Pas in 1990 weer een Waddinxveen Zingt Ry CDA: Korbis Waddinxveen begint met 594 werklozen helpen bij verhuizing Lezers schrijven Boycot van Zuid-Afrika Hoe kies ie een gemeenteraad? Alle koren treden niet meer jaarlijks op 99 99 J. v.d. Berg BV IJsselstein BV Orgelshow in De Unie Eerste paal F.E. Brard Zendingsavond in De Hoeksteen CDA garandeert vrijheid van onderwijs ’’Overheid GEZOND BEDRIJFSLEVEN HOEKSTEEN VOOR WERK GELEGENHEID 01828 - 12283 Langdurige werkloosheid Afspraken Schoolverlaters ZELF VERHUIZEN? LATEN VERHUIZEN? oOneegermen... q WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 de Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Mercuriusweg. (Foto’s: J. Hak). WERELDWINKEL I da's MA Christen Democratisch Appèl Christen Democratisch Appèl alle woningen van de berg Sions en over haar vergaderingen scheppen een wolk des daags en rook en een glans een vlammende vuurs des nachts, want over alles wat heerlijk is zal een beschutting wezen”. Werd er eerst gekerkt in een boerderij aan de Zuidkade 153, later ging men naar de Zuidkade 159 waar aan de voor zijde nauwelijks is te zien dat daar een kerkje is gevestigd. Vroeger was hier de werkplaats van het timmerbedrijf C. Al- Het gebouw verkeert in zo’n slechte staat dat het kerkbestuur heeft moeten besluiten om een nieuw kerkgebouw te stuur bracht naar voren ter zake behoef te te hebben aan een nadere tijdsaan duiding, terwijl men natuurlijk ook ge baat is te weten onder welke voorwaar den de verhuizing gaat plaatsvinden. ANTI FASCISME COMITÉ BOSKOOP/WADDINXVEEN EN STICHTING WADDINX VEEN WADDINXVEEN/GOUDA - Bij J. v.d. Berg Zn. Beheer BV, Waddinx veen, is W.M. van Leeuwen te Wad dinxveen benoemd tot financieel mana ger en P. Bontenbal te Waddinxveen tot verkoopleider. Dit blijkt uit wijzigingen in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland. A. KALKMAN Peuleyen 17 WADDINXVEEN/GOUDA - IJssel stein Gouda BV, Gouda, met als vesti gingsplaats Waddinxveen, houdt zich al sinds augustus 1984 niet meer bezig met het aannemen en uitvoeren van werken en het bouwen van huizen. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland. WADDINXVEEN - Donderdagmid dag 6 maart om vier uur slaat secretaris F.E. Brard van de Regionale Woning- bouwcommissie Rijn- en Gouwestreek, de ’’eerste paal” voor het project van 68 huurwoningen in het bestemmingsplan ’’Wijk Zuidplas” te Waddinxveen. De huizen worden aan de Buizerdhoek door Rehorst Bouw BV gebouwd in op dracht van de woningbouwvereniging SSW. Mw. J.G. Ribbens-Admiraal (nr. 17, lijst 1) SOCIALE ZORG, EEN HELPENDE HAND. DAT VRAAGT EEN ACTIEVE ROL VAN DE GEMEENTE! Natuurlijk kunnen we ook de gehele verhuizing voor u uitvoeren! Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. VERVOER - VERHUIZINGEN Tussen die twee mogelijkheden moet u vaak kiezen. De ene mogelijkheid kost veel tijd en moeite, de andere kost veel geld. Laat u eens informeren over andere mogelijkheden. Vraag vrijblijvend informatie WADDINXVEEN - De zangmanifestatie ’’Waddinxveen zingt” zal pas weer in 1990 worden gehouden. Het organiserende Christelijk Waddinx- veens Mannenkoor De Gouwestem heeft daartoe het besluit genomen op een evaluatievergadering van de Waddinxveense koren waar met elkaar van gedachten werd gewisseld over de toekomst van dit in 1983 begonnen evenement. 