Gezamenlijk zwembad van de baan? Visavonturen in eigen land De Tachtigers en De Nieuwe Gids Nationale zwemvierdaagse IMS® Verontreiniging sloot duurt nog jaren Sco 7? F 3 si Arbeidsmarkt blijft verbeteren Seniorenreis naar Limburg Floreant Boskoper (79) loopt vierdaagse I c, AM RE F Vliegende Dokters o c I J. o 'O O o. A HFT 0 ƒ4 T/H 29 AUGUSTUS !N HET 2WEM&RD 'DESH/CP Te M92)Z)/VXl/££7/ o J.5 Woensdag 23 juii 1986 OOO „Een nieuwe lente, een nieuw geluid”, deze dichtregel van Herman Gorter (1864-1927), de aanhef van zijn Mei (verschenen in 1889 na een voorpubli catie in De Nieuwe Gids van dat jaar), is De Nieuwe Gids en de schilder Jacobus van Looy droeg eraan bij met zowel proza als poëzie. Omstreeks 1894 was de storm van de Tachtigers inmiddels geluwd. Boven dien waren veel van de Nieuwe Gids- medewerkers niet meer zo radicaal als in 1885; ze waren langzamerhand zelf tot de gevestigde orde gaan behoren. o. o' In Oost-Afrika sterft nog steeds de helft van alle kinderen beneden de 5 jaar aan tetanus en polio. Maar ook aan onschuldige ziektes als kinkhoest, mazelen en rode hond. AMREF/Vliegende Dokters begint daarom met een massaal inen- tingsprogramma in de meest afge legen gebieden. Doet u ook mee? Want waarom zouden zij het kind van de rekening moeten zijn? U kunt uw bijdrage storten op girorek. 48 76 OOt.n.v. AMREF/ Vliegende Dokters. Wethouder D. A. M. van Ooi-Hout- man heeft in een eerste reactie laten W’VEEN/BOSKOOP - Het zal zeker nog vier jaar duren voor de Spoorsloot parallel aan de spoorbaan tussen Bos koop en Waddinxveen langs het Gou- webos, zijn onprettige aanblik zal ver liezen om van de geur maar te zwijgen. Wie tijdens een wandeling door het Gouwebos langs de sloot loopt ziet op verschillende plaatsen waarschuwende borden staan en wie die over het hoofd ziet krijgt voldoende argwaan bij het zien van het goor-groene water. Oorzaak van de vervuiling is het lozen van niet helemaal gezuiverd rioolwater BOSKOOP/W’VEEN - In Boskoop is met verbazing gereageerd op de wat voorbarig lijkende verklaring van het Waddinxveense college van B en W, dat een gezamenlijk zwembad voor Boskoop en Waddinxveen niet langer ter discussie is. Waddinxveen heeft Bos koop laten weten dat deze gemeente afziet van nieuwbouwplannen. Ook werd als argument aangevoerd dat de locatié voor nieuwbouw (het Gouwe bos) vermoedelijk ter discussie zou ko men. Waddinxveen kampt met een jaarlijks In oktober 1885 verscheen de eerste af levering van De Nieuwe Gids, „Twee- maandelijksch Tijdschrift voor Letteren, Kunst, Politiek en Weten schap”. Het blad werd bekend als de spreekbuis van de Tachtigers. Vaak denkt men bij het horen van de naam de Tachtigers vooral aan schrij vers en dichters. Maar de redactie van De Nieuwe Gids, Frederik van Eeden (1860-1932), Frank van der Goes (1859- 1939), Willem Kloos (1859-1938). Wil lem Paap (1856-1923) en Albert Verwey (1865-1937), zorgde ervoor dat niet al leen literaire onderwerpen aan de orde kwamen. De Tachtigers waren jonge kunstenaars en intellectuelen, die het niet eens waren met de gang van zaken in Nederland aan het einde van de ne gentiende eeuw. van een zuiveringsinstallatie in Wad dinxveen. Het is bekend dat met smart wordt gewacht op de nieuwe rioolwa terzuiveringsinstallatie op de grens van Reeuwijk, Boskoop en Waddinxveen om de overbelaste installaties in die ge meenten te verlichten. Toch zal, zo deelde een woordvoerder van de ge meente Waddinxveen mee, het nog even duren voor een werkelijke verbete ring