Cees Bakker en Ewout Bulk, initiatiefnemers Brugweek: Skeelers: een ’Dit kan toch allemaal maar in Boskoop!’ Programma Brugweek ’86 Schotse dansen tijdens brugweek ’Jack and his AUtimers’ tijdens brugweek volwaardig alternatief voor schaatsen r- Concert orgel en hobo i 4 F b L r« i wv***'a Woensdag 17 september 1986 door Sjaak Blaazer h Zuid-Afrika, waar Schots en Iers dan sen enorm populair is en door velen op hoog niveau wordt beoefend als sport. Er zijn zelfs verschillende graden in te verkrijgen en prijzen mee te winnen. De besten ter wereld meten zich regelmatig in Schotland. Alexis en Marnix worden tegenwoordig getraind door Wilmar Remmelts in Den Haag, die een studie deed aan de Piemé en Rogier van Otterloo. Ben Kramer besluit het concert met een im provisatie. De entree is 5 gulden, reductieprijs 3,50 gulden. Het concert begint om 20.00 uur. Vrijdag 26 september begint de braderie in het centrum van Boskoop. Deze duurt ook zaterdag 27 september. Deze zaterdag gaat omstreeks 18.00 uur in en rond de Gouwe een slotmanifestatie van start dat begint met een demon stratie parasailing. Dan volgt om 19.45 uur een optreden van een kano- stuntteam met technieken voor wildwatervaren. Vervolgens komen de Bosko pers in actie omstreeks 20.30 uur met een wedstrijd ringsteken per waterfiets. Aansluitend een wedstrijd met als doel het zo ludiek mogelijk oversteken van de Gouwe. Tijdens deze activiteiten zal Piet van den Nieuwendijk optreden als commentator. Het feest wordt afgerond met een bijzonder fraai vuurwerk dat wordt afgestoken vanaf twee pontons in de Gouwe. In het centrum van Boskoop treedt die avond de band ’Toe Dan’ op. Het orkest verkreeg voorts in 1985 gro tere bekendheid door het meewerken aan een aantal televisie-uitzendingen, waaronder de happening in Paradiso in Amsterdam, welke op 11 oktober a.s. wordt uitgezonden door de VARA-te- levisie. Gedurende alle 12 jaren werd het orkest geleid door Koos Mark. amateurs. In deze samenstelling zal het 18-mans orkest in Boskoop een visite kaartje afgeven ter meerdere glorie van de brugweek. Zaterdag 20 september: start barbecue tussen 19.00 en 19.30 uur op het Kerkplein bij de Gouwe. Met muziek van een dixielandorkest, Jack and his Alltimers en Difference. Die zelfde avond start om 19.30 uur een gondelvaart vanaf de Otweg met versierd en verlichte scheepjes en levende muziek. Bewoners van de Voorkade en de Burg. Colijnstxaty worden verzocht de beide oevers zoveel mogelijk te verlich ten. In De Tunnel volgt om 22.30 uur een concert van een Boskoopse gelegenheidsband contacten gelegd met de verenigingen en coördineert het gehele spektakel. Bakker onderschrijft de woorden van Bulk en voegt daar nog een rijtje namen aan toe. ’Wat voor de buurtverenigin gen geldt, geldt ook voor de Ijsclub Otweg en de Watersportvereniging ’De Gouwe’, die toch de gehele vloot- schouw, of gondelvaart, - toch een on betwistbaar hoogtepunt in de Brug week - heeft georganiseerd’, aldus Bakker, die vertelt dat er nog dagelijks mensen bellen die mee willen doen met die vlootschouw. Om die vlootschouw nog meer tot een succes te maken, roe pen de organisatoren alle bewoners langs de Gouwe op om op de avond van deze feestelijke tocht, die meer dan een Difference De barbecue-avond op 20 september wordt muzikaal afgesloten door een op treden van de groep Difference. Voor