Wethouder stort korrels Steun voor De Gouwestem Boskoopspaar wint reis Parijs I Voor de Volksuniversiteit in buurgemeente Gouda Film in De Perfecte modeshow Marchant Start cursus zelfverdediging in De Bonkelaar Jacques Herb marktkoopman in veilinghal Toneelavond Gouda’s Glorie voor ouderen Herfstdag WSE-pupillen Schaapskooi Zomerzegels: 7,5 mille voor het buurtwerk Fijn begin van cultureel seizoen Alliance Frangaise Media Verzuim Sus a to Voorlichting Riet den Hertog Dirk Lavrysen WOENSDAG 15 OKl'ÜBEk 1 xw 4 41 JF I ■t JF R::" is open om kwart voor acht. i Schrijfster Hehna v.d. Berg houdt lezing over adoptie Als je bruin bent en je ouders zijn blond, krijg je nogal eens wat vragen te horen. Ook andere, minder opvallende adoptiekinderen ontmoeten onbegrip. Want ondanks de vele adoptiekinderen in ons land, weten veel mensen nog niet wat adoptie betekent. BOSKOOP - De door Marchant Mode uitgeloofde driedaagse reis naar Parijs is gewonnen door het Boskoopse paar W. en M. Windhorst. De reis naar Pa rijs werd verloot onder de bezoekers WADDINXVEEN - In het eerste lustrumconcert dat het Christelijk Waddinxveenms Mannenkoor De Gouwestem vrijdagavond in de Ont- moetingskerk om acht uur geeft wordt het koor muzikaal en vocaal gehol pen door de Waddinxveense sopraan Riet den Hertog, de bariton Dirk Lavrysen en de organist en pianist Ben Kramer. Bovendien werkt mee het koperensemble Susato en hoornkwartet. Muziekschool. Tevens geniet hij be kendheid door zijn ademhalingsproject voor astmapatientjes. De leden van het koper-ensemble ko men hoofdzakelijk voort uit de Rotter damse Muziekschool, waarna een aan tal van hen de verdere opleiding vervol gen bij het Rotterdams Conservatori um. worden zodat dit ten goede komt van de grasmat. Aan een veldhuurverhoging zullen de verenigingen echter niet ontkomen, al dus Van Schie, gezien het dekkingsper centage uit de huuroobrengst. KNVB-voorzitter Jan Bredie haakte hierop in, door te beklemtonen dat ver enigingen zoals WSE een grote sociale functie hebben en dat de overheid daar best wat voor over mag hebben. Hij wenste WSE verder succes in zowel het voetbalgebeuren als de nevenactivitei ten. De vele genodigden hielden zich hierna nog bezig met het heffen van het glas en het verorberen van een hapje. en toekomstverwachtingen. Ook de er varingen en motieven van adoptie-ou- ders worden op levendige wijze verteld. De herfstdag begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De organisatie is in handen van Inge Rehorst. Het is jammer dat de overheid heeft verzuimd om op deze negatieve tendens te antwoorden met een goede, groot schalige voorlichting over adoptie. Op vallend is dat ook adoptie-organisaties dit verzuim niet hebben ingevuld. Voor al op deze organisaties rust immers de verantwoording voor de adoptiekinde ren van nu èn van de toekomst. Weliswaar heeft het adoptiecentrum van de rijksuniversiteit in Utrecht diver se voorlichtingsmogelijkheden in huis. Weliswaar presenteren instanties, als Wereldkinderen, ook allerlei activitei ten. Maar daarmee wordt nog een te kleine kring van toch al wel betrokken mensen bereikt. Lectuur en literatuur konden evenmin op deze onerwachte beroering inspringen. De meeste boe ken en publicaties waren tot dusver af komstig van hulpverlenerts en onder zoekers. Dus vaak uit de kleine hoek waar zich inderdaad problemen voorde den. Terwijl enkele tijdschriften zelfs