Sietze Oudshoorn naar Nicaragua VGROTER GEGROEID Maand lang feest ”Gr. v. Prinsterer” Kerngroep is ’n vraagbaak Foto’s: J. HAK Brieven uit Peru en Boven-Volta Afscheid van directrice J.G. den Bakker Rehorst BV !J water per dag” ƒ1 h II nieuwe uitvalsweg, woningbouwlokaties, bedrijvenpark Coenecoop ”Eén emmer l <0 Excursie Diploma uitreiking Brieven Sportdagen E-z F1 .4. Wij feliciteren Mieke en de PeperboorrL^* met de opening van hun nieuwe x winkel. Wij bieden u wat u zoekt en doen dat in uw eigen Waddinxveen ook voor vaderdag. Uw winkelcentrum De Passage blijft groeien na de Kanaalstraat nu de Juliana van Stolberglaan er bij. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 11 JUNI 1986 Zuidplas groeit, - PASSAGE WINKELCENTRUM WADDINXVEEN De woon wijk Zuidplas nadert de Piasweg. De nieuwe in- en uitvalsweg bij de beijerincklaan. l Nieuw woningbouwgebied bij de Apollolaan. Ook hier-tussen Onderweg en Kleikade-zullen huizen worden neergezet. Het bedrijvenpark Coenecoop in wording. O 7 I WADDINXVEEN - Uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland blijkt dat bij Beheer- smaatschappij Rehorst BV, Waddinx veen, is uitgetreden als procuratiehou der G.P. Groesbeek te Klundert. WADDINXVEEN - Deze maand vertrekt de aan de Busken Huëtlaan wonende Waddinxvener Sietze Oudshoorn naar het Middenamerikaanse Nicaragua om daar als lid van een werkbrigade uit het buitenland mee te werken aan de opbouw van dit land. WADDINXVEEN - Na bijna 18 jaar op de christelijke school voor LHNO De Rank an de Esdoornlaan gewerkt te hebben, de laatste jaren in de functie van directrice, heeft mevrouw J.G. den Bakker afscheid genomen. Vrijdag voor een week was haar laatste school dag. Jannie den Bakker is verhuisd naar het Brabantse, waar ze trouwt en een gezin gaat runnen. De leerlingen van De Rank zorgden ’s morgens voor een onvergetelijk af scheidsfeest door met elkaar een televi- sie-avond na te spelen. Het programma bestond uit reclames, journaal, fabelt jeskrant, Dik voor den Bakker-show, Driekusdans, quiz en modeshow, ’s Avonds was er voor genodigden gele genheid om afscheid te nemen van mevr. Den Bakker. De heer F.H. Erkens, inspecteur van het voortgezet onderwijs benadrukte dat mevrouw Den Bakker liefdevol voor de leerlingen was. De heer T. Vie- zee, van de CBTB herinnerde aan de moeilijke tijd in verband met de fusie en waardeerde het tolerante beleid dat mevr. Den Bakker op waardige wijze gevoerd heeft. De heer J.D. Geel, die tot aan de fusie directeur van ”De Rank” wordt, vertelde vooral als colle ga iets over mevrouw Den Bakker. Donderdagavond 5 juni werden op ”De Rank” de diploma’s uitgereikt aan de geslaagden van klas 4. Er waren dit jaar twee afstudeerrichtingen. WADDINXVEEN - De protestants-christelijke Groen van Prinsterer- school aan de Tollenslaan heeft een maand lang aandacht geschonken aan het 20-jarig bestaan. De zeer geslaagde feestmaand startte op zaterdag 26 april met het zingen van een prachtig feestlied en werd afgesloten met een playbackwedstrijd, terwijl er tussendoor sportdagen werden gehouden. In een rondzendbrief aan onze krant heeft hij de Waddinxveners opgeroepen dit werk te steunen met een gift voor het Nicaragua Komitee in Utrecht (giro 5486989 onder vermelding van Hulp goederen). Sietze Oudshoorn vertrekt op zondag 29 juni voor enkele weken om te gaan werken aan de wederop bouw van dit door een economische boycot en militaire interventies geteis terde land. ”Wat we daar gaan doen is op dit mo ment nog niet bekend, waarschijnlijk zullen dit activiteiten zijn in de bouw van scholen, huizen en of de land bouw”. Voor de Nicaraguanen is het erg belang rijk dat er werkbrigades uit het buiten land naar hun land komen, omdat mo rele steun voor hen van groot belang is gezien het isolement waarin ze gedre ven worden. Omdat het beschikbaar - -■■■■- WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen, die vorig jaar tien jaar bestond en projecten ondersteunt in Bo ven-Volta (Torna) en