Rangerdag met korting naar Als je groter groeit... Mentor Ans Muggen organiseert activiteiten voor Rangers boordevol informatie over bedreigde dieren Kinderen zelf op pad om natuur te redden Is dat nou Venus? O, wat is ze móói... musea en parken HHHI Wife Basisscholen kunnen TamTam: Ranger Handboek: Paspoort: eigen blad voor Rangers meedingen naar de Pandaprijs Ranger- kampen Geef je nu op als Ranger, dan krijg je het Pandakompas cadeau! ben je ’n Ranger I Rangers kijken in Heerhugowaard naar de sterren Nederland telt al 16.000 World Wildlife Rangers-jeugaleden van Wereld Natuur Fonds Goed voor later Nestkastjes timmeren Taken van Rangers r 4 SB ƒ75.000 55 RANGER Zestienduizend kinderen in Nederland hebben een heel speciaal paspoort. Het Ranger-pas- poort. Een zwartwit boekje, waarmee zij toegang hebben tot de wereld der natuur. ■KW fff' mus gered uit de bek Naam straat no postcode woonplaats RANGERS geheel ver- 1 F’ I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I L l I 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I _J ..Ik heet Esther van de Berg en ik ben veertien jaar. De meeste meis jes van mijn leeftijd houden van disco en zichzelf opmaken. Maar daar hou ik niet van, ik ben een Dierenfan. Ik spaar alles van het WNF. Ik heb niets op het WNF aan te merken, alleen dit: WNF is Super Goed. Houden zo”. Een van de vele brieven die Ran-, gers naar TamTam sturen. Tam Tam is het kleurige clubblad voor jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds. Het komt elf keer per jaar uit. Er staan allerlei interessante verhalen in over de natuur: over dieren en planten, over wat de mensen in en met de natuur doen. Rangers schrijven er zelf ook ver haaltjes in en maken tekeningen. ml Ook kleine Rangers worden groot. Je kunt Ranger zijn van je achtste tot je zestiende. Daarna kun je jeugddonateur worden van het Wereld Natuur Fonds of Ranger supporter. De jeugddonateur krijgt het maandblad Panda, waarin de donateurs op de hoogte worden ge houden van het werk van het Wereld Natuur Fonds. Wil je liever Ranger-supporter blijven, dan krijg je het blad TamTam nog en blijf je op de hoogte van wat de Rangers en het Wereld Natuur Fonds doen. Ook kun je als Ranger-supporter helpen met het organiseren van ac tiviteiten. Als je nög ouder bent, kun je gewoon donateur van het Wereld Natuur Fonds worden. Rangers zijn jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds. Vijf jaar na de oprichting van het WNF in 1967 kregen jongeren tussen acht en zestien jaar hun eigen afdeling. De naam Rangers betekent wel dege lijk iets. Het is Engels voor „bewa kers van natuurparken”. Wildlife is de hele levende natuur met alle dieren en planten. De Rangers zijn beheerders en bewakers van die natuur. Daarom ook noemen de jeugdleden van het WNF zich zo omdat zij zich óók bewakers en be schermers van de natuur voelen. geboortejaar geeft zich op als Ranger voor 1986. Ranger kunnen blijven, zijn de meeste kinderen die aan de excursies en acti viteiten van het WNF meedoen tussen de acht en twaalf jaar. ..Na de basis school hebben kinderen weinig tijd meer dan moeten zij huiswerk ma ken. Ik vind het enig om de kinderen een paar jaar te volgen. Als ze Ranger worden, kennen de meeste kinderen het verschil niet tussen een eik en een esdoorn. Maar als ze 'n poosje lid zijn weten ze er véél meer van wat er in de natuur te zien is en te horen. Je kunt ook merken dat er op school steeds meer aandacht aan de natuur wordt besteed. Dat zie ik aan mijn eigen zoons Luuk (6). Joost (8) en