KINDERWERK IN ZUIDPLAS ELKRANT Geen risico’s voor volksgezonheid, wel voor het milieu J. de Graaf vereniging Voortaan elke maand Grootverbruikers GEB 01828-14788 KA WADDINXVEEN Jubileumgift brandweer- CDA noemt 5 kandidaten verkiezing provincie Henhorst BV is nieuwe Rehorst BV Waddinxveners exploiteren rondvaartboot in Gouda Commissarissen Westnederland reageert op Jac. Hogendoorn Onze hoofdredacteur is met vakantie PRIMA NIEUWE AARDAPPELEN (DORÉ) CEES KROES Noordeinde 130 Tel. 01727-5218 Stokbrood moeten rente betalen ’’Hoge brug” volgens C. Neven Grondwater is Nieuwsblad Onafhankelijk Werkzaamheden Kosten Resultaten Allround Jubilaris Geen commentaar Rommelmarkt Saneringsonderzoek Gasfabriek Elke werkdag van 07.00-19.00 uur op BRT 2 WOENSDAG 16 JULI 1986 42e JAARGANG - Nr. 1985 ALS WIJ HET Denkt u aan het verbouwen van uw woning; dakkapel of nieuwe kozijnen? Nu ook in kunststof. De nieuwste modellen keukens. KOM EENS LANGS IN ONZE SHOWROOM AANNEMERSBEDRIJF P. BOUTHOORN MERCURIUSWEG 6 WADDINXVEEN TELEFOON: 01828-18625 Het Echte Franse B. J. WOUDENBERG, PEULEYEN 144, TEL. (01828) 15594 I I HUISWERKDOEN, SLAAGT U ZÉKER, de pater makelaardij b.v. schielandweg 7 2741 ma waddinxveen 01828-13822 eekblad voor addinxveen Vervuild grondwater voor Kromme Esse moet schoon ten van het veldwerk, dat is uitgevoerd N *4 »V zijn besproken in de projectgroep "Kromme Esse”. gedeputeerde stanen van Zuid-Holland (GS) moeten de uit eindelijke beslissing nemen over de ad viezen van de projectgroep. De bodem is, zo blijkt uit het onder zoek, verontreinigd met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK’s), ijzercyanide en plaatselijk met dieselo lie, naftaleen en koper. De verontreini- staan er wel risico’s voor het milieu. De omvang van de grondwaterveront- reiniging in verticale richting is nog niet Dit provinciale kaartje brengt de plaatsen van het verontreinigde grondwater - dat niet gevaarlijk is voor de gezondheid, maar wel voor het milieu - rond het voormalige gasfabrieksterrein aan de Kromme Esse in beeld. Het gearceerde gedeelte (in het hart) betreft ondiep (freatisch) grondwater en het gestippelde gedeelte middel-diep grondwater. (Kaartje: Provincie Zuid-Holland). Bij de brandweer is de heer W.C. Boe ren in het zonnetje gezet omdat hij 25 jaar heeft dienst gedaan als lid van de vrijwillige brandweer. Een zilveren me daille en een oorkonde kwamen in zijn bezit. De heer Boeren kwam op 1 janu ari 1961 bij de Waddinxveense bran dweer. Tien en een half jaar later werd hij brandwacht eerste klas. De Wad- dinxvener, met diverse diploma’s op zak, is reserve chauffeur-pompbedie- ner. Brandweer-dipolma’s werden behaald door Fred Alblas, Ad Smit, Andy Pelu- pessy en Marco Hilgers (diploma bran dwacht 2e klas), Teus Esveldt (diploma brandwacht le klas) en Willem van der Wees (certificaat technisch hulpverle ner). Het GEB heeft het voornemen om over te gaan tot het in rekening brengen van rente om commentaar voorgelegd aan de Commissie Energie van de Kamer van Koophandel en aan vertegenwoor digers van de landbouw-organisaties. Van die zijden zijn geen bezwaren tegen het voornemen naar voren gebracht. Voor contact met de redactie van het Weekblad voor Waddinxveen en de Ka belkrant Waddinxveen kunt u op werkdagen tijdens kantooruren bellen de votre Vrai Boulanger' WADDINXVEEN - Over ”De ho ge brug” schrijft de Waddinxvener C. Neven in zijn boekje ’’Toen Waddinxveen nog een dorp was” uit 1981. Dit 140 pagina’s tellende boekje, dat nog altijd te koop is, werd destijds door de jubilerende boekhandel Burger uit Waddinx veen uitgegeven in samenwerking met Repro-Holland in Alphen aan den Rijn. EXPLOITATIE: F. VAN KEMPEN, KANTOOR: ORANJELAAN 9, TEL. (01828) 14788; NA 18.00 UUR TEL. (01803) 18007 HOOFDREDACTEUR: De grandiose en spannende wandelpuz- zeltocht voor jong en oud is zaterdag middag 19 juli. Er zijn mooie prijzen aan