insiders geen onbekende naam, al grijpt deze band de gelegenheid aan zich nu eens voor een breder publiek te etale ren. Difference speelt overwegend dansbare muziek, beschikt over een uit gebreid repertoire en maakt daarbij ge bruik van uiteenlopende stijlen. Diffe rence is samengesteld uit Wim Belt, Cees Vermeulen, Ton Colla, Marion Koster, George Luijten, Michel van Zon en Eric Jan Paauw. ’Het eerste wat we moeten zeggen is dat er heel veel verenigingen schitterend werk geleverd hebben. Wat bijvoor beeld de buurtverenigingen van de ’t Zuiden, Voorkade, Nieuwstraat en Ridderbuurt, allemaal gedaan hebben is meer dan schitterend. Uit alles wat zij aanpakken blijkt dat zij meer met dat bijltje gehakt hebben en dat zij precies weten hoe iets georganiseerd moet wor den’, zegt Ewout Bulk, die vervolgens alle eer aan Cees Bakker (in het dage lijks leven hoofdredacteur van de GK) geeft voor diens bemoeienis met de or ganisatie. Bakker heeft immers alle Cees Bakker en Ewout Bulk bij de - omstreden hefbrug: het blijft ten slotte een mijlpaal. BOSKOOP - ’Wat er ook allemaal van en over Boskoop te zeggen is, hier wordt wel iets georganiseerd rond het 50-jarig bestaan van de hefbrug. Ook al gaat het niet zonder moeite en zijn de financiële middelen heel erg beperkt - we komen nog steeds geld tekort - toch blijkt een Feestweek rond de brug mogelijk en als het weer het niet laat afweten, dan kunnen we achteraf zeker spreken van een schitterend spektakel’. Aan het woord zijn de ’veelgeplaagde’ organisatoren van de Boskoopse Brugweek, Cees Bakker en Ewout Bulk. Vanuit verschillende uitgangspunten, maar zeker ook de gedachte dat 50 jaar hefbrug beter gevierd diende te worden dan 50 jaar spoorlijn, hebben de organisatoren elkaar gevonden en hun samenwerking heeft ertoe geleid dat er nu een heel goed brugweekprogramma ligt. scheen een extra (groene) editie van de toenmalige Boskoopse Courant, met als centrale thema ’De Hefbrug’. Zoiets wilde ik eigenlijk weer herhalen. Ook nu moest het mogelijk zijn een derge lijke editie te maken, waarin de geschie denis van 50 jaar hefbrug uitgebreid aan de orde zou kunnen komen. Maar helaas bleek zoiets - mede vanwege het toch korte tijdsbestek - niet mogelijk bij de GK’. Bakker - nauw betrokken bij het wel en we van de GK, legt uit dat het al moeilijk is een speciale braderiekrant te vervaardigen en dat een krant toch alleen maar kan verschijnen als er vol doende advertenties in komen. ’Daar dit in een korte tijd niet gerealiseerd kon worden, kozen we voor het organiseren van een Brugweek, waarbij de GK dan een paar duizend gulden zou bijdragen aan de organisatie’. Natuurlijk hadden beide organisatoren naast de brugweek ook nog graag een speciale Brugweek- bijlage van de GK gehad, maar wat nu niet kan, kan wellicht later nog eens. Tevreden over het programma zijn ze op dit moment wel. Met zichtbaar ge noegen - ook al zijn er nog steeds tekor- ten - wijzen beiden naar buurgemeente Waddinxveen, waar het gemeentebe stuur maar liefst 20.000 gulden beschik baar stelde voor festiviteiten rond ’de brug die daar ook Abraham ging zien. Het resultaat In Waddinxveen komt niks van de grond. In Boskoop, waar de gemeente slechts 1500 gulden kon missen, moesten particulieren gaan or ganiseren en leuren om geld. Het resul taat Een hele week ’Brugweek’, met diverse hoogtepunten, waarin dankzij