER SAMEN! G R A T I S Twee pastores over Kerstmis Buurtblad ”Het Ommetje” had dubbelinterview met twee pastores Waardering voor werk in Zuid en Bomenwijk BLAUWSPARREN ’t Gemaal: Zorg over geringe ontwikkelingen De Boog: Functie van het kinderwerk nagaan TANKSTATION BOONSTOPPEL B.V. Zuid ARRESLEE TOCHT MET KERSTMAN 1 a •s fa BIJ AANKOOP VAN EEN KERSTBOOM OOK VERRASSING VOOR UW KINDEREN KERSTBOMEN ELKE WEEK VERS GEKAPT I GROTE SORTERING ARRESLEE RIJDT OP 18 EN 21 DECEMBER BIJ JUL. VAN STOLBERGLAAN - WADDINXVEEN Bomenwijk Van de speeltuinvereniging de Over- ALS SERVICE VERPAKKEN WIJ UW BOOM VOOR 1,50 W-farti «k'-W MdUa. m2 WEEKBLAP V°OR WADDINXVEEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 BUURTBLAD Hoe kijkt u tegen geld aan? Wat betekent lezen voor u? L-l Ül LÏ 1*1 Ü1 41 4 4 Wat zijn voor u de redenen geweest om naar Waddinxveen te komen? Pastoor C.J.v.d. Voort: ”Ik ben per 1 november de dienst uitgegaan. Ik was namelijk aalmoezenier. Ik heb me toen zijn op dezelfde wijze als bij andere werkgroepen ondergebracht in de tota- Kunt u zich voorstellen wat werkloos zijn is? op de een of andere manier kan helpen, eventueel in overleg met collega’s van de kerken.” Het is een goede ontwikkeling om ook meer naar de kwaliteit van het leven te kijken. Overigens lijkt het me geweldig fijn om geld te hebben om iemand eens wat toe te stoppen, zoals ik dat vroeger ook wel toegestopt kreeg.” Ds. J.C. de Moor: ’’Humor is ontzet tend belangrijk. Ik heb bijvoorbeeld veel gehad aan het laatste zinnetje uit een boek van Godfried Bomans: ’’Hier bij legt de schrijver zijn pen neer en gaat languit op de grond liggen, overtuigd dat hij z’n best gedaan heeft en dat van niemand meer verwacht kan worden”. Dat vind ik erg bevrijdend en het is te vens een hele wijze christelijke les. Je moet de dingen kunnen relativeren en daar is humor juist voor.” Pastoor C.J. v.d. Voort: ’’Vergelijk hu mor eens met voetbal; topvoetbal is de sublimatie van het doodgewone ama teurvoetbal. Toch vind ik amateurvoet bal het leukste. De gewone menselijke dingen zijn daarbij belangrijk. Hetzelf de geldt voor die officiële humoristische figuren. Zij zien kans om de dingen van het leven op een speciale manier tot ons te brengen. Maar ik ga niet iedere avond naar een caberatier, dus moet je de humor in het dagelijkse leven zoe ken. Humor ligt op straat, je komt hem overal tegen. Humor is het onverwach te. Je rekent ergens op en ineens is het helemaal anders. Dan probeer ik daar zelf op in te spelen, zonder dat je ie mand voor gek zet. Humor maken, die niet ten koste gaat van anderen, dat is knap.” De commissie heeft waardering voor de wijze waarop men in Waddinxveen- Zuid er in slaagt het kinderwerk betaal- .baar te houden. Dat er daarbij een akti- We zouden uw reactie willen hebben op "humor” 'clc S4 De commissie constateert met grote voldoening dat de Bomenwijk tracht een bijdrage te leveren tot het oplossen van de problematiek rond het aanbie den van aktiviteiten aan jongeren. De commissie zal daar waar mogelijk dit ook ondersteunen. Een verdere uit bouw van deze aktiviteiten in de toe komst zal dan ook worden gestimu leerd. Deelname aan het op te zetten Pastoor C.J. v.d. Voort: ’’Vooral de laatste tijd ben ik bezig om typisch op parochie-werk gerichte literatuur te le zen. Ik ben net begonnen aan een boek over de verhouding parochie-bestuur/ kerkbestuur, alsmede de hele organisa tie van een parochie. Kijk, we hebben nu een goed lopende organisatie, maar als op zeker moment de zaak mis loopt, dan weet je in welke richting je moet denken. Ik lees ook graag goede ro mans, zoals ”De naam van de Roos” van