■■■Bi Wijlen F. Veldwijk kwam in twee weken tijds met een eigen krant Foto’s: Sjaak Noteboom Vaste plaats I ■i No. 1 Zaterdag 19 Mei 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Illegale start Bonpapier Band met lezers 4 5 r t Verschijnt des Zaterdags WADDINXVEEN - ”Op eenvoudige wijze de plaatselijke belangen voor te staan, het publiek te dienen van voorlichting, door middel van kleine an nonces contact te brengen en de plaatselijke winke liers gelegenheid te geven tot adverteren”. 1 van dit blaadje een leemte zal Wat wil het Weekblad voor Waddinxveen Plaatsgenooten. Hierbij wordt U ter kennismaking aangeboden bet eerste nummer van het „Weekblad voor Waddinxveen” Geheel onverwacht, zonder dat iemand op de komst rekende, is het verschenen, in de veronderstelling, dat het in voorzien. Vooral op het oogenblik, nu een ieder zoo graag op de hoogte wil zijn van belangrijke mededeelingen en besluiten, wordt een plaatselijke po ging ondernomen U van voorlichting te dienen. Die poging moet op hoogst bescheiden wijze worden gedaan. De papiervoorraden zfjn Van dien aard, dat vooralsnog geen groote plannen kun nen worden opgezet en dus ook de omvang van dit blad voorloopig niet grooter kan zijn dan het nu aangebodene. Vap meer beteekenfe is, dat getracht wordt met ons weekblad de plaatsélijke belangen te dienen. Pretentie om de groote pers in den weg te staan heeft dit blad niet; evenmin heeft de gedachte post gevat, dat de bur gerij aan deze uitgave voldoende zal hebben. Op eenvoudige wijze de plaatselijke belangen voor te staan, het pu bliek te dienen van voorlichting, door middel van kleine annohce’s contact te brengen en de plaatselijke winkeliers gelegenheid te geven tot adverteeren, ziedaar het hoofddoel van deze uitgave. Het plan is het blad eiken Zaterdag te doen verschijnen, enkele we ken huis aan huis bezorgd, daarna tegen een billijk abonnementsgeld ver krijgbaar te stellen, een en ander behoudens de goedkeuring van hoogere instanties, die over het al of niet verschijnen hun oordeel zullen geven. Dit moet worden afgewacht. Wij kozen zee en hopen op gunstigen wihd. Mededeeling. Van belangrijke vergaderingen worden gaarne korte verslagen opge nomen, indien deze uiterlijk Woensdagsavonds aan ons adres bezorgd zijn. Ook actueele bijdragen zijn zeer welkom. Advertenties moeten Donderdags morgens bezorgd zijn, familieberichten uiterlijkVrijdagsmorgens. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat de uitgave geschiedt onder voorbehoud van goedkeuring door hopgere autoriteiten, ook wat betreft de prijsvast stelling. De uitgever. Drukkerij Veldwijk xjl W Fjr V kF n 1 j ff WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 Eerste Weekblad voor Waddinxveen werd gedrukt op bonkaartenpapier Waddinxveen. Links Koos Tuinenburg (advertenties) en rechts Berend 4 Verscheen het ’’Weekblad voor Wad dinxveen” in het allereerste begin ”des Zaterdags”, al gauw werd dit ’’eiken Vrijdag” en dat zou tot september 1961 zo blijven. De vrije zaterdag was er een Met dit doel voor ogen liet de in middels overleden Waddinxveense uitgever/drukker F. Veldwijk za terdag 19 mei 1945 zijn ’’Weekblad voor Waddinxveen” voor het eerst verschijnen. Dat 'gebeurde op de kop af twee weken na de met de ge allieerde overwinning beëindigde Tweede Wereldoorlog. Het is 41 jaar geleden en precies 2000 edities later dat dat eerste nummer huis aan huis werd verspreid. Weekblad voer Waddinxveen Er zijn nu - met de editie van vandaag meegerekend - niet minder dan 2000 nummers van het ’’Weekblad voor Waddinxveen” in een groeiend aantal brievenbussen bezorgd. De eerste we ken gratis, daarna voor drie kwartjes per kwartaal, terwijl vandaag de dag de lezers voor dit veelgelezen en vaak geci teerde plaatseiijk