Collecte Onder invloed met auto Kerngroep het water in op komst van de STUUR MIJ DE GRATIS NOVIB CATALOGUS Gemeente bekijkt achtergronden fraude en misbruik uitkeringen DE DERDE WERELD VERDIENT BETER, ALS U DE NOVIB CATALOGUS AAN VRAAGT. B. en W. publiceren nota over een maatschcppelijk probleem Gezellig turnen leidt tot prestaties Sportschool Den Edel op NCRV-televisie Zaterdag graveren fietsen en kijkdag Orgelconcert Lagere voor- schotbedragen i POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Trainer Kabelkrant Waddinxveen elke werkdag 07.00-19.00 uur op Belg.-VI. 2 Misbruik wrat Algemene Bijstandswet Strafrecht Diefstal Deel III Landbouwvoertuigen Geen rijbewijs Oneigenlijk gebruik Begripsomschrijving Fraude Wet Werkloosheids voorziening (WWV) bruiken hun handen liever dan ze op omstandigheden vindt u in de catalogus meer informatie. I Voor wie daar wat meer van wil weten geeft de catalogus ook een overzicht van uitgaven die de Novib zelf verzorgt. Laat de Derde Wereld ook deel uitmaken van uw wereld en bestel de catalogus. Wij bieden hem gratis aan. g sas wereldhandel Mensen uit de Derde Wereld ge bruiken hun handenlieverdanzeop te houden. Door produkten uit Derde I Wereld landen te kopen geven we de mensen daar de kans om beter voor zichzelf te zorgen. Hun kans op een menswaardiger leven. Een bestaan zonder afhankelijk te zijn van, vaak incidentele, hulp. Door hun produkten .te kopen steunt u hen. U vindt ze in de Novib- catalogus. Een catalogus boordevol interessante, leuke en mooie produk ten. Sieraden, kleding, gebruiksartikelen enz. Leuk om te hebben, maar ook om cadeau te geven. Over deze produkten, hun makers en hun levens hi fcXT 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 9 APRIL 1986 moest een Adres Postzegel mag wel. hoeft niet. danwel het verzwijgen ervan. "Het genieten van een uitkering in strijd met de wettelijke voorschriften, waarbij het ten onrechte genieten aan eigen toedoen is te wijten. Hiervan is sprake wanneer de gebruiker iets heeft gedaan of nagelaten, wat hij niet had behoren te doen of na te laten”. Er is De NCRV kwam bij de sportschool te recht omdat Bert en Mario den Edel Nederlands en Europees Kampioen zijn in deze sport en tevens promoten beide heren deze sport van harte. Mario is co ach van het Nederlands jiu-jitsuteam. WADDINXVEEN - In het donderdag avond uit te zenden NCRV-televisie- programma ’’Olympische Sportkwis 1986” (19.12 uur) zullen opnamen wor den uitgezonden die in de sportschool Den Edel ziijn gemaakt van een jiu-jit- su-demonstratie. Het NCRV-team was vorig jaar aanwe zig bij de Japanse manifestatie in Rot terdam en ook daar moest sportschool Den Edel een demonstratie verzorgen. Zij waren hier zo van onder de indruk dat zij via de Judobond contact met de sportschool opnamen en vandaar dit re sultaat. WADDINXVEEN - Voor jongens tot 14 jaar hield TOOS-gymnastiek zater dag in de sporthal ”de Sniep” het TOOS-turntournooi in samenwerking met het KNGV. De Waddinxveense jongelui behaalden leuke prestaties. Deze bon uitknippen en in een envelop zenden aan: NOVIB. Antwoordnummer 1304. 2500 WB Den Haag. 6C03971 WADDINXVEEN - De bekende orga nist, John Propitius, hoopt zaterdag 12 april op het orgel van de Brugkerk te Waddinxveen een concert te geven. U bent van harte welkom om half acht zo dat het concert om 8 uur kan beginnen. De entreeprijs is voor volwassenen 4,- en voor kinderen 2,-. WADDINXVEEN - Komende za terdag worden de Waddinxveners weer in de gelegenheid gesteld hun fiets kosteloos te laten graveren met hun postcode. Hiervoor kan men terecht bij het politiebureau aan de Mozartlaan vanaf 10.00 uur tot 12.00 uur en 13.00 uur tot 15.00 uur. Gelijktijdig zal er een fietskijkdag van gevonden fietsen worden ge houden. Ati Dijkmeester; tv-presentatrice „Mijn grootmoeder wist van geen Novib. Toch riep ze al: 'Wat je van ver haalt is goed!’ Gelijk had ze. Niet al leen voor ons, maar vooral voor hen daar!” nisstraf van ten hoogste twee jaretj. Art. 49: Hij die op andere wijze dan door het valselijk opmaken of vervalsen van een geschrift, dat bestemd is om tot bewijs van enig feit te dienen, opzette lijk een opgave in strijd met de waar heid doet, zulks met het oogmerk, aldus een uitkering of een hogere uitkering in gevolge deze wet te krijgen, wordt ge- 1_L Een extra probleem voor de uitkerings- trekkers is gelegen in het feit dat de maatschappij een hard oordeel heeft over diegenen die van gemeenschaps gelden moeten leven. Op hen wordt vaak extra gelet, ze zijn sneller onder werp van gesprek, wanneer de omge ving meent onregelmatigheden te heb ben ontdekt. Door de enorme toename van het aantal uitkeringsgerechtigden, een op zich verfoeilijke zaak, ontstaat gelukkig meer begrip voor de situatie waarin deze mensen verkeren. In vrij wel elke maatschappelijke kring treft men de laatste jaren uitkeringsgerech tigden aan. Het maatschappelijk oor deel wordt ons insziens daardoor mil der. Alles bijeen beginnen veel uitkerings gerechtigden echter te ontdekken dat De Derde Wereld verdient beter. I En daar wil ik graag een te hoge uitkering door het bewust niet, niet-tijdig, niet-juist of niet-volledig verstrekken van inlichtingen - het opzettelijk of onnodig opsouperen straft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren. In tegenstelling tot de Wet Werkloos heidsvoorziening zijn in de Algemene Bijstandswet nog geen strafbepalingen Hiermee bewijst TOOS dat gezellig tur nen zeker tot prestaties kan leiden. Het turnen zit bij TOOS nog steeds in de lift. Om deze lift hoger te krijgen heeft TOOS afgelopen weken succesvol on derhandeld met een nieuwe trainer voor de jongensgroepen. Met ingang van 15 april worden de jongenstrainingen ver zorgd door F. van der Beid uit Zoeter- meer. Hiermee heeft TOOS een vakbe kwame trainer binnengehaald, waarvan zij een hoop mogen verwachten. I I I I WADDINXVEEN - In de week van maandag 28 april tot en met za terdag 3 mei houdt de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen - die projecten mo reel en financieel steunt in Torna (Burkina Faso) en Lima (Peru) - de jaarlijkse collecte. De opbrengst is bestemd voor de Derde Wereld, in dit geval voor het project in Lima (Peru). Daar pro beren mensen met al hun inzet hun werk te behouden en zo een eerlij ke boterham te verdienen voor henzelf en voor hun gezin. Een beetje steun uit Waddinxveen hier bij is onontbeerlijk. In verband met de uitbreiding van Waddinxveen in de nieuwe wijk Zuidplas zoekt de kerngroep nog enkele collectanten voor deze col lecteweek. Wie wil meehelpen de mensen in Lima een zelfstandig en onafhan kelijk bestaan op te laten bouwen kan zich opgeven als collectant bij Corrie Smallegange (tel. 14401) of bij Emka Krösschell (tel. 16267). dingen genoemd. Daarnaast kent de WWV nog misdrijven die omschreven zijn in de artikelen 48 en 49. Art. 48: Hij die op grond van bij of krachtens deze wet vastgestelde bepa lingen gehouden is inlichtingen of gege vens te verstrekken, een aangifte of me dedeling te doen of een verklaring af te leggen en daarbij opzettelijk een valse opgave