Amsterdam klaar voor de Olympische spelen Mond-op-mond beademing redt 225 kinderen per jaar Autogordels altijd, ook bij korte ritjes t Cursus voor hondenbezitters TEL. O1828-1 2828 Olympische badslippers op Spaanse stranden Vakantie bijbelclub laat nooit iemand stikken .4 pas mond-op-mond beademing toe ROLSTOELVERVOER PAKKETVERVOER TAXICENTRALE WADDINXVEEN 4 TROUWAUTO S GROEPSVERVOER ZIEKENVERVOER halingsweg komt vrij. De techniek van het beademen 3 Adem inblazen en kijken GESPECIALISEERD IN: Zuurstof: levensnoodzaak Om te kunnen leven heeft elk mens zuurstof nodig. Bij bijna verdrinken is er altijd sprake van gebrek aan zuur stof. Dit kan ontstaan doordat water in de longen komt of door een kramp in Deze zomer voert Veilig Verkeer Neder land onder het motto ’Autogordels - altijd’ een voorlichtingscampagne met als doel automobilisten te motiveren tot het dragen van de autogordel, vooral ook binnen de bebouwde kom. In 1984 werd ook al een campagne gevoerd met als doel het draagpercentage te verho gen met 5 procent. Dit doel werd toen niet gehaald, vandaar een herhaling van de campagne. Jaarlijks verdrinken in Nederland 4 op de 100.000 kinderen tussen 0 en 15 jaar. Dat betekent elk jaar ongeveer 76 kin deren. In bad, wanneer het gaat om baby’s. Voor kinderen tot 2 jaar is een teil of emmer gevaarlijk speelterrein. En in zwembaden, open water en de zee, verdrinken de meeste kinderen die ouder dan 2 jaar zijn. Olympisch Festival Naast de sportwedstrijden zal er ook een uitgebreid cultureel programma worden gepresenteerd, het Olympisch Festival, met als thema „Kunst als com municatiemiddel tussen de volkeren”. Dat programma zal bevatten: tentoon stellingen, podiumkunsten, manifesta ties op het gebied van film, literatuur, theater, muziek, ballet, volksmuziek enz. Het accent zal liggen op internatio nale en Nederlandse kunstuitingen op internationaal niveau. Die evenemen ten zullen eveneens breed gespreid wor den. Plaatselijke organisatoren zullen bovendien op de thema’s inhaken. Extra werkgelegenheid Maar er is meer. Niet alleen het Neder- bewoners van de hoofdstad. Dus geen duur dorp voor maar 2 weken Olympi sche Spelen, maar na de Spelen een gezellige woonwijk voor de Amster dammers. 2 1 4 Neus dichtknijpen Laten uitademen Hoofd achterover Zijn de Olympische Spelen een zaak van Amsterdam en heeft de rest van Nederland er eigenlijk weinig mee te maken? Er zijn nog altijd mensen die Voorin de de auto In afwijking op de algemene regel mo gen kinderen wel voorin zitten, als er een goedgekeurd kinderzitje wordt ge bruikt of een gordel, die het bovenli chaam niet omsluit. Dat betekent dus een speciaal zitje voor kinderen tot 4 jaar öf een heupgordel voor grotere kinderen. Laten uitademen De hulpverlener haalt zijn mond weg en laat de neus van het slachtoffer vrij. De drenkeling ademt nu uit. Gekeken dient te worden of zijn borst weer terugveert. De neus van het slachtoffer wordt weer dichtgeknepen en de mond-op-mond beademing begint opnieuw. Deze duurt net zo lang, totdat het slachtoffer weer zelf kan ademhalen. en G. volgden, kunnen terecht om weer wat met de hond te gaan doen als gevor derde. Dit geldt ook voor mensen die hun diploma bij een andere vereniging behaalden. De trainingen van de Hondensport Ver- eniging Waddinxveen vangen elke za terdag aan om 15.00 uur en eindigen om 18.00 uur. Wie eens een kijkje wil komen nemen is welkom aan de Mid- delburgseweg in Waddinxveen. Voor informatie zijn enkele telefoonnum mers beschikbaar in de regio: 01828- 17073, 01828-19343, 01727-6476. Voor opgave voor de cursus G. en G. die in januari 1987 begint of voor de gevor derden: 01827-5190. Neus dichtknijpen Met de hand die op het voorhoofd rust wordt met duim en wijsvinger de neus van het slachtoffer dicht geknepen. En de hulpverlener haalt een keer diep in en uit. Wat kost dat? Allemaal mooi en aardig zal menig nuchtere Nederlander nu zeggen, maar het kost ook het een en ander en lopen we daar geen grote risico’s mee? Een terechte vraag. De Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam 1992 heeft de inkomsten (T.V.