IN DE KAS KWAMEN ZO’N 9.000 MENSEN Amnesty haakt in op actie Zuid-Afrika Schade aan uw auto vereist deskundige reparatie. Alleenstaanden uit de regio maandelijks bijeen in W’veen Zaterdagmorgen tuussen 10 uur en half vijf Zuidplas in actie voor Koninginnedag Moeizame winst jeugd Aeolus 3 Judotournooi Den Edel met 300 deelnemers Hockeysters handhaven koppositie MUZIEK- INSTUIF Verkeersproef scholieren ook weer in Waddinxveen Stichting SOLAS viert het eerste lustrum in gehuurd pandje Conclusies en aanbevelingen Fraudenota Warmte Activiteiten Brieven Kabelkrant Waddinxveen elke werkdag 07.00-19.00 uur op Belg.-VI. 2 Contactavonden Ifocwa r- FOCWA, GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 9 APRIL 1986 Op de Zesde Tochtweg (foto) en op de Abraham Kroesweg was het zaterdag tijdens de manifestatie "Kom in de zij een gemeentelijk initiatief vanuit Tijdens de campagne zullen uit alle de- V kas” druk met bezoekers die fietsend of met de auto kwamen. (Foto: Sjaak Notêboom). WADDINXVEEN - De Waddinxveen- se sportschool Den Edel heeft zaterdag middag 5 april een groot judotournooi gehouden, waarvoor 300 judoka’s zich hadden opgegeven. De judoka’s waren onderverdeeld in drie groepen en ingedeeld in maar liefst 53 poules, naar leeftijd, gewicht en kleur band en/of slip. Dit keer wel een heel ander puntensys teem. Dit naar idee van de welbekende judoka Anton Geesink. Voor elke worp krijgt de judoka’s een punt. Het gaat er dus om hoe vaak je je tegenstander werpt. In de sfeervolie sporthal werd met veel enthousiasme gestreden om de felbegeerde plaats op het erepodium en na afloop keerden de moe maar tevreden judoka’s naar huis met of een prijsje of een leuke herinne ring (dit keer een zakje passeieren). Om 19.30 konden de laatste prijzen worden uitgereikt en konden ook de tientallen medewerkers huiswaarts keren. De bezoekers konden ook allerlei pro- dukten kopen. De eigenaren van de aan de manifestatie ”Kom in de kas” deel- WADDINXVEEN - In de Streekmu- ziekschool Waddinxveen wordt zater dagmiddag om half drie weer een mu- ziekinstuif gehouden. Gespeeld zal er gaan worden door Erik van Reenen (hobo) en Wilco Jardans (piano). De toegangsprijs is drie gulden voor volwassenen en één gulden voor kinderen (inclusief een drankje). Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. 2741 EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 cenmerk voor vakwerk WADDINXVEEN - De hockeysters van de hockeyclub Waddinxveen heb ben zondag de competitie weer met suc ces hervat. Door bij Woerden met 5-1 te winnen staat Dames I met 17 punten uit 9 wedstrijden nog steeds aan kop. Thuis was eerder met 8-0 van Woerden gewonnen, maar tevens was gebleken dat de Woerdense spitsen snel en ge vaarlijk waren. Na een lange winterstop was het afwachten of Waddinxveen de winnende lijn voort zou kunnen zetten. Dames I opende echter overtuigend. Binnen 2 minuten tekende Pauline Chrisstoffels 1-0 aan door een harde voorzet in één keer in te slaan. Een nieuwe variatie op de strafcorner lever de het tweede doelpunt op. In de achterhoede rommelde het echter nog, de bal werd niet goed weggewerkt waarna een vrijstaande middenveldster van Woerden de bal hoog in de touwen sloeg (2-1). Waddinxveen gaf de wed strijd echter niet uit handen. Vooral voorin werd hard om de bal geknokt waardoor Angelique Janssens (3-1) en Eveline Ruiter nog voor rust (4-1) kon den scoren. De tweede helft speelde Dames I meer over de vleugels maar door veel te veel duels aan te gaan en te veel met de bal te lopen leverde dit weinig op. Een straf corner, wederom ingeslagen door Pauli ne Chrisstoffels, bracht de eindstand op 5-1. Zondag staat de uitwedstrijd tegen DSHC op het programma. een informele en ongedwongen sfeer, bij lichte achtergrondmuziek. Daarna gaat de muziek op dansvolume en kan er desgewenst tot 01.30 uur ge danst worden op de uitstekende dans vloer. Deze feestelijke avonden worden éénmaal per maand gehouden in een daartoe door de stichting gehuurd pan dje te Waddinxveen. Aan het persoonlijk contact in het alge meen en de opvang van nieuwelingen