doet, dan wel opzettelijk in strijd met bedoelde gehoudendheid iets dus sprake van misbruik wanneer het de verzwijgt, wordt gestraft met gevange- WADDINXVÉEN/GOUD A - De ver laging van de energieprijzen worden di rect na datum van ingang omgezet in een verlaging van de voorschotbedra- gen. Dat heeft het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en omstreken, waarbij ook Waddinxveen is aangeslo ten, laten weten op vragen van het Goudse PvdA-raadslid drs. P.J.A. Schwegler. Hij verzocht het GEB te bewerkstelli gen dat een eventuele verlaging van de energieprijzen direct wordt omgezet in een verlaging van de voorschotbedra- gen voor de levering van energie. Deze zaak is aan de orde geweest in de verga dering van het college van beheer van het GEB op 2 april j.l. Momenteel worden reeds voorbereidin gen getroffen voor de administratieve verwerking van tussentijdse verlagin gen van de voorschotbedragen voor de levering van energie. ”Het opzettelijk of met grote mate van verwijtbaarheid handelen of nalaten, gericht op het genieten van en uitkering in strijd met de wettelijke bepalingen”. Voorbeelden: - het opzettelijk verstrekken van onjuis te gegevens - het verzwijgen van gegevens - het werken onder valse naam, zonder de inkomsten op te geven bij de GSD, c.q. afdeling sociale zaken - in loondienst werken zonder dit aan de GSD door te geven, waardoor ten on rechte een uitkering wordt genoten - het verzwijgen van inkomsten van zichzelf of die van zijn echtgenote/part- ner over dezelfde periode als waarin men bijstand ontvangt - het verzwijgen van de aanwezigheid van een eigen vermogen, vooral wan neer dit hoger is dan het in de Algemene Bijstandswet (ABW) toegestane maxi mum - schijnverlating; d.w.z. het bewust in strijd met de werkelijkheid doen voor komen, dat men de echtgeno(o)t(e) heeft verlaten, teneinde extra-inkom- sten te verwerven - concubinaat, m.a.w. het daadwerke lijk samenwonen onder omstandighe den, die niet wezenlijk verschillen van die van een gezin, doch bewust doen voorkomen alsof dit niet het geval is, sprake hoeft te zijn van opzet, overtre- bruik enig nadeel kan ontstaan. Toelichting: In de meeste gevallen van fraude of misbruik gaat het om valsheid in geschrifte. Men geeft in de formulie ren, verklaringen en andere documen ten een verkeerde voorstelling van za ken. Er zij op gewezen dat voor het doen van aangifte het niet van belang is of er uit de frauduleuze handeling reeds financieel nadeel is ontstaan doordat er bijv, ten onrechte een uitkering is ver strekt. Ook indien de cliënt tracht op onjuiste gegevens uitkering te verkrij gen en de fraude nog vóór de eerste be taling wordt ontdekt, kan aangifte wor den gedaan. Art. 326: Oplichting en bedrog. Hij die zich met het oogmerk om zich of een an der wederrechtelijk te bevoordelen, hetzij door het aannemen van een valse naam of van een valse hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samenweefsel van verdichtsels iemand beweegt tot afgifte van enig goed of tot het aangaan van en schuld of het teniet doen van een inschuld wordt, als schuldig aan oplichting, gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en geldboete van de vijfde ca tegorie (tot f. 100.000,-) hetzij met één van deze straffen. Toelichting: Bij de begrippen ’’listige kunstgrepen” en ”een samenweefsel van verdichtsels” moet niet uitsluitend worden gedacht aan ingenieuze en com plexe fraude-constructies. Deze begrip pen zijn blijkens jurisprudentie ook van toepassing op iemand die, hoewel hij ’’zwart” werkt, opgeeft