Politie haalt Verkoop” delen kerk twee jongens uit autobus r PROF. DR. D. BOOTSMA: GENETICUS Waddinxveense hoogleraar dr. D. Bootsma (50) krijgt Shell-prijs Medewerkers lovend over Dirk Bootsma Thema-avond FNV over Arbo-wet Voetlicht in De Schaapskooi In Zuidplas: Poppenkast en James Bond-film Noordeinde- bewoners zijn zure stank beu Mens heeft 50.000 tot ,100.000 genen KRITIEK OP BESLUITEN LIJST VAN COLLEGE Tweede editie Gemeentegids 99 POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Alcohol Rotterdam Praktijk Snelheidscontrole Diefstal Spelen Geboeid Twee jaar WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 i. WADDINXVEEN - ”Ik vind het stimulerend om te zien dat m’n werk wordt toegepast, maar voor mij is dat meer een mo tivering om door te gaan met fundumenteel werk. Weten schap is voor mij toch nieuwsgierigheid, het willen weten wat nog niet bekend is. Als ik ergens aan begin, weet ik niet waar het op uitloopt. Als ik dat zou weten, dan hoeft het voor mij niet meer. Dan word ik binnenvaartschipper. Dat heb ik al tijd graag willen worden”. Jy. WW Een beeldje en een envelop metf 50.000,- voor prof. dr. D. Bootsma. Links ir. J.H. Choufour, directeur van de Een Gouwenaar en een Waddinxvener Wetenschap is voor mij nieuwsgierigheid I Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij. (Foto: Shell Persdienst). BEP VERMEIJ PvdA Dat zegt de aan de Souburghlaan wo nende prof. dr. Dirk Bootsma (50), die vorige week woensdag de Koninklijke/ Shell Prijs 1986 50.000,- en het nu op de vleugel in zijn gezellige woning staand beeldje ”11 Dottore” van Eric Claus) uitgereikt kreeg. Een terechte blijk van waardering voor het belangrij ke en uitzonderlijke wetenschappelijke werk gedurende zo’n twintig jaar van de hoogleraar genetica (erfelijkheidsleer) aan de Medische Faculteit van de Era smus Universiteit in Rotterdam. Vanaf 1966 werd hij tevens betrokken bij de opbouw van de Medische Facul teit Rotterdam, waar hij eerst part-time en later full-time werkzaam was bij de afdeling Celbiologie. In 1969 werd hij in deze afdeling benoemd tot lector in de Cytogenetica en in 1971 werd hij hoog leraar Genetica en hoofd van een afde ling van deze naam. Door samen te gaan met de beide afdelingen Celbiologie (prof. dr. H. Galjaard en prof. dr. O. uiting in het feit dat in 1974 de Internati onal Human Mapping Conference in Rotterdam werd gehouden. In de zeventiger jaren concentreerde het celgenetische onderzoek van Boot sma en zijn medewerkers zich steeds meer op de rol van genetische factoren bij het ontstaan van kanker. Twee waar nemingen vormen de basis van dit on derzoek. De eerste was de ontdekking door de amerikaanse onderzoeker dr. Cleaver dat gekweekte cellen van pa tiënten met de erfeljke ziekte Xeroder ma Pigmentosum gestoord waren in een Vos) ontstond de afdeling (later vak groep) Celbiologie en Genetica. Dirk Bootsma studeerde vanaf 1953, het jaar dat Nobelprijswinnaars Francis Crick en James Watson de wenteltrap- structuur van het DNA ontdekten, bio logie met als hoofdvak genetica aan de Universiteit van Utrecht. Zijn militaire diensttijd bracht hij door in het Medisch-Biologisch Laboratori um van TNO in Rijswijk, op de afdeling Radiobiologie. En daar is het allemaal begonnen. Hij raakte gefascineerd door het onderzoek aan gekweekte cellen van de mens. Hij begon daar zijn pro- motie-onderzoek, dat hij in 1965 af- WADDINXVEEN - Ieder levend wezen bestaat uit miljarden cellen, en in de kern van die cellen zit het molecuul desoxyribonucleïnezuur, ofwel DNA. In chemische codes (genen) ligt op dit molecuul vast welke eigenschappen het levend