Umberto Ecco, met ontzettend veel Latijnse teksten. Ik maar vertalen en toen het boek uit was stond achterin de vertaling.” Ds. J.C. de Moor: ”Nee moeilijk, maar ik probeer het natuurlijk wel, omdat ik als pastor ook bij mensen kom die bij voorbeeld tamelijk onverwachts vanuit een drukke werkkring werkloos gewor den zijn. Het eerste wat je dan moet doen is luisteren en dan proberen daar een beetje in te komen. Toch is het voor de één ook weer erger dan voor de an der. Toen hierbij de "Kabel” de nodige mensen werkloos werden was dat inder daad een groot spanningsveld voor som mige mensen, maar anderen vonden het helemaal niet zo erg. Dat waren dan in derdaad de wat ouderen. Ik kan me moeilijk voorstellen wat het precies be tekent om werkloos te worden. Ik denk dat ik me nooit zou vervelen, maar ja, dat is heel moeilijk te zeggen. Vooral de jongeren die nu niet aan de bak komen moeten het gevoel hebben uitgeran geerd te zijn. Dat komt omdat ze tel kens weer horen "Ja sorry, je hebt geen ervaring. Dat is erg moeilijk te slikken, lijkt me”. Wat betekent de zondag voor u verband tot sluitende afspraken te ko men. Medio 1986 zal de commissie met een nader advies rond het gemaal ko men. Met de ambulant jongerenwerker zal getracht worden te bewerkstelligen dat het gemaal in ieder geval gedurende 3 middagen in de week een open jonge- renopvang in de namiddag en avond zal gaan verzorgen. Voorts zal er aan wor den meegewerkt om op beperkte schaal popgroepen in het gemaal te laten op treden. (Programmering dient in over leg met De Bonkelaar te geschieden). Ds. J.C. de Moor: ”Dat doe ik ontzet tend graag. Ik kom er alleen veel te wei nig aan toe. Meestal lees ik dan ook geen heel boek, daar kom je toch haast niet doorheen, maar concentreer ik mij op belangrijke artikelen. Ik heb net een thema-nummer van een theologisch tijdschrift gelezen over de vraag of je nog over God als persoon kunt spreken. Daarin kwamen alle problemen aan de orde rond feministische theologieën en zo. We hebben Hem altijd Hij ge noemd, maar zou het ook niet Zij kun nen zijn? In de vakantie lees ik graag eens een onbelangrijk boek. Konsalik of iets dergelijks. Maar ik neem toch ook altijd wel weer wat vakliteratuur mee. Maar dan alleen voor als ik er echt zin in heb.” WADDINXVEEN - Waardering voor het kinderwerk in het wijkgebouw Zuid (St. Victorstraat), voldoening over de activiteiten voor jongeren in het wijkgebouw De Paddestoel (Lijsterbesstraat) en onduidelijkheid over De Overkant (Kromme Esse). Die conclusies zijn te vernemen van de ge meentelijke commissie voor sociaal-cultureel werk, die ook de program ma van deze drie buurtcentra heeft bekeken. Pastoor C.J. v.d. Voort: ”Ik vind de zondag toch wel een dag des Heren. Al leen de vraag is: hoe vul je dat in? In een indertijd verschenen brief van de bis- Het titelblad van het buurtblad ’’Het Ommetje”. dags lang zo vol niet meer zit als vroe ger. Maar het betekent ook dat degene die er wel zitten gekomen zijn omdat ze zelf willen en niet uit sociale dwang. Voor mezelf vind ik zondagen fijne da gen, maar dat heeft wel te maken met mijn ambtsdrager zijn. Als ik eens een vrije zondag heb, dan preek ik toch meestal ergens anders indien ik daar voor gevraagd word.” en begroting te worden ingediend. Na dere bezinning op de rol van de Over kant in de commissie sociaal-cultureel WADDINXVEEN - ”Een prettig dorp met toch wel spanningsvelden tus sen autochtone bewoners en alles wat.van buiten is gekomen”, zegt de ge reformeerde predikant ds. J.C. de Moor als hem door het buurtblad Het Ommetje in de Oostpolderwijk wordt gevraagd hoe het hem in Waddinx- veen