GEMEENTE WADDINXVEEN Reisverslag van Waddinxveens sociaal-cultureel werker Bert v.d. Beid VERGADERINGEN BEKENDMAKING BURGERZAKEN KWIJTSCHELDING AFVALSTOFFENHEFFING A VONDOPENSTELLING SPREEKUREN BOUWVERGUNNINGEN TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN A v 01820-15767 01727-4044 070-210001 12222 01820-24255 13000 13000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 28 MEI 1986 01820-16066 010-362244 2. Voor reizen 3. 4. eisen voor voortgezette opleidingen zijn Sociale voorzieningen (Zie vervolg elders in dit blad) r. ‘l Bestemmingsplan "Wijk Zuidplas 1980" Ontwerp twaalfde uitwerking Commissie voor de onderwijszaken Woensdag 4 juni 1986, aanvang 19.30 uur in het gemeente huis. Belangrijke agendapunten: Plaatsing noodlokalen ’’Zuidplas” t.b.v. Jan Ligthartschool alsme de t.b.v. te stichten Prot. Chr.-school en R.K.-school. Medewerking aanschaffing leerlingsets t.b.v. Gereformeerde basis school. Beschikbaarstelling krediet voor vervanging meubilair Klaas de Vriesschool. Beschikbaarstelling krediet voor aanschaffing leermiddelen en meubilair Jan Ligthartschool. Jaarverslagen 1984/1985 openbare basisscholen. - Hoe wordt een verzoek om kwijtschelding beoordeeld? Elk verzoek wordt apart bekeken. Dit gebeurt aan de hand van een aantal richtlijnen. Bekeken wordt, wat uw betalingscapaciteit is (dus wat u kunt be talen naast de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud). Nieuwe adviezen ten aanzien van reizen naar het buitenland van de ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Adviezen 1Vermijdt reit en naar de volgende risicogebieden en -steden ten zij absoluut noodzakelijk: Litouwen, Kiev, Oekraïne, Minsk. Wit-Rusland en Noordoost- Polen. Uitgangspunten Voor de adviezen ten aanzien van reizen naar het buitenland is uit gegaan van de Nederlandse norm. Volgens deze norm mag iedere Nederlander per jaar 100 millirem boven de natuurlijke achter grondstraling ontvangen. Gedurende een beperkt aantal jaren ech ter mag deze waarde over één jaar 500 millirem bedragen. Tevens is uitgegaan van een verblijf in het buitenland van circa 3 we ken en een gemiddeld (normaal) voedselpatroon. Gemeente Waddinxveen afdeling Sociale Zaken Postbus 400 2740 AK Waddinxveen Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433 Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Waddinxveen, 28 mei 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Meuleman. Van der Linden. 14433 14433 Sinds vorig jaar bestaat in Waddinxveen de mogelijkheid om, we gens onvermogen, kwijtschelding te vragen voor een gedeelte van de afvalstoffenheffing. Afvalstoffenheffing is een belasting die elk gezin moet betalen om dat de gemeente verplicht is regelmatig uw huisvuil op te halen. Bij wijze van experiment is het Bureau Burgerzaken van de gemeen tesecretarie gedurende 1 jaar iedere dinsdagavond geopend voor het publiek van 19.00 tot 20.00 uur. Met nadruk wordt er op gewezen dat deze avondopenstelling alleen het bureau Burgerzaken betreft. Alle overige secretarie-afdelingen zijn ’s-avonds gesloten. 6 Gedurende bovengenoemde termijn van 14 dagen kunnen belang hebbenden hiertegen schriftelijk bezwaren indienen bij het college van burgemeester en wethouders, Postbus 400, 2740 AK Waddinx veen. Doorstroming in het onderwijs Er is een duidelijke relatie tussen lagere en middelbare scholen. De middelbare school bouwt voort op de lagere school. Toelatingsexamen moet afgelegd wor den in Arabisch, Frans en rekenen. Kin- Burgemeester C.M. van der Linden: le vrijdag van de maand en na afspraak. Wethouder P.F.J. van Schie: na afspraak. Wethouder M. Kraaijestein: na afspraak. Wethouder K.W.T. van Soest: vrijdagmorgen van 10.00-12.00 uur. en dan niet alleen voor de Franse kui tuur, maar vooral de eigen Marokkaan se. Men kreeg oog voor de politieke im- plikaties van onderwijs. Zo ontstonden er drie scholen: 1. Koranscholen, vol gens de oude