deze tocht verbonden. Gestart zal worden op het plein van de Jan Ligt- hartschool om 14.00 uur. Men kan hier op dezelfde plaats vanaf 13.45 uur inschrijven. De kosten hiervoor bedra gen 1,- per persoon. Ter aanvulling hierop nog het vol gende: De bewoners van de wonin gen van de Amalia van Solmstraat 1 t/m 31, de Mauritslaan 38 t/m 68 en de Frederik Hendriklaan 1 t/m 37 hebben in het najaar van 1985 een informatieboekje ontvangen over het uitvoeren van groot-onderhoud aan hun woningen. Op een informatie-avond, gehou den op 29 oktober 1985, hebben veel bewoners te kennen gegeven in te stemmen met de plannen van de woningbouwvereniging SSW. Veel bewoners hebben ook geko zen voor het aanbrengen van dub bel glas. Voor spouwmuurisolatie was de deelname echter te gering (45%). De woningbouwvereniging heeft dan ook besloten geen isola tie van de spouwmuren uit te laten voeren. Een aantal bewoners zal ook ge bruik maken van het aanbod voor een douche-aanpassing en het aan brengen van een centrale-verwar- mingsinstallatie. De vereiste toe stemmingen voor het groot-onder houd zijn binnen zodat met de werkzaamheden in maart kon wor den begonnen. Het werk zal wor den uitgevoerd door bouw- en aan- nemingsmaatschappij P. Rehorst BV te Waddinxveen. Het architec ten- en ingenieursbureau Treffers en Polgar BV te Waddinxveen ver zorgt het dagelijks toezicht. Om pragmatische redenen zal dan zo wel voor de gas- als voor de elektrici teitslevering hetzelfde rentepercentage worden berekend en wel volgens de op dat tijdstip voor de verbruikers gunstig ste berekeningsmethode uit de beide le veringsvoorwaarden WADDINXVEEN/GOUDA - Bij NV Verenigd Streekvervoer Westneder land, Waddinxveen, zijn als commissa rissen uitgetreden H.J.R. Rooks uit Voorburg en J.C. Duin uit Rotterdam. De functie van J. de Bruin uit Naaldwijk is bij Westnederland veranderd in presi- dent-commissaris en die van Chr. van Hofwegen uit Gouda in commissaris sen. Dit meldt het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. met de stadsgasfabricage in het verle den. Vastgesteld is dat de verontreini ging zich nog in de bodem bevindt en zich verspreidt via het grondwater. Alhoewel et dus verspreiding via het grondwater buiten het voormalig gasfa brieksterrein heeft plaatsgevonden zijn de concentraties en de aard van de stof fen dat op dit moment geen risico’s voor de volksgezondheid bestaan. Doordat WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den-Holland is nieuw ingeschreven Ontwikkelingsmaatschappij Henhorst BV, Waddinxveen. GERT HUÏZER de echte bakker Zuidkade 11 - Tel 01828-12354 Winkekjale'n Groensvootde 8 Tel 01828-12382-Waddinxveen Statensingel 115 - Gouda Tel 01820-15132 Zaterdag 2 augustus houdt de Stichting Wijkwerk De Zuidplas een grote kin- derrommelmarkt langs de Haverakker en Koekoeksdreef. Hieraan zitten ook weer mooie prijzen verbonden. Het WADDINXVEEN - De Stichting Wijkwerk De Zuidplas is van plan nu elke maand een activiteit in Waddinxveens nieuwste woon wij k-in-wor- ding te gaan organiseren. Op het programma staan al een wandelpuzzel- tocht en een kinderrommelmarkt. WADDINXVEEN/GOUDA - Het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken, waarbij ook Waddinxveen is aangesloten, gaat voortaan rente in rekening bij te late betaling door grootverbruikers. De Goudse GEB-directeur heeft dat vrijdag geschreven in een brief aan de Waddinxveense grootverbuikers van stroom en gas. WADDINXVEEN - In de rubriek ’’Lezers schrijven” van vorige week stond een brief afgedrukt van de heer Jac. Hogendoorn van de Amalia van Solmstraat over de op knapbeurt van 51 woningen van de woningbouwvereniging SSW in de Oranjewijk. Hij uitte daarin kritiek. De brief aan onze redactie was overigens naar zijn zeggen meer bedoeld ge weest als uitgangspunt voor een eventuele redactionele reportage dan als integraal te plaatsen brief, gezien de