werkloos te zijn en het feit, dat hij nooit thuis is ver klaart met het veelvuldig beoefenen van een hobby. Meestal gaat het bij fraude om zowel elementen van valsheid in geschrifte als oplichting. Een belangrijk aspect blijft de bewijsvoering, welke ten grondslag moet liggen aan de vaststel ling van handelingen die strafbaar zijn. De opzet tot het strafbare feit moet wor den aangetoond, dan wel in hoge mate aannemelijk worden gemaakt. Toen de opnamen vijf weken geleden werden gemaakt waren de broers Bert en Mario den Edel afwezig. Zij zaten in het Oostenrijkse Altenmarkt in een jiu- jitsukamp, maar 3 leden van de sport school die de jiu-jitsusport ook prima beheersen werden uitverkoren om aan deze demonstratie mee te doen. De op names vonden plaats in de sportschool in Gouda, daar de zaal groter is voor de ze aangelegenheden. De 3 leden zijn Herma Zeltenrijch, Janus v. Wingerden en Marcel v. Uunen. Er werd geturnd in 4 verschillende klas sen. Klasse6A(tot 10jaar)en6B (lOtot 12 jaar) en klasse 5A (10 tot 12 jaar) en 5B (12 tot 14 jaar). De oefenstof van klasse 5 is moeilijker dan die van klasse 6, vandaar de gelijke leeftijden. In de klasse 6A kwamen voor TOOS uit Sietse Siersema en Stanley Slagter. Bei de jongens startten op het eerste toestel wat moeizaam, maar naar mate de wed strijd vorderde, gingen ze beter turnen. Zowel Stanley als Sietse zijn opgeno men in de regionale selctiegroep van het KNGV. Met de resultaten die zij lieten zien afgelopen zaterdag bewezen zij dat zij hun plaatsje daarin verdienden. Siet se eindigde met 49.40 pnt. op de 11e plaats en Stanley werd met 48.60 pnt. 13e. ’s Middags werden de klasse 5A en 5B verturnd. In de klasse 5A kwamen Au- ke Siersema, 'Arthur Blom, Alexander Poot en Albert Hoogeweg voor TOOS uit. Ook deze 4 jongens hebben een plaatsje in de regionale selektiegroep. Alle vier turnden een zeer verdienstelij ke wedstrijd. Regelmatig kwamen ach ten en negens als waardering voor hun oefeningen op de scoreborden te staan. Arthur werd 7e, Alexander 10e en Al bert 15e in de eindrangschikking. Zoals werd meegedeeld kent de ABW (nog) geen sanctiebepalingen in de zin van het strafrecht (lex specialis). De strafbaarheid van het opzettelijk ver strekken van valse inlichtingen vloeit in dit kader dus voort uit de artikelen 225 en 326 van het Wetboek van Strafrecht (lex generalis). De tekst van de artike len luidt: Art. 225: Valsheid in geschrifte. a. Hij die een geschrift waaruit enig recht, enige verbintenis of enige bevrij- ding van schuld kan ontstaan of dat be stemd is om tot bewijs van enig feit te dienen, valselijk opmaakt of vervalst, met het oogmerk om het als echt en on vervalst te gebruiken of door anderen te doen gebruiken wordt, indien uit dat ge bruik enig nadeel kan ontstaan, als schuldig aan valsheid in geschrifte, ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste 6 jaren en geldboete van de vijfde ca tegorie (tot f. 100.000,-) hetzij met één van deze straffen. b. Met dezelfde straf wordt gestraft hij die opzettelijk gebruik maakt van het valse of vervalste geschrift als ware het echt en onvervalst, indien uit dat ge- Op zaterdag 5 april werden twee au tomobilisten aangehouden, daar zij onder invloed van alcohol hun voer tuigen bestuurden. Rond middernacht werd op de Julia na van Stolberglaan een bestuurder gecontroleerd in verband met zijn af wijkend rijgedrag. De bestuurder, een in Waddinxveen wonende horeca-on- dernemer, bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken en bloedproef ondergaan. Dezelfde