wezen bezit. In elke menselijke cel zit heel veel DNA. Als men de DNA-molecu- len op een rij zou leggen, bedraagt de lengte ongeveer twee meter. Bij mensen is DNA aanwezig in de 46 chromomen die in 23 paren voor komen. Op elk chromosoom liggen duizenden genen. In totaal heeft de mens naar schat ting 50.000 tot 100.000 genen. Van elk gen zijn in principe twee exem plaren in de cel aanwezig, een van de vader en een van de moeder. Voor veel soorten erfelijke ziekten moeten beide genen van een paar een afwijking vertonen, wil de ziek te zich openbaren. Iedereen is dra ger van naar schatting vijt tot tien erfelijke afwijkingen in één van de twee genkopieën. Daar heeft men zelf noch eventuele kinderen last van. Pas als beide ouders een de fect in hetzelfde gen hebben, be staat de kans dat een erfelijke ziek te zich bij het kind openbaart. Sniepweg een snelheidscontrole gehou den. Welgeteld 34 automobilisten (10% van een inbraak in de schoenhandel aan de Passage gedaan. Er werd een grote partij schoenen ontvreemd. van diefstal van een fiets gedaan. In 3 gevallen stonden deze fietsen niet op slot. proces, dat bij gezonde mensen zorg draagt voor het herstel van door zon licht veroorzaakte beschadigingen in het DNA van hun huidcellen. Dit defect veroorzaakt bij deze patiën ten in een hoge frequentie huidtumo- ren. De Rotterdamse groep onderzoekt welke genen betrokken zijn bij dit her stel mechanisme gebruikmakend van WADDINXVEEN - Vrijdagavond om kwart voor acht komt de uit Waddinx- veen afkomstige groep Voetlicht in de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse met hun programma, waarin een evangelische boodschap is verwerkt. Iedereen is van harte welk om. De toegang is vrij. stuur van hun auto gehaald, daar zij on der invloed van alcohol verkeerden. Beide mannen ondergingen de bloed proef. Ze kregen rijverboden opgelegd. Aanrijdingen Maandag 15 september: Op de hoek Kerkweg-Oost/Julianalaan vond een kop-staart-aanrijding plaats. Hierbij was lichte materiële schade te melden. Dinsdag 16 september: Niet verlenen van voorrang betekende een ongeval op Als geneticus werd hij in die tijd ge boeid door een nieuwe ontwikkeling in het erfelijkheidsonderzoek van de mens waarbij gekweekte cellen van mensen werden gebruikt voor het onderzoek. Het bleek mogelijk bepaalde erfelijke ziekten aan te tonen in gekweekte cel len van patiënten, waardoor de bioche mische en genetische achtergrond van deze ziekten makkelijker kon worden onderzocht. Later heeft dit geleid tot de ontwikke ling van de prenatale diagnostiek van erfelijke afwijkingen. Onder zijn lei ding werkte de nieuwe Sektie Celgene- tica van het Laboratorium in Rijswijk vanaf 1965 aan methoden om middels gekweekte cellen de plaats te bepalen van de erfelijke eigenschappen (genen) op de chromosomen van de mens. Hier bij werd gebruik gemaakt van cellen die ontstonden uit fusies van gekweekte cellen van de mens met die van knaag dieren (hybride cellen). zijn medewerkers werd duidelijk wat de relatie is tussen een chromosomale af wijking en het ontstaan van kanker. ”We weten nu al van veel meer soorten tumoren”, zegt Bootsma, ”dat daar chromosomale afwijkingen voorkomen die specifiek zijn”. Bootsma is heel voorzichtig in het be antwoorden van de vraag wat zijn on derzoek in de praktijk voor mensen kan doen. ”Dit is nog maar het allereerste begin van het weten hoe kanker ont staat. Er heeft eens iemand op basis van dit werk en dat van anderen voorspeld dat er binnen vijf jaar een pil op de markt kan zijn tegen kanker. Dat heb ik nooit begrepen”. In het Instituut Genetica werken onge veer 35 