traditie, 2. Protektoraat- scholen, 3. Meer politiek bewuste privé- scholen. In 1955, toen koning Moham med V terug kwam in Marokko, veran derde de zaak, zij het langzaam. In 1960 vond de eerste hervorming plaats. Daarvóór was de verhouding Arabisch/ Frans 5:25, nu werd die verhouding 50:50. In 1963 volgde de tweede hervor ming in het onderwijs. De le en 2e klas werden geheel gearabiseerd. Men is nu nog bezig aan de arabisering van wis kunde en natuurkunde. In 1990 zal men klaar zijn met de arabisering. De Ko ranscholen zijn gebleven, maar hun aantal is sterk verminderd. Zij houden hun taak t.a.v. islamitische vorming maar ze besteden nu ook aandacht aan standaard Arabisch, zodat er een grote mate van kommunikatie op hetzelfde niveau is. Voor Marokko betekent dit, dat er afstand genomen moet worden van de Franse taal, die sinds het begin van deze eeuw door de Franse over heersing als voertaal gebruikt werd. De maatschappelijke bovenlaag van de be volking gebruikt het Frans om te kom- municeren met de landen rondom het is dan ook ondenkbaar, dat iemand hoog op de maatschappelijke ladder komt, zonder de Franse taal te kunnen spre ken. Vóór het Franse protektoraat was het onderwijs vooral gericht op de taal en de kuituur van de Islam. Er was geen centrale organisatie, iedere stad of streek bedacht zelf hoe men het onder wijs wilde inrichten. Het onderwijs werd door rijke partikulieren betaald. Tijdens het prediktoraat, plm. 1930, veranderde er wat. De Marokkanen Alarmering Brandweer bgg. Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) Het register van verleende bouwvergunningen ligt ter inzage bij de dienst Openbare Werken, afdeling Bouw- en Woningtoezicht, waar tevens inlichtingen kunnen worden gevraagd. Inlichtingen kunnen eveneens worden verkregen bij de afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening ter secretarie. In deze afrekening is over genoemde periode 146,20 aan afvalstoffenheffing begrepen. Het bedrag waarvoor u kwijtschelding kunt verkrijgen, bedraagt maximaal f. 100,- per huishouden per jaar. Commissie voor de ruimtelijke ordening en woningbouw Dinsdag 3 juni 1986, aanvang 16.30 uur in het gemeentehuis. Belangrijke agendapunten: Verkoop grond aan Noorlander BV in Wijk Zuidplas. Bijdragen ineens verhuis- en herinrichtingskosten t.b.v. groot-on- derhoud woningen Mauritslaan en Acaciastraat e.o. Voorbereidingsbesluit gedeelten bestemmingsplan Landelijk Ge bied West. Voorbereidingsbesluit gedeelte bestemmingsplan Zuidplas 1980. Onderwijskansen Onderwijskansen voor kinderen uit de bidonvilles (golfplaten dorpjes aan de rand van de grote steden) zijn heel klein. Het komt zelden voor dat deze kinderen naar de middelbare school of zelfs naar de universiteit gaan. Om voor leermiddelen in aanmerking te komen moeten ouders beschikken over een be wijs van onvermogen. Zonder steek penningen is daar dikwijls moeilijk aan te komen. 50% van de kinderen in Ma rokko gaan niet naar school, de grootste aantallen kinderen die niet naar school gaan wonen op het platteland. De ach terstand op het platteland heeft daarom ook grote prioriteit. Er worden veel re gionale scholen gebouwd, vaak met geld van de wereldbanken. Een pro bleem daarbij is echter het vervoer in de dun bevolkte streken. - Waar kunt u kwijtschelding vragen? Burgemeester en wethouders kunnen u kwijtschelding verlenen. De afdeling Sociale Zaken, gevestigd in het raadhuis, adviseert burgemeester en wethouders. U kunt uw verzoek richten aan: WADDINXVEEN - Sociaal-cultureel werker Bert v.d. Beid heeft van zijn bezoek aan Marokko een uitgebreid reisverslag gemaakt. In het Weekblad voor Waddinxveen van vandaag aandacht voor die reis welke hij als coördinator etnische minderheden bij de Stichting Werknemer- spool in Waddinxveen maakte. De studiereis maakte Bert v.d. Beid in ge zelschap met een groep Gouwenaars. Toen Marokko in 1956 onafhankelijk werd van