telegramstijl waarin deze was gegoten. Inmiddels heeft de redactie van de door de heer Jac. Hogendoom ge noemde oud-bouwkundige J. de Graaf van de Mauritslaan 58 de vol gende reactie gekregen: ’’Naar aanleiding van de rubriek ’’Lezers schrijven” wil ik mij dis tantiëren van het door de heer Jac. Hogendoorn, Amalia van Solm straat 31 te Waddinxveen, geschre ven artikel. Genoemde heer Ho gendoorn heeft mijn naam hierin genoemd zonder medeweten van mijzelf. Wanneer er grieven, ge breken of aanmerkingen zijn aan mijn woning, zullen die door mij zelf, met de bevoegde instanties, wel opgelost worden en niet door de heer Jac. Hogendoorn”. Saneren van het terrein is nodig. De projectgroep stelt voor dat er een sane ringsonderzoek komt, dat moet uitwij zen welke saneringsmethode voor dit terrein de beste is. Nadat de verschillen- Rehorst Bouw heeft zich in haar bijna 75-jarig bestaan ontwikkeld tot een all round bouwbedrijf voor de woning- en utiliteitsbouw. De organisatievorm van Rehorst Bouw is dan ook afgestemd en aangepast om optimaal aan de wensen van onze opdrachtgevers te kunnen vol doen. Van produktiegerichte onderne ming heeft Rehorst Bouw zich mede ontwikkeld tot een marktgerichte on derneming met en kwalitatief hoog waardig produkt, ondersteund met een grote mate van dienstverlening vanuit al haar disciplines. De organisatiestruktuur welke ééndui digheid en snelheid van besluitvorming in zich draagt en waarin de diverse disci plines van dienstverlening voor onze re laties duidelijk herkenbaar zijn, is in een viertal afdelingen ondergebracht: marketing en ontwikkeling (ir. D.A. Sperling), voorbereiding (A. de Kwaadsteniet), produktie (ing. J. Zuij- dwijk) en financiën en administratie (J. van Gelderen). >en en wel: jonger dan 7 jaar; 7 t/m 12 jaar en 12 jaar en ouder. Kinderen van de eer ste leeftijdsgroep mogen slechts onder begeleiding aan de tocht deelnemen. De bekendmaking van de prijswinnaars en de prijsuitreiking zal om 18.00 uur plaatsvinden op hetzelfde plein. Voor grootverbruikers electriciteit, re gelen de algemene voorwaarden het in rekening brengen van verschuldigde rente wegens te late betaling gelijk aan de wettelijke rente (thans 9%). Voor grootverbruikers gas regelen de alge mene voorwaarden behorende bij de overeenkomst voor de levering van gas de mogelijkheid bij overschrijding van de betalingstermijn een rentevergoe ding in rekening te brengen, berekend naar de maatstaf van 3 procent per jaar boven het op de vervaldag geldende promessedisconto van de Nederlandse Bank verhoogd met een door de banken algemeen gehanteerde toeslag (thans 8 1/2%). Gezien het betalingsgedrag van de grootverbuikers van zowel gas als elek triciteit heeft het college van beheer van het GEB besloten toepassing te gaan geven aan de bepalingen uit de lever ingsvoorwaarden. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor de ad ministratieve verwerking van deze ren teberekening. Omschrijving bedrijf: Het ontwikkelen van bouwprojecten, zomede de verkrij ging, vervreemding en exploitatie van vermogenswaarden. Maatschappelijk kapitaal: 750.000.- waarvan geplaatst/ gestort 150.000,-. De directie van deze nieuwe BV wordt gevoerd door Rehorst Renovatie en Restauratie BV, Waddinxveen, met als commissaris G. Rehorst te Waddinx veen. stichtingsbestuur tot de jongeren: ”Ga dus alvast je oude spulletjes die je kwijt wilt bij elkaar zoeken, Jullie horen hier over nog meer via de krant en een speci ale folder. Hou dus goed vanaf volgen de week je brievenbus in de gaten”. "Voor al onze activiteiten hebben wij dringend vrijwillgers nodig die helpen organiseren en meedenken. Ben je ou der dan 15 jaar en je vindt dit werk leuk en je wilt meehelpen de wijk kleurrijk en levendig te maken, neem dan contact op", aldus Joop Waalboer van de Kore nakker 25 (tel. 19985). WADDINXVEEN - De brandweerver eniging Jan van der Heyden heeft