nieuwsblad niets kwijt zijn. voor Waddinxveen dan het werk John Tilroe (rechts) kleine veertien jaar geleden de oorzaak van dat de krant vanaf dat moment en voorzien van het predikaat ’’onafhanke lijk” telkens een dag eerder zou ver schijnen. Opvallend was ook de in de loop der tijd gegroeide belangstelling van buiten voor het ’’Weekblad voor Waddinxveen”. Dit leidde begin 1965 tot de ondertitel ’’Onafhankelijk nieuwsblad voor Waddinxveen en om streken”. In juli van datzelfde jaar kon het verspreidingsgebied zodanig wor den vergroot dat onder de naam "Weekblad Hollands Hart" het "Week blad voor Waddinxveen” nu ook in Moerkapeile, Reeuwijk en Zevenhui zen ging verschijnen. Die situatie duur de tot juni 1971. Waddinxveen gebeurt aan de balie in het kantoor aan de Oranjelaan. Op de foto de medewerksters Yvonne de Wit en Jolanda Goudriaan. Het bespreken en inleveren van advertenties voor het Weekblad voor In zijn werkruimte onze hoofdredacteur Bert Woudenberg. Voor zijn verhalen kan hij putten uit een zeer uitgebreid archief. achtereen heb ik op de bank gezeten en in de tuin gelopen om dat plan uit te werken”. De naam van de nieuwe krant stond al in zijn geheugen gegrift: ’’Weekblad voor Waddinxveen”. Veer- tien dagen bleken er nodig te zijn voor het maken van dat eerste nummer van de eerste jaargang, Het telde vier pagi na’s, waarvan wij de voorpagina van de ze editie op ware grootte hebben 'gere produceerd. ”Het was geen gemakkelijk begin. Er was nauwelijks papier en elektrische stroom om de drukpers aan te drijven \Vas er evenmin”. ’’Met de hand werd het krantje gezet en daarna gedrukt op een degelpers, die in beweging werd gebracht met behulp van een zelfgebouwde primitieve trap- installatie om op die manier het gebrek aan elektrische aandrijving te kunnen overbruggen”. In het eerste jaar meldden zich driehon derd abonnees. Aan het begin van de tweede jaargang kon dan ook een ver heugde heer Veldwijk schrijven dat zijn krant een vaste plaats had veroverd in bijna alle Waddinxveense gezinnen. ’’Geen wonder!”, stond er in het "Weekblad voor Waddinxveen” van vrijdag 24 mei 1946. ”Wij blijven op de hoogte van het wel en wee in onze naas te omgeving; van het specifieke plaatse lijke nieuws, dat zoo geschikt is in een ’’eigen blad” opgenomen te worden, van den burgelijken stand, den dokters- dienst, de predikbeurten en de bonnen- lijst”. Het ’’Weekblad voor Waddinx veen” is nu een graag geziene gast in ve le gezinnen. Van de mini-krant van 41 jaar geleden is niets meer overgebleven. De krant groeit jaarlijks met tientallen pagina’s. De redactie - immer bezig met het halen en schrijven van het net geboren nieuws - werd heel wat jaren door de heer Vel dwijk zelf gevoerd. Uitgangspunt was toen, evenals nu, dat het ’’Weekblad voor Waddinxveen” hoofdzakelijk ge vuld moest zijn met plaatselijk nieuws. Later ging gemeentesecretaris H. Jenné de redactie assisteren. In 1961 maakten de ontwikkelingen het nodig het redac- tie-beleid te herzien en werd besloten tot het vormen van een aparte éénmans redactie. Daar is in feite nog altijd spra ke van. De huidige hoofdredactionele verantwoordelijkheid dragende journa list is de zesde in het 41-jarig bestaan van het ’’Weekblad voor Waddinx veen”. Enkele voorbeelden van die band tus sen de krant en de lezers zijn de talrijke initiatieven die het ’’Weekblad voor Waddinxveen” in de loop der tijd heeft ontwikkeld en de bemoeienis die zij heeft gehad met bijzonder veel acties. De krant kwam bijvoorbeeld destijds op de proppen met de jaarlijks terugke rende vliegerwedstrijden voor de Wad dinxveense jeugd, hield een bandrecor- deractie voor de Nederlandse militairen in voormalig Nederlands Nieuw-Gui- nea, organiseerde concerten en reizen en stelde menige