winkelcentrum Spoedig onderzoek naar Groei van Waddinxveen beperken tot eigen mensen Schade aan uw auto uoroict ftackiinriinc iFOCWA ’’Filialen in vereist deskundige reparatie. J&WVERWEIJ ander gebruik De Bonkelaar Zuidplas” Wensen in verkiezingsprogramma van de VVD PvdA wil sportnota CDA wil in pand Beukenhof muziekschool gaan huisvesten specialisten PSP wil trek van grote gemeenten helpen voorkomen C. H. de Vries contra actie NAAR STEMBUS OP 19 MAART NAAR STEMBUS OP 19 MAART NAAR STEMBUS OP 19 MAART Voorwaarts in Veghel Kerkbalans St. Victorparochie ƒ209.000- Spoorweg- overgang 'n dag dicht f. Brandweer Kassen Minderheden JjmS Emancipatie Ontwikkelings samenwerking Rampenbestrijding Ouderen Sociaal- Cultureel WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 A t HET VERSCHIL TUSSEN TRADITIONELE BOUWEN SYSTEEMBOUW KUNNEN WIJ U HAARFIJN UITLEGGEN... WIJ DOEN HET NAMELIJK ALLEBEI! Het afgebeelde type bungalow bijvoorbeeld, is een hout- skeletwoning. Woonklaar opgeleverd vanaf f. 135.000.- inklusief heiwerk en inklusief B.T.W.. Oplevering in kasko is uiteraard nog voordeliger. Vraag gerust meer informatie. BOUWEN IS VERTROUWEN SSSZjgffSSX Bouw- en Aannemingsbedrijf B.V. Plankier 20,2771 XL Boskoop Telefoon 01727-2077 GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 2741 EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCW A, kenmerk voor vakwerk PSP-lijstaanvooerder Paul Gessel. WADDINXVEÈN - De politie, de brandweer en de rampenbestrijding komen stuk voor stuk aan de orde in het hoofdstuk openbare orde en vei; ligheid in het VVD-verkiezingsprogramma ”Als Waddinxveen je lief is”. Daarin zeggen de liberalen blijvende steun te willen verlenen aan acties van de politie die gericht zijn op beteugeling van het vandalisme, de pre ventie van inbraak en misdaden, de verkeersveiligheid (bijv, verlichting fietsen jeugdige verkeersdeelnemers en voorlichting op scholen over deze onderwerpen. noodzakelijk zijn. Bij het opstellen van het ouderenbeleid en in het bestuur van ouderenvoorzie ning worden de ouderen zelf meer be trokken. den moeten worden. Het karakter en de levendigheid van een centrum in Wad dinxveen moeten worden verbeterd. Dit houdt o.a. in: strieschap en aan regionale reclame campagnes kan middel zijn tot verbete ring van de werkgelegenheid en wordt daarom ondersteund. WADDINXVEEN - De showband van Voorwaarts heeft zondag 9 februari weer deelgenomen aan de grote carna valsoptocht in het Brabantse Veghel. Deze jaarlijkse optocht is één van de grootste in Midden-Brabant en trekt elk jaar weer duizenden belangstellenden. De kilometerslange optocht is een zeer kolderiek gebeuren waarbij de vele car navalsverenigingen, ook uit de omge ving van Veghel, met de meest zotte wa gens voor de dag komen en meestal de draak steken met plaatselijke omstan digheden. Ml MH MM flaw W MS*» E”* fl®*® mm een duidelijke voorkeur voor diegenen die sociaal en/of economisch aan Wad dinxveen gebonden zijn. Extra aandacht voor woningen voor alleenstaanden, jongeren en buiten landse arbeiders, ook in de Zuidplas. Bij verkoop van grond voor woning bouw een terugkoopplicht aan de ge meente tegen gebruikswaarde bij ver trek; dit niet alleen om speculatie tegen te gaan, maar ook om de gemeente meer mogelijkheden te geven bij wo ningtoewijzing. De grond zal zoveel mogelijk in han den van de gemeenschap moeten ko men en alleen uitgegeven worden in erf pacht of huur. De restanten van de kern van Wad dinxveen zullen zoveel mogelijk behou- Discriminatie, racisme en vreemdelin genhaat worden bestreden door steun aan particulier initiatief ter zake. Er moet een gemakkelijk bereikbaar meld punt voor