Peru (Lima) is een vraagbaak voor veel gemeente besturen in ons land, die werken aan of denken over ontwikkelingssamen werking. Dit meldt de kerngroep in het zomernummer van Toma-Lima- nieuws. Uit Lima-Peru ontving de kerngroep brieven van Frances Patten en Oscar Balbuena, respectievelijk een mede werkster en de directeur van de Peru aanse ontwikkelingsorganisatie CIDI- AG. Zij schrijven: ’’Lieve vrienden in Waddinxveen, in de eerste plaats willen wij ons verontschuldigen dat wij zolang niets van ons hebben laten horen. Dit betekent niet, dat wij jullie zijn verge ten. Integendeel, jullie maken echt al deel uit van de Cidiagploeg. Wij hebben jullie brief met al het nieuws over de vele activiteiten, die steeds en met zoveel succes in Waddinx veen plaatsvinden, ontvangen. Wij zijn, samen met onze vrienden van CEAT, druk aan het werk in Villa el Salvador en met de landbouwcoöperaties in de Chillonvallei. Op het moment zitten jullie midden in de verkiezingen, een nek-aan-nekrace naar het schijnt. Wij veronderstellen dat de aanval van Reagan op Libië wel een groot effect in Europa heeft gehad, omdat het zo dichtbij gebeurde. Wij waren verbijs terd, maar gelukkig is het geweten van de volkeren nog altijd levend en komen zelfs de Amerikanen zelf in actie tegen deze aanval, die niet alleen een aanval is op Libië en de volkeren van de Derde Wereld, maar op de gehele mensheid. Wilton Revilla, een medewerker van ons, is in Europa. Hij zal binnenkort in Nederland zijn. Wij hebben hem een cadeau voor de Kerngroep meegege ven, als klein bewijs van onze vriend schap. Wij hopen dat het niet lang zal duren voordat jullie weer biij ons in Lima ko men”. Tot zover de brief van Frances, Oscar vult aan: ”Wij gaan door met ons werk in de sociale sectoren, die jullie kennen, soms onder zeer moeilijke omstandig heden door de steeds groter wordende economische crisis in ons land. Op de openingsdag van de festiviteiten reeks was er een bloemen/planten- markt. In de hal van de school was er bingo met mooie prijzen en natuurlijk koffie. Voor de kinderen van de onder en bovenbouw waren er spelletjes met leuke prijsjes. Na de korte vakantie in mei trad toneel vereniging Toi-Toi op voor de boven bouw met het stuk ’’Klaartje”, en voor de onderbouw het stuk ”Aan het strand”. Vooral de kleinste leerlingen zaten ademloos te kijken naar de heks die in een ballon kon veranderen en een toverlamp ging stelen van de koningin van Glitterland. standaardje uitgereikt door de direk- teur van de school dhr. Dijkhuizen, die deze avond tevens voorzitter van de ju ry was. Tijdens alle festiviteiten heeft de sport- commissie sportdagen georganiseerd voor alle groepen. Voor de bovenbouw was het een hele dag, voor de onder bouw een ochtend. Dank zij de berei dwillige moeders konden alle sporters tussen de middag weer op krachten ko men met pannekoeken. Na afloop kregen de kinderen een sportdiploma en een herinneringsvaan- tje. Deze sportdagen zijn zeer goed ge slaagd mede door de inzet van sport- commissie, leerkrachten en ouders. Weliswaar heeft de regeringswisseling veel verwachtingen en hoop gewekt maar de werkelijkheid en de mogelijk heden tot hervormingen zijn sterk be perkt, zelfs met een regering die van goede wil zou zijn. Wij werken nu ook aan een projekt voor de ontwikkeling van" boeren in een van de meest achter gebleven streken van ons land, in de provincie Sihuas in het departement Ancash, dat ten noorden van het depar tement Lima ligt. Op het moment zijn over dit project onderhandelingen gaande met het ministerie van Ontwik kelingssamenwerking in Nederland, zo als altijd met de onontbeerlijke steun van de NOVIB. Te meer daar wij ook de steun van de Peruaanse regering heb ben gekregen, hebben wij goede reden om optimistisch te zijn”. Beide brieven eindigen met ’’stevige omhelzingen” en ’’alle goeds van jullie Peruaanse vrienden”. De Boven-Voltaanse boer Basil Paré, die in 1977 Waddinxveen bezocht, schreef ons in februari: ’’Vorig