Geld voor drie muziekkorpsen Woningbouwvereniging vierde 75-jarig bestaan en betrekken van een nieuw pand Omvorming vereniging Eerste woningen Zeeheldenwijk Telegram Groot onderhoud Woningbezit Onderhoudsdienst Oprichting stichting WADDINXVEEN - De nu 75 jaar oude woningbouwvereni ging Waddinxveen werd opgericht op 21 oktober 1911 en droeg het karakter van een vereniging met aandeelhouders. Zoals ook elders in het land trok een aantal Waddinxveense notabelen zich de slechte en/of in onvoldoende mate aanwezi ge huisvesting van de arbeidende bevolking aan en wilden daar door de oprichting van een woningbouwvereniging ver betering in trachten te brengen. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 Waddinxveen” begon als een vereniging van aandeelhouders Voorzitter C. van Vuuren van de jubilerende woningbouwvereniging Waddinxveen geeft de drie Waddinxveense muziekverenigingen elk een cheque van vijfduizend gulden. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De jubilerende woningbouwvereniging Waddinx veen heeft 5.000,- elk geschonken aan de drie plaatselijke muziekver enigingen Cormula’s, Concordia en Voorwaarts. Dit geld werd vrijdag op symbolische wijze overhandigd aan de drie muziekkorpsen doof voorzit ter W. van Vuuren. Het eerste bestuur werd gevormd door: voorzitter A. Kreupeling; vice-voorzit- ter J. Berghuis; secr.‘penningmeester G.J. Spruijt; leden J. van Bergen, H. v.d. Berg, H. van Drimmelen en H. Dijs. Na een strenge selectie ten aanzien van het gezinsinkomen kwamen 7 bewoners van woningwet-woningen in de ge meente Waddinxveen voor deelname De bouw van het eerste contingent van 30 arbeiders-woningen vond omstreeks medio 1912 plaats aan de zuidzijde van de Kerkweg - thans Kerkweg-West - in de onmiddellijke nabijheid vande Pet- teplas, welke woningen in het jaar 1969 in verband met een gemeentelijke her- structuering van het in dat deel van de gemeente sterk verouderde woningbe stand aan de gemeente Waddinxveen met afbraakbestemming werden ver kocht. De bouw van het tweede contingent wo ningen - in de tweede helft van het jaar 1912 - vond plaats aan de Zuidkade, waar een 10-tal in twee lagen gestapelde woningen werden gebouwd, welke ove rigens in het jaar 1982, in verband met het niet meer voldoen aan de te stellen eisen ten aanzien van verantwoord wo nen, alsmede in verband met het niet meer in voldoende en verantwoorde staat verkeren van de bouwkundige constructie en verliesgevende exploita tie, werden afgebroken. Verantwoorde nieuwbouwplannen ble ken na uitgebreid onderzoek, in ver band met de zeer beperkte ruimte en moeilijke situering, niet levensvatbaar. De grond werd verkocht en thans staan aldaar een 5-tal kleine eengezinswonin gen in eigendom bij de bewoners. In het tijdvak 1913-1929 verrees de hui dige Zeeheldenwijk, bestaande uit 36 gestapelde en 8 ëengezinswoningèn aan het voormalige Jaagpad, thans Hene- gouwerweg, 27 eengezinswoningen in de Emmastraat, thans Trompstraat, 38 eengezinswoningen in de Prins Hen drikstraat, thans De Ruyterstraat en 8 eengezinswoningen aan de Kromme Es se. Behoudens de gestapelde woningen aan de Henegouwerweg, welke in het jaar 1970/73 om dezelfde redenen werden afgebroken als die aan de Zuidkade en werden vervangen door de huidige al daar fraai gesitueerde 48 flatwoningen, alsmede drie eengezinswoningen in de huidige Trompstraat, die om redenen van bouw-technische aard tijdens de bouw van het huidige flatgebouw moest worden afgebroken, maken deze wo ningen nog steeds deel uit van het wo ningbezit van onze vereniging. De zeeheldenbuurt, daar staan gerenoveerde woningen van de woning bouwvereniging Waddinxveen. Ten aanzien van de huisvesting van de