De kunst van het vermageren ’Verbouwen’ met verf en kwast Foto Doka in’n nieuw jasje lil WAT KLEUR DOET IN EN AAN ONZE WONING VW k MVI SUPER-WASBOX VA gj X4 J ONDER REDAKTIE VAN O A JAN A. KLEYN EN GONNIE KAPER I 'f WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 MEI 1986 4 '1 NU METNEVEÜ1XTCM. i 777777?. 7777777. Een dag op een paar bananen leven, met uiteraard voldoende vocht. (Drink per dag 1 liter) levert een bepaalde besparing aan ca lorieën of beter kilojoules op. waren harde kleuren - paars, geel, rood - favoriet. Daarop volgde de bruintrend: zo’n zeven, acht jaar geleden schilderden dui zenden doe-het-zelvers hun kozijnen, deu ren, plinten en zelfs muren en plafonds don kerbruin - zich niet bekommerend om een eventueel somber effect. Het was mode. Maar naarmate de econom ie begon terug te lopen en de mensen over minder geld be schikten, ging men zelf met wat eenvoudi ger middelen het huis opknappen en mo derniseren. De bouwmarkt speelde daar op in en allerlei doe-het-zelf-bedrijven groei den in aantal en omvang. Inmiddels is de koopkracht van de consu ment nog verder afgenomen. 'Verbouwen met verf is nu het prijsplezierige alternatief en nieuwe kleuren kunnen het aanzien van een vertrek, een gang of de keuken, radicaal veranderen. En niet alleen het aanzien: door een doordachte toepassing van kleu ren - nieuwe kleuren ook - kunnen kamers hoger en lager, breder en smaller worden gemaakt. Wie dus van woonomgeving, van woon sfeer wil veranderen, behoeft niet te verhui zen, maar kan gaan verbouwen, anders ver bouwen dan vroeger. Nu Sigma Coatings de typische sfeerverven van Histor heeft ontwikkeld - vorig jaar bij voorbeeld de serie 'Levend Wit’, dit voor jaar de zgn..’Neveltinten’ - zijn de mogelijk heden om met verf en kwast eenvoudig en verrassend te ’verbouwen’ aanzienlijk toe genomen. Opvallend in dit nieuwe documentatiema teriaal is dat de bekende ’praktische tips’ voor amateurschilders een totaal andere in houd hebben gekregen. Technische uiteen zettingen over plamuren, afbijten, schuren, gronden en dergelijke, hebben plaatsge maakt voor kleuradviezen. Moet een kamer koeler of juist warmer worden? Zakelijker of’romantischer5, jeugdig en speels of juist meer ingetogen? Kleur bepaalt de woon sfeer en heeft een meer dan alleen maar decoratieve functie. Kleuren in een woning accentueren de persoonlijkheid van de be woner, de mate van gastvrijheid, de verhou ding tot de natuur en nog een groot aantal zaken meer. Geel haalt bijvoorbeeld de zon in huis, vooropgesteld dat de tint niet te hard is. Wit haalt zoals bekend een wat donkere woning helemaal op, zet hem als het ware helemaal in het licht. Maar met al te kwistig en veel verspreid verblindend wit, bestaat het ge vaar van een ziekenhuiskamer of laborato rium! Het is dus nog uitkijken met die kleurtjes. Daarom bracht Sigma Coatings vorig jaar de serie 'Levend Wit' van Histor uit; nu zijn Geheel op de fotopraktijk van alledag gericht is het onlangs danig vernieuwde hobbyblad Foto Doka. Niet alleen het uiterlijk van dit praktische maandblad onderging een stevige wijziging toen het blad door Audet Tijdschriften werd doorverkocht aan Harry Putter, destijds initiatiefnemer van dit blad. Ook aan de inhoud werd druk gesleuteld. Zo werd de Foto Doka Club geïntroduceerd voor de abonnee’s: een club die nogal wat financiële voordeeltjes biedt bijv, in de vorm van korting op het abonnementsgeld, een collectieve verzekering, korting op aan koop van dokamaterialen etc. Maar daar naast werd het praktische deel van de inhoud verder uitgebreid richting compact camera’s, video etc. Een abonnement op Foto Doka kunt u bestellen bij Chronos Periodieken BV, Postbus 650, 6500 JB Nijmegen voor een