dag omstreeks 19.30 uur werd een 57-jarige inwoner van Haas trecht bekeurd, omdat hij een auto bestuurde en daarbij een onjuist ge bruik maakte van een handelaarsken teken, de auto geen deugdelijke bui tenspiegel had en voor de achterruit een plaat was bevestigd. De bestuur der bleek zodanig onder invloed van alcohol, dat ook hij de bloedproef moest ondergaan. Beide bestuurders kregen rijverboden opgelegd. Op dinsdag 1 april vond een aanrij ding plaats op de Juliana van Stol berglaan. Een automobilist wilde iets uit zijn auto halen en hield daarbij een portier open. Door de wind sloeg het portier verder open. Een naderen de vrachtautobestuurder reed tegen het portier. Op de verbindingsweg tussen de He- negouwerweg en de Goudse Poort vond een aanrijding plaats tussen 2 personenauto’s. Het betrof hier een kop-staart-aanrijding, waarbij lichte materiële schade viel te constateren. Op donderdag 3 april omstreeks 22.35 uur vond op de Henegouwer- weg nabij de oude oprit van rijksweg 12 een eenzijdig ongeval plaats. De bestuurder, een 19-jarige inwoner van Boskoop, reed met een snelheid van 120 km per uur en raakte de macht over het stuur kwijt, schoot de berm in, ramde een ANWB-bord en schoot vervolgens over de rijbaan door de berm. Niemand raakte hierbij ge wond. De auto moest worden afge sleept. In de afgelopen week werden twee fietsen en een bromfiets (Zündapp) ontvreemd. Op dinsdag 1 of woens dag 2 april werd uit een niet afgeslo ten personenauto, welke stond ge parkeerd nabij de flat aan de Win gerd een autoradiocassetterec order gedemonteerd en meegenomen. De afgelopen week werd een kelder- box van de flat aan de Peppelhorst opengebroken. Het slot werd gefor ceerd. Het is niet precies bekend, wat er is ontvreemd. Op woensdag 26 maart werd overdag uit een school aan de Sniepweg een zwarte inte- graalhelm, merk Nolan, ontvreemd. Op woensdag 4 april werd ingebro ken bij de kapperszaak aan de Pas sage. Een winkelruit werd ingegooid, waardoor men kon binnenkomen. Een fooienpot werd meegenomen en in de omgeving leeg teruggevonden. Op de avond van zaterdag 5 april werd tussen 19.00 uur en 23.00 uur ingebroken in 5 woningen te Wad dinxveen. Twee flatwoningen van de Tollenslaan werden bezocht. De bo venlichten van slaapkamers aan bal- konzijden werden geforceerd. Niet precies bekend is wat hier werd ont vreemd. Verder werd ingebroken in hoekwo ningen aan de Bilderdijklaan, de Wil lem de Rijkelaan en een tussenwo ning aan de De Genestetlaan. De ach terdeuren werden geforceerd. In één geval bleek de achterdeur vermoede lijk niet afgesloten te zijn geweest. Ontvreemd werden f. 450,-, een vi deorecorder (Panasonic), sieraden en een autoradiocassetterecorder. De afgelopen week zijn diverse perso- nenautobezitters en bestuurders be keurd daar hun voertuigen niet wa ren voorzien van de geldige kenteken bewijzen deel III. Enkele bestuurders van landbouw voertuigen werden bekeurd, daar niet aan alle gestelde eisen werd voldaan (ontbreken van remlichten en rich tingaanwijzers). Eén combinatie werd aan de kant gezet, daar de tractorbe- stuurder slechts 14 jaren oud bleek te zijn. Op woensdag 2 april werd een 23-ja- rige Waddinxvener bekeurd, daar hij rijdend in een personenauto werd aangetroffen. Hij kon geen geldig ver zekeringsbewijs tonen. In het verle den werd deze knaap meer dan 20 keer bekeurd voor het rijden zonder rijbewijs en bijna evenzo vele keren werd de door hem bestuurde auto in beslag genomen. WADDINXVEEN - Het zou te eenvoudig zijn om te stellen, dat fraude en