kabouters Amsterdam klaar voor de Olympische Spelen J o I i i Schrijf hier uw tekst Nieuw Olympisch stadion en perscentrum Via fondsenwerving Amsterdamse kandidatuur optimaal ondersteunen Amsterdam draagt zijn Olympische plannen overal ter wereld uit V 1928 Succesvol Wat kost dat? Amsterdam 1992 1 Amsterdam is er klaar voor Extra werkgelegenheid - itSfe "BID BOOK" VERMELDT HOE AMSTERDAM DENKT DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1992 TE ORGANISEREN Het gaat ons allemaal aan Il F Üi fcM - - Hm 'F Adres Plaats in het Olympisch Stadion worden 't 1992 NADERT ORDT DE VONK EEN VL Niet alleen het Nederlandse sportle ven zal door de komst van de Olym pische spelen zeer gestimuleerd wor den, ook voor onze economie zal de komst van het evenement een sterke impuls betekenen. Het Nederlands Economisch Instituut heeft berekend dat de Spelen een toename van de werkgelegenheid te zien zullen geven van bijna 32.000 manjaren. De bouw, horeca, cultuur, zakelijke dienstverle ning en telecommunicatie worden Burgemeester E. van Thijn van Amsterdam overhandigt het „Bid Book" aan de heren Raymond Gafner, directeur van het IOC /midden) en Juan Antonio Samaranch, president van het IOC. Burgemeester Van Thijn heeft het Amsterdamse „Bid Book" eind februari van dit jaar aan de president van het IOC aangeboden. genoemd als de gebieden die van de spelen zullen profiteren. En niet te vergeten al die bedrijven die werk zaam zijn in de toeristische sector, want van de tienduizenden bezoe kers die op de Spelen afkomen zul len velen na afloop van het evene ment Nederland nog eens wat nader willen leren kennen. Amsterdam, met zijn voortreffelijke connecties in Oost, West en de Derde Wereld, is ervan overtuigd dat het de Olympische beweging een voorbeeldig project te bieden heeft en de inspanningen om dat overal duidelijk te maken hebben al vruchten afgeworpen. Officiële delegaties van het IOC, van de organisatie van nationale Olympische comités, van de grote internationale sportfederaties, spreken zonder uitzondering vol lof over de kandidatuur van Amsterdam: „een zeer sterk bid". Maar Amsterdam kan tot 17 oktober a.s. geen dag op zijn lauweren rusten. De Stichting OSA trekt er nog steeds op uit om overal te laten zien wat Amsterdam voor 1992 van plan is. Zij nodigt ook geregeld hoge sportofficials uit naar Amsterdam te komen om met eigen ogen de zaken te bekijken. Voor het eerst in de Olympische ge schiedenis worden een perscentrum (het ronde gebouw links van het sta dion) en een complex voor radio- en tv-uitzendingen over de hele wereld (het halfcirkelvormige gebouw rechts onder) zo dicht bij het Olympisch Sta dion gebouwd. Aldus zijn de media optimaal in staat hun werk te verrich ten. zonder uitzondering onder de indruk van de zorg en de grondigheid waar mee Amsterdam dat belangrijke as pect van de spelen had bekeken. Het kan niet genoeg benadrukt wor den dat Amsterdam al zoveel accom modaties hééft. Die moeten alleen worden aangepast en uitgebreid, zo als de Bosbaan, het hockeystadion in Amstelveen en de schietbaan in Bid- dinghuizen. Vrijwel alle binnenspor ten kunnen worden gehuisvest in WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 één enorm complex, dat van de RAI, een unieke situatie die nog nimmer in de Olympische geschiedenis is voorgekomen. Gebouwd moet worden een nieuw Olympisch Stadion (waar Amster dam trouwens toch hard aan toe was), een media-centrum en een Olympisch Dorp. Dat laatste zal ver rijzen in het tuinbouwgebied Sloten, dat door Amsterdam toch al voor woningbouw was aangewezen en nu versneld zal worden gerealiseerd. Na afloop van de Spelen komen de wo ningen ten goede aan de bewoners van de hoofdstad. Dus geen duur dorp voor maar 2 weken Olympische Spelen, maar na de Spelen een ge- Voor de enorme hoeveelheid promotie-werk van de Stichting OSA '92 is veel geld nodig. Om dat bijeen te brengen heeft zij eind vorig jaar een comité Fondsenwer ving in het leven geroepen, aan het hoofd waarvan de voormalige