bevalt. ”Ik vind het wel leuk in deze gemeente. Je hebt een heleboel forensen met hun typisch eigentijdse problemen en je hebt de autochtone bewoners”, meent pastoor C.J. van der Voort van de rooms-katholieke St. Victorparochie. Met beide pastores hield Het Ommetje een dubbelin terview. Uit dit dubbellange dubbelvraagesprek een aantal vragen en antwoorden. Hoe bevalt Waddinxveen u? Ds. J.C. de Moor: ”Ik woon hier nu 4 1/ 2 jaar en vind het een prettig dorp om in te wonen. Maar als predikant heeft het ook zijn moeilijke kanten. Binnen de kerk merk je toch wel wat spanningsvel den tussen autochtone bewoners en al les wat van buiten is gekomen. Ik woon met mijn vrouw erg plezierig aan de Groensvoorde. Ik heb het vooral de avonden erg druk en kom niet toe aan alle aktiviteiten en culturele toestan den, zodat ik niet in alle opzichten mee kan leven met wat er in Waddinxveen gebeurt.” weer aangemeld bij het Bisdom. Toen kwam Waddinxveen vrij, omdat pa stoor Olsthoorn gezegd heeft, na 10 jaar van plaats te willen veranderen. Omdat ik geen dingen contra en geen dingen pro had, heb ik toen ja gezegd en zo doende zit ik hier. Ik vind het achteraf wel leuk in deze gemeente. Je hebt een heleboel forenzen met hun typisch ei gentijdse problemen en je hebt de autochtone bewoners. De kunst is om de verhouding tussen beide groepen goed te houden. Kijk, een bisschop is een episkopus, dat wil zeggen een brug genbouwer. Als ik maar een loopplank je ben tussen verschillende figuren, dan ben ik al heel tevreden.” De commissie constateert met zorg dat er over het gemaal weinig ontwikkelin gen te melden zijn. Zo kon het pro gramma 1985 wederom niet worden ge realiseerd. Vooralsnog echter wil de commissie gezien het belang dat een open jongeren centrum kan hebben niet tot drastischer maatregelen overgaan, doch in 1986 zal duidelijk moeten wor den of het gemaal deze funktie ook echt kan vervullen. Met het bestuur van het gemaal zal op korte termijn overlegd worden om in dit le Bonkelaar-begroting. Tenslotte wil de commissie nog de suggestie aan het Bonkelaarbestuur doen eens te bezien of het niet mogelijk is voor een aantal aktiviteiten een eigen bijdrage te vra gen. Hierdoor zouden er middelen be schikbaar komen voor vernieuwing in het aktiviteitenpakket.Tot en met 1985 bestond het volwassenenwerk in De Bonkelaar uitsluitend uit de klaverjas- club. Het is dan ook verheugend te con stateren dat in het programma 1986 een breder aktiviteitenpakket is samenge steld. Echter ook hier kan zijn dat even als bij het jongerenwerk vooral aktivi teiten zijn opgenomen die veel subsidie vragen, hetgeen leidt tot een aanzienlij ke verhoging van de subsidie voor de Bonkelaar. Van het gevraagde bedrag van f. 10.150,- aan subsidie voor volwassene- naktiviteiten kan dan ook slechts een deel nl. f. 2.900,- worden gehonoreerd. De commissie wil het bestuur van De Bonkelaar in overweging geven te be zien of met dit bedrag niet vooral aktivi teiten georganiseerd kunnen worden die voor een belangrijk deel kostendek kend zijn (hierbij valt te denken aan veel creatieve cursussen zoals bijv, te kenen, schilderen, bloemschikken, kookcursussen, naaicursus, cursus klus jes in huis). Voorts zal het bestuur van De Bonke laar naar externe subsidieverstrekkers kunnen zoeken om bepaalde aktivitei ten georganiseerd te krijgen. Bijv, podi- umsubsidies van de provincie of inci dentele regelingen. Óverigens spreekt de commissie waardering uit voor het feit dat het Bonkelaarbestuur verbre ding van de doelgroep nastreeft. Voor zover dat binnen het vermogen van de commissie ligt zal zij dit ondersteunen. Hierbij wil de