Frankrijk, was 80 tot 90% van de bevolking analfabeet. De alfabetise ring kwam snel op gang door: versnelde scholenbouw; snelle kadervorming voor het lager onderwijs; sneller kader vorming voor het voortgezet onderwijs; veel hulp en controle door inspecteurs; centrale organisatie m.b.t. leermidde len, leerplan en lesroosters; het volgen van onderwijs bevorderen door streek scholen met inernaten op te richten. Het onderwijs speelt een belangrijke rol in het proces van dekolonisatie en mo dernisering van de Marokkaanse maat schappij. Het dekolonisatieproces ge beurt via Marokkanisering en Arabise ring van het onderwijs. Het onderwijs moet gaan over de Marokkaanse maat schappij het leven in dit land en zij n ge schiedenis en ontwikkeling. Franse leerkrachten worden steeds meer vervangen door Marokkaanse leerkrachten. De vakken worden gaan- kregen meer aandacht voor onderwijs de weg in het Arabisch gegeven. Vanaf klas 5 wordt er Frans gegeven. De Marokkaanse overheid streeft er naar iedere Marokkaan onderwijs te la ten volgen. Iedere Marokkaan heeft recht op 5 jaar gratis basisonderwijs. Per maand is men alleen f. 3,- kwijt voor de schoolverzekering. De privé-scholen kosten gem. f. 30,- per maand. Schoolboeken in de boekhandel zijn er goedkoop. Schoolboeken die hier f. 30,- kosten heb je in Marokko voor f. 3,-. Het onderwijs is sterk gecentraliseerd, de voornaamste bevoegdheden liggen bij het landelijke Ministerie van Onder wijs. Zoals in de hele Arabische wereld be staat ook in Marokko de tendens de identiteit van de bevolking meer in de richting te sturen van de klassieke Ara bische kuituur. De taal is hier een be langrijk onderdeel van. In vrijwel alle Islamitische landen is gekozen voor het Sociale voorzieningen ontbreken in Ma rokko. De familie is de enigste sociale zekerheid die men heeft. Dit is tevens één van de redenen dat de familieband zo sterk is. Bejaarden die geen familie hebben worden opgevangen in particu liere huizen. Ook kindertehuizen zijn in handen van particuliere instellingen. Het onderwijs (basis) en de gezond heidszorg is gratis. taal en rekenen. Sinds 1973 is er een leerplicht vanaf het 6e of 7e jaar. Ou ders die daar niet aan voldoen krijgen een boete. 25% van het nationale inko men gaat naar het onderwijs. Kinderen die gestudeerd hebben moeten na hun studie een soort civiele dienstplicht ver vullen. Men moet dan twee jaar tegen een ambtenarensalaris werken in een openbare dienst. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen maken bekend, dat zij voornemens zijn een gedeelte van het bestemmingsplan Wijk Zuidplas 1980” uit te werken met toepassing van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zijnde een gedeelte van ex- ploitatievak C en D. Bedoeld exploitatievak C is geprojecteerd aan de noordzijde van de Zuidplaslaan. Het uit te werken gedeelte wordt begrensd door de thans in uitvoering zijnde woningen in dit exploitatievak, de Zuid plaslaan, de noordoostelijke grens van exploitatievak B en de perce len Piasweg 2c, 6a, 6bis en 8. Bedoeld exploitatievak D is geprojekteerd aan de zuidzijde van de Zuidplaslaan. Het uit te werken gedeelte wordt begrensd door de Zuidplaslaan, de reeds in uitvoering zijnde woningen in dit exploitatievak en de noor- delij ke grens van exploitatievak F, zijnde de grens van het centrum gebied van de wijk. De onderhavige (twaalfde) uitwerking voorziet in de bouw van pre- mie-C-koopwoningen en een beperkt aantal vrijstaande en/of ge schakelde woningen. Het ontwerp ten behoeve van deze uitwerking ligt met ingang van donderdag 29 mei 1986 gedurende een termijn van 14 dagen tijdens werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur voor een ieder terjnzage ter gé- meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Orde ning, Raadhuisplein 1. deren die niet naar de middelbare school kunnen, hebben andere moge lijkheden, want naast het middelbaar