-rechten, kaartver koop, sponsoring) behoudend en de uitgaven zeer ruim gecalculeerd. Zij is tot de conclusie gekomen dat het moge- het strottenhoofd. In het eerste geval spreekt men wel van een „natte” ver drinking. De tweede situatie wordt „droge” verdrinking genoemd. Droge verdrinking komt vaak voor in ijskoud water en door kramp komt er geen wa ter in de longen. Omdat de hersenen niet lang zonder zuurstof kunnen, heeft elke drenkeling zeer snel hulp nodig. Mond-op-mond beademing De manier om een drenkeling snel van zuurstof te voorzien is mond-op-mond beademing. Bij deze ademhaling blaast men uitgeademde lucht in de mond van een drenkeling. Sommige mensen den ken ten onrechte dat in de uitademing geen zuurstof zit. Er zit altijd vol doende zuurstof in om iemand die bijna verdronken is, weer tot leven te wek ken. De mond-op-mond beademing kan door iedereen gegeven worden. Het ver loop gaat eenvoudig. Horizon verlengen Vooral aan subjectieve inschatting van de kans de autogordel nodig te hebben, wil WN het nodige doen door middel van de voorlichtingscampagne. Gepro beerd wordt de ’tijdhorizon’ van auto mobilisten te verlengen: ze moeten de kans op een ongeluk niet meer per rit inschatten, maar over een langere pe riode. Er moet eens over worden hage- dacht dat al die kleine kansen samen een grote kans maken. Naast het verlengen van de tijdshorizon zal ook geprobeerd worden de horizon van automobilisten tot hun directe om geving te verbreden: als jou als automo bilist iets overkomt, raakt dat niet al leen jou maar ook je gezin en je vrienden. Aan de andere kant - en dat is zeker zo belangrijk - zal er op worden gewezen dat iedereen die een auto be stuurt of meerijdt, er ook verantwoor delijk voor is dat de andere inzittenden hun gordel omdoen. lijk is de Spelen te organiseren, zonder dat het de Nederlander een cent zal kos ten. Men rekent zelfs op een kleine winst. De gemeente Amsterdam en de regering hebben hun fiat aan de finan ciële opzet gegeven, na alles nauwkeu rig te hebben gecontroleerd om later niet voor onaangename verrassingen te worden geplaatst. De leden van het In ternationaal Olympisch Comité die Amsterdam bezochten waren ook zon der uitzondering onder de indruk van de zorg en de grondigheid waarmee Amsterdam dat belangrijke aspect van de Spelen had bekeken. BOSKOOP - Onder het thema ’Boven alles uit’ organiseert de werkgroep Va- kantie-bijbelclub van de Chr. Gerefor meerde kerk in Boskoop opnieuw haar jaarlijkse zomeractie. Vanaf 5 augustus tot en met 7 augustus staat er een tent op het terrein achter de flats aan de Mendelweg. Het programma voor deze vakantieweek, bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar, ziet er als volgt uit: Dinsdag 5 augustus: 10.00-11.30 uur, bijbelverhaal, zingen en knutselen, Hoofd achterover Het slachtoffer moet eerst op zijn rug op de grond gelegd worden. De hulp verlener knielt met beide knieën naast zijn hoofd. Zijn ene hand legt hij onder de nek en zijn andere op het voorhoofd van het slachtoffer. Van de drenkeling dient het hoofd altijd zo ver mogelijk naar achteren gebracht te worden. Zijn mond valt daardoor open en de adem- Fabel Er bestaan nog steeds allerlei