Dalend aantal EEUWENOUDE GOUWE werkloze Waddinxveners DE GOUWE in 1608 99 Per saldo één bedrijf er bij in Waddinxveen ’t Weegje goed, de Gouwe slecht Botulisme: 991 meldingen groepsleerkrachten Circusfeest sloot school jaar af Kon. Beatrix- school met 3 C. Dijkshoorn in Midden-Holland Expresse: Extra passagiers Westnederland vooral in spitsuur 40 hectare Gouwe Telefoon Vacatures Recreatievaart Ongewenst 1 WERKBLAD VOOR WADDIiNXVEEiN- WOENSDAG 25 JVM l*» 1 to 15 (Vervolg van vorige tekstpagina) boord vorige week woensdag een feestelijke Geen behoefte C. DIJKSHOORN De vaarwegen Amsterdam-Rotterdam in 1608 i' I J Er was weliswaar sprake van vier nieuwe inschrijvingen maar ook van één opheffing en twee faillisse menten, zodat het aantal bedrijven in Waddinxveen met één kon wor den uitgebreid. Het aantal arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven in geheel Midden- Holland is, volgens mutaties in het handeisregister (in- en uitschrijvin gen), in met 1986 met circa 133 toe- kwaliteit van de grote rivieren over het algemeen slecht is. De folder bevat ook enkel informatie-adressen en nuttige tips voor het zwemmen in oppervlakte water. WADDINXVEEN/GOUDA Per saldo is er in Waddinxveen vo rige maand maar één bedrijfsvesti ging bijgekomen, zo blijkt uit gege vens van het handeisregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland. WADDINXVEEN - De openbare mr. A. de Roosschool aan de Wingerd heeft vrijdag voor een week een groot circus feest gehouden, georganiseerd door de feestcommissie. genomen. Het aantal ondernemin gen groeide per saldo met 20. In al le grootte klassen van ondernemin gen tot 50 arbeidsplaatsen was deze groei terug te vinden. Slechts het aantal ondernemingen met 0 werk zame personen nam af. Het blijkt dat zich alleen bij de groothandelsbedrijven een aan zienlijke groei voordeed (erbij 7); het aantal bouwbedrijven nam af met 4. Met name in Bleiswijk en Bodegraven groeide het aantal on dernemingen (elk erbij 4); in de overige gemeenten hielden in- en uitschrijvingen elkaar ongeveer in evenwicht. Opmerkelijk in mei is de trek van 5 bedrijven vanuit de regio Delft naar Midden-Holland. WADDINXVEEN7BOSKOOP - NV Verenigd Streekvervoer West nederland in Waddinxveen heeft in 1985 bijna 55 miljoen reizigers ver voerd, meer dan ooit tevoren. De extra passagiers zaten voorname lijk op de spitsuren in de bus en dan vooral in de winter en in het voor- en najaar. In het jaarverslag over 1985 wordt voortzetting van de groei verwacht met drie procent. De directie van West-Nederland zegt dat de wegen rond de grote steden veel knelpun ten opleveren maar dat aanleg en WADDINXVEEN - Secretaris C. Dijkshoorn van het Industrieel Con tact Waddinxveen - het orgaan waarbinnen het plaatselijke bedrijfsleven gezamenlijk opereert - heeft niet erg veel behoefte aan uitbreiding van de werkgelegenheid in Waddinxveen. Er moest op tonnen gebalanceerd wor den, op een hobbelfiets gereden wor den. bliklopen enz. De hele dag verliep op rolletjes en om twaalf uur werden er stapels brood naar binnen gewerkt. aanpassing helpt. Dat is zeker zo, als het kabinetsbe leid wordt voortgezet, dat wel meer geld voor wegen uittrekt maar min der voor openbaar vervoer in en om de stad. ’’Optimale benutting van de ruimte vraagt om een actie ve inpassing van het openbaar ver voer”, aldus West-Nederland, sprekend over de groei van het autoverkeer, dat steeds moeilijker in en bij de steden te verwerken is. Betere