nog meer olie op de roerige adoptiegol- ven goten met nog meer sensatieverha len. Steeds meer adoptiegezinnen, adoptie kinderen, ontmoeten de hinder van ne gatieve belangstelling. Vaak ook van misverstanden door onwetendheid. Voorlichting over adoptie, over de voor- en achterkant van de rose wolk, kan daarom niet langer uit de weg wor den gegaan. genheid voor discussie. In verband met de beschikbare zaal- ruimte vraagt de Volksuniversiteit Gou da belangstellenden voor deze lezing zich zo spoedig mogelijk (vóór 24 okto ber) zo spoedig mogelijk te melden bij het bureau van de Volksuniversiteit, Fluwelensingel 77A2806 CE in Gou da, tel. 01820-24540 (van maandag t/m donderdag van 10-13 uur). In tegenstel ling tot eerdere berichtgeving is de toe gangsprijs 10,-. WADDINXVEEN - De Rotter damse zanger Jacques Herb (Manuela) trad afgelopen zaterdag tijdens de vlooienmarkt in de vei linghal aan de Bredeweg niet alleen op, maar verkocht er met zijn vriendin Sabrina Waaijerook aller lei tweede handsspullen. De 39-jarige zanger hielp mee al lerlei handelswaar aan de man te brengen, zoals sieraden, een over jarige computer, boeken over het Koninklijk Huis, een koffiezetap paraat en een oude gitaar. Het verblijf op de vlooienmarkt le verde het tweetal enkele tientjes op. De meeste van de kopers had den niet in de gaten dat zij zaken deden in de kraam van Jacques Herb, die voorlopig in het land zal blijven optreden. x WADDINXVEEN - CDA-wethouder Paul van Schie heeft vrijdagmiddag door het storten van de eerste "Geba- ko”-korrels officieel het startsein gege ven tot aanleg van een nieuw zand-klei trainingsveld voor de voetbalvereniging WSE in de Oranjewijk. Na de goede ervaringen van Be Fair heeft de gemeenteraad het sein op groen gezet om de lang gekoesterde wens van WSE om ook een "Gebako"- veld aan te leggen in vervulling te laten gaan. Voorzitter Frits Leenen memoreerde dat een voetbalvereniging sterk afhan kelijk is van het sportbeleid van de ge meente. Wat dat betreft is WSE bijzon- WADDINXVEEN - Vrijdagavond draait in de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse achter de WADDINXVEEN - Het buurtcentrum De Bonkelaar aan de Beukenhof start woensdag 29 oktober met twee begin nerscursussen zelfverdediging voor meisjes en vrouwen van 12 tot en met 24 jaar. Jan Timmers van de sportschool uit Ze venhuizen zal deze cursussen begelei den. Hij zal in de bijeenkomsten aan dacht besteden aan ongeveer 7 a 8 ver dedigende technieken die in verschil lende aanval-situaties toepasbaar kun nen zijn. De cursussen zullen uit 12 bijeenkom sten bestaan en de vrouwen kunnen kie zen uit twee tijden. De tijden zijn of 16.00-16.45 uur of 16.45-17.30 uur. Kosten 15,- per persoon. van de door Marchant gehouden mo deshow. Op de foto in het midden het winnende echtpaar en links Lock Mar chant en rechts zijn vriendin Natascha Knoester. (Foto: Cees Bakker). Daarom heeft Helma van den Berg twee boeken over adoptie geschreven: ”Kim, het vliegtuigkind” en de inter- viewbundel’Tk ben mezelf”. Beiden le vensechte verhalen over adoptie, die vraagtekens uit de weg ruimen en voor jong en oud herkenbaar zijn. Veel Nederlanders hebben, evenals an dere West-Europianen, moeite met het onderwerp adoptie. Dat is niet zo vreemd. In tegenstelling tot andere vol keren kwam het in deze landen zelden voor dat mensen ’’kinderen van een an der” als eigen kind aannam. Wanneer dat