Heineken-di- recteur Piet Kranenberg staat. Verder heeft de Stichting inkomsten uit de verkoop van een groot aantal Olympische produkten: van T-shirts tot badslippers, van sleutelhangers tot bekers en glazen en van stropdassen tot drop in de vorm van het Amsterdamse Olympisch logo. De Stichting werkt met het laagste budget van alle Olympische kandidaat-steden (12,7 miljoen gulden) en dat bedrag is er nog niet helemaal. Er zijn nog altijd mensen die denken dat de Olympische Spelen een zaak van Amsterdam zijn en dat de rest van Nederland er eigenlijk weinig mee te maken heeft. Kranenberg zegt daarover dit: „De Olympische Spelen zijn een gigantisch project, dat raakt het hele land, zeker een klein land als het onze. Het is Amsterdam én Nederland waarop de schijnwerper wordt gezet. Die twee zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het gaat ons allemaal aan”. Bij de laatste presentatie in oktober in Lausanne, die van beslissende betekenis kan zijn, hoopt de Stichting OSA de Amsterdamse kandidatuur beter dan ooit te kunnen presenteren. Samen moet het lukken! Plaatsingsdaturn(s) Naam I letter per hokje. Cijfers, leestekens en woordtussenruimten tellen voor l letter. Hoofdletters twee hokjes per letter. Als Amsterdam de Olympische Spelen van 1992 krijgt toegewezen, zal in Amsterdam-Zuidoost een nieuw Olympisch Stadion verrijzen met daarnaast een Internationaal Perscentrum. De openings- en sluitingsceremonie, het gros van de atletiekonderdelen, de voetbaleindronden en de „prix des nations" op de laatste dag zullen afgewerkt. Een kleine zestig jaar geleden, in 1928, had Amsterdam eveneens de Olympische spelen binnen haar poorten. Die Spelen staan in de ge schiedenis bekend als een van de meest succesvolle. Ze waren zeer vriendelijk van sfeer en gespeend van overdrevenheid, chauvinisme en incidenten. Amsterdam had in '28 de primeur van het Olympisch vuur, van vrouwenatletiek en gymnastiek; de stad gaf het voorbeeld voor de Spelen die erna kwamen. De Britse Veel werk heeft de Stichting OSA '92 verzet voor de samenstelling van het zogenaamde „Bid Book". Dat is een boekwerk, waarin aan de hand van een uitvoerige vragenlijst van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), een gede tailleerde beschrijving wordt gegeven van de wijze waarop Amsterdam denkt de Spelen te organiseren. Daarbij wordt ingegaan op kwesties als al aanwezige en nog te bouwen accommodaties, de huisvesting van sportlieden en officials, de opzet van het media-gebeuren, de financiering van het gehele project en dergelijke aspecten. Het „Bid Book", waarvoor een groot aantal deel-studies moest worden verricht, is van vitaal belang. Het wordt gebruikt door de leden van het IOC bij het uitkiezen van de stad (op 17 ok tober a s. in Lausanne), waar over zes jaar de Olym- pische Spelen worden gehouden. mee? Een terechte vraag. De Stich ting Olympische Spelen Amsterdam 1992 heeft de inkomsten (TV-rechten, kaartverkoop, sponsoring) behou dend en de uitgaven zeer ruim gecal culeerd. Zij is tot de conclusie geko men dat het mogelijk is de Spelen te organiseren, zonder dat het de Ne derlander een cent zal kosten. Men rekent zelfs op een kleine winst. De gemeente Amsterdam en de rege ring hebben hun fiat aan de financië le opzet gegeven, na alles nauwkeu rig te hebben gecontroleerd om later niet voor onaangename verrassingen te worden geplaatst. De leden van het Internationaal Olympisch Comité die Amsterdam bezochten waren ook sport-official Philip Noel-Bakker, die later de Nobelprijs voor de vrede zou krijgen, schreef bij die gelegenheid: „Het succes van de Spelen Amster dam 1928 verzekert voor eens en altijd de toekomst van de Olympi sche Spelen". Maar men verzekert natuurlijk niets voor altijd. De Spelen zijn weer in moeilijk vaarwater ge raakt. De problemen rond Mos- kou-1980 en Los Angeles-1984 zullen velen nog helder voor de geest staan. Nederland, met zijn uitsteken de connecties over de hele wereld, kan de Olympische beweging weder om tot rustpunt