misver standen rondom de autogordel. Eén van de hardnekkigste is wel, dat je bij een ongeval met een snelheid van 50 km per uur weinig kan overkomen. Je zet je gewoon schrap, zodat een gordel niet nodig is. Dit is ronduit een fabel want een botsing met 50 km per uur betekent dat er krachten op het menselijk li chaam worden uitgeoefend die geen menselijk wezen met de armen op kan vangen. Met een dergelijke snelheid al worden voorwerpen op de achterbank of de hoedeplank projectielen die lelijke verwondingen kunnen veroorzaken. Een botsing met 50 km per uur geeft grote kans dat men met het hoofd door de voorruit slaat, wanneer de gordels niet worden gedragen. Meer informatie Over mond-op-mond beadeirting heeft de „Maatschappij tot redding van drenkelingen” een speciale sticker ge maakt. Deze sticker is verkrijgbaar op het secretariaat, Postbus 3530, 1001 AH te Amsterdam, tel. 020-241763. Amsterdam kromt de rug voor de eindsprint. Nog maar enkele maanden en dan is het zover. Op 17 oktober zullen de leden van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne uitmaken welke stad de Olympische Spelen van 1992 mag organiseren. Nog nooit in de Olympische historie is de strijd om de organisatie van de spelen zo spannend geweest. Behalve Amsterdam proberen ook Barcelona, Belgrado, Bir mingham, Brisbane en Parijs de Spelen binnen te slepen. Van dat zestal lijken Amsterdam, Barcelona en Parijs de beste papieren te hebben, maar vermoedelijk zal pas de slotpresentatie van de kandidaten in Lausanne van beslissende betekenis zijn. Amsterdam zet alles op alles om daar uitstekend voor de dag te komen. WADDINXVEEN - De Hondensport Vereniging Waddinxveen hervat op za terdag 2 augustus het trainings-seizoen. Dan begint de nieuwe cursus Gedrag en Gehoorzaamheid alsmede de training voor gevorderden. Aan de cursus G. en G. wordt al geruime tijd deelgenomen door enthousiaste mensen die hun honf het één en ander willen leren op het gebied van dressuur. Vermeldenswaar- dig is ook, dat een aantal dierenvrien den, die in de maand mei het vereni- gings-diploma van de HSVW hebben behaald, nu verder gaan als gevorder den. Op deze wijze blijft men leerzaam bezig met het dier. Ook mensen die eerder al met goed gevolg de cursus G. verbaasd hebben over de krachten die daarbij vrijkomen en het nut van auto gordels. De al eerder genoemde gordel-effectivi- teit kan als volgt worden gespecificeerd: ongeveer 70 procent minder kans op dodelijk letsel en ongeveer 50 procent minder kans op letsel dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakt. Niet elk goedgekeurd kinderzitje mag op de voorbank worden geplaatst. In de gebruiksaanwijzing van elk goedge keurd kinderzitje staat duidelijk aange geven op welke plaatsen in de auto het zitje mag worden gemonteerd. Omdat kinderen klein zijn en anders gebouwd dan volwassenen mogen zij geen ge bruik maken van de driepuntsgordel, wel een heupgordel. En bij dit alles moet het volkomen dui delijk zijn, al zie je het nog steeds, dat het absoluut uit den boze en onverant woord is om een auto te besturen met een peuter op schoot die met de neus zowat tegen het stuurwiel zit. De gevol gen bij een frontale botsing zijn on voorstelbaar. Binnen de bebouwde kom draagt onge veer 50 procent de gordel, zo bleek in 1984. Buiten de bebouwde kom neemt dat aantal toe maar niet spectaculair. Het gaat dus om een grote groep auto mobilisten die de gordel links laten lig gen (of hangen). Toch is, zo bleek tij dens het onderzoek in 1984, vrijwel iedere automobilist ervan overtuigd dat het dragen van de gordel de veiligheid verhoogd. De ’gordel-effectiviteit’ is dan ook ongeveer 60 