van de sloot bereikt zal zijn. De installatie in Waddinxveen blijft func tioneren na de bouw van de nieuwe. Van overbelasting is dan echter geen W’VEEN/BOSKOOP - In de periode juni 1985 tot juni 1986 is opnieuw een verbetering van de arbeidsmarkt te zien geweest. In die periode nam in Wad dinxveen het aantal geregistreerde werklozen af van 594 tot 529 (310 man nen en 219 vrouwen). In Boskoop nam het aantal werklozen af van 360 tot 292 (180 mannen en 112 vrouwen). Dit blijkt uit cijfers die zijn bekend ge maakt door de kamer van koophandel en gewestelijk arbeidsbureau in Gouda. BOSKOOP E.O. - Voor het derde ach tereenvolgende jaar wordt een senio renreis georganiseerd vanuit Boskoop en omgeving. Het kenmerk van deze reis is opnieuw de extra verzorgde bege leiding, waardoor ook mensen mee kunnen die deze verzorging nodig heb ben. Het reisdoel is Zuid-Limburg, men vertrekt op 15 september en de reis duurt 5 dagen. Men wordt ondergebracht in een eer steklas hotel met douche en toilet op basis van volledige verzorging. Van hieruit worden twee excursies gemaakt, onder meer naar Duitsland. Het ver voer naar Zuid-Limburg en tijdens de excursies geschiedt met een luxe tou ringcar waarin een bar, toilet en makke lijke stoelen. Bij de prijs van 495 gulden is inbegre pen een welkomsdrankje, dieet extra lunch, bingo-avond, reisleiding als mede een reis-, bagage- en ongevallen verzekering. Tevens ontvangt iedere deelnemer een reischeque van 10 gul den, welke bij een volgende reis kan worden ingewisseld. Men kan opstappen in Boskoop, Wad dinxveen, Hazerswoude, Alphen a.d. Rijn, Gouda, Bodegraven en Woerden. Voor boekingen en inlichtingen: tel. 01727-3707, bij geen gehoor 01727- 2223. exploitatietekort van 750.000 gulden op het zwembad De Sniep. Een samenwer kingsverband met Boskoop zou beide gemeenten uit de problemen kunnen helpen omdat het oude ballonbad van Boskoop enige tijd geleden gesloten moest worden door ernstige gebreken. Nu echter is meegedeeld dat Waddinx veen van de plannen afziet en wil vol staan met enige aanpassingen van het bad. weten het ’teleurstellend’ te vinden dat er al een beslissing is genomen terwijl Boskoop er alleen over wilde praten. Zij kondigde aan dat Boskoop hierdoor het hoofd niet in de schoot zal leggen. merhuisje bij Ommen komt vissend aan de Overijsselse Vecht opnieuw de brasem tegen, maar nu vergezeld door de prachtige winde. Het lijkt haast wel of de omgeving be paalt welke vissoort u daar tegenkomt. Brasem vindt u overal, maar die andere soorten komen blijkbaar plaatsgebon den voor. Zo is het dan ook. Er is een duidelijke wisselwerking tussen de om geving (het milieu) en de visstand die daar voorkomt. Die vaak streekgebon den verschillen in de visstand maken het beheren van zo’n visstand er niet een voudiger op. Eenvoudige regels voor het beheren van de vis in Friesland, blijken ineens in Zeeuws-Vlaanderen niet op te gaan. De Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij (OVB) schenkt in haar voorlichting aan de hengelsportverenigingen dan ook veel aandacht aan deze materie. In diverse cursussen voor bestuursleden van die hengelclubs wordt uitvoerig ingegaan op de relatie tussen het viswater („het huis van de vis”) en de daarin aanwe zige vis. Meer kennis over de samen hang leidt tot een beter beheer van het viswater. Met als gevolg: een gezonde visstand, behorend bij het milieu ter plekke. Voor u er nu enthousiast op uittrekt om die winde in de Overijsselse Vecht ach ter de vinnen te zitten, nog