doorstroming van bussen en trams is noodzakelijkrhet kan ook leiden tot kostenbesparing. ’t Weegje behoort tot de door ”Den Haag” onderzochte wateren. In de zo mermaanden wordt overigens steeds bacteriologisch onderzoek verricht in de recreatiewateren naar de zwemwa- terkwaliteit. Hiertoe behoren ook de Reeuwijkse Plassen (van uitstekend tot goed), de Rottemeren (goed), Zeven- huizerplas (uitstekend). De zwemwaterkwaliteit van de Gouwe is over het algemeen slecht en kan niet als aanvaardbaar worden gekenmerkt. De provincie raadt het zwemmen in de ze rivier dan ook af. In de nieuwe folder over de zwemwater kwaliteit in deze provincie is een kaart opgenomen waarop de kwaliteit van ze ventig vaak als zwemwater gebruikte oppervlaktewateren in kleur is aangege ven. Hieruit blijkt dat de zwemwater- aan meer werk” ’s Avonds was het weer feest. Binnen en buiten stonden weer andere spelletjes klaar en in een circustent op het gras tra den alle kinderen uit groep 7 op ver kleed als beer, aap, enz. Het geheel was een dag eerder al ingeleid door groep 8 die de musical "Spionnen in het circus” had opgevoerd. De ouders en het team hadden voor de kinderen weer een leu ke afsluiting van het schooljaar '85/’86 verzorgd. WADDINXVEEN - De nieuwe protes- tants-christelijke Koningin Beatrix- school. die in het komend schooljaar in de woonwijk Zuidplas van start gaat, begint met drie groepsleerkrachten. Dat heeft het schoolbestuur laten weten op de vorige week donderdagavond ge houden informatieavond voor de ou ders. Gezien de aanmeldingen, ook nog tij dens de avond, zal de groepsindeling er als volgt uitzien: groep 1-2, groep 2-3 en groep 4-5. De lokalen, welke tijdens de vakantie tegenover de Korenakker geplaatst zul len worden, zijn volgens de tekening op speelse wijze aan elkaar gekoppeld. Zo ver als mogelijk werden op de informa tieavond vragen van ouders beant woord. De axacte gegevens zullen zij in de vakantie ontvangen, samen met het bekende gidsje van de schoolvereni ging- Voor de openingsfestiviteiten op 11 au gustus gaven zich spontaan vele ouders op. Zij die niet aanwezig waren, kunnen dat alsnog doen bi^W. van Helden, Fa- zantdreef 57, tel. F5734. van wegen daar niets moet inperken. Ik voorzie een desa streuze ontwikkeling in de bouwsector. Vanuit diverse gemeenten zijn derhalve al bezwaren geuit tegen de voornemens van de provincie op het gebied van de woningbouw in dit gebied”. De provincie Zuid-Holland heeft een zwemwatertelefoon. Hier kan men tij dens de zomermaanden actuele infor matie krijgen over de kwaliteit van het oppervlaktewater. De zwemwatertele foon is - alleen op werkdagen - bereik baar onder 070-117550. De kwaliteit van het zwemwater in de provincie Zuid-Holland wordt over het algemeen steeds beter. Dat blijkt uit on- derzoekgegevens die de provincie hier over verzamelt. Die gegevens worden verwerkt in een folder over het zwemwater, die jaarlijks verschijnt. Vanaf de vroege ochtend tot in de avond kon alles plaatsvinden in een heerlijke zon en warme temperatuur. De verklede kinderen waren de hele dag druk in de weer met allerlei spelle tjes en handenarbeidactiviteiten. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De waterkwaliteit van ’t Weegje - het vissersparadijs in Waddinxveen-Zuid - is goed. Dat laat de. provincie Zuid-Holland weten in de nieuwe folder ”1986 - Zwemwater in de provin cie Zuid-Holland”. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft vorig j aar 991 meldingen gekregen - ook uit Wad dinxveen - van mogeljke botulisme- slachtoffers; van de 45 onderzochte ka davers bleek driekwart inderdaad met botulisme besmet. Het overgrote deel van de meldingen betrof eenden. In juli en augustus ontving de provincie de meeste meldingen; toen waren de temperaturen ook het hoogst. Dat blijkt uit het verslag "Botulisme in Zuid-Hol land in 1985". Door de koele zomer zijn er in de pro vincie aanzienlijk minder (water)vogels het slachtoffer geworden van botulis me. In 1983 waren er 16.205 en in 1984 2.500 meldingen bij de provincie bin nengekomen. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waar den bereikt kan botulisme weer veel slachtoffers gaan eisen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland sturen daarom binnenkort aan alle gemeenten, recre atieschappen en waterschappen in die provincie richtlijnen voor een doeltref fende bestrijding van botulisme bij wa tervogels. Aan de bestrijding van botulisme kan ook het publiek een belangrijke bijdra ge leveren. De provincie vraagt ge meenten, recreatieschappen en water schappen het vinden van kadavers on middellijk te melden. Ook vraagt zij ka davers steeksproefgewijs op te sturen voor onderzoek. De provincie adviseert het publiek (wa tervogels in de zomermaanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Waar veel watervogels te gelijk zijn is de kans op optreden of uit breiding van botulisme namelijk groter dan elders. Over de bestrijding van botul;isme heeft de provincie een folder uitgegeven die gratis verkrijgbaar is bij de gemeen te en de bibliotheek. Dat blijkt uit een vraaggesprek dat het tweemaandelijkse blad Midden-Hol land Expresse heeft gehad met het oud- CDA-gemeenteraadslid en woordvoer der van het IGW. Met hem wisselde het blad van gedachten over het in voorbe reiding zijnde streekplan Zuid-Holland Oost. Bij de opstelling van dit plan heeft de provincie enkele belangrijke uitgangs punten gehanteerd. Zo mag het "groe ne hart” niet al te zeer worden aangetast door overloop uit de grote steden. Ook de bedrijvigheid mag niet zozeer uit haar jasje groeien, dat deze een bedrei ging gaat vormen voor het weidegebied. Alleen de grote kernen Gouda, Alphen aan den Rijn en Gorinchem (zoge noemde A-kemen) mogen als groeige- meenten veel harder groeien dan voor eigen behoefte noodzakelijk is (in totaal met bijna 20.000 woningen tot 2.000). De woningvoorraad in de zogenoemde B-kernen (Waddinxveen, Boskoop, Woerden, Nieuwerkerk, Bodegraven, etc) kan in totaal met ongeveer 13.000 stuks groeien. De totale bevolking in Zuid-Holland-Oost zal tot de eeuwwis seling met ongeveer 27.000 toenemen tot 522.000, aldus het streekplan. De beroepsbevolking groeit in dezelfde pe riode veel harder, namelijk met 33.000 tot 238.000. Daar staat een stijging van de werkgelegenheid tegenover met 21.000 arbeidsplaatsen. Het tekort aan arbeidsplaatsen zal dus toenemen, zo verwacht de provincie en wel tot 72.000. WADDINXVEEN/GOUDA - Vorige maand stonden er bij het Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB) in Gouda 536 plaatsgenoten zonder werk in geschreven: 317 mannen en 219 vrouwen. Een jaar geleden waren dat nog 579 Waddinxveners: 314 mannen en 328 vrouwen. Gedurende de maand mei is de werk loosheid in de gehele Goudse streek met 22 afgenomen. In vergelijking met vorige maand deed zich (alweer) een daling voor in beroepen waarin vooral mannen werkzaam zijn, zoals de bouw nijverheid (min 