Leonard (9). Die worden al niet goed als ie- een papiertje laat val len of als kinderen plantjes vertrap pen". Het Wereld Natuur Fonds looft dit jaar voor de eerste keer de Panda prijs uit. Deze prijs is ingesteld om de belangstelling van de Neder landse jeugd voor de waarden van de natuur en de bedreigingen van de natuur door milieu-aantastingen te stimuleren. De minister van onder andere milieu beheer dr. P. Winsemius zal de eerste keer de prijs uitreiken. Om die Pandaprijs te kunnen winnen moeten één of meer klassen of de hele school van een basisschool hebben meege werkt aan een milieu- of natuurproject Een paar keer per jaar zit er een cadeautje in TamTam: een poster of knipplaat. Daar staan meestal een heleboel dieren en planten op en die kun je prima voor een werkstuk op school gebruiken. Brigitte van Vrede schreef naar TamTam: ..Bedankt voor de plaat jes en informatie, onze meester vond het heel aardig van jullie. Ik heb een 9.5 voor mijn werkstuk gekregen”. Slootwateronderzoek en nestkastjes timmeren. Naar vogels kijken en naar een natuurfilm. Ans Muggen-van der Riet (36) uit Alkmaar doet dat allemaal met „haar” Rangers. Zij is één van de meer dan zestig Ranger- mentoren van het Wereld Natuur Fonds. Een mentor organiseert activi teiten voor de Rangers bij haar en hem in de buurt. Dit jaar is de plaats van samen komst het expositiecentrum „Energie Anders” in Hoek van Holland. staan ook allerlei handige tips in het Ranger Handboek. Bijvoorbeeld over het fotograferen van planten en dieren en wat je in een dierentuin allemaal kunt doen en zien. Bovendien bevat het informatie over organisaties, mu sea, dieren- en plantentuinen. Het Ranger Handboek is verkrijgbaar bij het Wereld Natuur Fonds in Zeist en in de 130 Pandawinkeltjes in het land waar die zijn gevestigd kan men bij het WNF in Zeist te weten komen. Men kan het boek ook in handen krijgen door 19.50 over te maken op giro 201 120 ten name van World Wildlife Rangers te Zeist onder ver melding van ..Ranger Handboek”. Eenmaal per jaar is er een Na tionale Rangerdag. Uit heel Nederland komen dan de jeugd leden van het Wereld Natuur Fonds bij elkaar. Op zo'n dag is er altijd een leuk en gevarieerd programma, waaraan de Ran gers mee kunnen doen. In 1985 kwamen op de Nationa le Rangerdag meer dan 1.000 kinderen bij elkaar in Berg en Bos bij Apeldoorn. Zij brachten daarbij ook een bezoek aan het Apenheul. Dank zij het prachti ge weer, de goede organisatie en alle evenementen was de stemming opperbest en ging iedereen opgewekt en met een prima herinnering weer naar huis. leder jaar worden er voor de Ran gers verschillende Rangerkampen of Rangernatuurwerkweken geor ganiseerd. In die kampen wordt veel gewan deld of gefietst en natuurlijk wordt er veel over de natuur verteld tans, 125.000 voor een natuurge bied waar flamingos leven, 130.000 voor de bescherming van Daarom vindt Ans Muggen het heel belangrijk dat haar kinderen Ranger zijn. ..De activiteiten zijn voornamelijk educatieve projecten dus waar ze iets van kunnen leren. Ze krijgen stof tot nadenken. Als je hen dat jong bij brengt. onthouden ze het voor later". Het Ranger-lidmaatschap van het Wereld Natuur Fonds kost 22,- per jaar. Bij dat geld is ook het abonnement op het maandblad TamTam inbegrepen. Wie zich nu opgeeft met de bon uit deze krant krijgt, na betaling van het lidmaatschapsgeld, het nieuw? Pan- da-kompas cadeau. Stuur de bon op naar: World Wildlife Rangers Postbus 284 3700 AG Zeist Telefoon: 03404- 2 21 44. waarbij de waarden en bedreigingen