GEMEENTE WADDINXVEEN Gemeente bekijkt achtergronden Bazar brengt fraude en misbruik uitkeringen 22 mille op Albert Heijn schenkt bibliotheek geld Conclusies en aanbevelingen Fraudenota SPREEKUREN VERGADERINGEN Begrips- omsch rij v ingen Misbruik MILIEUZAKEN A VONDOPENSTELLING SPORT EN RECREA TIE WET GELUIDHINDER TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN Oneigenlijk gebruik een gratis een afspraak aan de van 01820-15767 01727-4044 070-210001 12222 13000 13000 WADDINXVEEN - Albert Heijn, die vandaag de vernieuwde en uitge breide supermarkt aan het Koningin Wilhelminaplein officieel opende, heeft 2.500,- geschonken aan de Stichting Openbare Bibliotheek Wad dinxveen. Met dit geld zal de zal de speelhoek, kinderboekenhoek en voorleesboek uitgebreid kunnen worden. Paletten met fris gekleurde oogschaduwen als de maan en de zon, Uitdagend groen en blauw voor de Oiormatic mascara. Subtiele nieuwe blauwe nuances en zuurtjesachtige heldere kleuren die de nagels en lippen accentueren, Dit zijn de kleuren van Les Coloniales Een onweerstaanbare make-up van Dior. J Voor een vrijblijvend advies f over uw make-up en huidanalyse kunt u maken voor een bezoek schoonheidsspecialiste Dior. De schoonheidsspecialiste van Dior is in onze winkel aanwezig op vrijdag 20 en zaterdag 21 juni a.s. H EEKBLAD VOOR W ADDINXVEEN - WOENSDAG 18 JONI 1986 01820-16066 010-362244 I 4 WADDINXVEEN - De zaterdag rond de Kruiskerk aan de Passage, in Het Trefpunt aan de Stations straat en rond de Petteplas door de Gereformeerde Kerk gehouden bazar/rommelmarkt/sponsorloop heeft het recordbedrag opgeleverd van 22.000,- netto. Mede dankzij Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433 Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. 14433 14433 Spreekuur burgemeester, de heer C. M. van der Linden: eerste vrij dag van de maand en na afspraak Spreekuur wethouder, de heer P. F. J. van Schie: na afspraak. Spreekuur wethouder, M. Kraaijestein: na afspraak. Spreekuur wethouder K.W.T. van Soest: vrijdagmorgen van 10.00- 12.00 uur. .4. dens dat frauduleus wordt gehandeld dient bij voorkeur te worden verricht door een afzonderlijk voor deze zaken aangestelde ambtenaar. Zowel het in schakelen van bijstandsmaatschappe- lijk werk(st)ers, als van de recherche van de Rijkspolitie van Waddinxveen wordt minder wenselijk geacht. 6. De ambtenaar bijzondere controle dient te functioneren binnen de afdeling sociale zaken, onder directe verant woordelijkheid van de chef van de afde ling sociale zaken. Hij dient opsporings bevoegdheid te bezitten en te handelen volgens toegesneden procedures en in structies. Voor elk onderzoek is een op dracht door of namens het college van burgemeesters en wethouders, die daar van mededeling doet aan het college van burgemeester en wethouders. 7. De beslissing tot het doen van aangif te wegens frauduleus handelen blijft bij het college van burgemeester en wet houders. Bij het doen van aangifte wor den de richtlijnen gehanteerd, zoals overeengekomen met de Officier van Justitie in het Arrondissement Rotter dam. WADDINXVEEN - Het zou te eenvoudig zijn om te stellen, dat fraude en misbruik moeten worden bezien als een zuiver individueel probleem van personen, die wetten en regels van onze sociale voorzieningen over treden. Er is immers duidelijk sprake van een maatschappelijk probleem, waarbij verschillende ontwikkelingen en achtergronden een belangrijke rol spelen. Werkloosheid betekent in vele gevallen dat men - buiten zijn of haar s"huld - voor lange tijd of zelfs voorgoed in een ongewenste (slechte re) financiële situatie komt te verkeren. Gemeenteraad Woensdag 25 juni 1986, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Belangrijkste agendapunten: Voorbereidingsbesluit voor een gedeelte van het bestemmingsplan "Landelijk Gebied West". Voorbereidingsbesluit t.b.v. het perceel Werumeus Buninglaan 2. Voorbereidingsbesluit voor een gedeelte van het bestemmingsplan "Wijk Zuidplas 1980". Toekenning van een bijdrage ineens verhuis- en herinrichtingskos- ten t.b.v. groot-onderhoud. Verlening van subsidie aan de Stichting Radio en Televisie Wad dinxveen. Nota Fraude, misbruik en oneigenlijk gebruik. Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van leer middelen en meubilair t.b.v. de Jan Ligthartschool. Beschikbaarstelling van een krediet voor de vervanging van meubi lair op de Klaas de Vriesschool., WINKELCENTRUM de PASSAGE' Waddinxveen. tel. 01828-17689 het mooie weer hebben met name de buitenactiviteiten tot dit fraaie resultaat bijgedragen. De opbrengst is bestemd voor ”De Korenschoof’ die opgeknapt wordt. In "De Korenschoof” ko men de jeugdclubs elke week bij een. Voorbeelden: -het laten afvloeien van oudere werkne mers naar de WAO -de omzetting van een firma in een Be sloten Vennootschap met het uitslui tend oogmerk om voor een werkloos heidsuitkering (WW of WWV) in aan merking te komen. Uit bovenstaande blijkt, dat het onder scheid tussen fraude en misbruik vooral ligt in de mate van verwijtbaarheid. Het blijft echter moeilijk om exact aan te geven waar precies de grenzen liggen. gepakt. Bovenstaande oorzaken omvatten uiteraard geen limitatieve opsomming. Wel is getracht aan te geven, dat achter constateerbare gevallen van fraude, misbruik of oneigenlijk gebruik in feite een maatschappelijke problematiek schuilgaat en er derhalve niet gesproken kan worden van een specifieke sym ptoombestrijding. De in 1977 ingestelde Interdepartemen tale Stuurgroep Misbruik en Oneigen lijk gebruik enz. (ISMO) noemt in het door haar uitgebrachte rapport de vol gende begripsomschrijvingen: Fraude "Het opzettelijk of met grote mate van verwijtbaarheid handelen of nalaten van handelingen, gericht op het genie ten van een uitkering in strijd met de wettelijke bepalingen”. Voorbeelden: -het opzettelijk verstrekken van onjuis te gegevens -het verzwijgen van gegevens -het werken onder valse naam, zonder de inkomsten op te geven bij de GSD c.q. afdeling sociale zaken -in loondienst werken zonder dit aan de GSD door te geven, waardoor ten on rechte een uitkering wordt genoten -het verzwijgen van inkomsten van zich zelf of die van zijn echtgenote/partner over dezelfde periode als waarin men bijstand ontvangt -het verzwijgen van de aanwezigheid van een eigen vermogen vooral wan neer dit hoger is dan het in de Algemene Bijstandswet (ABW) toegestane maxi mum -schijnverlating d.w.z. het bewust in strijd met de werkelijkheid doen voor komen, dat men de echtgeno(o)t(e) heeft verlaten, teneinde extra-inkom- sten te verwerven -het verzwijgen van concubinaats; m.a.w. het daadwerkelijk samenwonen onder omstandigheden, die niet wezen lijk verschillen van die van een gezin, doch bewust doen voorkomen alsof dit niet het geval is. tiële pleger van fraude, misbruik of on eigenlijk gebruik; b. vanuit de uitkeringstrekkende: 1. het gevoel tekort te komen of tekort gedaan te worden 2. de veronderstelling dat anderen "het” ook doen en :”ook:” niet worden Intrekken hinderwetvergunning Burgemeester en wethouders maken bekend, in aansluiting op de voorgaande publicaties in deze procedure, dat de heer W. Groene- veld. Koningin Wilhelminaplein 50 alhier, zijn aanvraag om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende Hinderwetvergunning voor een vuurwerkopslagplaats aan het Koningin Wilhelminaplein 50 alhier, heeft ingetrokkenDe aanvraag zal derhalve buiten verde re behandeling worden gelaten. droogde kruiden en specerijen, dieren benodigdheden en diepvries-dierenvoe- ding. De verkoop van bloemen zal thans ook in bediening geschieden; de ver koop gaat echter verder dan in de super markt gebruikelijk was, omdat de klant in Waddinxveen nu boeketten naar ei- gen inzichten kan samenstellen, waar voor niet alleen bloemen en groen be schikbaar zijn, maar ook verpakkings materialen e.d. 8. De aanstelling van een ambtenaar bijzondere controle kan er toe leiden dat toepassing van het sanctiebeleid dat verankerd is in de sociale wetgeving op alle daarvoor in aanmerking komenden in plaats van alleen op diegenen bij wie op toevallige wijze frauduleus handelen wordt ontdekt, als meer rechtvaardig zal worden beleefd. 9. De thans bekende (en vermoede) omvang van frauduleus handelen in de uitkeringssector is niet van zodanige aard dat hiervoor een full-time mede werker dient te worden aangetrokken. Een zodanig ambtenaar zou voor meer dere gemeenten kunnen functioneren. Vooralsnog zal van de door de gemeen te Gouda geboden mogelijkheid ge bruik worden gemaakt. In overleg met omringende gemeenten kan worden be sloten tot het aanstellen van een ambte naar (in dienst van de gemeente Wad dinxveen) voor meerdere gemeenten, waarbij vooral met betrekking tot ta ken, bevoegdheden en verantwoorde lijkheden duidelijke afspraken moeten worden gemaakt. 