mensen, negen van hen worden betaald door de universiteit. Alle ande ren kunnen daar werken op basis van gelden van derden. Bootsma is dank baar voor de financiële bijdragen van en de samenwerking met anderen, zonder welke hij zijn werk niet had kunnen doen. Bootsma heeft veel waardering vóór zijn medewerkers. ”Ik heb een erg goe de groep. Ik moet vaak op m’n tenen lo pen om hen te kunnen volgen. Ik heb een tijdje geleden dan ook een jaar echt in het laboratorium gewerkt. Toen ben ik naar m’n jongste promovendus geg aan en heb gevraagd wat ik voor haar kon doen. Ik heb genoten dat jaar. Want eerlijk gezegd ben ik toch vaak meer een manager van wetenschappe lijk onderzoek, iets waarvoor je niet bent opgeleid, en kom ik niet vaak aan eigen onderzoek toe”. WADDINXVEEN - Op de Piasweg werden twee knapen, beiden 15 jaar en afkomstig uit Boskoop en Waddinxveen, door de politie uit een bus van Westnederland gehaald. Beiden hadden twee stoelen met messen be werkt. Na verhoor op het politiebureau zijn zij heengezonden. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. WADDINXVEEN - De Remonstrant se Kerk is, om de resterende 25.000,- bij elkaar te krijgen voor de in restaura tie zijnde kerk aan de Zuidkade, begon nen met de ’’verkoop” van kerkdelen. Over dit adoptieplan voor gevelstenen, hoekstenen, dakpannen, windwijzers, kerkramen, rondvensters, lichtkronen, wandluchters, hekspijlen, hekballus- ters, regengoten en balkonhekken ver spreidt het kerkbestuur deze week huis- aan-huis een folder. ”Had u al een stukje geadopteerd van de Remonstrantse Kerk in Waddinx veen?”, staat er op de voorzijde van de vier pagina’s omvattende folder, die van de Waddinxveners ”een moment voor WADDINXVEEN - De Industriebond FNV afdeling Waddinxveen, Boskoop, Moerkapelle en Zevenhuizen organi seert op woensdag 1 oktober in hotel De Unie aan de Kerkweg-Oost een thema- avond over de Arbeidsomstandighe denwet. Aanvang 20.00 uur. Districtsbestuurder Nol de Jong zal de inleiding houden, waarna discussie mo gelijk is. Hoewel de avond primair voor leden -van de Industriebond FNV be doeld is, zijn ook niet-leden welkom. hielden zich niet aan de maximum-snel- heid en werden bekeurd. De overtreden snelheden varieerden van 65 tot 87 km per uur. Op dinsdag 16 september werd aangifte onenauto werd zijn fiets totaal vernield. groep. In 1982 kon met behulp van hybride cel len en recombinant-DNA methoden worden aangetoond, dat door de chro mosomenafwijking een zogenaamd on cogen van plaats verandert. Vervolgens bleek dat dit oncogen fuseert met een ander gen waarbij een nieuw (combina- tiejgen ontstaat, dat mogelijk verant woordelijk is voor de verandering van een normale bloedvormende cel in een kankercel. Momenteel nemen ongeveer 35 mensen deel aan dit onderzoek, dat behalve door de Universiteit wordt gesteund door het KWF, ZWO en een aantal bui tenlandse fondsen. Prof. Bootsma is lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en Member of the Europian Molecular Biology Organization en neemt deel aan de werkzaamheden van een groot aantal commissies binnen en buiten de Medische Faculteit te Rotterdam. WADDINXVEEN - In de aula van de openbare Jan Ligthartschool aan de Sperwerhoek in Zuidplas houdt de Ii7::tt_ rx_ '-y.