onderwijs zijn er ook beroepsopleidin gen. Beroepsopleidingen zijn er in verschil lende soorten: Beginnersopleiding (d’i- nitiaton) voor kinderen, die vanuit de lagere school een beroep willen leren; specialisatieopleiding voor kinderen die de eerste cyclus van de middelbare school afgemaakt hebben; diplomage- richte opleiding (qualification) voor leerlingen na twee klassen van de tweede cyclus middelbare school; tech- Verleende bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben de volgende bouwvergunnin gen verleend: - aan de heer M.J. Straver, Bloemendaalseweg 14a, alhier, voor het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning; - aan de heer C.B. van Gils, Meidoornstraat 1, alhier, voor het ver groten van een woonhuis; - aan de heer A.G. Schijff, leplaan 115, alhier, voor het oprichten van een berging; - aan Bouwbedrijf Frans Vink en Zonen B.V, Kerklaan 11 te Moordrecht, voor het oprichten van drie woningen aan de Zuid- kade 185,186 en 187, alhier; - aan de heer W.W. Timmer, Kievitdreef 87, alhier, voor het op richten van een erjscheiding en een pergola; - aan de heer R. Zijlstra, Lijsterbesstraat 2, alhier, voor hetvergro- ten van een woonhuis; - aan de heer P. A. van der Gaag, Zuidelijke Dwarsweg 13d, alhier, voor het oprichten van een mestsilo; - aan de Stichting Pensioenfonds Hoogovens, Postbus 10.000 te IJ- muiden, voor het gedeeltelijk veranderen van een bedrijfspand aan de Mercuriusweg 21, alhier. - Wanneer kunt u kwijtschelding vragen? Als u niet in staaLbent - ook niet door middel van een betalingsre geling - aan uw betalingsverplichtingen aan de gemeente te vol doen, anders dan met buitengewoon bezwaar. De stukken liggen op de dag der vergadering ter inzage of op andere tijdstippen in overleg met de secretaris van de com missie. Belangstellenden of belanghebbenden kunnen van het spreekrecht tijdens de commissievergadering gebruik ma ken. - Hoe kunt u kwijtschelding vragen? U kunt kwijtschelding vragen door bij de afdeling Sociale Zaken een formulier aan te vragen (tel. 14433, toestel 291). Uitkerings gerechtigden ingevolge de A.B.W./R.W.W, die in de maand mei een uitkering ontvangen, alsmede die personen, aan wie een een malige uitkering 1985 is verstrekt en thans geen bijstandsuitkering A.B.W./R.W.W. (meer) ontvangen, krijgen dit formulier be geleidende brief) automatisch toegezondenIn dit formulier staan vragen m.b.t. uw financiële situatie. Deze gegevens zijn nodig om uw verzoek te kunnen beoordelen. - Voor welk bedrag kunt u kwijtschelding vragen? De afvalstoffenheffing is (thans nog) verwerkt in de energienota die u krijgt toegezonden door het Gemeenschappelijk Energiebe drijf Gouda en Omstreken te Gouda. De energie-afrekening, die u in de maand juni kunt verwachten, heeft betrekking op de periode juni 1985 t/m mei 1986. In deze afrekening is over genoemde periode een bedrag van f. provincies moeten voor deze kampag- nes scholen ter beschikking stellen. Een alfabetiseringscursus duurt 2 a 3 maan den, 4 uur per week. De volwassen anal fabeten mogen aan twee perioden mee doen. Dan moeten ze gealfabetiseerd zijn. Bij hoge uitzondering mogen ze opnieuw beginnen. Vrouwen die in problemen zitten krij gen in Marokko gratis rechtsbijstand. Met name in het Universitaire onder wijs is er gelijke behandeling van man nen en vrouwen. Opvallend was bij de ontmoetingen met de vrouwenbewe ging dat er ambtenaren (mannelijk) uit Rabat aanwezig waren. Alfabetiseringsprogramma’s Deze programma’s worden nationaal georganiseerd dor het ministerie van so ciale zaken. Het onderwijs in de diverse naar Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Po len (exclusief het noordoostelijk deel), Moskou en Leninggrad en de directe omgeving van deze steden geldt het volgende: - adviezen plaatselijke autoriteiten opvolgen - Volwassenen staan bij een drie-weeks verblijf bloot aan een dosis die ongeveer gelijk is