wisselbeker voor spor tieve festijnen. Het Weekblad voor Waddinxveen is 41 jaar lang een uitgave van drukkerij Vel dwijk BV aan de Oranjelaan, die voor de uitgave van de krant Veta BV op richtte. De kalender wees het jaar 1926 aan toen de op dat moment 31-jarige heer F. Veldwijk in Waddinxveen een bestaande kleine drukkerij aan de Juli- anastraat overnam. Vijf jaar later ver huisde de drukkerij van visitekaartjes, trouwkaarten en ander familie- en han- delsdrukwerk naar de Oranjelaan 30, waar tevens een boekhandel werd ge opend. In 1959 werd de ruimte daar te klein en verhuisden drukkerij en boekhandel naar ’t huidige pand Oranjelaan 9. Twintig jaar geleden werd de boekhan del verplaatst naar het Passage-winkel- centrum en werd de voormalige winkel ruimte aan de inmiddels snel gegroeide drukkerij toegevoegd. Er staan nu de modernste offsetpersen van groot for maat. Veldwijk BV is een eigentijds, middelgroot drukkersbedrijf dat talrij ke opdrachten uitvoert en van het fami- liedrukwerk helemaal is afgestapt. De dagelijkse leiding is in handen van de heer J.B. Veldwijk, één van de vier kinderen van de heer F. Veldwijk. De leiding van uitgeverij Veta BV, uit geefster van onder andere het Week blad voor Waddinxveen en Gouwe Koerier, is in handen van de heer F. van Kempen. Boekhandel Veldwijk BV wordt geleid door mejuffrouw A. Vel dwijk. Frits van Kempen, directeur van uitgeverij Veta BV, een dochter van Drukkerij Veldwijk BV die onder meer het Weekblad voor Waddinxveen uitgeeft. De voorpagina van de allereerste editie van het Weekblad voor Waddinxveen van 19 mei 1945. In het archief be vinden zich nog alle uitgaven 2.000 edities. moet worden afgewacht. Wij kozen zee en hopen op gunstige wind”. Pas nadat zeven nummers waren ver schenen werd de tijd rijp gevonden de benodigde officiële vergunning aan te vragen. Natuurlijk gaf dat moeilijkhe den, vooral ook, omdat de autoriteiten wel wilden weten waar het papier voor die eerste nummers vandaan was geko men. Niettemin kwam de vergunning en vanaf dat ogenblik was het ’’Weekblad voor Waddinxveen” eigenlijk pas le gaal. Naarmate de papiersituatie iets beter werd, kon ook het formaat van de krant worden aangepast en op 6 juli 1945 verscheen het weekblad op een formaat dat al ruim tweemaal zo groot was als het eerste nummer. Precies twee maanden later werd door een verruim de papiertoewijzing het formaat nog maals vergroot. In 1959 werd overgeg aan op het huidige formaat, dat in de praktijk bijzonder handzaam is geble ken. Wijlen de heer F. Veldwijk, grond legger van het Weekblad voor Wad dinxveen. Het papier kwam van een nog resterend voorraadje, waarop in de oorlogsjaren bonnen waren gedrukt voor de centrale keuken. Vandaar dat de eerste num mers van het "Weekblad voor Wad dinxveen” verschenen zonder de vereis te toestemming van het Militair Gezag, het toenmalige bestuur. De heer Vel dwijk had dat ook aan zijn ’’plaatsge- nooten” geschreven: ”Een en ander be houdens de goedkeuring van hoogere instanties, die over het al of niet ver schijnen hun oordeel zullen geven. Dit Roelof Petersen bezig met het zetten van de krant. Hier ziet men hem aan het werk achter de fotografische zetapparatuur. De opmaak van het Weekblad voor Veldwijk (tekst). De start van het plaatselijk nieuwsblad was 41 jaar geleden bescheiden en in fei te illegaal. Onmiddellijk na de beëindi ging van de Tweede Wereldoorlog op 5 mei 1945 vatte de toen bijna 50-jarige heer F. Veldwijk het plan op om op de persen van zijn drukkerij aan de Oran jelaan een wekelijks nieuws- en adver tentieblad te gaan uitgeven. ’’Dagen Hier zijn met de gefotografeerde pagina’s van het Weekblad en Anton van der Bruggen (links). i» >.w F W

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 10