-U—11 mende zaterdagmiddag- en avond een ontspanningsbijeenkomst voor jong en oud. ’s Middags om drie uur is er een poppen kastvoorstelling 2,-) en ’s avonds om half negen zal er een James Bond-filn worden gedraaid (ƒ3,-). De poppenkastvoorstelling is voor kin deren tot en met 12 jaar en gebeurt met levende poppen. Als ’’poppen” funge ren leden van de Waddinxveense to neelvereniging Toi-Toi. De speelfilm die ’s avonds wordt ge draaid is ”A view to kill” met James Bond (Roger Moore) en Grace Jones. De film kan door iedereen van twaalf jaar en ouder worden gezien. De Waddinxveense professor: ’’Weten schap is voor mij spelen. Natuurlijk wel met spelregels. Ik kan me voorstellen dat mensen vinden dat het spelen met DNA riskant is. Ik ben ook niet van de verplichting ontslagen daarover na te denken. Je moet je als onderzoeker re aliseren dat je bezig bent met het men selijk voortbestaan. In vind het belang rijk dat de wetenschap de mensen ver telt wat ze doet. Je moet de mensen ook kunnen wijzen op mogelijke toepassin gen als die in zicht komen”. In de jaren zeventig was Bootsma sterk betrokken bij de discussie over mogelij ke maatschappelijke gevolgen van toe passingen van recombinant DNA-on- derzoek. ”Je moet als samenleving de keuzes maken welke toepassingen je wel en welke je niet zult toestaan. Ik ben me ervan bewust dat datgene wat de wetenschap voortbrengt ook kan wor den misbruikt. Als wetenschapper zeg ik dan: aan die toepassing werk ik niet mee. Maar dat houdt voor mij niet in dat ik moet stoppen met fundumenteel onderzoek. De samenleving heeft de wetenschap hard nodig. Juist voor het goede”. Het in Rijswijk aangevangen celgeneti sche onderzoek werd vanaf 1970 voort gezet in Rotterdam. De internationale erkenning van dit werk kwam o.a. tot celfusietechnieken en de recombinant- DNA technologie. In 1984 lukte het Bootsma en medewerkers als eersten een dergelijk gen uit menselijke cellen te isoleren. De functie van dit gen wordt thans onderzocht. De tweede waarneming betrof de aan wezigheid van een specifieke afwijking in één van de chromosomen in de cellen van een bepaalde bloedkanker. De rol van dit afwijkende chromosoom (hét zogenaamde Philadelphia chromo soom) bij het ontstaan van deze vorm van bloedkanker vormt de tweede lijn van onderzoek in de Rotterdamse WADDINXVEEN - Souburghlaan-be- woner Dirk Bootsma werd in 1936 ge boren in Hilversum, is gehuwd met J.M.G. van der Mooren en heeft twee kinderen: een zoon die medicijnen stu deert en een dochter die theaterweten schappen studeert. Hij studeerde Biolo gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht van 1953 tot 1960 en heeft zich voor het doctoraalexamen gespecialiseerd in de richting van de Genetica. Een belang rijk gedeelte van deze opleiding vond plaats in de Faculteit der Geneeskunde te Utrecht. Gedurende de militaire diensttijd werd hij gedetacheerd bij het Medisch Biolo gisch Laboratorium RVO/TNO te Rijs wijk (Directeur prof. dr. J.A. Cohen) waar hij vooral aandacht besteedde aan het effect van ioniserende straling op in glas gekweekte lichaamscellen van de mens. Deze werkzaamheden onder de directe leiding van dr. O. Vos konden dankzij een dienstverband met Eurat om in 1965 worden afgerond met een promotie aan de Rijksuniversiteit Lei den op het proefschrift ”De invloed van röntgenstraling op de delingscyclus van in vitro gekweekte cellen” (promotor: prof. dr. J.A. Cohen). rondde, naar de invloed van straling op menselijke cellen. Straling zoals ultraviolet licht of rönt genstraling, kan het erfelijk materiaal van de cel (het DNA) beschadigen, waardoor ongewenste veranderingen in het DNA ontstaan, de cel dood kan gaan of omgevormd kan worden tot kankercel. Dat is het begin geweest van het werk waarop Bootsma zich nu con centreert: het onderzoek van erfelijke factoren die een rol spelen bij het ont staan van kanker. In 1969 verruilde hij zijn baan bij het Medisch-Biologisch Laboratorium, waar hij inmiddels een afdeling