in het bijzonder wordt veel aandacht be steed. Muurbloempjes zijn er bij SO LAS niet. De organisatoren hebben er begrip voor, dat veel alleenstaanden een tamelijk hoge drempel over moeten om voor de eerste maal gebruik te gaan maken van de diensten van de stichting. Speciaal voor nieuwelingen worden er daarom vrijwel maandelijks introduk- tie-avonden georganiseerd, bij wijze van wederzijds eerste kennismaking. Op die manier hoopt men tevens men sen, die uit zijn op een kortstondig avontuurtje en geen serieuse bedoelin gen hebben, te kunnen weren. WADDINXVEEN - Tot in de zomer richt ook de werkgroep Waddinx veen van Amnesty International de schijnwerper op Zuid-Afrika als on derdeel van een wereldwijde campagne ter beëindiging van gevangen schap wegens ras en politieke overtuiging, martelingen en andere men senrechtenschendingen in Zuid Afrika. Naast de feestelijke ontmoetingsavon- den organiseert de stichting tal van acti viteiten als: kegelavonden, bridge-dri ves, stadswandelingen door historische oude stadjes, vaak besloten met een ge zamenlijk etentje, fietstochten, geza menlijk museumbezoek, boottochten en vele andere uitstapjes. Verder worden er thema-avonden geor ganiseerd, waar de deelnemers bij men sen aan huis en onder leiding van een er- len van de wereld brieven worden ver zonden naar Zuidafrikaanse regerings functionarissen en duizenden andere Zuidafrikanen, zoals leiders van zwarte gemeenschappen, bedrijfsleiders en le den van kerkelijke instanties, vakbon den en andere instellingen. Ruim tien duizend (10.000) organisaties en perso nen, waaronder advocaten, artsen, uit gevers en docenten aan de universitei- ten, kunnen erop rekenen brieven te ontvangen waarin de bezorgdheid over de mensenrechtenschendingen wordt verwoord. Tijdens de Amnesty-avond op vrijdag 18 april in de chr. scholengemeenschap voor MAVO/LTO ”Kon. Wilhelmina” is informatiemateriaal over de actie te verkrijgen en tevens zijn voorbedrukte kaarten te koop die, voorzien van een handtekening, aan president Botha ge stuurd kunnen worden. In het afgelopen jaar was er een drasti sche toename van de schendingen van de mensenrechten. Amnesty vindt dat de autoriteiten van Zuid-Afrika bewust moeten worden gemaakt van de dieplig gende gevoelens in de internationale openbare opinie. De organisatie heeft een 17-pagina’s tellend document, waarin de toename van schendingen staat vermeld, gepubliceerd. Thomas Hammarberg, secretaris-gene- raal van Amnesty zond een open brief aan president P.W. Botha waarin tien noodzakelijke stappen staan vermeld ter bescherming van fundumentele mensenrechten. Het nemen van die stappen zou het bewijs leveren dat de regering een einde aan de schendingen wil maken. varen gespreksleider van gedachten kunnen wisselen over een van te voren bekend gemaakt gespreksonderwerp. Ook het gemeenschappelijk theaterbe zoek mag zich in een grote belangstel ling verheugen. In principe wordt er, tien maanden per jaar, elk weekend één of andere activiteit georganiseerd. Alle activiteiten staan vermeld in de Nieuws brief, die elke maand aan de aangemel de reguliere deelnemers toegezonden wordt. WADDINXVEEN - Na een korte on derbreking, in verband met de paasva kantie, kwam de jeugd van badminton club Aeolus het afgelopen weekeinde weer in actie in de eerste returnwedstrij- den. Met name het 2e team zal het in de tweede helft van de jeugdcompetitie moeilijk krijgen en zal alle zeilen bij moeten zetten om de resultaten uit de eerste helft te kunnen herhalen. Door het ontbreken van de geblesseerde eer ste dame zal dit echter een hele toer worden, daar verwacht wordt dat zij de ze competitie niet meer in actie zal kun nen komen. Corinne Plooy heeft dan ook de ondankbare taak Saskia de Heer te vervangen. In Woerden leed men za terdag een gevoelige 7-1 nederlaag te gen het le van BC Saturnus, alhoewel men toch knap tegenstand wist te bie den. Het 3e team speelde zondag in Bode graven een moeizame wedstrijd tegen het 4e van BC Vederlicht. Tot nu toe had men alle wedstrijden vrij gemakke lijk weten te winnen, doch ditmaal