jaar, 1985, is een goed jaar ge weest. Er was meer regen dan vorige ja ren en daardoor waren de oogsten be ter. Een slechte zaak was, dat enkele mensen het leven lieten in de grensoor- log met Mali. Ons eigen departement was niet direct betrokken. Intussen zijn gedurende 9 maanden 16 jonge gezinnen opgeleid in het Centrum in Torna. Drie groepen boeren (totaal 52) kregen een aanvullende opleiding. Zij kwamen uit verschillende dorpen. Alle boeren hebben hun training op het gebied van landbouw voltooid. Het wachten is nu op hun uitrusting, waar voor zij binnenkort een lening zullen krijgen van ons landbouwkredietfonds. Er zijn enkele veranderingen in de ma nier van werken op komst. Ik wens de leden van uw groep alsnog een gelukkig 1986. Ook wil ik de instellingen, de boe ren en alle vrienden, die wij in Wad dinxveen hebben bezocht, hartelijk groeten. De leerlingen van de lagere school van mijn dorp hebben mij ge vraagd de groeten te doen aan hun vrienden, de leerlingen van de Leon van Gelderschool in uw dorp”. Voor alle groepen was er in het kader van de festiviteiten een excursie gep land: groep 7/8 bracht een bezoek aan de Rabobank, waar vooral de kluis een bezienswaardigheid was. Groep 1/2 ging naar de stroopwafelfabriek van de firma Markus. De kleinsten konden daar zien hoe stroopwafels gebakken worden en ze mochten ze ook proeven. De groepen 2, 3 en 4 brachten een be zoek aan de besteldienst van de PTT. De kinderen mochten hun zelfgeschre ven kaart stempelen en kregen daarna een duidelijke uitleg over de weg die zo’n kaart aflegt voordat hij op de plaats van bestemming is. Groep 5/6 ging naar het politiebureau aan de Mozartlaan. Ook zij genoten van de rondleiding, waarbij de cellen niet overgeslagen werden. Groep 6/7 ging naar de NKF waar ze een fantastische middag doorbrachten. Er was een voorronde van een playbac kwedstrijd. Als slot van alle festiviteiten was er een maaltijd waaraan leerkrach ten, leerlingen en ouders deelnamen. Tijdens deze maaltijd was er het optre den van vele ’’playbackers” die de finale niet bereikt hadden maar een optreden zeer zeker waard waren. De finale werd na de maaltijd gehou den. Voor de onderbouw eindigden op de derde plaats: Danielle Scheele, Cis ka la Grand, Danny v.d. Roovaart en Nanda Timmermans met ’’Waanzinnig gedroomd”. Op de tweede plaats: Deb by v.d. Drift en Saskia Scheele met ’’Tweeling” en op de eerste plaats: Nan cy Compeer met ’’Amsterdam is poep op de stoep”. Voor de bovenbouw eindigden op de derde plaats: Marcel van Delden, Esther Geers, Christian Carlie, Anna- liese Bijstra en Floris Wessela met ’’Li vin’ Doll”. Op de tweede plaats: Githa van Hamersveld, Sandra Berckenkamp en Mascha Koster met ’’Girly, girly”. Op de eerste plaats eindigde Suzanne de Jong met ”Het bijtje”. Alle winnaars kregen een playback- De nieuwbouw in de Zuidplas komt al aardig in de richting van de Piasweg. In deze hoek zal ook een tweede cirkelflat verschijnen. Er wordt voorts hard gewerkt aan de nieuwe in- en uitvalswegen vanuit de Zuidplas op de Beijerincklaan. Daartoe is de IJsermanweg afgesloten en moet het verkeer via Dreef en Zuidplaslaan. Dit betekent een verhoogd verkeers aanbod op het kruispunt Sniepweg-Es- doornlaan. De gemeente overweegt om op deze onheils-voorrangskruising stop- borden te plaatsen. Bedrijfsterrein Coenecoop gaat beter zichtbaar worden. Op de achtergrond het geraamte van het eerste bedrijf Axis Aandrijvingen. De gemeente hoopt dat er net zoveel potentiële kopers over de dam komen als er nu nog schapen lo pen. De pony van Janine van Eijk staat te dagdromen over haar verhuizing. De derweg/KIeikade liggen klaar om met woningen bebouwd te worden. gemeente is van plan toekomstige wo ningbouw te gaan plegen op dit stuk grond langs de Apollolaan. In de raads commissie voor de ruimtelijke ordening werden al een paar plannetjes bespro ken Door de slechte bodemgesteldheid moet er nog heel wat gebeuren voordat met bouwen begonnen kan worden. Nu nog een stukje