procent. Hiermee wordt bedoeld de mate waarin het dra gen van de gordel de kans op letsel bij een ongeval verminderd. Wie ooit in werkelijkheid of op de TV een botssi- mulator zag die slechts de klap van een vrij lichte botsing simuleert, zal zich 14.00-15.30 uur sport en/of spel. Woensdag 6 augustus: 10.00-11.30 uur, bijbelverhaal, zingen en knutselen, 16.45-18.15 uur poppenkast en pic knick. Donderdag 7 augustus: 10.00-11.30 uur, bijbelverhaal, zingen en knutselen, 14.00-15.30 uur sport en/of spel, 19.00- 20.00 uur afsluitingsavond met kinde ren en ouders. De Vakantie-bijbelclub kost 1,25 gul den per kind per dag. Voor informatie: tel. 01828-16887. Voorkómen beter dan genezen Natuurlijk geldt ook bij verdrinkingen: voorkomen is beter dan genezen. Want ook al is iemand weer bij bewustzijn gebracht, dan kunnen long- of herse noedeem of een gebrekkig werken van de nieren, nog optreden. Blijvend letsel kan hierdoor ontstaan. Als alle kinderen kunnen zwemmen zal dat zonder meer het aantal verdrinkin gen doen afnemen. En het omheinen van met name particuliere zwembaden, is zeker voor kleine kinderen een nood zaak. Woensoug oo jun Kleine kans Nog een belangrijke reden die mee speelt bij het niet dragen van de auto gordel is, dat mensen de kans op een ongeluk zo laag inschatten (het is al zo lang goed gegaan) dat ze die kans te verwaarlozen vinden. En inderdaad, de kans dat je net op die ene rit een onge luk krijgt is te verwaarloosbaar klein, vooral tijdens een korte rit. Maar, zo zegt VVN, het gaat in een heel jaar of in een heel autorijdend leven om ontelbare ritten. En al die kleine kansen op een ongeluk tellen wel bij elkaar op. Uitgerekend over een periode van bij voorbeeld 40 jaar autorijden wordt de kans dat je een gordel nodig hebt, tast baar groot. Veel te groot. Hoe groot die kans is over bijvoorbeeld één jaar auto rijden is lastig te berekenen. Toch geeft de volgende berekening een indicatie: in 1980 waren er 4.319.000 personenau to’s en werden 12.356 autobestuurders bij een ongeval gedood of gewond. Dat betekent op elke 1.000 auto’s bijna 3 dode of gewonde autobestuurders. Dit getal moet op een aantal punten gecor rigeerd worden maar in feite verandert er dan niet veel. Zou er geen mond-op-mond beade ming worden toegepast, dan zou het aantal verdrinkingen veel hoger zijn. Per jaar komt bij bijna 225 kinderen de redding nog net op tijd. Kinderen De manier waarop kinderen het beste beveiligd kunnen worden in de auto hangt af van hun gewicht en hun afme tingen. De algemene regel luidt, dat kin deren tot 12 jaar achterin moeten. Hierop zijn echter twee uitzonderingen. Voor baby’s tot 9 maanden bestaan nog maar weinig goede voorzieningen. De tot nu toe gangbare basisbeveiliging is de bak van een kinderwagen of een reiswieg, die met speciale banden aan de auto worden bevestigd. In 1984 zijn er enkele speciale babyzitjes op de markt gekomen, waarbij het kind met de rug in de rijrichting zit. Hoewel dit stoeltje is bedoeld voor gebruik op de voorbank, kan het ook worden ge bruikt op de achterbank. lands Economisch Instituut heeft bere kend dat de Spelen een toename van de werkgelegenheid zullen geven van bijna 32.000 manjaren. De bouw, horeca, cultuur, zakelijke dienstverlening en te lecommunicatie worden genoemd als de gebieden die van de Spelen zullen profiteren. En niet te vergeten al die bedrijven die werkzaam zijn in de toe ristische sector, want van de tienduizen den bezoekers die op de Spelen afko men zullen velen na afloop van het evenement Nederland nog eens wat na der willen leren kennen. De promotiecampagne van Amsterdam 1992 draait op volle toeren. Op veel