onderhoudsdienst, kantoor alsmede personeelsbestand gedurende de nu af gesloten 75 jaar levert historie en heden het volgende beeld op. In de beginjaren bestond de huisvesting van de onderhoudsdienst uit een van hout opgetrokken werkplaats, welke was gesitueerd in de huidige Zeehelden wijk. Tot aan het einde van de tweede wereldoorlog heeft deze situatie ge duurd, waarbij 1 man het gehele pers oneelsbestand uitmaakte. De ouderen en tot de autochtone bevolking beho rende onder ons zullen zich ongetwij- Van deze woningen werden in het jaar 1973 een 51-tal ingrijpend gerenoveerd, terwijl het overblijvende deel een groot onderhouds-beurt kreeg. Een aantal ja- ren voordien waren een 11-tal eenge zinswoningen aan de huidige Tromp straat - zij het niet zo ingrijpend - reeds gerenoveerd. De ingrijpend gereno veerde woningen kunnen derhalve voor een periode van minstens 25 jaar vanaf itatie van het toenmalige woningbezit beslist noodlijdend was te noemen. Ook gedurende de donkere oorlogsjaren 1940-1945 vanzelfsprekend geen bedrij- gemeente Waddinxveen aandienden is vigheid in dit opzicht. Na de bevrijding ontstond begrijperlij- kerwijs - gezien de opgelopen achter stand gedurende 15 jaren - een nieuw elan die voor onze vereniging uitmond de in de realisering van het zg. Sniep- kwartier. t In de periode 1948 tot 1960 werden in Dankzij de gezonde financiële positie van de vereniging kon de financiering van dit project uit eigen middelen plaatsvinden, waardoor de jaarlijks uit de exploitatie vrijkomende rente- en af- lossingsbestanddelen binnen de vereni ging kunnen blijven en derhalve de be staande vermogens-positie kan worden gehandhaafd en als gevolg van de rente baten zelfs kan worden verstevigd. De voorbereidingen voor de uitvoering van het tweede project zijn inmiddels ook aangevangen. Het ligt in ons voor nemen dit project nog voor het einde van dit jubileum-jaar op te starten. De financiering van dit project zal eveneens uit eigen middelen kunnen plaatsvin den. ”Bij de toekenning van deze donatie heeft als uitgangspunt van het bestuur gediend, dat ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de vereniging een ge schenk aan de burgerij van de gemeente Waddinxveen zou dienen te worden aangeboden. Daarnaast werd aan de grootte van het aan te bieden geschenk een prijskaartje gehangen. Met als lei draad deze twee componenten heeft de jubileumcommissie uiteindelijk aan het bestuur geadviseerd tot toekenning van een donatie ten bedrage van elk 5.000,- aan de drie plaatselijke muziek verenigingen”, aldus de voorzitter van Waddinxveen. Ten aanzien van de aan deze toeken ning ten grondslag liggende motivering kan worden vermeld, dat binnen het door het bestuur aangegeven kader is gezocht naar een exponent welke in vol de renovatie-datum weer deel uit blij ven maken van het relatief goedkopere en ook zelfs ruim 50 jaar na de bouw qua woning nog steeds aantrekkelijke wo ningbezit van de vereniging, dat bij voorrang dient te worden bestemd ten behoeve van de mensen met de ’’smal ste beurs”. Teneinde de onderhoudskosten aan de te renoveren woningen te beperken werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van onderhoudsarm materiaal, zoals onder andere alluminium kozijnwerk. Dank zij de volledige medewerking van de bewoners en het feit, dat een aantal woningen van het inmiddels gereedge komen flatgebouw aan de Henegouwer weg als wissel-woningen konden wor den gebruikt, is deze toch wel zeer in grijpende operatie zonder veel wan klank onder de bewoners verlopen, waartoe overigens de flexibele aanpak en uitvoering van de bouwer Frans Vink uit Moordrecht, zeer heeft bijgedragen. De in de woningen terugkerende bewo ners werden vanwege