commissie het bestuur van de Bonkelaar nog de suggestie doen eens na te gaan in hoeverre er behoefte bestaat aan aktiviteiten voor ouderen (60+). Pastoor C.J. v.d. Voort: "Ik heb in mijn loopbaan praktisch niet met werklozen te maken gehad, omdat ik in militaire dienst zat als aalmoezenier. Wel heb ik meegemaakt dat dienstplichtigen die de dienst uitgingen werkloos werden, al hoewel ik de indruk had, dat het de laat ste tijd meeviel. Ik heb wel op televisie een programma gevolgd over werkloze jongeren, om me alvast een beetje voor te stellen wat voor wereld je tegenkomt als je met deze mensen te maken krijgt. Ik probeer juist bijzondere aandacht aan deze groep te geven, omdat zij pas toraal een ruggesteuntje nodig hebben, mits ze daar om vragen. Opdringen, dat doe ik niet. Ik bied me aan en kijk of ik Ds. J.C. de Moor: ’’Geld is ’middel tot’, dat is een duidelijke zaak. Als geld ’doel in zich’ is geworden offer je jezelf en je geluk daaraan op. Wat mijzelf betreft: De laatste 4 jaar zijn onze salarissen be hoorlijk achteruit gegaan (We hadden daarvoor dan ook een behoorlijk sala ris). Ik ben blij dat ik mijn eigen studie heb moeten verdienen en de eerste ja- ren als getrouwde student in Amerika ook elk dubbeltje heb moeten omdraai en, omdat je het dan veel meer waar deert wanneer je weer wat meer hebt. Paulus zegt ergens: ”Je moet natuurlijk onderdak hebben en voeding, maar dan moet het ook een keer genoeg zijn.” Dan heeft hij het over tevredenheid. Dat begint ook bij de jongere generatie toch wel te leven. Na de tijd van de na oorlogse groeieconomie kwam er lang zamerhand een woord bij: Welzijn en dat stond vaak tegenover: Welvaart Pastoor C.J. van der Voort: ’’Kerst mis als viering van de geboorte van Christus is voor mij persoonlijk een feest. Ik zie het nog wel religieus, maar ik ben wars van valse roman tiek. Het liefst had ik thuis geen kerst boom, maar uiteraard ben je gebon den aan je huisgenoten. Ik ben me er anderzijds van bewust dat Kerstmis voor vele mensen een vrij sentimen teel gebeuren is. Met Kerstmis komt iedereen plotseling weer in de kerk nou ja, daar heb ik verder geen bezwaar tegen. Ieder moet zijn geloof invullen zoals hij dat wil, maar ik moet eerlijk zeggen (dat is wel een beetje zwart-wit getekend) dat ik voor sommige mensen een soort fol- klore-joker ben. De één gaat luiste ren naar het midwinter-blazen ergens in Twente en een ander gaat naar de Nachtmis. Die moet dan goed senti menteel zijn, want anders is het geen Kerstmis. Maar dit geldt natuurlijk niet voor alle kerkgangers, want zo gezegd, het is een zwart-wittekening. Ik heb die sentimentele sfeer jaren lang in Duitsland meegemaakt. Daar was je meer bezig met de organisatie van de nachtmis dan met het wezenlij ke van het gebeurenzoals je preek en de liturgie goed voorbereiden. Daar had je bijna geen tijd meer voor.” Ds. J.C. de Moor: ’’Kerstmis is het feest van de geboorte van Christus, hoewel we ons moeten realiseren dat de vroeg-christelijke kerk helemaal nog geen Kerstmis vierde. De geb oorte van Jezus vindt eigenlijk maar heel weinig aandacht in het Nieuwe Testament. Pasen, Hemelvaart en veranderd. De vraag rijst of er wel vol doende ontwikkeling zit in hetgeen voor de "doelgroep” wordt gedaan. De commissie heeft de indruk dat in de aktiviteiten onvoldoende rekening is gehouden met de veranderde plaats die dóór ”hen” is ingenomen. Was het eni ge jaren zo dat het beleid erop gericht was dat ”mèn” op termijn zou terugke ren naar het land van herkomst, nu wordt, er in het beleid algemeen vanuit gegaan dat "men” zich permanent in ons land heeft gevestigd. "Wij menen dat het sociaal