toch gebeurde, werd daarover niet gesproken. Want het was eigenlijk een schande. De laatste kwart eeuw is daarin een om mekeer gekomen. Steeds meer mensen kiezen voor een kind dat er al is. Ze ad opteren kinderen en komen daarvoor openlijk uit. Speciaal voor adoptiebe- middeling werden alleen al in Neder land zo’n vijftien organisaties opge richt. Toch is adoptie een delicaat onderwerp gebleven. Het treft immers gevoelens van mensen. En voor landen waar adop tiekinderen eveneens vandaan komen, is de zaak niet minder gevoelig. Want geen enkel land is er trots op dat het zijn eigen kinderen geen toekomst kan bie den. Voor sommige politici is buiten landse adoptie dan ook een heet hangij zer. Geen wonder dat adoptiegezinnen geen behoefte hebben om over hun er varingen te vertellen. Liever gaat men in de massa op, is men ’’gewoon, net als de anderen”. bijvoorbeeld ook skikleding. Dit alles passeerde de revue, begeleid met pas sende muziek. BOSKOOP - Nadat modehuis Mar chant in Boksoop al enkele jaren mo deshows organiseerde, soms in de zaak aan de Zijde, soms ook in de sportzaal aan het Torenpad, is de ideale vorm ge vonden door een perfecte show in de ei gen sportzaal. Deze had daarvoor een complete metamorfose ondergaan. Met behulp van veel decoratiemateriaal was de zaal omgertoverd in een soort nacht club met een bijzonder intiem sfeertje. Hierin was plaats voor ruim 200 perso nen en nagenoeg alle plaatsen waren be zet. Onder de bezoekers, voor het eerst, ook een groot aantal mannen. Hiermee is aangetoond dat Marchant met zijn shows op de goede weg zit want het mo dehuis ’doet’ ook veel aan mode voor mannen. Centraal in de zaal een ver hoogd platform in T-vorm, waarop de mannequins en dressman de collectie toonden. Een uitgebalanceerde en aan de sfeer bijdragende verlichting maak ten de aankleding af. Het publiek was duidelijk een avondje uit en dat zorgde voor het onmisbare stukje ongedwon gen gezelligheid. Tijdens de shows is uitgebreid de lijn ge toond die het Boskoopse modehuis sinds vorig jaar is ingeslagen met mer ken als Love, Kan Co, Brazilia en Wildvorst. Ook nieuwere merken zoals She, Chilly, Mayon en Bogie. Sportieve kleding, het meer geklede werk maar I der gelukkig dat de gemeente Waddinx- veen een actief beleid voert om te ko men tot een verbetering van de groene velden. Ook de aanleg van een nieuw parkeer terrein is dit jaar gereed gekomen en te vens is de kantine van de Oranjewijk- bewoners niet aan opknapbeurt ont snapt hetgeen voor WSE reden was om open huis te houden. Wethouder Van Schie stak WSE een hart onder de riem door te bevestigen dat de gemeente Waddinxveen een ac tief beleid zal blijven voeren op het ge bied van het groene veldgebeuren en dat door een verbeterde trainingssitu- atie er minder op de velden getraind zal WADDINXVEEN - Uit de opbrengst van de verkoop van Zomerpostzegels 1985 is 5.000,- terecht gekomen bij de speeltuinvereniging De Overkant aan de Kromme Esse en 2.500,- bij het buurtcentrum De Boog aan de C. Huij- genslaan. De Overkant is het bedrag toegezegd voor de aanschaf van een glijbaan. Het geld dat aan De Boog is geschonken wordt gebruikt voor het kopen van een videorecorder. De Stichting Comité voor de Zomerze gels te Utrecht, draagt Waddinxveen kennelijk een goed hart toe. Werd nog maar kort geleden de Remonstrantse Gereformeerde Gemeente verblijd met een belangrijke gift als bijdrage