de vereniging in de gelegenheid gesteld de woning van een CV-installatie te laten voorzien, waarvan een flink aantal gebruik maak ten. Tijdens de werkzaamheden ontving het bestuur nog bezoek van de toenmalige Staatssecretaris voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Jan Schaefer en het VVD-Tweede-Kamerlid Pol de Beer, beide volkshuisvesting-specialis- ten van hun partij, die toendertijd re spectievelijk het pro en contra beli chaamden van de in opgang komende reno vatie-filosofie Beiden hebben zij hun visie tijdens een rondgang over het werk geventileerd, waarbij Schaefer zijn visie en opvattin gen hoofdzakelijk op sociaal-maat- schappelijke- en de Beer op bedrijfs- econömische-aspecten toespitste. Als anekdote kan dit in verband nog worden gereleveerd, dat de renovatie- werkzaamheden van start gingen met een aantal proef-woningen aan de hui dige de Ruyterstraat. Toen tijdens de uitvoering van de werkzaamheden om onduidelijke redenen de ’’geldkraan” plotseling werd dichtgedraaid, was een door de toenmalige secretaris der ver eniging aan het adres van de staatsse cretaris Schaefer gericht telegram vol doende om deze kraan weer open te krijgen. Na afsluiting van de renovatie-werk zaamheden heeft de gemeente Wad dinxveen zorggedragen voor een recon structie van het toen bestaande straten plan, waardoor dit wijkje in velerlei op zichten een face-lift heeft ondergaan die qua aanzien en resultaat de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan. Om begrijpelijke redenen werd er ge durende de crisistijd in de dertiger jaren geen initiatief ontplooid ten aanzien van de bouw van nieuwe woningen. Vele woningen stonden leeg, terwijl de huur schuld de grenzen van het toelaatbare ruimschoots overschreed en de explo- deze wijk 441 woningen, 10 winkels en 16 garages gerealiseerd. Ook in deze wijk gebouwde woningen maken deel uit van het relatief goedkopere woning bezit van de vereniging welke qua wo ning en huurstelling zeer goed in de markt liggen. Het buitenkozijnwerk van een groot aantal van deze woningen werd inmid dels door onderhouds-arm materiaal vervangen. Angezien de jaarlijks uit de exploitatie vrijkomende, door de over heid vastgestelde, onderhoudsnorm al sinds vele jaren qua toereikendheid on der zeer sterke druk staat biedt het in dit opzicht gevoerde beleid in budgettair opzicht per saldo aan de onderhouds- fondsen een zeker soulaas. Ook voor toekomstige onderhoudswerken zal op de hiervoor al sinds 1975 ingeslagen weg worden verdergegaan. Anticiperend op de door de rijksover heid in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid ingestelde sub sidie voor het verrichten van groot on derhoud aan het vroeg-naoorlogse wo ningbezit, heeft het bestuur in deze wijk een aantal projecten aangemeld, waar bij gelijktijdig - uiteraard onder voorbe houd van goedkeuring door de bewo ners - een aantal isolatie-werkzaamhe- den wor.den ’’meegenomen” die aan de bewoners aan de ene kant een groter wooncomfort verschaffen en aan de an dere kant een vermindering van de stookkosten, derhalve een verminde ring van de woonlasten. Voor een tweetal projecten werd inmid dels ministeriële goedkeuring ontvan gen. Een eerste project werd tijdens dit jubileum-jaar aangevangen en is inmid dels in het eindstadium van uitvoering gekomen. Evenals destijds het renova- tie-project in de Zeeheldenwijk is ook dit vrij ingrijpende groot-onderhouds/ isolatie-project - er werden zelfs daken vernieuwd - dankzij de medewerking van de bewoners vrijwel probleemloos verlopen. Vanaf het prilste begin werden de be woners via een voorlichtings-avond bij de toen komende werkzaamheden be trokken en over de uitvoering geïnfor meerd. Vanaf de