én tot inspiratiebron dienen. Amsterdam hééft het Olym pisch Vuur, in 1928 en nu. Het Olympisch Stadion komt op slechts 12,5 km van het Olympisch Dorp en 10 km ven het centrum van Amsterdam. De verbindingen worden verzorgd door trein, bus, auto en me tro, terwijl het natuurlijk ook mogelijk is van het oer-Hollandse transportmid del de fiets gebruik te maken. Het Olympisch Stadion zal plaats bieden aan 70.000 toeschouwers. Allemaal mooi en aardig zal menig nuchtere Nederlander nu zeggen, maar het kost ook het een en ander en lopen we daar geen grote risico's Kabouters kosten 1,60 incl. btwper gezette regel bij een minimum van vier regels, inclusief één regel vet gezet. Iedere vette regel extra: 2,-. Plaatsingen uitsluitend a contant. Con tractprijs op aanvraag. Brieven onder nummer 2,25 extra. Bewijsnummers 2,- extra. Kabouters opgeven bij de bureaus van dit blad. - Afd. Boskoop: Galerij 7 (voor dinsdag 11.00 uur) - Afd. Waddinxveen: Oranjelaan 9 (voor dinsdag 15.00 uur) Koninklijke belangstelling voor ..Amsterdam 1992 kroonprins Willem-Alexander laat zich een sweatshirt aanmeten door de oud-Olympiërs Anton Geesink en Fanny Blankers-Koen. Tijdens een promotie-bijeenkomst voor „Amsterdam 1992" onderhouden Johan Cruijff (rechts) en burgemeester E. van Thijn (midden) zich met het Zweedse IOC-lid Gunnar Ericson (voorzitter van de Evaluatiecommissie van het IOC). Amsterdam kromt de rug voor de eindsprint. Over enkele weken is het zo ver. Op 17 oktober zullen de leden van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne uitmaken welke stad de Olympische Spelen van 1992 mag organiseren. Nog nooit in de Olympische historie is de strijd om de organisatie van de Spelen zo spannend geweest. Naast Amsterdam proberen ook Barcelona, Belgrado, Bir mingham, Brisbane en Parijs de Spelen binnen te slepen. Van dat zestal lijken Amsterdam, Barcelona en Parijs de beste papieren te hebben, maar vermoedelijk zal pas de slotpresentatie van de kandida ten in Lausanne van beslissende betekenis zijn. Amsterdam zet alles op alles om daar uitstekend voor de dag te komen. Zijn de Olympische Spelen een zaak van Amsterdam en heeft de rest van Nederland er eigenlijk weinig mee te maken? Er zijn nog altijd mensen die dat denken. Ten onrechte. Piet Kranenberg, voorzitter van het Comité Fondsenwer ving Olympische spelen, zegt daar dit over: „De Olympische Spelen zijn een gigantisch project, dat raakt het hele land, zeker een klein land als het onze. Het is Amsterdam én Nederland waarop de schijnwerper wordt gezet. Het gaat ons allemaal aan". Als Amsterdam de Spelen krijgt, worden de meeste wedstrijden in en om de hoofdstad gehouden. Dat is internationaal gezien ook het sterke punt van de Amsterdamse kandidatuur: de compacte Spelen, niet veel reistijd tussen de verschillende wedstrijdplaatsen. Het toonaangevende. Franse sportblad l'Equipe roemt de Amsterdamse kandidatuur om die redenjen ook om het feit dat de financiële basis voor de organisatie van de Spelen zo solide is). Anderzijds heeft de Stichting Olympische spelen Amsterdam 1992 een aantal wedstrijd plaatsen buiten de hoofdstad gekozen. Zo zal er gezeild worden op het Ijsselmeer bij Medemblik, de lokaties voor het wielrennen zijn Alkmaar (baan), Zeeland (ploegentijdrit) en Zuid-Limburg (individuele wegwedstrijd). Het schie ten is toegewezen aan Biddinghuizen (Flevoland), de voorwedstrijden boksen zullen plaatsvinden in Rotterdam, een deel van het handbal in Den Haag, een deel van de paardesport bij Ede, het waterpolo, gewichtheffen en een deel van van het voetbal in Utrecht. Verder zal er ook worden gevoetbald in Eindho ven en Rotterdam. Er is dus wel degelijk een zektere spreiding, die niets afdoet aan het compactheidsmodel, omdat de reistijden dankzij het voortref felijke wegennet toch kort blijven, zeker vergeleken bij wat de andere kandidaten te bieden hebben. zellige woonwijk voor de Amster dammers. 8 10 7= - 'W - tl -w *T s -

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 9