van natuur en milieu .een centrale plaats innemen. De projecten kunnen uiteenlopen van bijvoorbeeld het schoonmaken van een terrein of stuk natuur tot het maken van een ten toonstelling op school. De prijs bestaat uit een zorgde dag voor de hele klas of de hele school naar het Educatieve Centrum van Staatsbosbeheer op kas teel Groeneveld in Baarn. De winnaar krijgt bovendien een oorkonde voor de school. Elke leerling die aan het project heeft meegewerkt, krijgt een button en een eigen oorkonde. Het is vrijdagavond een grote groep Rangers uit Alkmaar is op bezoek bij de Sterrenwacht Saturnus in Heerhu gowaard. Zij krijgen er tekst en uitleg van sterrenwachter Jacob Schele aan de hand van dia's en boeiende verha len. Natuurlijk mogen zij met de grote telescoop de hemel afturen, op zoek naar andere planeten, sterren en sterrebeelden. De tienjarige Miranda de~Nobel uit Alkmaar is al twee jaar Ranger. ..Dat komt door mijn beste vriendin, die was zelf al een poosje Ranger. Ze heeft mij ook lid gemaakt. Ik vind het heel goed om lid te zijn van het Wereld Natuur Fonds, want ze redden een heleboel dieren en natuur. Wij kunnen ze een beetje helpen. Het scheelt toch al als kinderen weten dat ze niet aan bomen moeten rukken en geen afval in de natuur moeten achterlaten". Linda Schenk (9) kreeg een keer het blad TamTam in handen. ..En toen wou ik er meteen op", zegt ze. „Als je Ranger bent leer je veel van dieren en van de natuur. Dat is weer makkelijk als je biologie op school hebt. Zelf heb Vogelpark. Oisterwijk Botanische tuin Jochemhof, Steyl Tuinen van Mien Ruys, Dedems- vaart Kasteelpark Born, Born Vogel- en Apenpark Animali, Eindhoven. Moho, kagoe, Edwardsfazant, grondparkiet, schroefhoorngeit, Somali sche ezel: mooie en welluidende namen voor dieren die geen mooie toe komst hebben. Met tientallen andere dieren worden zij met uitsterven bedreigd. Al deze dieren worden uitvoerig beschreven in het groene Ranger Hand boek. Het staat boordevol informatie over bedreigde dieren, planten en landschappen over de hele wereld. Het Ranger Handboek is in de eerste plaats voor de Rangers zelf bedoeld, de jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds. Zij kunnen het boek goed ge bruiken bij het houden van spreek beurten. het schrijven van opstellen en het maken van werkstukken, maar er tropische oerwouden en voor behoud van het unieke Prze- walskipaard. ik 'n keertje een van een poes". „Maar die mus is toch doodgegaan", gaat haar vriendinnetje Yadira Rog geveen (9) verder. „Toen hebben we hem begraven. Later zijn we gaan- kijken naar wat er over was van het lijkje. Alleen een paar botjes. Hele maal niet eng. hoor. We hadden plastic zakjes over onze handen gedaan. An ders kun je ziek worden, hè". De elfjarige Robin de Ruiter uit Alk maar is nu één jaar Ranger. „Ik heb mijn eigen Ranger-paspoort en ik krijg iedere maand TamTam thuis. Ik vind dat ’n heel boeiend blad. Ik ben lid geworden van het Wereld Natuur Fonds omdat ik laatst zo'n goeie film over olifanten op de televisie heb ge zien. Ik schreef meteen een brief naar Zeist. Sinds ik lid ben. heb ik erg veel geleerd over de natuur. Ik ga ook meestal mee op excursie. Naar de meeuwenkolonie, bijvoorbeeld. Hart stikke mooi is dat. En als ik straks geen Ranger meer kan zijn omdat ik daar te oud voor ben, dan blijf ik tóch lid. Want het Wereld Natuur Fonds doet goede dingen". „Ik ben nu driejaar mentor. Dat ben ik eigenlijk geworden door het televisie programma „Ja Natuurlijk". Jn één van de uitzendingen werd aandacht besteed aan de Pandawinkeltjes van het Wereld Natuur Fonds. Dat sprak me zó aan. dat ik een winkeltje aan huis heb opgezet in Alkmaar. Het viel me toen op dat er voor de Rangers in Alkmaar en omgeving geen activitei ten werden georganiseerd. Dat ben ik toen gaan doen. Zo werd ik Ranger mentor”. vertelt Ans Muggen. 