plaatsen in Amsterdam en in het land hangen al posters en wapperen vlaggen. Iedere Nederlander kan zijn steentje bijdragen aan de promotie voor de Amsterdamse Olympische plannen door artikèlen te kopen waaróp het Olym pische beeldmerk voorkomt. Inmiddels zijn er al 80 artikelen in de winkels verkrijgbaar. Een percentage van de verkoopprijs gaat naar de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 en wordt gebruikt voor de promotie van Amsterdam 1992 in binnen- en buitenland. Naast stropdassen, sporttassen, lepeltjes, glazen en jojo’s, is er vooral veel Olympische zomerkleding te koop. De warme stranden van Spanje en Grie kenland kunnen deze zomer dus opgefleurd worden met t-shirts, sweatshirts en joggingpakken voorzien van het Amsterdamse Olympische beeldmerk. U, als supporter van de Amsterdamse kandidatuur voor de Spelen van 1992, kunt letterlijk uw sporen op de warme stranden achterlaten door badslippers van Eve Adam aan te schaffen. Bij deze slippers is het beeldmerk op de Zpol aangebracht, zodat bij iedere stap een afdruk in het natte zand zal achterblij ven. De supporters van Barcelona zullen het deze zomer Spaans benauwd krijgen. 1928 Succesvol Een kleine zestig jaar geleden, in 1928, had Amsterdam eveneens de Olympi sche Spelen binnen haar poorten, die Spelen staan in de geschiedenis bekend als een van de meest succesvolle. Ze waren zeer vriendelijk van sfeer en ge speend van overdrevenheid, chauvi nisme en incidenten. Amsterdam had in ’28 de primeur van het Olympisch vuur, van vrouwenatletiek en gymnastiek; de stad gaf het voorbeeld voor de Spelen die erna kwamen. De Britse sport-offi- cial Philip Noel-Baker, die later de No belprijs voor de vrede zou krijgen, schreef bij die gelegenheid: „Het succes van de Spelen Amsterdam 1928 verze kert voor eens en altijd de toekomst van de Olympische Spelen”. Maar men verzekert natuurlijk niets voor altijd. De Spelen zijn weer in moeilijk vaarwater geraakt. De proble men rond Moskou-1980 en Los Ange les-1984 zullen velen nog helder voor de geest staan. Nederland, met zijn uitste kende connecties over de hele wereld, kan de Olympische beweging wederom tot rustpunt én tot inspiratiebron die nen. Amsterdam hééft het Olympische Vuur, in 1928 en nu. Adem inblazen en kijken Als hij opnieuw inademt, plaatst hij zijn mond wijd open om de mond van de drenkeling. Hij blaast zijn uitade ming krachtig naar binnen en kijkt of de borst omhoog komt. Bij kleuters dient minder lucht en met minder kracht naar binnen geblazen te worden. landse sportleven zal door de komst van de Olympische Spelen zeer gestimu leerd worden, ook voor onze economie zal de komst van het evenement een dat denken. Ten onrechte. Piet Kranen- sterke impuls betekenen. Het Neder- berg, voorzitter van het Comité Fond senwerving Olympische Spelen, zegt daar dit over: „De Olympische Spelen zijn een gigantisch project, dat raakt het hele land, zeker een kleine land als het onze. Het is Amsterdam én Neder land waarop de schijnwerper wordt ge zet. Het gaat ons allemaal aan”. Als Amsterdam de Spelen krijgt, zullen de meeste wedstrijden in en om de hoofdstad worden gehouden. Dat is in ternationaal gezien ook het sterke punt van de Amsterdamse kandidatuur: de compacte Spelen, niet veel reistijd tus sen de verschillende wedstrijdplaatsen. Het toonaangevende Franse sportblad l’Equipe roemt de Amsterdamse kandi datuur om die reden (en ook om het feit dat de financiële basis voor de organisa tie van de Spelen zo solide is). Maar anderzijds heeft de Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam 1992 een aan tal wedstrijdplaatsen buiten de hoofd stad gekozen. Zo zal er