misbruik moeten worden bezien als een zuiver individueel probleem van personen, die wetten en regels van onze sociale voorzieningen over treden. Er is immers duidelijk sprake van een maatschappelijk probleem, waarbij verschillende ontwikkelingen en achtergronden een belangrijke rol spelen. Werkloosheid betekent in vele gevallen dat men - buiten zijn of haar schuld - voor lange tijd of zelfs voorgoed in een ongewenste (slechte re) financiële situatie komt te verkeren. ”Het volgens de regels van de wet maar in strijd met de bedoeling van de wette- lijke bepalingen verkrijgen of genieten van een uitkering”. Voorbeelden: - het laten afvloeien van oudere werk- nemrs naar de WAO - de omzetting van en firma in een Be sloten Vennootschap met het uitslui tend oogmerk om voor een werkloos heidsuitkering (WW of WWV) in aan merking te komen. Uit bovenstaande blijkt, dat het onder scheid tussen fraude en misbruik vooral ligt in de mate van verwijtbaarheid. Het blijft echter moeilijk om exact aan te ge ven waar precies de grenzen liggen. zij tot de kansarme groepen gaan beho- Wettelijke bepalingen ren. Dat het gevaar bestaat dat hen een positie structureel aan de onderkant van de maatschappij wordt toebedeeld. Oorzaken die fraude in de hand werken zijn onder meer: a. vanuit de instanties: 1. weinig of geen sociale controle; 2. gebrek aan preventie (hierop wordt later teruggekomen); 3. het geraken in een uitzichtloze finan ciële situatie; 4. de versnipperde sociale wetgeving, waardoor men te maken krijgt met ver schillende instanties; 5. de complexiteit (en ondoorzichtig heid) van de regelgeving; 6. gebrek aan tijd en mankracht bij de uitvoeringsorganen voor het verrichten van effectieve controle; 7. de mate van een mogelijk sanctie en de opvatting hieromtrent van de poten tiële pleger van fraude, misbruik en on eigenlijk gebruik; b. vanuit de uitkeringstrekkende: 1. het gevoel tekort te komen of tekort gedaan te worden; 2. de veronderstelling dat anderen ”het” ook doen en ”ook” niet worden gepakt. Bovenstaande oorzaken omvatten uiteraard geen limitieve opsomming. Wel is getracht aan te geven, dat achter constateerbare gevallen van fraude, misbruik of oneigenlijk gebruik in feite een maatschappelijke problematiek schuilgaat en er derhalve niet gesproken kan worden van een specifieke sym ptoombestrijding. De in 1977 ingestelde Interdepartemen tale Stuurgroep Misbruik en Oneigen lijk gebruik enz. (ISMO) noemt in het door haar uitgebrachte rapport de vol gende begripsomschrijvingen: opgenomen, doch it aspect geniet thans ruime politise belangstelling. Zolang dit echter r>g niet wettelijk is geregeld, moet in oorkomende geval len gebruik worde-gemaakt van de lex- generalis, het Weboek van Strafrecht en met name deartikelen 225 (inzake valsheid in gesc'rifte) en 326 (oplich ting). Aangifte .an worden gedaan op grond van artcel 162 Wetboek van Strafvordering De ABW keniwel een aantal artikelen op grond taarvan administratieve maatregelen ft geval van misbruik ge hanteerd kuinen worden, indien kan worden bewzen of voldoende aanne melijk gemakt dat er van misbruik sprake is. ïaast de formele wetsbepa ling heeft zch echter ook jurisprudentie ontwikkeli, welke ’’nadere uitleg” geeft, zoas inzake het niet beantwoor den of d»orstrepen van vragen op het z.g. ’’ijkomstenformulier”, waarbij werd bpaald, dat dit gelijkgesteld wordt ;eacht met het beantwoorden van ”n;en”. De bereffende artikelen in de Algeme ne B islands wet zijn: Art.Geacht kunnen worden om in de nootzakelijke kosten van het bestaan