start-datum konden zij via een uit hun midden geformeerde be- woners-commissie tijdens de bouwver- gaderingen volledig in- en mee-spreken in het hele gebeuren. Aan het op deze manier bereikte resultaat heeft de uit voerende firma Isomur uit Gouderak overigens eveneens een flinke bijdrage geleverd door de wijze van aanpak en flexibele opstelling ten aanzien van de bij de bewoners eventueel optredende problemen. na de realisering van het zg. Sniepkwar- tier de woningaanwas van onze vereni ging teruggelopen. De beschikbaar ko mende contingenten woningwetwonin gen worden sindsdien onder de drie - door een fusie in 1985 van de twee ande re - thans 2 corporaties zonder ween vaste gestructureerde gedragslijn ver deeld. Ook de komst van een Stichting Bejaardenhuisvesting bewerkstelligen een zekere verschraling van het be schikbaar komende volume. feld de heer v.d. Berg nog herinneren. Na de oorlog, toen het Sniepkwartier in wording kwam werd aldaar een stenen werkplaats aan de Eikenlaan gebouwd alwaar verschillende houtbewerkings- machines in de loop der tijd werden op gesteld. De eerste huisvesting van het kantoor vond plaats in een beneden-woning aan de Acaciastraat. Daarvoor werd kant oor gehouden in de woning van de toen malige penningmeester. In het jaar 1970 werd het kantoor met werkplaats aan der leplaan gebouwd. Het personeels bestand was inmiddels opgelopen tot 11 personen. Het huidige personeelsbe stand bestaat uit 13 personen. Sinds het einde vande zeventiger jaren werd, in verband met de toch weer te krappe huisvesting van vooral het administra tieve en bestuurlijke apparaat en de ver spreid liggende werkplaatsen en opslag plaatsen van materiaal, uitgezien naar uitbreiding. Een plan om op het toenmalige kantoor met werkplaats een etage te bouwen werd uiteindelijk uit praktische en fi nanciële overwegingen door het bestuur terzijde gelegd. De bouw van een kant oor met werkplaats op een perceel grond aan de Noordkade vond, in ver band met de omstandigheid dat de grootte van het terrein wederom tot bouw in 2 lagen noodzaakte, alsmede de naar het oordeel van het bestuur te hoge stichtingskosten, eveneens geen door- aan dit project in aanmerking. Op non-profit-basis werden deze men sen vanaf het prille begin tot en met het eindstadium door onze vereniging ter zijde gestaan bij alle bij de aankoop en bouw van een woning spelende aspec ten Op deze wijze verwierven zijtegen de stichtingskosten van een woningwe twoning een eigen woning welke zij bij gebruikmaking van de normale markt segmenten nimmer deelachtig zouden zijn geworden. De opzet was destijds, dat na realisering van de bouw der woningen van deze Stichting - gezien het algemene karakter daarvan - deze aan onze vereniging in eigendom en beheer zouden worden overgedragen. Tot op heden werd hier over niets meer vernomen. Mochten er ooit voornemens in deze richting zijn dan is Waddinxveen bereidheid tot aan vaarding van eigendom en beheer van deze woningen uitspreken. In het daarop volgende tijdvak werden tot en met 1985 40 bejaardenwoningen, 66 etagewoningen, 501 flatwoningen (6 invalidewoningen), 339 eengezinswo ningen en 140 garages aan het bezit van de vereniging toegevoegd. In aanbouw van onze vereniging zijn 4 kleine eenge zinswoningen in het plan Dorpsstraat. Het totale bezit van de vereniging be staat per dit jubileum-jaar uit 1 kantoor met werkplaats, 1 opslagplaats voorma- teriaal, 1467 woningen, 10 winkels en 175 garageboxen. gang. Uiteindelijk is Waddinxveen in het pand aan de Staringlaan terecht geko men. Op basis van de thans beschikbare ruimte is het bestuur van mening, dat dit pand gedurende lange tijd in de ruimte lijke behoefte van de vereniging zal