cultureel werk zich moet richten op het mondig maken van de gebruikers, dit betekent dat aktiviteiten erop gericht moeten zijn dat de doelgroep steeds minder gebruik gaat maken van specifieke voorzienin gen en steeds meer van de algemene voorzieningen”, aldus de commissie, die zich realiseert dat aan dit proces op verschillende terreinen nog veel extra aandacht gegeven moet worden. De commissie meent dat de huidige aktivi teiten te weinig op dit aspect gericht zijn. Tenslotte merkt de commissie op dat aktiviteiten gericht op jongeren uit deze doelgroep gemist worden. Wat betreft de begroting, zoals die is in gediend door het bestuur van De Bon kelaar, meent de commissie er niet meer mee te kunnen instemmen dat consumptiekosten van de gebruikers van deze voorziening uit de subsidiegel den worden betaald. De hiervoor opge nomen post is dan ook geschrapt. Ook een bedrag aan diversen en on voorzien is uit de begroting geschrapt. De organisatie en vrijwilligerskosten Pastoor C.J. v.d. Voort: ”Als je de in vloed van geld op de maatschappij be kijkt, kom je uit bij onze kloosterlin gen. Zij hebben de gelofte van armoede afgelegd en toch hebben ze wat ze nodig hebben. Een kloostergelofte is een al ternatief voor onze materialistische maatschappij. Deze mensen zien geld als een middel en een heleboel mensen zien geld als een hoofddoel. Dan zit je op het verkeerde paaard te wedden en ga je er een soort afgod van maken. Je kunt je anderzijds wel afvragen of wij onze levensstandaard niet te hoog heb ben opgeschroefd in vergelijking met landen, die niet zo een grote welvaart hebben als wij. Een te groot onder scheid in inkomen is niet goed, maar ik wil niet helemaal nivelleren, anders is de motivering er een beetje uit. Maar je kunt natuurlijk makkelijk praten als je genoeg hebt.” opgezet. Daar waar programma-onder- delen zijn ingebracht die nadere invul ling behoeven (buiten-aktiviteiten, amateursbandjes, diverse sporten, fo rumavond) zal de commissie graag de konkrete invulling vernemen. De commissie hoopt dat het bestuur van De Boog erin zal slagen een vrijwilli- gersbestand op te bouwen die in de uit voering van het jongerenwerk een bij drage kan leveren. Het op te zetten jon- gerenwerk-overleg kan wellicht even eens een bijdrage leveren tot het succes vol uitvoeren van jongerenwerk in De Boog. Traditiegetrouw heeft het bestuur van De Boog weer een activiteiten-aanbod voor volwassenen dat degelijk in elkaar steekt. De goed lopende aktiviteiten worden ook in 1986 voortgezet. Op ver schillende punten worden voorzichtig nieuwe initiatieven genomen. Hierbij valt de zorgvuldigheid waarmee dit be tracht wordt op. Zo er al van kritiek sprake kan zijn dan verdient het wellicht aanbeveling voor het bestuur na te gaan of er in de toe komst niet wat meer aandacht kan wor den besteed aan creatieve aktiviteiten. Hiervan is inderdaad sprake. Hierbij zou ook overwogen kunnen worden overdag iets te organiseren. Ook in de Boog is er wellicht ruimte en animo om iets te gaan opzetten voor ouderen (60+). In de begroting van het volwas senenwerk zijn geen ingrijpende correc ties aangebracht. Pinksteren zijn veel gewichtiger da gen. Kerstmis is pas ontstaat ten tijde van Constantijn de Grote. Ik hou er dus wel van om Kerstmis enigszins te relativeren. Ik vind het zelf ook veel te lastig om thuis alles te gaan opsie ren. Vroeger deed ik dat wel voor mijn kleine kinderen, en waarom ook niet. Wat ik bij de nachtdienst wel be nauwend vind is dat je daar toch de Boodschap kwijt wilt. Dat probeer ik dan tenminste zo te doen dat je er niet een of ander romantisch verhaal van maakt, maar de