65). Eind mei was het aandeel van de vrouwen in de geweste lijke werkloosheid 40 Twee jaar ge leden was dit percentage nog 32 Opmerkelijk is de veel geringere toena me van het aantal schoolverlaters dit jaar in mei dan in de overeenkomstige maand in 1985. Vorig jaar een stijging van deze categorie met 160, dit jaar met ’’slechts” 34. De huidige 6.182 werklo zen betreffen 3.795 mannen en 2.387 vrouwen, respectievelijk 129 minder en 107 meer dan bij de telling van eind april. Het aandeel van de langdurige werk loosheid op het totaal lijkt zich wat te stabiliseren. Een jaar geleden was 49 van de werklozen langer dan een j aar in geschreven: nu is dat 50 Het rayon Woerden ligt iets onder dat percentage met 4 (vorig jaar 41 Van de 40- plussers is 64 langer dan 12 maanden zonder werk; een toename ten opzichte van een jaar gelden (61 daarente gen nam het percentage langdurig werk loze jongeren af van 35 tot 32 mee, bij wijze van proef, begonnen. In een in 1982 opgestelde prognose van de. toekomstige ontwikkeling van de scheepvaart op de route wordt de ver wachting uitgesproken dat in de be roepsvaart een stabilisering van het aan tal vaartuigen op zal treden, doch dat de schaalverdeling nog zal voortgaan. Ver gelijking met de in 1985 geregistreerde scheepvaartbeweging leert dat deze prognose zelfs wat aan de voorzichtige kant is geweest. Op grond hiervan kan worden geconcludeerd dat de Schinkel- Gouwevaart ook in de toekomst een be langrijke rol zal blijven vervullen in de ontsluiting van de Randstad. De Haven van Gouda is recentelijk be reikbaar gemaakt voor schepen tot 2000 ton. Onderzoek is gaande in hoeverre de bevaarbaarheid voor 2000 tonners in noordelijke richting kan worden uitge breid. In dit kader spelen de in uitvoe ring zijnde vaarwegverruiming bij Bos koop, de geplande omlegging van de Oude Rijn te Alphen en de in de nabije toekomst aan te leggen zwaaikom in de Heimanswetering een belangrijke rol. Daarmee zullen de randvoorwaarden worden geschapen, zodat deze histori sche vaarverbinding ook in de toekomst aan de dan geldende functie-eisen zal kunnen voldoen. Gouda neemt in het gebied Midden- Holland een centrumfunctie in. Het wo- ningbouwprogramma meldt een toena me van 7550 woningen tot 2000, voorna melijk in de wijk Gouda-Oost. Volgens het streekplan is er in dezelfde periode 40 hectare aan nieuw bedrijfsterrein no dig. De provincie ziet die uitbreiding voornamelijk gerealiseerd op het gep lande bedrijfsterrein in de oostpolder Schieland en op een terrein ten westen van de Gouwebrug, vlakbij rijksweg A 12. In Waddinxveen is behoefte aan vijftien hectare bedrijfsterrein tot de eeuwwisseling, hetgeen grotendeels kan worden verwezenlijkt op het terrein Coenecoop. Ook is een beperkte uit breiding van het veilingterrein aan de Bredeweg mogelijk. Woerden, zo stelt het streekplan, heeft 20 hectare nieuw bedrijfsterrein nodig. Hoewel het ontwerp-streekplan onder nemers een belangrijke vingerwijzing geeft over de ontwikkeling van de be drijvigheid in Midden-Holland, zijn veel ondernemersverenigingen nauwe lijks op de hoogte van de inhoud. In de beroepsvaart is sinds het begin van de zestiger jaren een schaalverdeling aan de gang. Kleinere schepen ruimen het veld voor schepen met een steeds grotere laadvermogen. Aanvankelijk bleef het aantal passerende beroeps vaartuigen bij de Julianasluis ongeveer gelijk (ca. 35.000), zodat het totale laadvermogen van de beroepsvaart tus sen 1963 en 1970 