28 september vorig jaar de eerste offi ciële steen. Het 110 zitplaatsen tellend kerkje is een ontwerp van architect ir. L.T.R. Oskam. Het complex omvat een kerkzaal, een consistorie, een keuken, toiletaccommodatie en een hal met en tree en garderobe. Vorig najaar bestond de Oud-Gerefor- meerde Gemeente in Nederland 91 jaar. Op 2 september 1894 werd de ge meente in Waddinxveen geïnstitueerd door ds. D. Jansen met de tekstwoor den uit Jesaja 45: ”En de Heere zal over WADDINXVEEN - Waddinxveen is - volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda - het nieuwe jaar ingegaan met 594 inwoners zonder werk: 359 mannen en 235 vrouwen. Een maand eerder waren dat nog 579 werklozen (348 mannen en 231 vrouwen). van de school nog niet heeft gewerkt be droeg eind januari 611, tegen 679 een maand eerder. Het betreft 234 mannen en 377 vrouwen. Van hen zijn 224 jon ger dan 19 jaar (een jaargeleden 386) en zijn 387 (vorig jaar 529) van 19 t/m 22 jaar. Het aantal werklozen is 883 lager dan aan het eind van januari vorig jaar. Dat verschil betreft 741 mannen en 142 vrouwen. De grootste afname is terug te vinden onder het bouwvakpersoneel (286 minder) en onder de metaalbe werkers (-174). Genoemd mag ook wor den de daling van het aantal werklozen in de beroepsgroepen handels- en win kelpersoneel (met 108) en onderwijs krachten (met 67). De jongere werklozen blijken wat min der moeite te hebben met het vinden van een baan. Hun aantal is 623 lager dan vorig jaar. De leeftijdscategorie van 25 tot 50 jaar telt nu 354 werklozen minder. Vrijwel kansloos zijn de werk lozen, die de vijftig ziijn gepasseerd. Een jaar geleden 715, nu 809. Daarbij moet worden bedacht dat er voor werk lozen vanaf 57 1/2 jaar geen inschrijf- plicht meer is. Van alle werklozen is 47% langer dan een jaar ingeschreven. In het rayon Gouda is de situatie ongunstiger dan in het rayon Woerden (resp. 48% en 40%). De langdurige werkloosheid van mannen is nu precies 50%die van vrou wen is 45%. Tenslotte: van de 1.687 jongeren beneden de 23 jaar zijn er 491 (23%) langer dan een jaar werkloos. Onder hen zijn er 905 met een LBO (incl. MAVO) diploma. Het nieuwe kerkgebouw van (Naschrift redactie: De ondertekenaars van deze ingezonden brief delen mee een dergelijke brief ook te hebben gestuurd aan het college van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. Omdat de raad vanavond (woensdag 26 febru ari) oordeelt over een Zuid-Afrika-motie van de gemeenteraad van Deventer heb ben B. en W. laten weten dat het college zich eveneens grote zorgen maakt over de situatie in Zuid-Afrika en ook sympa thiek staat tegenover een volledig soci- aal-economische boycot van dit land. Toch menen B. en W. dat de betreffende motie voor kennisgeving moet worden aangenomen omdat het hier gaat om het buitenlandse beleid van de rijksoverheid en derhalve niet behoort tot het terrein van de eigen huishouding van de ge meente. Bovendien is het in Waddinx veen geen gewoonte van andere gemeen te te ondersteunen. PvdA-wethouder drs. Martin Kraaijestein denkt daar an ders over, want hij vindt dat op het plaat selijk bedrijfsleven met inbegrip van de middenstand en de ambulante handel wel een beroep gedaan moet worden zo mogelijk mee te werken aan een sociaal- economische boycot van Zuid-Afrika door noch producten naar dat land te ex porteren noch uit dat land te importe ren). Met steun van de synodevoorzitters van de Hervormde kerk en de Gereformeer de kerken zijn twaalf kerkelijke organi saties begonnen met een actie tegen Ne derlandse bedrijven, die zakelijke belan gen in Zuid-Afrika hebben. Met de actie ’’Steunt uw geld apartheid?’’ vragen de organisaties aan de bij de Raad van ker ken aangesloten kerkgenootschappen en hun leden om econi omische sancties te gen het Zuidafrikaanse blanke ”Baas- kap” te treffen door aandelen in Neder landse multinationale en andere bedrij ven die in Zuid-Afrika werken, te verko pen. Ook zouden christenen moeten af zien van de koop van producten uit Zuid-Afrika en van toeristische reizen daarheen. Nederlandse reisorganisaties zouden zulke reizen ook niet meer moe ten organiseren. WADDINXVEEN - Volgende week woensdagavond 5 maart houdt de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen in De Hoeksteen een zendingsavond. Begonnen wordt om acht uur. Op deze avond over de Gereformeer de Zendingsbond binnen de Neder lands Hervormde Kerk zal ds. L. Roetman openen. Als gastspreker zal aanwezig zijn dokter W. de Visser uit Urk. De Urkse arts, die enige jaren werkzaam is geweest in het zendings- ziekenhuis in Plateau (Kenya), zal spreken over “Wederkerigheid in de zending en kerkelijk medisch werk”. In de pauze is er koffie en er zal ge legenheid zijn boeken te kopen. Na de pauze worden dia’s getoond. U bent hartelijk welkom. affiches waar niemand naar kijkt dan uit ergernis en de foldertjes in onze brie venbus of bij een ludieke marktkraam, met jubelende, zelfverheerlijkende on- taal. Ik wil maar zeggen dat je pover wordt voorbereid op deze verkiezing. Mijn voorstel is derhalve om in deze krant, via de hoofdredacteur of misschien wel door de halfgoden uit het gemeentehuis zelf een lijst te doen samenstellen die je ook kunt aantreffen in de betere lande lijke bladen bij echte grote-mensen-ver- kiezingen. Een lijst met een tiental controversiële, polariserende, zuilaanduidende items uit 2 of 3 jaar plaatselijke politiek met daarachter, per partij, haar stemgedrag en stellingname. Ik kan leren uit de wijze waarop men in vroeger tijd reageerde en ik heb geen boodschap aan die politieke beloftes, die gedwongen vaag zijn omdat nie mand weet wat er zich zal voordoen. WADDINXVEEN - De Waddinxveense korfbalvereniging Korbis heeft vorige week dinsdagavond een flink aantal raads-kandidaten van het CDA onder aanvoering van lijsttrekker Paul van Schie ontvangen in het gezellige clubhuis aan de IJsermanweg. De christen-democraten zegden toe er alles aan te willen doen om de overgang naar een nieuwe lokatie van de korfballers zo optimaal mogelijk te maken, terwijl er ook voldoende mogelijkheden moeten zijn voor trainingsfaciliteiten. Van deze verhui zing mag Korbis geen echte schade lijden, zo was de overtuiging.1 WADDINXVEEN - "De overheid is gehouden de vrijheid van onderwijs voor alle richtingen van het bijzonder onderwijs te garanderen”. Dat is het eerste punt in het onderwijs- hoofdstuk in het verkiezingsprogramma van hét CDA. Andere punten zijn: De gemeentelijke overheid bevordert de goede werking van een gemeentelijk overlegorgaan waaraan zowel openbare als bijzondere scholen deelnemen. Hier vindt informatie-afstemming en overleg over algemene onderwijsaangelegenhe- den plaats. Indien de wens daartoe bij ouders be staat, dient de gemeente de omzetting van openbare scholen tot’ bijzondere (neutrale) scholen in te willigen. Op de openbare scholen wordt de mo gelijkheid geboden tot godsdienst- en levensbeschouwelijk onderwijs in over leg met de ouders die dit wensen. Ook in het onderwijs dient bijzondere aandacht te worden besteed aan het voorkomen c.q. opheffen van achter- standsituaties. Onderwijs in eigen cultuur voor etni sche groepen wordt gehandhaafd, bij voorkeur door reeds hier gevestigde leerkrachten uit het land van herkomst. De gemeente draagt zo nodig zorg voor bijscholing van deze leerkrachten. Het is gewenst dat in het basis en voort gezet onderwijs, van welke signatuur dan ook, aandacht