gelegenheid ook maar waarneemt, als ze er dan toch zitten, om wat stevigs mee te geven. Ik vind het gewoon fijner om voor mijn gemeente er van zondag tot zon dag te staan. Wat je de ene keer niet kwijt kunt, komt de andere keer dan wel weer. Wat ik wel erg fijn vind is, dat bij de Kerstviering niet óók nog eens de Sinterklaastoestanden ko men, zoals in Amerika en Canada. Daar moest regelmatig gezegd wor den ’’Keep Christ in X-mas”. Het ging eigenlijk alleen nog maar om de kadootjes”. Pastoor van der Voort: ”Als het al leen met Kerstmis vredesfeest is, dan moeten we iedere dag maar Kerstmis vieren. Met Kerstmis wordt er heel vriendelijk over vrede gepraat en daags daarna slaan ze elkaar weer de koppen in.” Dominee de Moor: ”Ik geloof wel dat er toch iets moois in bijvoorbeeld kerstbestanden zit. Laat ze dan in ie der geval die ene dag elkaar niet de koppen inslaan. Dat scheelt er toch weer een paar.” Pastoor v.d. Voort: ’’Kerstmis is er gens het feest van de dieperliggende verwachtingen van de mens. Wij heb ben allemaal een beetje de behoefte om toch een keer echt als mens te kunnen leven, zonder elkaar het le ven na te staan. Een belangrijk punt met Kerst is dan ook om in ieder geval dat vlammetje aan te houden, hoe klein het ook is. Het moet wel wat groter worden, maar dat zal wel altijd een droom blijven WADDINXVEEN - Het doornemen van het activiteitenprogramma van het jongerencentrum ’t gemaal aan de Kanaaldijk heeft de gemeentelijke commissie voor sociaal-cultureel werk aanleiding gegeven tot het maken van kritische opmerkingen. WADDINXVEEN - In het deze week verschenen nummer van Om metje, het buurtblad van Oostpolder- wijkbewoners, komen pastoor C.J. van der Voort van de rooms-katholie ke St. Victorparochie en ds. J.C. de Moor van de Gereformeerde Kerk aan het woord over Kerstmis. Ze re ageren op dit feest van de geboorte van Jezus Christus in een dubbelinter view. schoppen staat dat de religie aan de maatschappij de sabbath/zondag heeft geschonken. De maatschappij heeft zich daar ook helemaal op ingesteld, maar nu stelt de maatschappij de kerk voor het probleem, hoe die vrije dag in te vullen. Ik ben verschillende keren met jongeren een weekend weggeweest en ik voel goed aan, dat die hele traditi onele zondagssfeer, zoals wij die ken nen, helemaal niet past in hun stramien. Mijn uitdaging is dus om uit te zoeken hoe je de zondag toch nog een beetje re ligieus maakt. Ik vind dat wel verdraaid moeilijk. Persoonlijk heb ik als ambts drager natuurlijk de kerkdiensten op zondag en dat doe ik met alle plezier. Ik zal wel koste wat koste proberen om de liturgie zo netjes en smaakvol mogelijk te maken.” Ds. J.C. de Moor: "Die zondag vind ik toch wel een bijzondere dag. Waar vind je nog honderden mensen in allerlei ge bouwen bij elkaar die samen zingen en proberen om vanuit die oude en toch telkens weer nieuwe boodschap hun le ven in deze wereld te bezien. Je wordt ook weer eens boven allerlei dingen uit getild, zodat je er weer wat overheen kunt kijken. Maar het is inderdaad waar dat veel traditioneel gevormde gewoon tes op zo’n zondag langzamerhand ook in onze kring aan het verdwijnen zijn. Dit betekent dat de kerk zeker ’s mid- WADDINXVEEN - De gemeentelijke commissie voor sociaal-cultureel werk is van oordeel dat nagegaan moet worden wat nu precies de beteke- F nis van het kinderwerk in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huygen- slaan is. Dat blijkt uit het doorlichten van het jaarprogramma. F Het kinderprogramma in De Boog is voor 1986 minder spectaculair van opzet t dan voor 1985 het geval was. Dit lag in K het feit dat het programma 1985 