even iets over de „spelregels”. Om te mogen vis sen - waar ook in Nederland - dient u namelijk in het bezit te zijn van enige papieren. In de eerste plaats is dat na tuurlijk de sportvisakte. Die heeft u al tijd nodig, als u tenminste 15 jaar of ouder bent. Zo’n sportvisakte koopt u heeft bevreemding gewekt, evenals het feit dat in Waddinxveen een besluit is genomen op een moment dat een deel van het college met vakantie is en de gemeenteraad er niet van in kennis is. Volgens de woordvoerder heeft Bos koop ook niet de beschikking over ge gevens die bekend moeten zijn na een ingesteld onderzoek in Waddinxveen. ’Wij betreuren dit, er is een oriënterend gesprek geweest en wij hadden dit graag willen uitbouwen maar dat wordt nu afgekapt’, aldus de woordvoerder. In de tweede helft van de negentiende eeuw vonden er ingrijpende veranderin gen plaats in de Nederlandse economie, zoals dat in Engeland al rond 1800 het geval was geweest: - schaalvergroting in de landbouw - de beschikking over goedkope grond stoffen en nieuwe afzetmogelijkhe den voor producten uit de nijverheid (vaak in de koloniën) - de overgang van handmachines naar door stoom (en later electriciteit) aan gedreven machines. Rond 1870 waren veel van deze veran deringen al goed te merken in België en Duitsland, terwijl in Nederland dit pro ces nog op gang moest komen. Neder land haalde in dit opzicht pas omstreeks 1890 het niveau van beide buurlanden. Deze ontwikkeling bracht vele verande ringen met zich mee. Belangrijk waren vooral de nieuwe koloniale politiek in Nederlands Indië (het tegenwoordige Indonesië), waar de economie steeds meer toegespitst werd op het ontwikke len van goed in de markt liggende pro ducten en door sterke veranderingen in het Nederlands onderwijs-systeem, waardoor meer Nederlanders een oplei ding konden volgen. Het gevolg hier van was in 1863 de oprichting van de H(ogere) B(urger) S(chool). De Nederlandse landbouw werd in deze periode productiever, zodat de bevol king beter gevoed werd en daardoor ook gezonder was dan voorheen. Maar het beste was de economische opleving te merken in de groeiende industrialisa tie en de veel grotere mogelijkheden op het gebied van transport: spoorwegen, kanalen en grotere havens. Rotterdam en Amsterdam, de stad waar de Tachti gers actief waren, werden door deze bloei handelscentra. Binnen het geheel was er behoefte aan veranderingen. In de politiek werden die gestimuleerd door de opkomende sociale beweging, vooral actief in de vakbonden. Die „so cialisten” werden niet met algemeen ge juich begroet. Nederland had een libe rale, op handel gerichte regering, die wél voor economische vrijheid was, maar moeite had met algemeen kies recht en andere vrijheden. In kunst en literatuur heerste een gezapig en conser vatief klimaat. Het algemeen cultureel tijdschrift De Gids was daar een duide lijk voorbeeld van. De keuze van de naam De Nieuwe Gids laat nog eens goed zien hoe sterk de Tachtigers zich tegen alles en iedereen wilden afzetten. Uit de reacties op De Nieuwe Gids bleek dat dit niet in dank werd afgenomen. waarschijnlijk het meest bekend van de poëzie van de Tachtigers. Zij wilden in hun dichtkunst inderdaad een nieuw ge luid laten klinken, als verzet tegen de brave verzen van dominees, toen zéér populair. De Tachtigers wilden iets anders. Niet een huis-tuin-en-keuken versje bij het eerste tandje van een dochtertje of welk willekeurig feit ook, maar poëzie waarin het gevoel centraal staat: „de allerindividueelste expressie