introduktieprijs van f51,50(normaal f76,50) terwijl losse nummers in kiosk en boekhan del f7,25 kosten. Daar is de bruinbrooddag of dagen. Je neemt op die dagen bijv, vier of zes droge bruine boterhammen. Verder niets. Wel koffie of thee maar geen suiker. Doe je dat gedurende een volle week om de dag, dan is resultaat meestal goed merkbaar. Dal volkorenbrood daarbij de voorkeur ge niet zal duidelijk zijn. Wanneer wij de verschillende vermagerings- dieeten bezien, zoals die worden gepubli ceerd in verschillende media, dan berusten die alle op een vrijwel gelijke basis. Het komt er in hoofdzaak op neer dat gedu rende de dag een voedselpakket wordt genut tigd dat tegelijk ’vullend’ en toch redelijk ca loriearm is. Daarom kun je goedkoop lijnen met gewone levensmiddelen. Daar is verder het bananendieet. De banaan is een zefmeelrijk voedsel. Bovendien bevat het oök nog andere nuttige mineralen en worden opgetild. Afm.: 60 x 47 x 35 cm. Kleuren: wit, grijs en beige/bruin. De intro ductieprijs is f 29,95, daarna f 34,95. Een ’om de dag’ dieet, waarbij men de vol gende dag normaal (niet teveel) eet, is beter omdat je dan minder kans op bepaalde Dan is er bijv, het aardappeldieet. Ook de aardappel is een zetmeelrijk voedsel. De aardappel bevat ook waardevolle vitaminen en mineralen. De aardappel moet zonder vet of jus gegeten worden! Al deze simpele dieeten zijn bruikbaar, maar je moet wel zorgen voor aanvulling in de vorm van vitaminentabletten. Wie deze dieeten meerdere dagen gaat gebruiken moet dat zeker doen. Maar de banaan vult ook goed, neemt het hongergevoel weg. Mogelijkheden In woord en - vooral - beeld licht Sigma Coatings de doe-het-zelver over deze nieu we mogelijkheden voor. Via de detail handelaren worden brochures verspreid met illustratieve foto's van interieurs, die een duidelijk en aansprekend beeld geven van wat 'verbouwen' met verf vermag. Anders verbouwen Waarom zo de nadruk leggen op kleur en verf als het om ’verbouwen’ gaat? Voorheen, toen er natuurlijk evengoed met kleuren in elke woning en elk bedrijf werd gewerkt, had verbouwen de ondubbelzinni ge betekenis van breken, wanden wegslo pen, kamers doortrekken. Wie het zich kon permitteren nam vooreen verbouwing een binnenhuisarchitect of een aannemer in de arm. Een handige noviteit is de nieuwe Curver wasbox, die vederlicht is en een inhoud heeft van maar liefst 55 liter. Box en deksel zijn zo geconstrueerd, dat de deksel, indien nodig, eenvoudig uit de scharnieren geno men kan worden. Bij het omkeren van de box blijft de deksel in de scharnieren han gen. En ook al is de wasbox tegen de wand geplaatst, de deksel kan helemaal omhoog worden getild en valt niet naar beneden. De openingen in de zijwanden garanderen een optimale beluchting van het wasgoed. De verstevigde wanden rondom de openin gen voorkomen het inscheuren van de zij-. wanden. De wasbox is voor zien van sterk afgeronde handgrepen aan de boven- en on- HARTEWENSEN OP PAPIER Onlangs is bij Curver nog een ander nieuwt je verschenen, te weten een sticker-boekje, waarmee Curver de consument behulp zaam wil zijn bij het zoeken naar de diverse produkten (en dat zijn er intussen nogal wat). Er zijn zeven produktgroepen: afval bakken, opbergmiddelen, schoonmaak middelen, keuken, baby, doe-het-zelf, rekreatie en tuin. Elke afbeelding kan uit het boekje worden geritst en elders worden opgeplakt, bijvoorbeeld in een eigen wen- senboekje van een aanstaand (echt)paar. U kunt zo’n boekje gratis ontvangen als u even schrijft naar: Curver BV, afd. PR, Postbus 6810, 4802 HV Breda. Dit verhaal gaat over verbouwen in de zin van opbouwen, het interieur effectief èn plezierig veranderen door middel van kleur. Kleur is in het (dagelijks) leven