de medewerking van particulieren (fi nancieel en/of organisatorisch) er nu een programma ligt dat klinkt als een klok. ’En dat kan toch allemaal maar in Boskoop’, zeggen ze triomfantelijk. Het repertoire van Jack and his Allti- mers omvat stukken van onder andere Glenn Miller, Count Basie, Duke El lington en een groot aantal eigen arran gementen. De veelzijdigheid van dit or kest blijkt ook uit het feit dat er vele musicals en revue’s - onder meer in Gouda en Den Haag - werden begeleid. In de afgelopen jaren zijn twee lang speelplaten uitgebracht: ’Jack and his AUtimers’ in 1974 en ’Blow and Blaze’ in 1977. Voorts is medewerking ver leend aan een Lp ten behoeve van het jubileum van de ’Taptade’ in Leiden, een jaarlijks terugkerend show- en mu ziekspektakel in de Groenoordhallen. BOSKOOP - In de Gereformeerde kerk van Boskoop geven Han Kapaan (hobo) en organist Ben Kramer een concert op donderdag 18 september. Op het programma staan werken van onder andere Bach, Handel, Guilmans, Woensdagavond zal het startschot worden gelost voor skeelerwedstrijden, niet op de A. P. van Neslaan zoals eerder is aangekondigd. De rijders vinden dit te gevaarlijk. Hoogstwaarschijnlijk wordt uitgeweken naar een parcours op de Bosweg, Snijdelwijklaan en Vogellaan. Hier is het mogelijk een par cours met uitsluitend linkse bochten te rijden en met voldoende ruimte want remmen op skeelers kan niet. Gerenommeerde schaatsers uit de hele regio zullen de strijd aangaan op de van wieltjes voorziene schaatsen. Dit begint om 19.00 uur. Om de woonwijk in Snijdelwijk niet al te lang te blokkeren is het programma ingekort tot één wedstrijd, waarin alle rijders uitkomen en is het klünen voor liefhebbers geschrapt. Concordia zorgt voor een stukje muziek. Bram van Endeveld is een marathon schaatser die de laatste tijd zijn partijtje steeds beter gaat meeblazen bij de gro ten van deze sport. Zijn leeftijd doet vermoeden dat in de Boskoper nog een belofte steekt en hij krijgt ook alle steun van de Ijsclub Otweg. Wie Bram tij dens zijn regelmatige trainingen over het Laag Boskoop ziet gaan en daar met een vaartje van zo’n 35 km/u fiet sers ziet inhalen, kijkt eerst vreemd op. Daarom is het een goede zaak dat 50 jaar hefbrug niet ongemerkt voorbij gaat. ’Alleen staat en valt alles in de burgweek (20 tot en met 27 september) met het weer, maar verder kan het al leen maar een succes worden. Ik ben blij dat zo’n festiviteit in het zogezegde ’hautaine’ Boskoop mogelijk is’, zegt Ewout Bulk en mede-organisator Cees Bakker knikt hierbij instemmend. Het achttien personen tellende orkest Jack and his AUtimers onder leiding van Koos Mark. De Boskoopse marathonschaatser Bram van Endeveld geeft op het Laag Boskoop een demonstratie op skee lers. 10 jaar GK Even komt ter sprake hoe beide organi satoren elkaar ’gevonden’ hebben. Bakker: ’Het was bekend dat de Gou- wekoerier 10 jaar bestond en daarom heb ik al in een vroeg stadium gevraagd een speciale kleurenbijlage over 10 jaar GK gekoppeld aan 10 jaar veranderin gen in Boskoop te maken. Helaas bleek dit qua tijd en kosten een onmogelijk heid, maar de directie van de GK wilde wel iets doen om dit te vieren. Toen kwam ik Ewout eens op straat tegen en praatten wij wat over Boskoop en...de 50-jarige hefbrug... en zo is het geko men’. De GK heeft nu sarrien met de winkeliers onder meer de kosten