racistisch en discriminerend optreden worden opgezet. Gezorgd wordt voor een snelle en oplossingsge richte afhandeling van dergelijke klach ten. Het beleid ten aanzien van minderhe den wordt gevoerd met als doel het op heffen c.q. verminderen van hun ach-‘ terstandsituatie. Aandacht wordt voor- —m iSCMM WADDINXVEEN - De PSP wil de uitbreiding van Waddinxveen beper ken tot ten hoogste de eigen groei. Dit mede - zo staat er in het verkie zingsprogramma ’’Omdat elke Waddinxvener er één is” - om de trek van de grote gemeenten naar de dorpen te helpen voorkomen. De Waddinxveense uitvaartverzorger C. H. de Vries voorde ingang van de aula van de algemene begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan. (Foto: C.H. de Vries). WADDINXVEEN - In het kleine winkelcentrum dat de woonwijk Zuid plas krijgt verdient vestiging van plaatselijke filialen de voorkeur. Dat stelt het CDA in haar programma voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Overigens vinden de christen-democraten wel dat uitbreiding van het winkelbestand in Waddinxveen ter bescherming van winkeliers èn consument dient te worden onderbouwd door een gedegen onderzoek. WADDINXVEEN - De vorige week maandag in ziekenhuizen gehouden zondagsdienst op maandag van de me dische specialisten heeft de Waddinxve ner C.H. de Vries naar de pen doen grij pen. Inde brievenrubriek van de Goud- sche Courant gaf hij recht-toe-recht-aan zijn mening over deze actie. C.H. de Vries: ”Ik ben van mening dat alle specialisten drie maal meer verdie nen dan iemand die WWV of bijstands uitkering geniet. Daarenboven trappen zij zulke mensen neer. U gelooft het niet? In het Bleulandziekenhuis, het gehele personeel, inclusief de geneesheer-di- recteur, kruipt voor de heren specialis ten. Of ze zijn doodsbang voor hen. Bijvoorbeeld: een familie uit België was omstreeks 9.00 uur in het Bleulandzie kenhuis, ’s avonds om zeven uur waren ze er nog. Tweede voorbeeld: om half één ’s middags een afspraak en ’s avonds om 7 uur afgeholpen; beide patiënten hadden hartklachten. De uitleg: de dok ter moest koffie drinken, eten, thee, lunch en dan kom je tenslotte zelf aan de beurt. In het St. Jozefziekenhuis geeft een specialist je rustig 100 tablet ten op recept waar de patient niet tegen kan. Onbegrijpelijk. En zulke heren willen staken. Nee, ik vind: het minimumloon en dan vergoe ding voor prestatie. Zeer velen zijn bang voor de HEREN, ze moeten maar eens worden gestraft, en goed ook. Ie mand, die de gang schoonmaakt is meer waard dan een specialist. De schoonma kers werken, de medici niet. Dit wil ik even kwijt. En alles kan ik met bewij smateriaal staven. Het zijn en blijven lui, die een ander in de goot trappen. Laat de staatssecretaris daar eens maat regelen tegen treffen. Natuurlijk zijn er ook eerlijke artsen. Maar bij zeer velen plaats ik een vraagteken. Daarom: wie de schoen past openbaar ministerie dient op basis van dit plan beleid te voeren. Ook naar de burger toe geeft dit plan meer openheid over de politie, iets waar de VVD groot voorstander van is. Zowel mannen als vrouwen worden ge stimuleerd in het maatschappelijk leven zelfstandig verantwoordelijkheid te dragen. Het beleid van gelijke behande ling van mannen en vrouwen door de overheid op alle terreinen van gemeen telijke bemoeienis wordt gehandhaafd. Alleen voor wezenlijk op het inhalen van achterstanden gerichte emancipa- tie-activiteiten wordt subsidie beschik baar gesteld. De ingediende program ma’s worden hierop getoetst. Het gemeentelijk personeelsbestand WADDINXVEEN - De Partij van de Arbeid wil dat er een sportnota komt om inzicht te krijgen in het sportbeleid. Dat zeggen