aan de Nederlandse norm voor langdurige blootstelling (100 millirem voor een jaar). Om zo min mogelijk radioactieve stoffen op te nemen, wordt aangeraden geen melk direct van de koe te consumeren. - Kinderen (1-20 jaar) staan bij een drie-weeks verblijf bloot aan een dosis die naar schatting ligt tussen de 100 en 500 millirem. Ook voor deze groep geldt het advies geen melk direct van de koe te consumeren. - Babies (0-1 jaar). Het verblijf voor babies in deze landen wordt afgeraden tenzij alleen'potjes voeding en melkpoeder wordt gegeven. In het geval van borstvoeding dient de moeder geen melk direct van de koe of bladgroenten te consumeren. Voor reizen naar Bulgarije wordt als voorzorgsmaatregel aange raden voor babies potjes voeding en melkpoeder mee te nemen. Volwassenen en kinderen blijven onder de Nederlandse norm voor langdurige blootstelling (100 millirem). Voor de overige landen (inclusief Joegoslavië, Oostenrijk, Italië, Finland en Zwéden) geldt dat de adviezen van plaatselijke auto riteiten moeten worden opgevolgd. Dit betekent in vrijwel alle gevallen het vermijden van melk direct van de koe en verse blad groenten. 5. Het eten van vers, geschild fruit behoeft in geen van de genoem de landen beperking. OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. t Voor Marokkaan is zijn familie enige vorm van sociale zekerheid Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven Nadere inlichtingen Persvoorlichting: telefoon 070-264201, A. Veelenturf/ A. v. Ekeren/R. Meijer toestel 2279/2567/2659. Waddinxveens cultureel werker Bert v.d. Beid (rechts op de foto) tijdens een ontvangst in de Marokkaanse staa Tanger. Om hem heen een aantal andere deelnemers aan de tiendaagse studiereis. nische opleiding, voor leerlingen die hun baccaloriat (eindexamen middelba re school) niet afgemaakt hebben. Beroepsopleidingen zijn ontsnappings- mogelijkheden voor leerlingen die het ’’normale” onderwijs niet met succes kunnen volbrengen. Zitten blijven: In het basisonderwijs mag je twee keer vrouwenbeweging ontvangt geen subsi- doubleren. In het voortgezet onderwijs J J 1'*'J ■'u“l' drie maal als je ziek bent. Bijzonder onderwijs is niet nationaal, door het ministerie georganiseerd. Wel stelt het ministerie in diverse plaatsen gebouwen en in sommige plaatsen pers oneel ter beschikking. De Koranscholen gaan vooraf aan het basisonderwijs. Kinderen vanaf 3 a 4 jaar tot de lagere school leeftijd kunnen naar de Koranschool. Op zo’n school krijg je geen godsdienstles. Je leert de Koranverzen lezen en schrijven maar zonder de inhoudelijke uitleg. De peu- daar verzorgd; cursussen opzetten voor ters leren deze verzen uit hun hoofd op zeggen. Of u ook inderdaad in aanmerking komt voor kwijtschelding, hangt af van uw persoonlijke financiële omstandigheden. jonge meisjes op het gebied van hand- naaldvakken; spreekuren voor vrouwen Voortgezette opleidingen: Toelatings- die problemen hebben op het gebied ---1 van echtscheiding, gezinshereniging de laatste jaren erg hoog geworden (remigratie) en juridische bijstand. (P.A. of Universiteit). Het aantal plaat sen op de P.A.’s en de Universiteiten is beperkt. De vrouwenbeweging De vrouwenbeweging in Marokko is een onderdeel van het Ministerie van Kunst en Cultuur. De voorzitter van de vrouwenbeweging in Marokko is de zus ter van de huidige koning Hassan II. De die van de overheid. Door middel van giften en contributies worden de aktivi- teiten in stand gehouden. In de grotere plaatsen zijn onderafdelingen van de vrouwenbeweging de voorzitter van de onderafdelingen is over het algemeen een vrouw, waarvan de man een voor aanstaande positie heeft in de politiek of het bedrijfsleven. Aktiviteiten van de vrouwenbeweging: liefdadigheidswer ken o.a. het onderhouden van een be jaardentehuis aan de kust. Bejaarden die geen familie meer hebben worden <ï«‘i

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 3