ongerepte natuur aan de Onderweg/Kleikade maar aanne mingsbedrijf De Lange V.d. Berg uit Bergambacht zal er door de tijd wonin gen gaan bouwen. In april had de kerngroep contacten met de gemeenten Voorst, Leiderdorp en Hoorn. Deze drie gemeenten hopen binnenkort met activiteiten op het ge bied van voorlichting en bewustwording te starten. Het Bisschoppelijke College in Weert start in het najaar een Sahel- actie en vroeg hiervoor informatiemate riaal. De Werkgroep in Teteringen ge bruikte, met toestemming, de kleur- en kijkplaat voor het basisonderwijs. Ook dit jaar gingen eind april weer ruim honderd collectanten op pad voor de jaarlijkse inzameling voor het project in Lima. Vorig jaar was het koud in de col- lecteperiode, maar deze keer kon men in een heerlijk voorjaarszonnetje op stap. Enthousiaste en minder enthousi aste verhalen werden na afloop verteld. De opbrengst? Een record-bedrag: f. 7.020,30. Ook kwamen giften per giro binnen, wat het totaal bracht op: f. 7.365,30. stellen van extra werkkracht noodzake lijk is in een land met permanente mobi lisatie ten gevolg van dreiging van een invasie. Ondanks al deze problemen is het Nica raguaanse volk er in geslaagd een goed lopende alfabetiserings- en gezond heidscampagne op te zetten. Ook in de .herverdeling van de landbouwgronden zijn grote successen behaald. De door de Amerikanen opgezette economische boycot zorgt voor ongelooflijke proble men. ’’Daarom wil onze werkbrigade zo veel mogelijk hulpgoederen mee naar Nica ragua nemen. Hiervoor wordt er een fi nanciële campagne gevoerd, door mid del van een steunkaart van f. 5,-. Van dit geld steunt de werkbrigade van het Nicaragua Komitee Nederland een pro jekt in Nicaragua”, aldus Sietze Ouds- hoom. Waddinxveen bouwt duidelijk aan toekomst WADDINXVEEN - Waddinxveen bouwt duidelijk aan de toekomst. De woningbouw in de woonwijk Zuidplas gaat gestaag door. De uitvalsweg naar de Beijerincklaan krijgt meer vorm. Op het bedrijvenpark Coene coop wordt gebouwd. Stukjes grond aan de Apollolaan en langs de On- WADDINXVEEN - ”Eén emmer water per dag” is het stukje dat de kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen heeft gesch reven in het schoolblad Toma-Li- ma-flitsen. Daarin wordt het verschil aangege ven tussen de beschikbaarheid van water in een krottenwijk in de Pe ruaanse hoofdstad Lima, waar mo reel en financieel bedrijfsjes met arbeiderszelfbestuur geholpen worden het hoofd boven water te houden, en in Waddinxveens nieu we woonwijk-in-wording-Zuid- plas. ”De watertankauto stuift het zand hoog op als hij door de nieuwe wijk rijdt. Er is geen weg van asfalt, maar van zand. In deze nieuwe wijk wonen mensen in zelfgebouwde huisjes van rietmatten, ’t Is aan de rand van Lima, de hoofdstad van Peru in Zuid-Amerika. Bij ons is de nieuwe wijk Zuidplas ook stoffig en zanderig. Maar dat duurt niet zo lang. Al snel worden er goede wegen aangelegd. En weetje wat ook zo’n verschil is met een nieuwe wijk in Lima? Als je hier in Waddinxveen in de nieuwe wijk gaat wonen, is er meteen wa ter in huis. In Lima is dat wel héél anders, van daar dat die watertankauto daar rijdt. Je kunt daar water kopen, el ke dag één emmer, want water is duur. Moet je je eens indenken, één emmer water per dag. In Nederland gebruikt een gezin ongeveer duizend liter water per dag. Dat is 100 grote emmers vol. Om te drinken, te koken, te wassen enz. Jullie halen dat water uit de kraan, schoon helder water. Maar de mensen in Lima moeten ook nog zorgen dat het water in die emmer schoon blijft, want anders worden ze ziek. Die mensen willen dan ook heel graag waterleiding hebben. Maar dat is niet zo gemakkelijk. Peru is een heel arm land. Het duurt soms jaren voordat er zoveel geld is dat de mensen één kraan kunnen krijgen in de straat. Eén 1 kraan voor de hele buurt. Maar als j dat gebeurt, is iedereen blij, want i dan is er elk uur van de dag schoon 1 helder water”. ji*

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 15