in de restauratie-kosten van het kerkgebouw, nu werden opnieuw 2 objecten bedacht met een niet gering bedrag voor de aan schaffing van voor de betrokken bestu ren belangrijke zaken. Het bovenstaande moge nog eens on derstrepen hoe belangrijk de Zomerze gels wel zijn. Hoe meer- er immers wor den verkocht hoe hoger het bedrag van de ’’meerwaarde”. Want uit het totaal bedrag van de opbrengst van de ver kochte zegels worden landelijk en regi onaal objecten van sociaal-culturele aard gesteund en gestimuleerd. WADDINXVEEN - Donderdag wordt er voor alle pupillen-elftallen van WSE- voetbal een herfstdag georganiseerd. Het programma omvat een spelvoetbal- circuit, onderlinge voetbalwedstrijden en een speurtocht. Het koper-ensemble Susato draagt reeds vanaf de oprichting de naam van Tielman Susato. Deze trompettist leef de van 1500-1564 en was bekend door zijn vertolking en composities van po pulaire wijzen, welke tot ware concert stukken werden verheven op podia die veel verder reikten dan de concertzaal alleen. Ook wordt deze Duitser, welke een belangrijk deel van zijn leven in België doorbracht, door velen als de eerste muziekuitgever beschouwt. Het Rotterdams koper-ensemble Susa to kent in haar doelstelling ook een der gelijke opvatting om voor een breed pu bliek op een prettige wijze te musiceren en wel zodanig, dat zowel publiek als om de leden van dit ensemble kunnen terugblikken op een aangenaafn optre den. Het koper-ensemble Susato staat onder leiding van Frans Vreugdenhil, die als trompettist verbonden is aan het Rot terdams Philharmonisch Orkest en daarnaast werkzaam is als trompetle- raar bij ondermeer de Rotterdamse WADDINXVEEN - De Alliance Fran- caise, afdeling Boskoop, startte het sei zoen 86/87 succesvol. In het gezellige Partyhome aan de Passage was de zaal geheel gevuld en de stemming uitste kend. De fijne sfeer kwam ook door de voortreffelijke lezing en de magnifieke kleurendia“’s van madame Nina Bartol- omew Allan, over ’’Chantilly”. Chantilly is een kasteel op ruim 40 km. ten noorden van Parijs, in een prachtig park en omgeven door uitgestrekte bos sen. De dia’s gaven een indruk van het bijzonder mooie en gave interieur van het kasteel uit de 17e eeuw met een zeer uitgebreide verzameling schilderijen, tekeningen, miniaturen, wandtapijten, porcelein, meubelen en een kostbare bi bliotheek. Het park kan wedijveren in sfeer en stijl met dat van Versailles. Maar er is meer in Chantilly. Een paar- dencultuur van meer dan 2 1/2 eeuw oud. Dat heeft geleid tot een paarden- museum, met paarden (levende uiter aard) van uiteenlopende rassen. Een dagelijkse voorstelling van paarden- dressuur in costuums van de 18e eeuw met intructieve uitleg en toelichting. Er is ook een uitgebreide fokkerij 'van renpaarden en een trainingscentrum en renbaan. In de uitgestrekte bossen rondom Chan tilly wordt ook de jacht bedreven. Fan tastische dia’s van de jagers met hun meute in de sfeer van een herfstbos de den ieder er naar verlangen ook eens in een dergelijke omgeving te dwalen. Ma dame Bartolomew Allan oogstte een hartelijk applaus voor het gebodene waarnaar ademloos werd geluisterd en gekeken. Chantilly was door ieder ’’ont dekt”. En de Alliance Francaise kan te rugzien op een uitstekende start van een nieuw seizoen. Inlichtingen over lidmaatschap en over de cursussen Franse taal in Boskoop en in Waddinxveen: mevr. A. Geurtsen- Voorbergen, Graaf