somati sche celgenetica had opgezet, voor het lectorschap in de cytogenetica (organi sche celgenetica) aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. In 1971 werd hij hoogleraar genetica (erfelijkheidsleer). Dirk Bootsma nam zijn onderzoek van het TNO-laboratorium mee naar de Medische Faculteit. Dat onderzoek richtte zich toen voornamelijk op het in kaart brengen van genen en onderzoek naar het vermogen van elke cel om be schadigingen in haar DNA te herstel len. De Waddinxvener is nu mede gehuldigd omdat hij in het begin van de jaren ze ventig, in samenwerking met andere in stituten, verbeterde methoden ontwik kelde voor het in kaart brengen van ge nen op chromosomen van de mens. De hoofdlijn van Dirk Bootsma’s on derzoek in het Instituut Genetica, een van de drie instituten in de Vakgroep Celbiologie en Genetica, is nu de identi ficatie van genen die een rol spelen bij het ontstaan en de progressie van kan ker. Mede door het werk van Bootsma en een monument” vraagt. Iedere adoptie, waarvoor onlangs door burgemeester C.M. van der Linden het startsein werd gegeven door eigenhan dig een windvaan te plaatsen op het an derhalve eeuw oude kerkgebouw, wordt gehonoreerd met een adoptie- certificaat als bewijs van financiële hulp. Dit certificaat is in sommige gevallen voorzien van een tekening of een foto van het geadopteerde. De adoptant wordt bij geschreven in een daartoe door het kerkbestuur aangelegd regis ter, zodat deze adoptie ook voor het na geslacht bewaard blijft. Niet alle kerkdelen zijn in even grote aantallen beschikbaar. Zo zijn er 40.000 gevelstenen, maar 1 tekststeen, zijn er 1.750 dakpannen en 7 trotseerplaatjes. De adoptieverzoeken worden dan ook in volgorde van binnenkomst behan deld. Trotseerplaatjes zijn loden plaatjes over de nagels van het daklood en vormen het ’’visitekaartje” van de loodgieter. Voor het adoptieplan van de Remon strantse Kerk kunnen de Waddinxve ners zich aanmelden bij het secretariaat van deze kerk, Passage 106, tel. 19459. Betalingen moeten plaatsvinden op de Rabobankrekening van het restauratie fonds van de Remonstrantse Kerk, nr. 3668.10.710. overdag uit een in aanbouw zijnde wo ning een muurfraser, merk Bayer, ont vreemd. Dezelfde dag werd aangifte gedaan van diefstal van een lier en steunwiel auto- ambulance ter waarde van 415,-. Het geheel werd op het bouwterrein Zuid plas losgeschroefd. Eveneens op vrijdag 19 september werd een Waddinxveense vrouw op de week markt slachtoffer van diefstal van haar portemonnee. Bij een kraan legde zij even de beurs, inhoud ca 50,- neer en in een vermoedelijk onbewaakt ogen blik was de portemonnee verdwenen. De afgelopen week werd 6 keer aangifte riolering aan het Noordeinde. Een brief hierover lag vorige week woensdag avond bij de gemeenteraad op tafel. Het lange schrijven (drie getypte velle tjes) was afkomstig van deheer J.P. van der Zon (Noordeinde 51f). De gemeentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven heeft nu maatre- werden de afgelopen week achter het gelen bedacht, waarmee de betrokken bewoners zullen moeten instemmen om de klachten tot het verleden te laten be horen. In de raadscommissie voor econ omische en sociale zaken is gezegd'dat bekeken wordt of het geld voor het on derhoud van dit lekriool volgens een te- rugploegprogramma kan komen. De stankproblemen duren al twee jaar. Er is sprake van een ondraaglijke zure lucht, vieze bruine aanslag op wandte- gels en douchekuip en springende stop pen door overdruk. De problemen zou den al in 1984 zijn ontstaan bij de aanleg van de riolering. Daarna uitgevoerde verbeteringen zouden geen