niet k volledig kon worden uitgevoerd. De f commissie geeft het bestuur van De Boog in overweging het kinderwerk te evalueren en na te gaan welke funktie g dit werk in de toekomst kan vervullen. L ”Wij menen dat het kinderwerk in De I Boog enige extra aandacht vereist. In de begroting van het kinderwerk is een t klein bedrag geschrapt (f 650,-) zijnde E een bijdrage aan de huttenbouw. De fi- L* nanciering van de huttenbouw is nl. ge- t heel in het programma van De Bonke- K laar opgenomen,” aldus de commissie, k die inhoudelijk het kinderwerk te een- t zij dig vindt. Wellicht kan door bijv, i deel te gaan nemen aan het kinderwerk- I overleg en het gericht uitbreiden van het vrijwilligersbestand rond het kin- L derwerk hier het een en ander aan ged- I aan worden. R De commissie constateert met bijzon- I der grote voldoening dat het bestuur F van De Boog daadwerkelijk tracht een r bijdrage te leveren tot het scheppen van I aktiviteiten voor jongeren. De commis- K sie zal het bestuur van De Boog hierin dan ook zoveel als mogelijk steunen I Wel meent de commissie in het pro- r gramma nog een groot aantal onzeker- I heden aan te treffen. Het verdient wel- t licht aanbeveling zo spoedig mogelijk te k trachten duidelij kheid te krij gen hoe de I aktiviteiten nu precies zullen worden subsidiebedrag zoals gereserveerd voor 1985 ook voor 1986 te handhaven. Al vorens tot betaling over te gaan dient er dat het bestuur in de Bomenwijk moeite echter wel een aktiviteitenprogramma heeft met het goed georganiseerd krij gen van het kinderwerk. De commissie dringt er dan ook sterk op aan in de toe komst deel te nemen aan het kinder- werk lijkt nodig te zijn WADDINXVEEN - Een aantal activiteiten onder gezamenlijke verant woordelijkheid en een minder eenzijdige opzet van het jongerenprogram ma. Dat is de mening van de gemeentelijke commissie voor sociaal-cultu reel werk, dat voor de gemeenteraad alle programma’s en activiteiten van de Waddinxveense buurtcentra kritisch onder de loep heeft genomen, over het werk dat in De Bonkelaar aan de Beukenhof wordt gedaan. Het jaarlijkse huttenbouwprogramma is wederom in het programma van De Bonkelaar opgenomen. Het activitei tenprogramma is evenwichtig van op bouw en besteedt zorg aan de verschil lende facetten van het werk. Een deel van het programma van De Bonkelaar leent zich er voor om ook vanuit de an dere accomodaties aan deel te worden genomen. De. commissie vindt dat er naar ge streefd moet worden om een aantal acti viteiten onder gezamenlijke verant woordelijkheid te doen plaatsvinden. Hierbij valt o.a. te denken aan de the atervoorstellingen, de huttenbouw, de grote vakantie-aktiviteiten en de films. Teneinde de samenwerking te vergro ten zal vanuit de kinderwerkgroep De Bonkelaar een initiatief worden geno men om te komen tot een kinderwerk- overleg. Het doel hiervan is wederzijdse uitwis seling van programma’s, deskundigheid en ervaring. Ook de onderlinge samen werking kan hierdoor worden bevor derd. De commissie cultureel werk heeft waardering voor de zorgvuldige wijze waarop het programma van het kinderwerk in De Bonkelaar is samen gesteld en juicht de voorgenomen stap pen wat betreft het kinderwerk-overleg van harte toe. In het door het Bonkelaarbestuur inge diende programma jongerenwerk is een aantal wijzigingen aangebracht. De subsidie voor het organiseren van grote popaktiviteiten is gehalveerd. De com missie meent dat met een totaalbedrag aan subsidie voor popactiviteiten in de Bonkelaar van f. 7.300,- een budget be schikbaar is waarmee op verantwoorde wijze een seizoen geprogrammeerd kan worden. Dit mede in het licht van het beschikbaar subsidiebedrag voor het gemaalwelk bedrag ook voor een groot deel aan popmuziek wordt besteed. De commissie is teleurgesteld over het feit, dat het programma jongerenwerk een wat eenzijdig beeld vertoont. Edu catieve aktiviteiten zijn vaak eenmalig. Het cursuspakket is behalve de E.H- .B.O.