te voozien. Aan iedere Nederlander, die hie te lande in zodanige omstandighe- dei verkeert of dreigt te geraken, dat hi niet over de middelen beschikt om in d< noodzakelijke kosten van het be- saan te voorzien, wordt bijstand ver kend door burgemeester en wethou- lers. De bijstand wordt afgestemd op de omstandigheden en mogelijkheden van persoon en gezin, alsmede op het betoonde besef van verantwoordelijk heid voor de voorziening in het bestaan. De bijstand is er op gericht de persoon zo mogelijk in staat te stellen zelfstandig in zijn bestaan te voorzien. Art. 3: Niet of niet-geheel voldoen aan de voorwaarden welke aan bijstands verlening zijn verbonden. Indien een voorwaarde niet is nagekomen kunnen burgemeester en wethouders de bijs tand beëindigen of in afwijking van arti kel 1 vaststellen. Bij daarna herhaalde aanvragen kan de bijstand worden ge weigerd of in afwijking van artikel 1 worden vastgesteld. (In de gemeente Waddinxveen zijn deze taken en be voegdheden gedelegeerd aan het colle ge voor de verlening van bijstand). Art. 5: Een situatie, die niet fundumen- teel verschilt van een gezinssituatie, zo als omschreven in artikel 5 ABW. Aan echtelieden, aan echtelieden met hun minderjarige kinderen, aan een man met zijn minderjarige kinderen of aan een vrouw met haar minderjarige kin deren, wordt de bijstand als gezinsbijs tand verleend. Met minderjarige kinde ren van de echtelieden worden gelijkge steld die van één van hen. Bij het verle nen van gezinsbijstand wordt rekening gehouden met de wettelijke aanspraken op onderhoud of vruchtgenot bestaande tussen de betrokken personen. Art. 30: Onvoldoende of onjuiste in lichtingen verstrekken. De persoon te wiens behoeve bijstand is aangevraagd of wordt verleend, is verplicht om van al datgene wat van belang is voor de verle ning van bijstand of de voortzetting van verleende bijstand mededeling te doen, zo mogelijk onder overlegging van be wijsstukken. Art. 84d: In dit artikel wordt de ver plichting gesteld tot het verstrekken van inlichtingen door de werkgever en de uitkeringsorganen van de sociale verze- keringswetgeving. Het bovenstaande impliceert dat - naast het onderzoek naar onjuiste handelingen van uitke ringsgerechtigden - ook gelet dien te worden op de handelingen van derden, die op grond van de Wet verplicht zijn inlichtingen te verstrekken. Wij achten het een goede zaak dat er van rijksover- heidswege wordt gewerkt aan het toe voegen van sanctiebepalingen aan de Algemene Bijstandswet. Doordat de Wet Werkloosheidsvoorziening deze wel kent, kunnen thans verschillen in behandeling ontstaan, veroorzaakt door de uitkeringssituatie van personen die misbruik maken van de sociale voor zieningen. Dit mag op zichzelf geen re den vormen tot een verschil in opspo- rings- en vervolgingsbeleid. Door het invoeren van sanctiebepalingen in de ABW zal het voor betrokkenen begrij pelijker zijn wanneer de vervolging van een overtreding plaatsvindt op basis van de Algemene Bijstandswet en niet - zo als tot op heden het geval is - op basis van het Wetboek van Strafrecht. Woonplaats Postcode I I In de praktijk zal aansluiting moeten worden gezocht bij hetgeen in de diver se wettelijke regelingen terzake van fraude en misbruik is geregeld. Op grond van enkele artikelen in de WWV is inschakeling van de strafrech ter mogelijk. Daarbij gaat het in de eer ste plaats om de verplichting tot het ver strekken van inlichtingen aan het ge meentebestuur, dat is geregeld ingevol ge de hierna genoemde artikelen: Art. 43: de werknemer is