be haalde men slechts een nipte 5-3-over- winning. Desondanks is het 3e team nog steeds ongeslagen. Het 4e team behaalde in de uitwedstrijd tegen het 7e team van BC Florida op nieuw een knap resultaat. Ditmaal werd het een 4-4 gelijkspel. Met name de twee meisjes waren sterk op dreef. In Reeuwijk kwam opnieuw een mei sjesteam uit in een vriendschappelijke wedstrijd tegen een meisjesteam van BC Rewic. Het meisjesteam van Aeolus bestond uit Diana Bot, Susette Plooy, Jaqueline v.d. Ruit, Angela van Rutten en Ilse Stijn. In totaal werden er tien partijen gespeeld waarvan er vier wer den gewonnen door de meisjes van Ae olus. ingericht, terwijl halverwege de route de inwendige mensen niet werd verge ten. De doelgroep van de stichting wordt ge vormd door alleenstaanden van ca. 30- 55 jaar. De meeste deelnemers aan SO- LAS-activiteiten hebben een middelba re of hogere opleiding of een daaraan gelijkwaardige algemene ontwikkeling. De doelstelling van de stichting is, ver eenzaming onder alleenstaanden te voorkomen of op te heffen. Met dat doel voor ogen stelt SOLAS mensen die geen levenspartner (meer) hebben in de gelegenheid, in een warme en ontspan nen sfeer andere alleenstaanden te ont moeten en een (nieuwe) vrienden- of kennissenkring op te bouwen. SOLAS ziet echt intermenselijk contact en be trokkenheid van mensen bij elkaar als de belangrijkste voorwaarden voor het ontstaan van gevoelens van welbevin den. De hoofdactiviteit van SOLAS bestaat uit besloten contactavonden. De gasten hebben zich daarvoor van te voren aan gemeld en worden dan op een ’’gasten lijst” geplaatst, die aan alle aangemelde gasten van te voren toegestuurd wordt. Zo voorkomt men ongewenste en on verwachte ontmoetingen, bijv, met een ex-levenspartner. Op zo’n avond wordt men om 21.00 uur verwelkomd met een kopje koffie. Om 22.00 uur gaat de bar open en kan er een glaasje wijn, bier of fris gedronken wor den. Verder zijn er allerlei met veel zorg klaargemaakte hapjes. Tot 23.30 uur hebben de gasten de gelegenheid tot het leggen of vernieuwen van contacten in WADDINXVEEN - De derde keer dat er in Waddinxveen de manifestatie ”Kom in de kas” is gehouden betekent dat er nog niet eerder zoveel mensen op één dag hebben rondgekeken in het agrarisch achterland van dit Gouwed- orp. De organisatoren schatten dat zo’n 9.000 mensen - jong en oud - op de fiets of met de auto de 18 bedrijven aan de Piasweg, Zesde Tochtweg en Abraham Kroesweg hebben bezocht. Tussen tien uur ’s morgens en half vijf ’s middags heerste er topdrukte op met name de Zesde Tochtweg, waar geparkeerde auto’s het parkeren welhaast onmoge lijk maakten. Menigeen had ook de fiets genomen om nog beter te kunnen genieten van het zonnige weer. De enige regen viel pas aan het einde van de middag toen de grootste stroom bezoekers al weer naar huis was gegaan, ongetwijfeld napra tend over de vele indrukken die konden wórden opgedaan. In 17 bedrijven konden de daar ge kweekte bloemen, planten en groenten worden bekeken, terwijl 1 bedrijf 11.000 scharrelkippen aanschouwd konden worden. Overal kon informatie verkregen worden over diverse aspec ten van de agrarische bedrijfstak in Waddinxveen. Ook waren er exposities VVN. Tijdens een bijeenkomst in het gemeen tehuis van Waddinxveen is besloten een werkgroep te formeren die één en ander gaat uitwerken. In deze werkgroep heb ben zitting de heren Van der Wee en Binken van Veilig Verkeer, de heer Dortland van de rijkspolitie, de heren Bakker en De Rijke als vertegenwoor digers van de scholen, wethouder Oos- terbroek-Waagmeester en M. Moons namens de gemeente Waddinxveen en de heer W.F. Meijer. Vertegenwoordi gers van acht scholen waren bij de bij eenkomst aanwezig. Voor de praktische verkeersproef zal een route in Waddinxveen worden uit gezet, waarin veel verkeersknelpunten zijn opgenomen. De scholen kiezen zelf welke groepen leerlingen voor de proef in aanmerking komen. Afgesproken is dat de gemeente Waddinxveen deze eerste proef zal coördineren. Het is de bedoeling dat in Waddinxveen een af deling van VVN wordt opgericht, die in een