van de mens belangrijker, van meer invloed dan men zou denken. Zo zijn er in ons taalgebruik spreu ken en gezegden, die kleur tot onderwerp hebben, zowel in positieve als negatieve zin. Bekend is: zich groen en geel ergeren, maar ook: de toekomst rooskleurig inzien. Dat kleur van invloed is op de stemming, op de sfeer, staat overigens buiten kijf, ook al zijn de personen in kwestie zich dat niet altijd bewust. ’Verbouwen’ heeft in onze tijd meerdere betekenissen gekregen. Totnog toe was verbouwen vooral een kwestie van ’de beuk erin', letterlijk: wanden werden verplaatst, plafonds verlaagd of verhoogd, vloeren ver diept; kasten verdwenen waar ze ooit (en verschenen waar ze nooit) waren ingebouwd; vensters werden verruimd, verkleind of dichtgemetseld. Woontydschriften illustreerden met inspirerende foto’s van 'de situatie vroeger’ en 'de situatie thans’ dat verbouwen in eerste instantie beteken de: afbreken. daarbij gekomen de grijze pastels van de 'Neveltinten'. Dooreen minimale kleurtoe- voeging ontstaat ’een tikkeltje emotie’, al dus de kleurarchitecten van Sigma. Omdat binnen een kleurtrend toch individuele voorkeuren zullen blijven gelden, is de filo sofie van de fabrikant om een heel scala van sfeerverven aan te bieden. De nieuwe Histor-kleuren met dat ’tikkeltje emotie’ laten kleuren die anders net iets te hard of te koel zouden zijn als het ware ’leven’. Neveleffect In de woonmode breekt nu de grijstrend door, met bovendien een voorkeur voor zachte pasteltinten. En zoals Sigma vorig jaar het al te witte wit een halt toeriep, pre senteert zij nu grijze sfeerverven, die ’ver grijzing’ van het interieur voorkomen. De nieuwe ’Neveltinten’ zijn zachte pastels, die dank zij een tikje grijs of zwart een sub tiel, wazig ’neveleffect' hebben gekregen. De bereikte tinten lijken aan de natuur ont leend: tinten op een ochtend boven de wei landen: een briesje boven de branding van de zee of een mistige herfstdag over een heidelandschap. De woningverbouwer anno 1986 kan voor een zacht prijsje zijn huis van een totaal andere sfeer voorzien door gébruik te maken van de vindingen in de verfindustrie. Daarbij kan hij of zij wegdromen in fantasie rijke namen als avondroze, dauwgroen, sluiergrijs, nevelblauw, schemerbruin en sluimergeel. De kwast schijnt het in ver schillende opzichten even te gaan winnen van breekijzer, troffel en schietlood. i DENIETJE HLSTCR KLELBCOLLECTIE. NU METNEVEÜIXI'EM. .f“>: 1WB w Groen, de kleur van de hoop, is rustgevend (denk maar eens aan een zachtgroen land- schap), rood betekent gevaar, lichtblauw stemt aangenaam, enz. In de woonmode is de kleur uiteraard aan veranderingen onderhevig, afhankelijk van de tijd waarin we leven, de meubels die in de woning staan, de mode die de kleuren van de kleding, stoffering en houtwerk ’voor-’ Schrijft’. Als we ons alleen al bepalen tot de mode kleuren in de woninginrichting, dan blijken in de afgelopen tien jaar spectaculaire smaakverschillen te zijn opgetreden. Eerst I 1 «öwwwsessssawwww «coowow >ÖCfifififi255öWöWOWWWfi25888WööW«ÖW9 OX-W» Wöö«4M4Q«2S2SSSöM0444MfifiS52958BMM00044^^ WWW» NWWWN2fifi5586W0é00W MWXtt MKMOOK JWÖMÓW»» KMOOOWM ÖÖÓÖOOCK» «wwwmsssssönwöwkcm NS» tips k»x> SWKWMWWSSRSSSWWWK öööv-'XK»»» »>»»X0Q9 Wöö<»>»W99W»»»X> &W>tWX>QQ995SS&K>^^ WSSS&S&Xttt &W*>WX<X>QSI9SS&!>^^ ÖÖ&C&X*XW9 >,<- x.- -z— 1 'l 7777777. 77777777. %V.V*Vi 7777777. j.w.w.v. WB» 7777? ;*w.t ■MgHMr 4 WXM'X/QQS^^ a Xv.y.X.j.Sg 'K leurcollectie-brochure'. 'Een slaapkamer, koel of romantisch; met Histor Neveltinten en Levend Wit bereikt u elk gewenst effect’. 'Een ieder voelt zich welkom in zo'n entree waarin nevelblauw de leur is' s w w '4 W

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 21