wordt besteed aan vredesonderwijs, ontwikkelingssamen werking en voorlichting over versla ving. De exploitatie van het openbaar on derwijs, inclusief het vakonderwijs (gymnastiek, handarbeid, muziek) dient geheel of nagenoeg geheel bekos tigd te worden uit de rijksvergoedingen hiervoor. Het invoeren van een bijdrage van de ouders inzake het schoolzwemprogram- ma wordt niet uitgesloten. De gemeentelijke bijdrage voor de schoolbegeleidingsdienst dient, bij gro tere rechtstreekse subsidiëring door het rijk, evenredig te dalen. Gebouwelijke integratie voor de ba sisscholen wordt voorgestaan. Dit dient echter in hoofdzaak te geschieden uit door het ministerie beschikbaar gestel de financiële middelen. De afname van het aantal leerlingen leidt tot de noodzaak van samenvoeging van scholen van dezelfde richting. Voor het openbaar onderwijs wordt jaarlijks een rapportage ter zake opgesteld. Voor het bijzonder onderwijs kan be middelend worden opgetreden. Zodra een bestaand scholencomplex vrij komt wordt dit toegewezen aan de Gereformeerde school, die gezien de ontwikkeling van het leerlingenbestand thans onvoldoende huisvestingsruimte in het gebouw aan de Kerkstraat. ■Het handhaven van de bestaande voort gezet onderwijsopleiding (LBO, Mavo, Havo en Atheneum) in Waddinxveen wordt met kracht bevorderd. Aan noodzakelijke fusies om dit te bereiken wordt desgewenst bijstand verleend. Lokale en regionale initiatieven tot bijscholing en herscholing van werken den en werklozen verdienen gemeente lijke steun inzake organisatie en huis vesting. Over de mogelijkheden van verbre ding van het volwassenenonderwijs dient een notitie te worden opgestemd. In Waddinxveen zijn, op drukke pun ten, die hardhouten borden weer ver schenen waarop te eniger tijd de verkie zingsaffiches verschijnen van de plaat selijke partijen. Dat stoort mij. Nu, 10 februari, is er al opgeplakt een heer van de VVD met een baard en in z’n naam iets met een oe. Ik ken de heer Oe niet. Wellicht is hij een brave vader en zorgt hij erg goed voor z’n voortuin, maar wat hij op poli tiek gebied doet, zal doen of heeft ged aan is mij onbekend. Bij de verkiezing in maart zijn er twee mogelijkheden: Een mens stemt al ja ren op een bepaalde partij en zal dat weer doen. Dit automatisme acht ik on juist. Plaatselijke politiek is niet gelijk aan landelijke en plaatselijke vertegen woordigers in de gemeenteraad zijn dat soms om abjecte redenen en ze zijn niet zelden op de rand van zweverig of dom of beide. Ofwel een mens weet dit laatste en weet (nog) niet te kiezen. Er komt op twee manieren ’’hulp”. De al genoemde bor den, die zinloze, morsige borden met el kaar overlappende, half weggescheurde De situatie in Zuid-Afrika is nog steeds héél slecht. De niet-blanken worden nog steeds achtergesteld en er zijn nog géén gelijke rechten. De laatste weken zijn er weer tientallen doden en gewon den gevallen onder de zwarte bevol king. Honderden schoolkinderen zijn opgepakt bij de schoolstakingen van zwarte leerlingen. De zogenaamde her vormingen die afgekondigd waren blij ven uit. Daarom is het van belang de zwarte be volking te steunen. Voor het westen ligt er een taak om Zuid-Afrika economisch te boycotten. Ook de Waddinxveners kunnen er wat aan doen door geen pro ducten te kopen of reizen te boeken van en naar Zuid-Afrika. Tevens vragen wij met klem om bij ban ken die bemiddelen met reizen naar Zuid-Afrika te protesteren. Dit geldt ook voor reisbureaus in Waddinxveen. Daarom roepen wij banken en reisbu reaus op om geen bemiddeling meer te doen voor reizen naar het