Lodewijkstraat 24, 2713 EE Zoetermeer, tel. 079-165840of in Boskoop bij mevr. C.S.M. v.d. Burg- van Winden, Hugo de Vriesstraat 19, tel. 01727-2251 of in Waddinxveen bij mevr. A. Wijnen-Vervlossen, Mozart- laan 21, tel. 01828-15935. WADDINXVEEN - De culturele com missie van de Stichting Dienstvcrlening- scentrum houdt op dinsdagavond 21 ok tober om acht uur in de toneelzaal van het Anne Frankcentrum een toneel avond voor alle ouderen en minder-vali- den. Door de Goudse amateurtoneelvereni- ging ’’Gouda’s Glorie” worden twee vrolijke éénakters opgevoerd getiteld ’’Zeer geacht bruidspaar” en ’’Huis met huishoudster”. Het geheel omlijst met een leuk stukje muziek met daarbij een zangeres. De op te voeren stukken brengen beslist wat vrolijkheid en het is de moeite waard deze te zien. De commissie maakt vooral de minder- validen er op attent dat deze avonden ook voor hen zijn en zij niet moeten schromen te komen. De toegangsprijs is 1,50 per persoon en een introducé als begeleiding is geen enkel probleem. Het is niet uitgesloten dat sommige ou deren of mindervaliden niet of moeilijk op eigen gelegenheid kunnen komen. Dat is geen enkel probleem, want tegen een kleine vergoeding is het mogelijk dat men dan thuis wordt afgehaald en weer teruggebracht. Gelieve dan wel tijdig het nummer 15555 te bellen. De commissie hoopt ook nu weer op een volle zaal. Gezien het programma behoeft dat geen’probleem te zijn. Het spreekwoord zegt nog steeds: Des te meer zielen, des temeer vreugd. Wie nog wat informatie wenst kan bellen het nummer 13642 (de heer J. van der Klauw). Riet den Hertog werd op 1 juni 1961 in Waddinxveen geboren. AR meisje van 7 jaar zong zij reeds in het kinderkoor waar zij al opviel door haar bijzonder mooie stem. Vanaf haar zestiende zong zij onder lei ding van Pieter Stolk in het jeugdkoor van ”Vox Jubilans”. Daarna zong Riet den Hertog als sopraan en solosopraan bij dit koor. Enkele jaren geleden volg de de stap naar een officiële opleiding tot solozangeres aan het Haags Conser vatorium. Door haar voor een sopraan opvallende volle en melodieuze stem is Riet den Hertog inmiddels een veelgevraagde en geliefde soliste bij vele koren. Bariton Dirk Lavrysen werd geboren te Turnhout in de provincie Antwerpen. Na zijn Hoger Middelbare studies voel de hij zich geroepen om toneellessen te volgen aan het Koninklijk Vlaams Mu ziekconservatorium te Antwerpen on der leiding van Dora van der Groen en mr. Luc Philips. Na vier jaren studie werd hij geënga geerd door de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen. Ondertus sen volgde hij privé-les zang bij Jan He- ije te Rotterdam. Dirk Lavrysen vervoegde zich bij de "Opera da Camera” te Brussel, een ka- meropera-gezelschap die met beperkte middelen grote werken vertolkt, zoals bijvoorbeeld ”Le Nozze di Figaro” van W.A. Mozart. Hij werkte ook als free lance aan de Opera voor Vlaanderen te Gent. Zijn voorkeur gaat vooral uit naar ’’dra matische rollen, in die zin, dat hij ze niet alleen graag zingt maar ook graag speelt, bijvoorbeeld: "Leporello” in Don Giovanni, alsook naar het Russi sche repertoire. -''f CDA-wethouder P. F.J. van Schie maakt bij WSE-voetbal een begin met de aanleg van een nieuw zandtrainings- veld. (Foto: Sjaak Noteboom). GOUDA - ’’Soms stellen ze van die héél domme vragen. Zo van: wie is dan je échte moeder?” Met deze woorden be gint de schrijfster Helma van den