verplicht h«t gemeentebestuur dat hem een uitkeriig heeft toegekend, onverwijld medece- ling te doen van elke verandering ’an feiten en omstandigheden, waarvarhij weet of redelijkerwijs kan vermoeien, dat zij tot intrekking of verlaging vai de uitkering aanleiding kan geven. Art. 44: 1. ieder is verplicht aan het ge meentebestuur of een daartoe scirifte- lijk door het gemeentebestuur gemach tigde persoon opgaven en inlichtingen te verstrekken, welke voor de uitvoe ring van deze wet van hem worden ver langd met betrekking tot degenen, die in zijn dienst danwel te zijnen behoeve werkt of gewerkt heeft. 2. De opgaven en inlichtingen moeten, indien dit wordt verzocht, schriftelijk worden verstrekt binnen een door het gemeentebestuur of de persoon, be doeld in het eerste lid, schriftelijk te stellen termijn. 3. Ieder is verplicht aan het gemeente bestuur of een daartoe schriftelijk door het gemeentebestuur gemachtigde per soon ten behoeve van deze wet desge vraagd inzage te geven in boeken, be scheiden en andere stukken, voor zover deze betrekking hebben op de arbeid en het loon van een persoon, die in zijn dienst dan wel te zijnen behoeve werkt of gewerkt heeft. Art. 45: de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringswetten zijn ver plicht aan het gemeentebestuur of een daartoe schriftelijk door het gemeente bestuur gemachtigde persoon desge vraagd de inlichtingen te verschaffen, welke dat bestuur, onderscheidenlijk die persoon, ten behoeve van de uitvoe ring van deze wet nodig acht. Hierop zijn de volgende strafbepalin gen van toepassing: Art. 46: de werknemer die niet voldoet aan de verplichting, omschreven in arti kel 43, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste f. 600,- (deze maximale boetes kunnen krachtens art. 24 van het Wetboek van Strafrecht door de rechter worden verhoogd). Art. 47 WWV: eerste lid: Hij die niet voldoet aan de verplichtingen, omsch reven in art. 44 wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste één maand of een geldboete van ten hoogste f. 100,-; tweede lid: Het maximum van de in het eerste lid genoemde straf wordt verdub beld in geval van herhaling der overtre ding binnen twee jaren nadat een ver oordeling van de schuldige wegens ge lijk feit onherroepelijk is geworden. De in de artikelen 43 en 44 genoemde strafbare feiten worden, omdat er geen I I I I I I I l I I JL I I I I 1L JL J L J L JL J 1 I I I I I I I I I bijdrage aan leveren. Naam WADDINXVEEN In de nacht van woensdag 2 op donderdag 3 april raakte langs de Onderweg een personenauto te water. Een 18- jarige Waddinxveense scholier kwam met zijn auto uit de richting Moerkapelle. In de ter plaatse aanwezige bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed de sloot in. Alle inzittenden konden op de kant komen. De bestuurder bleek alcohol te hebben genut tigd. Van hem werd een bloedproef genomen. De auto moest uit de sloot worden getakeld en werd afgevoerd. gebruiker kennelijk duidelijk is of dat hij redelijkerwijs kon vermoeden dat hij anders had behoren te handelen dan hij heeft gedaan. Voorbeelden: - het genieten van een uitkering of een hoge uitkering door het bewust niet, verstrekken van inlichtingei of wegschenken van vermogen om, me- de in verband met een te laag inkomen, een bijstandsuitkering te ontvangen - concubinaatssituaties, die ontstaan tij dens een uitkeringsperiode en niet ken baar worden gemaakt bij de GSD, zo dat de uitkering ten onrechte in stand blijft. I I I I I I I I I I 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 17