van de al lerindividueelste emotie”, zoals de Tachtigers dat noemden. Zij bezongen in hun gedichten vooral de kunst om de kunst zelf; „schoonheid” was hun hei lig goed. Naast Herman Gorter werd dit soort poëzie vooral geschreven door Jacques Perk (1859-1881; ondanks het feit dat hij jong gestorven is wordt hij wel ge zien als de wegbereider van de Tachti ger poëzie), Albert Verwey en Willem Kloos. De laatste beschreef bijvoor beeld hun ideeën in het sonnet: „Ik ben een God in het diepst van mijn gedach ten”. „Ik zal U iets van den kleinen Johannes vertellen”, dat is het begin van Frederik van Eedens De Kleine Johannes, en meteen ook het openingsstuk van de eerste aflevering van De Nieuwe Gids. Dit boek is een van de bekendste ro mans van een Tachtiger. Dat is vreemd omdat het bepaald niet een voorbeeld is van de met gevoel geladen „kunst om de kunst” die de Tachtigers voor ogen stond. Eigenlijk is er weinig verhalend proza dat typisch is voor de idealen van deze Beweging van Tachtig. De bundel Proza van Jacobus van Looy (1885- 1930) is met Dansen en Rhytmen van Frans Erens (1857-1935) een van de treffendste voorbeelden. Veel schrijvers rond De Nieuwe Gids werkten al snel in de trant van het uit Frankrijk overge waaide naturalisme. Deze stroming streefde naar een zo nauwkeurig moge lijke weergave van de werkelijheid. Een Liefde van Lodewijk van Deyssel (pseu doniem van K. J. L. Alberdingk Thijm: 1864-1952) is daar een goed voorbeeld van. Van Deyssel en Willem Kloos blonken uit in wat we nu als de meest duidelijke prozavorm van de Tachtigers beschou wen: de literaire kritiek. Zij vonden dat een kritiek zelf een kunstwerk diende te zijn. In De Nieuwe Gids leverden zij daarvan fraaie staaltjes. Binnen de groep van de Tachtigers en in De Nieuwe Gids waren niet alleen schrijvers actief. Ook een groot aantal beeldende kunstenaars manifesteerde zich nadrukkelijk in dit wereldje. Net als hun literaire vrienden streefden zij naar het schoonheidsideaal. Vreemd genoeg zijn de bekendsten van deze groep, George Breitner (1857-1923) en Isaac Israëls (1865-1934) nooit opgedo ken in de kolommen van De Nieuwe Gids. Schilders als Willem Witsen (1860- 1923), Jan Veth (1864-1925), Eduard Karssen 1860-194l)en Maurits van der Valk (1857-1935) waren zeer bedreven in het schrijven van kunstkritieken. Het was vrij niéuw dat beeldende kunste naars schreven over het werk van colle ga’s. Maar zij wisten veel beter dan wie ook waar ze over schreven, beter dan de letterkundigen van de oudere generatie, die tot dan toe kunstkritiek bedreven. Net als de literaire Tachtigers trachtten de schilders van hun kritieken ware kunstwerken te maken. Daarnaast schreef Jan Veth ook gedichten voor Het water in de Spoorsloot bevat bacte riën die schadelijk zijn voor mens en dier. Mensen zullen er wel wegblijven maar het is niet ondenkbaar dat honden in een speelse bui het water in willen op warme dagen, hetgeen beter voorko men kan worden. Veel klachten zijn er overigens niet, de waarschuwingsbor den spreken duidelijke taal. BOSKOOP - Onder leiding van Caspar H. van Voss begint Floreant zondag 1 op dinsdag 29 juli aan de training. Op het programma staat dan een eerste oe fenwedstrijd tegen Gouda op dinsdag 5 augustus, terwijl de competitie begint op zondag 31 augustus met een thuis wedstrijd tegen DONK uit Gouda. De eerste bekerwedstrijd wordt al eer der gespeeld, op 26 augustus tegen Ha- zerswoudse Boys. Een woordvoerder van de gemeente Boskoop kon wat later vertellen