van de gemeente 2.500,- gekregen. Dat is honderd gulden voor elk jaar dat deze club bestaat en dat is dit jaar een kwart eeuw. Het geld is opgegaan aan een fee stavond 1.500,-) en een nieuwe ge luidsinstallatie in de kantine van de brandweergarage aan de Noordkade 1.000,-). De Waddinxveense vrijwillige bran dweer, die vorig jaar met 98 meldingen te maken kreeg en een brandschade van 125.500,-, zal in de toekomst ook regi onale brandweertaken te verrichten krijgen na de opheffing van de Bescher ming bevolking (BB). En dat is een taakverzwaring op het gebied van red- dingspeletons, verbindingsmensen en plotters. WADDINXVEEN - Het CDA-bestuur in Waddinxveen heeft de leden vijf na men voorgesteld van christen-democra- ten, die een plaats zouden moeten krij gen op de CDA-kandidatenlijst voor de in maart volgend jaar te houden verkie zingen voor de provinciale staten van Zuid-Holland. Aan de orde is nu nog een zogenaamde groslij st-procedure, een soort voor- schifting voor de definitieve kandida tenlijst, welke dit najaar zal worden vastgesteld. De regionale kandidaten zijn door het Waddinxveense CDA ge kozen in nauw overleg met de CDA-af- delingen in de regio Gouwe-IJssel. De Waddinxveense kandidaten zijn: L. Rienks (Nieuwerkerk a/d IJssel, voor zitter van de Kamerkring Leiden), mevr. T. Stellingwerff (Boskoop, oud- wethouder van Boskoop), W. Water reus (Waddinxveen, voorzitter Gouwe IJssel, waarnemend voorzitter van de afdeling), S. Veerman (Krimpen a/d IJssel, actief in het CDA, oud-Wad- dinxvener) en H. Verheul (Haastrecht, veehouder, actief in het L.T.B. Gouda- Rijnland). Het bestuur is van mening dat deze 5 personen door hun verschillende kwali teiten en kennis van zaken in aanmer king komen voor een plaats op de kani- datenlijet voor de Staten, die wellicht zo’n 100-150 namen zal bevatten. In het boek "Waddinxveen 750 jaar” van oud-Waddinxvener W. Verboom staat dat de toenmalige gasfabriek met houders in 1908 werd geplaatst. De fa briek stond aan het Jaagpad en de hou ders aan de Kromme Esse. In 1926 werd een tweede gashouder gebouwd met een inhoud van 2.000 kubieke meter. De eerste had een inhoud van 800 ku bieke meter. In de jaren 1931 tot en met 1937 liep de produktie terug. Het gas ondervond toen geduchte concurrentie van de pe troleum. Deze tegenslag behoorde ech ter in 1938 weer tot het verleden. Het gasbedrijf verstrekte gratis (tegen inle vering van de petroleumbrander) de sudderbrander. In de oorlogsjaren volg den gasloze uren en verminderde druk op het gas. Wegens gebrek aan steenko len heeft het gasbedrijf van 1 december 1944 tot en met 19 juli 1945 stilgestaan. Op 20 juli 1945 kwamen de eerste steen kolen aan en diezelfde dag werd weer met de gaslevering begonnen. De gasaf name ging daarna steeds in stijgende lij nEr kon echter niet meer gas worden geproduceerd dan 2400 kubieke meter per etmaal of 876.000 kubieke meter per jaar. In 1951 was de produktie reeds meer dan een miljoen kubieke meter gas. Het was niet mogelijk om tot uit breiding van de fabriek over te gaan, daar het hiervoor benodigde kapitaal niet werd toegestaan. De enige manier om de gasprijs zo laag mogelijk te houden, was aan het eind van het jaar 1952 het gas te gaan kopen van de gemeente Boskoop. Dit heeft ge duurd tot 1963, toen men begon met de levering van aardgas. Het buizennet werd tevoren vanuit de richting Gouda aangelegd via de Parallelweg langs de Henegouwerweg. De beide gashouders werden later afgebroken. Een deel van de oude gasfabriek werd tijdelijk ver huurd; daarna werden alle oude gebou wen die eens tot de gasfabriek behoord hadden, afgebroken. Nu staat op dit ter rein de meubelfabriek Bruwa. Met ingang van de nota over de maand juli 1986 zal het GEB grootverbruikers, die één maand na de faktuurdatum hun betalingsverplichting nog niet zijn nage komen, rente in rekening brengen, ge rekend vanaf de vervaldatum