later stadium deze taak zal overne men. WADDINXVEEN - De door de Stich ting Wijkwerk De Zuidplas gehouden collecte voor een grandioos Koningin- nedagfeest op woensdag 30 april - de eerste grote activiteit van de stichting - heeft f. 1.180,25 opgebracht. De Stichting Wijkwerk De Zuidplas houdt zich bezig met sociaal-cultureel werk voor jong en oud in de wijk Zuid plas. Zij doet dit door het organiseren van diverse activiteiten, waaraan ieder een zonder lidmaatschap kan deelne men. Om alle plannen voor dit jaar te kunen verwezenlijken heeft de stichting drin gend bestuursleden en medewerkers nodig. Wie belangstelling hiervoor heeft of nadere informatie wil kan zich wenden tot de bestuursleden: Broer Westveer, De Akker 11 (tel. 10024) en Joop Waalboer, Korenakker 25 (tel. 19985). nemende bedrijven maakten daar zater dag een uitzondering op. En dat zien vaak ook kopen is werd al gauw duide lijk. Over twee jaar zal wellicht op nieuw een dergelijke manifestatie wor den gehouden, evenals dat in 1982,1984 en dit jaar het geval is geweest. Zoals de meeste mensen kunnen ook al leenstaanden in de regel slechts dan goed functioneren, als ze de mogelijk heid hebben tot het leggen en onder houden van vriendschappelijke relaties met medemensen. Alleenstaanden zijn echter vaak aangewezen op de activitei ten, die vanuit commerciële interesses georganiseerd worden. De stichting heeft ervaren dat daar vaak een persoonlijke benadering ontbreekt, dat slechts vluchtige en oppervlakkige contacten mogelijk zijn en ook, dat de prijzen die betaald moeten worden door veel alleenstaanden niet opgebracht kunnen worden. SOLAS stelt tegen over zo’n commerciële opzet een for mule van op intermenselij ke warmte ge baseerde vriendschap. Ze heeft erva ren, dat veel alleenstaanden de behoef te hebben ’’ergens bij te horen” en pro beert, in die behoefte te voorzien. De stichting biedt verder haar activiteiten belangeloos aan tegen een prijs, die zelfs voor bijstandstrekkers betaalbaar is. De inmiddels in Reeuwijk wonende op richter Wouter ten Haaf, van beroep Universitair Docent in de Bedrijfsleer, en de bekende Bodegraafse winkelier ster Mies Timmer, geven als voorzitter en vice-voorzitter van de stichting sinds 1981 leiding aan een bestuur, dat geheel uit vrijwilligers bestaat. De bestuursle den komen uit de gehele regio, met als kern Alphen aan den Rijn. Daarnaast zijn er meerdere vaste deelnemers aan de SOLAS-activiteiten, die eveneens regelmatig evenementen organiseren. Vorige maand heeft de viering van het eerste lustrum plaatsgevonden in de kring van de min of meer ’’vaste” deel nemers. In Waddinxveen werd voor 120 gasten een extra feestelijke ontmoe- tingsavond gehouden. Ter gelegenheid van het lustrum heeft de stichting verder haar capaciteit zodanig uitgebreid dat méér alleenstaanden dan voorheen deel kunnen nemen aan de door haar geor ganiseerde activiteiten. Belangstellenden kunnen een verzoek om toezending van nadere informatie richten aan: Stichting SOLAS, Postbus 129, 2810 AC Reeuwijk. Bij insluiting van een postzegel van 60 cent voor de retourzending ontvangt men dan een foldertje met uitvoerige informatie over doelstellingen en activiteiten, kosten en wijze van aanmelding. Reeuwijker Wouter ten Haaf, oprichter en voorzitter van de Stichting SOLAS en de Bodegraafse Mies Timmer, vice-voorzitter, bij de voorberei ding van een Ontmoetingsavond voor Alleenstaanden in hun 17e eeuws pandje te Waddinxveen. WADDINXVEEN - De Stichting ter bevordering van het welzijn van al leenstaanden, die eenmaal in de maand een feestelijke avond houdt in een daartoe door de stichting in Waddinxveen gehuurd pandje, viert het eer ste lustrum. De uit de vijfjaar geleden in Alphen aan den Rijn opgerichte club voor alleenstaanden vooftgekomen stichting SOLAS (postbus 129, 2810 Reeuwijk) is vooral actief in de regio Leiden-Alphen-Gouda-Woer- den. WADDINXVEEN - Dit zijn de 12 conclusies en aanbevelingen, zoals ze staan in de gemeentelijke Frau denota: 1. Fraude, misbruik en oneigenlijk gebruik van uitkeringen is een maatschappelijk probleem, dat in omvang dreigt toe te nemen ten ge volge van de langdurige, vaak uit zichtloze situatie waarin uitkerings gerechtigden op een blijvende la ger financieel draagkrachtniveau geraken. 