dat B en W van Boskoop schriftelijk zullen reageren. Er is enige verbazing over het bericht uit Waddinxveen, terwijl alleen een verzoek was gedaan om er eens over te praten. Ook het argument over de ’te verwachten discussie’ over de locatie Het politieke geluid in De Nieuwe Gids werd op de eerste plaats naar voren gebracht door Frank van der Goes. Deze leraar aan de toneelschool (en la ter handelaar in verzekeringen) leverde bijdragen over een groot aantal onder werpen: letterkunde, amusement, to neel en wetenschap. Maar bovenal was hij degene die veel toegewijde artikelen schreef over de sociale misstanden en politieke aangelegenheden. Van der Goes koos voor het opkomende socia lisme en was één van de oprichters van de S(ociaal) D(emocratische) Arbei ders) P(artij), de voorloper van de hui dige PvdA. Naast Van der Goes was het vooral Pieter Tak (1848-1907) die in De Nieuwe Gids over het socialisme schreef. Ook de grote socialistische voorman Ferdinand Domela Nieuwen huis (1846-1919) bracht een enkele maal zijn ideeën in het tijdschrift naar voren. Het was juist de politieke stellingname, die omstreeks 1894 een breuk teweeg bracht in de gelederen van De Nieuwe Gids. Deze verdeeldheid leidde uitein delijk tot de neergang van het tijd schrift. Een kleine groep rond Frank van der Goes wilde het socialisme sti muleren en een grotere groep rond Wil lem Kloos zocht het vooral in het stre ven naar schoonheid. Veel Tachtigers geloofden in samen werking tussen verschillende kunstvor men. Dat leidde tot een intensief con tact tussen de kunstenaars die bij De Nieuwe Gids betrokken waren. Zij wer den een hechte vriendengroep, die vaak nachtenlang, onder het genot van vele glazen, filosofeerde maar ook feestte. Vele anekdoten, zoals te lezen in Ver vlogen Jaren van Frans Erens, waren daarvan het resultaat. Ook hebben fa miliebanden het werk van de Tachtigers beïnvloed. De componist Alphons Diepenbrock (1862-1921) en Lodewijk van Deyssel waren volle neven van el kaar. Van Deyssel had in zijn tienerja ren een romance met zijn nichtje Mia Cuypers. Hij legde zijn gevoelens voor haar vast in het sonnet „Ik ben in een zaamheid niet meer alleen”, dat door Diepenbrock, ook een neef van Mia, op muziek werd gezet. Uiteindelijk zou Mia Cuypers echter trouwen met de Chinees Taen Err Toung, die zij op de Wereldtentoonstel ling van 1883 in Amsterdam had leren kennen. Oók dat stimuleerde Lodewijk van Deyssel tot schrijven; hij legde het gegeven vast in de novelle Blank en Geel. Deze novelle verscheen in 1894 in boekvorm. BOSKOOP - Voor de vijfde maal heeft Boskoper Ch. Marchant (79) de vier daagse van Nijmegen uitgelopen, dit maal samen met de Waddinxveense ho- recaman J. v.d. Zwaard. Dit tweetal maakte deel uit van de ongeveer 30.000 wandelaars, waarvan er zo’n 10 procent uitval. Vooral de warmte eiste dit jaar zijn tol, ook Marchant had last van blaren. ’Het viel niet mee, het was ont zettend druk en warm’, aldus Marchant die echter heeft genoten van de sfeer. ’De stad en de vlaggenparade waren erg gezellig, je ziet er alle nationaliteiten; de hele wereld loopt er’, vertelt de Bosko per die ook goede herinneringen be waart aan de intocht tussen hagen men sen die de niet meer zo jonge Marchant verleidden tot een eindsprintje. Trainen doet hij er niet voor, Marchant werkt nog alle dagen in zijn bedrijf en be schikt over een goede conditie dankzij de vele jaren als voetballer. Zijn presta tie leverde hem een doos gebak op van een andere bekende Boskoopse voet