de socialis ten in hun verkiezingsprogramma. In die sportnota moet aandacht worden besteed aan de volgende onderdelen: Bij het tarievenbeleid wordt reke ning gehouden met de positie van de minst draagkrachtigen. Het onderhoud van de ’’groene velden” dient goed geregeld te worden. Extra aandacht voor sport door gehandicapten. Bevorderen en uitbreiden van sport overdag voor iedereen die daar voor in aanmerking wil ko men. Vooral aandacht schenken aan kadervorming ten behoeve van de vrijwilligers in de sport. De mogelijkheden scheppen voor sportbeoefening door culturele minderheden met bijzondere aan dacht voor buitenlandse vrouwen en meisjes. De mogelijkheden creëren voor recreatieve voorzieningen nabij de woonomgeving. Organisatie en doelmatigheid van het gemeentelijk beleid hebben vooral betrekking op de gemeente lijke sportvoorzieningen. De verbetering van de exploitatie van het zwembad moet ondermeen gezocht worden in beperkte mo dernisering. dient geleidelijk meer vrouwen in alle functies te gaan omvatten. Opvang van kinderen door middel van het project ’’gastoudergezinnen” ver dient blijvende steun. De gemeente stimuleert het bewustma- kingsbeleid dat de kerngroep ontwikke lingssamenwerking voert. Het subsi diëren van een project in een ontwikke lingsland dient te worden voortgezet. De wereldwinkelactiviteit, voor zover gericht op het stimuleren van aankopen van derde wereldgoederen, verdient blijvende steun. In het onderwijs verdient de bewustma king van de derde wereldproblematiek een hoge prioriteit. van oefeningen. Ook bij de brandweer acht de VVD het aanstellen van vrouwen wenselijk. Een goed ingespeelde organisatie op het gebied van rampen- en calamiteiten bestrijding is van groot belang. Hier voor dient een goede coördinatie te zijn tussen alle betrokken instanties in regi onaal verband. Ook bij de uitvoerende taken is samenwerking essentieel. Daartoe zullen op de praktijk gerichte oefeningen moeten worden gehouden. Een goed (regionaal) rampenplan is in noodgevallen erg gewenst. Het dient dan wel overzichtelijk en niet te detail listisch te zijn. al besteed aan: voorlichting in beide richtingen over het ’’anders zijn”; be vordering alfabetisering en volwasse nenonderwijs; integratie op de scholen en in welzijnswerk en sport; werkgele genheidsaspect (gemeentelijke dienst, starters). Uit het oogpunt van integratie verdient het de voorkeur het werk van de Kern groep Buitenlanders te verplaatsen naar het wijkcentrum De Boog. De meeste anderstaligen wonen immers in Oranje- wijk en Vondelwijk. Speciale aandacht wordt besteed aan de zogenaamde ’’tweede generatie buiten landers” en de problemen welke vrou wen in minderheidsgroepen in onze open maatschappij ondervinden. De uitspraken over De Bonkelaar, die slecht zijn gevallen bij de PvdA, staan in het hoofdstuk welzijnszaken van de christen-democraten, waarin onderwer pen aan de Orde komen als sociaal-cul- tureel werk, minderheden, ouderen, emancipatie en ontwikkelingssamen werking. Waddinxveen beschikt over een ent housiaste groep vrijwilligers bij de bran dweer. In de afgelopen jaren heeft de brandweer kunnen beschikken over goed en voldoende materieel. De VVD: ”Wij wensen dit graag zo te houden en waar nodig uit te breiden. Het person eelsbestand moet zo breed mogelijk op gebouwd zijn, zodat er voldoende kader is om de vele taken die de brandweer heeft en krijgt op te kunnen vangen.” Met name door het verdwijnen van dé BB krijgt de (regionale) brandweer er extra verantwoordelijkheden bij, bijv, met betrekking tot de rampenbestrij ding, waarvoor men thans niet voldoen de is uitgerust of opgeleid. Waddinx veense bedrijven