van de faktuur. WADDINXVEEN - Aan de Kromme Esse, op de plek van het voormali ge gasfabrieksterrein, is het grondwater vervuild, doch niet van dien aard dat er risico’s voor de volksgezondheid bestaan. Onderzoek moet uitma ken op welke wijze het gebied het best schoongemaakt kan worden. Dit blijkt uit de brief die Zuidhollands de verontreiniging zich verspreidt, be- gedeputeerde voor het milieu J.W. Hekkelman heeft gestuurd aan de be woners van het betreffende deel van de Zeeheldenbuurt. Voor het onderzoek is volledig bekend en zal bij het sanerings- als provinciale projectleider AHuiskes onderzoek nader worden bepaald aangewezen. Het terrein van de voor malige gasfabriek is al een paar jaar aan de orde in verband met bodemsanering. De omwonenden aan de Kromme Esse kregen vorig voorjaar al te horen dat er een nader onderzoek zou plaatsvinden naar de vervuiling van het gasfabriek sterrein. Het veldwerk voor dit onder- zoek is inmiddels afgerond. De resulta- de saneringsmogelijkheden zijn afge- ten van het veldwerk, dat is uitgevoerd wogen en een beslissing is genomen door Raadgevend Adviesbureau DHV,. maa^t <je projectgroep een sanerings- i plan. Dat beschrijft hoe de sanering uit gevoerd wordt. De keuze op welke wij ze wordt gesaneerd zal plaatsvinden in 1986. WADDINXVEEN/GOUDA - De Reeuwijkse Plassen en de Hollandsche IJssel zijn de wateren waar het Wad dinxveense echtpaar Boudewijn (48) en - El Ligterink (43) van de Henegouwer- Er wordt gestart m 3 leeftijdsgroep, weg deze zomer voor het eerst varen met hun rondvaartboot "Het Groene Hart De rondvaartboot "Het Groene Hart” vaart iedere woensdag en vrijdag over de Reeuwijkse Plassen. De afvaarten daarvoor zijn om kwart voor elf en om twee uur vanaf de Blekerssingel. Op donderdag maakt de boot een korte en een lange tocht over de IJssel. De korte tocht vertrekt om kwart voor elf vanaf de Blekerssingel via de Mallegat- sluis. De lange tocht kan daar niet ver trekken vanwege de beperkte schuttij- den van de Mallegatsluis. "Het Groene Hart” werd afgelopen winter door de twee Waddinxveners ge kocht, omdat de vorige eigenaar de rondvaartdienst in 1985 stopte. Met de VVV in Gouda zijn afspraken gemaakt over het rondvaartprogramma, terwijl de rondvaartboot ook door gezelschap pen gebruikt kan worden. Het sportieve watersportechtpaar, hij is commercieel medewerker bij een groot handel in Den Haag, beiden hebben hun sporen verdiend in de Waddinx veense scoutingbeweging, verwacht zonder enige subsidie een redelijke ex ploitatie te kunnen opzetten. Afgelopen winter werd bekend dat op grond van nader onderzoek de lokatie van het voormalig coatingbedrijf Bak ker aan de Mercuriusweg als niet ver vuild uit de bus is gekomen, zodat ver dere maatregelen niet nodig waren. Na ging houdt zeer waarschijnlijk verband der onderzoek is wel aan de gang aan de voormalige vuilnisbelten aan de Starin- glaan en aan de Middelburgseweg en op een tweetal slootdempingen langs de Henegouwerweg. Behalve het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Kromme Esse wordt ook nagegaan hoe de Alpherbrink in verband met de voormalige brandstof tanks van de toenmalige meubelfabriek en het terrein van de verffabriek Boon- stoppel BV aan de Wilhelminakade kunnen worden schoongemaakt. Wat de Alpherbrink betreft zijn er werk zaamheden gaande. In december 1984 voteerde de gemeen teraad een krediet van vier ton voor de dekking van de voor de gemeente blij vende kosten van de bodemsanering. Eind vorig jaar was hiervan al 215.000,- gebruikt aan onderzoekkos- ten. Hierbij zitten nog niet de declara ties wegens assistentie van het Milieu bureau Midden-Holland en de kosten van het provinciale saneringsbureau. 201 ■Jor BIJLAGE grondwaterverontreiniging (S&ondiep (freatisch) grondwater y Qmiddel diep grondwater t (5-6 m-niv) schaal 1:2000 _«co

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 1