soelaas heb ben geboden. De Noordeinde-bewo- ners zijn ten einde raad nu ze het in hun huizen steeds moeilijker uithouden. ”Het hele Noordeinde zou een drukri- ool krijgen maar nadat het was aange legd bleek het een ’vrije val’ riool te zijn. De pompput, waarop het riool uit komt, blijkt bovendien een gewone put te zijn - zodat het afvalwater niet verder gepompt. De gemeente en het aannem- mingsbedrijf hebben gefaald. Dat wordt nog duidelijker als u weet dat ze zijn vergeten ontluchtingskanalen aan te brengen”, zo staat er in de brief van de heer Van der Zon, die samen met buurtbewoner J. Benders (Noordeinde 51e) naar de gemeenteraadsvergade ring van een week geleden was gegaan om hun bezwaren en klachten kracht bij te zetten. WADDINXVEEN - De medewerkers van prof. dr. Dirk Bootsma zijn lovend over zijn manegementkwaliteiten. Dr. J. Hoeijmakers, moleculair bioloog, zegt het als volgt: ’’Bootsma heeft het vermogen de juiste mens op de juiste plek te zetten, Hij geeft mensen de ruimte om zich naar vermogen te ont plooien en hun eigen inbreng in het werk te hebben. Dat is erg stimulerend. Bovendien weet hij iemands woorden op waarde te schatten. Vaak is een half woord voor hem voldoende om de kern van een zaak of probleem te doorzien. Daarnaast is hij zeer kundig. Zeer snel kan hij de sterke en zwakke punten van onderzoeksprogramma’s vaststellen”. ’’Veel van de onderzoeken die Bootsma heeft geleid, zijn goed gegaan. Dat komt doordat hij oog heeft voor de gro te lijn en het belang van ontwikkelingen in andere vakgebieden onderkent voor het eigen onderzoeksprogramma. Vijf j aar geleden was er bijvoorbeeld in onze vakgroep amper moleculaire biologie. Hij zag tijdig in dat deze kennis voor zijn onderzoek van groot belang was. Met steun van zijn collega en vriend prof. Galjaard is hij erin geslaagd de vereiste middelen te genereren en deze expertise binnen de afdeling te halen. Veel van zijn collega’s hebben dit niet of te laat gedaan”. ”De groep die Bootsma heeft samenge steld, is complementair; verschilende disciplines werken prima samen. Boot sma weet die samenwerking, ook met andere afdelingen en universiteiten, ge stalte en inhoud te geven. Dit zijn waar schijnlijk de redenen waarom wij inter nationaal gezien een vooraanstaande positie innemen”. Dr. A. Westerveld, een celgeneticus die al met de Waddinxvener samenwerkte op het TNO-laboratorium en in 1973 ook naar de Ersamus Universiteit over stapte, zegt over Dirk Bootsma: ”Hij heeft een grote mensenkennis. Hij kan goed luisteren. Sociale contacten vindt hij erg belangrijk. Met z’n allen een weekend zeilen in Friesland of Sinter klaas vieren, dat stimuleert hij. De col legialiteit op de afdeling is groot. Hij heeft het vermogen medewerkers volle dig tot ontplooiing te laten komen. Hij geeft mensen voldoende vrijheid voor eigen inbreng in het onderzoek. Boot sma heeft samen met zijn collega Galj aard, die aan het hoofd staat van de an dere instituten in onze vakgroep, de voorwaarden geschapen voor goed on derzoek”. WADDINXVEEN - Bepaald ontevre den is PvdA-fractievoorzitter Bep Ver- meij over de maandelijkse lijst met be sluiten en mededelingen van B. en W. aan de gemeenteraad. ”We willen een ander lijstje”, aldus de socialiste, die meende dat het huidige overzicht uit munt door een opsomming van volgens haar alleen maar onbelangrijke zaken. ”Het college neemt veel echtere, in dringender besluiten dan het bestaande lijstje suggereert. Het huidige maande lijks overzicht vind ik een beetje een aanfluiting voor het werk van B. en W. want dit heeft totaal geen zin”, stelde Bep Vermeij. In de vorige