zouden hun gebouwen kunnen openstellen voor het houden WADDINXVEEN - De ook door de Waddinxveense kerken gevoerde gel dinzamelingsactie Kerkbalans ’86 heeft de rooms-katholieke St. Victorparochie f. 209.000,- aan toezeggingen op jaarba sis opgeleverd. Dat is acht duizend gul den meer dan vorig jaar. Kerkbalans ’86 werd ditmaal gevoerd onder het motto ’’Doorgeven”. De op brengsten zijn bestemd voor het plaat selijk kerkewerk. De St. Victorparo chie noemde het opgehaalde bedrag ”een hoopgevend resultaat”. Aan uitbreiding van het kassenbestand in de daarover planologisch beschikba re gebieden verleent de gemeente zo veel mogelijk steun. Tijdig dient aandacht te worden gege ven aan de gevolgen van het zich wijzi gende koopgedrag van de inwoners. Aan plannen tot sanering van het win kelbestand (winkelstrips) wordt perso nele en zo nodig materiële steun gege ven. WADDINXVEEN/MOORDRECHT - Volgende week dinsdag 18 februari is van ’s morgens zeven tot ’s middags vijf uur de spoorwegovergang in de Noord- ringdijk - bij ’t Weegje - voor alle ver keer afgesloten in verband met werk zaamheden. Deze afsluiting geldt ook voor (brom- )fietsers en voetgangers. De Noordring- dijk is één van de verbindingswegen tus sen Moordrecht en Waddinxveen. De spoorwegovergang ligt bij het punt waar de spoorlijn Rotterdam-Gouda samen komt met de spoorlijn Den Haag-Gou- da. Provinciale waterstaat van Zuid- Holland leidt het gemotoriseerde ver keer door middel van borden om via provinciale weg S26, de Middelweg, de Beijerincklaan en de Kanaalweg. Voor (brom)fietsers en agrarisch ver keer zijn er twee omleidingsroutes. De ene loopt via provinciale weg S26, de Vijfde Tochtweg en de Zuidelijke Dwarsweg, de tweede via onder andere de Wilhelminakade, de Stoofkade en de Nieuwe Broekweg. Het gaat op 18 februari om voorberei dende werkzaamheden (zoals kabelver- leggingen) voor de bouw van een ver- keerstunnel onder de spoorlijn. De bouw van deze tunnel start half april en zal ongeveer anderhalf jaar duren. Over de te nemen (verkeers)maatregelen tij dens de bouw van de tunnel wordt nog overleg gepleegd met betrokken instan ties in de omgeving. ’’Overigens mag bij dit soort zaken ook een beroep worden gedaan op de ver antwoordelijkheid van de burgers zelf. De politie moet kunnen beschikken over een goede organisatie en voldoen de personeel. De werving en het aan stellen van vrouwen bij de politie acht de WD wenselijk,” zo staat er in het programma. De VVD hecht veel waarde aan een be leidsplan over de politie. Dit plan, waar de gemeenteraad over geraadpleegd moet worden, is een nuttig middel voor het vastleggen van het beleid. In dit beleidsplan dient aandacht te wor den besteed aan het opzetten van een duidelijke klachtenregeling, die zowel Deze opmerkingen worden door de pa- cifistisch-socialisten, die ditmaal een kandidatenlijst hebben met daarop ook een communistische en een onafhanke lijke kandidaat, gemaakt in het hoofd stuk ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. Daarin stelt de PSP dat de ver deling van de ruimte grotendeels wordt bepaald door economische belangen. Vanuit de economie wordt ondemocra tische druk uitgeoefend op de besluit vorming van bestuurders. Om voor een woonwagencentrum een plaats te vin den is mede daardoor moeilijke dan voor het bedrijvenpark Coenecoop. De volkstuinvereniging ”Ons Genoegen” heeft alleen wat grond kunnen vinden door het heft in eigen handen te nemen. Voor volkstuinen moet jaren geknokt worden, voor een tennishal in het ge heel niet. Zo is het ook maar al te vaak met de wo ningbouw. Ook hier treden de finan ciële omstandigheden veel te sterk op de voorgrond en