van het vuurwerk voor haar rekening geno men. Bulk: ’Ja, dat 50-jarig bestaan van de spoorlijn was een aanfluiting en toen ik in de geschiedenis van de hef brug dook, ontdekte ik dat de opening in Boskoop een heel evenement was, waarbij heel Boskoop betrokken was. Er was in 1936 - notabene crisistijd - een brugweek georganiseerd en er ver- kilometer lang wordt, de oevers van de Gouwe te verlichten met waxine-licht- jes, kerstboomverlichting of wat dan ook als verlichting kan' dienen. Tekort Heeft Bakker zich met name bemoeit met de organisatie, Bulk heeft zich be zig gehouden - en hij moet zich daar helaas vanwege een tekort nog mee be zig houden - met de financiële kant van de brugweek, waarin er best een aantal tegenvallers te noteren vallen. Zo blijkt een toezegging van een niet onbelang rijk gemeentelijk bestuurder over een gemeentelijke bijdrage plotseling gehal veerd te worden en blijken veel Bos koopse bedrijven niet bereid veel bij te dragen. Met gevoel voor ironie, zegt Bulk: ’De meeste Boskopers zijn niet zo gek met hun brug, want bijna iedereen ziet hem liever verdwijnen dan blijven. Als ik bij de kwekers en handelaars had aangeklopt om geld dat bestemd was om de brug af te breken, dan had ik het bedrag op de cheques in vele gevallen zelf mogen invullen’. Natuurlijk maakt de penningmeester van de Brugweek gebruik van de gelegenheid door te vra gen of er nog eens in de krant kan verschijnen, dat elke geldelijke bijdrage van wie dan ook meer dan welkom is. Bijdragen kunnen gestort worden op bankrekeningnummer 108590666 (Rabo) ten name van Commissie Brug week ’86’, E.M. Bulk, Torenpad 126 in Boskoop. Tevreden is Bulk echter over de geldelijke steun die sommige ande ren gegeven hebben. Hij noemt met name enkele bankinstellingen. Ook de winkeliers, de Dorpskern en de Onder nemersvereniging Boskoop, hebben zich wat dit betreft niet onbetuigd gela ten. ’Maar er moet nog meer binnenko men, want zoiets organiseren kost al gauw zo’n 9000 gulden’, zegt Bulk. ballet-academie en daar verslingerd raakte aan het Schotse dansen. Na haar oplieding trainde ze nog een jaar in Schotland en mag nu, als enige in Ne derland, les geven. Infniddels bestaat er een leuk clubje, maar toch te weinig om in een competitie te gaan dansen: daar voor zijn er 100 of 200 nodig. ’Daarom zou het zo leuk zijn’, aldus mevrouw Godschalk, ’als we er in kon den slagen een clubje van de grond te krijgen. Wilmar Remmelts is bereid in Boskoop les te gaan geven, maar dan zijn er minstens 10 kinderen nodig. De meeste mensen beseffen niet goed wat het inhoud, het is niet zo maar een beetje hossen. Dansen als De Fling en de Zwaardendans zijn al eeuwenoud en vormen een stukje van de Schotse cul tuur. In de zestiende en zeventiende eeuw zijn er balletinvloeden in geko men en dat is goed te zien aan het voe tenwerk. Dat vergt een flinke techni sche kundigheid. In Schotland vormen deze dansen een onderdeel van de trai ning in het leger. Vroeger had iedere clan z’n eigen dansen maar dat is nu niet meer zo.’ De clans zijn nog wel terug te vinden in de kleding, die een belangrijk aspect vormt en apart wordt beoordeeld tij dens wedstrijden. Vooral de kilts vor men een verhaal apart want in deze royaal geplooide ’rokken’ gaan meters stof zitten omdat ze tijdens het dansen op een bepaalde manier moeten swin gen. Overigens mogen de kilts alleen door mannen worden gedragen. Vroe ger waren deze dansen ook alleen voor mannen weggelegd. Tegenwoordig dansen vrouwen ook, voor hen is een aangepast kostuum, de ’aboyne’. Enkele Schotse dansen waren eerder dit jaar al te zien op Koninginnedag bij het Praathuis, waar Marnix een staaltje van zijn kunnen gaf en veel belangstel ling trok. Mevrouw Godschalk bena drukt dat het volksdansgroepje, als het even mogelijk is begeleid door een doe delzakspeler, twee demonstraties geeft tijdens de brugweek, ’niet om de aan dacht op de kinderen te vestigen maar om belangstelling te wekken, zodat er in Boskoop een clubje van de grond kan komen. Het is in Nederland vrijwel onbekend en het zou leuk zijn als zo’n club er komt. Dus waarom niet in Bos koop’, aldus mevrouw Godschalk. Wie nu al belangstelling heeft kan met haar contact opnemen. Het adres is Toren pad 38. Dinsdag 23 september: Om 19.00 uur organiseert de brandweer aan de oostzijde van de Gouwe bij het brugwachtershuisje een wedstrijd voor de jeugd. Het is een wedstrijd met hindernissen en als klapstuk het omspuiten van kleine hefbruggetjes. Om 19.30 uur volgt op het Kerkplein bij de Gouwe een demonstratie van sportschool Marchant. Verschillende leden van deze sportschool demonstre ren technieken van judo, jiu jitsu, boksen en taekwpndo. Tussentijds een demonstratie van Schots/Iers volksdansen en er is ,een demonstratie van fietscrossers. Mijlpaal Dat de organisatie wel enige problemen met zich zou brengen, hadden zij wel verwacht, maar dat er zoveel bij zoiets dergelijks zou komen kijken, hadden ze - en zij geven dat grif toe - niet ingecal culeerd. ’Je denkt dat je het wel weet, wat er allemaal bij komt kijken, maar daar hebben we ons toch in vergist. Ik kom aan bijna niks anders meer toe dan die Brugweek’, zegt Bakker, terwijl Bulk toegeeft wel eens wakker te heb ben gelegen, omdat hij lag te piekeren hoe hij allemaal moest regelen. Toch zijn de organisatoren en initiatiefne mers blij dat ze dit werk verricht heb ben, omdat 50 jaar hefbrug tenslotte toch een mijlpaal is. Ook zijn er duide lijke parelellen te ontdekken met de tijd dat de brug gebouwd werd en nu. In 1936 veranderde Boskoop ingrijpend en de laatste jaren valt weer iets derge lijks waar te nemen. Zo in het midden van de jaren dertig kwam de spoorlijn, de brug (waarvoor helaas een groot ge deelte van het oude dorpscentrum moest worden gesloopt), Den Ham werd verbreed en nieuwe panden (ge meentehuis) verrezen. Nu, in de jaren midden tachtig, is er veel verdwenen en... verschenen. In dit verband hoeft alleen maar gewezen te worden op de veranderingen in de BC-straat, de St. Janskavel en de Voorofscheweg. BOSKOOP - Een muzikale attractie tij dens de barbecue op zaterdag 20 sep tember, waarmee een begin wordt ge maakt met de feestelijke brugweek, is zonder twijfel het optreden van het or kest Jack and his Alltimers, vooraf ge gaan door een dixielandorkest van Ex celsior. Jack and his Alltimers, onder leiding van Boskoper Koos Mark, is met name in de Rijnstreek al veertien jaar een bekende naam. Om precies te zijn: in januari 1972 werd het orkest geformeerd en in maart 1972 werd reeds voor het eerst opgetreden in Al- phen aan den Rijn. Sindsdien werden talrijke optredens verzorgd, voorname lijk in de Randstad. Het orkest is een samenstelling van vakmuzikanten, con- servatoria-studenten