Berg Tijdens deze avond is er eveneens gele- maandagavond, 27 oktober (om acht uur) een lezing over adoptie in het schoolgebouw aan de John Mottstraat 6 in Gouda. De lezing, die wordt georganiseerd voor de Volksuniversiteit Gouda, geeft een nieuwe kijk op adoptie en haakt in op actuele ontwikkelingenDe avond is be doeld voor een breed publiek, zowel voor mensen (en tieners) die zelf met adoptie te maken hebben, als voor ie dereen die wat meer over dit onderwerp wil weten. Volgens Helma van den Berg (auteur van "Kim, het vliegtuigkind” en de in terviewbundel ”Ik ben mezelf”) is er in Nederland een groeiende belangstelling voor adoptie. "Dat heeft de stroom van negatieve en dan weer postieve publici teit de laatste jaren wel duidelijk ge maakt. En ook het nieuwe universiteits- onderzoek naar adoptiekinderen, dat onlangs in het nieuws kwam, illustreert deze interesse. En geen wonder. In ons land wonnen zo’n dertigduizend adoptiekinderen (van wie enkele hon derden in deze omgeving) en elk jaar komen daar nog zo’n duizend bij. Toch hebben nog veel buitenstaanders moei te met dit onderwerp en zelfs in adoptie gezinnen en hun directe omgeving is ad optie niet altijd goed bespreekbaar. De behoefte aan informatie en voorlichting is nu dan ook algemeen geworden. Wat is adoptie? Is adoptie nodig? En hoe wordt adoptie ervaren? Dat soort vra gen leven bij veel mensen”. Onder het motto: ”Wie kan er beter over adoptie vertellen dan juist adoptie kinderen zélf”, stelde de schrijfster een onderzoek in naar de ervaringen en ge voelens van kinderen en jongeren die destijds zelf zijn geadopteerd. Het re sultaat van dit landelijk onderzoek wordt verwoord in deze lezing, die het hoe en waarom van adoptie, van Neder landse èn buitenlandse kinderen, uit de doeken doet. Veel informatie komt daarbij aan de or de. Ondermeer over de geschiedenis van adoptie en interlandelijke adoptie, de maatschappelijke problemen, de moraal en achtergronden van adoptie, de adoptieprocedures en voorlichtings mogelijkheden. Aandacht wordt be steed aan de band die kinderen voelen met ouders en familie, discriminatie, re acties van de buitenwereld, gewenning De Waddinxveense sopraan Riet den Hertog. De in Baarn wonende schrijfster Helma van den Berg, op maandagavond 27 oktober in Gouda. De media wisten evenmin raad met het onderwerp adoptie. De berichtgeving blonk overanderlijk uit in ééngezind- heid: tien jaar geleden werd adoptie ge huld in een rose wolk. Vijf jaar later werd adoptie betwijfeld als grillige mo detrend en sinds het voorjaar 1985 te kijk gezet als dubieus verschijnsel. Waarbij niet werd geschroomd om en kele zielige familiedrama’s op de beeld buis te brengen. De verwarring is daard oor algemeen. Adoptiekinderen voelen zich aangevallen en te kijk gezet (Waar om praat iedereen over problemen?” zeggen zij. ”Ik voel me net als ieder een”) Adoptieouders voelen zich met hun positieve ervaringen al evenzeer op Brugkerk de film "Long Way Home”, een eiland. En aspirant-ouders, die zich Het is een spannende film met een vroeger soms zelfs lichtvaardig in het evangelische boodschap. De koffiebar adoptie-avontuur wilden storten, zoe- 1 ken nu problemen die er ook weer niet zijn. Onderhand knikt de buitenwereld meewarig: zt’j hadden allang gedacht dat er met die (al of niet) gekleurde kin deren iets aan de knikker was.

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 11