10. Het verhaalsbeleid zal voorshands worden voortgezet. 11. Mede verbetering van de preventie- situatie is bij de voorjaarsnota 1986 een bedrag beschikbaargesteld voor uitbrei ding van de afdeling sociale zaken met één medewerker t.b.v. hercontroie- werkzaamheden 12. De netto lasten voortvloeiende uit de aanstelling van een ambtenaar bij zondere controle zullen met ingang van de begroting 1987 structureel dienen te worden geraamd. Een extra probleem voor de uitkerings- trekkers is gelegen in het feit dat de maatschappij een hard oordeel heeft over diegenen die van gemeenschaps gelden moeten leven. Op hen wordt vaak extra gelet, ze zijn sneller onder werp van gesprek, wanneer de omge ving meent onregelmatigheden te heb ben ontdekt. Door de enorme toename van het aantal uitkeringsgerechtigden, een op zich verfoeilijke zaak, ontstaat gelukkig meer begrip voor de situatie waarin deze mensen verkeren. In vrij- Bij wijze van experiment is het Bureau Burgerzaken van de gemeen tesecretarie gedurende 1 jaar iedere dinsdagavond geopend voor het publiek van 19.00 tot 20.00 uur. Met nadruk wordt er op gewezen dat deze avondopenstelling alleen het bureau Burgerzaken betreft. Alle overige secretarie-afdelingen zijn ’s-avonds gesloten. "Het verkrijgen c.q. ontvangen van een uitkering in strijd met de wettelijke voorschriften, waarvan ten onrechte ge bruik gemaakt wordt en dit aan eigen toedoen is te wijten. Hiervan is sprake wanneer de gebruiker iets heeft gedaan of nagelaten, wat hij niet had behoren te doen of na te laten”. Er is dus sprake van misbruik wanneer het de gebruiker kennelijk duidelijk is of dat hij redelijkerwijs kon vermoeden dat hij anders had behoren te handelen dan hij heeft gedaan. Voorbeelden: -het verkrijgen c.q. ontvangen van een uitkering of een te hoge uitkering door het bewust niet, niet-tijdig, niet-juist of niet-volledig verstrekken van inlichtin gen -het opzettelijk of onnodig opsouperen of wegschenken van vermogen om, me de in verband met een te laag inkomen, een bijstandsuitkering te ontvangen De feestelijke gift van Albert Heijn werd vanmiddag (woensdag) overhan digd aan burgemeester C.M. van der Linden. Het Zaandamse concern wilde in Waddinxveen een algemeen doel la ten meeprofiteren van het feest. Don derdagmorgen om tien uur gaat de zaak voor het publiek open. De inrichting is geheel gewijzigd en het netto verkoopoppervlak is met plm. 250 vierkante meter uitgebreid tot 824 vier kante meter. Een deel van de werk zaamheden is in de afgelopen weken verricht, terwijl de klant, soms met eni ge moeite, in de winkel boodschappen kon blijven doen. Openlucht zwembad Het openlucht zwembad is op zondag 22 juni a.s. voor het publiek gesloten i.v.m. kring kampioenschappen waterpolo. Een niet minder belangrijke bedie ningsafdeling is die van de kassa’s; het aantal daarvan is met twee uitgebreid tot acht. De winkel, onder leiding van bedrijf sleider J. Brosens, blijft geopend op de thans gebruikelijke dagen en uren, in clusief de donderdagse koopavond. Alarmering Brandweer Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) 1. Fraude, misbruik en oneigenlijk ge bruik van uitkeringen is een maatschap pelijk probleem, dat in omvang dreigt toe te nemen ten gevolge van de langdu rige, vaak uitzichtloze situatie waarin uitkeringsgerechtigden op een blijvend lager fmnacieel draagkrachtniveau ge raken. 2. De complexiteit van de uitkeringsre- gels, het ontbreken van voldoende pre ventieve maatregelen in de vorm van voorlichting en tijdig (her)onderzoek, alsmede het ongenoegen onder de gigen financiële situatie van de cliënten; vor men evenzovele oorzaken van het ont staan van frauduleus handelen. 3. Een gelijkberechtigde behandeling van cliënten staat voorop. Dit impli ceert dat frauduleus handelen niet mag worden geaccepteerd. Tevens wordt door een doeltreffende fraudebestrij ding voorkomen dat degenen die afhan kelijk zijn van een uitkering, in een maatschappelijk verdacht daglicht kun nen worden gesteld. 