's Winters worden deactiviteiten meest al binnen gehouden, zoals onlangs een bezoek aan de Sterrenwacht Sa turnus in Heerhugowaard. Voor dat bezoek hadden zich maar liefst vijfen zeventig kinderen aangemeld. „De mand op straat sterrenwacht blijkt heel veel jongeren aan te spreken Dat komt waar schijnlijk door berichten over de komeet Halley en de ruimtereis van Wubbo Ockels”. In de zomermaanden stapt Ans Mug gen met haar Rangers meestal door de natuur. „Dan gaan we vaak vroeg uit de veren om vogels te bekijken of we maken duinwandelingen. Heel popu lair is altijd het bezoek aan een meeu wenkolonie". Nestkastjes timmeren, daar zijn de Rangers in Alkmaar en omgeving gek op. Ans: „Die kastjes worden bij de kinderen thuis in de tuin opgehan gen of in parken. We gaan regelmatig kijken of die kastjes worden bewoond. Als dat zo is, gaan de kinderen steeds kijken en luisteren of er al kleintjes zijn". Hoewel de leden van het Wereld Na tuur Fonds tot hun zeventiende jaar „Dat is Venus, hè? Wat is ze móói”, verzucht een meisje van 'n jaar of twaalf. Ze tuurt ademloos door een enorme telescoop het donkere heelal in. Haar vriendinnetjes en vriendjes staan om haar heen. Ze komen alle maal aan de beurt. Rangers uit Alkmaar en omgeving op bezoek in de Sterrenwacht Saturnus in Heerhugowaard. Sterrenwachter Jacob Schele van de Sterrenwacht Saturnus in Heerhugo waard geeft de jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds tekst en uitleg over wat zij met de grote telescoop in de oneindige ruimte kunnen zien. Links de leider van de Rangers: Rangermentor Ans Muggen uit_AIkmaar. De Rangers van het Wereld Na tuur Fonds hebben hun eigen ta ken. De belangrijkste zijn: 1. Iedereen vertellen over de ge varen die de natuur en dus ook de mens bedreigen. 2. Meewerken aan de jaarlijkse Ranger-actie: geld bijeen brengen voor een bepaald project of projecten. 3. Meehelpen het Wereld Natuur Fonds groter en sterker te ma ken. Dat kan door te zorgen dat er méér Rangers komen. Dat is gauw gezegd, maar wat is de praktijk? Nederlandse Rangers en scholieren haalden in vorige jaren al 60.000 op voor het behoud van de laatste orang-oe- De rubriek PandaPenpost is voor Rangers die graag willen corres ponderen met jongens en meisjes, die ook veel van de natuur houden. In TamTam kunnen ze elkaar „ontmoeten". Elke Ranger van het Wereld Na tuur Fonds krijgt een eigen pas poort als bewijs van lidmaatschap. Met dit paspoort kan de Ranger met korting naar parken en musea. Het paspoort telt ook als legitima tie als Rangers geld inzamelen voor de jaarlijkse actie van het Wereld Natuur Fonds. Dat is nu de actie „Red het Waterland”. Korting krijgen Rangers o.a. bij: Zeezoogdierenpark. Harderwijk Nederlands Jachtmuseum. Door- werth Zeebiologisch Museum. Den Haag Natuurmuseum Groningen. Groningen Natuurhistorisch Museum. Maastricht Expo Zee. Lauwersoog Mineralogisch museum De Oude aarde. Giethoorn Stichting Energie Anders. Hoek van Holland Inzendingen moeten wél binnen zijn vóór 1 mei 1986. Wie nog wil meedoen moet maar snel informatie over de Panda-prijs vragen bij: World Wildlife Rangers Postbus 284 3700 AG Zeist Tel.: 03404-22144 i>*?**j|

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 7