sterk toenam. In de ja ren zeventig is echter onder invloed van de economische ontwikkelingen het aantal passerende vaartuigen afgeno men. De laatste jaren is er sprake van een stabilisering. De schaalvergroting gaat echter nog steeds door. Het gemid delde laadvermogen van een beroeps vaartuig door de Julianasluis bedraagt nu bijna 700 ton. De recreatievaarroute Deltawerken- IJsselmeergebied, waarvan de Schin- kel-Gouwevaart deel uitmaakt, is de enige nog "open” binnenvaarweg tus sen beide waterrecreatiegebieden. Hoogtebeperkende obstakels ontbre ken. In verband met deze kwaliteit wordt deze vaarweg ook wel aangeduid met "staande-mast-route”. Bij de Julianasluis in Gouda passeerden in 1985 13.500 pleziervaartuigen. Voor de pleziervaart is ook het traject ten noorden van Alphen van bijzondere be tekenis. Dit blijkt onder andere uit het aantal pleziervaartuigen dat jaarlijks Woubrugge passeert: bijna 30.000. Langs dit routedeel liggen verschillende belangrijke waterrecreatiegebieden (Braassemermeer, Westeinderplassen, Nieuwe Meer). De pleziervaart op de Schinkel-Gouwevaart is overigens nóg steeds groeiende. Onlangs hebben de beheerders van de over en in de staande-mast-route gele gen kunstwerken besloten om - voorzo ver dat nog niet gebeurde - de bruggen en sluizen ook op zondagen in het recre- atieseizoen te bedienen. Dit jaar is hier- De geristreerde openstaande vraag bij de GAB-vestigingen in Gouda en Woerden is ongeveer 250 groter dan een jaar geleden. Eind mei werden 650 va- katures geteld, die nog niet waren ver vuld. Opmerkelijk is de toename van de (nog) onvervulde vraag van bedrijven in de bouwnijverheid en de bouwinstalla- tie. Een jaar terug 19 van de open staande vraag, nu 28 In de periode van januari t/m mei wer den bij het arbeidsbureau Gouda 1079 en bij de vestiging Woerden 152 nieuwe vacatures gemeld. De samen 1231 vaca tures zijn afkomstig van handelsbedrij ven (incl. horeca) met 23 en van bouw- en installatiebedrijven (22 De gehele dienstverlening kwam uit op 25 en de industriële bedrijven op 20 Die aantallen en percentages wijken maar weinig af van die voor de periode van januari t/m mei van het vorig jaar. In de aantallen hierboven zijn niet be grepen nieuwe vacatures ingediend door bedrijven en instellingen welke buiten Midden-Holland zijn gevestigd. Dat zijn er plm. 500. Secretaris Dijkshoorn van het Indu strieel Contact in Waddinxveen vond de komst van een eventueel bedrijfsterrein bij de Gouwe-brug, vlakbij het recre atiegebied ’t Weegje niet gewenst. Hij is bang voor vandalisme door bezoekers van het recreatiegebied. Dijkshoorn: "Erg veel behoefte aan uit breiding van de werkgelegenheid in Waddinxveen is er niet. We kunnen nu al nauwelijks aan de goede arbeids krachten komen. Die moeten we in Gouda werven. Soms vraag ik me wel eens af: waar zitten al die mensen toch?” Het samenwerkingsorgaan Midden- Holland heeft zich eveneens intensief bezig gehouden met het ontwerp- streekplan. Vice-voorzitter P.F.J. van Schie, tevens wethouder in Waddinx veen: ”We zijn in het algemeen tevre den over de invulling voor het bedrijf sleven. Er zijn echter ook wat nare kan ten, zoals de woningbouw, die sterk Met de Koningin Juliana werd met een honderdtal genodigden aan l vaartocht gemaakt tussen Gouda en Woubrugge. In Waddinxveen werd aan de Zuidkade even aangelegd. (Foto: Sjaak Noteboom). EYD, DE DEN' .gfxrtvl ZO 25 km HiUlsm

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 15