4. Preventieve maatregelen zijn een eerste vereiste om frauduleus handelen te beperken. Hieraan dient door de bijs- tandsmaatschappelijk werkers een gro te prioriteit te worden gegeven. In dit licht vallen voorlichting, normale con trole van gegevens, regelmatige hercon- trole en gericht onderzoek ook binnen de preventiemaatregelen. De wetenschap dat er een effectieve or ganisatie is opgezet voor bijzonder on derzoek zal ongetwijfeld eveneens pre ventief werken. Het doen van een bijzonder onderzoek naar aanleiding van redelijke vermoe- De winkelinrichting, zowel voor wat be treft de goederenopstelling als wat be treft de kleurstelling en de verlichting, is thans naar de nieuwste inzichten. Het meest in het oog springend is zon der twijfel de komst van een ambachte lijke slagerij in het filiaal, dat tot dan toe uitsluitend voorverpakt vlees verkocht. In het filiaal treft men vanaf de herope ning ook tal van uitbreidingern van het kruidenierswaren- en het non-food-as- sortiment. Zo zijn o.atoegevoegd een presentatie bakartikelen, Italiaanse deegwaren, ge- Overdekt zwembad Het overdekte zwembad zal op zondag 22 juni a.s. van 10.00-17.00 uur voor het publiek geopend zijn. 1weinig of geen sociale controle 2. gebrek aan preventie (hierop wordt later teruggekomen) 3. het geraken in een uitzichtloze finan ciële situatie 4. de versnipperde sociale wetgeving, waardoor men te maken krijgt met ver schillende instanties 5. de complexiteit (en ondoorzichtig heid) van de regelgeving 6. gebrek aan tijd en mankracht bij de uitvoeringsorganen vóór het verrichten van effectieve controle 7. de mate van een mogelijk sanctie en Zonebesluit ’’Bedrijfsterrein Coenecoop” De burgemeester van Waddinxveen maakt ingevolge artikel 56 van de Wet Geluidhinder, jo. artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de gemeenteraad bij zijn besluit van 28 mei 1986 is vastgesteld het zonebesluit voor het bedrijfsterrein ’’Coenecoop". Het bedrijfsterrein "Coenecoop" is thans zodanig gezoneerd. dat daar buiten de geluidsbelasting vanwege dat terrein de waarden van 50 dB(A) niet te boven mag gaan. De 50 dB(A) contour is tevens zodanig vastgelegd, dat in akoesti sche zin geen woningen worden belast. wel elke maatschappelijke kring treft men de laatste jaren uitkeringsgerech tigden aan. Het maatschappelijk oor deel wordt ons inziens daardoor milder. Alles bijeen beginnen veel uitkerings gerechtigden echter te ontdekken dat de opvatting hieromtrent van de poten zij tot de kansarme groepen gaan beho- ren. Dat het gevaar bestaat dat hen een positie structureel aan de onderkant van de maatschappij wordt toebedeeld. Oorzaken die fraude in de hand werken zijn onder meer: a. vanuit de instanties: Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven Met ingang van donderdag 19 juni 1986 ligt het vastgestelde zonebe sluit gedurende een maand voor een ieder ter inzage ter gemeente secretarie, Raadhuisplein 1 te Waddinxveen, op de afdeling Alge mene Zaken en Ruimtelijke Ordening (van 08.30-12.30 uur). Gedurende de periode van tervisielegging van het ontwerp-zonebe- sluit zijn geen bezwaren ingediend en bij de vaststelling ervan zijn geen wijzigingen aangebracht, zodat niemand bevoegd is om bezwa ren in te dienen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Waddinxveen, 18 juni 1986. De burgemeester voornoemd, Van der Linden. -concubinaatssituaties, die ontstaan tij dens een uitkeringsperiode en niet ken baar worden gemaakt bij de GSD, zo dat de uitkering ten onrechte in stand blijft. "Het volgens de regels van de wet maar in strijd met de bedoeling van de wette lijke bepalingen verkrijgen of genieten van een uitkering”. Aanschaf van meubilair voor de Gereformeerde basisschool. Verkoop van grond aan de Dorpstraat-Kleikade aan Aannemings bedrijf De Langen Van den Berg. Grondverkoop in vak K van het bestemmingsplan "Wijk Zuidplas 1980". Verkoop van grond in vak D van het bestemmingsplan "Wijk Zuid plas 1980". Verkoop van grond aan de Woningbouwvereniging ’’Waddinx veen” voor de bouw van 4 woningen. Beschikbaarstelling van een krediet t.b.v. het bouwrijpmaken van grond voor 28 woningen aan de Kleikade-Onderweg. Beschikbaarstelling van een krediet i.v.m. decentralisatie afgifte rij bewijzen. De stukken liggen op de dag van de vergadering ter inzage of op an dere tijdstippen in overleg met de gemeentesecretaris. OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie: elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 3