week woensdagavond ver- gaderende gemeenteraad gaf ze te ken- wetenschappelijke prijs voor zijn baan- nen dat B. en W. ook het voornemen tot het nemen van bepaalde besluiten en ook politiek gevoelige aangelegenhe den zouden moeten publiceren. ”Nu moeten we die in de krant op de Kabel krant lezen”, besloot Bep Vermeij Burgemeester C.M. van der Linden gaf aan dat het huidige overzicht van beslui ten en mededelingen summier is. Ook binnen het college bestaat de wens om meer inzicht te gaan geven in de weke lijkse besluitvorming van B. en W. Er is al overleg gaande om te komen tot een - wat hij noemde - interessante lijst voor de gemeenteraad. WADDINXVEEN - Vorige week is de nieuwe Gemeentegids Waddinxveen 1986-1987 huis-aan-huis verspreid. Het is voor de tweede maal dat deze gids wordt uitgeven door uitgeverij Holland Advertising BV uit Den Helder in op dracht van de gemeente Waddinxveen. Holland Advertising BV heeft uitgave, druk en advertenties in de gemeente gids verzorgd. De redaktionele inhoud en de vormgeving werden door de uitge ver samengesteld in overleg met de af deling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening van de gemeentesecretarie. Alhoewel de nieuwe gemeentegids 8 pa gina’s minder telt dan de uitgave ’85-’86 is de beperking van het aantal pagina’s beslist niet ten koste gegaan van de in formatie. Door het beter benutten van de beschikbare ruimte, door informatie overzichtelijker te rangschikken en door in de tekst te verwijzen naar fol ders die over de diverse onderwerpen beschikbaar zijn ontstond ruimte voor nieuwe informatie. Nieuw in deze gemeentegids zijn de fo to’s van beelden en kunstwerken in de gemeente. Daardoor kunnen geïnteres seerden zich ook ”een nader beeld” van de gemeente vormen dan zij op grond van de zakelijke informatie zouden krij- gen. De foto s laten zien dat er nog al Stichting Wijkwerk De Zuidplas ko- wat kunstuitingen in Waddinxveen zijn waar de meeste inwoners geen weet van hebben. Ook nieuw in de uitgave ’86-’87 is een overzicht van de ereburgers van Wad dinxveen en een voorwoord van wet houder drs. M. Kraaijestein voor het onderdeel dat over het bedrijfsleven in Waddinxveen handelt. WADDINXVEEN - De gemeente heeft beloofd dat binnenkort een einde kan komen aan de stankoverlast van de de hoek Beyerincklaan-Tweede Bloks- weg, waarbij een vrachtauto en een Op woensdag 17 september werd op de personenauto waren betrokken. Geen persoonlijke ongelukken. Op de Pias weg reed een bestuurder uit een par- van het aantal gepasseerde voertuigen) keervak de weg op. Hierbij ontstond een ongeval met een naderende pers onenauto. Lichte materiële schade was het gevolg. Donderdag 18 september: Een 9-jarige jongen raakte licht gewond bij een on geval op de hoek Sniepweg/Esdoorn- laan. Bij de aanrijding met een pers- Vrijdag 19 september: Nabij de kruising Tweede Bloksweg vond een ongeval plaats, waarbij een 19-jarige Waddinx- Öp donderdag 18 september bemerkte veense bromfietser gewond raakte. Hij een volkstuinder, dat zijn tuinschuurtje verklaarde, dat hem geen vrije door was opengebrokenEen radio werd ont- gang werd verleendDe bromfiets is uit vreemd. Op vrijdag 19 september werd het verkeer genomen. Dirk Bootsma, die als bioloog in de me dische wereld een buitenbeentje is en fundumenteel onderzoek het mooiste vindt, kreeg Nederlands belangrijkste brekend werk op het gebied van de so matische celgenetica van menselijke ge nen. Zijn hele werkzame leven heeft hij gezocht naar erfelijke factoren die een rol spelen bij het ontstaan van kanker. j

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 19