-cursus nog niet vastgesteld. Cre atieve aktiviteiten voor jongeren ont breken in het geheel. De commissie meent er nu reeds op te moeten wijzen dat er in de toekomst (1987) hogere ei sen aan de samenstelling van het aktivi teitenpakket gesteld zullen worden. De commissie meent dat eens goed moet worden nagegaan of er door het aangaan van samenwerkingsverbanden (POP collectief - muziekschool - de Werkschuit, stichting huishoudelijke concumentenvoorlichting) een effectie ver gebruik van middelen mogelijk is. Wellicht kan de bundeling van krachten leiden tot kostenbesparing en kan daardoor met dezelfde subsidie meer worden gerealiseerd. De commissie constateert met voldoe ning dat er initiatieven genomen wor den een specifieke plaats in te ruimen voor het meidenwerk. Het initiatief dat door het jongerenwerk in De Bonkelaar genomen zal worden om te komen tot een jongerenwerk-overleg heeft de vol ledige steun van de commissieDe com- missie hoopt dat ook instellingen van buiten het sociaal cultureel werk hier aan deel zullen nemen. De commissie sociaal cultureel werk heeft veel waardering voor hetgeen door de Bonkelaar ten behoeve van et nische minderheden wordt gedaan. Toch is er kritiek op de voor 1986 gepre senteerde plannen. Het valt de commis sie op dat reeds gedurende een reeks van jaren het programma nauwelijks is werk-overleg. Wellicht kan er door uit wisseling van ideëen en samenwerking tussen vrijwilligers uit de diverse acco modaties een nieuwe impuls aan het kinderwerk worden gegeven. Overi gens is de commissie er zeer verheugd viteitenpakket ontstaat dat niet specta- over dat er in het programma getracht is culair genoemd kan worden is daarvan toch vernieuwing aan te brengen, de konsekwentie. De commissie houdt ,er wel rekening mee dat er in Waddinx- veen-Zuid een uitstekend geoutilleerde speeltuin is. Ook de speeltuinvereni ging verzorgt een belangrijk aandeel van het kinderwerk. De commissie ad viseert ook het kinderwerk in Waddinx- veen Zuid deel te gaan nemen aan het kinderwerk-overleg. De commissie is teleurgesteld over het feit dat er in het aktiviteitenpakket van jongerenwerk-overleg kan daarbij wel- Zuid geen enkele plaats is ingeruimd licht tot steun zijn. voor aktiviteiten voor jongeren. De Ook in het volwassenenwerk consta- commissie dringt er bij het bestuur op teert de commissie een nieuwe start, aan in de naaste toekomst hiervoor mo- Het opnieuw oppakken van aktiviteiten gelijkheden te creëeren. Wellicht kan en een voorzichtige uitbreiding van het deelname aan het starten jongeren- pakket wordt door de commissie ge- werk-overleg hiertoe een eerste stap waardeerd, temeer daar dit op financie- zijn. De commissie heeft waardering el zeer verantwoorde wijze gebeurt. Bij voor het volwassenenprogramma 1986. het welslagen van deze aktiviteiten Gezien de aard en samenstelling van het hoopt de commissie dan ook dat een pakket alsmede de financiële onderbou- verdere groei nog mogelijk zal zijn, wing heeft de commissie hierover geen andere opmerkingen te maken. De Overkant J kant is geen programma ontvangen. De samenstelling van het aktiviteiten- Ambtshalve is daarom voorgesteld het pakket kinderwerk in de Bomenwijk en 1 J 1 de vage omschrijving die aan de aktivi teiten wordt gegeven doet vermoeden

Weekblad voor Waddinxveen | 1985 | | pagina 29