2. De complexiteit van de uitke- ringsregels, het ontbreken van vol doende preventieve maatregelen in de vorm van voorlichting en tijdig (her)onderzoek, alsmede het onge noegen onder de eigen financiële situatie van de cliënten, vormen evenzovele oorzaken van het ont staan van frauduleus handelen. 3. Een gelijkberechtigde behande ling van cliënten staat voorop. Dit impliceert dat frauduleus handelen niet mag worden geaccepteerd. Te vens wordt door een doeltreffende fraudebestrijding voorkomen dat degenen die afhankelijk zijn van een uitkering, in een maatschappe lijk verdacht daglicht kunnen wor den gesteld. 4. Preventieve maatregelen zijn een vereiste om frauduleus hande len te beperken. Hieraan dient door de bijstandsmaatschappelijk werkers een grote prioriteit te wor den gegeven. In dit licht vallen voorlichting, normale controle van gegevens, regelmatige hercontrole en gericht onderzoek ook binnen de preventiemaatregelen. De we tenschap dat er een effectieve orga nisatie is opgezet voor bijzonder onderzoek zal ongetwijfeld even eens preventief werken. 5. Het doen van een bijzonder on derzoek naar aanleiding van rede lijke vermoedens dat frauduleus wordt gehandeld dient bij voorkeur te worden verricht door een afzon derlijk voor deze aangestelde amb tenaar. Zowel het inschakelen van bijstandsmaatschappelijk werk- (st)ers, als van de rijksrecherche wordt minder wenselijk geacht. 6. De ambtenaar bijzondere con trole dient te functioneren binnen de afdeling sociale zaken, onder di recte verantwoordelijkheid van de chef van de afdeling sociale zaken. Hij dient opsporingsbevoegdheid te bezitten en te handelen volgens toegesneden procedures en instruc ties. Voor elk onderzoek is een op dracht van de chef van de afdeling sociale zaken vereist, die daarvan mededeling doet aan het college van Burgemeester en Wethouders. 7. De beslissing tot het wel dan niet doen van aangifte wegens fraudu leus handelen blijft bij het college van burgemeester en wethouders. Bij het doen van aangifte worden de richtlijnen gehanteerd, zoals overeengekomen met de Officier van Justitie in het Arrondissement Rotterdam. 8. De aanstelling van een ambte naar bijzondere controle kan er toe leiden dat toepassing van het sanc tiebeleid dat verankerd is in de so ciale wetgeving op alle daarvoor in aanmerking komenden in plaats van alleen op diegenen, bij wie op toevallige wijze frauduleus hande len wordt ontdekt, als meer recht vaardig zal worden beleefd. 9. De thans bekende (en vermoe de) omvang van frauduleus hande len in de uitkeringssector is niet van zodanige aard dat hiervoor een full time medewerker dient te worden aangetrokken. Een zodanig ambte naar zou voor meerdere gemeenten kunnen functioneren. Vooralsnog zal van de door de gemeente Gou da geboden mogelijkheid gebruik worden gemaakt. In overleg met omringende gemeenten kan wor den besloten tot het aanstellen van een ambtenaar (in dienst van de ge meente Waddinxveen?) voor meerdere gemeenten. 10. Het verhaalsbeleid zal voors hands worden voortgezet. 11. Mede verbetering van de pre- ventiesituatie is bij voorjaarsnota 1986 een bedrag beschikbaarge- steid voor uitbreiding van de afde ling sociale zaken met één mede werker. De netto lasten voortvloeiende uit de aanstelling van een ambtenaar bijzondere controle zullen met in gang van de begroting 1987 structu reel dienen te worden geraamd. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Wad- Waddinxveen, waaraan steun werd ver- dinxveen krijgt weer een praktische ver- leend door voorzitter Binken van Veilig keersproef voor scholieren van basis- Verkeer Nederland, afd. Boskoop en scholen. Dit is tot stand gekomen dank regionaal consulent Van der Wee van In de kassen lieten de Waddinxveners zich informeren over alles wat groeit en bloeit op Waddinxveense bodem. (Foto: Sjaak Noteboom).

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 13