apartheidsre- giem. Verheugd zijn wij om het feit dat er on der de middenstand weinig bedrijven zijn die producten (zoals fruit en wijn) uit Zuid-Afrika te koop aanbieden. He laas verkoopt een wijnhandelaar nog steeds wijn uit het land van apartheid. Het behoort dan ook een taak te zijn van B. en W. om te reageren naar deze banken, reisbureaus en wijnhandels. Zeker als B. en W. de accoorden van Helsinki onderschrijven als het gaat over de erkenning van de mensenrech ten, zonder onderscheid van ras, kleur, afkomst en geloofsovertuiging. We moeten niet alleen het racisme en fascisme in Nederland bestrijden maar over de hele wereld, óók in Zuid-Afri ka. WADDINXVEEN - Volgende maand zal het nieuwe kerkgebouw van de Oud- Gereformeerde Gemeente in Neder land aan de Mercuriusweg in gebruik genomen kunnen worden. Op dat mo ment zal er dan een einde komen aan het kerken in het houten en vervallen geraakte pandje aan de Zuidkade. In het nieuwe Godshuis wordt nu de laat ste hand gelegd aan het interieur, zoals banken, preekstoel en verlichting. Voor het kerkgebouw metselde ds. C. Smits van Hardinxveld-Giessendam op Men kwam tot de conclusie er geen j aar- lijks gebeuren van te maken, mede ge zien de gedaalde belangstelling en het vele werk. Het college van B. en W. is vorige week in een brief van deze beslis sing op de hoogte gesteld. Er komt dus geen jaarlijkse zangmani festatie ’’Waddinxveen zingt” meer. Op de evaluatievergadering van de koren kwam daarvoor onder meer als reden naar voren de drukke agenda van de grotere koren. Daarnaast werd als be zwaar tegen een jaarlijks terugkerende gezamenlijke zangavond aangevoerd de geringe tijd dat de koren optreden te genover de veel tijd verslindende orga nisatie. Teneinde de samenwerking tussen de koren niet geheel verloren te laten gaan is besloten voortaan eenmaal per 5 jaar een ’’Waddinxveen zingt" te organise ren (de eerstvolgende zal derhalve in 1990 plaatsvinden), ter vermijding van concurrentie voor de bezoekers een meldingsadres van de te organiseren concerten in de regio Waddinxveen in te stellen (als zodanig is voorlopig het se cretariaat van De Gouwestem aangewe zen) en jaarlijks een overlegvergade ring te houden tussen de Waddinxveen se koren om de contacten te onderhou den en eventuele problemen gezamen lijk te kunnen aanpakken. Hoewel het Christelijk Waddinxveense Mannenkoor De Gouwestem de afgelo pen jaren met veel genoegen de toch wel omvangrijke organisatie van het ge beuren op zich heeft genomen en daar om met enige spijt de gedachte aan een jaarlijks terugkerend festijn moet losla ten, kan het begrip opbrengen voor de problemen waarmede andere koren worden geconfronteerd. Het volledige bestuur van de nog jonge, maar bloeiende vereniging was ter ont vangst aanwezig. De CDA-delegatie maakte middels een zeer overzichtelij ke presentatie van Korbis-voorzitter Koos Besuijen gedegen kennis van het reilen en zeilen van het verenigingsle ven, zowel wat betreft de technische aspecten van het edele korfbalspel als de sociale activiteiten van de vereni ging. Natuurlijk kwamen ook de mate riële omstandigheden aan de orde. Van Korbis-zijde werd gesignaleerd dat de financiën van de vereniging - on danks een beperkte seniorenledenbe stand, die uiteraard de hoogste kontri- butie opbrengt - op zich gezond zijn. Men werkt met een sluitende begroting. Van het totale budget gaat echter wel zo’n 40 a 50% op aan huurpenningen voor veld- en zaalgebruik. Voorts dient een afdracht aan de bond plaats te vin den. Circa 20% van de inkomsten blijft beschikbaar voor tal van