baller. Tijdens de tocht heeft Marchant verschillende andere Boskopers ont moet, al is hij van mening dat er te weinig animo is in het boomkwekers- dorp. Ondanks de vermoeidheid - veel geslapen heeft hij niet - heeft Marchant zich voorgenomen volgend jaar weer deel te nemen als het even kan. ’Gezien de gezelligheid en de sfeer zou ik die vier dagen zwoegen niet willen missen’, zo stelt hij met nadruk. heel eenvoudig voor ƒ11,aan het loket van het postkantoor. Dat geld wordt overigens goed besteed. Het komt voor het grootste deel ten goede aan de reeds eerder genoemde OVB, die al haar activiteiten richt op de verbete ring van de visserijmogelijkheden in ons land. Behalve de sportvisakte dient u in de regel ook een vergunning te hebben van de zogenoemde visrechthebbende, vaak een plaatselijke hengelsportvereniging. Wie het visrecht bezit op het water, waarin u tijdens uw vakantie wilt vis sen, kunt u eenvoudig te weten komen in de plaatselijke hengelsportzaak. Vaak kunt u daar in de vakantieperiode zelfs speciale dag- of weekvergunnin- gen kopen, die zelden meer kosten dan enkele guldens. Ons land is uitzonder lijk goedkoop waar het gaat om visver gunningen. Zo is het in Engeland en Duitsland bepaald niet ongewoon om voor een dagvergunning voor een goed viswater enkele tientallen guldens neer te moeten tellen. Nee, voor die paar guldens die het de Nederlandse henge laar kost om aan de wettelijke verplich tingen te voldoen, hoeft hij het risico niet te lopen aan de waterkant te wor den bekeurd omdat zijn papieren niet in orde zijn. De kans dat de politie u om de vispapieren vraagt, is deze zomer trouwens groter dan men aan de water kant gewend is. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft namelijk aangekondigd dat dit zomerseizoen enige malen een landelijke contröle-ac- tie zal plaatsvinden. Hengelaars aan de rand van het Gou webos. sprake meer. Verwacht wordt dat na 1990 niet meer geloosd wordt op de Spoorsloot, maar op de Gouwe. Begin juli is de vakantietrek weer goed op gang gekomen. Vele hon derdduizenden Nederlanders zwer men uit naar veelal zonnige bestem mingen. Onder die vakantiegangers zijn heel wat hengelaars te vinden. Niet verwonderlijk, want ons land telt maar liefst 1-1/2 miljoen hen gelaars. Veel sportvissers zullen tussen korte broek en zonnebrandolie wel een hen geltje meenemen naar hun vakantie- doel. Want wat is er leuker dan vanaf een zonnig Spaans strand exotische, misschien zeer smakelijke vissen te van gen? Voor de toeristenindustrie is er zelfs een speciale markt voor visreizen. Gericht op de vangst van een kanjer- zalm in Alaska of een heuse blauwe haai langs de zuidkust van Ierland. Net als altijd zullen ook dit jaar echter weer zeer veel Nederlanders hun vakan tie doorbrengen in eigen land. En hoe vreemd het ook mag klinken, voor hen gelaars zijn ook in eigen land visavontu ren te beleven met vissoorten die in de woonomgeving ontbreken. Want zelfs binnen ons eigen, kleine landje zijn va riaties in de visstand mogelijk. De sportvisser uit Geleen, die met zijn gehuurde zeilboot de Friese meren be vaart en aldaar zijn vissersgeluk be proeft, moet vooral rekenen op de vangst van brasem, snoekbaars en mis schien zelfs spiering. De Amsterdam mer op de camping in Itteren (Zuid- Limburg) vangt op de grensscheidende Maas dezelfde brasem, maar daarnaast voor hem vreemde vissen als kopvoorn en sneep. De Haagse familie in het zo- ■‘‘«EK wW bT'* ifd -

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 5