en enthousiaste BOSKOOP - Iets heel aparts zijn de Schotse en Ierse dansen die tijdens de brugweek worden gedemonstreerd op dinsdagavond en woensdagmiddag tij dens de kinderspelen op het Kerkplein. Nederland is tamelijk rijk aan volks dansgroepen, waarbij de dansen uit Balkanlanden favoriet zijn. Schotse en Ierse dansen zijn echter een klasse apart en het wordt in Nederland nauwelijks beoefend. Wel echter door Alexis en Marnix Godschalk die deze vorm van sport - want dat is het - oppikten in BOSKOOP - Het definitieve programma voor de Brugweek van 20 tot en met 27 september, ziet er als volgt uit: Woensdag 24 september: Van 14.00 tot 16.30 uur kinderspelen op het Kerkplein, de Burg. Colijnstraat en bij ’t Gouwecentrum. Met tal van spelletjes, een modderbak, een poppen kast en een play-back show met medewerking van disco Nico de Korting. Ook hier wordt een demonstratie gegeven van Schots/Iers volksdansen. Bij slecht weer worden de kinderspelen in afgeslankte vorm gehouden in het Herv. Verenigingsgebouw aan de Voorkade. BOSKOOP - Skeelerwedstrijden op de A. P. van Neslaan, vermeldt het brug- week-programma voor woensdag avond 24 september. Velen zullen ver wonderd de wenkbrouwen hebben opgetrokken. Schaatsen op wieltjes... rolschaatsen dus. Niets is echter minder waar. Skeelers zijn inderdaad schaatsen op wieltjes maar daarmee houdt de ver gelijking met de ’klassieke’ rolschaats op. De moderne skeelers vormen een uiterst geperfectioneerd product. Op de vier smalle kunststof wieltjes is het mo gelijk de schaatssport tot in detail na te bootsen en het biedt de schaatser alle mogelijkheden buiten het seizoen om op de weg te trainen. Boskoper Bram van Endeveld geeft, alvorens hij een demonstratie geeft op het Laag Bos koop, uitvoerig tekst en uitleg. Hij be schikt over zeer moderne skeelers, die alweer een stuk zijn verbeterd ten op zichte van eerdere modellen die smal lere wieltjes hadden en minder stabiel waren. De nieuwe skeelers geven een stabiliteit die nagenoeg overeen komt met echte schaatsen op ijs. De schoenen scharnieren op de hielen, hetgeen bla ren voorkomt. Zelfs op klinkerbestra- ting komt men redelijk uit de voeten al wordt de voorkeur gegeven aan vlak asfalt. Het is alleen een beetje oppassen met steentjes. Dat duurt echter maar kort want het heeft alle facetten van de schaatssport. Derhalve kan in Boskoop de elfsteden koorts de kop opsteken tijdens de wed strijd op 24 september op de A. P. van Neslaan, waar minstens 15 gerenom meerde schaatsers uit de hele regio aan de start zullen verschijnen, afkomstig uit Zoetermeer, Gouda, Ter Aar, Al- phen en ook drie uit Boskoop. De wed strijd zal een half uur gaan duren, daarna wordt een wedstrijd klünen ge houden, waarvoor een aantal ervaren Elfstedentochtrijders zich al heeft aan gemeld. De harmonie Concordia zal de avond muzikaal omlijsten. Maandag 22 september: Fietspuzzeltocht vanuit de brandweerkazerne aan de Zuidkade. Gestart kan worden tussen 18.00 en 19.30 uur. De tocht is 20 km lang, afmelden dient te gebeuren voor 21.00 uur om in aanmerking te komen voor een herinnerings- vaantje. Deelnemers krijgen een vragenlijst in te vullen, onder de goede inzenders wordt een prijs verloot. Marnix (links) en Alexis (rechts) to nen een fragment uit de Zwaarddans. 4 ■Ah /^r. i WW i

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 15