verenigingsac tiviteiten. Een aantrekkelijk voorbeeld daarvan konden de CDA-kandidaten ter plekke aanschouwen. Het clubhuis ziet er bij zonder gezellig uit en is geheel door zelfwerkzaamheid van de leden tot stand gekomen. Bijzonder daarbij is dat de vereniging voor de realisering ervan bij de leden een renteloze lening heeft verkregen, hetgeen de ’’liefde en nauwe band met de eigen club” wel heel duide lijk tot uitdrukking brengt dat particu lier initiatief haar eigen verantwoorde lijkheid op zich neemt en kan dragen. Dat neemt niet weg dat de overheid voorwaarden dient te blijven scheppen. In dat verband wisselden CDA en Kor- bisbestuur van gedachten over onder andere het onderhoud van de velden, aard en tijdstippen van sportzaalge- bruik en mogelijkheden voor toekom stige lokatie van velden van het korfbal spel. Wethouder Van Schie verduidelijkte dat gedacht wordt aan specifieke voor zieningen nabij de huidige hockeyvel den achter het zwembad. Het Korbisbe- In de gehele Goudse streek is geduren de de maand januari de werkloosheid met 125 toegenomen. De werkloosheid, uitgedrukt in een percentage van de af hankelijke beroepsbevolking, bedraagt nu 8,5%. Vorig jaar nam de werkloos heid in dezelfde maand ook toe, name lijk met 71. De 6.99f werklozen van eind januari betreffen 4.532 mannen (163 meer dan een maand ervoor) en 2.459 vrouwen (38 minder dan eind december). Voor de mannen is het werkloosheidspercen tage 7,7 en voor de vrouwen 10,7. De toename van het aantal werklozen deed zich in beide rayons in gelijke mate voor: rayon Gouda met 110 tot 6.232; rayon Woerden met 15 tot 759. In deze tijd van het jaar neemt in sei- zoengevoelige bedrijfstakken de werk loosheid altijd wat toe. Zo zijn er bij voorbeeld nu 95 bouwvakwerknemers meer zonder werk dan een maand gele den. De verschuivingen zijn overigens niet zo groot. Vermeldenswaard is de afname van het aantal werklozen in de beroepsgroep handels- en winkelpers oneel met 33. Het aantal cliënten dat na het verlaten laten bouwen. Nadat de plannen voor de nieuwbouw op de huidige lokatie geen doorgang konden vinden werd door de gemeente Waddinxveen aan de Mercuriusweg een stuk grond van 3410 vierkante meter aangeboden voor de prijs van 41.850 gulden. Met de verwezenlijking van de nieuw bouw is een bedrag gemoeid van onge veer 400.000 gulden. De 60 leden tellen de gemeente kon dit bedrag niet alleen opbrengen. Van buitenaf zijn er giften en renteloze leningen verstrekt. WADDINXVEEN - In hotel-café- restaurant De Unie aan de Kerkweg- Oost geeft muziekhandel Van Vliet BV uit Woerden een orgelinformatie- show. De show is bestemd voor Waddinx veners die nog geen orgel spelen, maar dat wel zouden willen. Ook voor diegenen die al orgel spelen is het zeer de moeite waard om een be zoekje aan de show te brengen, om zo op de hoogte te blijven van alle nieuwe ontwikkelingen op het gebied van elektronische orgels. De elektronica heeft zeker ook in de orgelwereld flinke stappen vooruit gemaakt, zodat nu iedereen op zijn eigen wijze muziek kan maken op een elektronisch orgel. Jong of oud, beginnend of gevorderd, orgelspelen is nu voor iedereen weggelegd. Nieuwe kerk bijna klaar bias. Het bijna 20 meter lange gebouw tussen Zuidkade en Aipherwetering is slechts 3.40 meter breed. De kerkzaal heeft een lengte van 13 meter. Opval lend in het nu versleten kerkje is de hou ten - onbewerkte - betimmering van het interieur met het gewelfde plafond, dat in de nok gemeten een hoogte heeft van 4.25 meter. 'V UN - Ni '.A'

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 13