kunnen voorzien. Ook de stichtingskosten zijn naar me ning van het bestuur in termen van de ten laste van de exploitatie komende jaarlijkse kapitaalslasten en afschrij ving alleszins acceptabel en verdedig baar. De met de aankoop en bouw van kantoor en werkplaats gemoeide bedra gen werden eveneens uit eigen midde len gefourneerd, waardoor de eerder genoemde jaarlijkse lasten via de explo itatie van het woningbezit tot het eigen vermogen van de vereniging kunnen blijven behoren. Ook buiten het woningwetwoningen circuit waarbinnen een woningcorpora tie normaliter opereert, zijn door onze vereniging in het nog prille verleden ac tiviteiten ontplooid voor de bouw van goede en relatief goedkopere niet-wo- ningwetwoningen. Hiermede werd be oogd om in het relatief goedkopere be staande woningbestand, ten behoeve van de minderdraagkrachtigen, een doorstroming te bewerkstelligen. Ten einde in dit opzicht mensen met een vooral en in hoofdzaak modaal-inko- men in staat te stellen om buiten het normale commerciële-circuit een pre- mie-koopwoning te verwerven en hen bij het overwegen daartoe op non-pro- fit-basis in allerlei opzichten te informe ren en voor te lichten en na het besluit tot koop tijdens de bouw te begeleiden is onze vereniging intitiatiefnemer ge weest bij de in 1975 door de gezamenlij ke plaatelijke woningcorporaties opge richte en bemande Stichting Bevorde ring Eigen woningbezit. Er werden door deze Stichting in de pe riode 1976 t/m 1981 350 goede en rela tief voor die periode lage stichtingskos ten met forse premies gerealiseerd. Daar de door de Stichting beoogde doelstellingen daarna blijkbaar geen of onvoldoende weerklank meer vonden en men de ontplooide activiteiten meer vindt passen in het vrije bedrijf, werden de laatste jaren door de Stichting geen projecten meer aangepakt en is men thans met de liquidatie bezig. In het uitbreidingsplan Groenswaard III werden, op basis van de toenmalige in dat kader bestaande mogelijkheden, in een bouwstroom van woningwet-wo ningen door onze vereniging ook een 7- tal ’’beschutte-sfeer-woningen” gereali seerd. doende mate beantwoord aan het be oogde collectieve aspect en met betrek king tot het beschikbaar gestelde bud get resulteerde in een financiële bijdra ge van voldoende importantie. Ten aanzien van de collectieve aspecten kan worden gesteld, dat de drie vereni gingen zich in belangrijke mate inzetten en inspannen ten behoeve en gerieven van alle gemeenteleden. Dit manifes teert zich in de door de verenigingen al toos verleende en steeds weer te verle nen muzikale bijdrage ter opluistering van zowel locaal als nationaal getinte festiviteiten. Met betrekking tot de importantie van de te verlenen financiële bijdrage kan worden gesteld, dat het aan de vereni gingen beschikbaar komende bedrag qua volume in voldoende mate kan bij dragen aan het beoogde doel namelijk het uniformen- en instrumentenfonds. In het jaar 1967 werd de vereniging, die vanaf de oprichting het karakter droeg van een vereniging met aandeelhou ders, onder leiding van onze toenmalige voorzitter Lips, die zich vanmiddag met de officiële opening van dit pand van dit pand belastte, omgevormd tot een zg. ’’open vereniging”, waarin een door de leden gekozen Ledenraad de hoogste macht in de vereniging uitoefent. Het bestuur wordt uit en door de Ledenraad gekozen. Op deze wijze wordt het het lid-bewo- ner/niet-bewoner mogelijk gemaakt in vloed uit te oefenen op het gevoerde en te voeren beleid, terwijl de verenigings structuur meer in overeenstemming werd gebracht met de gewijzigde opvat tingen ten aanzien van medezeggings- schap en inspraak. Met uitzondering van het woningbezit in de Zeeheldenwijk, Sniepkwartier en portiekwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan, werden onze woningen in middels van isolerend materialen voor zien. Bij het woningbezit in het Sniep kwartier worden gelijktijdig groot-on- derhouds-werkzaamheden betrokken zodat de isolatie van deze woningen wat meer tijd vergt. Bij de isolatie van de woningen in de Zeeheldenwijk alsmede bij die aan de Willem de Zwijgerlaan treden bijzondere problemen op als ge volg van de bouwkundige constructie van deze woningen. Vermeldingswaardig is tevens, dat de 48 flatwoningen aan de Henegouwerweg, in verband met de aldaar door het ver keer veroorzaakte geluidsoverlast, eveneens van akoestische isolatie wer den voorzien. De hiermede gemoeide kosten werden volledig door de over heid gesubsidieerd in het kader van en stuk milieu-wetgeving. Indien zulks mo gelijk is zullen onze overige woningen aan de Henegouwerweg eveneens van een dergelijke isolatie worden voor zien. De huidige ontwikkelingen bij de bouw van woningwet-woningen baart het be stuur zorgen. Als gevolg van de bezuini- gingswoede van de opvolgende kabinet ten Lubbers, zijn de jaarlijkse beschik baar gekomen en komende contingen ten woningwetwoningen sterk vermin derd. Het accent wordt sindsdien voor het merendeel op de gesubsidieerde en on gesubsidieerde sector gelegd. Uit een oogpunt van het stimuleren van de economische bedrijvigheid gecombi neerd met een vermindering van de col lectieve' lastendruk van de overheid is een dergelijk beleid uiteraard wel be grijpelijk. Op termijn zal dit beleid echter uitmon den in een grote verstoring van het nu toch al min of meer zoek zijnde even wicht tussen vraag en aanbod in het be schikbare goedkopere sociale woning bestand. Ook op basis van de economi sche vooruitzichten op zowel nationaal als internationaal niveau moet voor de toekomst worden geconstateerd, dat ook dan zeer veel en wellicht nog meer mensen voor hun behuizing een beroep zullen moeten doen of blijven doen op het beschikbare sociale woningbestand voor een enigszins betaalbare woning. Ook de bestrijding van de huidige struc- tuele werkloosheid door middel van een herverdeling van de thans beschikbaar en in de toekomst nog beschikbaar zijn de of komende arbeid, zal naar onze mening in termen van besteedbaar in komen voor de betreffende bevolkings groep niet of nauwelijks kunnen resul teren in een verbetering daarvan. Het merendeel van de op deze wijze ge creëerde arbeidsplaatsen zal immers deeltijdbanen opleveren met een daar aan onvolledig inkomen. De tot deze groep behorende bevolking blijft der halve ook op langere termijn aangewe zen op een woning uit het goedkopere sociale woningbestand. Als men bovendien in dit zelfde kader het huidige regeringsbeleid betrekt ten aanzien van de sluiting van een groot aantal bejaarden-tehuizen en ook in al gemenere zin de nationaal optredende vergrijzing van de bevolking, waardoor de doorstroming binnen het beschikba re sociale woningbestand eveneens sterk wordt vertraagd, dan is de conclu sie niet zo moeilijk. In dit opzicht zal de gemeenschap bij ongewijzigd beleid op langere termijn de rekening van dit onjuiste en op de korte termijn gebaseerde beleid gepre senteerd krijgen. Men tracht overigens de gevolgen van dit beleid enigszins te ondervangen door het in het leven roe pen van subsidieregelingen welke in dit verband naar onze mening alleen maar beogen aan het bestaande sociale wo ningbestand een langere levensduur te verlenen. Het woningbezit van ’’Waddinxveen" in de Bomenwijk. Omdat intussen een tweetal zusterver enigingen zich als kandidaat voor de bouw van woningwet-woningen in de J SUS»- Li?1-

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 17