wordt te weinig reke ning gehouden met de werkelijke be hoefte van de woningzoekenden. Er is kwalitatief een grote woningnood; veel mensen wonen in te kleine, te dure of slecht onderhouden woningen of wonen tegen hun zin niet zelfstandig. Daar er ook in Waddinxveen grote be hoefte is aan woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens, zal de ge meente hier direkt op moeten inspelen in haar woningbeleid. Daarvoor behoe ven geen ingewikkelde plannen te wor den gemaakt. Veel bestaande gebou wen in Waddinxveen zijn geschikt te maken. De kansen die de nieuwe woon wijk Zuidplas biedt kunnen worden be nut. De PSP vindt dat de gemeenschap zeg genschap moet krijgen over gebruik van grond, over de vestiging van bedrijven, over de aard en de vorm van de bebou wing, over de wegen en het groen. Daarom wil de PSP: Uitgifte van woningen, ook in de vrije sektorbouw, aan alleen gegadigden die wonen of werken in Waddinxveen, met De opmerkingen over de winkels in Zuidplas worden gemaakt in het hoofd stuk bedrijfsleven, werkgelegenheid en vrijwilligerswerk. Enkele andere CDA- punten daaruit zijn: Het verschijnsel van toenemende de tailhandel op industrieterreinen vraagt zorgvuldige besluitvorming met be langenafweging van alle betrokkenen. Bevorderd moet worden dat het bedrijf sleven, de overheid en het welzijnswerk meer stageplaatsen, werkervarings plaatsen en deeltijdbanen creëren. Het contact tussen bedrijfsleven en scholen voor beroepsopleiding wordt gestimuleerd. De gemeente treft maatregelen leidend tot een optimaal resultaat bij de ar beidsbemiddeling. Hierbij wordt on derzocht of aanvullend op de taak van het Gewestelijk Arbeidsburo kan wor den opgetreden. Werken met behoud van uitkering zal het beste slagen als het gecoördineerd wordt door een plaatselijke vrijwilli- gerscentrale. Veel verenigingen zullen dankbaar gebruik willen maken van de kennis en kunde die haanlozen ter be schikking willen stelen. Ook een klus- sendienst voor bejaarden kan veel we derzijdse vreugde opleveren. De nota werkgelegenheid blijft richtlijn voor het te voeren beleid. Het werkge- legenheidsfonds dient selectief en doel matig te worden aangewend. Een gezond bedrijfsleven is de rugge- graat van het herstelbeleid van de Ne derlandse economie. De gemeentelijke overheid kan daarin voorwaarden scheppend en stimulerend bezig zijn. Zowel industrie, handel, agrarische sec tor als middenstand verdienen een posi tieve benadering van het gemeentebe stuur. Daarnaast zorgt de gemeente voor be taalbaar bedrijfsterrein voor nieuwe vestigingen; bemiddeling in subsidies van derden; eenvoudige regelgeving, snelle afhandeling en aandacht voor problemen van starters. Het deelnemen in een regionaal indu- Een samenhangend ouderenbeleid dient te worden nagestreefd. Door flan kerend ouderenbeleid wordt de zelf standigheid van ouderen zoveel moge lijk in stand gehouden. Bij het opstellen van het ouderenbeleid en in het bestuur van voorzieningen voor ouderen wor den de ouderen zelf meer betrokken. In het centrum van Zuidplas en in de ge bieden Dorpstraat en Brugcentrum die nen voldoende woningen voor ouderen te worden gebouwd. Gebruik van de wijkcentra door oude ren dient gestimuleerd te worden. De jaarlijkse ouderenreis moet blijven bestaan. Subsidie hiervoor als aanvul ling op het particulier initiatief kan geen afbraak van woningen, maar wo ningverbetering; geen nieuwe doodse bankgebouwen erbij in het centrum; in het centrum geen kantoren en grootwinkelbedrijven, maar woningen en winkeltjes; tevens meer vergunnin gen voor straathandel; behoud en uitbreiding van het groen; geen bebouwing van de Petteplas; behoud van