gezeild worden op het Ijsselmeer bij Medemblik, de lokaties voor het wielrennen zijn Alk maar (baan), Zeeland (ploegentijdrit) en Zuid-Limburg (individuele wegwed strijd). Het schieten is toegewezen aan Biddinghuizen (Flevoland), de voor- wedstrijden boksen zullen plaatsvinden in Rotterdam, een deel van het handbal in Den Haag, een deel van de paarde- sport bij Ede, het waterpolo, gewich theffen en een deel van het voetbal in Utrecht. Verder zal er ook worden ge voetbald in Eindhoven. Er is dus wel degelijk een zekere spreiding, die niets afdoet aan het compactheidsmodel, omdat de reistijden dankzij het voor treffelijke wegennet toch kort blijven, zeker vergeleken bij wat de andere kan didaten te bieden hebben. Wanneer kinderen eenmaal kunnen zit ten (we praten nu over de categorie van 9 maanden tot 3 jaar) zijn er effectieve beveiligingsmiddelen beschikbaar, de zogenaamde kinderzitjes. Dit zijn ste vige stoeltjes voorzien van riemen, waarin het kind tegen de gevolgen van een botsing worden beschermd. Deze zitjes kunnen - het liefst met behulp van de standaard autogordels - stevig wor den vastgezet in de auto. Bij kinderen van 3 tot 6 jaar en 6 tot 10 jaar gaat het om de gewichtscategorieën 15-25 kg en 22-36 kg. Deze kinderen zijn het zitje ontgroeid. Zij kunnen ge bruik maken van in de handel verkrijg bare kindergordels (booster seats) en tafeltjes. Gordelkussens zijn speciale zittingen, die doorgaans in combinatie met een normale autogordèl kan wor den gebruikt: eenvoudig en handig in het gebruik. Alle goedgekeurde gordel kussens zijn geschikt voor kinderen vanaf 3 jaar. Voor kindergordels zijn meestal aparte bevestigingspunten in de auto nodig. Bij de tafeltjes kunnen veelal weer de aanwezige standaardgor dels worden gebruikt. Amsterdam is er klaar voor Het kan niet genoeg benadrukt worden dat Amsterdam al zoveel accommoda ties heeft. Die moeten alleen worden aangepast en uitgebreid, zoals de Bos baan, het hockeystadion in Amstelveen en de schietbaan in Biddinghuizen. Vrijwel alle binnensporten kunnen worden gehuisvest in één enorm com plex, dat van de RAI, een unieke situa tie die nog nimmer in de Olympische geschiedenis is voorgekomen. Ge bouwd moeten worden een nieuw Olympisch Stadion (waar Amsterdam trouwens toch hard aan toe was), een media-centrum en een Olympisch Dorp. Dat laatste zal verrijzen in het tuinbouwgebied Sloten, dat door Am sterdam toch al voor woningbouw was aangewezen en nu versneld zal worden gerealiseerd. Na afloop van de Spelen komen de woningen ten goede aan de Het nieuw te bouwen Olympisch stadion in Amsterdam-zuidoost met daarnaast het Internationaal Perscentrum. j?S'91i en uit (je uitademingslucht bevat nog ruim voldoende zuurstof om iemand in leven te kunnen houden). van de hand die op zijn voor hoofd rust zijn neus goed Haal opnieuw adem. Plaats je wijd geopende mond stevig om zijn mond. Blaas nu je adem met enige kracht in zijn mond en kijk of Zn borst omhoog komt. Blaas bij kleuters minder lucht in en minder krachtig, net zoveel dat de borst kas even omhoog gaat. Doe het in een iets sneller tempo. Neem je mond weg en laat ook zijn neus vrij. Er vindt uitademing plaats. Kijk of Zn borst weer terug veert. Knijp weer zijn neus dicht en begin opnieuw. Blijf zijn hoofd goed achterover houden. Leg het slachtoffer op zijn rug. Knijp met duim en wijsvinger Kniel met beide knieën naast zijn hoofd. Leg je ene hand onder zijn nek en de andere op dicht. Adem één keer diep in Zn voorhoofd. Breng nu Zn hoofd zover mogelijk achter over: Zn mond valt hierdoor open en de ademhalingsweg komt vrij. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 5