karakteristieke gebou wen en straatbeelden. meer sociale woningbouw dan nu als norm wordt gehanteerd en drastische beperking van het percentage vrije sek torbouw. splitsing van flats voor één- en twee persoonshuishoudens. woningen mogen alleen gebouwd worden door woningbouwverenigingen of (groepen van) bewoners zelf. Geen bouw door projectontwikkelaars; meer verscheidenheid in de bebou wing door o.a. woonvormen met cen trale voorzieningen; zoveel mogelijk benutten van de (fi nanciële) regelingen die experimenten en aangepaste woningbouw mogelijk maken; actieve voorlichting over het ingewik kelde systeem van huursubsidies; kleine ambachtelijke bedrijven, even als winkels voor de eerste levensbehoef ten, moeten zich in de wijken kunnen vestigen; met spoed aanleggen van voldoende standplaatsen, in goed overleg met de woonwagenbevolking, inclusief ruimte voor het uitoefenen van een bedrijf; het aanpassen van de toegangen van alle openbare gebouwen voor minder- validen; het aanleggen van school- en volkstui nen dichtbij woonbuurten; het verbeteren van de bereikbaarheid en de ontsluiting van het landelijk ge bied door aanleg van fiets- en wandelpa den die in de woonwijken beginnen; het Gouwebos dient nu eindelijk ge heel aangelegd te worden, zonder com merciële exploitaties. het belang van de individuele burger als van de rechtszekerheid van de betrok ken politiefunctionaris waarborgen. De burgemeester dient hierin een rol te krijgen. Ook dient het plan aandacht te besteden aan de begeleiding van slach toffers van geweldmisdrijven. Het zogeheten driehoeksoverleg tussen de burgemeester, de rijkspolitie en het Meer vrouwen bij de politie en de brandweer WADDINXVEEN - Er moet met spoed een onderzoek komen naar het toekomstige gebruik van De Bonkelaar aan de Beukenhof. ”Het onder zoek wordt gericht op de mogelijkheid het aldaar verrichte sociaal-cultu- reel werk over de wijken te spreiden en het gebouw geschikt te maken voor definitieve huisvesting van de muziekschool”, zo staat er letterlijk in het CDA-programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De gemeente dient - aldus het CDA - het jeugd- en jongerenwerk dat door het particulier initiatief in vele vormen wordt verricht te erkennen als sociaal cultureel werk en voldoende te subsi diëren. Zonodig worden tegen redelijke vergoeding gemeentelijke accommoda ties voor dit werk beschikbaar gesteld. Het gemeentelijk sociaal culturele werk vormt een aanvulling op het particuliere initiatief. Voor dit werk stelt de ge meente voldoende accommodaties ter beschikking. Gestreefd wordt naar tot standkoming van een accommodatie in de wijk Zuidplas en vernieuwing van de accommodatie de Overkant. Een ac commodatie in de wijk Groenswaard wordt als sluitstuk nagestreefd. ”Het Gemaal” wordt opengesteld voor centrale recreatie in de sociaal culturele sfeer ten behoeve van de oudere jeugd. Hier is deskundige begeleiding door breoepskrachten een eerste vereiste. De Commisie Sociaal Cultureel Werk coördineert het gemeentelijk sociaal cultureel werk. Daarbij ligt de nadruk op: bevordering van uitvoering door vrijwilligers; beperking beroepskrach ten tot specifieke beroepstaken; gezon de exploitatie van het sociaal cultureel werk; controle op uitvoering van werk programma’s; efficiënt beheer en ge bruik van accommodaties; coördinatie met het specifieke sociaal cultureel werk. De Commisie Sociaal Cultureel Werk kan worden betrokken in de advisering over de subsidietoedeling aan sociaal culturele activiteiten van het particulier initiatief. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. van

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 15